Cerrahi Operasyonlar

Liposakşın – Liposuction Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Liposuction vücuttaki yağların şekillendirilmesinde uygulanan cerrahi bir tekniktir.

Liposakşın (yağ aldırma) ameliyatı nedir?

Liposuction vücuttaki yağların şekillendirilmesinde uygulanan cerrahi bir tekniktir. Bu teknikte değişik yöntemler uygulanabilir. Liposuction aslında kilo verdirme yöntemi olmayıp, vücuttaki istenmeyen yağların alınmasıdır.

Kanül denilen, ince uzun metal çubuklar ile vücutta açılan 3 mm’lik deliklerden girilerek deri altındaki yağların emilmesi, aspirasyonu işlemidir ve bu yağlar bir kapta toplanıp, başka bölgelere transfer edilebilir. Yağ transferi ve yağ ile birlikte kök hücre transferi de bu şekilde yapılmaktadır.

Liposuction işlemi yapılacak bireyin ideal kilosunda ya da biraz fazla kiloda olması gerekir ve bu işlem vücuttaki dengesiz yağ dağılımını düzenleme işlemi olarak yapılır. Liposuction işlemi kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterip, kadınlarda genelde daha çok karın ve basen bölgesinde yağ oluşur iken, erkeklerde daha çok bel bölgesinde yağ oluşumu vardır.

Ayrıca erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) olan hastalarda yağdan kaynaklanan meme büyümesi mevcut ise bunlarda liposuction işlemi ile bu bölgedeki yağlar uzaklaştırılır. Buralardan alınan yağlar çeşitli işlemlerden geçirilerek daha sonrasında vücuda yağ enjeksiyonu ya da dolgu amacı ile kullanılabilir.

Liposakşın (liposuction) ameliyatı kimlere yapılır?

Liposakşın ameliyatı kimlere yapılır

Liposakşın ameliyatı kimlere yapılır

Liposuction yöntemi vücudunda bölgesel olarak yağ birikmesi olan kadın ve erkeklerde 20 yaşından sonra yapılabilmektedir fakat morbit obez denilen hasta grubuna liposuction yöntemi ile kilo verdirmenin bilimsel olarak doğrulanmış bir kanıtı bulunmamaktadır.

Liposakşın yöntemini uygulamadan önce hastanın herhangi bir hastalığının olup olmadığını bilmek ve bunun için iyi bir inceleme yapılması liposuction işeleminden sonra meydana gelebilecek komplikasyonları önlemek için önemlidir. Özellikle şeker hastalığı, hipertansiyon hastalığı, kalp damar hastalıkları olan bireylerde inceleme teknikleri ile bu işlemin yapılıp yapılmayacağının karar verilmesi gerekir.

Liposakşın (liposuction) işlemi nasıl yapılır?

Liposuction ile yağ kanül adı verilen özel enstrumanlar ile alınmaktadır. Bu işlem, yapılacak bölgenin alanına göre genel anestezi ya da sedasyonla beraber lokal aneztezi altında yapılabilen bir işlemdir.

Yapılacak bölge küçük ise (örneğin sadece basen bölgesi veya sadece karın bölgesi ise) lokal anestezi ve eşliğinde sedasyon denilen hafif bir sakinleştirici ile birlikte liposuction işlemi yapılabilir fakat daha fazla alanı kapsayan işlemlerde genel anestezi kullanılır.

Deride açılan 3 mm’lik delikten kanül denilen uzun çubuklar ile bölgeye girilerek yağ hücrelerinin çekilmesi şeklinde bu işlem yapılır ve bu işlem yapılmadan önce bölgedeki yağ hücrelerine bir sıvı verilerek şişirilmesi ve bu bölgedeki kan damarlarının büzüştürülmesi ile yağ embolisi denilen, liposuctionun en fazla korkulan komplikasyonlarından biri olan yağ embolisinin önüne geçilmesi hedeflenir.

Liposakşın (liposuction) ameliyatından sonra

Liposuction ameliyatından sonra hastalar 1-2 saat içerisinde hastaneden taburcu edilirler ve bir hafta geçtikten sonra hasta kontrole gider. Bu kontrolden sonra hastanın korseyi çıkarıp yıkanması tavsiye edilir ve yıkandıktan sonra tekrar korseyi takması, işlemin yapıldığı bölgeye göre 2-3 hafta ya da 6-8 hafta boyunca bu şekilde devam etmesi gerekir.

Bunların yanı sıra hasta normal yaşantısına aynı gün içinde devam edebileceği gibi sportif kısıtlamalar gerekebilir (örneğin koşmak, ağırlık kaldırmak gibi ağır hareketler gerektiren fiziki durumlar iki, üç hafta ertelenir).

Genel anestezi ile yapılan daha büyük bölgedeki liposuction ameliyatından sonra hasta bir gün hastanede kalabilir. Liposuction işleminden sonra açılan delikler 48 saat sonra su geçirmez hale gelir ve 2-3 aya kadarda tamamen kaybolur.

Liposuction işlemi vücutta yağ dokusu bulunan her yerden yapılabilir. Liposuction yapıldıktan sonra tekrar oluşan yağlarda da lazerlipoliz uygulaması yapılabilir.

Liposakşın ameliyatından sonra

Liposakşın ameliyatından sonra

Liposakşın (liposuction) ameliyatının riskleri

Doğru yapılan ve doğru uzmanlar tarafından yapılan liposuction ameliyatı diğer ameliyatlardan daha fazla riskli değildir.

  1. Liposuction işlemi normalde herhangi bir iz bırakmaz fakat bu işlemi yapan uzman doğru yapamadığı ve gereğinden fazla yağ çektiği zaman işlem sonrası o bölgelerde çukurluklar oluşabilir. Bu yüzden bu işlemi yapacak cerrahın plastik cerrahi uzmanı olmasına ve ne kadar başarılı olduğuna dikkat etmek gereklidir, çünkü fazla çekilen yağlar sonucu oluşan bu çukurlaşmış bölgeleri yeniden düzeltmek oldukça zordur.
  2. Liposuction işleminden sonra özellikle karın, basen ve göğüs bölgesinde yapılan işlemler sonrası oluşan boşlukların yapışması için en az 6-8 hafta boyunca korse giyilmesi son derece önemlidir.
  3. Liposuction ameliyatından sonra hasta fazla kalorili beslenmeye devam eder ise geride bırakılan yağ hücreleri kaloriyi hapseder ve yeniden eskisi kadar olmasa da yağlanma meydana gelebilir.

Liposuction zayıflamak için değil sadece bölgesel yağlanmayı gidermek için kullanılan bir yöntemdir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Meme büyütme ameliyatı nedir ve nasıl yapılır
  2. Lazerlipoliz nedir ve nasıl yapılır
  3. Meme küçültme ameliyatı nedir ve nasıl yapılır
  4. Yüz dolgusu nedir ve nasıl yapılır
  5. Vajina estetiği nedir ve nasıl yapılır
  6. Dudak estetiği nedir ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git