Baş Dönmesi

Kulak Kristali Kayması Nedenleri ve Belirtileri (BPPV)

Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinde önemli bir rolü olan yapılardır.

Kulak kristali oynaması düzelir mi?

Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinde önemli bir rolü olan yapılardır. İç kulağın içerisinde, kulak kristallerinin bulunduğu bölüme bağlı olan denge kanalları bulunmaktadır ve üç ayrı denge kanalı içerisinde iç kulak sıvısı denilen bir sıvı, dengeyi ayarlamada ve vücut pozisyonuna göre, yer çekiminin olduğu durumlarda dengeyi, sağa doğru veya sola doğru dönüldüğünü göz kapalı halde bile bu sayede anlayabilmede yardımcı olur. Kulak kristalleri iç kulağın içerisinde sabit yerleşimli yapılardır ve bu kristaller hareket ettiğinde, denge kanallarının da hareketli hale gelmesi sonucu denge bozuklukları ortaya çıkar.

Kulak kristalleri kaymasına neden olan faktörler

Kulak kristalleri kaymasıveya benign pozisyonel proksismal vertigo (BPPV), baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olan faktörlerin başında geçirilmiş kulak veya üst solunum yolu enfeksiyonları, geçirilen bir travma, ani yapılan hareketler gelir. Kulak kristalleri yerinden oynadığında iç kulak sıvısı kanalların içinde serbest şeklide dolaşmaya başlar ve şiddetli ve ani baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açar.

Bu durumda kulak kristallerinin yerine gelmesi için yapılacak manevralar ile baş dönmesi ve mide bulantısının geçmesini sağlayabilir. Kulak kristallerinin yerinden oynaması ile başlayan baş dönmesi genellikle ani başlar ve beraberinde mide bulantısı da olur. Bu nedenle olan baş dönmesi genellikle yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken, başı yukarı kaldırmak zorunda kalındığında, birden ayağa kalkma veya oturma sırasında oluşan baş dönmeleri kulak kristalleri kayması olabileceğini düşündürür.

Kulak kristalleri kayması belirtileri

İç kulak kaynaklı baş dönmeleri arasında en sık karşılaşılan durum kulak kristalleri kaymasıdır. Bu duruma tıp dilinde ”Benign pozisyonel paroksismal vertigo” adı verilir. Kristallerin yerinden oynadığı ani başlayan baş dönmesi ve mide bulantısı ile anlaşılabilir. Ani baş dönmesinin olmadığı durumlarda da dengesizlik hissi (yer ayağın altından oynuyormuş gibi bir his) devam edebilir.

Kulak kristalleri kayması teşhisi

Kulak kristalleri kaymasında yaşanan baş dönmesi kişiyi bir şekilde zaten doktora götürür. Bu tip bir sorun için iyi bir KBB hastalıkları uzmanlığı muayenesi yapılması gereklidir. KBB uzmanın yapacağı fizik muayene ve bazı testler ile hastalığın teşhisi konulabilir. Kulak kristallerinin yerinden oynaması nedeni ile olan baş dönmesi tedavisi en kolay olan baş dönmesidir. Bu rahatsızlığın kesin tanısı bazı manevralar ile konulabilir ve bazı farklı manevralar ile de oynayan kristaller tekrar yerine yerleştirilebilir.

Kulak kristalleri kayması tedavisi

İç kulak kristallerinin yerinden oynayıp kanallarda serbest halde dolaşması durumunda tanı iyi bir kulak, burun, boğaz uzmanın yapacağı ayrıntılı muayene ve denge testleri ile tanı konulur. Tanı kesinleştikten sonra yapılacak olan bir denge manevrası sayesinde iç kulak kristalleri tekrar yerlerine yerleştirilebilir ve bu yolla hasta baş dönmesinden kurtulur.

Bu manevralardan sonra hastada dengesizlik hissi sürebilir. Tedavi sürecinde kişinin, baş dönmesi yapan tarafa yatmaması önerilir. Aynı zamanda hastanın ani hareket etmemesi, kafası ile boynu arasında açılandırma yapmadan hareket etmesi, yere doğru eğilip kafasını birden yukarı kaldırmaması, kulak basıncının artmaması için tuzsuz beslenmesi, ani hareket etmesi engellenemeyen hastalarda boyunluk kullanılması gibi önlemler gerekir. Bunların yanı sıra ek ilaç tedavileri de verilir.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Meniere hastalığı nedir
 2. Vertigo nedir
 3. Dış kulak iltihabı nedenleri
 4. Kulak ağrısı neden olur
 5. Denge siniri iltihabı nedir

129 Yorum

 1. Avatar

  karya

  30 Ocak 2016 at 01:16

  Merhabalar,kulak kristallerinin kayması nasıl anlaşılır, nereye gitmek gerekir. Yardımcı olursanız iyi olur,teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 20:04

   Kulak kristali kayması baş dönmesi, sersemlik hissi, denge kaybı, mide bulantısı ve bazı hastalarda kusma ile kendini belli eden bir durumdur. Kulak kristali kayması olduğunda yataktan kalkarken, yatakta dönerken, ani baş hareketleri sırasında şiddetli baş dönmesi olur.

   Kulak kristalleri kayması için KBB uzmanına gitmek gerekir. İyi bir KBB uzmanı bazı manevralar yaptırarak kulak kristallerini yerine oturtabilir; ancak manevra tedavisi uzmanı tarafından yapılmaz ise kristallerin başka kanallara düşmesine neden olur ve baş dönmesi daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle iyi bir KBB uzmanına görünmek önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Faruk

    1 Mart 2017 at 23:25

    Hocam merhaba öncelikle insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Hocam ben 27 yaşındayım bir sabah uyandığımda herşey normaldi yatakta sol tarafıma dönmem ile dünyamın dönmesi bir oldu inanılmaz bir şekilde baş dönmesi hissettim ve mide bulantisida buna eşlik etti bundan öncede kulağımda hiç ağrı uğultu vb şeyler olmamıştı. Acil servise gittim serum aldım ve kendimi iyi hissettim sonrasında ise kbb ve nöroloji ye gittim beyin mr ı kan testleri temiz çıktı her ikiside denge kristalerinin oynadığını söylediler ve vasoserc bid,nootropil isimli iki ilaç verdiler ben bir hafta ilaçları mide bulantısı olduğu için kullanamadım bir kaç kere de kustum ama yine atak gelince ilaçları kullanmaya başladım ve şuan daha iyiyim. Sormak istediğim soru ise şu manevra ile geçen bir hastalık için neden ilaç tedavisi veriyorlar? İlaç tedavisi ile bir iyileşme nasıl mümkün olabilir? Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Mart 2017 at 23:13

     Kulak kristali oynamasında KBB uzmanlığında muayene sırasında bu manevraları doktor yapar zaten ama burum hemen düzelmeyebilir. Yani bu durum sadece kulak kristali oynaması değil aynı zamanda iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da olabilir. Muayene sırasında yaptıkları manevra ile durumu doktorlar genellikle anlayabilirler.

     Durumunuz iç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) olabilir ve bu durum için belli bir süre ilaç tedavisi gerekir. Bazı hastalarda bu durum başladıktan sonra ilaç tedavisi ile düzelse bile ataklar şeklinde tekrarlayabilir. Bazen bu durum ömür boyu bile tedavi gerektirebilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

    • Avatar

     ummugulsum

     11 Mart 2017 at 20:48

     Merhaba hocam insalara yardim ettigin icin allah razi olsun hocam benimde kulak kiristallerimde oynama oldu uc hafa tedavi gordum bas donmelerim gecti ama ataklarim var bu ataklar kalirmi gecermi birde hocam kafamin ici bombos hissediyom konusulanlardan yaptiklarimdan hic tat almiyom bunlar kiristal oynamasindan olabilirmi tesekkur ediyorum

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      13 Mart 2017 at 17:12

      Bu durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da olabilir. Belli bir süre tedaviye ve muayenede yapılan manevralara rağmen bu durum haftalarca sürüyor ise iç kulak sıvı dengesi bozulmuş olabilir. Bu durum halk arasında iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olarak bilinse de, Meniere hastalığı olarak da adlandırılır. Bu durum için uzun süren bir tedavi gerekebilir.

      Tedaviniz bittiyse tekrar KBB doktorunuza ve nöroloji doktoruna gitmeniz önemlidir, çünkü tedavinin devam etmesi gerekebilir.

      Bu hastalıkta tuz kısıtlaması, kafein kısıtlaması, ağır yağlı yemeklerden kaçınılması önemlidir. Bu hastalıkta uykusuz kalmak durumu şiddetlendirir, bu nedenle uyku düzeninin sağlanması gerekir. Bu hastalıkta gürültüden kaçınmak, aşırı ışıklı ortamlardan kaçınmak, özellikle düğünlerde çalınan davul sesi gibi seslerden kaçınmak, üzüntü ve stresten kaçınmak, aşırı kafeinli içeceklerden kaçınmak, sigara-alkol gibi içeceklerden kaçınmak gibi önlemler faydalı olabilir.

      Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir.

      İyi yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Ziya ÖZGENÇ

  24 Mart 2016 at 23:14

  Merhabalar; Benim şikayetim, muhtelif aralıklarla(önceden böyle bir rahatsızlığım yoktu. Ancak,son 2 aydan bu yana ortalama haftada bir, bazen gün aşırı) baş dönmesi ve aşırı kusma olarak gelişmektedir. Baş dönmesi atakları başladıktan sonra kusma isteği 5-10 dakika aralığında, baş dönmesi ise 2 saat civarındadır. Görüş ve önerilerinizi belirtirseniz sevinirim. İyi geceler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 17:50

   > Baş dönmesi ve yanı sıra mide bulantısı, kusma olması kulağı ilgilendiren birçok hastalıktan kaynaklanabilir. Orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, kulak kristallerinin yerinden oynaması, iç kulak sıvı dengesinin bozulması, beyin ile ilgili bazı problemler gibi birçok neden baş dönmesi ve mide bulantısı ataklarına neden olabilir.

   > Öncelikle iyi bir KBB uzmanına, buradan sonuç alınmaz ise nöroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Herhangi bir geçici durum olsa bu kadar uzun sürmez. Sonrasında işitme kaybına kadar gidebilen durumlar olabilir.

   > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Egemen

   13 Aralık 2016 at 19:42

   Bu hastalık kötü nedenlere sebep olurmu nasıl geçer

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    16 Aralık 2016 at 12:02

    Kulak kristallerinin oynaması (pozisyonel vertigo), tüm baş dönmesi sebeplerinin arasında %30’unu bu durum meydana getirir. Pozisyonel vertigoda ani başlangıçlı ve saniyeler süren baş dönmesi, hızlı göz hareketleri ile bulantı ve kusma, çarpıntı, terleme gibi şikayetlere sebep olur.

    Bu hastalık nedeni belli olmayan etkenler ile gelişebileceği gibi, enfeksiyonlardan dolayı ve kafa travmalarından dolayı da meydana gelebilir. Bu durumun gelişmesine genetik yatkınlık, başın uzun süre gergin pozisyonda kalması, yaşlılık gibi faktörler de tetikleyebilir.

    Posizyonel vertigo tedaviden sonra 1 yıl içinde % 30 oranında, 5 yıl içinde %50 oranında tekrar edebilir. Yani bu durumda bir kez tedavi oldum geçti demek mümkün olmayabilir.

    Hastalığın en önemli tedavisi ”Epley manevrasıdır”. Bu manevralar uygulandıktan sonra hastanın bazı aktiviteleri kısıtlaması gibi koruyucu yöntemler de gerekir.

    Bu tür bir durum iyi bir KBB doktoru ve nöroloji doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Celal Yılmaz

  6 Nisan 2016 at 10:00

  Annem de kulak kristalleri kaymasindan dolayi aşırı bulanti.ve aşırı baş dönmesi var. İlaç tedavisi fayda etmiyor yada tam ilacina denk.gelmiyor yardimci olurmusunuz. Kırıkkale den slm.lar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 13:03

   Baş dönemi ve mide bulantısı kulak kristali kayması dışında iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda, iç kulak iltihabında, orta kulak iltihabında, beyni ilgilendiren diğer bazı hastalıklarda da görülebilir. Bu durum için nörolojik muayene ve KBB uzmanı muayenesi gereklidir. Doğru teşhis ve doğru tedavisi uygulanmamış olabilir. Fakat iç kulak sıvı dengesi bozukluğu geçici bir durum değildir. Ömür boyu tedavi gerektirebilir. Bazı hastanelerde bu durumlar için daha derin araştırmalar da yapılmaktadır. Buna bağlı olarak bazı cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Ayrıca bu durumlarda tuz kısıtlanması da gerekir. Az yağlı ve sağlıklı beslenme tarzları da önemlidir. Durumun daha iyi araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 4. Avatar

  gözde

  24 Nisan 2016 at 14:43

  merhaba benim bas dönmem mide bulantim tam bir gun surúyor ayni zamanda kulagimda da agri oluyor doktora gddigim zaman ilac verirse bebek emzirdigim icin bi problem olur mu weya baska tedavi yontemi var mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 11:45

   > Baş dönmesi ve mide bulantısı durumunda kulak ile ilgili bir problemden olduğunu bilmek gerekir öncelikle. Kulak kristali kayması durumunda baş dönmesi, mide bulantısı olur. Eğer durumunuz kristal kayması ise klinikte yapılan muayene sırasında manevra hareketleri yapılarak kristallerin yerine oturması sağlanabilir.

   > Fakat baş dönmesi ve mide bulantısı, kulak ağrısı orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ve beyin ile ilgili başka problemlerde de olabilir. Bu nedenle öncelikle bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmeniz gerekir. Tedavi de hastalığın durumuna göre değişebilir.

   > İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 5. Avatar

  Esra E.

  2 Mayıs 2016 at 15:51

  Merhaba bugün gün içinde aniden beliren bir mide bulantisinin ardından aşırı baş dönmesi başladı bende,tüm bunlar olurken soğuk soğuk ter boşalttımi üstümden bolca.Tuvalete gittim kustum ama aç olduğum için çok kusamadim,inanin ölüyorum sandim,bu olayi daha once de bir kez yasamistim,acile gittim,tansiyonuma şekerime EKG me bakıldı kan alındı,bir problem görülmedi tahminen kulak kristalinden kaynaklaniyordur dendi ama ben emin olamadım çünkü görülen etkiler farklı gibi geldi bana,sizce kulak kristalinden kaynaklanan bir rahatsızlık miydi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 12:50

   Kulak kristali kaymasında bir anda baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Kulak kristali kaymasında bu şikayetler tedavi edilmediği taktirde devam eden karakterde veya gelip geçici de olabilir.

   Daha önceden de bu atakları yaşamışsanız iç kulak sıvı dengesinin bozulmaya başlaması belirtisi de olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) olarak bilinen bu hastalıkta belirtiler yıllar önce bu şekilde geçici ataklar ile başlayabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına varan ataklar ile de kendini gösterebilir.

   Ayrıca iç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı, bazı beyin ile ilgili hastalıklar, boyun düzleşmesi veya boyun fıtıkları, boyun kireçlenmesi, gibi durumlarda da baş dönmesi, bulantı ve kusma görülebilir.

   İyi bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Munteha

  4 Mayıs 2016 at 01:30

  Ben 5sene oldu daha geçmedi hap kullanıyorum iğne vurunuyorum geçmedi allahın bugününe şükürler olsun bana ne gibi tavsiye onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 00:45

   Bu durum kulak kristali kayması değil, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir. Bu nedenle iyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve nöroloji uzmanına da gitmeniz doğru olur. Teşhisin doğru konulması önemlidir.

   Meniere hastalığında ömür boyu ilaç tedavileri gerekebilir.

   Aşırı uykusuzluk, aşırı stres, aşırı yorgunluk, fazla ışıklı ortamlar, fazla gürültülü ortamlar, aşırı tuzlu beslenme, aşırı kafeinli beslenme durumu tetikleyebilir, bu nedenle bu tür tetikleyicilerden kaçınmak faydalı olur.

   Doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   İyi yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  sevda

  13 Mayıs 2016 at 12:30

  merhaba iyi çalışmalar kulak kristalimidir bilmiorum ama bu ara bende de olan bişiy var oda şu ki klasik baş dönmesi değil etraf dönmüyor ama ben kendimi ieri geri gidip gelirken buluyorum yadda yerin hareket ettiğini görür gibi oluyorum acaba kimi zaman da kalbimin olduğu göğsümde ciddi sancılar oluyo -3-5 saniye kadar hissediorum bu arada göz doktorum göz tansiyonumun olduğunu söylemişti acaba bu yerin kaydıgını görmem veye başımın dönmesi bundan dolayımı
  uzun oldu biraz şimdiden teşekkürler 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 22:51

   > Hem baş dönmesi hemde göğüs bölgesinde ağrı kansızlığa bağlı ritim bozukluğundan kaynaklanabilir veya başka nedenlerden dolayı ritim bozukluğu ile ilgili olabilir. Kulak kristali kaymasında da sizde meydana gelen belirtiler olabilir. Fakat göğüs bölgesine giren ağrının kulak kristali kayması ile ilgisi olmaz.

   > Göz tansiyonu varlığında genellikle herhangi bir belirti olmayabilir, ancak ilerleyen safhalarda baş ağrısı, bulanık görme, kenarlarda kalan cisimleri görememe, görme alanındaki darlık ve daha ilerleyen dönemlerinde görme kaybı görülebilir. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir.

   > Hem baş dönmesi, hem göğüs bölgesinde ağrı, hem de bulanık görme ve bilinç bulanıklığı, çift görme kalsiyum eksikliği (HİPOKALSEMİ) veya kalsiyum fazlalığı (HİPERKALSEMİ) belirtilerinde de vardır. Bu durumlar endokrinoloji bölümünde veya hematoloji bölümünde yapılan kan ve idrar testleri ile teşhis edilir. Ayrıca tiroid yetmezliği ya da fazlalığı ile ilgili de olabilir.

   > Baş dönmesi, göğüs ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler ateroskleroz (damar sertliği) nedeni ile de görülebilir. Bu durumda kalp damar cerrahisine gitmek gerekir. Sigara kullanımı var ise, yaş 40 veya üzeri ise kalp damar cerrahisi muayenesi önemlidir.

   > Öncelikle bir KBB uzmanına, kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  figen

  15 Mayıs 2016 at 02:40

  Dört gün önce gece saat 3 4 gibi uykumdan uyandım baş dönmesiyle.geçer dedim geçmedi.etraf fildir fildir donuyo ve bosluktaymisim dusuyomusum gibi hissediyorum.bi yerlere tutunma hissiyatı oluyor ve asiri derecede kusma istegi geliyo.ayrıca sağ kulagimda ağrı var.bugün kulak burun boğaz doktoruna gittim.o norolojiye sevk etti.nöroloji doktoruna tomografi çektirdi.sonuçta temiz çıktı.beynimde bisey yokmuş.bu kulak kristalleri oynamasının tedavisi var mı?? Geçici bisey mi yoksa kalicimi ve bu durum neden kaynaklanıyor??? Ben herhangi bi kaza gecirmedim kafami carpmadim darbe almadim vs.gece uyuyorum birden uyandım basım dönüyordu.Ogün bugündür yerinden kalkarken sağa sola dönerken başımı oynattigimda baş dönmesi oluyorum.ardından kusuyorum.noroloji doktorun dramamine ve vasoserc diye iki ilaç verdi.bu ilaclar pek işe yaramadı gibi.hala baş dönmem devam ediyor.başka bi çaresi var mı acaba????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 13:37

   Kulak kristali kayması durumunda baş dönmesi, kusma ve her yer oynuyormuş gibi hisler olabilir. Kulak kristali kaymasında KBB muayenesinde bazı manevralar ile hem tam teşhis konulmaya çalışılır hem de tedavi uygulanır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Hatice

  29 Mayıs 2016 at 19:23

  Merhaba iyi çalışmalar benim 16 yaşında çok şiddetli baş dönmesi ile başladı ozamanlar ne olduğunu anlamadik birçok doktora gittim ama anlamadilar sonrasında benimle ayni şeyleri yaşayan hastalarla konuşurken kbb önerdiler orda öğrendim kristal kaymasini sonra doktorun söylediklerini uyguladım yastığımı filan yükselttim öyle idare edtim ama ara ara süre geliyor ve farkliliklar oluştu geldiği anda kendimi tutamiyorum yere yiğılıp kalıyorum kulakta dolgunluk sanki sağir olmusum gibi duymuyorum gözlerim yuvasindan cikacakmis gibi oluyor doktora gittim manevralarini yapti o anda atağı gelişmediği için anlamadi olduğu zaman gel dedi bulantim filan olmuyo ama çok şiddetli dönüyor farklı birsey olabilirmi şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 11:39

   Kulak kristali kayması genellikle KBB uzmanınca yapılan epley manevraları ile tedavi edilir.

   Sizdeki durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir. Bu durumda da baş dönmesi, kulaklarda uğultu, tıkanıklık, çınlama, dolgunluk hissi ve benzer belirtiler görülebilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu için ömür boyu ilaç kullanmak gerekebilir. Durumun üniversite hastanesi gibi bir hastanede araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Özgür şahin

  23 Haziran 2016 at 01:34

  Merhabalar ,
  Ramazan günü oruçlu iken uyuyordum.kalkınca hafif baş dönmesi oldu ertesi gün de devam etti. Bir anda boşluğa düşer gibi oluyordum . 2.gün sabahında ise sürekli kusma ile uyandım .bişey yemesem bile sürekli kusuyorum içimden sıvı gelmese bile kusma geliyordu . O gün hastaneye gittim . Beyin filmi ve boyun damarlarıma baktılar . Temiz çıktı . KBB doktoru kulak kristellerinin yerinden oynanış dedi. Serum ve iğne yaptılar. Vasoserc bid ve dramamine ilaçlarını verdi . İlk gün kullandım henüz fayda görmedim . Bugun 2. Gün hala aynı şikayetler biraz azalsada devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor .? Yardımlarınız için tşkrker .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 23:54

   Kulak kristali kayması nedeni ile ciddi baş dönmeleri, kusma, mide bulantıları, denge kaybı gibi durumlar olabilir. Kulak kristali kayması için KBB uzmanlığında muayene esnasında bazı manevralar yapılır ve bu manevralar ile bir miktar düzelme sağlanabilir.

   Meniere hastalığında da ciddi baş dönmesi, kusma, mide bulantısı gibi şikayetler olur. Meniere hastalığında baş dönmesi ataklar şeklinde sürebilir.

   Bu iki durumun ayrımının yapılması önemlidir.

   Bu kadar uzun günlerde ve hava sıcaklığında oruç tutarak bedeni ve beyni susuz bırakmak doğru olmaz, çünkü akşam olunca çok aşırı su tüketimi olur ve birden su yüklenmesine bağlı basınç artışı olabilir. Yani bu günlerde özellikle genel sağlık durumunda bozukluk olan, çalışan kişilerde oruç tutulması sağlığı bozabilmektedir.

   Düzenli beslenmek, sıvı alımını kısıtlamadan gün içine yayarak su tüketmek, tuzlu besinlerden kaçınmak faydalı olur. Bu durumunuza rağmen oruç tutmaya çalışmanız doğru olmaz. Bundan sora da yaşam ve beslenme, uyuma düzeniniz önemlidir. Ayrıca aşırı yorgunluk, aşırı uykusuzluk, bazı sistemik hastalıklar da bu tür durumlara yol açabilir.

   İyi bir KBB uzmanına kontrole gitmeniz ve doğru teşhis önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  recep şahin

  27 Haziran 2016 at 01:43

  mehraba oncelikle kolay gelsin benim bir yıldır baş donmesi mide bulantısı ve o anlık isal oluyorum en az yedi sekiz doktora gitim bi tanı koyamadılar gitigim yerler hep egtim araştrma hastaneleri benim sol gozmden uveyt gecirdim gormuyor glakoma gidiyorum sag kulagım duymuyor sol kulagımda yuzde kırk duyma kaybı var duymayn kulagım surekli fokurduyor duyan kulagım surekli cınlıyor beyin emarı cektirdim bişey cıkmadı boyun emarıda temiz cıktı boynumdan ultrasyanda temi cıktı ama benim şikayetim azalacagına cogalıyor doktarların bana verdigi ilac vasoserc haftada bir acile gidiyom serum yapyorlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 19:35

   – Anlattığınız durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğunun (meniere hastalığının) ilerleyici bir formu olabilir. Ancak bütün bu gelişmelerin altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklarda yaşın ilerlemesi ile farklı şikayetler, faklı sorunlar olabilir.

   – Örneğin Akdeniz ateşi hastalığında, şeker hastalığında, Behçet hastalığında, yüksek tansiyon sorununda, tiroid hastalıklarında, kalp damar hastalıklarında, Cushing hastalığında, Addison hastalığında, yüksek kansızlık durumunda, lösemi durumunda, Crohn hastalığında (crohn hastalığında ishal atakları da olur), ülseratif kolit, inflamatuar bağırsak hastalığında, sistemik lupus hastalığında, skleroderma hastalığında, sjögren sendromunda gibi sistemleri tutan hastalıklarda hem göz sorunları, hem kulak sorunları, hem de bağırsak sorunları bir arada görülebilir.

   – Yani bu tür hastalıklar nedeni ile iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir, göz problemleri olabilir, bağırsak problemleri olabilir yani birçok sistem bu hastalıklardan etkilenebilir, bu nedenle bu hastalıklar ”SİSTEMİK HASTALIKLAR” olarak kabul edilir.

   – İyi bir gastroloji uzmanlığında veya iç hastalıkları uzmanlığında, hematoloji uzmanlığında, endokrinoloji uzmanlığında gibi bölümlerde bu durumun araştırılması gerekir.

   – Sadece KBB uzmanlığı veya nöroloji uzmanlığı araştırmaları sistemik bir hastalığı ortaya çıkarmaya yetmeyebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. Avatar

  Cihan Dilim

  27 Haziran 2016 at 15:18

  Merhaba,
  Spor salonunda ağırlık kaldırırken çok şiddetli baş dönmesi ve devamında kusma meydana geldi. Doktora gittiğimde şeker ve ekg testi istedi.Ertesi günler sabahları kalktığımda hafif baş dönmesi ile uyanıyorum. 2gün sonra da işyerinde yine çok şiddetli bir baş dönmesi ve sürekli kusma durumu oldu. Ama baş dönmesi 10’larca dakika sürüyor. Tekrar acile kaldırıldım, KBB ve Nöroloji bir tanı koyamadı ama mevcut durumda sürekli hafif bir baş dönmesi ile geçiyor günüm. Her an o yaşadığım şiddetli kriz tekrar edicekmiş gibi. Sizin tavsiyeniz nedir nereye gitmem veya ne yapmam gerekir. .Sürekli bu baş dönmesi durumu ile devam edemem yaşamıma
  Teşekkürler, selamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 13:23

   – Baş dönmesi, kusma bir arada ve ataklar halinde olduğunda bunun nedeni genellikle iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, kulak kristalleri kayması, orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, labirent iltihabı, akustik nörom, migren atakları gibi durumlardır.

   – Yine baş dönmesi, kusma atakları nörolojik etkenlere bağlı da olabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) teşhisi genellikle KBB uzmanlığında konulur.

   – Fakat bazı sistemik hastalıklar nedeni ile de baş dönmesi atakları olabilir. Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması uygun olur.

   – Baş dönmesi atakları bazen zararsızdır ve beyine giden kan basıncındaki düşüşten meydana gelir.

   – Bazen baş dönmeleri beyni besleyen atardamarlarda geçici, kısmi bir tıkanmanın olduğu geçici iskemi atağından da meydana gelebilir.

   – DİĞER BAŞ DÖNMESİ NEDENLERİ ARASINDA; yorgunluk, stres, kansızlık, yüksek ateş, kalp bloğu (kalp kasının elektriksel aktivitesinin bozulması), düşük kan şekeri, yüksek tansiyon, düşük tansiyon, boyun düzleşmesi, boyun fıtıkları, taşikardi, ramsay hunt sendromu (fasiyal siniri tutan herpes zoster (zona), kullanılan bazı ilaçlar, polisitemi, paget hastalığı, kalsiyum düşüklüğü, bazı kalp hastalıkları, bazı psikolojik bozukluklar, sindirim sistemi kanamaları, sindirim sistemi enfeksiyonları gibi birçok baş dönmesinin ve kusmanın bir arada görüldüğü hastalıklar vardır.

   Bir araştırma bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir. İhmal etmemek önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Sibel Ergin

  2 Temmuz 2016 at 00:11

  Merhabalar
  Benim sorunum bazen sık sık bazende uzun bir aradan sonra baş dönmesi yaşıyorum. Ama baş dönmelerim başımın bulunduğu pozisyonla alakalı oluyor.Ani hareketlerimde başımı öne ve arkaya eğdigimde yatarken kafami saga sola cevirdigimde oluyor. Genelde bir haftaya yakın sürüyor. Ve kafamın ici sanki baş donmelerim olduğu zamanlarda hep bulanık gibi toparlayamiyorum sanki kafamin icini yaşantımı cok aşırı etkilemiyor ama zaman zaman çok rahatsız oluyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 23:16

   Anlattığınız şekilde baş dönmeleri iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda oldukça sık görülür.

   Bu durumu hastalar, sıvı dengesi tamamen bozulmadan önce ilk başlardan ara ara baş dönmeleri ve bu dönemlerde kafa içi basıncının artmasından dolayı kafanın sersem gibi olduğunu, ataklar şeklinde bu sersemlik hissinin 1-2 gün veya daha fazla sürdüğünü ve geçtiğini ifade ederler genellikle.

   Bu durum tekrar tekrar olmaya başladığında bir anda kuvvetli bir basınç artışı ile şiddetli baş dönmesi, kusma, mide bulantıları, kulak çınlamaları ve daha ilerlemiş vakalarda işitme kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

   En kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 14. Avatar

  Ezgi

  7 Temmuz 2016 at 01:32

  Merhaba iyi çalışmalar benim 20 gündür başım dönüyo dönmesinden kastım etraf dönmuyo sanki ben dönüyorum kafam sallanıyor gibi oluyo ama halbuki sallanmiyoMuş yatağa yatınca da sanki aşağı doğru düşüyorMuş gibi oluyorum ve korkuyorum doktora gittim KBB ye yonlendirdi bayramdan sonraki hafta gidicem ama evde ne yapabilirim kendimi rahatlatmak için başım sallandigi sırada.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 16:17

   Anlattığınız şekilde baş dönmesi kulak kristali kayması nedeni ile olabileceği gibi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı da olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozulduğunda baş dönmesi günlerce, aylarca veya yıllarca sürebilir. KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmek doğru olur.

   * Baş dönmesi durumunda ani hareketlerden kaçınmak gerekir, boynu yukarıya doğru kaldırmamak, kafayı yavaş yavaş döndürmek, yukarıya bakmamak faydalı olur.

   * Tuzsuz beslenmek gerekebilir.

   * Kafa içi basınç artışını tek seferde çok aşırı su içmek de tetikleyebilir, susadıkça birer su bardağı su içmek daha uyun olur (susuz kalmamak da önemlidir).

   Kafeinli içecekleri azaltmak da yararlıdır, nane – limon çayı mide bulantılarında ve baş dönmelerinde faydalı olabilir.

   Uykunuzu tam olarak almaya çalışmanız, yatarken önce yavaşça oturup sonra yavaşça dönmeniz, hızlı boyun ve kafa hareketleri yapmamanızda fayda vardır.

   * Ani göz hareketlerinden kaçınmak ve yukarı bakmamak önemlidir.

   * Mümkün olduğunca karanlık odada uykunuzu alana kadar uyumak ve ışıklı, gürültülü ortamlardan kaçınmak gerekir.

   * Dönen bir şeylere bakmamak gerekir.

   Yani bu tür önlemler fayda sağlayabilir, fakat en kısa zamanda altta yatan nedenin araştırılması önemlidir, çünkü beyin ile ilgili problemler de olabilir. KBB uzmanın yanı sıra nörolojik bir değerlendirme de yapılmalıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  hale

  11 Temmuz 2016 at 10:50

  merhabalar, benim de yatakta dönerken baş dönmem oldu. sonrasında dengesizlik ve sersemlilik ensemde kafamın icinde hep bir ağırlık, hafif bas dönmesi gibi şikayetlerim var 1 senedir halen devam ediyor bazen azalıp bazen şiddetli… doktora gittim kristal kayması dedi ama tam tedavi edilemedi cünkü şikayetlerim devam ediyor kristal kaymasından dolayı bu şikayetlerim devam ediyor olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Temmuz 2016 at 22:35

   Sizin şikayetleriniz iç kulak sıvı dengesinin bozulmasından (Meniere hastalığından) kaynaklanabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda tedavi ve takip daha uzun süreli olur, bazı hastalarda ilaç tedavisi ömür boyu devam edebilir.

   MENİERE HASTALIĞI; tekrarlayan vertigo (baş dönmesi), kulaklarda dolgunluk hissi, kulaklarda çınlama, kafada geçmeyen sersemlik hissi ile karakterize iç kulak hastalığıdır. Meniere hastalığı genellikle 40 yaşlarında veya 40 yaşlarından sonra ortaya çıkar.

   İyi bir KBB uzmanına gitmeniz doğru olur. Ayrıca baş dönmesi atakları nörolojik bazı sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumlar hem KBB uzmanı hem de nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

   Daha uzun tedavi veya ömür boyu sürebilecek bir tedavi gerekebilir. Bu durum ihmal edildiğinde geçmeyen kulak çınlaması ya da sağırlık gelişebilir.

   Tekrar doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Pakize

  17 Temmuz 2016 at 19:32

  Benim oturup kalkarken veya ani bir hareket yaptigimda basim donuyo ve gozum karariyo ama mide bulantisi olmuyo gibi bazen ayakta bile. Oluyo hatta dengemi kaybediyom biyere tutunuyom acaba bir hastaligim varmi son 2 aydir falan oluyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 13:34

   – Baş dönmesi, gözlerin kararması gibi durumların altında yatan birçok neden vardır.

   – Vücudunun bir yerinde enfeksiyon varlığı baş dönmesi yapabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu baş dönmesi yapabilir.

   – Kulak kristali kayması çok ilerlemeden bu şekilde baş dönmeleri ile başlayabilir.

   – Beyin ile ilgili bir problem baş dönmesi yapabilir.

   – Kansızlık baş dönmesi yapabilir.

   – İç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi durumlar baş dönmesi yapabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklar nedeni ile ve bu hastalıkların beyni, kulak ile ilgili bölümleri tutması sonucu baş dönmesi olabilir.

   – Aşırı stres, uykusuzluk, yorgunluk, susuz kalmak, aşırı kafein, aşırı tuzlu gıda tüketimi gibi durumlar kafa içi basıncı arttırarak baş dönmesine neden olabilir.

   – Boyun fıtıkları, boyun düzleşmesi gibi durumlar baş dönmesi yapabilir.

   – Bazı kalp hastalıkları baş dönmesine neden olabilir.

   Bu kadar uzun süredir devam eden şikayetlerin altında yatan bir hastalık mutlaka vardır ve ihmal edilmemelidir.

   KBB uzmanına, nöroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Yahya/

  1 Ağustos 2016 at 00:57

  Merhaba anneminde aniden kalkmasi surekli bas donmedine sebeb oluyor yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 12:46

   Ani ayağa kalkma sırasında, ani hareketler ile olan baş dönmeleri iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan, kulak kristallerinin kaymasından, kulak iltihaplarından, boyun düzleşmesi ya da boyun fıtıklarından kaynaklanabilir.

   Bu durum için KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Sehem

  6 Ağustos 2016 at 00:01

  Merhaba ben 7 aylık gebeyim kulak kristalim çok önce kaymisti tedaviden ilaç kullanımından sonra duzelmisti şimdi bir kere yine oldu gebe oldugum için ilac da kullanmıyorum başım dönüyor yuksek bir yerden düşüyorum gibi oluyorum elim ayağım boşaliyor ne yapmalıyım Teşekkürler. ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 12:12

   Bu durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan da olabilir ve bu tür durumlar tekrarlayabilir.

   Hamilelikten dolayı zaten baş dönmeniz olur, bunun yanı sıra iç kulak hastalığı varlığı bu durumu daha da tetikler.

   Bu durum için tekrar KBB uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü oldukça sıkıntılı bir durumdur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Sinan

  23 Ağustos 2016 at 00:24

  Yaklaşık 1 haftadır ani baş dönmesi ve arada bi mide bulantısı oluyo genelde sağ omzumun ve sırt üstü yatınca oluyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 18:47

   Baş dönmesi ve mide bulantısı kulak kristallerinin yerinden oynaması nedeni ile olabileceği gibi iç kulak sıvı dengesinin bozulması sonucu, bazı beyin ile ilgili problemler sonucu, iç kulak-orta kulak iltihabı sonucu, boyun fıtığı sonucu, boyun düzleşmesi sonucu, kansızlık sonucu gibi bir neden ile olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanlığında ve nöroloji uzmanlığında bu durumun araştırılması doğru olur.

 20. Avatar

  Ali

  23 Ağustos 2016 at 03:28

  Merhaba,10 gün önce arac ile otoparka girerken ani basimi çevirdim sonra gözlerim döndü gibi oldu ve basim donmeye basladi araci birakip eve dahi gidemedim taksiye koyup acile gittim serum taktilar hemsireler vertigo dan bahsetti serumdan sonra bas dönmem gitti ve ogunden sonra baş dönmesi olmadi..
  Ama yaklasik 3.4 defadir sersemlik hissi yasiyorum sanki ani bi hareket etsem bidaha basim donecek 3.4 dakka icinde geciyor o sersemlik halsizlik
  Ne yapmam gerekir.kendiliginden gecebilen bi hastalikmidir vertigo?kbb doktoruna gitmedim halen cunku bas donmesi olmadi daha olursa giderim dedim.sadece merak ettigim konu bu kendiliginden duzelebilen biseymidir veya kulak kristalleri istem disi yerine oturabiliyormu tekrar.simdiden tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ağustos 2016 at 13:17

   Vertigo, aslında bir hastalık değil bazı hastalıkların ya da durumların neden olduğu baş dönmesine verilen bir addır.

   Vertigoya neden olan faktörler arasında Meniere hastalığı (iç kulak sıvı dengesi bozukluğu), labirentit (labirentlerin iltihaplanması), vestibüler schwannoma (denge sinirinin etrafını saran hücrelerin tümörleşmesi), vertebrobaziller yetmezlik, migren, servikal vertigo (boyun ile ilgili sorunlardan kaynaklanan baş dönmesi), vestibüler nörit, beyin ile ilgili bazı problemler, bazı sistemik hastalıklar, bazı hormonal hastalıklar, kansızlık, bazı vitamin eksiklikleri gibi birçok etken vertigoya yol açabilir.

   En doğrusu bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmeniz ve nedenin araştırılması olur.

   Altında yatan bir neden var ise kendiliğinden düzelmez ve daha ağır durumlara (işitme kaybı, geçmeyen baş dönmesi gibi) sebep olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Ziyaretçi

  31 Ağustos 2016 at 14:34

  Kristal kaymasinin muayenesi nasil yapilir problem olup olmadigi nasil belirlenir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 22:36

   Kristal kayması olup olmadığının anlaşılması için Öncelikle KBB uzmanına gitmek gerekir. KBB uzmanı muayenesinde normal KBB muayenesi, manevra ve beyin emarı gibi tetkikler yapılır, gereken durumlarda hasta nöroloji uzmanınca da değerlendirilir.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  burakinan

  20 Eylül 2016 at 11:30

  merhabalar. havuzda haftanın 2-3 günü yüzmem vertigo’yu tetikler mi?

  yada yüzerken nelere dikkat etmem gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2016 at 22:36

   Yüzme sporu birçok hastalıkta ve durumda iyi bir spordur.

   Vertigo bir hastalık değildir aslında, vertigoya sebep olan bir hastalığın ya da durumun bulsudur.

   Vertigonun nedenine göre yüzmenin zararlı olup olmayacağı değişebilir.

   Örneğin vertigo iç kulak sıvı dengesi bozulmasından kaynaklanıyor ise yüzme ve benzeri aktivitelerde iç kulak sıvısı daha çok harekete geçebilir ve yüzme nedeni ile baş dönmesi aratabilir.

   Vertigo = baş dönmesidir ve baş dönmesine neden olabilen birden çok faktör vardır, bu nedenle sebebe göre yüzmek baş dönmesinin şiddetini arttırabilir.

   Yüzerken kesinlikle yalnız yüzmemelisiniz, çünkü başınız ani dönebilir ve düşebilirsiniz, bu nedenle her zaman dikkatli olmalısınız.

   Vertigo teşhisini hangi doktor koymuş ise bunu doktorunuza sormanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini de sormanız doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 23. Avatar

  ardadenizler

  21 Eylül 2016 at 20:48

  merhabalar. vertigo hastalıgı yüzme sporunu yapmamda engel teşgil eder mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 23:24

   Vertigoya neden olan faktöre göre bu durum değişir. Vertigo (baş dönmesidir). Baş dönmesine neden olan birçok faktör olabilir ve nedene göre yüzme sporunun zarar verip vermeyeceği değişir. Örneğin iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda sportif aktiviteler baş dönmesini arttırabilir.

   Sporun devam edip etmemesi konusunda size vertigo teşhisi koyan doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Serkan

  23 Eylül 2016 at 15:09

  Bana ms denildi ama kulak kristallerindeki belirtilerle hen hemen ayni baş donmesi denge kaybi halsizlik yururken karşidan gelen kişiyi seçememe sağa sola donerken baş donmesi kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2016 at 00:42

   Bahsettiğiniz durum kulak kristali kaymasında da görülebileceği gibi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda da görülen belirtilerdir.

   Fakat karşıdan gelen kişiyi seçememe durumu daha çok gözleri de ilgilendiren bir belirtidir.

   Yine kafa içi basıncı arttıran birçok durum bu şikayetlere sebep olabilir.

   Kafa içi basıncı beyin iltihabında, beyin zarının iltihabında, iç kulak iltihabında, beyinde su toplanması durumunda ve beyni ilgilendiren birçok durumda kafa içi basıncı artabilir ve bu tür şikayetlere yol açabilir.

   İyi bir KBB uzmanlığında ve nöroloji uzmanlığında bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   Bahsettiğiniz durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da (Meniere hastalığı) olabilir.

   Emes hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/emes-hastalg-multipl-skleroz/

   http://www.saglikocagim.net/multipl-skleroz-hastaligi-ms-tipleri-belirtileri/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Abdullah

  30 Eylül 2016 at 11:51

  Merhaba sol kulagimin arkasina sanki civi cakiyorlar gibi agri oluyor ve bu agriyla denge kaybi oluyor bu konuda yardim edermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Eylül 2016 at 13:08

   Kulak iltihabı olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmnizde fayda var.

   Bazen yemek borusu hastalıkları veya boğaza ait iltihabi durumlarda da kulağın arkasında ağrı olur.

   KBB bölümünde herhangi bir şey çıkmaz ise gastroloji doktoruna gitmek de gerekebilir.

   Zaman kaybetmemenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 26. Avatar

  Gamze

  2 Ekim 2016 at 19:33

  Merhabalar
  Baş dönmesi ve unutkanlık yaşıyorum hafif miğdem bulanıyor şuanda da kulağımda ritmik bi ağrı oluştu sağ kulağımda nabız atıyor gibi hissediyorum. Bi yoğunluk var Şiddetli de bi ağrı var kulak taşım oynamışmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:05

   Bu durum iç kulak ya da orta kulak iltihabı da olabilir veya beyin zarı iltihabı, beyinde su toplanması gibi beyin ile ilgili bir durm da olabilir.

   Hem nöroloji hem de KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 27. Avatar

  filiz

  4 Ekim 2016 at 14:49

  mrb ben çok sık grip olan birisiyim. gribimin geçmesi için de serum almam gerekiyor her seferinde. geçen yıl 10 sefer 12 ayda grip olmuşumdur sanırım. tam geçti bu ay hasta degilim derken 6 aydır falan aşırı derecede kulaçlarımda her yutkundugumda çıdırdamalar ara ara kulakta sancımalar,işitme ve karşımdakinin konuştukarını algılamada güçlük çekme, ve sanki seyahat ederken basınçtan kulaklarımızı patlayacak zannederiz ya o şekilde bir basınç var. kulakta kirliğin oladığını söyleyor doktorlar ama senin rahatsızlığın şudur diyen de olmadı. işitme testi de yapıldı test normal çıkmasına rağmen çok dikkatli dinlediğim zaman duyabiliyorum karşımdakini de bunları dilegetirmiş olmama ragmen hiçbir teşhis konulamadı lutfen bana yardımcı olun çok zor durumdayım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 00:24

   Sık sık grip olmanıza bağlı orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı veya denge siniri iltihabı (vestibüler nörit) gelişmiş olabilir.

   Vestibüler nörit teşhisinde nörolojik değerlendirme yapılması da önemlidir. Ayrıca iç kulak sıvı dengesi bozuklu (Meniere hastalığı) gibi bir durum da olabilir.

   Bu durum iyi bir KBB uzmanı ve nöroloji veya beyin cerrahi uzmanı tarfından değerlendirilmelidir.

   Beyin ile lgili problemlerde de bu tür şikayetler görülebilir.

   Östaki borusundan kulağa vuran basınç sırasında kulaktan yutkunurken çıt sesi gelebilir ve bu durum her zaman sorun olarak kabul edilmez. Östaki disfonksiyonu (östaki kapakçıklarının işlevinin bozulması) gibi bir durumda da kulaklardan çıtırdama sesi gelebilir ve bu durumun net bir tedavisi henüz yoktur.

   Kulaklarda çıdırdama sesi, çınlama, kulaklarda dolgunluk hissi sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de olabilir ve sinüzit grip olmanıza bağlı gelişebilir ve kronikleşebilir.

   Yutkunurken gelen bu ses çok şiddetli olmadığında fark edilemeyebilir iken, yutkunma problemlerine neden olabilecek durumlarda, kulak enfeksiyonlarında bu ses çok rahatsız edici olabilir.

   Yutak iltihabı, yutakta yutmayı zorlaştıran herhangi bir hastalık veya durum, yemek borusu sorunları gibi sorunlarda da buna benzer sorunlar yaşanabilir.

   KBB uzmanınca değerlendrimede, nöroloji uzmanınca değerlendirmde sorun anlaşılmaz ise iyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması önemlidir.

   Yemek borusu, yutak, gırtlak gibi organların da araştırılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Songul

  6 Kasım 2016 at 14:37

  Iyi gunler hocam.Bana meniere teşhisi kondu.Başim dönüyorum, midem bulaniyordu,kulagim çınlıyordu ve hafif isitme kaybi var.. Gözlerde herhangi bir hareket olmuyordu ve de aslında başım ya da etraf dönmuyordu. Beynimin kafamı içi dönüyordu ve zaman zaman derinlik kaybı oluyordu.Beyin MRI ve kan tahlillerim temiz çıktı.3 haftadır vasoserc bıd kullanıyorum. Son atağımı ilaca başladıktan sonraki 4.gun geçirdim ondan sonra olmadı. Antidepresan da verdiler.Benim sorum kulagimin sürekli çınlamasi BİTMİYOR.YUTKUNUNCA ÇIT diye ses duyuyorum.Acaba östaki borusu sorunum olabilir mi bu da bas donmesi yaratabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 11:44

   Meniere hastalığı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, iç kulak tansiyonu olarak da adlandırılır.

   Meniere hastalığının atakları döneminde kafa içi basınç artışı olur ve bu durum kulak çınlamasına, işitme kaybına, şiddetli baş dönmesine, bulantı ve kusmalara neden olur.

   Bu durum aylarca sürebilir ve sonrasında geçebilir fakat ömür boyu süren ve ömür boyu ilaç kullanan hastalar da vardır.

   Kafaiçi basıncının artması beyin fonksiyonlarını ve kulak fonksiyonlarını da bozar. Çınlama bu durum başladıktan sonra aylarca sürebilir ve ilaç düzenli olarak kullanıldığında zamanla azalır ama bitmez ve her atakta tekrarlar durur.

   Tuz alımını önemli derecede kısıtlamanız önemlidir. Bir anda bol su içmek değil azar azar ve sık su içmeyi tercih etmeniz faydalı olur. Güneşte aşırı yürümek 2 saat gibi basıncı arttırabilir fakat akşam üzeri ya da akşamları yapılan veya sabahları güneş tam tepeye vurmadan güneş de alabilmek için yapılan 30-40 dakikalık yürüyüş ve bunu düzenli olarak yapma bu duruma fayda sağlar.

   Aşırı uykusuzluk, aşırı stres, aşırı sıkıntılı yaşam, yanlış beslenme, aşırı çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler, alkol ve sigara kullanımı, uyku saatlerinin düzensiz olması gibi etkenler bu durumu daha da kötüleştirir, bu nedenle bu etkenlerden kaçınmak gerekir.

   Aşırı acıkmak, aşırı susamak gibi (ör, oruç tumtmak gibi, düzensiz öğünler gibi, susuz kalma gibi) bu durumu şiddetlendirir, ayrıca oruç tutmak birden suya yüklenmeye sebep olduğu için bu hastalığı başlatan ve tetikleyen en önemli faktörler arasındadır (bunu iftarda su içince başımıza giren ağrı, zonklama ile anayabiliriz zaten).

   Tedavi ve takiplerinizi düzenli olarak gitmeniz de fayda vardır. Kullandığınız ilacı kendi kendinize kesinlikle bırakmamalısınız, aksi taktirde tam işitme kaybı bile olabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  hakan

  7 Kasım 2016 at 13:56

  Öncelikle merhaba hayırlı günler
  İki kbb doktoruda gerekli testleri yaptıktan sonra sol kulak taşının yerinden oynadığını söyledi
  Sonra manevra yaptı gerekli ilaçları da kullandım
  10 gün sonra yine geldim doktora bu sefer de egzersizler verdi ve tekrar baktı zarlar yerinde dedi
  Acaba ne zaman düzelme sağlanır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 22:18

   Verilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması önemlidir.

   Tam düzelme sağlanır mı bunu zaman gösterecektir.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  cihan

  19 Kasım 2016 at 22:16

  Merhaba, ben de 3 aydir surekli bas agrisi, denge bozuklugu, kafada bosalma ve gozde bulaniklik var. Noroloji uzmanlarina gittim tam 4 tanesine. 3 tane turkiye’de 1 tane fransa’da hic bir set yok diyorlar. Kulak doktorunada gittim bir set yok diyor. Kan talihlerimde normal cikti. Sizce ne yapmam lazim ? Hangi hastalik olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 18:58

   Bu durum migren ataklarına bağlı olabilir.

   Fakat denge bozukluğu, baş dönmesi gibi sorunlar boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kanal darlığı gibi nedenlere bağlı da olabilir.

   Beyin ile ilgili bir şey olup olmadığının anlaşılması için beyin emarı çekilmesi de gerekebilir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda genellikle her şey normal çıkar fakat sıvı dengesi bir kez bozulduğunda ömür boyu sürebilir.

   Boyun fıtığı, boyun kanal darlığı veya boyun düzleşmesi teşhisi için ortopedi, beyin sinir cerrahisi veya fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Ece

  28 Kasım 2016 at 10:59

  Merhaba,benim baş dönen oluyor normal otururken yatakta dönerken felan başım dönüyor fakat miğde bulantısı olmuyor bende böyle bir hastalık acaba var mıdır cevaplarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:26

   Baş dönmesinin birçok nedeni vardır, her hastalıkta her hasta aynı belirtileri ve belirtilerin tümünü hissedecek diye bir kaide yoktur.

   Otururken, yatakta dönerken baş dönmesi olması iç kulak sıvı dengesinin bozulmasına bağlı olabileceği gibi kristal kaymasına bağlı da olabilir.

   Yine boyun sinirlerine herhangi bir nedenden dolayı bası olması da baş dönmesi yapabilir.

   Kansızlık nedeni ile de baş dönmesi olabilir.

   En doğrusu daha fazla vakit kaybetmeden hem KBB uzmanına hem de nöroloji uzmanına gitmeniz olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Gülsüm

  18 Aralık 2016 at 09:08

  Merhaba benim 23 aylık bir oğlum var dengeli yürümüyor üç dört afım atıyor ya bir yere tutunup devam ediyor yada düşüyor 2 metrelik mesafede üç kez düşüyor çocuk nöroloji Dr una gittij mr çekildi temiz çıktı çocuk Dr umuz yürüyor zaman diyor ama 5 aydır böyle sarhoş gibi derler ya öyle işitmede bir sıkıntımız yok acaba kulak mı sizce?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:02

   Kas sistemine bağlı bir durum olabilir. Bacaklardaki şekil bozukluğu ile ilgili bir problem olabilir. Romatoloji ve/veya fizik tedavi bölümüne götürmeniz de fayda vardır. İyi bir araştırma mutlaka yapılmalıdır. Yaklaşık iki yaşına girmiş, yürümeye başladığı halde dengesizlik var ise incelenmesi önem taşır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Samet

  21 Aralık 2016 at 23:31

  Merhaba
  Bundan yaklaşık 5 gün önce bir vertigo atağı geçirdim ve acile kaldırıldım. Yer yerinden oynuyor sabit durmuyordu ve yere yığıldım istigfar ettim serum takıldı ancak 5 gündür de kendime gelemedim. Sürekli başım dönüyor ilaç alıyorum kesmiyor sadece dönmeyi yavaşlatıyor. Acaba kristal kayması olabilir mi? Ve yapılan manevra hareketinden sonra bu durum tekrarlar mı? Sosyal hayatım bitmiş durumda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:08

   Anlattığınız şekilde baş dönmesinin birçok nedeni olabileceği gibi kristal kayması veya iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan olabilir. İyi bir nörolojik ve KBB uzmanlarınca değerlendirme ve bir süreliğine takip gerekir. Acil serviste yapılan işlemler geçici rahatlama sağlasa da bu durum kolay kolay geçmeyebilir veya ataklar şeklinde devam edebilir.

   Mutlaka KBB ve nörolojik değerlendirme gerekir.

   İyilik dileğiyle.

 34. Avatar

  burak

  22 Aralık 2016 at 07:25

  merhaba öncelikle benim sorunum şu ilk başta allrji vardı bende allerji vucutta çıkıyordu 2 sene sonra kulaklarda kaşıntı baş dönmesi(aniden kalkınca oluyor)…. allerji hala devam ediyor kulak kaşıntısı ve kapanma dahil.ne yapmalıyım bi öneriniz varmı 4 sene öncesine kadar bu sorunlar yoktu..kulaklarda basıncta oluyor ve cınlama seside var ..ne yapmalıyım bi öneriniz varmı.teşekkür ederim iyi günler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:27

   Alerji kaynaklı yemek borusunda ve yutakta veya boğaz bölgesinde iltihabi bir durum oluşmuş olabilir ve bu tür durumlar kulaklarda kaşıntıya, çınlamaya, baş dönmesine yol açabilir. Alerjene maruz kalındığı sürece bu tür durumlar değişebilir. Alerjik farenjit oluşmuş olabilir, alerjik özofajit oluşmuş olabilir ve bunlar kulağı ilgilendiren sinirleri de etkiler. Kulak, orta kulak, denge siniri iltihabı, iç kulak iltihabı oluşmuş olabilir.

   Alerjenler insanlarda çok ciddi iltihabi durumlara yol açarlar.

   Ayrıca hem alerji oluşması hem de bu durumlar kötü huylu bir hastalığın başlangıcı da olabilir. Beyin ile ilgili bir durum olabilir.

   Araştırılmasında fayda vardır.

   Araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 35. Avatar

  gamze

  23 Aralık 2016 at 18:31

  18 yasindayim yaklasik 6-7 aydr durup dururken birden gozum kararip kulaklarim tikaniyo duyamiyrm yer ayagimn altndan kayiyr gibi oluyor bir yere tutunmaya kalmadan arkaya dogru vucudum kendini istemsz birakip gozlerim kapaniyo tam bilinc kaybi yasamiyrm ama birinin iteklemesi ile uyanabiliyrm kalktgimda yorgun hissedyrm bunlar neden olabilr?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:56

   Anlattığınız durum daha çok beyin ile ilgili bir duruma (ör, epilepsi nöbetine) benzemektedir, ancak iç kulak ile ilgili de olabilir. Beyin ile ilgili su toplanması, ödem, beyin damarları ile ilgili bir problem, tümör, iltihabi bir durum veya sistemik bir hastalığın beyin tutulumu gibi bir durum olabilir.

   Hiç vakit kaybetmeden nöroloji ve KBB uzmanınca bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Ayşe

  27 Aralık 2016 at 23:03

  Merhaba, yaklaşık iki aydir süren kulakta dolgunluk, basinc ve sersemlik problemleri yasıyorum.ilk başlangıcı bir anda iki kulağımdaki da şiddetli tıkanıklılik ve baskı- basinc şeklindeydi. Bu 5 dk sürdü geçti hemen tansiyon ölçtürdüm normal çıktı.sonra kbbye gittim sadece 7 gün betaserc ve nasonex kullandım.ancak zamanla kulağımdaki sorun artmaya başladı.surekli basinc hissi ve tam olarak bas donmesi degil ama dengesizlik gibi bir şeyler olmaya başladı. 2 ay sonunda başka bir kbbye gittim ve kulak kristallerimin oynadığını söyledi tebocan başladı. Şikayetlerim azalsa da benim günlük yaşantımı etkileyecek şekilde devam ediyor. Ancak yukarıda yazılanlar gibi mide bulantısı kusma bas donmesi gibi seyler yaşamıyorum. Ama dengesizlik , kulakta dolgunluk basinc hissi devam ediyor bazen burun tıkanıklığı da oluyor tüm bu şikayetler aksama doğru daha da artıyor. Kulak kristallerinin oynamasında bu gibi şikayetler de olur mu ? Ne tarz beslenmek gerekir ? Bu hastalığın geçme süresi ne kadardır ? Şiddetlenmesine neden olan faktörler nelerdir ? Ne gibi hareketlerden, durumlardan kaçınmak gerekir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 13:37

   Kulak kristali kayması anlattığınız şikayetlere neden olabilir, her hastada her belirti olacak diye bir kaide de yoktur, konunun içinde yazılan belirtiler genel belirtilerdir fakat hastaya göre, hastanın yaşına göre, hastanın başka sistemik sorunlarına göre, hastalığın şiddetine göre belirtiler ve belirtilerin şiddeti ve süresi değişiklik gösterebilir.

   Kulak kristali kaymasında KBB polikliniğinde bazı manevralar yapılır ve bu manevralar bazı hastalarda işe yarabilir, fakat iç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) da olabilir ve bu durum bir kez başladıktan sonra aylarca veya yıllarca BETASERC veya eşdeğeri ilaçlar kullanılması gerekebilir. Yani bir haftalık BETASERC tedavisi yeterli olmayabilir. Bu ilaç şikayetlerinizde azalma sağladı ise tekrar aynı doktorunuza gitmeniz ve bu tedavinin devam etmesi gerekebilir. Her seferinde başka başka doktorlara gitmek teşhiste ve tedavide yanılgılara yol açar. Çünkü her doktor yeni teşhis koyar ve yeni ilaç tedavisi verebilir, bu da doktorun acaba başka bir problem mi diye araştırmasına engel olur.

   Bu tedavi aylar süren ya da yıllar süren bir tedavi sürecini içerebilir. Meniere hastalığında ataklar olabilir, şikayetler bir kez başladıktan sonra haftalarca kulak çınlaması, dolgunluk hissi, baş dönmesi, dengesizlik, sersemlik devam edebilir, ilaç tedavisi rutin olarak devam ettikçe şikayetler zamanla azalır ama genellikle geçmez, bazı hastalarda tam geçtiğini sanırken bir tetikleyici faktör ile baş dönmesi olmasa bile bu seferde ya çınlama ya da işitme kaybı ile yeni bir atak geçirilebilir. Yani net bir tedavisi olmayan, BETASERC veya eşdeğeri ilaçlar ile sadece şikayetleri azalan bir hastalıktır.

   KBB uzmanı takipleri devam etmelidir, ilaç içtim deyip takipler ara verilmemelidir.

   Ayrıca şimdiye kadar nöroloji tetkikleri yapılmadı ise bu durum nörolojik bir sebebe bağlı olabilir, boyun düzleşmesine bağlı olabilir, boyun fıtığına bağlı olabilir, ciddi kansızlığa bağlı olabilir, kalp ritmini bozan bir sebebe bağlı olabilir, omurga kaynaklı olabilir.

   Bunların da araştırılması gerekebilir.

   Eğer hastalık net olarak iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ise beslenme ve yaşam tarzı da bu hastalığın ataklarını azaltmada ya da daha aza indirmede etkili olabilir.

   Meniere hastalığı diyeti ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/meniere-hastalarinin-diyeti-nedir/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Avatar

  Duru

  4 Ocak 2017 at 13:09

  Meraba. Benimde dün den itibaren yogun baş donmem var hic durmadan surekli donuyor basimi ufacik bi hareket ederken yururken bi turlu dengemi saglayamiyorum midemde yok denecek kadar az ve kisa suren bulantilar oluyor. Bu sabah hemen dr. Gittim hareketler yaptirdi ve kristallerin oynamis dedi gecen senede bas donmesi yasadim 1 hafta boyunca yataktan 4 5 saat boyunca kalkamiyordum kbb. Doktoru tetkiklerde yuzunde kist var demisti. Bugünkü noroloji dr. Onunda kristal oynamasi oldugunu soyledi. Suanki sıkıntım bas donmesi, kulagimda hafif agri hissi ve gozlerimde agriyla gormede hafif bulaniklik dr. Verdigi ilac VASOSERC’BID eczanede omega 3 tavsiye etti. Onuda aldim sizce gercekten kristallermi oynamistir yoksa baska biseymi bu ilac iyi bi sonuc verirmi veya bu hastalik uzun mu surer?? tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 22:30

   Kulak kristali kayması ara ara tekrarlayabilir. Baş dönmesi ve denge kaybı boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kireçlenmesi nedeni ile de olabilir, bu nedenle boyun bölgesinde bir sorunun olup olmadığının incelenmesi de gerekebilir.

   Aldığınız ilaç işe yaramaz ise tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir. Beyin emarı çekilmesi de gerekebilir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı olarak da adlandırılır). Evet şikayetler yaklaşık aynıdır ama iç kulak sıvı dengesi bozulduktan sonra ömür boyu ataklar şeklinde devam edebilir. Ömür boyu Betaserc veya eşdeğeri bir ilaç kullanılması gerekebilir. Doktor öncelikle muayenede bazı manevralar yapar ve ilaç verir. İlaç tedavisi ve manevralar fayda eder ise kulak kristali kayması diyebilirler, ancak manevralar ve ilaç tedavisine rağmen durum şiddetini bir ay kadar bir sürede azaltmaz ise iç kulak sıvı dengesi bozukluğu denilebilir ve bu durum ara ataklar şeklinde artar, ara ara azalır fakat genellikle ilaç kullanımı uzun yıllar ya da ömür boyu devam eder.

   Orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, denge siniri iltihabı da bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Doktorunuz durumu takip ederse bu durum tanı da yardımcı olacaktır fakat her seferinde doktor değiştirirseniz tanıyı koymak zorlaşır ve her doktor başka bir ilaç yazıp gönderebilir. Ayrıca yüzünüzdeki kist ne? Bunun da açıklığa kavuşması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Duru

    10 Ocak 2017 at 20:12

    Hocam pazar günü ağır atak gecirdim hic biseyim yokken bi anda arkaya doğru gözlerim açık sekilde düştüm oan herşeyi görüyor duyuyor ama tepki veremiyordum hastanede serum taktilar pekde fayda etmedi. Dünde gata e.a.h. kbb gittim dr epley manevrası yaptı 1 hafta dikkat etmemi söyledi kafamda kuş varmış gibi hareket edicegimi önerdi.Ama dün hastaneye gidene kadar gerek otobus beklerken gerek otobuste dönerken vs şifayi kaptım . Özellikle eve geldiğimde cok fenaydım sürekli hapsiriyorum aşırı burun akıntısı var. Adeta dayak yemiş gibiyim gripleri ağır geciriyorum başım çok agriyor kafamın herherine belirli araliklarla beni sıçratacak kadar zonklama geliyor arti sorunlu olan sağ kulağım boynumdan itibaren uyuşuk vaziyette ve içten zonkluyor. Hocam çok kötü haldeyim ayağa kalkamiyorum kaşık bile tutamaz haldeyim hiç gücüm yok.
    Tamda manevra tedavisinin ardindan bu ağır grip kötü etki edermi? Kulağımın uyuşması ve zonklaması manevraylami alakali yoksa gribin etkisimi? Hava Şartları ve halsiz olduğum icin dr. Semt olarak uzak olduğu için eve mahkum haldeyim hocam sizden acil cevap bekliyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     14 Ocak 2017 at 09:56

     İç kulak sıvı dengesi bozukluğu veya kristal kayması durumu haha önceleri yoktu ise bu durum sizde iltihapla başlamış da olabilir. Hastaneye gitmeden önce orta kulak iltihabı ya da iç kulak iltihabı yerleşmiş de olabilir.

     Bu soğuk algınlığı ya da grip benzeri hastalık için doktora gitmeniz önemlidir, çünkü antibiyotik tedavisi de gerekebilir veya bütün bu durumlar daha önceden yerleşmiş bir enfeksiyonun etkisi olabilir. Bu nedenle bu durumun daha iyi değerlendirilmesi önemlidir.

     İyilik dileğiyle.

 38. Avatar

  kadir ipek

  4 Ocak 2017 at 22:45

  merhaba ben istanbuldan ulaşıyorum sizlere lütfen acil cevaplayın halamı 1 aydır hastanelerde dolaştırıyoruz gezmediğimiz doktor kalmadı manevra yapıyorlar eve gidip 2 saat sonra tekrar aynı durum yaşanıyor prof doktora gittik psikolojikmen hasta kendini rahatlamıyor dedi ben çok saçma görüyorum ilaç etki etmiyor baş dönmesi mide bulantısı iştahsızlık halsizlik oluyor lütfen bana acil dönün

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ocak 2017 at 00:20

   Bu durum beyin ile ilgili bir durum olabilir. Boyun bölgesi ile ilgili bir durum olabilir. Omurga ile ilgili bir durum olabilir. Kalp ile ilgili bir rahatsızlık olabilir. Alerjik bir durum olabilir. Mide ile ilgili bir durum olabilir. Sistemik başka bir hastalık olabilir. Tansiyon ile ilgili olabilir.

   Bunların da incelenmesi gerekir.

   Kristal kayması değil Meniere hastalığı olabilir ve bu durum aylarca ilaç tedavisi ile zor düzelebilir. Ayrıca hastanın rahatlaması da önemlidir. Stres iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda önemli bir faktördür. Uykusunun düzene girmesi, verilen ilacın düzenli kullanılması, kafeinli ve tuzlu içecek ve yiyeceklerden kaçınılması iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda önemlidir.

   Bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bu durumun daha detaylı araştırılması gerekir. Yani bu durum kristal kayması olmayabilir de.

   Sağlık dileğiyle.

 39. Avatar

  Zeynep

  5 Mart 2017 at 00:48

  Merhaba kolay gelsin.sol kulagimda belirle dakikalar ve belirli saniyeler arasinda cinlama sesi oluyor ve geciyor sonra tekrar oluyor .bunun sebebi ne olabilir.gun icinde heo oluyor bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 23:24

   Kulak çınlamasının birçok nedeni olabilir. Kulak çınlaması tıpta ”Tinnitus” olarak da adlandırılır.

   KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS) NEDENLERİ ARASINDA; buşon (kulak kiri), kulak enfeksiyonları, tümörler, yabancı cisim varlığı, otoskleroz, kemikçik sistem bozukluğu, kronik otit, labirentit, gürültüye bağlı olaşan işitme kaybı, Meniere hastalığı, akustik nöroma, kapalı kafa travmaları, temporal kemik kırıkları, multipl skleroz, menenjit, diyabetis mellitus (şeker hastalığı), tiroid hormonu yetmezliği ya da fazlalığı, aspirin ve diğer ağrı kesici ilaçların kullanımı, vitamin ve mineral (çinko, bakır, demir ve B12 vitamini gibi) eksiklikleri, anksiyete ve/veya depresyon, Costen sendromu, TME fonksiyon bozuklukları gibi birçok neden olabilir.

   Bu durum KBB, nöroloji alanından ve gerekirse sistemik bir hastalığın varlığının araştırılması için araştırma bölümlerinde araştırılabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  Farukcelebi

  13 Mart 2017 at 01:02

  Hocam merhaba öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Hocam ben 27 yaşındayım bir sabah uyandığımda hicbirseyim yoktu sag tarafimdan sol tarafıma dönünce tabiri caizse tüm dünyam dönmeye başladı sonrada bir dengesizlik hali meydana geldi. Acil servise gidip serum aldım sonrada nöroloji ve kbb bölümlerine gittim beyin mr ım çekildi ve temiz çıktı. Nöroloji ve kbb doktoru kristaller oynamış dedi ama işitme testi falanda yapılmadı ve vasoserc bid yazılıp eve gönderdiler. Bende 10 gün sonra dengesizlik ve şiddetli mide bulantısı ile kusma olayı gerçekleşti bir ayda 4 haftada birer kez bu olay tekrar etti. Sonra özel bir hastanenin kbb bölümüne gittim oda muayene yaptı fakat işitme testi yapmadan kristaller oynamış diyerek vasoserc i içmeye devam etmemi söyledi ve ek olarak nootropil diye bir ilaç yazıp eve gönderdi. Size izninizle bir kaç soru sormak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırma yaptım bu sorunun çözümü heryerde manevra diyor madem böyle dr lar bana neden manevra yapmamış olabilirler ve ilaçlar bu durumda ne ise yarar ? Ayrıca denge kristalleri sorununda bir ayda bu kadar dengesizlik ve kusma olabilir mi ? Arada sol kulağımda çınlamada oluyor sizce meniere hastası olabilirmiyim? Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:53

   Anlattığınız şikayetler iç kulak sıvı dengesinin bozulmasına (Meniere hastalığına) bağlı olabilen durumlara daha yakındır. Manevra hareketlerini bazı KBB uzmanları kristal kayması olabilir düşüncesiyle kristalleri yerine getirme amaçlı yapmaktadırlar, fakat iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda bu manevralar çok fazla işe yaramaz ve bu durum aylarca, yıllarca veya ömür boyu devam edebilir. Bazı hastalarda bu durum belli zamandan sonra ilaç tedavileri ile düzelebilmektedir fakat bazı hastalarda ömür boyu ilaç kullanmayı gerektirebilmektedir.

   İlaçlara rağmen sersemlik hissi uzun sürebilir ve zamanla azalabilir ama ataklar şeklinde benzer durumlar tekrar yaşanabilir.

   Aralı doktor kontrolleri önemlidir.

   Meniere hastalığında atakları tetikleyen faktörler vardır ve bunların da dikkat edilmesi çok ama çok önemlidir.

   Meniere hastalarında beslenme ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/meniere-hastalarinin-diyeti-nedir/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Yağmur Akar

  26 Mart 2017 at 19:30

  Hocam merhaba sağ kulağımda tıkanma oluyor sağ elimi sağ kulağımın üstüne bastırdığım an duymuyo gibi oluyorum yani ve bir daha aynı hareketi yaptığımda geçiyor ama sol kulağımda böyle bişey olmuyor Acaba kulak sıvımda oynama olabilir mi ? Cevaplarınız için Şimdiden teşşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 16:38

   Kulak kiri, kulakta sıvı toplanması veya iltihabi bir durum nedeni ile kısmi bir tıkanıklık olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda çınlama, baş dönmesi, denge kaybı gibi durumlarda tıkanıklığa eşlik eder genellikle.

   İhmal etmeyip bir KBB muayenesi olmanız önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 42. Avatar

  Muharrem

  28 Mart 2017 at 21:33

  Hocam selamin aleykum hocam bende 4 senedir vertigo var ben su an askerdeyim bundan 2 ay once basimda bi dengesizlik basladi ve halada devam ediyor yoruldum artik burda hasteneye gittim norolojiye nootropil ve betaserc ilac verdi 2 aydr iciyorum hic bir faydasi olmadi hocam basimi ne tarafa egsem o tarafa gidiyor harekt esnasinda surekli bi yawaslilik var dikkatli bakamiyorummm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 10:26

   Vertigo bir hastalık değil bir hastalığa veya duruma bağlı meydana gelen baş dönmesini ifade eden bir terimdir aslında. Vertigoya neden olan faktörler değişkenlik gösterebilir. Sebebin ne olduğu önemlidir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı, iç kulak iltihabına bağlı, denge siniri iltihabına bağlı, orta kulak iltihabına bağlı, nörolojik bir hastalığa bağlı, boyun düzleşmesine bağlı, boyun fıtığına bağlı, boyun kireçlenmesine bağlı, boyun kanal darlığına bağlı, migrene bağlı, santral sinir sistemi hastalıklarına bağlı olabilir, intrakraniyal tümöre bağlı, periferik sinir sorunlarına bağlı, labirent hastalıklarına bağlı, motor nöron hastalıklarına bağlı, temporal kırığa bağlı, sistemik başka hastalıklara bağlı vertigo olabilir. Yani vertigo’nun birçok nedeni olabilir.

   Bu durumun nöroloji, ortopedi, KBB veya diğer hastalıklara yönelik alanlar gibi bir çok uzmanlık da araştırılması gerekebilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda baş dönmesi atakları aylar, yıllar hatta ömür boyu devam edebilir. Ayrıca bu durumda kendinizi toplamak için dinlenmek de gerekir.

   KBB uzmanınıza ve nöroloji uzmanınıza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 43. Avatar

  tolga

  2 Nisan 2017 at 19:28

  B bende bir hafta önce baş dönmesi mide bulantısı oldu k.k.b gittim kristal oynaması dedi ama kötü dönemi geçirmiş im dedi betaserc diye bir ilaç verdi ama şimdi iyiyim sadece biraz yane çok az denge olayı var bende sadece bazen kulak dolgulu gu oluyor bu durum geçermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 22:13

   Kulak kristali kayması Meniere hastalığı ile ilişkili değilse belli bir tedavi sonrası iyileşme olabilir, ancak bu durum belli bir zaman sonra ataklar şeklinde de görülebilir. Bu tür durumlarda tedavinin doktorun önerdiği şekilde düzenli uygulanması önemlidir.

   Bu tür durumlar hem KBB uzmanı hem de nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve takip edilir. Bu tür durumların altında yatan başka bir sistemik hastalık da olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  meltem aksuy

  23 Nisan 2017 at 15:22

  hocam benim boyle basim donuyor gibi oluyor basim bosluga dusmus gibi ama boyle etraf donmuyor bem oyle hissedyorum ayagimin altindan yer kayiyor gibi hele yattigimda boyle tavan fonuyor gibi yatakta bi taraftan bi tarafa donerken basimda boyle yuk varmis gibi agirlasiyor bu neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 01:39

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı olabilir.

   Hem nörolojik hem de KBB uzmanlarında muayene ve tetkikler gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Emine

  25 Nisan 2017 at 20:03

  İki yıl önce aşırı bir baş dönmesi ve mide bulantısı rahatsızlıgı sonucu kulak kıristallerimin kaydığını öğrendim.İlaç tedavisi sonucu düzeldiğimi zannettim.Çünkü bir kaç ay sonra mide bulantılarım başladı.Midede bir sorunvardır diye dahiliyeye gittim tahliller,endeskopi sonuçlarında sadece gastirit çıktı.Nörolojiye gittim.Buradanda bir sonuç alamadım sorun yok dediler. Bu arada benim mide bulantılarım devam ediyordu. Bu arada kulaklarım tıkandı , uğuldamaya başladı konuşulanları net duymuyordum.3 Yıldan beride yılda 1 kez kulaklarımı temizletmek zorunda kalıyorum. Kirden tıkanıyormuş,temizlenmesi gerekiyormuş.Şimdi yine tıkandı,mide bulantım arttı,duyma azaldı Budurum hep böyle tekrarlayacakmı Yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 23:03

   Sadece gastrit dediğiniz durum o kadar basite alınacak bir durum değildir aslında. Gastrit (mide iltihabıdır). Gastrit dolayısıyla gastroözofaegal reflü meydana gelebilir ve buna bağlı olarak özofajit (yemek borusu iltihabı), farenjit (yutak iltihabı) gelişebilir ve bunlara bağlı orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, denge siniri iltihabı gibi durumlar gelişebilir ve buna bağlı denge sorunları, baş dönmesi, işitme sorunları olabilir. Bütün bu durumlar kronikleşebilir (özellikle kulak sorunları sırasında boğaz ağrıları da oluyor ise böyle bir duruma bağlı bunları yaşayabilirsiniz.

   Gastrit, kulak ile ilgili alanlarda iltihabi durumlar alerjik sorunlara bağlı da olabilir. Alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir. Mide bulantılarının nedeni gastrite ve reflüye bağlı olabilir.

   KBB alanında ve gastroloji alanında daha detaylı araştırma yapılması gerekebilir. Bütün bunlar sistemik bir hastalığın etkileri de olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   sumeyye

   13 Ocak 2020 at 13:45

   Emine hnm merhabalar, gerçekten de gastrit denilen durum bazen üst ve alt solunum yollarında, kulak ile ilgili yapılarda çok ciddi olabilen sorunlara neden olabiliyor, özellikle gastritle birlikte reflü sorunu da varsa.

   Benim bundan 3 yıl önce boğazımda ağrı, yutma zorluğu, kulaklarım ve boğazım arasında gece bile uyutmayan kaşıntı sorunu başlamıştı, önce KBB doktoruna giddim, KBB doktoru alerjik diyerekten önce buna yönelik tedavi verdi, benim şikayetlerim ilaçları içerken biraz azaldı ama sonra tekrar başladı, tekrar gittim, doktorum alerjik olabileceğini düşünerek alerji immünoloji bölümüne gönderdi. Tabi normal hastanelerde bu bölüm olmadığından Ege Üiversitesine gittim, orda alerji immünolojide birçok testler, tetkikler yapıldı, bu durum sindirim sistemi ile ilgili olabilir diye gastroloji bölümüne de gönderdiler, bu bölümdeki incelemeler (kan testleri, akciğer filmi, baryumlu sindirim sistemi grafisi ve endoskopi gibi) yapıldı ve endoskopide kronik eritematöz gastrit ve Barret özofagus gibi sonuçlar çıktı. Bize hocaya yönlendirdiler. Hoca yokmuş biz de durduğumuz yerdeki (Karşıyaka Devlet Hastanesindeki) gastroloji bölümüne gittik, o sırada bu konuda bize çok yardımcı olan ve alanında Üniversitedeki Hocalardan bile daha iyi olan BERNA BAYRAKÇI hanıma denk geldik ve tanıdık. Bu durum burada takip edilirmi dedik, ederiz dedi doktorumuz. Sonra reflü ve midedeki tahrişi azaltmaya yönelik tedaviler verdi. Bu tedaviler 6 ay kadar sürdü (bu arada benim boğazımdaki ağrı, ses değişiklikleri, kaşınma hissi, geceleri boğazımdan kuş sesi gibi sesler gelmesi gibi) şikayetlerim devam etti. Aslında bu süreçte midemde mide yanması dışında çok fazla şikayetim yoktu, hatta boğazıma gelen (geğiz akıntısı şeklinde) mide sıvısının tam olarak farkında değildim ama aslında bazı yiyeceklerden sonra (meğerse gastriti/reflüyü azıttıran yiyeceklermiş) geğiz akıntısı belki bu şikayetlerden 8-10 yıl önce başlamıştı ve bu yiyeceklerin yanına zaman geçtikçe yenileri ekleniyordu. İlk başlarda geğiz akıntısı yapan kavun, portakal gibi meyvelerdi, sonraları buna reflüyü azıttıran tüm besinler dahil olmaya başladı (acıkma dahil). Tabi ben bunun neden olduğunu bilmiyordum. Meğerse bu süreçte yemek borusunda reflü dolayısıyla iltihaplanmalar kronikleşmiş ve yemek borusunda daralmaya neden olmuş. Boğazımdaki geçmek bilmeyen ağrılar ve diğer kaşınma hissi gibi şikayetlerim de bundanmış (yani hafife aldığımız gastrit/reflü gibi durumlardanmış). Aslında bu sürecin devamında henüz boğazımdaki şikayetler tam geçmeden ama azalmıştı ki sanırım boğazımdaki bu iltihabi olaylar (farenjit, özofajit gibi) kulakla ilgili yapıları ve sistemleri de etkiledi, işitme kaybı oldu. İşitme kaybı dolayısıyla 10 gün hastanede yattım, orda basınç artışından şüphelerek sıvı attırmak için serum ve diyet tedavisi uygulandı. Bunlar la kulağım açılmadı (bu arada işitme kaybı %85’in üzerindeydi). Sonra taburcu olurken KBB doktoru prednol ve nöroloji uzmanı da tedaviler verdi (prednol 2.5 aylık, diğerleri altı aylık şeklinde). İşitme kaybı tanımlanmamış olarak geçiyordu ama ben her ne kadar bu olaydan 3-4 yıl önce Meniere hastalığı teşhisi almış olsam da, ben bu işitme kaybının boğazımdaki iltihabi durumların kulağımı da etkilemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Boğazımdaki iltihabi durumlar da gastrit/reflü ikilisinden kaynaklandığına göre, gastrit/reflü ikilisinin işitme kaybına kadar giden bir sürece vardığını kendi tecrübelerimden söyleyebilirim. Tamam doktor değilim ama bazı doktorlar da der ki yaşayan bizden daha iyi bilir.

   Yani kısacası tedavisi yapılmamış gastrit reflüye de neden olarak gerçekten de çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Gastrit ve refü durumlarında tedaviler kadar yaşam ve beslenme durumlarına dikkat etmek çok önemli, ben bu şekilde şikayetlerimi bir miktar da olsa azalttım, gerçi bendeki durum kronik hale geldi ve yediklerime dikkat etmezsem hemen tekrarlıyor. Birçok yiyeceğin, içeceğin tadını bile unuttum ama hasta olmaktan çok daha iyidir.

   Herkese sağlık ve sıhhat dilerim.

 46. Avatar

  bayram

  17 Mayıs 2017 at 11:50

  slm hocam ben 23 yaşındayım bendede aniden baş dönmesi oluyor mide bulantısı oluyor bayilacakmis gibi oluyom hastaneye gittim beyin emari kanlar falan temiz çıktı birde kulağımda buğultular oluyo sanki beyinimin içi boş halsiz falan oluyom yatarken sanki yatak altimdam kayıyor sanki bir boşluğa düşüyor bazen iyiyim bazen aniden bozuluyom yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2017 at 22:23

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir, bu durum ilk başlardan bu şekilde başlar ve sonra iyi olur gibi olur sonra da tekrarlar, ancak bu denge çok fazla bozulduğunda her gün ilaç kullanmak zorunda kalınabilir.

   Hastaneye acil servise başvurmuşsanız, bir de KBB uzmanınca iyi bir değerlendirme önemlidir. Fakat iç kulak sıvı dengesi bozulmuş ise bu durum ataklar şeklinde yıllarca devam edebilir. Bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   Tuzlu beslenmeden kaçınmak, uzun uykusuz kalmaktan kaçınmak, uzun susuz kalmaktan kaçınmak, stresten kaçınmak, gürültülü ortamlardan kaçınmak, loş ışıklı ortamlardan kaçınmak, su tüketimini bir defada çok miktarda değil gün içine bölerek yeterli su içmek, aşırı güneş altında yürümekten kaçınmak, oruç tutmak gibi aşırı susuz bırakan ve bir anda aşırı su içmeye maruz bırakan durumlardan kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri bu durumun şiddetinden korunmada faydalıdır.

   KBB uzmanını kontrollerini de ihmal etmemek gerekir.

   Sağlıklı yaşa dileğiyle.

 47. Avatar

  Bünyamin

  19 Mayıs 2017 at 00:13

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Benim problemim zaman zaman tam olarak baş dönmesi değil ama dengemi kaybedecek gibi hissediyorum. Hafif midem bulanıyor. Bazen ayakta durmakta zorlanıyorum. Düşecek gibi oluyorum. Sabah aç iken bir problem yok ama akşam acıktığımda hafif baş dönmesi ve hafif mide bulantısı oluyor. Uykusuz kaldığımda ve stresli olduğumda mutlaka bu problemler çıkıyor. Yatakta ve uyurken hiç problem yok. En ilginç olan şey ise aç olduğumda baş dönmesi ve hafif mide bulantısı yaşadığım sırada oturuyorken ayağa kalkıp kendimi daha iyi hissediyorum. Yemek yedikten sonra problem devam ediyor. Yürürken normal yürüyemediğimi hissediyorum. Bazen yere basarken yükseklik ve alçaklık duygusunu karıştırıp ayağım boşluğa gibi düşüyor veya tam ters durum yaşıyorum. Başımın üzeride ve içinde, bazen alnımda basınç hissediyorum. 2 aydan beri durum devam ediyor. Psikiyatri ilaçları 1 aydan beri kullanıyorum ama çok az faydalı oldu. Panik atak olduğunu söylediler ama bu durumu hergün yaşıyorum. Hergün panik atak nöbeti yaşamanın olağan olmadığını öğrendim. Nöroloji uzmanı MR yaptırdı ama herhangi bir problem çıkmadı. Tomografi yaptırırsam faydalı olur mu? Stresli bir iş yapıyorum ama psikolojik bir problemim olduğunu düşünmüyorum. Dikkatimi çeken başka bişey ise mesela telefona baktığım sırada başımı istem dışı sağa sola hareket ettiriyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 05:39

   Anlattığınız durumlar psikolojik bir rahatsızlığa bağlı olabileceği gibi iç kulak veya denge siniri ile ilgili bir durum da olabilir (örn. iç kulak iltihabı, denge siniri iltihabı gibi). Bunlar için KBB uzmanlığında da değerlendirmeler gerekir.

   Boyun ile ilgili bir durum da olabilir.

   Bu yaşadığınız durumlara kullandığınız psikiyatri ilaçları da sebep olabilir.

   Migren ataklarına bağlı bir durum olabilir.

   Göz tansiyonu olabilme ihtimali de vardır (göz doktoruna gitmenizde ve göz tansiyonu bakımından da değerlendirme yapılmasında fayda vardır).

   Nevralji tiplerinden biri olabilir.

   Kansızlığa bağı olabilir.

   Kalp ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   Ayrıca sistemik bir hastalığın beyin tutulumuna, sinir tutulumuna bağlı da olabilir, bu nedenle üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin ağrı kliniğine gitmeniz belki daha doğru olur. Burada gerekli araştırmalar daha detaylı yapılabilir. Bu alanlarda işlemler oldukça zamanınızı alabilir, ancak daha detaylı araştırma yapılması bu durumun sebebinin bulunması için önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 48. Avatar

  Mehmet nur

  24 Mayıs 2017 at 12:59

  Hocam iyi günler burda bizlere zman ayırdığınız için tesekur edrim ben 20 nisan 2017 ‘de bobrek tümörü ameliyatı oldum allah’a şükür atlattım ama Bend e aşırı baş dönmesi ve mide bulantısı başladı kbb uzmanına gittim vertigo dedi ama son 3 gundür başımın arka tarafı ağrıyor ve gerçekten sabahları onunla uyaniyorum bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 16:58

   Bir ameliyat geçirmişsiniz, bunlardan kaynaklanan yorgunluğa, strese bağlı iç kulak sıvı dengesinde bozulma olmuş olabilir. Migren olabilir. Tansiyona bağlı olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Böbrek tümörü ameliyatı ve takiplerinizi yapan doktorunuz ile de bu konu hakkında görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 49. Avatar

  R Arnavutköy

  25 Mayıs 2017 at 09:11

  Merhabalar hocam tam 5 ay oldu bu hastaliga yakalanali hastanede yatarken bi ilac reaksiyon gosterip orda mide bulantimla.kusmam ve bas donmemle basladi. Kkb noroloji pskytri tum doktorlara gittim hic bir teshis koyamadilar verdikleri ilaclar hic etki etmedi dunyami donuyor yoksa benmi cok kotu bir durumdu kusmam hic gecmemsti en son kkb dr krstal oynamasi diyip manevra yaparak 3-4 seyansta kendime geldim cok şükür bitti gitti dedim ve yine 15 gundr ilaclarimi almama ragmen hic bir faydasını göremiyorum dunya dönmüyor beynimde birseyler doner gibi yan yan cekiyorlar.disari cikmam imkansiz yürümem imkansz hayat boyle devam edemez etmemeli cok kotu bir durum sizce krstallermi oynadı yoksa ic kulak hastaligi meneire mi kafamda deli sorular,ayrica boyun doopleri ve beyin flmi temz cikti saygilarimla saglicakla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 13:47

   Bu tür şikayetler aylarca devam edebilir, ilaçların düzenli kullanılmasından aylar sonra durum hafifleyebilir, ancak tekrarlayan ataklarla yeniden ortaya çıkabilir. Ömür boyu bir ilaca mahkum kalınabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda genellikle Betahistin etken maddesi içeren ilaçlar verilir. Bu tür bir ilaç ömür boyu düzenli olarak kullanılmak zorunda kalınabilir. Fakat tedavisi yapılmaz ise bu durum işitme kaybına, geçmeyen kulak çınlamasına sebep olabilir, bu nedenle düzenli takip ve tedavi önemlidir.

   Daha önce gitmiş olduğunuz KBB uzmanına tekrar gitmenizde ve durumunuzun geçmediğini, tekrarladığını, şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır. Doktorunuz durumunuza uygun tedaviyi verecektir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda (Meniere hastalığında) beslenme şekli, yaşam tarzı da önemlidir. Öğünlerin düzenli ve sağlıklı olması, tuzu en aza indirme, vücudu aşırı susuz bırakmama, oruç tutmak gibi vücudu uzun süre aç ve susuz bırakan durumlardan kaçınma, sigara ve alkol gibi içeceklerden kaçınma, aşırı kafeinli içeceklerden kaçınma, uyku saatlerinin düzenli ve yeterli olması, stresten kaçınma (gerekiyorsa psikiyatrik destek alma), tansiyon değerini koruma, aşırı sodyum içeren besinleri azaltma (kısacası iç kulakta basıncı arttıran durumlardan korunma) gibi yöntemlerin dikkat edilmesi de önemlidir.

   Doktorunuzdan bu konuda da bilgi almalısınız.

 50. Avatar

  Tuğba koçak

  5 Haziran 2017 at 10:51

  Mrb lar dün gece yatağa yattım an başım çok şiddetli dönmeye başladı gözleri kapatsam dahi başım dönüyordu ve bununla beraber mide bulantim başladı kendimde ayağa kalkcak dermanim yoktu ve arka arkaya kusmaya devam ettim başımın dönmesi kesilmiyordu her başımın kımıldattgmda midemde bulantı yapıyordu düz yerde otururken vücudumun işten dışı kendi kendine sallaniyordu acaba kullak kristalleriyle bir ilgisi varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 11:29

   Anlattığınız durum kulak kristali kaymasına, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna, iç kulak ve orta kulak iltihabına, beyin ile ilgili bir duruma, boyun ile ilgili bir duruma bağlı olabilir. hem nörolojik hem de KBB uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Ersan

  9 Haziran 2017 at 06:40

  Hocam iyi günler. Uykuda bazı problemler yaşıyorum. Yüzüstü veya sağımda solumda uyuduğum Zaman’lar da, sanki deprem oluyormuş gibi uyanıyorum. Ciğerlerim titriyor gibi oluyor. İç kulak la ilgili bir durum mu bu. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:42

   Anlattığınız şikayetlere ciddi baş dönmesi, bulantı eşlik ediyorsa; bu durum kulak kristallerinin yerinden oynamasına, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna, iç kulak ve orta kulak iltihabına, denge siniri iltihabına bağlı olabilir, ancak sadece söylediğiniz şikayetler varsa gastroözofageal reflüye bağlı alt solunum yollarına mide asidinin kaçmasına bağlı da bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Kalp ile ilgili bir problem de olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü bunların yanı sıra sizin genel sağlık durumunuz da önemlidir. Psikolojik bir travma yaşamanıza bağlı da olabilir.

   KBB uzmanı, gastroloji uzmanı, kardiyoloji uzmanı, psikiyatri uzmanı, nöroloji uzmanı gibi uzmanlarca değerlendirmeler gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. Avatar

  Sukru

  16 Temmuz 2017 at 22:09

  Merhabalar hocam. 5 gün ve baş dönmem hiç kesilmeden devam ediyor. KBB ve nöroloji doktorlarımıza gittim. Mr temiz boyun usg temiz. MuhtemelEn vertigo olduğu tanısı kondu. İlaçlarımı da alıyorum ama hiç bir düzelme olmadan 5. Gün de bitmek üzere. Ağrı vs yok sadece yürürken dengesizlik ve başımda ağırlık hissi var son günlerde muhtemelen artık kendimi dinlemekten göğüs ağrısı ve solunumu zor alma hisleri başladı. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2017 at 13:04

   Yaşadığınız durum iç kulak sıvı dengesindeki bozulmaya bağlı olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda yapılan tetkiklerde net bir bulgu elde edilmez genellikle. Bu durum uzun süre sersemlik hissine, baş dönmelerine, denge kayıplarına ve kafada ağırlık hissine neden olur. KBB uzmanları klinik muayenede bazı manevralar yaptırırlar ve ilaç verirler. Bu ilaçlar 1-2 ay gibi bir sürede bu durumu düzenleyebilir, ancak bu durum aylarca, hatta yıllarca sürebilir ve uzun süre ilaç kullanmak gerekebilir.

   Baş dönmesi ve bu durum bazen sistemik bir hastalığa bağlı bozukluklardan da kaynaklanabilir.

   Bunların dışında baş dönmesine neden olabilen başka hastalıklar, bozukluklar da vardır. Göğüs ağrısı ve solunum zorluğu duruma eşlik ediyorsa bu durum kansızlığa, kalp ile ilgili bir duruma, sistemik bir hastalığa, iltihabi bir hastalığa bağlı da olabilir.

   BAŞ DÖNMESİNE NEDEN OLABİLEN FAKTÖRLER ARASINDA; iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, denge siniri iltihabı, boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, orta kulak ve iç kulak enfeksiyonları, güneş çarpması, yoksunluk sendromu, kullanılan birçok ilaç çeşidi, bazı sistemik hastalıklar, kalp hastalıkları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, şeker düşüklüğü, iç kulak kireçlenmesi, migren, yüksek tansiyon, antifosfolipid sendromu, polisitemi, hipokalsemi, kaygı bozukluğu, kulak tıkacı hastalığı, kulak kristali kayması, kafa içi basıncını arttıran durumlar (stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, bir anda çok su içmek, yetersiz su içmek, çok susayıp çok acıkmak, güneşte uzun kalmak ve yine basıncı arttıran bozukluklar gibi), alerjik reaksiyonlar, pulmoner hipertansiyon, sıcak bitkinliği, kalp kası hastalıkları ve daha birçok duruma bağlı ataklar şeklinde ya da kalıcı ya da tedaviyle düzelen baş dönmeleri yaşanabilir.

   Geçmiş olsun.

 53. Avatar

  Emre

  24 Ağustos 2017 at 01:28

  Hocam merhaba. Bende şubat ayında kulağımda bir uğultu başladı. Bu uğultu haziran ayında çınlamaya dönüştü. Çınlamamın başlaması üzerine KBB hekimine gittim. İşitme testinden,timpanogram, kulak mr ve kan tahlillerimden bir sıkıntı çıkmadı. Fakat bende bi kaç yıldır östaki kanalımda tıkanıklık var. Çınlamamın sebebi bu östaki tıkanıklığından olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 23:00

   Geniz bölgesinde, özellikle östaki borusunun geniz bölgesine açıldığı alanda geniz eti büyümesi veya bir kitle östaki borusunu tıkayabilir. Bunun dışında nezle, grip veya sinüzit gibi durumlarda östaki borusunda fonksiyonel bir tıkanıklık oluşabilir. Eğer östaki borusunda mekanik ya da fonksiyonel bir tıkanıklık varsa kulak zarının her iki tarafındaki basınç farkı dengelenemez. Bu basınç dengesizliği işitme azlığına, dengesizlik oluşmasına, çınlamaya ve uğultu hissine neden olur. KBB doktorunuz tarafından iyi bir değerlendirme önemlidir, çünkü bu tür tıkanıklıklar bazı durumlarda kulak zarının yırtılmasına neden olabilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ayse

    30 Mart 2018 at 10:30

    Merhaba hocam benim ara ara midem bulantim ani bas donem ve kulak ugultularim oluyor kendime gelmem uzun zaman aliyo bunun icin bi kac test yaptırdım bisey cikmadi bir ara normale döndüm şuan ise surekli bas donmem ve üşume hislerim var titremelerim de oluyor iş yaptigimda ani bir hareketimde basim donuyo dusecek gibi oluyorum sebebi bu kristal mi acaba yardimci olursaniz sevinirim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Nisan 2018 at 02:04

     Orta kulak veya iç kulak iltihabı, beyinle ilgili iltihabi bir durum, denge siniri iltihabı gibi iltihabi durumlar olabilir. Bunlar hakkında da KBB ve nöroloji uzmanları tarafından araştırmalar yapılması uygundur. Üşüme ve titremeler genellikle iltihaplı hastalık varlığının işaretçisidir.

     Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

     Geçmiş olsun.

 54. Avatar

  tuğba

  7 Mayıs 2018 at 19:31

  merhabalar sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Annemin son 1 aydır ara ara aniden tansiyon yükseliyor ve mide bulantısı aşırı derecede baş dönmesii şikayetleri ayrıca nöbet geldğinde titremede oluyor. bugun doktora gitti beyin tomografisi çekildi ve temiz çıktı. bi ihtimal kristallerden olabilir demişer hocam lütfen cevaplarmısınız kristallerde oynama olduğundan olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2018 at 13:44

   Kulak kristallerinin yerinden oynaması nedeniyle baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetler olur. Fakat benzer şikayetler hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedeniyle veya eğer tansiyon yükselmesine neden olan ve altta yatan bir neden varsa bu altta yatan nedene bağlı da olabilir.

   Yüksek tansiyon (hipertansiyon) primer ya da sekonder olarak görülebilir.

   SEKONDER HİPERTANSİYON NEDENLERİ:

   * Akut glomerulonefrit
   * Kronik glomerulonefrit
   * Kronik tübülointertisyel nefrit
   * Diyabetik nefropati
   * Polikistik böbrek hastalığı
   * Obstrüktif nefropati
   * Renal arter stenozu
   * İntrarenal vaskülit
   * Liddle sendromu
   * Gordon sendromu
   * Tiroid hastalıkları (hipotiroidizm, hipertiroidizm, hiperparatiroidizm gibi)
   * Akromegali
   * Cushing sendromu
   * Primer aldosteronizm
   * Feokromositoma
   * 11β-hidroksisteroid dehidrogenaz eksikliği
   * Bazı ilaçlar (örn. glukokortikoidler, doğum kontrol hapları, steroid içermeyen antiinflamauar ilaçlar, kalsinörin inhibitörleri gibi)
   * Bazı maddeler (alkol, nikotin gibi)
   * Gebelik
   * Aort koarktasyonu
   * Arotik stenoz
   * Takayasu arteriti
   * Diğer vaskülitler
   * Kafaiçi basınç arıtışı
   * Uyku apnesi
   * Akut porfiri
   * Guillain-Barre sendromu, bunlar gibi nedenler sekonder (ikincil olarak gelişen) hipertansiyon nedenleri olarak sayılabilir. Bu nedenle Tansiyon yükselmesinin altta yatan nedeninin araştırılması faydalı olabilir. Doktorunuz ile bunlar hakkında da konuşmanız önemlidir.

   Eğer altta yatan neden varsa (özellikle böbrek hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar gibi) erken tanı ve tedavi gerektirebilir. Bu nedenle, altta yatan neden ne olursa olsun daha detaylı incelemelerin yapılması önemlidir.

   Örneğin; Aort koarktasyonuna bağlı gelişen hipertansiyon durumunda hastada yorgunluk, baş ağrıları, baş dönmesi, titreme, hareket etmeyle artan nefes darlığı gibi belirtiler bulunabilir.

   Daha detaylı araştırmalar gerekip gerekmediği konusunda doktorunuz ile ya da Aile Hekiminiz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Avatar

  Hatice

  21 Temmuz 2018 at 18:55

  Merhabalar, benim kulak kristallerim oynamış ve gözüm atıyor sürekli onunla bir alakası olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2018 at 23:34

   Göz atması dediğiniz durum (göz seğirmesi) olarak bilinen durum ise, göz seğirmesi göz kaslarını istem dışı kasılmasıdır. Göz yorgunluğu, alerjik sebepler, aşırı kafein tüketimi, stres, göz kapağının iç yüzeyinde iltihap, vitamin ve mineral eksiklikleri, göz kuruluğu, görme kusurları, ilaçlar gibi birçok duruma bağlı göz seğirmesi olabilir.

   Göz atması dediğiniz durum nistagmus benzeri bir durum ise, kulak kristali kaymasında nistagmus olabilir.

   KBB doktorunun yanı sıra göz doktoru ve nöroloji doktoru gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Necati

  17 Ekim 2018 at 19:18

  Hocam iyi merhaba benimde baş dönmesi var ani hareketlerde baş dönmesi oluyu 5.6 saniye kendime gelemiyorum bunun yanında kulak çınlsmamda var yanımda şiddetli patlama oldu kıristal kayması yaparmı kulakta kıristal kayması olunca çınlama yaparmı kulak bilgi verebilirmisiniz tedavisi varsa randevu alıp gelirim başdönmesi birde kulak çınlamam var saygılar hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ekim 2018 at 00:16

   Gürültü kaynaklı kulak zarı etkilenmiş olabilir. En kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  İbrahim

  18 Ocak 2019 at 23:33

  Merhaba cok ani hareketler sonucu terlemeden sonra baş dönmesi mide bulantısı ve kusma gibi şeyler oluyor acaba kulal kristallerindenmidir saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2019 at 16:50

   Baş dönmesi ve terlemenin birlikte görüldüğü birden çok rahatsızlık veya altta yatan hastalık vardır.

   Örnek verecek olursak;

   * Yüksek tansiyon,
   * Fibromiyalji sendromu,
   * Tansiyon düşmesi,
   * Panik atak,
   * Kullanılan bazı ilaçlar,
   * Kalp krizi.

   Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma genellikle birlikte görülen semptomlardır.

   En iyisi bir uzmana başvurmanızdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Harry Potter

  5 Ocak 2020 at 11:37

  Merhabalar bilginiz için eyvallah. Şunu demek istiyorum kulak kristalleri kaymaması için neler yapmamız gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ocak 2020 at 22:06

   Halk arasında kulak kristali kayması denilen durum “benign paroksismal pozisyonel vertigo” olarak da tanımlanabilir. Kalsiyum karbonat kristallerinin utriküler makuldan koparak semisirküler kanallardan https://www.saglikocagim.net/yarim-daire-kanallari/ birine düşmesi sonucu benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) klinik tablosu ortaya çıkar. Anatomik olarak yerleşimi nedeniyle olguların çoğunda posterior kanal etkilenir. Kanalolitiaziste kalsiyum karbonat kristallerinin kanal içinde serbest olarak dolaşıp belli baş hareketleriyle kupulanın ampullopedal ya da ampullofugal defleksiyonuna neden olur. Kalsiyum karbonat kristallerinin kupulolistaziste kanala yapışması sonucu da benzer klink tablo ortaya çıkar. Her iki durum da baş dönmesi ve etkilenen kanala özgü nistagmusa neden olur.

   Klinik tablo: hastalar yatarken, yataktan kalkarken, yatakta döndüklerinde veya bir şey almak için yükseğe uzandıklarında baş dönmesinden şikayet ederler. Özellikle sabahları yataktan kalkarken baş dönmesi atakları daha şiddetlidir. Bu, uykuda kalsiyum karbonat kristallerinin kanalın bir bölümünde yoğunlaşması yataktan kalkarken şiddetli baş dönmesine neden olması şeklinde açıklanabilir. Baş dönmesi atakları 30 saniyeden kısa sürer ama hastalar bunun daha uzun sürdüğünü zannedebilirler. Hastalarda gün boyu devam eden sersemlik hissi olabilir. Uyku sırasında bir taraftan bir tarafa dönerken baş dönmesi tetiklenebilir. Çoğu hastada benign paroksismal pozisyonel vertigo ataklar halinde devam eder, sonra kendiliğinden düzelir. Fakat haftalar, aylar hatta yıllar sonra tekrarlayabilir.

   BPPV’ye yol açabilecek bazı faktörler ise;

   Kafa travması, virüslere bağlı labirentit, Meniere hastalığı, migren, iç kulak operasyonları benign pozisyonel vertigoya yol açabilir.

   Ben bunları sormadım diyebilirsiniz, bunlar durum hakkında kısa bilgilerdir. Kulak içi yapı ve sistemlerin nasıl çalıştıklarını, nelerden etkilenebileceklerini bu kadar kısa yazı ile anlatmak mümkün değildir. Kulak kristallerinin oynamasında üstte bahsi geçen durumlardan biri veya birlikteliği söz konusu ise, bu durumlardan korunmaya yönelik bilgiler işe yarayabilir.

   Örneğin;

   * BPPV’ye bir kafa travmasının neden olduğunu düşünürsek; kafa travmalarına neden olabilecek etkenlerden kaçınmak, korunmak, eğer bir kafa travması yaşanmış ise (basit sandığımız travmalarda bile) zamanında değerlendirme yapılması (özellikle yaşadığımız travmadan sonra belli bir zaman baş dönmesi, denge bozukluğu, vb. şikayetlerimiz olmuş ise) önemlidir (nöroloji ve KBB bölümlerinde).

   * BPPV’ye labirentit’in neden olduğunu düşünürsek; bu durum bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu veya gastrointestinal sistem enfeksiyonu sırasında veya sonrasında başlar. İlk belirtileri baş hareketiyle artan vertigodur. Labirentit şüphesi varlığında ya da üst solunum yolu veya gastrointestinal sistem enfeksiyonları sırasında veya sonrasında vertigo belirtileri olduğunda, durumun nöroloji/KBB uzmanlarınca değerlendirilmesi önem taşır.

   * BPPV’ye Meniere hastalığı neden olmuşsa veya oluyorsa, zaten bu hastalık vertigoya neden olmaktadır. Bu nedenle hastanın bunu ayırt etmesi çok mümkün değildir. Doğru tanı, doğru ve düzenli tedavi, belli aralıklarla takip belirtileri azaltmada ve durumun ilerlemesini durdurmada yardımcıdır. Meniere hastalığının nedeni ve patogenezi halen tam olarak bilinmemektedir. Meniere hastalığı gelişiminde en çok kabul gören teori, endolenfatik sıvı miktarında artışa bağlı olarak memranöz labirentte gerginlik artışı olmasıdır. Endolenf miktarındaki artışın, endolenf kesesindeki emilim bozukluğuna bağlı olabileceği düşünülmekle birlikte, genetik nedenler, kronik otit, travma, sifiliz, alerji gibi nedenler de endolenf miktarı artışında etkili olabilmektedir.

   Eğer kulak kristali kaymasındaki gibi belirtileriniz varsa veya ara ara oluyorsa KBB ve nöroloji uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 59. Avatar

  Bahar ÖZÇELİK

  4 Ağustos 2021 at 20:50

  1 hafta önce şiddetli baş dönmesi ve kusma ile uyandım,gün boyu yataktan kalkamadim..Akabinde doktora gittim ve KBB doktoru vertigo tesisi koydu,kulak kristallerim oynamış..Epley manevrası yaptırdı,ve 2 gun ara ile 4 kez epley manevraları yapıldı.. Şimdi baş dönmeleriyok denecek kadar az ama denge problemi ve gözlerimde bulanıklık var,Göz doktoru gerekli tetkikleri yaptı ama sorun yok,ama gözlerim uzağı çok bulanık görüyor?Hiç olmamıştı,hiç sorun yoktu gözlerimde..Gözlük yazdı ama bu durum çok rahatsız ediyor beni?Vertigo sebep olabimir mi?Geçici olabilirmi?Bir nöroloji doktoruna görünmelimiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2021 at 21:16

   Vertigo, diğer bir deyimle baş dönmesi; dönme hissi, bayılma hissi, dengesizlik gibi tanımlamaları içerir. Bu durum hastalar tarafından genellikle etrafın dönmesi, göz kararması, yerin kayması şeklinde de tarif edilir.

   VETİGONUN BAZI NEDENLERİ

   Vestibüler nedenler;

   * Benign pozisyonel vertigo,
   * Vestibüler nörit,
   * Meniere hastalığı,
   * Travmatik vertigo,
   * Otoskleroz,

   Santral nedenler;

   * Multipl skleroz,
   * Vertijinöz migren,
   * Serebellar kanama,
   * Vertebrobaziler yetmezlik,
   * Serebellopontin tümörleri,
   * Epilepsi.

   Baş dönmesinin diğer bazı nedenleri;

   * Kansızlık,
   * B12 vitamini eksikliği gibi bazı vitamin eksiklikleri,
   * Bazı ilaçlar.
   * Alkol kullanımı nedeniyle oluşan bazı hasarlar.

   Vertigo teşhisi konulurken hem KBB uzmanı hem de nöroloji uzmanı tarafından değerlendirmelerin yapılması çok önemlidir. KBB doktorunuz zaten sizi bu yönlendirmeyi yapacaktır veya yapması gerekebilir.

   Örneğin, vertebrobaziler yetmezlik durumunda hem vertigo (baş dönmesi) hem de görme değişiklikleri (örn. çift görme, bulanık görme gibi) belirtiler görülebilmektedir.

   Doktorunuz ile bunu görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git