Bağırsak Hastalıkları

Lavman – Enema Nedir? Lavman İşlemi Nasıl Yapılır?

Lavman, anüse yerleştirilen bir tüpten rektum içine sıvı gönderilmesi işlemidir.

Lavman (enema) nedir?

Lavman, anüse yerleştirilen bir tüpten rektum içine sıvı gönderilmesi işlemidir. Lavman tedavi olarak, bağırsakları cerrahi operasyona hazırlamak için ya da tanı işlemleri öncesi bağırsakları temizlemek için yapılır.

Lavman (enema) ne için yapılır?

 1. Lavman bağırsakları dışkıdan temizlemek için verilebilir; örneğin kabızlığı gidermek için, bağırsak operasyonu hazırlığı için ya da doğumdan hemen önce lavman tedavisi uygulanır.
 2. Lavman tedavisi bir inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolitte kortikosteroid ilaçları rektumdan uygulamak için de kullanılabilir.
 3. Baryumlu lavman ise, baryumlu karın grafisi çekilmesi için uygulanır.

Lavman (enema) nasıl yapılır?

 1. Lavman işlemi bağırsakları gerdiği için hafif bir rahatsızlık verse de, anestezi gerektirecek kadar zor bir işlem değildir.
 2. İşlem öncesi eller uygun şekilde yıkanır.
 3. Bu işlemi yapacak olan kişi eldiven ve önlük giymelidir.
 4. Lavman uygulanırken hastanın kalçaları bir yastık yardımıyla kaldırılmış şekilde yanına yatması gerekir.
 5. Lavman verilirken hastanın derin nefes alması gerekir.
 6. Yumuşak ve iyice (vazelin gibi bir yumuşatıcı jel ile) kayganlaştırılmış bir ucu olan kateter (elastik tüp) yavaşça rektuma sokulur ve lavman sıvısı yavaşça kateterden verilir. Verilecek lavman sıvısı, ani bir bağırsak kasılması olmaması için önceden ılık hale getirilir.
 7. Tedavi dozlarının paketlerinde genellikle kendi aplikatörleri de vardır.
 8. Lavman seti kullanılacak ise setin klempi kapalıyken solüsyon torbanın içine boşaltılır ve torba, hastadan 60 santim yüksekte olacak şekilde serum askısına asılır. Sonrasında klemp açılarak setin içine solüsyonun dolması sağlanır.
 9. Eğer lavman elle sıkılarak yapılacak şekilde hazırlanmış ise lavmanın gövdesi sıkılarak sıvının rektuma verilmesi sağlanır.
 10. Solüsyon torbasının yüksekliğinin yetişkinlerde 45-60 santim arası, çocuklarda 20-40 santim arası, bebeklerde 15-20 santim arası olmasına dikkat edilmelidir.
 11. Lavman yapılacak kişi yatalak durumda ya da bağırsaklarının boşaltılması için bu işlem yapılıyor ise hastanın altına uygun bez serilmesi ve sürgü gibi eşyaların hastanın yanında olması gerekir.
 12. Gerektiği kadar lavman sıvısı verildikten sonra klemp kapatılır ve rektal tüp yavaşça geri çekilir.
 13. Lavman yapıldıktan sonra hastanın 3-5 dakika kadar sırtüstü yatması gerekir ve bu arada hastanın altına sürgü verilir. Hasta ayağa kalkabilecek durumdaysa beklemesi gereken süre hatırlatılır ve hastanın hareket etmesine izin verilir, tuvalete giderken de yardım edilir.
 14. Lavman işlemi yapıldıktan sonra verilen sıvının gelip gelmediği kontrol edilir ve dışkının rengi, kıvamı, miktarı, görünümü gibi durumlar gözlenir.
 15. Lavman seti çöpe atılır, eler yıkanır, yapılan işlem ve gözlemler not edilir, bu işlemden sonra dışkılama olmaz ise işlemi isteyen doktor haberdar edilir.

Lavman için verilen solüsyonların yanında yaş gruplarına göre ne kadar sıvı verileceği hakkında bilgi yok ise bunu doktorunuzdan öğrenmeniz önemlidir, çünkü verilecek solüsyon sıvısı ve kateterin uzunluğu yaş farkına göre değişiklik gösterir.

Lavman çeşitleri

Temizleyici lavman (enema) nedir? : Temizleyici lavmanlar kabızlığın geçirilmesinde, geçirilecek bir bağırsak operasyonundan önce, doğum öncesi, bağırsakların radyolojik ya da endoskopik olarak incelenmesinden önce, bazı ilaç ya da besin zehirlenmelerinde gibi durumlarda uygulanır ve lavman verildikten birkaç dakika sonra etkisini göstermeye başlar. Kişi lavman uygulandıktan sonra yaklaşık 15 dakika içinde dışkılama ihtiyacı hisseder.

Tedavi lavmanı (eneması) nedir? : İçeriğinde tedavi için  ilaç bulunan lavman solüsyonlardır. Bu solüsyonlar rektumun hemen uyarılmaması, dışkılama ihtiyacının geciktirilmesi ve ilacın bağırsaklarda daha uzun kalması için yavaş yavaş verilmelidir.

Tutucu lavman (enema) nedir? : Uzun bir süre bağırsaklarda bırakılarak, dışkıyı yumuşatmak, dışkıyı akışkan hale getirmek ve ağrı kesici (antienflamatuar) etki oluşturmak için uygulanan lavman türüdür. Genellikle bu tür lavmanların içeriğinde zeytin yağı, gliserin ve steroid gibi maddeler bulunur. Yağlı maddeler sert dışkının yumuşamasında ve makata doğru ilerlemesinde etkilidir. Antienflamatuar etkisi olan lavman maddeleri bağırsaklarda 30-60 dakika kadar tutulur. antihelmintik lavman maddeleri ise 15-30 dakika kadar bağırsaklarda tutulur.

Lavman çeşitleri

Lavman çeşitleri

Lavman işleminde nelere dikkat etmeli?

 1. Lavman için kullanılan sıvı sıcak olduğunda yanık gelişmesine, soğuk olduğunda da kramp ve kasılmalara neden olur, bu nedenle lavman sıvısının ısı derecesi çocuklarda 37,5 derece, yetişkinlerde de 37,5 derece veya 40,5 derece olması gerekir.
 2. Rektal tüpün, mukozayı tahriş etmemesi için yumuşak ve kıvrılabilir olması önemlidir.
 3. İşlem uygulanmadan önce rektal tüpün ucuna vazelin benzeri bir yumuşatıcı sürülebilir.
 4. Rektum kanseri, bağırsak kanseri için cerrahi işlem geçirmiş hastalarda lavman işlemi doktorun önerisine uygun ve daha dikkatli yapılması gerekir.
 5. Bağırsak tıkanıklığı ve apandisit teşhisi konulmuş hastalara lavman tedavisi uygulanmaz.
 6. Sık sık lavman bireysel lavman uygulanması işlemi alışkanlık haline gelebilir, bu nedenle bu tür işlemler bireysel olarak sık sık uygulanmamalıdır.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bağırsak tembelliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Volvulus nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Megakolon hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Baryumlu röntgen nedir ve nasıl çekilir
 5. Bağırsak polipleri neden olur
 6. Kolonoskopi neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git