Ağrılar ve Tedavileri

Kulak ağrısı neden olur?

Kulak ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kulağı üç bölüm halinde incelemek gerekir ise, dış kulak, iç kulak, orta kulak olarak değerlendirilir. Kulak kaynaklı ağrıların nedeni genellikle dış ve orta kulaktan kaynaklanır. Kulak dışı nedenlerden kaynaklanan kulak ağrısı ise çok çeşitli olabilir. Çünkü kulağın ortak sinire sahip olduğu yapıdan kaynaklanan kulak ağrıları şeklinde olur.

Bu yapılar, geniz bölgesi, yutak, bademcikler boğazın farenks bölgesi, boyundan kaynaklanan herhangi bir lenf bezi, beyin kaynaklı, kulak arkasındaki saçlı deride meydana çıkan enfeksiyonlar, çene eklemi ve dişler gibi yapılardır. Kulak ağrısı çocuklarda daha çok orta kulak sorunlarından kaynaklanır iken, erişkinlerde daha çok dış kulak sorunlarından kaynaklanan kulak ağrıları görülür. Yansıyan kulak ağrısının nedeni çocuklarda genellikle boğaz enfeksiyonlarından, erişkinlerde çene eklemi ve diş rahatsızlıklarından kaynaklanır.

Kulak basıncı kulak ağrısına neden olur mu?

Kulağın havalanmasını sağlayan östaki tüpü denilen tüp, kulak ile burun arasında bulunur ve genize açılır. Bu tüpün herhangi bir neden ile tıkanması örneğin, nezle, grip geçirme, östaki tüpünün gelişimsel olarak ağzının dar olması, o bölgeyi tıkayan geniz eti gibi durumlarda kişinin kulaklarında basınç oluşur ve yeterli havalanma olmadığı için şiddetli bir kulak ağrısı ortaya çıkabilir. Bu kişilerde uçak binmek kulak basıncına yol açar. Nezle ve grip sorunu var iken uçak binmekte kulak basıncına ve kulak ağrısına neden olabilir.

Uçak yolculuklarında basınca maruz kalmamak için sakız çiğnemek fayda sağlayabilir. Uçağa binmeden bir saat önce ve 3 saatte bir tekrarlayarak burun açıcı spreylerden kullanmak bu durumu önleyebilir. Uçağa binmeden önce ve 6 saatte bir tekrarlayarak spreyler ile aynı grup tabletler kullanmakta faydalı olur. Fakat bu ilaçları kullanacak kişilerde tansiyon, kalp ve prostat rahatsızlıkları olmaması gereklidir.

Kulak ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Kulak ağrısının özelliklerinden kulak ağrısının nedenini anlamak mümkün olabilir. Kulak ağrısının çok hissedildiği bölgede beraberinde boğaz ağrısının olup olmadığı, burun akıntısı, öksürük gibi şikayetlerin olup olmadığı kulak ağrısının nedeni hakkında ipucu verebilir.

Kulak ağrısının hissedildiği bölge kulağın arka tarafında ya da daha üst bölgesine doğru hissedilmesi durumunda çene ve diş kaynaklı olabileceğini düşündürür. Kulak ağrısı ile birlikte işitme kaybı, kulak tıkanıklığı, boğaz iltihabı, burun tıkanıklığı ve öksürük yok ise kulak ağrısının nedeni kulak dışı nedenler olabilir. Bazı kişilerde diş gıcırdatma, geceleri diş sıkma ve çene oynatma tiki var ise sabah kalktığında kulak ağrısı olabilir.

Kulak ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kulak ağrısı tedavisi yetişkinlerde kulak, burun, boğaz uzmanın yapacağı fizik muayene ve gereken tetkikler yapıldıktan sonra tanıya göre tedavi uygulanır. Örneğin, kulak ağrısının nedeni dış kulak iltihabı ise dış kulak yolu lokal antiseptikler ile temizlenir ve antibiyotik içerikli damlalar verilir. Çok şiddetli kulak ağrısı olan hastalarda günlük pansumanlar hastane koşullarında yapılır ve hastaya evde dikkat edeceği önlemler anlatılır.

Orta kulak iltihaplarında iltihabın tipine göre bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilir. Ağrı kulak kaynaklı değil ise nedene yönelik tedaviler uygulanır. Diş ve çene kaynaklı olan kulak ağrısında ağrı kesiciler, kas kaynaklı kulak ağrısında kas gevşeticiler, boğaz kaynaklı kulak ağrısında gargara, pastil antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir.

Kulak ağrısı nasıl önlenir?

Kulak ağrısı nasıl önlenir

Kulak ağrısı nasıl önlenir

Fizyolojik kulak ağrısını önlemek için kulağın kendi haline bırakılması gereklidir. Çünkü kulak kendi bakımını yapabilen bir organdır. Kulak kiri diye bilinen ve halk arasında kulak temizliği olarak bilinen salgı, kulağı koruyan kulağın antibiyotiği gibidir. Mümkün olduğunca herhangi bir şey ile kulağı dokunmamak gereklidir. Kulağın kendine ait bir florası vardır ve bu florada iyi huylu mikroplar bulunur. Bu bakteriler ıslandığında ya da kurcalandığında kendi başına dış kulak iltihabı yapabilir.

Bu nedenle hijyen açısından emin olunmayan havuzlara, denizlere girildiği taktirde kulağı kurular iken, parmağa hafif bir şekilde pamuk dolayarak o bölgenin kurulanması uygun bir önlemdir. Kulağın kendi salgısının yetmediği durumlarda doğal bir yöntem olan, eşit oran kaynatılmış ve soğutulmuş su ve limon ya da elma sirkesi ( 2-3 damla kaynatılmış soğutulmuş su ve limon ya da elma sirkesi şeklinde hazırlanmış sıvıyı) pamuğa batırarak her iki kulağa bir iki damla akıtmak kulağın korunmasında faydalıdır.

Kulak ağrısı için evde yapılabilecek ağrı kesici bir ilaç almak, ağrıyan tarafa ılık havlu kapatmak ya da doğal bir yöntem olan halk arasında da kullanılan kulağa 2-3 damla ılık zeytin yağı damlatma işlemi mantıklı görülebilir. Fakat bu işlemin yapılabilmesi için kişinin kulak zarının delik olmaması gereklidir. Kulak ağrısı olan kişilerin kendi başına antibiyotik içerikli damla almaları doğru değildir. Kulak ağrısı olan ve uzun süre bu ağrısı geçmeyen kişilerin en kısa zamanda bir kulak, burun, boğaz uzmanına baş vurmaları en doğrusu olur.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Kulak enfeksiyonları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Kulak zarı yırtılması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Dış kulak iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur

5 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git