B

Kısa Bağırsak Sendromu Nedenleri ve Tedavisi

Kısa bağırsak sendromu daha önce bir hastalık nedeni ile geçirilen ince bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsağın işlevini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar.

Kısa bağırsak sendromu hastalığı nedir?

Kısa bağırsak sendromu daha önce bir hastalık nedeni ile geçirilen ince bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsağın işlevini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar.

Başlıca ince bağırsakların anatomik ve/veya fonksiyonel çalışma kabiliyetinin azalmasına yada kaybolmasına bağlı gelişen kısa bağırsak sendromu (KBS), tedaviye rağmen direnç gösteren ishal, yağlı dışkı, kilo kaybı, emilim bozukluğu, protein, karbonhidrat, su, vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin yetersiz emilimi ve su kaybı ile kendini gösteren belirti ve bulguların tamamını oluşturan bir durumdur. Yenilen besinler geride kalan emilim yüzeyi yetersiz kaldığı için emilememekte ve ishalin de eşlik etmesi ile gastrointestinal yoldan yoğun besin, sıvı ve elektrolit kaybı gelişmektedir.

Kısa bağırsak hastalığı neden olur?

Hastalığın görülme sıklığı tam olarak bilinmediği gibi, KBS’lu hastaların yaklaşık % 30’u parenteral nutrisyona bağımlı kalırlar. Kısa bağırsak sendromu genellikle ince bağırsakların rezeksiyonu sonucunda gelişen klinik bir durumdur.

 1. Kısa bağırsak sendromunun erişkinlerde en sık sebepleri mezentherik infart, ince bağırsak tümörleri, crohn hastalığı, vasküker yetmezlik ve radyasyon hasarı nedeni ile yapılan cerrahi olarak bağırsağın bir bölümünün kesilmesidir.
 2. Diğer nedenler ise volvulus (bağırsak dönmesi), geçirilen travmalar ve oluşan tümöral yapılardır.
 3. Kısa bağırsak sendromunun çocuklarda en sık görülen nedenleri arasında nekrotizan enterokolit ve intestinal atrezi ve gastroşizis (yarık karın) durumudur.
 4. Yeni doğan bebeklerde bağırsak dönüş ve pozisyon bozukluğu, mide ve bağırsakların karın duvarı dışında olması gibi etkenler de kısa bağırsak sendromuna yol açabilir.
 5. Bazı durumlarda ince bağırsak rezeksiyonu yapılmadan da bağırsak emilim yüzeyi kaybına bağlı olarak kısa bağırsak sendromu ortaya çıkabilir. Yapısal kısa bağırsak olarak bilinen bu durum bağırsakları yaygın olarak tutan ve tedaviye çok iyi yanıt vermeyen çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, kronik intestinal psödoobstrüksiyon ve radyasyon enteriti gibi hastalıkların seyri sırasında da kısa bağırsak sendromu ortaya çıkabilir.
 6. Ayrıca günümüzde morbid obezite tedavisi için sık kullanılan ”jejunoileal bypass” ameliyatı da kısa bağırsak sendromuna neden olan etkenler arasına girmiştir.
Kısa bağırsak sendromu nedenleri

Kısa bağırsak sendromu nedenleri

Kısa bağırsak sendromu hastalığı belirtileri

Geniş ince bağırsak rezeksiyonu ameliyatının getirdiği en önemli sorun bağırsaklardaki emilim yüzeyi bozukluğu ya da kaybıdır.

Yağ, protein, karbonhidrat, su, mineraller, eser elementler ve vitaminlerin emilimleri yetersiz kaldığı için hızlı bir şekilde kilo kaybı, vücudun susuz kalması, kaslarda erime ve kansızlık gelişir, bu nedenle bağırsak ameliyatına takiben hastalar damar yolundan verilen besleyici solüsyonlar ile (parenteral) beslenirler.

İnce bağırsağın ileum bölgesi rezeksiyonu sonrası safra tuzu emilim bozukluğu nedeni ile ilerleyen dönemlerde karaciğerdeki safra tuzu havuzu tükenir ve safra tuzu yetersizliğine bağlı yağ sindirim bozukluğu, yağda eriyen vitaminlerin (A-D-E ve K vitaminleri) eksikliği ve ishal oluşur.

60 cm’in üzerinde yapılan ileum rezeksiyonu sonrası bazı hormonların bozulmasına bağlı yeterli hormon salgılanmaması nedeni ile mide asit seviyesinde artış olur. Artan mide asidi duedonum ülserine neden olur ve safra tuzlarını, pankreastan salgılanan sindirim enzimlerini etkisiz hale getirerek alınan gıdaların sindirimini zorlaştırır ve ishali şiddetlendirir.

Kısa bağırsak sendromlu hastalarda ince bağırsaklarda emilmeden kalın bağırsağa geçen karbonhidratların burada bulunan bakteriler tarafından fermantasyonu ile oluşan laktik asit kanda artış göstererek metabolik asidoza neden olur ve bu hastalarda konuşma güçlüğü, dengesizlik ve bilinç kaybı gibi belirtiler de görülür.

Yine ince bağırsak rezeksiyonlarına bağlı böbrek taşı oluşumu, safra taşı oluşumu ve karaciğer nakli gerektirecek derecede kronik karaciğer hastalığı gibi diğer belirtiler ve komplikasyonlar meydana gelebilir.

Kısa bağırsak sendromunda tedavi yöntemleri

Kısa bağırsak sendromunun asıl tedavisi ameliyathanede başlar. İnce bağırsak ameliyatını yapan cerrah uzun bağırsak rezeksiyonunun komplikasyonlarını göz önünde bulundurarak, mümkün olduğunca bağırsakları korumaya, ileoçekal valv ve kalın bağırsakların devamlılığını sağlamaya çalışmalıdır. Operasyon sonrasındaki medikal tedavi genellikle üç farklı şekilde uygulanır.

Kısa bağırsak sendromunda birinci basamak tedavi nedir? : Operasyondan hemen sonraki ilk 15 günlük süreçtir. Bu dönem yoğun sıvı ve elektrolit kaybı ile karakterizedir ve bu dönem 1-3 hafta arası devam eder. Bu dönemde tüm kısa bağırsak sendromlu hastalar damar yolu ile sıvı ve elektrolit tedavisine gereksinim duyarlar.

Kısa bağırsak sendromunda ikinci basamak tedavi nedir? : Total parenteral beslenmenin azaltılarak ağız yoluyla beslenmenin başlatıldığı geçici dönemdir. Bu dönem 15 – 90 gün arası süreyi kapsar. Operasyon sonrası bağırsak seslerinin gelmesinden sonra, ağız yolundan sıvı ve sıvı gıdalar hastaya verilmeye başlanır. Geçici beslenme sürecinde az miktarda ve sık aralıklar ile verilecek yarı katı, yarı sıvı besinlere geçilir. Ağız yoluyla beslenme başladıktan sonra, damar yolundan beslenme yavaş yavaş azaltılır.

Hastaya protein miktarı yüksek, karbonhidrat miktarı düşük beslenme verilir. Fazla karbonhidratlı beslenme hastada ozmotik ishale sebep olabilir. Diyetteki yağ oranı kısıtlaması dışkı hacminde önemli derecede azalma sağlamadığı gibi, enerji alımını kısıtlama ihtimali söz konusu olabileceği için tavsiye edilmez fakat fazla yağlı beslenme hastada ishale neden olabileceğinden orta yağlı beslenme önerilir.

Kısa bağırsak sendromunda üçüncü basamak tedavi nedir? : Ağız yoluyla besin gereksinimi sağlanamayan veya yeterli beslenemeyen hastalarda hazır enteral formüller denenebilir. Tedaviye yanıt vermeyen bağırsak fonksiyon yetersizliği olan hastalarda total parenteral beslenme hayat kurtarıcı tedavi olarak devam ettirilir ve hastanın bağırsak adaptasyonu sağlanana kadar uygulanır.

Kısa bağırsak sendromunda tedavi ve hastalığın seyri

Kısa bağırsak sendromu tedavisinde beslenme tedavisinin amacı, emilim bozukluğunun ve su kaybının, asit-baz dengesizliğinin önlenmesidir. Bu durumu önleyebilmek için bağırsağı kısaltılmış hastalara damar yolundan besleyici solüsyonlar verilir ve bu işleme ”Total parenteral beslenme (TPB)” adı verilir.

Kısa bağırsak sendromlu hastaları izleyen doktorların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Geçirilen bağırsak ameliyatı sonrası birkaç gün içinde ağız yolundan sıvı alımına başlanır ve yavaş yavaş arttırılır fakat hastaya hiç bir ek gıda vermeden sadece sıvı verilmesinden de kaçınılmalıdır.

Kısa bağırsak sendromlu hastalarda böbrek ve safra taşı oluşması riski daha yüksek olduğu için çay, kahve, kola, ıspanak, kereviz ve havuç gibi yüksek miktarda oksalat içeren besinlerin tüketimi kısıtlanır. Bu hastalarda yağın azaltılması da taş oluşumunu azaltabilir.

Kalın bağırsağı alınmış ve yeterli beslenemeyen ve total parenteral beslenme almayan hastalarda genellikle demir, folat, B1, B6, B12, A, D, E, vitaminleri ve çinko, selenyum gibi eser element eksiklikleri sık görülür. K vitamini eksikliği kalın bağırsağı korunan hastalarda çok sık görülmez.

Kalın bağırsak sendromlu hastalarda emilim bozukluklarından dolayı mide de asit artışı olur. Bu nedenle bu hastalara mide asitini azaltmak için asit dengeleyici ilaçlar verilir.

Dışkı miktarı ve dışkılama sayısının azaltılması ve bağırsaklardaki emilim süresini uzatmak amaçlı tedaviye bağırsak hareketlerini yavaşlatan ilaç tedavisi eklenebilir.

Bütün bunların yetmediği ve ek komplikasyonlar gelişen hastalarda cerrahi olarak eğer hastanın durumu uygun ise, bağırsağın alındığı bölge uygun ise, hastanın yaşı uygun ise, eğer yapılabilecek durumda ise bağırsak nakli yapılabilir ve bağırsak uzatılabilir (genellikle ince bağırsak için yapılır) fakat bu işlemin başarısı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır, bu nedenle bağırsak nakli denenecek hasta seçimi doğru yapılmalıdır. Karaciğer yetmezliği gelişen hastalarda da karaciğer nakli yapılması gerekebilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bağırsak adenomları neden olur
 2. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları 
 3. Bağırsak dönmesi nedenleri ve tedavisi
 4. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri ve tedavisi
 5. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 6. Bağırsak kanseri nedenleri ve tedavisi
 7. İrritabl bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi

20 Yorum

 1. Avatar

  H.Dogan INCE

  7 Temmuz 2016 at 18:40

  merhabalar.21.ocak 2010 tarihinde ikizlerimiz oldu.erken dogum ile dogdular 7,5 aylik.birisi 1 kilo digeri 850 gr.hersey yolunda idi.ama 1 hafta sonra cocuklaimizdan birinde bagirsak problemi oldugu anlasildi.dügümlenmis ve kangren olmus.kangren olan yeri kestiler ama sadece 15 cm bagirsak kalmisti.kalan bagirsaklari mideye yapistirdilar.ve 3 hafta sonra yasam tedaviyi devam ettirmenin yarar saglamayacagini söylediler ama biz hayir dedik.devam edeceksiniz.baska bir hastaneye sevk edildik.evimize daha yakin.ve zorlu yillar bizi bekliyordu.nerdeyse cocugum 2 yasina geliyordu evine geldiginde.suan 7 yasina dogru ilerliyor.tabi heraksam yatmadan önce damar yoluyla takviye besin veriyoruz yani serum bagliyoruz evimizde.sabah cikartiyoruz.kendiside cani istedigi herseyi yiyip iciyor.sadece 7 yasinda gibi degil vücut olarak 5 yasinda gibi görünüyor.önceleri günde 7 yada 8 defa kaka yapan hatta daha fazla günde nerdeyse 1 paket bez bitirdigi günler oluyordu.simdi bu sayi günde 1 en fazla 2 yi gecmiyor.Allaha sükür.bu sene kontröl yapilacak ve bagirsaginin kac cm uzadigina bakilacak eger uygun görülürse bagirsak uaztma ameliyatiyapilacak ve serumdan kurtulacak insallah oglumuz.sunu demek demek istiyorum biz hicbir zaman aglayarak gitmedik hastaneye dktorlar agladi biz aglamadik.biliyorduk pozitif enerji vererek ve Allahin izni ile yenecektik bu hastaligi insallh az kaldi.bugünlerede sükür.kimse ümidini kaybetmesin evlat herseydir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2016 at 13:22

   Öncelikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaşmanızdan dolayı teşekkürler, Burada deneyimlerinizi paylaşmanız diğer hastalar veya hasta yakınları için de yol gösterici olacaktır.

   Kısa bağırsak sendromu çeşitli sebepler ile intestinal iskemiye maruz kalmış ve bağırsak kanlanmasının geri dönüşümsüz olarak bozulduğu durumlarda ortaya çıkan bir sendromdur.

   Bu sendrom, hastada bırakılan bağırsak uzunluğunun metrik ya da yüzde olarak ifadesiyle farklı şekillerde tanımlanabilir.

   Kısa bağırsak sendromunda asıl önemli olan nokta, geride kalan bağırsak uzunluğundan çok, kalan bağırsak segmentinin fonksiyonunun olup olmaması ve bağırsak eksikliğinin sebep olduğu ileri dönem ya da kısa dönem komplikasyonlarıdır.

   Bağırsak uzunluğu yetersiz olan hastalarda besin emiliminin yetersiz olmasından dolayı vitamin eksiklikleri, çocuklarda gelişme geriliği, sıvı emilimindeki bozukluğun neden olduğu sıvı ve elektrolit eksikliği ve bu hastaların enfeksiyonlara yatkınlığı gibi riskleri vardır.

   Kısa bağırsak sendromu tedavisi zor, uzun ve masraflıdır. Kısa bağırsak sendromu tedavisinde multidisipliner (ekip çalışması) gerekir, bu nedenle sabırlı ve güçlü olmak da önemlidir.

   Siz sabretmeyi ve güçlü olmayı seçmişsiniz, dileriz her şey daha iyi olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

  • Avatar

   ezgi

   16 Eylül 2016 at 18:45

   merhabalar.biz de ayni durumu yasiyoruz.yolun basindayiz.sizinle ozelden konusabilir miyiz.bebegim hastanede tedavi goruyor.yazinizi yeni gorduk.cok zor oldugunu yeni anladik. :((((

   • Avatar

    Buse

    6 Haziran 2017 at 18:37

    Ezgi hanım sizinle gorusmek istiyorum mumkun mudur

  • Avatar

   Erdem ozbay

   8 Ekim 2017 at 15:08

   İyi günler Sayın Doğan İnce, aynı süreçleri bizde yaşıyoruz sizinle irtibata geçmek istiyorum ve sizden bilgi almak istiyorum…

 2. Avatar

  Abdullah

  5 Eylül 2016 at 16:33

  Merhabalar, ben 10 sene önce bir trafik kazası geçirdim. Hem kalın hem de ince barsağımın çoğunu aldılar. Yıllarca tedavi oldum. Aşırı ishal ve kansızlık gibi. Kan nakli ve demir eksikliğini damardan yapıyorlar ama ishale bir çare bulamadılar. Kodein, morfin hap gibi ilaçları kullandığımda ishal gidiyor bazen ama her zaman ve her yemekte değil. Birde aşırı gaz oluşuyor. Bütün gaz ve de uzun süren 5-10 saniye kadar uzun süren gaz problemi. 3 hafta önce bir arkadaş bana yakult isminde küçücük plastik şişelerde olan bir içeçek tavsiye etti bir hafta kadar kullandım, ondan sonra karnımda yani barsaklarımda aşırı sancı ağrı ve kramplar başladı. Hemen hemen bütün gün. Diclofanak iğne vurunca birkaç saat rahatlıyorum ama gece bir daha geliyor bu sancılar. Ve su gibi ishal devam ediyor 4 haftadır. Kan ve idrar testlerinden bir şey çıkmadı doktorlar bir şey bulamadı. Neden acaba? Barsakta bir tıkanıklık mı olmuş. O iğneden sonra rahatlıyorum hiçbir şey olmamış gibi. Ne gibi tedavi test ve yöntemleri istemeliyim uzman doktorumdan. İkinci önemli sorum ise: kısa veya ince barsak nakli yapılabiliyor mu? Sorduğumda yapılmıyor diyor doktorum ama siz yukarıdaki bir yanıtınızda yapılabildiğini yazmışsınız. Yapılıyorsa bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim selam ve saygılar. Yaşım 50 ve erkek.
  Ü

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2016 at 01:40

   Kısa bağırsak sendromunda beslenme ve doktorun verdiği diyet önemlidir.

   Ayrıca bu durumdaki hastalar doktorlarına danışmadan kimseden hiç bir şey alıp yiyip içmemelidir.

   Doktorunuz tarafından size zaten diyet verilmiştir ve bu diyet uyulmalıdır.

   Doktorunuzun önerilerini çok dikkatli uymanız da fayda var ve kimsenin önerdiği hiç bir uygulamayı yapmamalısınız, çünkü 50 yaşında bir birey için kısa bağırsak sendromu oldukça ciddi bir durumdur.

   Kısa bağırsak sendromunda belirtiler hastanın yaşına, etkilenen bağırsağın kısmına, alınan bağırsağın uzunluğuna göre değişiklik gösterir.

   Bağırsak transplantasyonu (bağırsak nakli) genellikle çocuklarda ve durumu uygun olan hastalarda denendiği hakkında veriler vardır fakat bu işlemin de komplikasyonları olduğu için, başarı oranı hakkında net bir veri olmadığı için hasta seçimi önemlidir.

   Yani her hastada veya hastanın durumuna göre veya bağırsağın nereden alındığına göre de bu karar değişebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

  • Avatar

   engin

   20 Şubat 2018 at 15:38

   abdullah bey öncelikle geçmiş olsun aynı durum eşimde de var yaygın vücut ağrıları oluyor. bugünkü durumunuzda bir değişiklik var mı ya da ağrılarınızı geçirecek bir tedavi alıyor musunuz

 3. Avatar

  Mehtap

  23 Aralık 2016 at 19:50

  Merhaba Rabbım öncelikle butun hastalarımıza şafi ismiyle şifa versin inşallah?Benim gebelikde belli oldu bagırsaklarda problem oldugu ama bu durum 5aylıkken cıksı ortaya be bana bebegın alınması gerektıgını söyledıler ben kıyamadım aldırmaya aldırmadım ve 41 haftalık Doğum yaptım ve doğularım herseyım normal oldu bebek doğduktan sonrada herseyı normal oldugu söylendı biz 2gün sonra taburcu ettıler ama aksı gıden bı durum vardı bebegım kaka yabmamıstı ve cocuk devamlı sarı ve yesıl kusmaya basladı bende bunu taburcu olmadan doktora söyledım ve doktor gec dogum yabtıgım ıcın anne karnında kakasını edıgını soyledı bi kan tahlılı alalım dedı ve kan alındı 2saat sonra sonuclar cıkdı ve kanda enfeksiyon ortaya cıkdı bizi servıse alıcaklarını soyledıker ve servıse cıkdık aradan 3 gun gecdı ve ve bu ucgun ıcınde kusmalarımız hala dvm ve kaka yok bır gece fenalstı ve o gece damar yolundan beslenmeye baslandı ve anne sutu kesıldı eger damaryoluylada beslendıgı halde kusuyosa baska bır problem var dedıler ve bız bu ara ıcınde bagırsak flm fln cekılıyo ama hıc bır sey cıkmıyor cocukda yoğun bakımda tedavi altına alalım dedıler nerden bılıceksınkı bu kadr sorun olucagını Rabbımin mucızesıne doyum olmuyor elhamdulillah ramazan bayramın arıfe gunu öglen yoğun bakıma gırdı ve ben dıyorum 1hafta ıcınde verırler bebegı gerı ve benm yavrum tam 150 gun yogun bakımda kaldı meger bebegın anne karnında bagırsakların bellı bı kısmı gelısmıs bellı bı kısmı ölü olarak dunyaya gelmıs acıl ameliyata alıyolar ve bebkden umudumu kesılmesını söyledı doktorlar ve kesın ölür yuzde yuz dendı ve ben hıc bır zaman umudumu kaybetmedım ve hep Allah’ıma sıgındım 150 gün icinde 8 defa ameliyat oldu kolostomı acıldı kapandı olmadı tekrar acıldı olmadı kapandı ve bu defalarca denendı ve bnm paşam Rabbıme sükürler olsunki hayat savasını kazandı Allah’ım cok zor ya Allah’ım kımseyı evladıyla sınamasın kımseye göstermesın dusmanıma bıle göstermesın Rabbım 15kasım 2016 yoğun bakımdan cıkdık ve aradan tam 4.5 ay gecmıstı ve benm ıcın o gun bayaram olmustu ama yoğun bakımdan cıkdık servıse cıkardılar bızı ama bebek bır derı bır kemık kılo kaybı o kadr yuksek kı anlatılır hıbı dgl et ve yaga ayıt hıc bır sey yokdu bebekde ve tpn ıle beslenmesı hala dvm ediyor be bız hala servıste yatıyoruz oral olarak beslenmeye baslandı ton beslenmsı ve burundan beslenıyor sımdı 1.5 ayda 2.5 kğ aldık elhamdulillah ama tpn den ayrılamıyoruz ?Tpn düşüşe gecdıgı zmn bebekde bır ısal baslıyor hat safada bunun ne yabamam gerek artık bebegım 6 aylık oldu ve hala evıne gıdemedı doğdu doğalı hastanede yavrum ya bu arada ınce bagırsak kısalıgımız 75cm kalın bagırsakla ılgılı bırsey söylemedı doktorlar onemlı olan ınce bagırsagın kısalıgıymıs tabı o kdr yorumlara baktım ılk defa bır ınce bagırsak sendromu bır hastaya denek geldım ve ona yorum yabtıgınız gördüm ve cok sevındım bız bu tpnden ne zmn ayrılırız bebegım 5aylık ve 5.120 gr suanda ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 21:16

   Yaşadığınız sıkıntılar tabi ki çok zor. Belki baştan doktorlarınızın sözünü dinlemek daha doğru olurdu ama siz doğurmaya karar vermişsiniz ve bunca sıkıntıyı katlanmaya çalışmaktasınız, her şey daha iyi olur dileriz.

   Bundan 30 yıl önce bu vakaların neredeyse tamamı kaybedilmekte idi. Günümüzde bu oran özellikle gelişmiş ülkelerde %20’lere kadar inmiştir.

   Kısa bağırsak sendromunda yaşam oranını yüksekliği kalan bağırsağın anatomik bölgesine, geriye kalan bağırsak uzunluğuna, ileoçekal kapağın korunmasına, bağırsak hareketinin devam etmesine veya yeterliliğine, kalın bağırsağın korunup korunmamasına, bebeğin enteral beslenmeye uyumuna gibi faktörler ile ilişkilidir.

   Defalarca ameliyat geçirmiş bebeğiniz, bu nedenle bundan sonraki durumun ne olacağı hakkında doktorlarınız size daha fazla yardımcı olacaklardır.

   Üstteki yorumda, sizin geçirdiğiniz bu dönemleri geçirdiklerinden ve çocuklarının 2 yaşında eve geldiğinden, şimdi çocuklarının 7 yaşında olmasına rağmen damar yolundan beslenmenin devam ettiği konusunda bilgilerini paylaşan yorumcu bulunmaktadır.

   Sabırla ve gücünüzü kaybetmeden bekleyip görmekten başka sizin yapacağınız pek fazla bir şey yok bu tür durumlarda, doktorlarınızın önerilerini en iyi şekilde yapmaya çalışacaksınız, sabırla bekleyeceksiniz.

   Ayrıca bebeğiniz hasteneden çıktığında da özenle bakım ve besleme gerektirecek şekilde çıkacaktır yüksek ihtimalle, bu nedenle sizin iyi olmanız bu süreçte kendinize iyi bakmanız, güçlü olmanız gereklidir. Bu zor süreçte bebeğinizi daha güçlü ve daha sağlıklı karşılayabilmek için kendinize de iyi bakmalısınız, onun size ciddi şekilde ihtiyacı olacaktır.

   Doktorlarınız bu güne kadar nasıl gerekeni yaptı ise bundan sonra da gerekeni yapacaklardır mutlaka.

   Her şeyin daha iyi olması ve bebeğinize kavuşmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Mehtap

    19 Nisan 2018 at 01:46

    Mrhb sağlıkocağım net, bana cvp verdiğinizi şans eseri yeni gördüm ya çok mutlu oldum ? çok tşk ederim. KBS sendromlu bir erkek annesi olarak hala mücadelemiz devam ediyor, Allah’ın izniyle düzelicek inşallah paşam.

    Yoğun bakımdan 4.5 ayın sonunda çıktık. 3 ay Gastroloji servisinde yattık, tbn ile beslenme yapıldı, sonrasında tbn’den kurtulduk ve oral beslenmeye başlandı. 7 ayın sonunda hastaneden taburcu olduk. Bu arada KÜÇÜKÇEKMECE KANuNİ SULTAN SÜLEYMAN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİNDE yattık. Gastroloji doktorumuz ESRA POLAT ve çocuk cerrahi uzmanı SEYİTHAN ÖZAYDIN doktorlarımıza ayrıca teşekkür ederim. Bu doktorlarımızı SİZE’de ÖZENLE ÖNERİRİM ARKADAŞLAR. Çocuk cerrahi uzmanı ELMAS REYHAN ALİM’de olmak üzere bütün cerrahi doktorları 1 numara. Bu saydığım doktorlar çocuk cerrahi doktorları KANUNİ’de hala çalışmakta ama gastroloji doktorumuz ÜMRANİYE EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİNDE çalışmakta. Bebeğimin adı İLHAMİ ÇINAR AK eğer işiniz düşerse bebeğimin adını vermeniz yeterli olacaktır (ben çok memnunum). Bizim bebeğimiz 8 ameliyat geçirdi, bu yatışlarımız sırasında hamd olsun beslenme tüpünden de kurtuldu, şu anda 18 aylık ve 12.5 kg. Hala kontrollerimiz devam ediyor, sadece tek sorun ayda 1 defa 10 gün çocuk cerrahisinde yatıyoruz çünkü batında sıvı hava seviyelerimiz yükseliyor. Bunun da son çaresi bağırsak uzatma ameliyatı olacak (Rabbim son ameliyatımız olur inşallah Allahın izniyle). Son ameliyatla sağlığımıza kavuşmuş olacağız.

    Sizden ricam sabırlı olun ve dua edin bol bol. Allahın izniyle korkulacak bir hastalık değil en azından tedavisi var. Rabbim hastanede yatan herkese Şafi ismiyle şifa versin. Hepimize geçmiş olsun. Eğer benim bu yazımı okursanız bebeğim için 3 ihlas 1 fatiha okursanız sevinirim. Rabbim evlatlarımızı korusun inşallah.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     23 Nisan 2018 at 16:50

     Dileriz her şey daha iyi olur. Ayrıca edindiğiniz deneyimleri burada anlattığınız ve bu durumdan muzdarip olan herkese yardımcı olacak bilgileri burada paylaştığınız için teşekkürler.

     Çocuğunuz ile birlikte sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Zeliha

  27 Ocak 2017 at 20:14

  2011 yilinda kiz cocugum oldu.kusma ve isalleri surekli devam etti.1aylik bir arastirmanin ardindan ameliyatla k.b.s oldugunu ogrendik.10 ay boyunca tpnye devam edildi ve hic kilo almadi. Surekli enfeksiyon gecirdi.son care olarak uzatma ameliyatina karat verdik. Ama ameliyattan on gun sonra bir enfeksiyon daha gecirdi.iki ayda makineye bagli yasadi tam bir yasindayken kaybettik. Ve halen 3 kioydu. Geldik 2016ya ne acidir ki bir kizim daha oldu ve ayni sikayetler onda da gorulmeye basladi. Ameliyatla bunun dâ k.b.s. oldugu netlesti. 5 aydir hastanede yatiyoruz suan 6 aylik. Tpn aliyo agizdan besliyoruz ama kusmalari cok isal de oluyo. Kilo almasini bekliyorum. Insallah sonumuz diger kizim gibi olmaz. Dilerim rabbim bir daha evlat acisi yasatmaz.hepinize gecmis olsun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 02:41

   Aynı durum iki çocuğunuzda da olmuş, bu nedenle bu duruma neden olan faktör genetik bir duruma bağlı olabilir ve eşinizin ve sizin genetik danışmanlık almanız önemlidir. Kısa bağırsak sendromu oldukça sıkıntılı ve seyrinin ne olacağı önceden kestirilmesi pek mümkün olmayan bir bozukluktur.

   Her şeyin iyi olması ve çocuğunuzun iyi olması dileğiyle.

 5. Avatar

  Buket

  4 Şubat 2017 at 01:27

  6 ocakta yegenim dogdu. Iki hafta sonra puskurterek ve yesil kusma nedeniyle hastahaneye yatirildi.ertesi gun ameliyat oldu. Bagirsaklarinin 45 cm oldugunu ogrendik.iki haftadir yogun bakimda.bazen serumu cikartiyorlar bazen geri takiyorlar. 2.850 dogdu 2.610 a kadar düştü ve suan 2.900 oldu. Bursa da bir hastahanede.fakat net bilgiler ogrenemiyoruz doktorlardan. Internette arastirdigim da bu konuda yeterli bilgi ve yetkinlige sahip doktor ismi bulamadim.
  Yorumlarinizi okudum. Bebeklerinizin gelisimini merak ediyorum.eger iyi bir doktor oneriniz varsa ogrenebilir miyim? Nasil bi yol izlememiz gerektigini bilemiyorum. Caresizlikten bunaldim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 19:03

   Bağırsağı 38 sm kalan bebeklerde iyileşme şansı daha yüksektir. Ayrıca kilo almaya başladığına göre durumu iyi gidiyor olabilir. Bebeğin iyileşme şansı kalan bağırsak kısmına göre de değişebilir. Bu nedenle bağırsağın hangi kısmının daha uzun kaldığı ve ileo-çekal valvın varlığı ya da yokluğu da önemlidir.

   Doktorlarınız gerekeni yapacaklardır veya size daha iyi bir hastaneye yönlendireceklerdir.

   İyilik dileğiyle.

   • Avatar

    Buket

    8 Şubat 2017 at 00:40

    Cevabınız için teşekkür ederim. Yazmayi unutmusum. Dogustan apandisti de yokmus.doktorunun soyledigine gore dünyada bu sekilde 15-20 kisi varmis. Apandistinin olmamasinin dezavantaji ne olabilir acaba?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     13 Şubat 2017 at 12:10

     Kısa bağırsak sendromu genellikle doğumsal olarak ince bağırsak kısalığı söz konusu olduğundan ya da bir sebepten dolayı bağırsakların ameliyatla kesilmesinden kaynaklanan bir durumdur. Eğer sizin anlattığınız durum kalın bağırsaklardaki kısalığı içeriyorsa bu durum farklı değerlendirilebilir.

     Apandis, kör bağırsak olarak da adlandırılır. Apandis bir sebepten dolayı tıkandığında apandisit gelişir ve apandis ameliyatla alınır. Apandisin olmaması vücutta herhangi bir işlev bozukluğuna neden olmaz. Doğumsal olarak da bunun olmaması bebeğin gelişimini engellemez. Gelişimi engelleyen genellikle ince bağırsak kısalığıdır, çünkü emilimin büyük bir kısmı ince bağırsaklarda gerçekleşir.

     İyilik dileğiyle.

 6. Avatar

  Mehmet

  17 Mart 2017 at 21:57

  İyi günler hocam, babama crohn hastaligi teshisi konuldu ve cok gec konulan bir teshis oldu ama ne yaptilarsa agrisini geciremediler ve sonunda bagirsak delinmis dediler ve operasyona alindi, yaklasik 1 ay sure boyunca afedersiniz dıskısı karin bölgesine akmis, dogal olarak kanda iltihap ve bagirsakta cürümeye sebep olmus, yaklasik 4 m ince bagirsagi alindi hocam geride kalan 1 m ince bagirsak kalmis, doktorlarin dediği çok sıkıntili bi süreç babam 53 yasinda sizce hayati riski yuksek mi? Bu dönemden sonra sizce ne yapilır, babam iyilesirmi ve anlamadigim kC sefer kolonoskopi ultrason tomografi karın filmine girdi babam bunu hic kimse fark etmedimi yoksa ihmal mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 12:53

   Crohn hastalığı bağırsağın farklı alanlarında gelişebilir ve bazen fistüller ve apse oluşabilir ve bunlara bağlı bu tür bağırsak çürümesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tıkanıklıklar olabilir ve buna bağlı da bu tür problemler gelişebilir.

   Crohn hastalığı inflamatuar bağırsak hastalığıdır ve sistemik bir hastalık da olabilir. Bu hastalık başka inflamatuvar hastalıklar ile özellikle de ülseratif kolit ile karışabilir. Crohn hastalığı başka sistemik hastalıklarla da karışabilir.

   Hastalığın teşhisi çok geç konulduğu için de hastalık takip edilemez ve bu durumda gelişen komplikasyonların tedavisi yapılamaz ve hastalık komplikasyonlar oluşturduktan sonra bu kadar ciddi sorunlara neden olabilir.

   Bu tür durumlarda üniversite ya da araştırma hastanelerinde bu durumun daha ciddi araştırılması gerekir, aksi taktirde tanı gecikebilir. Her şikayette başka başka doktorlara ve bölümlere gitmek de tanıyı geciktirebilir.

   Ayrıca komplikasyonlar geliştikten sonra yapılabilecek cerrahi dışında çok fazla tedavi yöntemi yoktur. Crohn hastalarında düzenli takibe rağmen birden fazla cerrahi operasyon geçirme olasılığı vardır, çünkü hastalığın aktif dönemleri sorunlara neden olabilir. Hatta bazı hastalarda ameliyattan sonra hastalık teşhis edilebilir.

   Bu durumu doktorlarınızla konuşmanız daha uygun olur, çünkü buradan sadece hastalıklar hakkında bilgi verilmektedir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git