Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kızamık Nedir? Kızamık Hastalığı Belirtileri (Measles Nedir?)

Kızamık, kızamık (rubeola) virüsünün etken olduğu, özellikle çocuklarda görülen çok bulaşıcı, ateş, nezle, öksürük ve konjonktivit ile karakterize, enantem ve ekzantemler ile seyreden döküntülü bir hastalıktır.

Kızamık hastalığı nedenleri ve tedavisi

Kızamık, kızamık (rubeola) virüsünün etken olduğu, özellikle çocuklarda görülen çok bulaşıcı, ateş, nezle, öksürük ve konjonktivit ile karakterize, enantem ve ekzantemler ile seyreden döküntülü bir hastalıktır.

Kızamık hastalığı çocukluk döneminde daha sık görülmesine rağmen, her yaşta görülebilen ve ciddi şikayetlere neden olan bir virüs hastalığıdır. Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu aşılamadır. Kızamık hastalığı solunum yolu ile bulaşır.

Bildirilen kızamık vakalarının ortalama % 30’unda bir veya daha faza komplikasyon gelişebilir. Bir yaş altı çocuklarda ve erişkinlerde çok ciddi komplikasyon riski daha yüksektir. Görülen bazı komplikasyonlar, % 1-6 zatürre, % 6 ishal, % 6 orta kulak iltihabı, % 7-9 körlük ve post enfeksiyöz ensefalit 1000 vakada, % 3-6’sında ölüm gibi komplikasyonlar görülür.

Kızamık nasıl bulaşır?

Kızamık hastalığının bulaşma yolu, hastalık bulaşmış kişinin öksürmesi sonucu havaya karışan kızamık virüsünün solunum yolu ile vücuda girmesi sonucu bulaşır. Kızamık,bulaşıcı hastalıklar arasında en kolay yayılan bir hastalıktır. Kızamık hastası ile aynı odada bulunmak bile hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır.

Kızamık hastalığı olan hastalar, belirtilerin görülmesinden hemen önce başlayarak, kızıl lekelerin görülmesinden 4 gün sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilirler. Virüs bulaştıktan sonra, hastalanma süresi ortalama 10 gündür. Kızıl lekeler hastalık bulaştıktan 14 gün sonra meydana çıkmaya başlar.

Kızamık belirtileri

Kızamık nasıl bulaşır

Kızamık nasıl bulaşır

Kızamık hastalığı çocukluk çağı döküntülü hastalıklarının en ağır enfeksiyonudur. Bu hastalıkların arasında kızıl, kızamıkçık, su çiçeği, 5’inci hastalık, 6’ıncı hastalık ve daha bir çok viral enfeksiyona bağlı döküntülerin arasında en ağır ve en çok komplikasyonu olan kızamık hastalığıdır.

Kızamık bir virüse bağlı ortaya çıkar. Kızamık virüsü bulaştıktan 8-14 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kızamık belirtileri deri döküntüsü ve döküntü ortaya çıkmadan başlayan burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, öksürük ve ateş gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler sonrasında tüm vücutta el ayası ve ayak tabanları hariç, küçük kırmızı minik minik döküntüler bir iki gün içinde yayılma gösterir.

Kızamık hastalığı teşhisi

Hastada kendini iyi hissetmeme, öksürük, burun akıntısı, gözlerde ağrı veya ciltte kızıl lekelerin, yüksek ateşin oluşması durumunda kızamık şüphesi göz önünde bulundurulmalıdır. Kızamıktan şüphe edilen hastaya kan tahlili, idrar tahlili ve boğaz kültürü yapılmalıdır. Kızamığın kesin teşhisi hastanın yakınlarının bu riskten korunması için önemlidir.

Kızamık tedavisi

Kızamık hastalığı viral bir enfeksiyon olduğu için hastalığa yönelik özel bir tedavi yöntemi yoktur. Kızamık tedavisi bulgulara yönelik tedavi şeklinde uygulanır. Kızamık tedavisinde deri döküntüleri ortaya çıkmadan önce yüksek ateşin tedavisi, burun akıntısına karşı burun damlaları, öksürük için odanın nemlendirilmesi, gözlerde oluşan konjonktivit için ılık masaj yapılması, hastanın yattığı odanın çok fazla ışıklı olmaması, yine öksürük için ılık su ve bitkisel çaylar verilmesi, hastanın istirahat etmesi, bol sıvı alması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Kızamıktan korunma yolları

Kızamık hastalığı tedavisi

Kızamık hastalığı tedavisi

Kızamık hastalığından korunmanın en garanti yolu, iki dozluk MMR aşısı yaptırmaktır. Bu aşı kızamığın yanı sıra,kabakulak hastalığı ve kızamıkçık hastalığı aşısıdır.

MMR aşısının ilk dozu çocuklarda 12 aylık iken, ikinci dozu ise 4 yaşında yapılır. 1966 yılında ya da daha sonra doğan ve hiç kızamık geçirmeyen veya MMR aşısı yaptırmamış kişilerin en az dört hafta ara ile iki doz MMR aşısı yaptırması gereklidir.

Kızamık hastalarının, hastalığı bulaştırmasını önlemek için hastalığın bulaşma dönemi geçene kadar odalarından dışarı çıkmamaları hastalığın yayılmaması için oldukça önemlidir. Ayrıca doktor, hastane, laboratuvar, okul ve çocuk bakım merkezlerinin görülen kızamık vakalarını yerel halk sağlığı birimlerine bildirmeleri zorunludur. Yerel halk sağlığı birimleri bildirimden sonra hastalığın yayılmaması için gereken önlemleri alabilirler.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Orf hastalığı nedir
  2. Yılancık hastalığı nedir
  3. İmpetigo nedenleri
  4. Siğil neden çıkar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git