Baş Dönmesi

Kulak Kristali Kayması Nedenleri ve Belirtileri (BPPV)

Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinde önemli bir rolü olan yapılardır.

Kulak kristali oynaması düzelir mi?

Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinde önemli bir rolü olan yapılardır. İç kulağın içerisinde, kulak kristallerinin bulunduğu bölüme bağlı olan denge kanalları bulunmaktadır ve üç ayrı denge kanalı içerisinde iç kulak sıvısı denilen bir sıvı, dengeyi ayarlamada ve vücut pozisyonuna göre, yer çekiminin olduğu durumlarda dengeyi, sağa doğru veya sola doğru dönüldüğünü göz kapalı halde bile bu sayede anlayabilmede yardımcı olur. Kulak kristalleri iç kulağın içerisinde sabit yerleşimli yapılardır ve bu kristaller hareket ettiğinde, denge kanallarının da hareketli hale gelmesi sonucu denge bozuklukları ortaya çıkar.

Kulak kristalleri kaymasına neden olan faktörler

Kulak kristalleri kaymasıveya benign pozisyonel proksismal vertigo (BPPV), baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olan faktörlerin başında geçirilmiş kulak veya üst solunum yolu enfeksiyonları, geçirilen bir travma, ani yapılan hareketler gelir. Kulak kristalleri yerinden oynadığında iç kulak sıvısı kanalların içinde serbest şeklide dolaşmaya başlar ve şiddetli ve ani baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açar.

Bu durumda kulak kristallerinin yerine gelmesi için yapılacak manevralar ile baş dönmesi ve mide bulantısının geçmesini sağlayabilir. Kulak kristallerinin yerinden oynaması ile başlayan baş dönmesi genellikle ani başlar ve beraberinde mide bulantısı da olur. Bu nedenle olan baş dönmesi genellikle yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken, başı yukarı kaldırmak zorunda kalındığında, birden ayağa kalkma veya oturma sırasında oluşan baş dönmeleri kulak kristalleri kayması olabileceğini düşündürür.

Kulak kristalleri kayması belirtileri

İç kulak kaynaklı baş dönmeleri arasında en sık karşılaşılan durum kulak kristalleri kaymasıdır. Bu duruma tıp dilinde ”Benign pozisyonel paroksismal vertigo” adı verilir. Kristallerin yerinden oynadığı ani başlayan baş dönmesi ve mide bulantısı ile anlaşılabilir. Ani baş dönmesinin olmadığı durumlarda da dengesizlik hissi (yer ayağın altından oynuyormuş gibi bir his) devam edebilir.

Kulak kristalleri kayması teşhisi

Kulak kristalleri kaymasında yaşanan baş dönmesi kişiyi bir şekilde zaten doktora götürür. Bu tip bir sorun için iyi bir KBB hastalıkları uzmanlığı muayenesi yapılması gereklidir. KBB uzmanın yapacağı fizik muayene ve bazı testler ile hastalığın teşhisi konulabilir. Kulak kristallerinin yerinden oynaması nedeni ile olan baş dönmesi tedavisi en kolay olan baş dönmesidir. Bu rahatsızlığın kesin tanısı bazı manevralar ile konulabilir ve bazı farklı manevralar ile de oynayan kristaller tekrar yerine yerleştirilebilir.

Kulak kristalleri kayması tedavisi

İç kulak kristallerinin yerinden oynayıp kanallarda serbest halde dolaşması durumunda tanı iyi bir kulak, burun, boğaz uzmanın yapacağı ayrıntılı muayene ve denge testleri ile tanı konulur. Tanı kesinleştikten sonra yapılacak olan bir denge manevrası sayesinde iç kulak kristalleri tekrar yerlerine yerleştirilebilir ve bu yolla hasta baş dönmesinden kurtulur.

Bu manevralardan sonra hastada dengesizlik hissi sürebilir. Tedavi sürecinde kişinin, baş dönmesi yapan tarafa yatmaması önerilir. Aynı zamanda hastanın ani hareket etmemesi, kafası ile boynu arasında açılandırma yapmadan hareket etmesi, yere doğru eğilip kafasını birden yukarı kaldırmaması, kulak basıncının artmaması için tuzsuz beslenmesi, ani hareket etmesi engellenemeyen hastalarda boyunluk kullanılması gibi önlemler gerekir. Bunların yanı sıra ek ilaç tedavileri de verilir.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Meniere hastalığı nedir
 2. Vertigo nedir
 3. Dış kulak iltihabı nedenleri
 4. Kulak ağrısı neden olur
 5. Denge siniri iltihabı nedir

90 Yorum

 1. karya

  30 Ocak 2016 at 01:16

  Merhabalar,kulak kristallerinin kayması nasıl anlaşılır, nereye gitmek gerekir. Yardımcı olursanız iyi olur,teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 20:04

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kulak kristali kayması baş dönmesi, sersemlik hissi, denge kaybı, mide bulantısı ve bazı hastalarda kusma ile kendini belli eden bir durumdur. Kulak kristali kayması olduğunda yataktan kalkarken, yatakta dönerken, ani baş hareketleri sırasında şiddetli baş dönmesi olur. Özellikle yukarı doğru bakmak zorunda kalındığında baş dönmesi daha fazla hissedilir; bu nedenle bu hastalık üst raf hastalığı olarak da tanımlanır.

   – Kulak kristalleri kayması için KBB uzmanına gitmek gerekir. İyi bir KBB uzmanı bazı manevralar yaptırarak kulak kristallerini yerine oturtabilir; ancak manevra tedavisi uzmanı tarafından yapılmaz ise kristallerin başka kanallara düşmesine neden olur ve baş dönmesi daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle iyi bir KBB uzmanına görünmek önemlidir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Ziya ÖZGENÇ

  24 Mart 2016 at 23:14

  Merhabalar; Benim şikayetim, muhtelif aralıklarla(önceden böyle bir rahatsızlığım yoktu. Ancak,son 2 aydan bu yana ortalama haftada bir, bazen gün aşırı) baş dönmesi ve aşırı kusma olarak gelişmektedir. Baş dönmesi atakları başladıktan sonra kusma isteği 5-10 dakika aralığında, baş dönmesi ise 2 saat civarındadır. Görüş ve önerilerinizi belirtirseniz sevinirim. İyi geceler.

  • Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 17:50

   > Baş dönmesi ve yanı sıra mide bulantısı, kusma olması kulağı ilgilendiren birçok hastalıktan kaynaklanabilir. Orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, kulak kristallerinin yerinden oynaması, iç kulak sıvı dengesinin bozulması, beyin ile ilgili bazı problemler gibi birçok neden baş dönmesi ve mide bulantısı ataklarına neden olabilir.

   > Öncelikle iyi bir KBB uzmanına, buradan sonuç alınmaz ise nöroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Herhangi bir geçici durum olsa bu kadar uzun sürmez. Sonrasında işitme kaybına kadar gidebilen durumlar olabilir.

   > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Necla

    21 Ağustos 2016 at 05:15

    Merhaba.
    Ben Ankarada yaşıyorum.verdiginiz bilgileri ve tasvirler,benim baş dönmenin kristal kaymasından olabileceğini dusundurfu..bütün kbb doktorları kristalleri yerine oturta bilurmi..yada bu konuda uzman bir doktor onerebilirmisiniz..
    Yardımlarınız için şimdiden TSK ederim..
    Saygılarımla

    • Sağlık Ocağım

     22 Ağustos 2016 at 13:39

     Kulak kristali kayması için KBB muayenesinde bazı manevralar yapılır. Fakat her zaman sadece bu manevralar ile bu durum düzelmeyebilir.

     Bunun yanı sıra evde yapılabilecek egzersizler ve ilaç tedavisi de gerekebilir.

     Eğer iç kulak sıvı dengesi bozulmuş ise bu durum için en az 3 ay ilaç tedavisi kullanılır, buna rağmen geçmeyen durumlarda ilaç tedavisi ömür boyu sürebilir.

     Kafa içi basıncını arttıran başka hastalıklar da vardır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, böbrek hastalıkları ve daha birçok sebep kafa içi basıncını arttırarak baş dönemsine sebep olabilir.

     Ayrıca beyin ile ilgili problemler de baş dönmesi ataklarına sebep olabilir, bu nedenle de beyin cerrahisine veya nöroloji uzmanına gitmek doğru olur.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

  • Egemen

   13 Aralık 2016 at 19:42

   Bu hastalık kötü nedenlere sebep olurmu nasıl geçer

   • Sağlık Ocağım

    16 Aralık 2016 at 12:02

    Kulak kristallerinin oynaması (pozisyonel vertigo), tüm baş dönmesi sebeplerinin arasında %30’unu bu durum meydana getirir. Pozisyonel vertigoda ani başlangıçlı ve saniyeler süren baş dönmesi, hızlı göz hareketleri ile bulantı ve kusma, çarpıntı, terleme gibi şikayetlere sebep olur.

    Bu hastalık nedeni belli olmayan etkenler ile gelişebileceği gibi, enfeksiyonlardan dolayı ve kafa travmalarından dolayı da meydana gelebilir. Bu durumun gelişmesine genetik yatkınlık, başın uzun süre gergin pozisyonda kalması, yaşlılık gibi faktörler de tetikleyebilir.

    Posizyonel vertigo tedaviden sonra 1 yıl içinde % 30 oranında, 5 yıl içinde %50 oranında tekrar edebilir. Yani bu durumda bir kez tedavi oldum geçti demek mümkün olmayabilir.

    Hastalığın en önemli tedavisi ”Epley manevrasıdır”. Bu manevralar uygulandıktan sonra hastanın bazı aktiviteleri kısıtlaması gibi koruyucu yöntemler de gerekir.

    Bu tür bir durum iyi bir KBB doktoru ve nöroloji doktoru tarafından değerlendirilmelidir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Celal Yılmaz

  6 Nisan 2016 at 10:00

  Annem de kulak kristalleri kaymasindan dolayi aşırı bulanti.ve aşırı baş dönmesi var. İlaç tedavisi fayda etmiyor yada tam ilacina denk.gelmiyor yardimci olurmusunuz. Kırıkkale den slm.lar

  • Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 13:03

   > Baş dönemi ve mide bulantısı kulak kristali kayması dışında iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda, iç kulak iltihabında, orta kulak iltihabında, beyni ilgilendiren diğer bazı hastalıklarda da görülebilir. Bu durum için nörolojik muayene ve KBB uzmanı muayenesi gereklidir. Doğru teşhis ve doğru tedavisi uygulanmamış olabilir.

   > Fakat iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ya da kulak kristalleri kayması geçici bir durum değildir. Ömür boyu tedavi gerektirebilir. Bazı hastanelerde bu durumlar için daha derin araştırmalar da yapılmaktadır. Buna bağlı olarak bazı cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Ayrıca bu durumlarda tuz kısıtlanması da gerekir. Az yağlı ve sağlıklı beslenme tarzları da önemlidir. Durumun daha iyi araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 4. gözde

  24 Nisan 2016 at 14:43

  merhaba benim bas dönmem mide bulantim tam bir gun surúyor ayni zamanda kulagimda da agri oluyor doktora gddigim zaman ilac verirse bebek emzirdigim icin bi problem olur mu weya baska tedavi yontemi var mi

  • Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 11:45

   > Baş dönmesi ve mide bulantısı durumunda kulak ile ilgili bir problemden olduğunu bilmek gerekir öncelikle. Kulak kristali kayması durumunda baş dönmesi, mide bulantısı olur. Eğer durumunuz kristal kayması ise klinikte yapılan muayene sırasında manevra hareketleri yapılarak kristallerin yerine oturması sağlanabilir.

   > Fakat baş dönmesi ve mide bulantısı, kulak ağrısı orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ve beyin ile ilgili başka problemlerde de olabilir. Bu nedenle öncelikle bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmeniz gerekir. Tedavi de hastalığın durumuna göre değişebilir.

   > İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 5. toska

  28 Nisan 2016 at 22:44

  Slm bende kulak kiristalleri oynadi dendi ilac kulandi duzeldim ama sonra 3 ay sonra tekrarladi naomam grrekiyor benimle omrumun sonuna kadar devami edicek siz anlatirken menavralarla duzele bilir vir hastalik diyosunuz ama ben kendimi caresiz hisediyorum napcami bilmiyorum lutfen yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2016 at 11:17

   > Kulak kristalleri kaymasında muayene sırasında bazı manevralar yaptırılır ve hastaya egzersiz tedavisi verilebilir. Fakat kulak kristalleri kayması ile iç kulak sıvı dengesi bozukluğu genellikle karıştırılmaktadır. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) ömür boyu tekrarlayan ataklar şeklinde devam eder. KBB uzmanları bu durum için genellikle bir ilaç verirler ve bu ilaç gerekir ise ömür boyu kullanılabilir. Meniere hastalığında yapılan manevralar hiç bir fayda etmez.

   > Meniere hastaları yaşam tarzına dikkat ederek ve ilaç tedavisini düzenli uygulayarak ayakta durabilirler; ancak çok fazla eğil kalk işleri bu hastalar için sıkıntılıdır.

   > Ayrıca Meniere hastaları yaşam tarzlarında da dikkatli olmalıdır. Beslenmeden tuzu çıkarmaları, aşırı kafeinli içeceklerden içmemeleri, düzenli beslenmeleri, düzenli uyumaları, stresten, aşırı gürültülü ortamlardan, aşırı ışıklı ortamlardan kaçınmaları gereklidir.

   > Öncelikle iyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve hastalığın tam olarak neden kaynaklandığının araştırılması gereklidir. Bu tür hastalıklar nöroloji dalını da ilgilendirir. Tekrar doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var. Çünkü bu tür hastalıklar ihmal edildiğinde işitme kaybına varabilmektedir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 6. Esra E.

  2 Mayıs 2016 at 15:51

  Merhaba bugün gün içinde aniden beliren bir mide bulantisinin ardından aşırı baş dönmesi başladı bende,tüm bunlar olurken soğuk soğuk ter boşalttımi üstümden bolca.Tuvalete gittim kustum ama aç olduğum için çok kusamadim,inanin ölüyorum sandim,bu olayi daha once de bir kez yasamistim,acile gittim,tansiyonuma şekerime EKG me bakıldı kan alındı,bir problem görülmedi tahminen kulak kristalinden kaynaklaniyordur dendi ama ben emin olamadım çünkü görülen etkiler farklı gibi geldi bana,sizce kulak kristalinden kaynaklanan bir rahatsızlık miydi

  • Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 12:50

   > Kulak kristali kaymasında bir anda baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Kulak kristali kaymasında bu şikayetler tedavi edilmediği taktirde devam eden karakterde veya gelip geçici de olabilir.

   > Daha önceden de bu atakları yaşamışsanız iç kulak sıvı dengesinin bozulmaya başlaması belirtisi de olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) olarak bilinen bu hastalıkta belirtiler yıllar önce bu şekilde geçici ataklar ile başlayabilir ve denge tamamen bozulduğunda ve kafa içi basınç artışı arttığında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına varan güçlü bir atak ile bir anda kendini gösterebilir.

   > İç kulak sıvı dengesi bozukluğu durumunda ataklar güçlü geldiğinde yatakta bir taraftan bir tarafa dönmekte bile çığlık atacak kadar ciddi bir baş dönmesi yaşanabilir ve bu durum haftalarca sürebilir.

   > Fakat tamamen bozulana kadar bazı insanlarda bu şekilde gelip geçici ataklar şeklinde yıllarca devam edebilir ve yaş ilerledikçe kendini daha ciddi ataklar ile belli etmeye başlar. Ataklar uykusuz kalındığında, stres yapıldığında, aşırı gürültüye maruz kalındığında, aşırı ışıklı ortamlara girildiğinde, ani üzücü bir durum ile karşılaşıldığında oluyor ise ve daha önce de bu şekilde hafif, biraz ağır, biraz fazla ve az şiddette ataklar yaşamışsanız Meniere hastalığı olma riski daha yüksek olabilir.

   > Ayrıca iç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı, bazı beyin ile ilgili hastalıklar, boyun düzleşmesi veya boyun fıtıkları, boyun kireçlenmesi, gibi durumlarda da baş dönmesi, bulantı ve kusma görülebilir.

   > İyi bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Munteha

  4 Mayıs 2016 at 01:30

  Ben 5sene oldu daha geçmedi hap kullanıyorum iğne vurunuyorum geçmedi allahın bugününe şükürler olsun bana ne gibi tavsiye onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 00:45

   > Kulak kristali kaymasında tanı sırasında yapılan ”Repozisyon manevraları” ilk uygulanan tedavi yöntemidir. Bu manevralar genellikle bir hafta aralar ile birkaç kez tekrarlanır. Genellikle 2’inci manevradan sonra evde egzersiz programlarına başlanır. Manevra tedavisi sayesinde ve egzersizler sayesinde hastaların büyük çoğunluğunda 6 hafta sonra iyileşme sağlanır.

   > Hastaların % 3 ve % 15’inde manevra ve egzersiz tedavisine yanıt alınmayabilir. Bu durumda Repozisyon manevralarının tekrarı önerilir. Baş dönmesi şikayetleri geçmeyen bu olgularda doğru teşhisin konulup konulmadığı gözden geçirilmelidir.

   > Kulak kristali kaymasında bazen cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Fakat cerrahi tedavinin yan etkileri çok fazla olduğu için çok gerekmedikçe uygulanmaz.

   > Sizin durumunuz kulak kristali kayması değil, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere) hastalığı olabilir. Bu nedenle iyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve nöroloji uzmanına da gitmeniz doğru olur. Teşhisin doğru konulması önemlidir.

   > Meniere hastalığında ömür boyu ilaç tedavileri gerekebilir.

   > Aşırı uykusuzluk, aşırı stres, aşırı yorgunluk, fazla ışıklı ortamlar, fazla gürültülü ortamlar, aşırı tuzlu beslenme, aşırı kafeinli beslenme, oruç tutmuş gibi bir anda çok miktarda su içmek atakları tetikleyebilir. Bu nedenle oruç tutmaktan kaçınmak da önemlidir. Günde iki, iki buçuk litre su içmek iyi gelebilir; ancak birden çok su şeklinde değil gün içine yayarak su tüketmek gerekir. Vücudun susuz kalması da atakları tetikleyebilir. Bu nedenle dengeli beslenme, dengeli su tüketme, dengeli yaşam, dengeli uyku ve düzenli yürüyüş yapmak da faydalıdır.

   > İyi bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına muayene veya kontrol olmanızda fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 8. sevda

  13 Mayıs 2016 at 12:30

  merhaba iyi çalışmalar kulak kristalimidir bilmiorum ama bu ara bende de olan bişiy var oda şu ki klasik baş dönmesi değil etraf dönmüyor ama ben kendimi ieri geri gidip gelirken buluyorum yadda yerin hareket ettiğini görür gibi oluyorum acaba kimi zaman da kalbimin olduğu göğsümde ciddi sancılar oluyo -3-5 saniye kadar hissediorum bu arada göz doktorum göz tansiyonumun olduğunu söylemişti acaba bu yerin kaydıgını görmem veye başımın dönmesi bundan dolayımı
  uzun oldu biraz şimdiden teşekkürler 🙂

  • Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 22:51

   > Hem baş dönmesi hemde göğüs bölgesinde ağrı kansızlığa bağlı ritim bozukluğundan kaynaklanabilir veya başka nedenlerden dolayı ritim bozukluğu ile ilgili olabilir. Kulak kristali kaymasında da sizde meydana gelen belirtiler olabilir. Fakat göğüs bölgesine giren ağrının kulak kristali kayması ile ilgisi olmaz.

   > Göz tansiyonu varlığında genellikle herhangi bir belirti olmayabilir, ancak ilerleyen safhalarda baş ağrısı, bulanık görme, kenarlarda kalan cisimleri görememe, görme alanındaki darlık ve daha ilerleyen dönemlerinde görme kaybı görülebilir. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir.

   > Hem baş dönmesi, hem göğüs bölgesinde ağrı, hem de bulanık görme ve bilinç bulanıklığı, çift görme kalsiyum eksikliği (HİPOKALSEMİ) veya kalsiyum fazlalığı (HİPERKALSEMİ) belirtilerinde de vardır. Bu durumlar endokrinoloji bölümünde veya hematoloji bölümünde yapılan kan ve idrar testleri ile teşhis edilir. Ayrıca tiroid yetmezliği ya da fazlalığı ile ilgili de olabilir.

   > Baş dönmesi, göğüs ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler ateroskleroz (damar sertliği) nedeni ile de görülebilir. Bu durumda kalp damar cerrahisine gitmek gerekir. Sigara kullanımı var ise, yaş 40 veya üzeri ise kalp damar cerrahisi muayenesi önemlidir.

   > Öncelikle bir KBB uzmanına, kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. figen

  15 Mayıs 2016 at 02:40

  Dört gün önce gece saat 3 4 gibi uykumdan uyandım baş dönmesiyle.geçer dedim geçmedi.etraf fildir fildir donuyo ve bosluktaymisim dusuyomusum gibi hissediyorum.bi yerlere tutunma hissiyatı oluyor ve asiri derecede kusma istegi geliyo.ayrıca sağ kulagimda ağrı var.bugün kulak burun boğaz doktoruna gittim.o norolojiye sevk etti.nöroloji doktoruna tomografi çektirdi.sonuçta temiz çıktı.beynimde bisey yokmuş.bu kulak kristalleri oynamasının tedavisi var mı?? Geçici bisey mi yoksa kalicimi ve bu durum neden kaynaklanıyor??? Ben herhangi bi kaza gecirmedim kafami carpmadim darbe almadim vs.gece uyuyorum birden uyandım basım dönüyordu.Ogün bugündür yerinden kalkarken sağa sola dönerken başımı oynattigimda baş dönmesi oluyorum.ardından kusuyorum.noroloji doktorun dramamine ve vasoserc diye iki ilaç verdi.bu ilaclar pek işe yaramadı gibi.hala baş dönmem devam ediyor.başka bi çaresi var mı acaba????

  • Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 13:37

   > Kulak kristali kayması durumunda baş dönmesi, kusma ve her yer oynuyormuş gibi hisler olabilir;ancak iç kulak sıvı denegesi bozukluğunda (Meniere hastalığı) aynı belirtiler olur. Kulak kristali kaymasında KBB muayenesinde bazı manevralar ile hem tam teşhis konulmaya çalışılır hemde tedavi uygulanır.

   > İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda ise baş dönmesi, sersemlik hissi, uykuya eğilim, kulaklarda dolgunluk hissi, kulaklarda ağrı hissi, çınlama ve benzeri şikayetler ilaç tedavisine rağmen birkaç ayda anca normale yakın bir düzeye döner. Beyin ile ilgili bir problem yok ise tekrar iyi bir KBB uzmanına gitmeniz ve gereken tedavinin uygulanması gerekir. Bu durum için genellikle BETASERC ilaç verilir ve bu ilaç aylarca veya yıllarca kullanılabilir.

   > İç kulak sıvı dengesi bozukluğunun kesin bir tedavisi yoktur. Verilen ilaçlar sadece şikayetleri gidermek için kullanılır. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu için cerrahi tedaviler uygulanması işitme kaybına neden olacağı için genellikle tercih edilmez.

   > Yani sizdeki şikayetler iç kulak sıvı dengesi bozukluğu durumuna daha yakındır. Bu nedenle tekrar iyi bir KBB uzmanına gitmniz gerekir. Ayrıca düzenli uyumak, düzenli beslenmek, stresten, sigaradan, alkolden ve aşırı kafeinden kaçınmak, tuzu kısıtlamak gibi diyet tedavisi de vardır.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Hatice

  29 Mayıs 2016 at 19:23

  Merhaba iyi çalışmalar benim 16 yaşında çok şiddetli baş dönmesi ile başladı ozamanlar ne olduğunu anlamadik birçok doktora gittim ama anlamadilar sonrasında benimle ayni şeyleri yaşayan hastalarla konuşurken kbb önerdiler orda öğrendim kristal kaymasini sonra doktorun söylediklerini uyguladım yastığımı filan yükselttim öyle idare edtim ama ara ara süre geliyor ve farkliliklar oluştu geldiği anda kendimi tutamiyorum yere yiğılıp kalıyorum kulakta dolgunluk sanki sağir olmusum gibi duymuyorum gözlerim yuvasindan cikacakmis gibi oluyor doktora gittim manevralarini yapti o anda atağı gelişmediği için anlamadi olduğu zaman gel dedi bulantim filan olmuyo ama çok şiddetli dönüyor farklı birsey olabilirmi şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 11:39

   Kulak kristali kayması genellikle KBB uzmanınca yapılan epley manevraları ile tedavi edilir.

   Sizdeki durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (meniere hastalığı) ataklar şeklinde baş dönmesi, kulaklarda uğultu, tıkanıklık, çınlama, dolgunluk hissi ve benzer belirtiler ile seyreden ve ömür boyu sürebilecek bir durumdur. Fakat iç kulak sıvı dengesi bozukluğunun da altında yatan sistemik bir hastalık olabilir ve bu hastalıkların araştırılması gerekebilir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğu için ömür boyu ilaç kullanmak gerekebilir. Durumun üniversite hastanesi gibi bir hastanede araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 11. Serife

  3 Haziran 2016 at 00:02

  Slm Kulak kristallerinin kaymasinin gõze etkisi olurmu

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 00:47

   Kulak kristali kayması denge bozukluğu, baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere neden olan bir durumdur. Göz hareketleri ile baş dönmesi gelişebilir. Göz kararması olabilir. Gözlerde ağrı hissi, ağırlık hissi, göz önünde bir şeyler yerinden oynuyormuş, dönüyormuş gibi hisler, ani göz hareketleri ile şiddetli baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir.

   – Kulak kristali kaymasının en önemli belirtileri şiddetli baş dönmesi, o anda mide bulantısı ve kusmanın eşlik etmesi veya sadece şiddetli mide bulantısı, yattığın yerde bir taraftan bir tarafa dönerken bile çığlık attıracak şiddette baş dönmesi ve göz kararması gibi belirtilerdir. Tabi bu belirtiler durumun şiddetine göre de değişir.

   – Bu tür şikayetleriniz var ise bir nöroloji veya KBB uzmanına görünmeniz doğru olur. Gözler ile ilgili şikayetleriniz var ise göz doktoruna gitmek daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Özgür şahin

  23 Haziran 2016 at 01:34

  Merhabalar ,
  Ramazan günü oruçlu iken uyuyordum.kalkınca hafif baş dönmesi oldu ertesi gün de devam etti. Bir anda boşluğa düşer gibi oluyordum . 2.gün sabahında ise sürekli kusma ile uyandım .bişey yemesem bile sürekli kusuyorum içimden sıvı gelmese bile kusma geliyordu . O gün hastaneye gittim . Beyin filmi ve boyun damarlarıma baktılar . Temiz çıktı . KBB doktoru kulak kristellerinin yerinden oynanış dedi. Serum ve iğne yaptılar. Vasoserc bid ve dramamine ilaçlarını verdi . İlk gün kullandım henüz fayda görmedim . Bugun 2. Gün hala aynı şikayetler biraz azalsada devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor .? Yardımlarınız için tşkrker .

  • Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 23:54

   – Kulak kristali kayması nedeni ile ciddi baş dönmeleri, kusma, mide bulantıları, denge kaybı gibi durumlar olabilir. Kulak kristali kayması için KBB uzmanlığında muayene esnasında bazı manevralar yapılır ve bu manevrelar ile bir miktar düzelme sağlanabilir.

   – Sizdeki durum iç kulak sıvı denegesi bozukluğu (meniere hastalığı) gibi bir durum da olabilir. Meniere hastalığında çok ciddi baş dönmesi, kusmna, mide bulantısı gibi şikayetler olur ve bu durum ilk olduğunda haftalarca sersemlik, bir hafta kadar kusma sürebilir. Bu durum hastanın genel sağlık durumuna göre de değişir.

   – Meniere hastalığında baş dönmesi ataklar şeklinde aylarca, yıllarca sürebilir.

   – Bu iki durumun ayrımının yapılması önemlidir.

   – Oruç tutmaya bağlı susuzluktan kafa içi basıncı artar ve iç kulağın sıvı dengesi bozulur. Bu kadar uzun günlerde ve hava sıcaklığında bedeni ve beyni susuz bırakmak doğru olmaz, çünkü akşam olunca çok aşırı su tüketimi olur ve birden su yüklenmesine bağlı kafa içi basıncı artar. Yani bu günlerde özellikle genel sağlık durumunda bozukluk olan, çalışan kişilerde oruç tutulması insanların sağlıklarını ciddi derecede bozmaktadır.

   – Düzenli beslenmek, sıvı alımını kısıtlamadan gün içine yayarak su tüketmek, tuzlu besinlerden kaçınmak faydalı olur. Bu durumunuza rağmen oruç tutmaya çalışmanız doğru olmaz. Bundan sora da yaşam ve beslenme, uyuma düzeniniz önemlidir. Ayrıca aşırı yorgunluk, aşırı uykusuzluk, bazı sistemik hastalıklar, aşırı susuz kalmak ve birden çok su içmek, stres gibi durumlarda da iç kulak sıvı dengesi bozulur.

   İyi bir KBB uzmanına kontrole gitmeniz ve doğru teşhis önemlidir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 13. recep şahin

  27 Haziran 2016 at 01:43

  mehraba oncelikle kolay gelsin benim bir yıldır baş donmesi mide bulantısı ve o anlık isal oluyorum en az yedi sekiz doktora gitim bi tanı koyamadılar gitigim yerler hep egtim araştrma hastaneleri benim sol gozmden uveyt gecirdim gormuyor glakoma gidiyorum sag kulagım duymuyor sol kulagımda yuzde kırk duyma kaybı var duymayn kulagım surekli fokurduyor duyan kulagım surekli cınlıyor beyin emarı cektirdim bişey cıkmadı boyun emarıda temiz cıktı boynumdan ultrasyanda temi cıktı ama benim şikayetim azalacagına cogalıyor doktarların bana verdigi ilac vasoserc haftada bir acile gidiyom serum yapyorlar

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 19:35

   – Anlattığınız durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğunun (meniere hastalığının) ilerleyici bir formu olabilir. Ancak bütün bu gelişmelerin altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklarda yaşın ilerlemesi ile farklı şikayetler, faklı sorunlar olabilir.

   – Örneğin Akdeniz ateşi hastalığında, şeker hastalığında, Behçet hastalığında, yüksek tansiyon sorununda, tiroid hastalıklarında, kalp damar hastalıklarında, Cushing hastalığında, Addison hastalığında, yüksek kansızlık durumunda, lösemi durumunda, Crohn hastalığında (crohn hastalığında ishal atakları da olur), ülseratif kolit, inflamatuar bağırsak hastalığında, sistemik lupus hastalığında, skleroderma hastalığında, sjögren sendromunda gibi sistemleri tutan hastalıklarda hem göz sorunları, hem kulak sorunları, hem de bağırsak sorunları bir arada görülebilir.

   – Yani bu tür hastalıklar nedeni ile iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir, göz problemleri olabilir, bağırsak problemleri olabilir yani birçok sistem bu hastalıklardan etkilenebilir, bu nedenle bu hastalıklar ”SİSTEMİK HASTALIKLAR” olarak kabul edilir.

   – İyi bir gastroloji uzmanlığında veya iç hastalıkları uzmanlığında, hematoloji uzmanlığında, endokrinoloji uzmanlığında gibi bölümlerde bu durumun araştırılması gerekir.

   – Sadece KBB uzmanlığı veya nöroloji uzmanlığı araştırmaları sistemik bir hastalığı ortaya çıkarmaya yetmeyebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 14. Cihan Dilim

  27 Haziran 2016 at 15:18

  Merhaba,
  Spor salonunda ağırlık kaldırırken çok şiddetli baş dönmesi ve devamında kusma meydana geldi. Doktora gittiğimde şeker ve ekg testi istedi.Ertesi günler sabahları kalktığımda hafif baş dönmesi ile uyanıyorum. 2gün sonra da işyerinde yine çok şiddetli bir baş dönmesi ve sürekli kusma durumu oldu. Ama baş dönmesi 10’larca dakika sürüyor. Tekrar acile kaldırıldım, KBB ve Nöroloji bir tanı koyamadı ama mevcut durumda sürekli hafif bir baş dönmesi ile geçiyor günüm. Her an o yaşadığım şiddetli kriz tekrar edicekmiş gibi. Sizin tavsiyeniz nedir nereye gitmem veya ne yapmam gerekir. .Sürekli bu baş dönmesi durumu ile devam edemem yaşamıma
  Teşekkürler, selamlar

  • Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 13:23

   – Baş dönmesi, kusma bir arada ve ataklar halinde olduğunda bunun nedeni genellikle iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, kulak kristalleri kayması, orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, labirent iltihabı, akustik nörom, migren atakları gibi durumlardır.

   – Yine baş dönmesi, kusma atakları nörolojik etkenlere bağlı da olabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı) teşhisi genellikle KBB uzmanlığında konulur.

   – Fakat bazı sistemik hastalıklar nedeni ile de baş dönmesi atakları olabilir. Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması uygun olur.

   – Baş dönmesi atakları bazen zararsızdır ve beyine giden kan basıncındaki düşüşten meydana gelir.

   – Bazen baş dönmeleri beyni besleyen atardamarlarda geçici, kısmi bir tıkanmanın olduğu geçici iskemi atağından da meydana gelebilir.

   – DİĞER BAŞ DÖNMESİ NEDENLERİ ARASINDA; yorgunluk, stres, kansızlık, yüksek ateş, kalp bloğu (kalp kasının elektriksel aktivitesinin bozulması), düşük kan şekeri, yüksek tansiyon, düşük tansiyon, boyun düzleşmesi, boyun fıtıkları, taşikardi, ramsay hunt sendromu (fasiyal siniri tutan herpes zoster (zona), kullanılan bazı ilaçlar, polisitemi, paget hastalığı, kalsiyum düşüklüğü, bazı kalp hastalıkları, bazı psikolojik bozukluklar, sindirim sistemi kanamaları, sindirim sistemi enfeksiyonları gibi birçok baş dönmesinin ve kusmanın bir arada görüldüğü hastalıklar vardır.

   Bir araştırma bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir. İhmal etmemek önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Sibel Ergin

  2 Temmuz 2016 at 00:11

  Merhabalar
  Benim sorunum bazen sık sık bazende uzun bir aradan sonra baş dönmesi yaşıyorum. Ama baş dönmelerim başımın bulunduğu pozisyonla alakalı oluyor.Ani hareketlerimde başımı öne ve arkaya eğdigimde yatarken kafami saga sola cevirdigimde oluyor. Genelde bir haftaya yakın sürüyor. Ve kafamın ici sanki baş donmelerim olduğu zamanlarda hep bulanık gibi toparlayamiyorum sanki kafamin icini yaşantımı cok aşırı etkilemiyor ama zaman zaman çok rahatsız oluyorum.

  • Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 23:16

   Anlattığınız şekilde baş dönmeleri iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda oldukça sık görülür.

   Bu durumu hastalar, sıvı dengesi tamamen bozulmadan önce ilk başlardan ara ara baş dönmeleri ve bu dönemlerde kafa içi basıncının artmasından dolayı kafanın sersem gibi olduğunu, ataklar şeklinde bu sersemlik hissinin 1-2 gün veya daha fazla sürdüğünü ve geçtiğini ifade ederler genellikle.

   Bu durum tekrar tekrar olmaya başladığında bir anda kuvvetli bir basınç artışı ile şiddetli baş dönmesi, kusma, mide bulantıları, kulak çınlamaları ve daha ilerlemiş vakalarda işitme kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

   En kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 16. tulayy

  4 Temmuz 2016 at 01:53

  Anneminde 2 gün önce baş dönmesi ve bulantıyla başladı doktora gitti doktor bazı kontroller yaptı şuan baş dönmesi ve mide bulantısı geçti ama sersemlik ve huzursuzluk var dengesini tam düzeltemedi kaç gün içinde kendine gelir ve ilaçları kullanmaya devam etsin mi? İlginiz için teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 12:16

   – Baş dönmesi ve bulantının eşlik ettiği atakların kulak kristali kayması dışında başka nedenleri de vardır.

   – İlaç tedavisi de duruma göre değişir.

   – Örneğin kulak kristali kayması hastanede yapılan bazı manevralar ile düzeltilmeye çalışılır ve verilen ilaçlar bittikten sonra tekrar kontrole gidilmesi gerekir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (meniere hastalığı) nedeni ile baş dönmesi atakları olmuş ise tedavi aylarca, yıllarca ya da ömür boyu bile sürebilir, çünkü bu durum tekrarlayıcı ataklar ile seyir gösteren bir durumdur.

   – Beyin ile ilgili bir problemden dolayı baş dönmesi atakları başlamış ise yine soruna göre tedavi ve takip süreci değişir.

   – Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi durumlardan kaynaklanan baş dönmesi atakları olmuş ise bu durumda nedene yönelik tedaviler de gerekir.

   – Eğer tedavi acil serviste verildi ve bir KBB uzmanı muayenesi olmadı ise bir KBB uzmanına veya nöroloji uzmanına gitmesi ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Yani tedaviyi kesip kesmeyeceğine bir KBB uzmanı ya da nöroloji uzmanı karar vermelidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Ezgi

  7 Temmuz 2016 at 01:32

  Merhaba iyi çalışmalar benim 20 gündür başım dönüyo dönmesinden kastım etraf dönmuyo sanki ben dönüyorum kafam sallanıyor gibi oluyo ama halbuki sallanmiyoMuş yatağa yatınca da sanki aşağı doğru düşüyorMuş gibi oluyorum ve korkuyorum doktora gittim KBB ye yonlendirdi bayramdan sonraki hafta gidicem ama evde ne yapabilirim kendimi rahatlatmak için başım sallandigi sırada.

  • Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 16:17

   – Anlattığınız şekide baş dönmesi kulak kristali kayması nedeni ile olabileceği gibi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı da olabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozulduğunda baş dönmesi günlerce, aylarca veya yıllarca sürebilir. KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmek doğru olur.

   – Baş dönmesi durumunda ani hareketlerden kaçınmak gerekir, boynu yukarıya doğru kaldırmamak, kafayı yavaş yavaş döndürmek, yukarıya bakmamak faydalı olur.

   – Tuzsuz beslenmek gerekir, kafa içi basınç artışının olmaması için tek seferde çok fazla su içmemek gerekir, susadıkça birer su bardağı su içmek ve yeterli su içmek önemlidir (susuz kalmamak da gerekir), kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir, nane – limon çayı mide bulantılarında ve baş dönmelerinde faydalıdır. Günde 1 fincan nane – limon çayı içmek iyi gelebilir.

   – Uykunuzu tam olarak almaya çalışmanız, yatarken önce yavaşça oturup sonra yavaşça dönmeniz, kesinlikle hızlı boyun ve kafa hareketleri yapmamanız gerekir.

   – Ağır yağlı yiyeceklerden, ağır kokulardan, ağır tatlılardan kaçınmak gerekir.

   – Ani göz hareketlerinden kaçınmak ve yukarı bakmamak önemlidir.

   – Mümkün olduğunca karanlık odada uykunuzu alana kadar uyumak ve ışıklı, gürültülü ortamlardan kaçınmak gerekir.

   – Dönen hiç bir şeye bakmamak gerekir.

   Yani bu tür önlemler fayda sağlayabilir fakat en kısa zamanda altta yatan nedenin araştırılması önemlidir, çünkü beyin ile ilgili problemler de olabilir. KBB uzmanın yanı sıra mutlaka nörolojik bir değerlendirme de önemlidir.

   Geçmiş olması ve sağlık dileğiyle.

 18. hale

  11 Temmuz 2016 at 10:50

  merhabalar, benim de yatakta dönerken baş dönmem oldu. sonrasında dengesizlik ve sersemlilik ensemde kafamın icinde hep bir ağırlık, hafif bas dönmesi gibi şikayetlerim var 1 senedir halen devam ediyor bazen azalıp bazen şiddetli… doktora gittim kristal kayması dedi ama tam tedavi edilemedi cünkü şikayetlerim devam ediyor kristal kaymasından dolayı bu şikayetlerim devam ediyor olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   11 Temmuz 2016 at 22:35

   Sizin şikayetleriniz iç kulak sıvı dengesinin bozulmasından (Meniere hastalığından) kaynaklanabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda tedavi ve takip daha uzun süreli olur, bazı hastalarda ilaç tedavisi ömür boyu devam edebilir.

   MENİERE HASTALIĞI; tekrarlayan vertigo (baş dönmesi), kulaklarda dolgunluk hissi, kulaklarda çınlama, kafada geçmeyen sersemlik hissi ile karakterize iç kulak hastalığıdır. Meniere hastalığı genellikle 40 yaşlarında veya 40 yaşlarından sonra ortaya çıkar.

   İyi bir KBB uzmanına gitmeniz doğru olur. Ayrıca baş dönmesi atakları nörolojik bazı sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumlar hem KBB uzmanı hem de nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

   Daha uzun tedavi veya ömür boyu sürebilecek bir tedavi gerekebilir. Bu durum ihmal edildiğinde geçmeyen kulak çınlaması ya da sağırlık gelişebilir.

   Tekrar doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Pakize

  17 Temmuz 2016 at 19:32

  Benim oturup kalkarken veya ani bir hareket yaptigimda basim donuyo ve gozum karariyo ama mide bulantisi olmuyo gibi bazen ayakta bile. Oluyo hatta dengemi kaybediyom biyere tutunuyom acaba bir hastaligim varmi son 2 aydir falan oluyo

  • Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 13:34

   – Baş dönmesi, gözlerin kararması gibi durumların altında yatan birçok neden vardır.

   – Vücudunun bir yerinde enfeksiyon varlığı baş dönmesi yapabilir.

   – İç kulak sıvı dengesi bozukluğu baş dönmesi yapabilir.

   – Kulak kristali kayması çok ilerlemeden bu şekilde baş dönmeleri ile başlayabilir.

   – Beyin ile ilgili bir problem baş dönmesi yapabilir.

   – Kansızlık baş dönmesi yapabilir.

   – İç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi durumlar baş dönmesi yapabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklar nedeni ile ve bu hastalıkların beyni, kulak ile ilgili bölümleri tutması sonucu baş dönmesi olabilir.

   – Aşırı stres, uykusuzluk, yorgunluk, susuz kalmak, aşırı kafein, aşırı tuzlu gıda tüketimi gibi durumlar kafa içi basıncı arttırarak baş dönmesine neden olabilir.

   – Boyun fıtıkları, boyun düzleşmesi gibi durumlar baş dönmesi yapabilir.

   – Bazı kalp hastalıkları baş dönmesine neden olabilir.

   Bu kadar uzun süredir devam eden şikayetlerin altında yatan bir hastalık mutlaka vardır ve ihmal edilmemelidir.

   KBB uzmanına, nöroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Yahya/

  1 Ağustos 2016 at 00:57

  Merhaba anneminde aniden kalkmasi surekli bas donmedine sebeb oluyor yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 12:46

   Ani ayağa kalkma sırasında, ani hareketler ile olan baş dönmeleri iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan, kulak kristallerinin kaymasından, kulak iltihaplarından, boyun düzleşmesi ya da boyun fıtıklarından kaynaklanabilir.

   Bu durum için KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Geçmiş olsun.

 21. Sehem

  6 Ağustos 2016 at 00:01

  Merhaba ben 7 aylık gebeyim kulak kristalim çok önce kaymisti tedaviden ilaç kullanımından sonra duzelmisti şimdi bir kere yine oldu gebe oldugum için ilac da kullanmıyorum başım dönüyor yuksek bir yerden düşüyorum gibi oluyorum elim ayağım boşaliyor ne yapmalıyım Teşekkürler. ..

  • Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 12:12

   Bu durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan da olabilir ve bu tür durumlar tekrarlayabilir.

   Hamilelikten dolayı zaten baş dönmeniz olur, bunun yanı sıra iç kulak hastalığı varlığı bu durumu daha da tetikler.

   Bu durum için tekrar KBB uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü oldukça sıkıntılı bir durumdur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Sinan

  23 Ağustos 2016 at 00:24

  Yaklaşık 1 haftadır ani baş dönmesi ve arada bi mide bulantısı oluyo genelde sağ omzumun ve sırt üstü yatınca oluyo

  • Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 18:47

   Baş dönmesi ve mide bulantısı kulak kristallerinin yerinden oynaması nedeni ile olabileceği gibi iç kulak sıvı dengesinin bozulması sonucu, bazı beyin ile ilgili problemler sonucu, iç kulak-orta kulak iltihabı sonucu, boyun fıtığı sonucu, boyun düzleşmesi sonucu, kansızlık sonucu gibi bir neden ile olabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanlığında ve nöroloji uzmanlığında bu durumun araştırılması doğru olur.

 23. Ali

  23 Ağustos 2016 at 03:28

  Merhaba,10 gün önce arac ile otoparka girerken ani basimi çevirdim sonra gözlerim döndü gibi oldu ve basim donmeye basladi araci birakip eve dahi gidemedim taksiye koyup acile gittim serum taktilar hemsireler vertigo dan bahsetti serumdan sonra bas dönmem gitti ve ogunden sonra baş dönmesi olmadi..
  Ama yaklasik 3.4 defadir sersemlik hissi yasiyorum sanki ani bi hareket etsem bidaha basim donecek 3.4 dakka icinde geciyor o sersemlik halsizlik
  Ne yapmam gerekir.kendiliginden gecebilen bi hastalikmidir vertigo?kbb doktoruna gitmedim halen cunku bas donmesi olmadi daha olursa giderim dedim.sadece merak ettigim konu bu kendiliginden duzelebilen biseymidir veya kulak kristalleri istem disi yerine oturabiliyormu tekrar.simdiden tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ağustos 2016 at 13:17

   Vertigo, aslında bir hastalık değil bazı hastalıkların ya da durumların neden olduğu baş dönmesine verilen bir addır.

   Vertigoya neden olan faktörler arasında Meniere hastalığı (iç kulak sıvı dengesi bozukluğu), labirentit (labirentlerin iltihaplanması), vestibüler schwannoma (denge sinirinin etrafını saran hücrelerin tümörleşmesi), vertebrobaziller yetmezlik, migren, servikal vertigo (boyun ile ilgili sorunlardan kaynaklanan baş dönmesi), vestibüler nörit, beyin ile ilgili bazı problemler, bazı sistemik hastalıklar, bazı hormonal hastalıklar, kansızlık, bazı vitamin eksiklikleri gibi birçok etken vertigoya yol açabilir.

   En doğrusu bir KBB uzmanına ve nöroloji uzmanına gitmeniz ve nedenin araştırılması olur.

   Altında yatan bir neden var ise kendiliğinden düzelmez ve daha ağır durumlara (işitme kaybı, geçmeyen baş dönmesi gibi) sebep olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Ziyaretçi

  31 Ağustos 2016 at 14:34

  Kristal kaymasinin muayenesi nasil yapilir problem olup olmadigi nasil belirlenir?

  • Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 22:36

   Kristal kayması olup olmadığının anlaşılması için Öncelikle KBB uzmanına gitmek gerekir. KBB uzmanı muayenesinde normal KBB muayenesi, manevra ve beyin emarı gibi tetkikler yapılır, gereken durumlarda hasta nöroloji uzmanınca da değerlendirilir.

   Geçmiş olsun.

 25. burakinan

  20 Eylül 2016 at 11:30

  merhabalar. havuzda haftanın 2-3 günü yüzmem vertigo’yu tetikler mi?

  yada yüzerken nelere dikkat etmem gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2016 at 22:36

   Yüzme sporu birçok hastalıkta ve durumda iyi bir spordur.

   Vertigo bir hastalık değildir aslında, vertigoya sebep olan bir hastalığın ya da durumun bulsudur.

   Vertigonun nedenine göre yüzmenin zararlı olup olmayacağı değişebilir.

   Örneğin vertigo iç kulak sıvı dengesi bozulmasından kaynaklanıyor ise yüzme ve benzeri aktivitelerde iç kulak sıvısı daha çok harekete geçebilir ve yüzme nedeni ile baş dönmesi aratabilir.

   Vertigo = baş dönmesidir ve baş dönmesine neden olabilen birden çok faktör vardır, bu nedenle sebebe göre yüzmek baş dönmesinin şiddetini arttırabilir.

   Yüzerken kesinlikle yalnız yüzmemelisiniz, çünkü başınız ani dönebilir ve düşebilirsiniz, bu nedenle her zaman dikkatli olmalısınız.

   Vertigo teşhisini hangi doktor koymuş ise bunu doktorunuza sormanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini de sormanız doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 26. ardadenizler

  21 Eylül 2016 at 20:48

  merhabalar. vertigo hastalıgı yüzme sporunu yapmamda engel teşgil eder mi?

  • Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 23:24

   Vertigoya neden olan faktöre göre bu durum değişir. Vertigo (baş dönmesidir). Baş dönmesine neden olan birçok faktör olabilir ve nedene göre yüzme sporunun zarar verip vermeyeceği değişir. Örneğin iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda sportif aktiviteler baş dönmesini arttırabilir.

   Sporun devam edip etmemesi konusunda size vertigo teşhisi koyan doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Serkan

  23 Eylül 2016 at 15:09

  Bana ms denildi ama kulak kristallerindeki belirtilerle hen hemen ayni baş donmesi denge kaybi halsizlik yururken karşidan gelen kişiyi seçememe sağa sola donerken baş donmesi kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2016 at 00:42

   Bahsettiğiniz durum kulak kristali kaymasında da görülebileceği gibi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda da görülen belirtilerdir.

   Fakat karşıdan gelen kişiyi seçememe durumu daha çok gözleri de ilgilendiren bir belirtidir.

   Yine kafa içi basıncı arttıran birçok durum bu şikayetlere sebep olabilir.

   Kafa içi basıncı beyin iltihabında, beyin zarının iltihabında, iç kulak iltihabında, beyinde su toplanması durumunda ve beyni ilgilendiren birçok durumda kafa içi basıncı artabilir ve bu tür şikayetlere yol açabilir.

   İyi bir KBB uzmanlığında ve nöroloji uzmanlığında bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   Bahsettiğiniz durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu da (Meniere hastalığı) olabilir.

   Emes hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/emes-hastalg-multipl-skleroz/

   http://www.saglikocagim.net/multipl-skleroz-hastaligi-ms-tipleri-belirtileri/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Abdullah

  30 Eylül 2016 at 11:51

  Merhaba sol kulagimin arkasina sanki civi cakiyorlar gibi agri oluyor ve bu agriyla denge kaybi oluyor bu konuda yardim edermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   30 Eylül 2016 at 13:08

   Kulak iltihabı olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmnizde fayda var.

   Bazen yemek borusu hastalıkları veya boğaza ait iltihabi durumlarda da kulağın arkasında ağrı olur.

   KBB bölümünde herhangi bir şey çıkmaz ise gastroloji doktoruna gitmek de gerekebilir.

   Zaman kaybetmemenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. Gamze

  2 Ekim 2016 at 19:33

  Merhabalar
  Baş dönmesi ve unutkanlık yaşıyorum hafif miğdem bulanıyor şuanda da kulağımda ritmik bi ağrı oluştu sağ kulağımda nabız atıyor gibi hissediyorum. Bi yoğunluk var Şiddetli de bi ağrı var kulak taşım oynamışmıdır

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:05

   Bu durum iç kulak ya da orta kulak iltihabı da olabilir veya beyin zarı iltihabı, beyinde su toplanması gibi beyin ile ilgili bir durm da olabilir.

   Hem nöroloji hem de KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 30. filiz

  4 Ekim 2016 at 14:49

  mrb ben çok sık grip olan birisiyim. gribimin geçmesi için de serum almam gerekiyor her seferinde. geçen yıl 10 sefer 12 ayda grip olmuşumdur sanırım. tam geçti bu ay hasta degilim derken 6 aydır falan aşırı derecede kulaçlarımda her yutkundugumda çıdırdamalar ara ara kulakta sancımalar,işitme ve karşımdakinin konuştukarını algılamada güçlük çekme, ve sanki seyahat ederken basınçtan kulaklarımızı patlayacak zannederiz ya o şekilde bir basınç var. kulakta kirliğin oladığını söyleyor doktorlar ama senin rahatsızlığın şudur diyen de olmadı. işitme testi de yapıldı test normal çıkmasına rağmen çok dikkatli dinlediğim zaman duyabiliyorum karşımdakini de bunları dilegetirmiş olmama ragmen hiçbir teşhis konulamadı lutfen bana yardımcı olun çok zor durumdayım

  • Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 00:24

   Sık sık grip olmanıza bağlı orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı veya denge siniri iltihabı (vestibüler nörit) gelişmiş olabilir.

   Vestibüler nörit teşhisinde nörolojik değerlendirme yapılması da önemlidir. Ayrıca iç kulak sıvı dengesi bozuklu (Meniere hastalığı) gibi bir durum da olabilir.

   Bu durum iyi bir KBB uzmanı ve nöroloji veya beyin cerrahi uzmanı tarfından değerlendirilmelidir.

   Beyin ile lgili problemlerde de bu tür şikayetler görülebilir.

   Östaki borusundan kulağa vuran basınç sırasında kulaktan yutkunurken çıt sesi gelebilir ve bu durum her zaman sorun olarak kabul edilmez. Östaki disfonksiyonu (östaki kapakçıklarının işlevinin bozulması) gibi bir durumda da kulaklardan çıtırdama sesi gelebilir ve bu durumun net bir tedavisi henüz yoktur.

   Kulaklarda çıdırdama sesi, çınlama, kulaklarda dolgunluk hissi sinüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de olabilir ve sinüzit grip olmanıza bağlı gelişebilir ve kronikleşebilir.

   Yutkunurken gelen bu ses çok şiddetli olmadığında fark edilemeyebilir iken, yutkunma problemlerine neden olabilecek durumlarda, kulak enfeksiyonlarında bu ses çok rahatsız edici olabilir.

   Yutak iltihabı, yutakta yutmayı zorlaştıran herhangi bir hastalık veya durum, yemek borusu sorunları gibi sorunlarda da buna benzer sorunlar yaşanabilir.

   KBB uzmanınca değerlendrimede, nöroloji uzmanınca değerlendirmde sorun anlaşılmaz ise iyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması önemlidir.

   Yemek borusu, yutak, gırtlak gibi organların da araştırılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Songul

  6 Kasım 2016 at 14:37

  Iyi gunler hocam.Bana meniere teşhisi kondu.Başim dönüyorum, midem bulaniyordu,kulagim çınlıyordu ve hafif isitme kaybi var.. Gözlerde herhangi bir hareket olmuyordu ve de aslında başım ya da etraf dönmuyordu. Beynimin kafamı içi dönüyordu ve zaman zaman derinlik kaybı oluyordu.Beyin MRI ve kan tahlillerim temiz çıktı.3 haftadır vasoserc bıd kullanıyorum. Son atağımı ilaca başladıktan sonraki 4.gun geçirdim ondan sonra olmadı. Antidepresan da verdiler.Benim sorum kulagimin sürekli çınlamasi BİTMİYOR.YUTKUNUNCA ÇIT diye ses duyuyorum.Acaba östaki borusu sorunum olabilir mi bu da bas donmesi yaratabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 11:44

   Meniere hastalığı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, iç kulak tansiyonu olarak da adlandırılır.

   Meniere hastalığının atakları döneminde kafa içi basınç artışı olur ve bu durum kulak çınlamasına, işitme kaybına, şiddetli baş dönmesine, bulantı ve kusmalara neden olur.

   Bu durum aylarca sürebilir ve sonrasında geçebilir fakat ömür boyu süren ve ömür boyu ilaç kullanan hastalar da vardır.

   Kafaiçi basıncının artması beyin fonksiyonlarını ve kulak fonksiyonlarını da bozar. Çınlama bu durum başladıktan sonra aylarca sürebilir ve ilaç düzenli olarak kullanıldığında zamanla azalır ama bitmez ve her atakta tekrarlar durur.

   Tuz alımını önemli derecede kısıtlamanız önemlidir. Bir anda bol su içmek değil azar azar ve sık su içmeyi tercih etmeniz faydalı olur. Güneşte aşırı yürümek 2 saat gibi basıncı arttırabilir fakat akşam üzeri ya da akşamları yapılan veya sabahları güneş tam tepeye vurmadan güneş de alabilmek için yapılan 30-40 dakikalık yürüyüş ve bunu düzenli olarak yapma bu duruma fayda sağlar.

   Aşırı uykusuzluk, aşırı stres, aşırı sıkıntılı yaşam, yanlış beslenme, aşırı çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler, alkol ve sigara kullanımı, uyku saatlerinin düzensiz olması gibi etkenler bu durumu daha da kötüleştirir, bu nedenle bu etkenlerden kaçınmak gerekir.

   Aşırı acıkmak, aşırı susamak gibi (ör, oruç tumtmak gibi, düzensiz öğünler gibi, susuz kalma gibi) bu durumu şiddetlendirir, ayrıca oruç tutmak birden suya yüklenmeye sebep olduğu için bu hastalığı başlatan ve tetikleyen en önemli faktörler arasındadır (bunu iftarda su içince başımıza giren ağrı, zonklama ile anayabiliriz zaten).

   Tedavi ve takiplerinizi düzenli olarak gitmeniz de fayda vardır. Kullandığınız ilacı kendi kendinize kesinlikle bırakmamalısınız, aksi taktirde tam işitme kaybı bile olabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 32. hakan

  7 Kasım 2016 at 13:56

  Öncelikle merhaba hayırlı günler
  İki kbb doktoruda gerekli testleri yaptıktan sonra sol kulak taşının yerinden oynadığını söyledi
  Sonra manevra yaptı gerekli ilaçları da kullandım
  10 gün sonra yine geldim doktora bu sefer de egzersizler verdi ve tekrar baktı zarlar yerinde dedi
  Acaba ne zaman düzelme sağlanır

  • Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 22:18

   Verilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması önemlidir.

   Tam düzelme sağlanır mı bunu zaman gösterecektir.

   Sağlık dileğiyle.

 33. cihan

  19 Kasım 2016 at 22:16

  Merhaba, ben de 3 aydir surekli bas agrisi, denge bozuklugu, kafada bosalma ve gozde bulaniklik var. Noroloji uzmanlarina gittim tam 4 tanesine. 3 tane turkiye’de 1 tane fransa’da hic bir set yok diyorlar. Kulak doktorunada gittim bir set yok diyor. Kan talihlerimde normal cikti. Sizce ne yapmam lazim ? Hangi hastalik olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 18:58

   Bu durum migren ataklarına bağlı olabilir.

   Fakat denge bozukluğu, baş dönmesi gibi sorunlar boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kanal darlığı gibi nedenlere bağlı da olabilir.

   Beyin ile ilgili bir şey olup olmadığının anlaşılması için beyin emarı çekilmesi de gerekebilir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda genellikle her şey normal çıkar fakat sıvı dengesi bir kez bozulduğunda ömür boyu sürebilir.

   Boyun fıtığı, boyun kanal darlığı veya boyun düzleşmesi teşhisi için ortopedi, beyin sinir cerrahisi veya fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Ece

  28 Kasım 2016 at 10:59

  Merhaba,benim baş dönen oluyor normal otururken yatakta dönerken felan başım dönüyor fakat miğde bulantısı olmuyor bende böyle bir hastalık acaba var mıdır cevaplarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:26

   Baş dönmesinin birçok nedeni vardır, her hastalıkta her hasta aynı belirtileri ve belirtilerin tümünü hissedecek diye bir kaide yoktur.

   Otururken, yatakta dönerken baş dönmesi olması iç kulak sıvı dengesinin bozulmasına bağlı olabileceği gibi kristal kaymasına bağlı da olabilir.

   Yine boyun sinirlerine herhangi bir nedenden dolayı bası olması da baş dönmesi yapabilir.

   Kansızlık nedeni ile de baş dönmesi olabilir.

   En doğrusu daha fazla vakit kaybetmeden hem KBB uzmanına hem de nöroloji uzmanına gitmeniz olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 35. İnan

  16 Aralık 2016 at 10:23

  Merhaba benim başım yaklaşık 1 aydır dengesizlik veya az da olsa baş dönmesi var. Nörolojiye ve KBB gittim bir sorun yok dedi nöroloji kulak kristali olabilir dedi. Benim tansiyonum da düşüyor kulak kristali tansiyonu düşürür mü Teşekkür Ederim

  • Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2016 at 22:28

   Baş dönmesinin birçok nedeni olabilir. Tansiyon düşüklüğü baş dönmesine sebep olabilir.

   Tansiyonu düşük seyreden birçok olguda herhangi bir neden ve şikayet olmayabilir fakat bazı olgularda düşük tansiyona neden olan bir durum ve şikayetler olabilir.

   Tansiyon düşüklüğü baş dönmesi yapabilir, bu nedenle tansiyon düşüklüğüne neden olan faktörün araştırılması gerekebilir.

   Vücudun susuz kalması tansiyonun düşmesine neden olabilir, kansızlık tansiyon düşüklüğüne neden olabileceği gibi kansızlık baş dönmesine de nedene olabilir, pankreas iltihabı tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, kalp kası ve kalp zarı iltihaplanmaları tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, akciğer embolisi tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, kalp ritim bozuklukları hem baş dönmesine hem de tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, kullanılan bazı ilaçlar tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, sağlıksız beslenme ya da yanlış diyetler de tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, uzun süre oturmak tansiyon düşüklüğüne neden olabilir, şeker hastalığı tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

   Şimdi ben baş dönmesini sordum, tansiyon düşüklüğünü değil diyebilirsiniz, ancak tansiyon ciddi şekilde ve ani düşüşler ile oluyor ise tansiyon düşüklüğü de baş dönmesine neden olur.

   Yani kulak kristali kaymasının tansiyonu düşürmesinden ziyade, tansiyondaki oynaklıklar kulak kristali kaymasına veya iç kulak sıvı dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilir.

   Tansiyon için iç hastalıkları bölümüne gitmeniz ve burada araştırma yapılması belki daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Gülsüm

  18 Aralık 2016 at 09:08

  Merhaba benim 23 aylık bir oğlum var dengeli yürümüyor üç dört afım atıyor ya bir yere tutunup devam ediyor yada düşüyor 2 metrelik mesafede üç kez düşüyor çocuk nöroloji Dr una gittij mr çekildi temiz çıktı çocuk Dr umuz yürüyor zaman diyor ama 5 aydır böyle sarhoş gibi derler ya öyle işitmede bir sıkıntımız yok acaba kulak mı sizce?

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 11:02

   Kas sistemine bağlı bir durum olabilir. Bacaklardaki şekil bozukluğu ile ilgili bir problem olabilir. Romatoloji ve/veya fizik tedavi bölümüne götürmeniz de fayda vardır. İyi bir araştırma mutlaka yapılmalıdır. Yaklaşık iki yaşına girmiş, yürümeye başladığı halde dengesizlik var ise incelenmesi önem taşır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Samet

  21 Aralık 2016 at 23:31

  Merhaba
  Bundan yaklaşık 5 gün önce bir vertigo atağı geçirdim ve acile kaldırıldım. Yer yerinden oynuyor sabit durmuyordu ve yere yığıldım istigfar ettim serum takıldı ancak 5 gündür de kendime gelemedim. Sürekli başım dönüyor ilaç alıyorum kesmiyor sadece dönmeyi yavaşlatıyor. Acaba kristal kayması olabilir mi? Ve yapılan manevra hareketinden sonra bu durum tekrarlar mı? Sosyal hayatım bitmiş durumda

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:08

   Anlattığınız şekilde baş dönmesinin birçok nedeni olabileceği gibi kristal kayması veya iç kulak sıvı dengesi bozukluğundan olabilir. İyi bir nörolojik ve KBB uzmanlarınca değerlendirme ve bir süreliğine takip gerekir. Acil serviste yapılan işlemler geçici rahatlama sağlasa da bu durum kolay kolay geçmeyebilir veya ataklar şeklinde devam edebilir.

   Mutlaka KBB ve nörolojik değerlendirme gerekir.

   İyilik dileğiyle.

 38. burak

  22 Aralık 2016 at 07:25

  merhaba öncelikle benim sorunum şu ilk başta allrji vardı bende allerji vucutta çıkıyordu 2 sene sonra kulaklarda kaşıntı baş dönmesi(aniden kalkınca oluyor)…. allerji hala devam ediyor kulak kaşıntısı ve kapanma dahil.ne yapmalıyım bi öneriniz varmı 4 sene öncesine kadar bu sorunlar yoktu..kulaklarda basıncta oluyor ve cınlama seside var ..ne yapmalıyım bi öneriniz varmı.teşekkür ederim iyi günler.

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:27

   Alerji kaynaklı yemek borusunda ve yutakta veya boğaz bölgesinde iltihabi bir durum oluşmuş olabilir ve bu tür durumlar kulaklarda kaşıntıya, çınlamaya, baş dönmesine yol açabilir. Alerjene maruz kalındığı sürece bu tür durumlar değişebilir. Alerjik farenjit oluşmuş olabilir, alerjik özofajit oluşmuş olabilir ve bunlar kulağı ilgilendiren sinirleri de etkiler. Kulak, orta kulak, denge siniri iltihabı, iç kulak iltihabı oluşmuş olabilir.

   Alerjenler insanlarda çok ciddi iltihabi durumlara yol açarlar.

   Ayrıca hem alerji oluşması hem de bu durumlar kötü huylu bir hastalığın başlangıcı da olabilir. Beyin ile ilgili bir durum olabilir.

   Araştırılmasında fayda vardır.

   Araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 39. gamze

  23 Aralık 2016 at 18:31

  18 yasindayim yaklasik 6-7 aydr durup dururken birden gozum kararip kulaklarim tikaniyo duyamiyrm yer ayagimn altndan kayiyr gibi oluyor bir yere tutunmaya kalmadan arkaya dogru vucudum kendini istemsz birakip gozlerim kapaniyo tam bilinc kaybi yasamiyrm ama birinin iteklemesi ile uyanabiliyrm kalktgimda yorgun hissedyrm bunlar neden olabilr?

  • Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:56

   Anlattığınız durum daha çok beyin ile ilgili bir duruma (ör, epilepsi nöbetine) benzemektedir, ancak iç kulak ile ilgili de olabilir. Beyin ile ilgili su toplanması, ödem, beyin damarları ile ilgili bir problem, tümör, iltihabi bir durum veya sistemik bir hastalığın beyin tutulumu gibi bir durum olabilir.

   Hiç vakit kaybetmeden nöroloji ve KBB uzmanınca bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 40. Ayşe

  27 Aralık 2016 at 23:03

  Merhaba, yaklaşık iki aydir süren kulakta dolgunluk, basinc ve sersemlik problemleri yasıyorum.ilk başlangıcı bir anda iki kulağımdaki da şiddetli tıkanıklılik ve baskı- basinc şeklindeydi. Bu 5 dk sürdü geçti hemen tansiyon ölçtürdüm normal çıktı.sonra kbbye gittim sadece 7 gün betaserc ve nasonex kullandım.ancak zamanla kulağımdaki sorun artmaya başladı.surekli basinc hissi ve tam olarak bas donmesi degil ama dengesizlik gibi bir şeyler olmaya başladı. 2 ay sonunda başka bir kbbye gittim ve kulak kristallerimin oynadığını söyledi tebocan başladı. Şikayetlerim azalsa da benim günlük yaşantımı etkileyecek şekilde devam ediyor. Ancak yukarıda yazılanlar gibi mide bulantısı kusma bas donmesi gibi seyler yaşamıyorum. Ama dengesizlik , kulakta dolgunluk basinc hissi devam ediyor bazen burun tıkanıklığı da oluyor tüm bu şikayetler aksama doğru daha da artıyor. Kulak kristallerinin oynamasında bu gibi şikayetler de olur mu ? Ne tarz beslenmek gerekir ? Bu hastalığın geçme süresi ne kadardır ? Şiddetlenmesine neden olan faktörler nelerdir ? Ne gibi hareketlerden, durumlardan kaçınmak gerekir ?

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 13:37

   Kulak kristali kayması anlattığınız şikayetlere neden olabilir, her hastada her belirti olacak diye bir kaide de yoktur, konunun içinde yazılan belirtiler genel belirtilerdir fakat hastaya göre, hastanın yaşına göre, hastanın başka sistemik sorunlarına göre, hastalığın şiddetine göre belirtiler ve belirtilerin şiddeti ve süresi değişiklik gösterebilir.

   Kulak kristali kaymasında KBB polikliniğinde bazı manevralar yapılır ve bu manevralar bazı hastalarda işe yarabilir fakat kristallerin oynaması iç kulağın sıvı dengesini de bozabilir ve sizin durumunuz iç kulak sıvı dengesi bozukluğu (meniere hastalığı) olabilir ve bu durum bir kez başladıktan sonra aylarca veya yıllarca BETASERC veya eşdeğeri ilaçlar kullanılması gerekebilir. Yani bir haftalık BETASERC tedavisi yeterli olmayabilir. Bu ilaç şikayetlerinizde azalma sağladı ise tekrar aynı doktorunuza gitmeniz ve bu tedavinin devam etmesi gerekebilir. Her seferinde başka başka doktorlara gitmek teşhiste ve tedavide yanılgılara yol açar. Çünkü her doktor yeni teşhis koyar ve yeni ilaç tedavisi verebilir, bu da doktorun acaba başka bir problem mi diye araştırmasına engel olur.

   Bu tedavi aylar süren ya da yıllar süren bir tedavi sürecini içerebilir. Meniere hastalığında ataklar tekrar tekrar olabilir, şikayetler bir kez başladıktan sonra aylarca kulak çınlaması, dolgunluk hissi, baş dönmesi, dengesizlik, sersemlik devam edebilir, ilaç tedavisi rutin olarak devam ettikçe şikayetler zamanla azalır ama genellikle geçmez, bazı hastalarda tam geçtiğini sanırken bir tetikleyici faktör ile baş dönmesi olmasa bile bu seferde ya çınlama ya da işitme kaybı ile yeni bir atak geçirilebilir. Yani net bir tedavisi olmayan, BETASERC veya eşdeğeri ilaçlar ile sadece şikayetleri azalan, bir kez başladıktan sonra kişinin çalışmasını-yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

   KBB uzmanı takipleri devam etmelidir, ilaç içtim deyip takipler ara verilmemelidir.

   Ayrıca şimdiye kadar nöroloji tetkikleri yapılmadı ise bu durum nörolojik bir sebebe bağlı olabilir, boyun düzleşmesine bağlı olabilir, boyun fıtığına bağlı olabilir, ciddi kansızlığa bağlı olabilir, kalp ritmini bozan bir sebebe bağlı olabilir, omurga kaynaklı olabilir.

   Bunların da araştırılması gerekebilir.

   Eğer hastalık net olarak iç kulak sıvı dengesi bozukluğu ise beslenme ve yaşam tarzı da bu hastalığın ataklarını azaltmada ya da daha aza indirmede etkilidir.

   Meniere hastalığı diyeti ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/meniere-hastalarinin-diyeti-nedir/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Duru

  4 Ocak 2017 at 13:09

  Meraba. Benimde dün den itibaren yogun baş donmem var hic durmadan surekli donuyor basimi ufacik bi hareket ederken yururken bi turlu dengemi saglayamiyorum midemde yok denecek kadar az ve kisa suren bulantilar oluyor. Bu sabah hemen dr. Gittim hareketler yaptirdi ve kristallerin oynamis dedi gecen senede bas donmesi yasadim 1 hafta boyunca yataktan 4 5 saat boyunca kalkamiyordum kbb. Doktoru tetkiklerde yuzunde kist var demisti. Bugünkü noroloji dr. Onunda kristal oynamasi oldugunu soyledi. Suanki sıkıntım bas donmesi, kulagimda hafif agri hissi ve gozlerimde agriyla gormede hafif bulaniklik dr. Verdigi ilac VASOSERC’BID eczanede omega 3 tavsiye etti. Onuda aldim sizce gercekten kristallermi oynamistir yoksa baska biseymi bu ilac iyi bi sonuc verirmi veya bu hastalik uzun mu surer?? tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 22:30

   Kulak kristali kayması ara ara tekrarlayabilir. Baş dönmesi ve denge kaybı boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kireçlenmesi nedeni ile de olabilir, bu nedenle boyun bölgesinde bir sorunun olup olmadığının incelenmesi de gerekebilir.

   Aldığınız ilaç işe yaramaz ise tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir. Beyin emarı çekilmesi de gerekebilir.

   İç kulak sıvı dengesi bozukluğu (Meniere hastalığı olarak da adlandırılır). Evet şikayetler yaklaşık aynıdır ama iç kulak sıvı dengesi bozulduktan sonra ömür boyu ataklar şeklinde devam edebilir. Ömür boyu Betaserc veya eşdeğeri bir ilaç kullanılması gerekebilir. Doktor öncelikle muayenede bazı manevralar yapar ve ilaç verir. İlaç tedavisi ve manevralar fayda eder ise kulak kristali kayması diyebilirler, ancak manevralar ve ilaç tedavisine rağmen durum şiddetini bir ay kadar bir sürede azaltmaz ise iç kulak sıvı dengesi bozukluğu denilebilir ve bu durum ara ataklar şeklinde artar, ara ara azalır fakat genellikle ilaç kullanımı uzun yıllar ya da ömür boyu devam eder.

   Orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, denge siniri iltihabı da bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Doktorunuz durumu takip ederse bu durum tanı da yardımcı olacaktır fakat her seferinde doktor değiştirirseniz tanıyı koymak zorlaşır ve her doktor başka bir ilaç yazıp gönderebilir. Ayrıca yüzünüzdeki kist ne? Bunun da açıklığa kavuşması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

   • Duru

    10 Ocak 2017 at 20:12

    Hocam pazar günü ağır atak gecirdim hic biseyim yokken bi anda arkaya doğru gözlerim açık sekilde düştüm oan herşeyi görüyor duyuyor ama tepki veremiyordum hastanede serum taktilar pekde fayda etmedi. Dünde gata e.a.h. kbb gittim dr epley manevrası yaptı 1 hafta dikkat etmemi söyledi kafamda kuş varmış gibi hareket edicegimi önerdi.Ama dün hastaneye gidene kadar gerek otobus beklerken gerek otobuste dönerken vs şifayi kaptım . Özellikle eve geldiğimde cok fenaydım sürekli hapsiriyorum aşırı burun akıntısı var. Adeta dayak yemiş gibiyim gripleri ağır geciriyorum başım çok agriyor kafamın herherine belirli araliklarla beni sıçratacak kadar zonklama geliyor arti sorunlu olan sağ kulağım boynumdan itibaren uyuşuk vaziyette ve içten zonkluyor. Hocam çok kötü haldeyim ayağa kalkamiyorum kaşık bile tutamaz haldeyim hiç gücüm yok.
    Tamda manevra tedavisinin ardindan bu ağır grip kötü etki edermi? Kulağımın uyuşması ve zonklaması manevraylami alakali yoksa gribin etkisimi? Hava Şartları ve halsiz olduğum icin dr. Semt olarak uzak olduğu için eve mahkum haldeyim hocam sizden acil cevap bekliyorum

    • Sağlık Ocağım

     14 Ocak 2017 at 09:56

     İç kulak sıvı dengesi bozukluğu veya kristal kayması durumu haha önceleri yoktu ise bu durum sizde iltihapla başlamış da olabilir. Hastaneye gitmeden önce orta kulak iltihabı ya da iç kulak iltihabı yerleşmiş de olabilir.

     Bu soğuk algınlığı ya da grip benzeri hastalık için doktora gitmeniz önemlidir, çünkü antibiyotik tedavisi de gerekebilir veya bütün bu durumlar daha önceden yerleşmiş bir enfeksiyonun etkisi olabilir. Bu nedenle bu durumun daha iyi değerlendirilmesi önemlidir.

     İyilik dileğiyle.

 42. kadir ipek

  4 Ocak 2017 at 22:45

  merhaba ben istanbuldan ulaşıyorum sizlere lütfen acil cevaplayın halamı 1 aydır hastanelerde dolaştırıyoruz gezmediğimiz doktor kalmadı manevra yapıyorlar eve gidip 2 saat sonra tekrar aynı durum yaşanıyor prof doktora gittik psikolojikmen hasta kendini rahatlamıyor dedi ben çok saçma görüyorum ilaç etki etmiyor baş dönmesi mide bulantısı iştahsızlık halsizlik oluyor lütfen bana acil dönün

  • Sağlık Ocağım

   6 Ocak 2017 at 00:20

   Bu durum beyin ile ilgili bir durum olabilir. Boyun bölgesi ile ilgili bir durum olabilir. Omurga ile ilgili bir durum olabilir. Kalp ile ilgili bir rahatsızlık olabilir. Alerjik bir durum olabilir. Mide ile ilgili bir durum olabilir. Sistemik başka bir hastalık olabilir. Tansiyon ile ilgili olabilir.

   Bunların da incelenmesi gerekir.

   Kristal kayması değil Meniere hastalığı olabilir ve bu durum aylarca ilaç tedavisi ile zor düzelebilir. Ayrıca hastanın rahatlaması da önemlidir. Stres iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda önemli bir faktördür. Uykusunun düzene girmesi, verilen ilacın düzenli kullanılması, kafeinli ve tuzlu içecek ve yiyeceklerden kaçınılması iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda önemlidir.

   Bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bu durumun daha detaylı araştırılması gerekir. Yani bu durum kristal kayması olmayabilir de.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git