Doku Hastalıkları

Lenfoma – Lenf Kanseri Nedir? Lenfoma Belirtileri ve Tedavisi

Lenfoma, hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfoma adı altında iki ana grupta değerlendirilir.

Lenfoid doku nedir?

Lenfoid doku vücudun bağışıklık siteminde rol üstlenen dokudur. Lenfoid doku (boyunda, ciğerlerin arasındaki boşlukta, kasıklarda, aort damarlarının etrafında, koltuk altlarında, dalakta, kemik iliği, sindirim sistemi kanalının mukozası altında) gibi bölgelerde lenf bezleri ve lenfoid dokular bulunur. Bu bölgelerdeki lenfoid tabiattaki hücrelerin gensel değişikliklere maruz kalması sonucu kanserleşme yönünde kontrolsüz üremeye başlaması ile gerçekleşen hastalıklara lenfoma adı verilir.

Lenfoma (lenf kanseri) türleri

Lenfoma, hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfoma adı altında iki ana grupta değerlendirilir.

Hodgkin lenfoma (HL) nedir? : Hodgkin lenfoma (HL), bu hastalığı ilk kez tarif eden Thomas Hodgkin adı ile anılan bir hastalıktır. Hodgkin lenfomanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hodgkin lenfoma her yaş grubunda görülebildiği gibi genellikle genç erişkinlerde görülür. Hodgkin lenfoma erkeklerde daha sık görülür. Hodgkin lenfoma bulaşıcı bir hastalık değildir ve kombine kemoterapi ile tedavi edilebilen habis bir hastalıktır.

Hodgkin dışı lenfoma (HDL) nedir? : Bu başlık altında lenfatik sistemi etkileyen yakından ilişkili bir grup hastalık toplanır. Hodgkin dışı lenfomalar, anormal B lenfositlerden kaynaklanan B hücreli lenfomalar ve anormal T lenfositlerden oluşan T hücreli lenfomalar şeklinde ikiye ayrılır.

B hücreli lenfomalar daha sık görülür. Hastalık lenf düğümlerinde, dalak gibi lenfoid dokularda veya mide, bağırsak gibi organların lenf dokularından gelişir. Kötü huylu lenfoid hücreler kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun başka bölgelerine de yayılım gösterebilir. Son yıllarda hodgkin dışı lenfoma görülme sıklığı artmakta ve artışın nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Lenfoma (lenf kanseri) neden olur?

Lenfomaların çok fazla genetik yatkınlığı yoktur. İnsan genetiğinde hem kanserojen hem de kanser hücrelerine karşı savaşan hücreler vardır. Gelişen bazı değişimler ile kanserleşmeye yatkın hücreler kanser geliştirirler ve bu değişimler nedeni ile kanser ile savaşan hücrelerde bunlara karşı zayıf düşerler. Bütün bu etkenler ve çevresel faktörler bir araya geldiğinde kanser hücreleri aşırı çoğalmaya başlar. 

Lenfoma (lenf kanseri) belirtileri

Lenfoma belirtileri genellikle lenfoid dokunun olduğu yüzeysel bölgelerde (boyunda, kasıklarda, koltuk altlarında gibi) büyümeler ve ele gelen ağrısız şişlikler en sık görülen belirtilerdir.

Akciğer filminde iki ciğer arasında kitle görülür ve göğüs kafesi içindeki lenf düğümlerinde büyüme olur ise nefes darlığı, yüzde ve boyunda şişme, karında şişlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 

Sindirim sistemi lenfomalarında bağırsak düzensizliği ve batın (karın) ağrısı, dalak ve karaciğer gibi organların büyümesi, bir de sistemik belirtiler görülür. Örneğin kilo kaybı, iştah azalması, halsizlik, ateşlenme, terleme gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Lenf kanseri belirtileri

Lenf kanseri belirtileri

Lenfoma (lenf kanseri) teşhisi

Lenfoma teşhisi için tutulum gösteren bölgeden biyopsi tetkiki yapılmalıdır. Kesin tanı histopatolojik incelenme ile konulur, bu nedenle lenf düğümü büyümesi tespit edilen hastadan cerrahi olarak lenf düğümü çıkartılır ve histopatolojik incelemeye gönderilir.

Fizik muayene sırasında lenf bezlerinde ele gelen kitle yok ise, göğüs boşluğu içinde ya da karın içinde büyüyebilecek lenf düğümleri düşünülerek radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Buralarda kitle görüldüğünde genel anestezi altında cerrahi olarak göğüs boşluğu açılır ve lenf düğümü biyopsisi yapılır.

Lenfoma teşhisi konulan her hastada kemik iliği biyopsisi de yapılarak kanserin evresi belirlenir. Hastada kemik iliği tutulumunun olup olmadığının belirlenmesi tedavi planını yaparken yol gösterici olur. Kanserin yayılımını anlayabilmek için farklı muayene ve testler de yapılır.

Fizik muayenede koltuk altı, boyun, bademcikler, kasık bölgesi, göğüs bölgesi, karın bölgesi çok detaylı şekilde muayene edilmelidir. Lenfoma tespiti için biyopsi, kan testleri, radyolojik görüntüleme yöntemleri, kemik iliği muayenesi, çok iyi fizik muayene, hastanın detaylı öyküsü ve gereken durumlarda sinir sistemi ile ilgili testler de yapılır.

Lenfoma hastalığında evreleme nasıl yapılır?

Kanser hastalıklarında evreleme tümörün yaygınlığını gösteren bir terimdir. Lenfoma 4 klinik evrede değerlendirilir.

  1. Evre 1 lenfoma nedir? : Evre 1 bölgeseldir ve karın zarının altında veya üzerinde tek taraflı olmak üzere bir lenf düğümü bölgesinde kanserleşme vardır.
  2. Evre 2 lenfoma nedir? : Evre 2 lenfomada, evre 1 lenfoma gibi bölgeseldir ve hastalık yine tek taraflıdır. Fakat karın zarının altında veya üzerinde birden fazla lenf düğümü bölgesinde kanserleşme mevcuttur.
  3. Evre 3 lenfoma nedir? : Evre 3 lenfoma ilerlemiş yaygın kanser varlığını işaret eder ve bu evrede karın zarının hem altında hemde üzerindeki bölgelerde lenf düğümü kanserleşmiştir. Dalak tutulumu da var ise yine evre 3 olarak kabul edilir.
  4. Evre 4 lenfoma nedir? : Evre 4 lenfoma da evre 3 lenfoma gibi ilerlemiş ve daha çok yaygınlaşmış kanser varlığı söz konusudur. Evre 4 lenfomada lenf dokusu tutulumu dışında diğer doku ve organlar da hastalığa katılmıştır. Bu doku ve organlar (karaciğer, kemik ve kemik iliği, deri, beyin, akciğer gibi) organlar olabilir.

Lenfoma (lenf kanseri) tedavisi

Lenfoma tedavisi radyoterapi ve kemoterapi ile yapılır. Lenfoma tedavisinde tedavi planı hastalığın evresine göre yapılacağı için evreleme doğru yapılmalıdır. Lenfoma grubunun tüm üyeleri tedavi edilebilir iken, her lenfoma (lenf kanseri) hastası tedavi ile şifa bulamayabilir.

İyi seyirli olan lenfoma türlerinde ilaç tedavisi ile yaşam kalitesini arttırmak ve hastanın ömrünü uzatmak mümkündür. Lenfomaların erken evrelerinde uygun tedavi ile % 80’lere varan şifa şansı var iken, ileri evrelerde daha düşüktür.

Lenfoma tedavisinin yan etkileri

Lenfoma tedavisinde kullanılan ilaçlar sağlıklı dokuları da zarar verir. Bu zarar gören dokuların başında bağışıklık sistemi hücreleri gelir.

Kanser tedavisi sırasında habis olan kanser hücresini öldürmek amaçlanır iken normal hücrelerde ölmektedir, bu nedenle vücudun savunma sitemini güçlendiren kök hücrelerde zarar görür ve kanser tedavisi gören hastalar enfeksiyonlara daha fazla yatkın olurlar.

Yoğun tedavi gerektiren lenfomalı hastalar enfeksiyon ve kanama riskine yatkındır. Bu hastalarda bazen kök hücre ve kemik iliği nakli gerekebilir. Bu hastaların enfeksiyonlardan korunması çok ama çok önemlidir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kemik kanseri nedir
  2. Kemik iliği kanseri nedenleri ve tedavisi
  3. Kanser tedavisinde protein tedavisi nedir
  4. Tiroid kanseri nedenleri ve tedavisi
  5. Non Hodgkin lenfoma nedir
  6. Çocuklarda lenfoma neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git