Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kızamıkçık Neden Olur? Kızamıkçık Belirtileri (Rubella Nedir?)

Kızamıkçık, Togaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan kızamıkçık virüsünün neden olduğu akut kabartılı, benekli döküntü ile seyreden bir hastalıktır.

Kızamıkçık hastalığı nedenleri ve tedavisi

Kızamıkçık, Togaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan kızamıkçık virüsünün neden olduğu akut kabartılı, benekli döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Kızamıkçık german measles olarak da bilinir. Hastalığı ilk olarak Nagner, 1829’da kızamık ve kızıldan ayırmıştır. Kızamıkçık virüsü ile meydana gelen bu enfeksiyon, çoğunlukla herhangi bir belirti göstermez ya da şikayete neden olmadan seyreder. Kızamıkçık virüsünün tek konakçısı insandır ve hastalığın eliminasyonu mümkündür. Kızamıkçık enfeksiyonunun görülme oranı kızamık ile benzerdir.

Genellikle kızamıkçık salgın dönemlerini düşük insidanslı dönemlerin izlediği mevsimsel bir seyir gösterir. Ilıman iklimlerde genellikle bahar ve kış mevsiminde ortaya çıkar. 3-4 senede bir küçük salgınlar, 6-9 yılda bir ise büyük kızamıkçık salgınları görülür. Temas ile bulaşabilir. Daha çok 2-10 yaş arası çocuklarda görülür. Tropikal bölgelerde ortaya çıkan kızamıkçık salgınları çocuklar arasında klinik belirtilerin çok fazla belli olmaması sonucu genellikle hastalık gözden kaçırılır.

Kızamıkçık hastalığı nasıl bulaşır?

Kızamıkçık belirtileri

Kızamıkçık belirtileri

Kızamıkçık virüsü, kızamık hastalığına oranla daha az bulaşıcı olduğu gibi, aynı şekilde hastalık bulaşmış kişilerin solunum yolundaki damlacıklar ve burun ve boğaz salgıları ile doğrudan ya da dolaylı temas yolu ile bulaşmaktadır. Kızamıkçık hastalarının en fazla bulaşıcı olduğu dönem döküntülerin başladığı dönemdir. Fakat döküntü başlamadan 7 gün, döküntü başladıktan sonra 14 gün boyunca bulaşması devam edebilir.

Hastalığa maruz kaldıktan sonra, kuluçka süresi yaklaşık 14 – 18 gün sürer. Doğumsal kızamıkçık enfeksiyonu olan bebekler boğaz salgıları ile ve idrar yolları ile bir yıl veya daha fazla sürede yayılma gösterebilir. Kızamıkçık geçirmemiş ve aşı olmamış her insana kızamıkçık bulaşabilir.

Kızamıkçık hastalığı belirtileri

Kızamıkçık virüsü boğaz ve genize enfekte etiğinde solunum yolu epitelinde ve bölgesel lenf nodlarında çoğalır. Enfeksiyondan 5-7 gün sonra virüs kan dolaşımına geçer. Kızamıkçık belirtileri genellikle hafif seyreder. Kızamıkçığın belirtileri arasında hafif ateş, kızıl lekeler, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde şişkinlik gibi belirtiler görülebilir. Özellikle kadınlarda eklem ağrıları bu belirtilere eşlik eder. Bazı hastalarda kızamıkçık, kanamaya ya da beyin iltihabına (ensefalit) neden olabilen trombosit sayısını düşürmesi sonucu karmaşık bir duruma yol açabilir.

Kızamıkçık hastalığı tanısı

Bazı enfeksiyonlar belirtileri ve bulguları yönünden kızamıkçık ile karışabilir. Kızamıkçık hastalarında görülen belirtiler çok fazla net olmadığı için tanının doğrulanması amacı ile laboratuvar tetkikleri gerekir.

Kızamıkçık hastalığı tedavisi

Kızamıkçık tedavi gerektirmeyecek kadar iyi seyirli bir hastalıktır. Kızamıkçık hastalığının tedavisinin temeli tedavinin yanı sıra istirahat ve bol sıvı tüketmektir. Ateş düşene kadar hafif bir diyet verilir. Gereken durumlarda aspirin ve vitamin de verilir. Hastaların bir hafta süresince sağlıklı kişilerden uzak tutulması bulaşmayı önlemek için önemlidir.

Kızamıkçık’tan korunma yolları

Kızamıkçık hastalarının, kızıl lekeler görülmeye başladıktan 4-6 gün sonrasına kadar evden çıkmamaları ve aşı yapılmamış kişiler ile temastan kaçınmaları gerekmektedir. Kızamıkçık hastalığına karşı korunmanın en iyi yolu, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarını engellemek için yapılan MMR aşısıdır. MMR aşısının ilk dozu çocuklarda 12 aylık iken, ikinci dozu ise dört yaşında yapılır.

MMR aşısı olan çocukların % 90’ında kızamıkçık hastalığına karşı koruma sağlanır. MMR aşısı dünya genelinde yıllardır kullanılan güvenli bir aşıdır. Yetişkinlerin çoğu kızamıkçık geçirdikleri ya da aşı oldukları için bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olabilirler. Lakin genç yetişkinler özellikle de erkekler aşılanmamış olabilirler. Hamile kalmayı planlayan kadınların kızamıkçık hastalığına yakalanmamaları için hamile kalmadan en az bir ay önce kızamıkçık aşısı olmaları oldukça önemlidir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kızamık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Su çiçeği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Siğil nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Uçuk nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Genital uçuk nedenleri, belirtileri ve tedavisi

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git