Hastalıklar ve Tedaviler

Kulak Tıkacı Hastalığı (Buşon) Nedir? (Kulak Kiri)

Buşon - kulak tıkacı veya kulak kirinin topak haline gelip kulağa tıkaması, bu terimler tıp dilinde buşon olarak bilinen, aynı sorunu tanımlamak için kullanılır. Kulak tıkacı (buşon), kulak salgısının toz ve dökülen kulak kanalı derisi hücreleri ile birleşmesi sonucu oluşur.

Buşon (kulak tıkacı) belirtileri ve tedavisi

Buşon – kulak tıkacı veya kulak kirinin topak haline gelip kulağa tıkaması, bu terimler tıp dilinde buşon olarak bilinen, aynı sorunu tanımlamak için kullanılır. Kulak tıkacı (buşon), kulak salgısının toz ve dökülen kulak kanalı derisi hücreleri ile birleşmesi sonucu oluşur.

Kulak tıkacı (buşon), genellikle tozlu ortamlarda bulunanlarda veya çalışanlarda ve kulak kanalı derisinin kendini temizleme yeteneği bozuk olan kişilerde daha sık görülür. Buşon, tüm nüfusun % 2-6’sında görülen en yaygın kulak rahatsızlıklarından biridir. Buşon sağlıklı yetişkinlerde % 5, çocuklarda % 10, bakım evlerinde bulunan yaşlılarda % 57, zeka özürlü olan kişilerde ise % 37 oranında görülmektedir.

Sağlık kuruluşlarında aile hekimleri ve KBB uzmanları oldukça sık buşonlu hasta ile karşılaşırlar. Buşon problemi hayatı tehdit eden bir problem olmamakla birlikte, kişinin sosyal yaşantısını ve ilişkilerini oldukça etkiler. Buşon tedavisi geciktirilmeden ve uygun tedavi yöntemleri ile yapılmalıdır.

Buşon (kulak tıkacı) oluşumu ve nedenleri

Kulak tıkacı hastalığı (buşon), stratum corneumun vücutta girinti yaptığı tek yer olan dış kulak yolunda üretilir. Kulak kirinin veya buşonun içeriğinde deskuame epitel, saç, keratin, doymuş ve doymamış uzun zincirli yağ asitleri, alkol, sgualene, kolesterol, glikopeptitler, lipidler, hyalüronik asit, siyalik asit, lizozomal enzimler ve immünoglobulinler bulunur. Kulak kirinin – buşonun pH’sı 5.2-7.0 arasındadır. Buşon-kulak kiri dış kulak yolunun kayganlığını sağlar, korur ve temizler. Toz, kir ve suyun dış kulak yolundan içeri girmesini önler.

Buşon (kulak tıkacı hastalığı) belirtileri ve teşhisi

Buşon-kulak tıkacı hastalığı bazı hastalarda herhangi bir belirtiye neden olmayabilir ve buşon normal kulak, burun, boğaz muayenesinde otoskopik muayene ile saptanabilir. Kulağın birinde ya da her ikisinde de tıkanma oluşması sonucu kulakta geçici işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, ağrı, kaşıntı, çınlama, uğultu, refleks öksürük, baş dönmesi ve sersemlik hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

İşitme kaybı 5 db’lik daha az bir seviyeden 50 db’lik daha fazla bir seviyeye kadar artabilir. Normal sağlıklı olan kişi buşonun neden olduğu işitme kaybına rağmen sosyal olarak anlaşabilir. Fakat 70 yaşın üzerinde olan entelektüel yetersizliği, zeka geriliği ve işitme cihazı kullananlarda düzenli olarak her yıl buşon için tarama yapılmalıdır. Yaşlılarda görülen en önemli işitme kaybı nedeni buşondur. Dış kulak yolunda anatomik bozukluğu olan genç kişilerde de buşon oldukça sık görülür.

Buşon tanısı, otoskopik muayene ile konulabilir. Otoskopik muayenede, dış kulak yolunda eritem (kızarıklık), ödem (şişlik), akıntı ya da dış kulak yolu enfeksiyonu bulgularına rastlanabilir. Otoskopi kulak zarının görülmesine göre 0-3 arasında değerlendirilir. Özellikle serum neolitik damla tedavisinin etkileri, tedaviden önce ve sonra yapılan otoskopi değerlendirmesine göre belirlenir.

Buşon (kulak tıkacı hastalığı) tedavisi

Buşon- kulak tıkacı tedavisinde amaç kulak tıkanıklığını gidermek, işitme kaybının nedeninin tam saptanması ve doğru tedavinin uygulanması, işitme cihazından tam yararlanmayı sağlamak, kulak zarına buşonun değmesi nedeni ile oluşan baş dönmesinin tedavisi, öksürüğü gidermek gibi şikayetlere yönelik doğru tanı ve tedaviyi uygulamaktır. Buşon tedavisi kişiye ve kişinin şikayetlerine göre değişiklik gösterir.

Buşon tedavisinde farklı tedavi seçenekleri uygulanır. Tedavide serum neolitik damla tedavisi, kulak yıkama, oluşan kir birikintisini aspirasyon küret ile çıkarma, M-meatoplasty gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Kulak kiri nedeni ile mutlaka buşon olur mu?

Kulak tıkacı hastalığı

Kulak tıkacı hastalığı

Kulak kanalı salgısı (kulak kiri) kanalın sadece dış kısmında bulunur ve kulak zarına yakın bölgede bulunmaz. Kulak kanalı kulak kirini (kulak salgısını) kendi kendine dışarı atarak kendini temizleme yeteneğine sahiptir. Kulak kirini sürekli temizlemeye gerek olmadığı gibi, kişinin kendi kendine kulak temizlemesi doğru değildir. Kulak kepçesi içinde bulunan kulak salgısı ve kalıntıları temizlenebilir. Fakat kulak içerisine pamuklu çubuk ve benzeri malzemeler sokulmamalıdır.

Kulak kanalı tıkanan kişilerde bunun nedeni genellikle pamuklu kulak çubukları ile kulağı temizlemek ve bu esnada kulak kirini ileri itmektir. Belli görevleri olan kulak salgısının sık olarak temizlenmesi durumunda, kulak kanalının bu görevi bozulur ve kulakta başka sorunlar başlar.

Kulak kiri hangi nedenlerden dolayı temizlenmelidir?

Hafif dereceli işitme kaybı, kulakta çınlama, kulakta uğultu, kulakta sesler duyulması, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi gibi şikayetler varlığında kulak temizliği yapılması gerekebilir. Bunun için iyi bir kulak, burun, boğaz uzmanına baş vurulması gerekir.

Kulakları yıkatmak zararlı mıdır?

Kulak zarında delik olmadığı sürece kulak tıkacının yumuşatıldıktan sonra uygun şekilde ve doktor tarafından yıkanmasında bir sakınca yoktur. Doktor duruma göre kulak tıkacını bazı aletler ile veya vakum yöntemi ile temizleyebilir. Kulak zarında delik olan, müzmin orta kulak iltihabı tanısı konulan ve kulak ameliyatı geçirmiş kişilerin kendi doktorlarına danışmadan herhangi bir kulak damlası ya da kulak yıkatması kulak iltihabına neden olabileceğinden sakıncalı olabilir.

Kulak bir kez yıkandıktan sonra tekrar yıkanması gerekir mi?

Yıkanması gereken kulak kanalının kulak tıkacı oluşmasında yatkınlık olduğu bilinmektedir. Bir defa yıkanan kulağın tekrar yıkanması gerekebilir. Fakat bunun nedeni kulağın daha önce yıkanmış olması değil, kulakta kulak tıkacı oluşması yatkınlığının olmasından dır.

Kulak hastalığı ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kulak akıntısı neden olur
  2. Dış kulak iltihabı nedenleri
  3. Kulak çınlaması neden olur
  4. Kulak tıkanıklığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git