Spor ve Sağlık

Likit Amino Asit Ne İşe Yarar?

Likit Amino Asitler, BCAA ve diğer amino asit türleri ve Protein içeren ürünlerdir. Bu ürünler sıvı olarak tüketildiği için en saf ve en etkili amino asit olduğu için oldukça etkilidir. Sıvı olarak tüketilen bu amino asit türü katkı maddelerinden arındırılmış ve çok daha hızlı bir şekilde sindirilmektedir.

Likit Amino Asit Nedir?

Amino asitler, protein, koenzim ve diğer hayati fonksiyonları üreten inşa bloklarıdır. Genellikle vücudumuz tarafından üretilen bu amino asitlerin vücudumuz tarafından üretilmeyenleri takviye edebiliriz. Çoğu sporcu amino asitleri sıvı, tablet veya kapsül formunda bir supplement olarak almayı tüketiyor. Emilimi hızlı olduğu ve sindirimi daha hızlı olduğu için likit (sıvı) amino asitler‘i daha çok tercih ediyorlar.

Vücudumuzun fonksiyonları yerine getirilirken önemli rol üstlenen 20 standart amino asit bulunmaktadır. Bu amino asitlerin 8 tanesi esansiyel amino asittir ve 12 tanesi de esansiyel olmayan amino asitlerdir. Esansiyel olmayanlar vücudumuzun ürettiği amino asitlerdir, ama esansiyel olanları besinler (kırmızı et gibi) veya supplementler aracılığı ile takviye edilebilinir.

Fakat esansiyel amino asitleri besinlerden yeterince alamayız. Çünkü sık sık tüketilen işlenmiş gıdaların vitamin ve mineral değeri düşük olduğu gibi, çeşitli kimyasallar, hormonlar ve antibiyotikler bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri yüzünden vücudumuzun sindirme işlemi zorlaşır. Bu yüzden esansiyel amino asit destekleri kullanmak faydalı olan bir seçenektir.

Likit Amino Asit Ne İşe Yarar

Likit Amino Asit Ne İşe Yarar

Likit Amino Asitler Ne İşe Yarar?

Likit amino asitler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kan basıncını (tansiyon) düşürmeye ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırlar. Enerji seviyesini arttıracağı için beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlayarak daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Özellikle de vücudumuzda proteinlerini sentezine büyük katkı sağladıkları için metabolizma üzerinde ve kas gelişiminde önemli etkilere sahiptir.

Metabolizma hızlanması, vücudun daha fazla enerji üretip fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesi demektir. Likit amino asit içtiğiniz zaman yağlar daha kolay çözüneceği için yağların depolanması da o kadar azalır. Likit amino asitler protein yönünden de çok zengin olduğu için Vücut geliştirmeciler tarafından sıklıkla tüketilir.

Vücut geliştirmeciler veya herhangi bir spor ile uğraşanlar antrenman sırasında likit amino asit kullandıkları zaman, kas kütlesi erimesini önler. Yağsız kas kütlesini korumaya çalışırken, olabildiğince de yağ yakmak isterler. Bunun için Likit amino asitler kullanırlar çünkü bu amino asitler egzersiz esnasında zarar gören kas dokusunun ve organların onarılmasından sorumludur. Likit amino asitler aynı zamanda kemik kaybı, kemik erimesi ve böbrek hastalıklarını da engelleyebilir.

Likit Amino Asit Kullanımı

Likit amino asit ürünlerini supplement ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Likit amino asit’i yemekten önce alabilirsiniz. Direkt olarak tüketilmeye yönelik üretilen likit amino asitleri normal bir şekilde tüketiblir veya 300 ml. meyve suyu ile karıştırılarak da tüketebilirsiniz. Oldukça geniş bir amino asit profiline sahip olan likit amino asit ampullerinden en iyi etkiyi, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile birlikte alabilirsiniz.

Çok iyi bir performans için antrenmandan hemen önce ve antrenmandan hemen sonra birde yatmadan 1 saat önce tüketebilirsiniz. Bu kullanım şekli profesyoneller içindir. Orta seviyedekiler, antrenmandan hemen önce ve hemen sonra tüketebilirler. Yeni başlayanlar ise Antrenmandan ya da yatmadan önce 1 ampul tüketebilir. Bu kullanım tavsiyesini diyetisyeninize danışmadan uygulamayınız.

Likit Amino Asit Ürünlerinin İçindeki Amino Asit Profili

 • Triptofan
 • Valin (BCAA)
 • İzolösin (BCAA)
 • Lösin (BCAA)
 • Tireonin
 • Fenilalanin
 • Metiyonin
 • Arjinin
 • Glisin
 • Glutamik Asit
 • Serin

Likit Amino Asit ile İlgili Diğer Konular

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git