Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Legg Hastalığı Nedir?

Legg hastalığı, avasküler nekroz tipinde kalça bozukluklarından biridir ve çocuğun uyluk kemiğine (femur) giden kan akımı bloke olduğu için 1-3 hafta içinde kemiğin üst bölümünün ölmesiyle sonuçlanır.

Çocuklarda legg hastalığı nedenleri ve tedavisi

Legg hastalığı, avasküler nekroz tipinde kalça bozukluklarından biridir ve çocuğun uyluk kemiğine (femur) giden kan akımı bloke olduğu için 1-3 hafta içinde kemiğin üst bölümünün ölmesiyle sonuçlanır. Kan akımının bloke olması kemiğe kazayla gelen bir darbe sonucunda olabileceği gibi bir enfeksiyon veya bilinmeyen bir sebep ile de olabilir. İlk yaralanmadan sonraki 6 ile 12 ay içinde o bölgeye kan akımı tekrar başlar ve 2 ile 3 yıl içinde de yeni kemik ölü kemiğin yerini alır. Vücut kendini kemiğin yavaş yavaş yenilenmesi işlemi ile tamir eder.

Legg hastalığı genellikle 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve erkek çocuklarda görülme sıklığı kız çocuklarına kıyasla daha fazladır ve sıklıkla tek bacak etkilenir. Ancak olguların yaklaşık yüzde 10’unda her iki bacak ta etkilenebilir.

Çocuklarda legg hastalığı belirtileri

Legg hastalığı belirtileri arasında bacak veya dizde sürekli ağrı olması ve topallama en sık rastlanan başlangıç semptomlarıdır. Çocukta yürüme güçlüğü ortaya çıkabilir ve etkilenen kalçanın hareketleri kısıtlanabilir. Çocuğun kalçasında sertleşme olabilir ve bacak kasları hassas veya zayıf olabilir.

Çocuklarda legg hastalığı teşhisi

Eğer çocuğunuzda Legg hastalığının belirtileri var ise doktorunuz çocuğunuzun nasıl yürüdüğünü, ayakta durduğunu ve kalçasını çeşitli pozisyonlarda nasıl hareket ettirdiğini inceleyecektir. Tanı koyabilmek için kalça ekleminin röntgen filmini ve radyonükleer görüntüsünü isteyebilir. Çocuk doktoru büyük olasılıkla çocuğu bir ortopediste (kemik uzmanı) sevk edecektir.

Çocuklarda legg hastalığı tedavisi

Legg hastalığı tedavisinde çocuğun vücudu kendiliğinden iyileşecektir. Bu yüzden iyileşene kadar çocuğun bacağını tekrar incitmekten ve baskıdan korumak amacıyla doktor, çocuğa özellikle de iyileşmenin ilk dönemlerinde o bacağını mümkün olduğunca az kullanmasını ve bol bol dinlenmesini önerir.

Ortopedi uzmanı çocuğun bacağını belli bir pozisyonda tutabilmek için ortez adı verilen yardımcı bir cihaz da verebilir. Bazı çocukların başlangıçta birkaç gün fraksiyonda tutulmaları ve ardından ortez kullanmaları gerekebilir. Hastalığın şiddetli formlarının görüldüğü çocuklarda düzeltici cerrahi girişim yapılması gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda çarpık ayak neden olur
  2. Bebeklerde yürüme gecikmesi nedenleri
  3. Gelişimsel kalça displazisi nedir
  4. Çocuklarda büyüme ağrıları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git