Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Kseroftalmi Nedir ve Neden olur?

Kseroftalmi, konjonktivanın ve korneanın A vitamini eksikliği nedeniyle anormal kuru hale geldiği bir göz bozukluğudur.

Kseroftalmi nedenleri, bulguları ve tedavisi

Kseroftalmi nedenleri: Kseroftalmi, konjonktivanın ve korneanın A vitamini eksikliği nedeniyle anormal kuru hale geldiği bir göz bozukluğudur. A vitamini eksikliğine bağlı gözle alakalı bulgular için genellikle kseroftalmi terimi kullanılır, ancak başka nedenlere bağlı da kseroftalmi gelişebilir.

Kseroftalmi bulguları: Kseroftalmi tedavi edilmezse ilerleyerek, korneada ciddi hasarın meydana geldiği bir durum olan keratomalasi oluşturabilir. Enfeksiyonlara uygun bir ortam oluşup keratit, konjonktivit görülebilir. A vitamini eksikliğinin en önemli komplikasyonlarından biri de körlük gelişmesidir. Kseroftalmi ABD’de nadir görülmesine rağmen Asya’daki en önemli önlenebilir körlük nedenleri arasındadır.

Kseroftalmi tedavisi: Tedavi iki şekilde uygulanabilir; semptomların tedavisi ve eksikliğin tedavisi. Belirtilerin tedavisi genellikle suni göz yaşı damlaları kullanımını, nemlendirme yöntemleri ile ortamın havasını nemlendirmeyi, açık ve rüzgarlı havada gözleri dış etkenlere karşı koruyan gözlük kullanımı gibi yöntemleri içerir. Eksikliğin tedavisi için A vitamini veya multivitamin takviyesi veya A vitamini açısından zengin gıdalar önerilmektedir. Kornea’da ciddi hasar gelişirse cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Göz kuruluğu neden olur
  2. A vitamini nedir ve ne işe yarar
  3. Konjonktivit nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git