Sağlıklı Beslenme

L-Carnitine Nedir? L-Carnitine Nasıl Kullanılır? L-Carnitine’nin Faydaları

L-Carnitine (Karnitin) Nedir?

L-Carnitine (karnitin) vücudumuzda doğal olarak üretilen, “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan ve besinlerden aldığı Lisin ve Metiyonin sentezinden oluşan amino asit türüdür.

L-Carnitine (karnitin) vitamin tarzı bir antioksidandır (oksidasyonu bastırıcı madde). Aynı zamanda yağ yakımını sağlayarak bedenin enerji üretimine ve beyin fonksiyonlarına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

L-Carnitine (karnitin) temel olarak kas dokusunda ve beyinde depolanmaktadır. Ve vücudumuz L-cantitine’i karaciğer ve böbreklerde üretmektedir. Aslında vücudumuz tarafından üretilen L-Carnitine genellikle bize yeter. Fakat bazı canlılarda, bazı nedenlerden ötürü karnitin üretimi yeterli olmayabilir ya da üretilen karnitin dokulara gerektiği gibi taşınmaz. Örneğin, karnitin üretimini bazı ilaçların olumsuz etkilediği bilinmektedir.

L-Carnitine (Karnitin) Ne İşe Yarar?

L-Carnitine’in vücudumuzda ki görevi yağ asitlerini Cytosol’dan Mitochondria’ya taşıyıp, yağların parçalanmasını ve enerjiye dönmesini sağlamaktadır.

Bu nedenden ötürü, sporcu besinlerin de Karnitin’e sıkça rastlanmaktadır. Ve sporcular genellikle L-Carnitine’i yağ yakıcı olarak kullanır.

Karnitin sadece yağ yakar, yağı kasa çevirmez. Biyolojik olarak imkansız bir durumdur. Karnitin sadece koşu, bisiklet sürme gibi durumlarda yağ yakmanızı sağlar. Fakat bu durum ağırlık antrenmanları içinde geçerlidir. Ki bu tarz aktiviteler sırasında Karnitin kullandıysanız normalden daha çok terlersiniz.

L-Carnitine (Karnitin) Hangi Besinlerde Bulunur?

L Carnitine Et ve Et Ürünlerinde Bulunur

L Carnitine Et ve Et Ürünlerinde Bulunur

Karnitin en fazla et ve et ürünlerinde bulunur. Doğal yetiştirilen bir inekte veya diğer hayvanlarda çok daha fazla Karnitin bulunmaktadır. Ve bu günümüzde zor elde edilen bir durum. O yüzdendir ki obezite sorununda büyük rol oynadığı ABD’li bilim adamları ve üniversiteler tarafından birçok kez kanıtlanmıştır.

L-Carnitine özellikle kuzu eti, balık, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunur.

L-Carnitine (Karnitin) Kilo Verdirir mi?

Karnitin yağ yakmaya yardımcı olur. Karnitin yağ asitlerini mitokondriyal’a taşıyıp yağ yakımını arttırmaktadır. Hatta Omega 3 yağ asidi ile alındığında yağ yakımı daha fazla olur. Bu sayede normal bir insana göre karnitin alımı yapmış birinin kilo verme oranı daha fazla olmaktadır.

L-Carnitine (Karnitin) Zararlı mıdır?

L-CARNİTİNE (KARNİTİN) aşırı doz kullanılmadığı sürece zararlı değildir.

L-CARNİTİNE (KARNİTİN) aşırı doz kullanılmadığı sürece zararlı değildir.

Günlük Karnitin ihtiyacımız ortalama 2 gram civarındadır. Kiloya göre bu miktar değişmektedir. O yüzden günde 3 gram ve 3 gramdan fazla L-Carnitine (Karnitin) tüketimi kusma, mide bulantısı, mide krampları, ishal ve vücudun kötü koması gibi yan etkiler gösterebilir. Bu doz aşımı uzun süreli olur ise kaslarda zayıflama ve genel nöbetler meydana gelebilir. O yüzden dikkatli olup bir diyetisyen eşliğinde ihtiyacınız ne ise düzgün bir şekilde karnitin alımı yapmalısınız.

Kusma ve Mide Bulantısı : L-Carnitine (Karnitin) kullananların en sık rastladığı durumdur. Fazla doz aşımı ile bu etkiler görülebilir. Fakat çok şiddetli olmaz.

İshal : L-Carnitine (Karnitin)’i 5 gram civarı alanların rastladığı bir yan etkidir. Bu etki şiddetli olmaması ile birlikte 2 güne kendiliğinden geçebilir. Yine de 5 gram L-Carnitine (Karnitin) çok fazladır, asla önermem.

Vücudun Kötü Kokması : L-Carnitine (Karnitin) kullanmak vücut kokusunun değişmesine veya artmasına razı olmalıdır. 3 gramdan fazlası bu etkiyi gösterse de normal bir dozda kullananlar da görülmektedir. Fakat endişelenmeyin dozu biraz daha azaltırsanız kendiliğinden yok olur.

Nöbetler : Özellikle geçmişinde çeşitli sağlık koşulları nedeni ile nöbet geçiren kişilerde L-Carnitine (Karnitin) takviyesi ile birlikte bu nöbetler tekrarlanabilir.

Gebelik ve Emzirme Dönemi
: L-Carnitine (Karnitin) kullanımının gebelik ve emzirme dönemlerindeki etkisi konusunda fazla çalışma bulunmamaktadır. Olası yan etkilerinden dolayı L-Carnitine (Karnitin) kullanımını bu dönemde gerçekleştirmenizi önermem. En azından uzman bir doktor ile görüşmenizi öneririm.

Eğer bir sağlık sorunu yüzünden ilaç kullanıyorsanız L-Carnitine (Karnitin) kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm. Ayrıca damar sertleşmesi, siroz, hipotiroidi , karaciğer veya böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunları olanların doktor kontrolü dışında karnitin takviyesi kullanması tavsiye edilmemektedir.

L-Carnitine (Karnitin) Nasıl Kullanılır?

L-Carnitine (Karnitin) kullanım miktarı sağlık koşullarına ve kilo farklılıklarına göre değişim göstermektedir.

L-Carnitine (Karnitin) kullanım miktarı sağlık koşullarına ve kilo farklılıklarına göre değişim göstermektedir.

L-Carnitine (Karnitin) takviye amacı ile kullanılacak ise saf L-Carnitine (Karnitin) tercih edilmesi doğru olanıdır. L-Carnitine (Karnitin) kullanım miktarı sağlık koşullarına ve kilo farklılıklarına göre değişim göstermektedir. Aşağıdaki günlük kullanım miktarları çeşitli araştırmalardan elde edilmiş kullanım miktarlarıdır. Fakat bu sizin yaşınıza, sağlık durumunuza ve kilo durumunuza göre değişim gösterecektir. O yüzden en uygun dozajı öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

L-Carnitine ve antrenman ilişkisi ise oldukça basittir. 1 tüp karnitin’in yarısını antrenmandan hemen önce içebilir, diğer yarısını ise antrenman ortasında içebilirsiniz.

L-Carnitine (Karnitin) Eksikliği Yaşayan Yetişkinler : 1 gün için, 990 mg’lık tabletlerden 3 tane.

Göğüs Ağrısı yaşayanlar: 1 gün için, 2 adet 1 gramlık tablet.

Kalp Krizi sonrası: Günde 2-6 gram civarı tüketim öneriliyor.

Hipertiroidi (Trioid Fazlalığı) sorunu olanlar: Günde 1-2 gram arası.

Kısırlık sorunu olanlar: Günde 2 gram L-carnitine ve 1 gram L-acetyl-carnitine.

L-Carnitine (Karnitin) Etkileri Nelerdir?

L-Carnitine (Karnitin) etkileri için Fareler üzerinde deneyler yapılmıştır. Bu deneylere göre, karnitin verilen yaşlı farelerin öğrenme kapasitelerinin arttığı ve genç farelerin, yaşlandıkça kaybolan azalan hafızalarının daha az azalmasına neden olmuştur.

Hafıza zayıflamasını önlemesi ve beyin sağlığına katkıda bulunduğu için L-Carnitine, şu sıralar Alzheimer’e bir çare veya önlem olarak da inceleniyor.

Özellikle Kalp ve damar sağlığı konusunda da etkileri araştırılan L-Carnitine (Karnitin), hipertansiyon ve bazı diğer kalp hastalıkları konusunda da etkileri araştırılmaktadır. Bazı araştırmalara göre L-Carnitine (Karnitin) tansiyon hastalarına iyi geldiği görülmekte fakat sağlıklı bir birey için nasıl bir etki gösterdiği bilinmemektedir.

Özellikler belirttiğim kalp sağlığı konusunda kalp kaslarının yaşlanmasını yavaşlatmak gibi bir etkisi olduğu araştırmalarla destekleniyor. Hatta bazı doktorların kalp krizi geçiren hastalarına L-Carnitine (Karnitin) verdiği de bilinmektedir.

L-Carnitine (Karnitin) Yağ Yakıyor mu?

L-Carnitine yağ yakıcı özelliği bulunuyor.

L-Carnitine yağ yakıcı özelliği bulunuyor.

L-Carnitine (Karnitin)‘in günümüzde en çok yağ yakımı için kullanılıyor ve bu konuda ki performansı biliniyor. İnsanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda, her ne kadar Karnitin’in yağ yakımı üzerinde ki etkisinin olumlu yönde olduğu düşünülse de, pratik olarak supplement Karnitin’in kullanımında, yağ yakımı üzerinde pek bir etkisi olmadığı da aşikar. Bu konuda aksini söyleyebileceğimiz konu ise yaşlı insanlarda, yaşa bağlı olarak yavaşlamış olan yağ yakımı performansının, Karnitin ile eski, genç haldeki bir performansa yakınlaşmış olmasıdır.

Fakat bu bilgiler de L-Carnitine (Karnitin)’in yağ yakımı için yeterli olduğunu göstermiyor.

Yani bu araştırmalara göre L-Carnitine (Karnitin), ileride, yaşlanma ve kalp ve damar hastalıkları dahil pek çok konuda çok etkili bir madde olarak kullanılabilir, buna yağ yakımını da dahil edebiliriz.

Lakin şuan için L-Carnitine (Karnitin) maddesinin, her ne kadar bilimsel olarak yağ yakımı ve depolanması süreçlerinde etkili olarak gözükse dahi, supplement olarak tüketilen L-Carnitine (Karnitin) etkilere ulaşamamış ve satıcılar ve üretici firmaların pohpohladığı kadar etkili bir yağ yakımı meydana getirmemiştir.

L-Carnitine (karnitin) Faydaları Nelerdir?


L-carnitine (karnitin) ve Yağ yakımı

L-carnitine (karnitin) zayıflamak amacı ile kullanılabilinir. Zaten karnitinin çok fazla kullanımının tercih edilmesinin nedenlerinden biri de zayıflamaya destek olmasıdır. L carnitine, vücudun yağ asitlerinde bulunan yağların bölünerek enerjiye çevirmesi ile birlikte güzel bir şekilde yağ yakımı meydana gelmektedir.

L-carnitine (karnitin) ve Kalp sağlığı

L-carnitine (karnitin) yağ yapılanmasını önlediğinden dolayı kalbin daha sağlıklı işlevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.

L-carnitine (karnitin) ve Alzheimer

L-carnitine (karnitin) beyin sağlığına ve Alzheimer gibi hastalıklara da oldukça etkili bir takviyedir. L-carnitine (karnitin) yok olmuş beyin fonksiyonlarını canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

L-carnitine (karnitin) ve Sperm artışı

1995 yılında yapılan araştırmalara göre sperm sayısı ve hareketliliği az olan erkeklerde 3 – 4 aylık bir kullanım ile sperm sayısında ve hareketliliğinde artış olduğu saptanmıştır. Nasıl kullanılır konusunda da bahsettiğim bu durum 2 gr. carnitine kullanımı ile sperm sayısı ve hareketinde artış sağlayacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git