Aşısı Yapılan Hastalıklar

Kızamık Nedir? Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık, kızamık (rubeola) virüsünün etken olduğu, özellikle çocuklarda görülen çok bulaşıcı, ateş, nezle, öksürük ve konjonktivit ile karakterize, enantem ve ekzantemler ile seyreden döküntülü bir hastalıktır.

Kızamık neden olur?

Kızamık, ateş ve döküntüye neden olan oldukça tehlikeli viral bir hastalıktır. Kızamık en çok çocukları etkiler fakat her yaşta oluşabilir. Öncelikle burun salgılarının havada oluşturdukları damlacıklar ile yayılır. Döküntü oluşmadan önce 12 ile 14 gün süren kuluçka süresi mevcuttur. Belirtilerin ilk ortaya çıktı günden döküntü oluştuktan dört gün sonrasına kadar çok bulaşıcıdır.

Bildirilen kızamık vakalarının ortalama %30’unda bir veya daha faza komplikasyon gelişebilir. Bir yaş altı çocuklarda ve erişkinlerde çok ciddi komplikasyon riski daha yüksektir. Görülen bazı komplikasyonlar arasında pnömoni (akciğer iltihabı), ishal, orta kulak iltihabı, körlük ve post enfeksiyöz ensefalit sayılabilir.

Kızamık nasıl bulaşır?

Kızamık hastalığının bulaşma yolu, hastalık bulaşmış kişinin öksürmesi sonucu havaya karışan kızamık virüsünün solunum yoluyla vücuda girmesi şeklinde olur. Kızamık bulaşıcı hastalıklar arasında en kolay yayılan bir hastalıktır. Kızamık hastası ile aynı odada bulunmak bile hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Hastalar, belirtilerin görülmesinden hemen önce başlayarak kızıl lekelerin görülmesinden 4 gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilirler.

Kızamık belirtileri

Kızamık hastalığı çocukluk çağı döküntülü hastalıklarının en ağır enfeksiyonudur. Kızamık bir virüse bağlı ortaya çıkar. Kızamık virüsü bulaştıktan 8-14 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Hastalık ateş, burun akıntısı, göz yaşarması, öksürük ve genel kötülük hali ile başlar. Üç ile dört gün sonra genellikle baş ve boyundan başlayıp tüm vücuda yayılan kırmızı döküntü belirir. Bazen döküntüler birleşerek büyük lekeler oluşturur ve lenf bezleri büyüyebilir. Üç günden sonra döküntüler solar ve belirtiler geriler.

Kızamık hastalığı teşhisi

Hastada kendini iyi hissetmeme, öksürük, burun akıntısı, gözlerde ağrı veya ciltte kızıl lekelerin, yüksek ateşin oluşması durumunda kızamık şüphesi göz önünde bulundurulmalıdır. Kızamıktan şüphe edilen hastaya kan tahlili, idrar tahlili ve boğaz kültürü yapılır. Kızamığın kesin teşhisinin konulması, hastanın yakınlarının bu riskten korunması için önemlidir.

Kızamık tedavisi

Hastalığa özgün bir tedavisi yoktur. Ateş için hastaya bol miktarda sıvı ve parasetamol verilebilir. Bir doktora danışarak ılık ve hafif masaj, hastanın yattığı odanın çok fazla ışıklı olmaması, yine öksürük için ılık su ve uygun bitkisel çaylar, hastanın istirahat etmesi gibi koruyucu yöntemler de uygulanabilir. Komplikasyon olarak oluşan bakteri enfeksiyonları için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kızamık hastalığının komplikasyonları

  • En ciddi komplikasyon döküntü belirmesinden iki ile üç gün sonra gelişen kulak ve akciğer enfeksiyonudur.
  • Diyare (ishal), kusma ve karın ağrısı oluşabilir.
  • Febril konvülsiyonda oldukça sık görülür fakat genellikle ciddi değildir.
  • Vakaların küçük bir bölümünde baş ağrısı, uyku hali ve kusma ile seyir gösteren ensefalit (beyin iltihabı) oluşur. Bunu nöbetler ve koma izleyebilir ve bazen beyin hasarı ve hatta ölüme ilerleyebilir. Çok nadir vakalarda enfeksiyondan yıllar sonra ilerleyici beyin hastalığı subakut sklerozan panensefalit gelişebilir.
  • Eğer kadın gebeliği sırasında kızamık olursa, enfeksiyon fetüs için ölümcül olabilir fakat doğumsal bozukluk yaptığına dair kesin bir veri yoktur.

Kızamık hastalığının komplikasyonları

Kızamıktan korunma ve önlemler

Immün için (bağışıklığı sağlamak için) 13 aylık iken yapılan ve üç yaş dört ay ile beş yaş arası yinelenen MMR aşısı kullanılır. Bu uygulama vakaların %90’ında bağışıklığı sağlar.

1966 yılında ya da daha sonra doğan ve hiç kızamık geçirmeyen veya MMR aşısı yaptırmamış kişilerin de en az dört hafta ara ile iki doz MMR aşısı yaptırması gerekir.

Kızamıklı hastaların hastalığı bulaştırmasını önlemek için hastalığın bulaşma dönemi geçene kadar odalarından dışarı çıkmamaları çok önemlidir. Ayrıca doktor, hastane, laboratuvar, okul ve çocuk bakım merkezlerinin, görülen kızamık vakalarını ”Yerel Halk Sağlığı Birimlerine” bildirmeleri zorunludur. Bu sayede Yerel Halk Sağlığı Birimleri bildirimden sonra hastalığın yayılmaması için gereken önlemleri alabilirler.

Kızamık hastalığı

Benzer sağlık yazıları

  1. Kızamıkçık nedenleri ve tedavisi
  2. Purpura neden olur 
  3. Virüslerin neden olduğu hastalıklar
  4. Çocuk aşıları ve aşıların yan etkileri
  5. Çocuklarda kızıl hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git