Hastalıklar ve Tedaviler

Kulak Zarı Yırtılması Neden Olur? (Kulak Zarı Delinmesi)

Kulak zarı, hem işitme fonksiyonunda görev yapan hemde orta kulağın dış ortamdan ayrılmasını sağlayan, dış ortamda bulunan mikropların orta kulağa gitmesini önleyen bir bariyer görevi görür.

Kulak zarı delinmesi belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı, hem işitme fonksiyonunda görev yapan hemde orta kulağın dış ortamdan ayrılmasını sağlayan, dış ortamda bulunan mikropların orta kulağa gitmesini önleyen bir bariyer görevi görür.

Kulak zarı çok ince bir yapıda olduğu için alacağı herhangi bir travma ya da enfeksiyonlardan dolayı yırtılabilir. Orta kulak iltihabı, bazende dış kulak iltihabı, kulağa alınan bir darbe, çok gürültülü bir ortamda bulunma (bomba patlaması, silah patlaması ve gürültülü müzik gibi) akustik travmalar kulak zarında yırtılmaya yol açabilir.

Çocuklarda kulak zarı yırtılması genellikle dış kulak yolunun oyuncak parçaları ile, çubuklar ile, kürdan ile, kibrit çöpü ile oynaması sırasında kanal çok kısa olduğundan dolayı kulak zarı yırtılması veya zedelenmesi görülebileceği gibi, çok fazla kulak kaşıntısı olan erişkinlerde de kulağı kaşıma eylemi kulak zarında yırtılma oluşmasına sebep olabilir.

Kulak zarı yırtılması (delinmesi) belirtileri

Kulak zarı zedelenen ya da yırtılan hastalarda görülebilecek belirtiler işitme azlığı, kulakta uğultu, rüzgar sesi gibi belirtiler görülür. Ayrıca deniz suyu ya da banyoda kaçan su kulakta iltihap yapar ve bu gibi bir durumda sarı-yeşil renkte kötü kokulu akıntı diğer belirtilere eşlik edebilir. Kulak zarının ilk yırtıldığı anda kulaktan kanlı bir akıntı ya da direkt kan gelebilir.

Travmalara bağlı kulak zarı yırtılmasında kanlı akıntıya ağrı da eşlik eder. Orta kulak iltihabına bağlı kulak zarı yırtılmasında ağrının tam tersi yırtılma sırasında rahatlama olabilir. Dış kulak yolu hastalıklarında, eğer kulak zarı ile ilgili bir sorun yaşanmış ise yine akıntı başlar ve kulak dış bölgesine dokunulduğunda şiddetli ağrı olur.

Kulak zarı yırtılması (delinmesi) tedavisi

Kulak zarında oluşan delinmeler ya da yırtılmalarda, eğer delik çok büyük değil ise vücudun kendi kendine tamir etme olanağı vardır. Hasta bu delik oluştuktan sonra kulağını iyi bakarak su kaçırmaz, mikrop kaptırmaz, herhangi bir enfeksiyon oluşmaz ise kulak zarı kendi kendine onarma yeteneğine sahiptir.

Fakat kulak zarında oluşan delik çok büyük ve kulak zarının gergin olduğu bir bölgede oluşmuş ise kulak zarı kendini tamir edemeyebilir. Bu gibi durumlar kronik orta kulak iltihabına neden olabilir veya kulak zarı deliği, enfeksiyonlardan koruyarak bu şekilde devam edebilir.

Kulak zarında delik olan kişilerin mümkün olduğunca kulaklarına su kaçırmamaya dikkat etmeleri, kulak damlalarını direkt olarak damlatmamaları gereklidir. Kulak deliğinin tedavisinde, kulak zarının kendini tamir etmesi söz konusu değil ise cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat ile kulak zarı tamiri yapılır ve kulak zarı yeniden eski gerginliğine kavuşur.

Kulak zarı yırtılması veya zedelenmesi nasıl önlenir?

Kulak zarının zarar görmesini önlemek için, viral üst solunum yolu enfeksiyonu varlığında basınç travmasına maruz kalınacak yüzme, dalış yapma, gerekmedikçe uçak binme gibi aktivitelerden uzak durmak önemlidir. Örneğin, gripli bir hasta uçağa binmek zorunda ise burun tıkanıklığını gidermek için uygun tedavi görmeli (basit grip ilaçları, burun açıcı spreyler) kullanması faydalı olur. Ayrıca temizlik amaçlı kulağa herhangi bir yabancı cisim (pamuklu çubuk, kalem, kibrit çöpü gibi) sokulmamalıdır.

Normal uçak yolculukları sırasında uçağın alçalması halinde, alçalma anonsundan sonra bir miktar su alıp küçük küçük yutkunarak içmek kulakta bulunan östaki tüpünün, uçağın inişi sırasında çalışmasını sağlar. Mümkün ise burun tıkanıklığı olan kişilerin dalış yapmamaları tavsiye edilir. Dalış veya uçak yolculuğu sırasında kulakta giderek artan basınç hissi, ağrı, çınlama ve işitme kaybı gibi şikayetleri olan kişiler bu aktivitelerden sonra mutlaka bir KBB uzmanına baş vurmalıdır.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi
 2. Kulak akıntısı neden olur
 3. Kulak ağrısı neden olur
 4. Kulak çınlaması nedenleri

50 Yorum

 1. Avatar

  Murat

  3 Temmuz 2017 at 16:35

  Teşekkür ederim kulak zarım yırtık ve su anda korkmuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 22:13

   Ne sormak istediğiniz tam olarak anlaşılmamıştır.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Ayşenur

  25 Temmuz 2017 at 07:23

  Merhaba benim kulak zarım 10 yaşında yırtık olduğu anlaşıldı.Ama o zamanlar lösemi tedavisi gördüğüm için ameliyat yapılmadı. Şuan 19 yaşındayım ve 7 yıldır nedeni belli olmayan bir sinirsel nöbet geçiriyorum. Acaba bunun kulak zarımın delinmesinde bu nöbetin sebebi olabilir mi ? birde ailemin dediğine göre nöbet esnasında ağzımın kulağıma doğru kaydını söylediler. Bu sorumu Cevaplarsanız sevinirim zaten sigortam yapıldığı için en kisa zamanda KKB ye gidicez.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 13:52

   Anlattığınız nöbetler lösemiye bağlı olabilir. Çünkü lösemi merkezi sinir sistemi tutulumuna da neden olabilir. Lösemik hücrelerin santral sinir sistemine girmesine bağlı merkezi sinir sistemi lösemisi meydana gelebilir.

   MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ LÖSEMİSİ DURUMUNDA BAZI SORUNLAR VE BU SORUNLARA BAĞLI BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR:

   İntrakraniyal basınç artışı semptomları (sürekli baş ağrısı, kusma, uyuklama veya uyuşukluk, diğer mental değişiklikler gibi)

   Kraniyal sinir felçleri

   Santral sinir sistemi hemoraji semptomları (nöbetler, bilinç değişiklikleri, baş ağrısı, nörolojik desifit gibi)

   Spinal kord basısı semptomları (sırt ağrısı, güçsüzlük, uyuşma-karıncalanma ve yanma hisleri, mesane disfonksiyonu gibi)

   Görme ile ilgili değişiklikler.

   Löseminin tipine, akut ve kronik oluşuna göre hastalığı seyri değişiklik gösterebilir.

   Ayrıca lösemi için uygulanan tedavilere bağlı da erken dönem veya geç dönem yan etkiler görülebilir ve buna bağlı da nörolojik tutulum olabilir.

   Bu durumun bu hastalığınızı takip eden doktorunuz ve nöroloji alanında tekrar değerlendirilmesi, takip edilmesi, gerekli tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Serkan

  1 Ağustos 2017 at 21:11

  Slm bnm de kulak zarim yrtildi surekli cinliyo bndan 2 ay once ay sekilde dus yaparken su kacti cikmadii 4 guun sonra kurcaldim bnde biraz kulak copu ile cinlamaya basladi sonra hastaneye gittim temizledi biraz gecti kulak saglam dedi doktor istanbulda denize girdm orda denizliye geldim is icin kulagm da agri oldu tekrar cinlama var sdi ugult flan geliyo nasil gecer buu kulagimin ugultisu cinlamasi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 13:14

   Enfeksiyon kapmış olabilir. En kısa zamanda başka bir KBB doktoruna da gidebilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Ayşenur

  2 Ağustos 2017 at 11:58

  2 yıl önce doktorun biri bir sürü tahlil yaptı ve hepsi temiz çıktı keprra diye bir ilaç verdiler 2 yıl kullan dediler kullandım ama geçmedi. Sizce ne yapmalıyım ilk kulak zarı delinmesiyle mi ilgilenmeliyim yoksa sinirsel nobetimle mi?

  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 15:32

   Eğer kulak zarı yırtılmasının nedeni otitis media (orta kulak iltihabı) ise tekrar orta kulak iltihabı gelişmiş de olabilir. Orta kulak iltihabı kronikleşebilen bir durumdur. Orta kulak iltihabı beyinde bazı hasarlara (menenjit, beyin apsesi gibi) neden olarak da nöbetlere yol açabilir.

   Kulak zarının neden yırtıldığına bağlı da şimdiki şikayetlerinizin neden meydana geldiği değişiklik gösterebilir. Erken yaşlarda akut orta kulak iltihabı geçirenlerde tekrar orta kulak iltihabı geçirme riski daha yüksektir. Eğer bu nöbetler başlamadan önce kulak zarının yırtık olmasına rağmen suda yüzme, dalma gibi eylemlerde bulunmuşsanız veya bir şekilde enfeksiyon oluşmuş ise tekrar orta kulak iltihabı oluşmuş da olabilir ve buna bağlı iltihap beyne yayılmış olabilir.

   Yani her iki alanda da (KBB ve nöroloji) iyi değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır, ayrıca lösemi bakımından da tekrar takiplerin yapılması gerekir.

   Öncelik hakkında buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü neyin neye neden olduğunu bilmek de zordur. Fakat üç açıdan da önem arz etmektedir veya takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Shmn

  2 Ağustos 2017 at 22:31

  Merhaba ben kulağımı temizlerken peçeteyi kulak zarıma değdirdim. Şuan bi ağrı yok ama kulağım ağırlaştı sesleri duyabiliyorum.sadece ağırlık hissediyorum ve hafif bi çınlama var. Kulak zarım delinmiş olabir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 17:42

   Kulak çubukları, peçete ve benzeri malzemeler ile kulak iç yolunu temizlemek önerilmez, çünkü bunların kırıntıları veya kirlerin ileri itilmesi kulak yolunda tıkanmaya, enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca yanlış bir hareket ile zarı deldirme ihtimali de vardır.

   Daha fazla gecikmeden bir KBB doktoruna muayene olmanızda ve kulaklarınızı bu tür malzemeler ile temizlediğinizi doğru bir şekilde anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  zuzi

  10 Ağustos 2017 at 02:51

  merhaba bnm kulak zarım yırtık kan geliyordu amelıyat dedi korktum 2 yıldır dıkkat edıodum ama dayanamayıp bu yıl yuzmeye gıttım ve sonuc vahım 10 gundur agrı sızı ıcınde kıvranıyorum sureklı tıkanıklık hıssı ve duyma kaybı var acıle gottıhımde ıkı damla verıldı ama sanki dahada kotulesıyor ve farklı bı işlem yapılmadıgıniçinde artık gitmiyorum.aile hekimime eger amelıyat olursam tamamen kurtulurmuyjm bu agrılardan sordum bana su kacırırsam aynı olacagımı soyledi birde yırtık zara damla kullanılmasının dogru olmadıgını.sorum şu ameliyatla tamamen kurtulabılırmıyım yoksa sadece gecıvı bir tedavimi bu damla yada sogan suyu kullanmamın binsakıncası var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:10

   Durumunuz ne acil bölümünde ne de Aile Hekimliğinde tedavi edilecek bir durum değildir, bu nedenle iyi bir KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Kulak zarı delinmesi ameliyatı TİMPANOPLASTİ olarak adlandırılır. Timpanoplasti işlemi ise Miringoplasti,Tip 1 timpanoplasti, Tip 2 timpanoplasti, Tip 3 timpanoplşasti, Tip 4 timpanoplasti ve Tip 5 timpanoplasti şeklinde uygulanır.

   Deliğin onarımı ameliyatında deliğin kapanma oranı uygulanan tekniğe, uygulanan greftleme yöntemine göre değişebilir. İlerlemiş orta kulak patolojilerinde, geniş yırtıklarda, östaki tüpü bozukluklarında, orta kulak atelektazilerinde gibi durumlarda deliğin kapanma oranı azalabilir.

   Sonuç olarak yırtılmanın sebebi, büyüklüğü, tam olarak yeri, eşlik eden başka bozukluklar uygulanacak yöntem, uygulanan greftleme gibi farklı durumlar ameliyatın başarı oranını değiştirebilir. Doktorunuz durumunuzu iyice değerlendirerek size bu konuda bilgi verecektir. Fakat en kısa zamanda bir KBB doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Kamuran

  11 Ağustos 2017 at 07:51

  Merhaba hocam bende bir iki gün öncesinde kulağım çok kadindigi için kulak çubuğunu biraz gerilere ittim o an için afifce ağırdı geçti bir iki gün sonra kulağında bir ağrı kulağıma dokunamama gibi kulağımın içi tikaliymis gibi oldum ve çok ağrı yapıyor acaba kulağım zarına zarar gelmiş yada yırtılmış olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 22:10

   Kulak zarı yırtılması da olabileceği gibi, kulak kirleri ileri doğru itildiği için iltihaplanmış da olabilir.

   En kısa zamanda KBB doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Hazel

  4 Eylül 2017 at 00:03

  İyi aksamlar…ben bundan üç gun once 20 aylık bebegimin kulağını temizlerken birden ağladı…Kulak pamuğunu her zamanki gibi kullandım o ağlayinca korktum birden çokmu içeri soktum diye sonra sustu.ertesi gun kulağından biraz kan gelmişti görünce çok korktum kulak zarına zarar gelmiş olabilirmi? Şuanda ateşi var biraz bağlantılı olabilirmi?tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 20:49

   Bu tür bir ihtimal olabilir, buna bağlı ya da başka bir sebebe bağlı kulak enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Bir KBB doktorunun görmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Sanoat

  6 Eylül 2017 at 17:46

  Merhaba benim sol kulagima şakalaşirkan zarba geldi hafif yirtilmiş ilaşmasi kaç zaman surar çok korkuyorum ağri yok ,akinti yok sadaçe fişş deye ses veriyor başka ne yamaliyim cevabiniz için teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 13:52

   Kulak zarı yırtılmalarında, şarapnel zarındaki yırtılmalar (perforasyonlar) işitmeye önemli etki yapmaz. Alt kadrandakilerin etkisi daha az iken, ön kadrandaki hasarın etkisi daha fazladır. Arka kadrandaki perforasyonlar ise işitmeyi önemli derecede etkilerler. Böbrek biçimindeki total perfprasyonların işitmeye etkisi en fazladır.

   Kulak zarı delinmelerinde ya da yırtılmalarında delik çok büyük değilse zarın kendi kendine iyileşebilme şansı vardır, fakat hastanın delik sonrası kulağına iyi bakması, su kaçırmaması, mikrop kaptırmaması çok önemlidir. Delik çok büyük ve/veya kulak zarının gergin olduğu bir bölgede meydana gelmiş ise kulak zarı kendi kendine kapanmayabilir. Bu tip durumlarda kronik orta kulak iltihabı gelişebilir. Kulak zarı delikliği yaşam boyu enfeksiyondan ve su kaçırmaktan koruyarak sürebilir.

   Yani kulak zarı yırtılmasında etkinin nasıl olacağı, iyileşip iyileşmeyeceği yırtığın yerine ve derecesine göre değişiklik gösterebilir. Nasıl ve ne derecede yırtık oluştuğunu da en iyi doktorunuz bilecektir. Bu nedenle merak ettiklerinizi doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Zehra

  3 Ekim 2017 at 01:41

  Selam bende iki gundur cok kotu kulak agrisi cekiyodum bugun acile gittigimde kulak zarin yirtilmis dedi doktor cok fazla agrisi var ilac verdi amelyat olmam gerekir ama kulagimdan darbe falan almadim kulak zari yirtildigindada kan gelmedi sebebi nedir? Tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2017 at 00:16

   Kulak zarı, dış kulak kanalı ve orta kulak boşluğu arasında bulunan ve bu bölümü birbirinden ayıran ince bir zardır. Kulak zarında bir delik veya yırtık olması aynı zamanda kulak zarı perforasyonu olarak da adlandırılır. Kulak zarı delinmesine müzmin orta kulak iltihabı ve mastoid kemiğin iltihabı sebep olabilir veya bu durumlar birlikte görülebilir. Yani kulak ağrısının nedeni sadece kulak zarı yırtılması değil aynı zamanda bu iltihabi durumlar olabilir.

   Doktor kontrolünüzü, alınması gereken önlemleri ve uygulanması gereken tedavileri (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  Azra

  20 Ekim 2017 at 00:40

  Merhaba hocam 32 yaşındayım arkadasimla gorusurken kulagim onun kulaginin arka kismina cok siddetli bi sekilde çarptı ondan sonra kulagimda cinlama ve agir isitme olustu. ĶBB doktoruna gittim zar delinmis dedi 2 ayda bi kontrolüm var 6 aydan sonra gecmezse ameliyat yapilacak dedi.ve sag kulağımda sol kulagima oranla isitme kaybida var. Bununla birlikte cocuklugumdan beri gecirdigim orta kulak iltihabi gecmisimde var. Suan bi enfeksiyon yok ama eger kendiliginden kapanmazsa kulak zarim gecirecegim operasyonla eski sagligima kavusabilirmiyim yani mesela su kactiginda ayni sıkıntıyı tekrar yasarmiyim bide ameliyat nasil oluyor acik ameliyat mi yoksa kulak yolundan kulak arkadan acilmadan mi oluyor? Cevabiniz icin şimdiden teşekkürker

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2017 at 12:21

   Kulak zarı yırtılması (perforasyonu) gibi durumlarda timpanoplasti ameliyatı yapılır. Bu işlem miringoplasti ve timpanoplasti gibi yöntemler uygulanır.

   MİRİNGOPLASTİ: Normal durumda kemik zincire, orta kulağa ve mastoid antruma herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaksızın timpan zar perforasyonlarının kapatılması olarak tanımlanabilir.

   TİMPANOPLASTİ işleminde ise tip 1, tip 2, tip 3, tip 4, tip 5 şeklinde teknikler kullanılmaktadır.

   Doktorunuz deliğin yerine ve büyüklüğüne göre hangi işlemin yapılacağını karar verecektir.

   Perforasyonun yerine, büyüklüğüne, uygulanan tekniğe, teknikte kullanılan greftleme tekniğine, eşlik eden başka kulak patolojilerine göre deliğin kapanma ya da tekrarlama durumları değişiklik gösterebilir.

   Ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Uğur AKSOY

  18 Kasım 2017 at 08:10

  Slm ben dün orta kulak iltabi şüphesi sonrası oluşan küçük yırtık tespit edildi. kulağımda ağrı yoktu yırtık sözünü duyduktan sonra galiba psikolojikmen olarak ağrı da hisseder oldum. yırtığın derecesi nedir bilmiyorum ama iyileşme durumunu merak ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2017 at 01:04

   Orta kulak iltihabından dolayı (kulak zarı delinmesi olana kadar) çok fazla bir rahatsızlık hissetmemişseniz kulak iltihabınız kronik orta kulak iltihabı (kronik otitis media) durumu olabilir.

   Kronik otitis media kulak zarı perforasyonu (kulak zarı delinmesi), kulak akıntısı ve işitme kayıpları ile karakterize, 3 aydan daha uzun süren ve medikal tedavi ile tam olarak düzelmeyen orta kulaktaki inflamatuar bir süreçtir. Hastaların çoğunda kulak akıntısı, işitme kaybı olur, ancak bazı hastalarda bu durum sessiz seyredebilir (herhangi bir şikayet olmayabilir).

   Kronik otitis media durumuna enfeksiyon ya da herhangi bir orta kulak iltihaplanması olmaksızın kolesteatom denilen bir tümör de sebep olabilir. Kolesteatom doğumsal olabileceği gibi edinsel de olabilir.

   Kronik orta kulak iltihabının tipleri vardır ve tiplerine göre iyileşme süresi, neden olduğu komplikasyonlar değişebilir.

   Kronik orta kulak iltihabında enfeksiyonu yok etmek, komplikasyonları önlemek, kulak zarının tamirini sağlamak ve işitmeyi düzeltmek için medikal veya cerrahi tedaviler uygulanabilir.

   Doktor kontrollerinizi ve eğer doktorunuz ilaçlar verdiyse ilaçlarınızı düzenli kullanmaya dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun…

 13. Avatar

  Mevludiye

  25 Kasım 2017 at 17:12

  Oglum kulagina çöp sokmasi ile kulagindan hirt diyr bir ses geldi ve kanama basladi . Kbb ye goturduk kulak zarinin yirtildigini soyledi ameliyatla yama yaparak iyi olacagini soyledi daga 3.5 yasinda kendi kendine iyi olabilme ihtimali varmidir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2017 at 23:38

   Zar delinmesinin derecesine ve yerine göre kendiliğinden iyileşme şansının olup olmadığı değişiklik gösterebilir. Bunu doktorunuz daha iyi bilecektir. Bu nedenle bunu doktorunuzla görüşmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Mesut taşpınar

  27 Kasım 2017 at 02:48

  Merhaba hocam, ben 1 ay önce kulak zarı ameliyatı oldum ve yama yapıldı. Sağ kulağımdan oldum ve şuan iyi durumum. Sol kulağımdan da olucam. Çalıştığım yer çok gürültülü bir ortam (80 db üstünde 85-120 db olabiliyor) bölüm bölüm değişiyor ses oranı.

  Bu işte 2 senedir çalışıyorum, işe girerken aldığım heyet raporumda kulaklarım sağlam, sesten dolayı delinmiş olabilir mi? Başka bir travma geçirmedim. Ameliyat olduğum doktor 80 db ve üstü gürültülü ortamda çalışamassın diye bir rapor yazdı iş yerin. Hekime verdim bölüm değişikliği yapmak zorundalar mı? İşten çıkarılır mıyım? Korkuyorum bilgi verirmisiniz, teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 15:11

   İstenmeyen ve rahatsız edici sesler gürültü olarak tanımlanır. İşçi sağlığında ise gürültü işitme duyusunun azalmasına veya işitme sağlığının bozulmasına ya da başka tehlikelerin oluşmasına neden olur.

   Gürültü, çağımızın önemli endüstriyel ve çevre sorunlarından biridir. Endüstriyel makine ve araç-gereçlerin çıkardığı sesler, yeterli ve etkin önlemler alınmadığı taktirde özellikle o iş kolunda çalışanlara önemli ölçüde zarar verebilmektedir. Endüstriyel işitme kaybına sahip insan sayısının 200 bin’i aştığı tahmin edilmektedir.

   Gürültünün işitme duyusu üzerinde meydana getirdiği etkiler üçe ayrılır. Bunlar; akustik sarsıntı (travma), geçici işitme kaybı ve kalıcı işitme kaybıdır.

   AKUSTİK SARSINTI (TRAVMA): Akustik sarsıntı çok yüksek ses düzeyine ani maruziyet sonucunda oluşan bir etkidir. Yoğun ses basıncı kulak zarı ile birlikte orta ve iç kulağın fizyolojik yapısını bozar ve iç kulaktaki korti organını tahrip eder.

   GEÇİCİ İŞİTME KAYBI: Gürültülü ortamdan çıktığında kişinin işitme duyusunda geçici bir azalma olur. Bu azalma, maruz kalınan gürültünün frekans aralığına (alçak ya da yüksek frekans), ses basınç düzeyine (sesin şiddetine), maruz kalınan süreye ve gürültünün tipine bağlı olarak değişir. Geçici işitme kaybı gürültülü ortamın terk edilmesinden sonra maruziyet şartlarının özelliklerine göre belli bir süre sonra düzelir.

   KALICI İŞİTME KAYBI: Uzun yıllar gürültüye maruz kalan kişilerde görülen işitme kayıplarıdır. Kalıcı işitme kayıpları da sesin şiddetine, toplam maruziyet süresine, gürültünün frekansına, gürültünün tipine, kulağın fizyolojik özelliklerine ve kişisel duyarlılıklara bağlı olarak değişiklik gösterir.

   Gürültü kaynaklı oluşan kalıcı işitme kayıpları genellikle iyileşmez, bu nedenle gürültüden korunmak son derece önemlidir. Doktorunuz kalıcı işitme kaybının önlenmesi için raporunuza gürültülü ortamda çalışamaz yazmış olabilir.

   İş yeriniz bu rapora göre sizin iş yerinizdeki bölümünüzü değiştirir mi, yoksa işten çıkarır mı, bunu iş yeriniz karar verecektir. Ancak tam işitme kaybı yoksa, bunun önlenmesi için ya çalıştığınız ortama yönelik gerekli önlemleri alarak çalışmanızda ya da başka bir işe yönlenmeniz de fayda vardır. Çünkü gürültü kaynaklı kalıcı işitme kaybı oluşursa, bunun genellikle geri dönüşümü olmaz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 15. Avatar

  Kulak Mağduru

  14 Aralık 2017 at 08:42

  İyi çalışmalar. Son günlerde şiddetli bir üst solunum yolları enfeksiyonu geçirdim. İhtiyaç duyduğum için, basınçlı olarak sümkürme hareketi uyguladıktan sonra sol kulağımda şiddetli çınlama olmaya başladı. Böyle bir sebeple kulak zarı yırtığı oluşabilir mi? Şimdi hastalık azaldı, hafif sümkürmeye çalıştığımda sol kulağıma su kaçıyormuş gibi ses ve hisler geliyor. Ve devamlı bir ağırlık hissi bulunuyor. Ne gibi bir yorumda bulunabilirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 13:02

   Ani basınç değişiklikleri kulak zarı delinmesine/yırtılmasına neden olabilir. Kuvvetli sümkürme sırasında aynı zamanda burunda tıkalı olduğu için sinüsler, kulak ve kulak iç yapıları gibi bölgelerde basınç değişikliği oluşabilir ve buna bağlı kulak zarı hasarı olabilir veya geçirmiş olduğunuz enfeksiyon kaynaklı da orta kulak iltihabı oluşmuş ve zaten buna bağlı kulak zarı yırtılması olmuş olabilir. Fakat ağırlık hissi, kulaktan sesler gelmesi ve benzeri hisler üst solunum yolu enfeksiyonunun orta kulağa, iç kulağa taşınması sonucu da olabilir. Yani kulak ve kulak iç yapılarında iltihaplanma olmuş olabilir.

   KULAK ZARI YIRTILMASI veya DELİNMESİ BELİRTİLERİ ARASINDA işitme kaybı (delik büyüdükçe işitme kaybında artış), kulakta çınlama, uğultu, bazen uğultuyla birlikte kulak akıntısı, baş dönmesi gibi belirtiler sayılabilir.

   Sebep ne olursa olsun en kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Beşir Karaca

  14 Aralık 2017 at 21:45

  İyi akşamlar ben polis adayıyım.Benim çocukluğum da sol kulak zarım delinmiş ama kendini zamanla onarmış, fakat Polis olmam için en fazla 25 Desibel olması lazım işitme kaybının ama benim ki bu sınırı geçiyor acaba bunun tedavisi var mı yoksa kalıcı mı bir bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 14:11

   Kulak zarı delik kaldığı sürede (iyileşme tamamlanana kadar) tekrarlayıcı orta kulak enfeksiyonları da geçirmişseniz, bu durum işitme kaybına yol açabilir. Kulak zarı yırtıldığında yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumunda enfeksiyon kronikleşebilir.

   İşitme desibel (dB) birimi ile ölçülür, 0-20 desibel arasındaki işitme seviyeleri normal olarak değerlendirilir. Dış ve orta kulağa ait subakut ve kronik işitme kayıplarında düzeltme ameliyatı yapılabilir. İç kulak ve işitme sinirine ait işitme kayıplarında ise düzeltme ameliyatı mümkün değildir. Bu tür durumlarda işitme cihazı ve implant gibi araçlarla işitmenin düzeltilmesi sağlanır. Düzeltme ameliyatları, bazen sadece işitmeyi düzeltmek için yapılabileceği gibi, bazen de asıl problemin tedavisi için uygulanır.

   Bunun yanıtını daha detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra iyi bir KBB uzmanından almanız daha uygun olur, çünkü delik ne kadar kapanmış, kapanma sürecinde nasıl bir hasar oluşmuş, hangi tip işitme kaybı var, uygulanacak herhangi bir yöntem faydalı olacak mı? Bunlar gibi faktörler ne yapılıp yapılmayacağını değiştirebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Arasım

  23 Aralık 2017 at 09:10

  Merhaba hocam oğlum 4.5 yaşında sık sık kulak ağrısı ile kbb doktoruna gidiyoruz iki defa kulakları temizlendi bundan yaklaşık bi ay önce de kreşte kuşağına tarbe geldi oynarken dolaba çarpmış tabi haberim yok evde banyo yaptırınca kulağından hafif kan gelmesi sonucu apar topar dr a götürdüm bi sürü tetkik tahlil bişey yok dedi dr sonuçlara göre antibiyotik ve iki damla verdi… şimdi üç gündür yine kulak ağrısı başladı aynı kulakta dr a götürdüm tekrar antibiyotik verdi bunu bitirip aradan 15 gün bi ay geçsin gelin tekrar bakalım denildi sorum şu hocam acaba bu kulak ağrısı bi önceki darbeye bağlı olabilir mi kulak zarı yırtılmış mıdır şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 21:13

   Orta kulak iltihabı olmuş olabilir. Orta kulak iltihabı kronikleşebilir ve tekrar tekrar oluşabilir. Kulak zarı delinmesi varsa bu da tekrarlayan kulak iltihabına neden olur. Kulak zarı delinmesi iltihaba neden olabileceği gibi, iltihap da kulak zarı delinmesine neden olur. Doktorunuz iltihap iyileştikten sonra kulak zarında delinme olup olmadığını kontrol edecek olabilir, bu nedenle kontrole (mümkünse aynı doktora) götürmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü iltihap varken müdahale yapılamadığı için kulak zarında yırtılma olup olmadığı anlaşılmamış olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Sevda

  9 Ocak 2018 at 12:00

  Hocam benim 10 aylik kizimin kulak zari delik. Akintisi vardi tedavi ettirdik 10 gun sonrra tekrarladi. Doktor kulak zarinin biraz fazla delik oldugunu soyledi.. kulak zarin yirtigi buyuk olsada bebeklerde kendini yenilermi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2018 at 21:27

   Kulak zarı perforasyonunun (kulak zarı yırtılmasının) en sık nedeni akut ya da kronik orta kulak iltihabıdır. Yine kulak zarı deliği de tekrarlayan orta kulak iltihabına neden olur. Yani kulak zarı delikse tekrarlayan orta kulak iltihaplamaları oluşabilir. Tekrarlayan kulak iltihaplanmaları da kulak zarındaki deliğin büyümesine neden olabilir. Kızınızda ki durum kronik orta kulak iltihabı olabilir. Çünkü kronik orta kulak iltihabı tıptaki adıyla kronik otits media kulak zarı perforasyonu, kulak akıntısı ile karakterize bir durumdur.

   Doktorunuz ile görüşmeniz ve altta yatan bir neden varsa bunun araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Hamza yalçın

  14 Ocak 2018 at 18:22

  Merhaba sağlık ocağım, ben 20 gün önce 1 bardak soğuk su içtim birgün sonra boğazımda ağrı ve acı hissederek uyandım 3 gün sonra kulaklarım ağrıdı 5.gün sol kulağım tıkandı şiddetli ağrı ve işitme kaybı yaşadım yılbaşı akşamı acile gittim antibiyotik ve katarin gargara ve ağrı kesici verdi birkaç gün sonra kbb uzmanına gittim iltihap var dedi antibiyotik verdi tam 12 gün antibiyotik kullandım şuan 3 gündür uğultu sonrasında çınlama var duyma yetimi tam kazanmadım bana göre %15-20 kayıp var galiba bu çınlamalar iyileşmeyemi işaret yoksa biraz daha antibiyotik mi almalıyım tekrar muayeneye gerek varmı 15 gün daha beklemelimiyim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2018 at 12:31

   Tonsillit, farenjit, otit üçlüsünün bir arada bulunması olabilir. Farenjit (yutak iltihabı), tonsillit (bademcik iltihabı) otitis media (orta kulak iltihabı), bunlara bağlı kulak zarı perforasyonu (kulak zarı yırtılması), efüzyon (sıvı birikmesi) gibi durumlar gelişmiş olabilir. iltihap iç kulağa yayılmış olabilir. Otitis media kronik hale gelmiş olabilir.

   KBB uzmanınız tarafından tekrar detaylı bir muayene yapılmadan kendiniz herhangi bir antibiyotik alıp kullanmamalısınız. Doktorunuzdan boğaz kültürü yapılmasını ve kültür sonucuna göre antibiyotik vermesini isteyiniz. Kulak sıvı kültürü yapılması da faydalı olabilir. Enfeksiyonun cinsini bilmeden verdikleri antibiyotikler faydalı olmayabilir. Bu nedenle kültür alınması son derece önemlidir.

   Akut veya kronik otitis media (orta kulak iltihabı) bazı komplikasyonlara da neden olabilir. Örneğin orta kulak iltihabına takiben menenjit, ekstradural apse, subdural apse gibi beyin ile ilgili iltihabi durumlar gelişebilir ve bunlar da kafa içi basıncını arttırarak kulak çınlamasına, uğultuya, işitme kaybına yol açabilir. Bu gibi durumlar için nöroloji doktoru tarafından da gerekli teşhis yöntemlerinin kullanılması gerekir. Yine orta kulak iltihabına bağlı lateral sinüs trombofilebiti, otitik hidrosefali, labirentit, petrozit, fasiyal sinir paralizisi gibi komplikasyonlar da gelişebilir.

   Doktorunuza gitmeyi, kullandığınız ilaçları belirtmeyi, kültür alınmasını istemeyi, şikayetlerinizi doğru anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Dilek calcalıoglu

  2 Şubat 2018 at 17:08

  Merhaba benim sorum bi gece uyandım baktım kuşağım tıkalı sümkürdüm açılmadı sabah kalktığımda sorun devam ediyordu Sağlık ocağına gittim doktor baktı kir var dedi gliserin verdi Eve geldim öğlen damlattım aksama soğur kiri attı kulak çöpüyle aldım gliserinli damlatmaya devam ettim sabah oldu damlattım Ağrı ve acı yaptı tukanıklık Hale’n devam ediyordu Sağlık ocağına yine gittim bana cafeks antibiyotik ve damla verdi siprogut diye ve soguk ve grip algılı ilacı verdi apireks sonra bi gün kullandım dayamadım özel polikinligige gittin kkb ya gittim kontrol etti sümkür dedi kuşağımdan hava geliyordu kulak zarın da iğne ucu kadar çok küçük delik var dedi ama bu yeni değil dedi o kapanmış dedi heralde gliserinli damlayınca tekrar açılmış dedi o kapanır kendisinden önemli dedik ameliyatlık bilse Yok dedi içinde intihap olmuş dedi onu bi makinayla temizledi cafeks antibiyotikten 2 tane daha yazdı Damla’yı kullanma dedi sudafed yazdı bunları kullan dedi suan Hale’n tıkalı 9 gün oldu işte sorum kulagım kendini yenilemiş tekrar yenilermi ne zaman açılır tıkanıklık neden kulagım çok korkuyorum sağlık ocağına gittim yine sordum o önemli bişe değil geçer dedi kulagım sizce açılırmı daha ne kadar tokalı kalacak 2 antibiyotikteyim bana Bilgi verirmisiniz tşk yasım 30

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2018 at 22:16

   Buşon, kulak tıkanıklığının en sık sebeplerinden biridir. Yine dış kulak yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonu, östaki tüpü fonksiyon bozukluğu gibi birçok sebebe bağlı da kulak tıkanıklığı olabilmektedir. Eğer neden iltihaplanma ise, iltihap geçtikten sonra tıkanıklık açılabilir. Belki bir miktar tıkanıklık kalabilir de. İltihap iç kulağa ilerlemiş de olabilir. Bu tür durumlarda nörolojik değerlendirme yapılması da önemlidir. Çünkü Kulak yolundaki iltihaplar beyne sıçrayabilir ve beyin iltihabı oluşabilir ve işitme kaybı buna bağlı da olabilir.

   İlaçlarınız bittikten sonra bunları doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Nisa

  24 Şubat 2018 at 03:45

  Merhaba 3 4 gün önce sağ kulağımda zonklama oluyordu akşam ateşim çıktı gece kulak ağrısıyla uyandım kulağımdan birşeyler aktığını hissettim sabah baktım kan var kbb doktoruna gittim orta kulak iltihabına bağlı olarak kulak zarın yırtılmış dedi ilaç verdi kullanıyorum ama hala yatarken kulağımdan kan geliyor korkmaya başladım artık doktor birşey olmaz dedi ama korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2018 at 23:13

   Kulaktan kanlı akıntı gelmesi, kulak zarının delinmiş olmasından veya kafatası kırığından kaynaklanabilir. Herhangi bir kafa travması geçirmediyseniz kafatası kırığı dışlandığında geriye kulak zarı delinmesi ihtimali kalmaktadır. İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde ve düzenli kullanmanızda fayda vardır. Akıntı artarsa veya başka şikayetleriniz olursa doktorunuza başvurmanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Özge

  5 Mart 2018 at 06:08

  Merhaba, benim travma sonucu kulak zarımda yırtılma oldu. Sigara kağıdı uygulaması ile tedaviye başlandı fakat tedaviden bir hafta sonra kulağımdaki uğultu ve çınlama geri geldi. Sorun ne olabilir yardımcı olur musunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2018 at 12:29

   Kulak zarı delinmesinden 24 saat sonra hastanın tedavisi sigara kağıdı yöntemiyle tedavi edilirse, bu yöntemle hastaların büyük bölümünde tedavinin başarılı olduğu belirtilmektedir. Fakat hastalar kulak zarı delindikten sonra tedavi geç uygulanırsa ve bu arada delik büyürse, bu durumda ameliyat edilmesi gerekmektedir. Sigara kağıdı yöntemiyle delik kendi kendine kapanana kadar değiliğin üzeri örtülmektedir. Daha sonra delik kapandığında bu sigara kağıdını kulak kendisi dışarı atmaktadır. Fakat bu uygulamanın başarılı olması için en kısa zamanda teşhis ve tedavinin yanı sıra, hastanın hapşırmaması, yerden ağır bir şey kaldırmaması, kendini zorlamaması ve kulağına su kaçırmaması gerekir. Ayrıca bu yöntemin yanı sıra tedavinin başarısını arttırmak için ilaç tedavisi de verilebilmektedir. Bu yöntemin başarılı olması için en önemli nokta, kulak zarı delindikten sonra 24 saat içinde bu işlemin uygulanmasıdır.

   Sigara kağıdı yöntemi uygulandıktan sonra 3-4 hafta kadar beklenir (bu süreçte her hafta kağıdın durup durmadığı veya kağıdın değiştirilmesi için kontrol gerekir). Bazen düzenli kontrollerle 3 aya kadar deliğin iyileşmesi beklenebilir. Ancak kontroller önemlidir. Fakat delik büyükse veya büyüdükten sonra bu işlem yapılmışsa, iltihaplanma zaten bu arada oluşmuşsa, iltihaba özel tedavi uygulanmamışsa, dikkat edilmesi gereken hususlar (haşırmama, yerden ağır bir şey kaldırmama, hastanın kendini zorlamaması, kulağa su kaçırmaması gibi) yeteri kadar dikkat edilmemişse tedavi işe yaramayabilir. Bu nedenle doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Ada

  8 Mart 2018 at 00:31

  Şiddetli bir şekilde uzun süre bağırdım. İki kulağımda ağrı var doktora gitmeyede korkuyorum. Kulak zarımın patlaması tedirgin ediyor beni. Sizce böyle bir ihtimal varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2018 at 19:43

   Kulak ağrısının en sık nedeni kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak iltihabı önemli bir kulak ağrısı nedenidir. Orta kulak iltihabına bağlı kulak zarı hasar görebileceği gibi kulak zarındaki delik/yırtılma gibi durumlar da orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu durum ihmal edilmeden bir KBB uzmanına gidilmelidir.

   Ani basınç farkına bağlı da kulak ağrıları olabilir.

   Kulağa alınan bir darbe veya yüksek bir ses kulak zarına zarar verebilir.

   Sertleşmiş kulak kirleri kulak zarına veya dış kulak yoluna bası yaparak kulak ağrısına neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  İlknur

  18 Haziran 2018 at 11:59

  iyi günler benim 2 yasinda bi oglum var kulağını temizlerken birden bagirmaya basladi sanirim kulak zarı yirtiLdi bir gün sonrada kanli akıntı geldi doktora götürmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 22:37

   Kesinlikle doktora götürmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Avatar

  YAŞAR

  18 Eylül 2018 at 15:51

  Hocam be kendim de sağlıkcıyım. KULAĞIMA KAÇAN PAMUK PARCASINI ALAMAYA ÇALISIRKEN KULAK ZARIM SAĞLIK MEMURU TARAFINDAN DELİNDİ .KBB UZMANI KAĞIT YAMA YÖNTEMİ İLE MÜDAHELE ETTİ. 5 GÜN OLDU İŞİTME KAYBI VAR VE KULAĞIMDA GEÇMEYEN BİR UĞULTU VE ÇINLAMA VAR. BU ÇINLAMA VE UĞULTU OLMASI NORMAL Mİ ve TAM ANLAMIYLA İYİLEŞME NE ZAMAN OLUR? İYİLEŞİNCE DENİZE HAVUZA GİREBİLİR MİYİM? TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2018 at 13:54

   Travmatik timpanik mebran perforasyonu (travmaya bağlı kulak zarı yırtılması): Travmatik kulak zarı yırtılmaları darp, temizleme amaçlı pamuklu çubukların kullanımı, penetran travmalar, barotravma denilen basınç değişiklikleri, temporal kemik kırıkları ve blast (patlama, tokat atma gibi) travmalar nedeniyle gelişebilmektedir. Hastalarda genellikle dolgunluk hissi, işitme kaybı ve çınlama olur.

   Kulağın uğradığı travma nedeniyle sadece timpanik membran (zar) yırtılmışsa 30 dB, kemikçik dislokasyonu olmuşsa (kemik yerinden oynamışsa) 40-dB işitme kaybı oluşur. Travmatik perforasyonların bir ay gibi bir sürede kendiliğinden iyileşme şansı vardır, ancak ilk birkaç gün içinde perforasyon kenarlarının düzeltilip deliğin üzerine örtecek şekilde sigara kağıdı konması yöntemiyle iyileşme şansı artar. Bu süreçte hastanın kulağını sudan koruması önerilir (kulağınızı sudan korumak için doktorunuz uygun koruma yöntemleri [vazelin emdirilmiş pamuk, kulak tıkacı gibi] önerecektir). Yama işleminden sonra 2 hafta içinde iyileşmeyen deliklerde doktorunuz ek işlemler yapmak isteyebilir. Kulak zarı delinmesinde delik 2 ay gibi bir sürede iyileşmezse miringoplasti/timpanoplasti yapılması kaçınılmaz olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git