Hastalıklar ve Tedaviler

Kulakta Uğultu Hissi Neden Olur?

Kulak uğultusu hastalık değil bir belirtidir ve farklı hastalıklara veya durumlara eşlik edebilir.

Kulakta uğultu hissi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak uğultusu veya kulak çınlaması kulağın kendisi ile ilgili bazı hastalıklardan ya da durumlardan kaynaklanabileceği gibi nörolojik hastalıklardan, tansiyon hastalığından, şeker hastalığından, kansızlıktan, yüksek kolesterol gibi bazı sistemik hastalıklardan da kulak uğultusu meydana gelebilir.

Burada önemli olan, kulakta hissedilen uğultu ya da çınlamanın nasıl hissedildiğidir.  Sebep ne olursa olsun kişi uğultu sesini kulağında hisseder. Kulakta uğultu veya çınlama hissi çift kulakta  ya da tek kulakta hissedilebilir. Kulakta uğultu hissinin hangi hastalığa bağlı meydana geldiği değişmekle birlikte genellikle iç kulakta bulunan ve koklea adı verilen işime organından kaynaklanır.

Kulaklarda uğultu hissine neden olabilecek hastalıklar

Kulak uğultusu hastalık değil bir belirtidir ve farklı hastalıklara veya durumlara eşlik edebilir.

Sistemik hastalıklara bağlı kulak uğultusu neden olur? : Sistemik yani bazı sistemleri etkileyen hastalıklar yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, anemi (kansızlık), şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, alerjik hastalıklar gibi hastalıklar kulakları ilgilendiren sistemleri de etkileyerek kulaklarda uğultu hissine sebep olabilir.

Kulak hastalıklarına bağlı kulak uğultusu neden olur? : Orta kulak iltihabı, dış kulak yolunu tıkayan kulak kiri, banyo sonrası kulaklara su gittiğinde kulak uğultusu olabilir, orta kulak ya da iç kulak tümörleri, iç kulak iltihabı, dış kulak iltihabı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı), kulak zarı yırtılması, denge siniri iltihabı (vestibüler nörit), denge siniri tümörleri, alerjik ve reflü gibi nedenlerden dolayı östaki borusunun fonksiyonun da bozulma, orta kulaktaki işitmeyi sağlayan kemikçiklerde kireçlenme gibi birçok kulağa ait hastalık ya da durum kulaklarda uğultu hissine neden olabilmektedir.

Beyin hastalıklarına bağlı kulaklarda uğultu hissi neden olur? : Kulak sinirlerine zarar veren beyin tümörleri, bazı nedenlerden dolayı kafa içi basıncının artması, beyinde su toplanması (ödem), beyin iltihabı, beyin zarlarının iltihabı, geçirilen travmalar, alınan kafa darbeleri, beyin kas yapısında sorunların olması gibi nörolojik nedenlere bağlı kulakta uğultu hissi meydana gelebilir.

Boyun hastalıklarına bağlı kulakta uğultu hissi neden olur? : Boyun damarlarında daralma, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, baş ve boyun kanserleri, derin boyun enfeksiyonları, baş ve boyun kistleri gibi nedenler kulaklarda uğultu ve çınlama hissine neden olabilir.

Ayrıca sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, aşırı şekerli gıda tüketimi, aşırı tuzlu gıda tüketimi, aşırı kafeinli içecek tüketimi, uzun süre susuz kalmak, uzun aç kalmak, aşırı uykusuz kalmak, aşırı stres, bazı ilaçlar, yüksek seslere maruz kalmak, uzun süre ve yüksek sesli kulaklık ile müzik dinlemek gibi nedenler de kulaklarda uğultu hissine, dolgunluk hissine ve kulak çınlamasına yol açabilmektedir.

Kulakta uğultu nedir

Kulakta uğultu nedir

Kulak uğultusu belirtileri

Kulak uğultusu tinnitus olarak da tanımlanabilen bir şikayettir (semptomdur) ve hastalık değildir. Kulak uğultusu denildiğinde, hastalar bu durumu farklı şekillerde tarif edebilmektedirler.

Kulak uğultusunu hastalar bir rüzgar sesi, dalga sesi, çekiç gürültüsü, bir motorun çalışması, garip ve karışık sesler gibi tarif edebilirler fakat kulak uğultusunun ya da kulak çınlamasının bir hastalık değil bir belirti olduğunu bilmek önemlidir. Kulak uğultusunun nedeni doktor tarafından bulunur ise tedavisi mümkündür.

Kulakta uğultu hissinin nedeni nasıl teşhis edilir?

 1. Kulaklarda veya kulakta uğultu hissi yaşayan kişinin öncelikle bir KBB uzmanına gitmesi gerekir. KBB uzmanının muayenesi sırasında doktor öncelikle kulak uğultusunun nedenini anlayabilmek için hangi tip kulak uğultusu olduğunun hasta tarafından doğru algılanması ve doktora doğru anlatılması gerekir.
 2. Kulak uğultusunun nedenini bulmak için bazı testler veya tetkikler de istenir.
 3. Kulak uğultusuna işitme kaybının eşlik edip etmediğinin anlaşılması için işitme testi yapılır.
 4. Boyun damarlarında bir daralmanın olup olmadığının tespit edilmesi için boyun filmi, doppler ultrasonografi istenir.
 5. Kansızlığın araştırılması için kan testleri yapılır.
 6. Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi durumların kulak uğultusuna neden olduğu düşünülüyor ise bu hastalıklara yönelik kan testleri ve diğer tetkikler istenir. 

Kulak uğultusu nasıl tedavi edilir?

Kulak uğultusu bir belirtidir ve bundan dolayı kulaktaki uğultu hissine sebep olan hastalık teşhis edildikten sonra tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

 1. Sistemik hastalıkların tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir iken, iç kulak ya da orta kulak ile ilgili kulak uğultularında farklı tedavi yöntemleri uygulanır.
 2. Oldukça sık görülen ve orta yaş üzeri rastlanan iç kulak ile ilgili sorunlarda genellikle ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar arasında bazı ilaçlar bazı hastalarda yaşam boyu kullanılabilir.
 3. İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda hiperbarik oksijen tedavisi denilen (yüksek basınçlı oksijen kabinlerinde iç kulağın daha iyi beslenebilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemi) planlanabilir. Bu oksijen tedavisi her hastaya uygulanmayabilir ve bu tedavinin de başarı oranı yüzde yüz değildir.
 4. Kulakta uğultu hissine neden olan faktör bir tümör ya da başka bir nörolojik hastalık ise cerrahi tedavi gerekebilir.
 5. Orta kulaktaki işitmeyi sağlayan kemikçiklerde hareket kısıtlamasına sebep olan kireçlemeye bağlı bozukluklarda da orta kulak cerrahisi uygulanabilir.

Kulak uğultusu sağırlığa neden olur mu?

Kulak uğultusunun da eşlik ettiği bazı hastalıklar işitme kaybına da neden olabilir.

Orta yaş üzeri ve ileri yaş hastalarda iç kulak sorunlarına bağlı kulak uğultusunun da eşlik ettiği işitme kaybı oldukça sık görülmektedir. Bu gibi durumlarda erken teşhis ve etkin tedavi ile hastanın hem kulak uğultusu hem de işitme kaybı önlenir ya da azaltılır.

Ani işitme kaybı olarak adlandırılan ve nedeni bazen tam olarak bilinemeyen ya da bazı hastalarda iç kulak kanaması, viral bir hastalık (nezle, grip gibi) bir hastalık sonrasında ortaya çıkan ani işitme kayıplarında da hem kulak uğultusu hem de işitme kaybı görülebilir ve bu tür durumlarda da acil tedavi (ilk 48 saat içinde) yapılması gerekir.

Sistemik hastalıklar nedeni ile meydana gelen kulak uğultularında kulak uğultusu kendi başına sağırlığa sebep olmaz. Bu tür hastalıklardan kaynaklanan kulak uğultusunda veya işitme azlığında kişi bu durumu alışarak yaşamına devam edebilir fakat bu hastalar tamamen işitme kaybına uğrayacak diye bir kaide yoktur.

Kulak uğultusuna neden olabilecek hastalıklar ile ilgili yazılar

 1. Kulak çınlaması nedenleri ve tedavisi
 2. Meniere hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Kulak ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Kulak tıkacı hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Barotravma nedenleri ve tedavisi
 6. Akustik nöroma nedenleri ve tedavisi
 7. Baş ve boyun kanserleri neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git