Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Ksantelazma Nedir? Ksantelazma Nedenleri ve Tedavisi

Ksantelazma palpebrarum (KP) veya kısaca ksantelazma, ksantomların en sık görülen formu olup üst veya alt göz kapağında, gözlerin çevresindeki deride sarımsı renkte yağlı madde birikmesidir. Ksantelazmalar her yaş grubunda görülebilmekle birlikte, yaşlı kişilerde daha sık görülür.

Ksantelazma neden olur?

Kadınlarda görülme oranı daha fazladır ve yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı artar. Ksantelazma çoğu hastada idiyopatik (nedeni bulunamayan) bir klinik tablodur. Bununla birlikte, daha genç kişilerde hiperlipidemiler (kanda yağ fazlalıkları) ile ilişkili olabilir. Ksantelazmalı hastaların yaklaşık % 50’sinde hiperlipidemi vardır. En sık familyal (ailesel) dislipoproteinemi tip ile birliktelik bildirilmiştir. Daha az sıklıkta tip IIb ve hatta tip III ile birlikte de ksantelazma görülebilmektedir.

Ksantelazma belirtileri

Ksantelazmalar göz kapağının üst ve alt kısımlarında, göz çevresinde, iç kantusa yakın lokalize parlak sarı lipomatöz plaklar şeklinde kendini gösterir. Yumuşak, orta sertlikte veya sert kıvamlı, sıklıkla smetrik, kalıcı, ilerleyici ve birleşme eğilimi gösteren lezyonlar çok sayıda olabilir.

Ksantelazmaların belirgin bir komplikasyonu yoktur, fakat bazen görmeyi engelleyecek kadar büyüyebilirler, ptozise (göz kapağı düşüklüğüne) neden olabilirler.

Ksantelazma tedavisi

Genellikle yavaş ilerleyen bu lezyonlar kendiliğinden gerileme göstermezler. Herhagi bir fonksiyonel görme kaybına neden olmazlar ve malign (kötü huylu) hastalık riski taşımazlar. Ksantelazması olan hastalar genellikle kozmetik olarak rahatsızlık duyduğu için tedavi olmak isterler.

Ksantelazmalar gerek duyulursa, lokal anestezi altında basit bir cerrahi işlemle çıkarılabilir. Oluşumunda etkisi olan bir hiperlipidemi varsa o da tedavi edilmelidir.

Ksantelazma tedavisinde cerrahi tedavi ve altta yatan bir hastalık varsa bunun tedavisi dışında, triklor asetik asit ile lokal tedavi ve lazer tedavileri (argon lazer, karbondioksit lazer, pulsed dye lazer, erbium YAG-lazer) gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Lazer tedavisi günümüzde ksantelazma palpebrarum tedavisi için en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Ksantelazma tedavisinde en önemli sorunlardan biri tedavi yönteminden bağımsız olarak, tedavi sonrasında görülen yüksek nüks (tekrarlama) oranıdır. Bir diğer önemli sorun da tutulan alanın büyüklüğüdür.

Benzer sağlık yazıları

  1. Ksantom nedir ve neden olur
  2. Ptozis nedir ve neden olur
  3. Yüksek kolesterol neden olur
  4. Lazer tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git