Saç Bakımı, Saç Hastalıkları ve Tedavileri

Kış Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında saç bakımıiçin önerilerSaç bakımına kış gelmeden sonbahardan başlamak gereklidir. Saç dökülmesi bahar mevsimlerinde daha fazla olur. Bu nedenle kış aylarına girmeden sonbaharda saçı destekleyen vitaminler kullanılmalıdır. Bu vitaminler ağız yolu ile alındığında daha faydalı olur. Bunun dışında saçlara uygulamak üzere tıbbi ürünler kullanılabilir.

Kış aylarında saç bakımıiçin öneriler

Saç bakımına kış gelmeden sonbahardan başlamak gereklidir. Saç dökülmesi bahar mevsimlerinde daha fazla olur. Bu nedenle kış aylarına girmeden sonbaharda saçı destekleyen vitaminler kullanılmalıdır. Bu vitaminler ağız yolu ile alındığında daha faydalı olur. Bunun dışında saçlara uygulamak üzere tıbbi ürünler kullanılabilir.

Kış mevsimine girerken şampuanın değiştirilmesi gerekebilir. Eğer saçlarda çok fazla dökülme veya saç derisinde herhangi bir problem var ise bir dermatoloğa danışmak ve uygun olan şampuanın seçilmesi daha uygun olur. Saçlarda herhangi bir problem yok ise saçın daha nemli duru görünmesini sağlayacak içinde kimyasal madde içeriği daha az olan şampuanlar ve besleyici losyonlar, kremler kullanılması önerilir.

Kış aylarında saç bakımı

Kış aylarında saç bakımı

Kış aylarında saçlarda hangi sorunlar görülür?

Saç dökülmesini uyaran nedenlerin başında hormonal nedenler gelir. Bu hormonal nedenler, erkeklerde androjen hormonunun az salgılanması ya da kadınlarda östrojen hormonunun fazla salgılanmasıdır. Bu nedenlerin dışında, kışın soğuk havaların etkisi ile saç dolaşımı daha fazla bozulur ve saç dökülmesi kış mevsiminde artabilir. Kış aylarında sıcak ortamdan soğuk ortama geçerken kafayı sıcak tutacak bir şapka, atkı gibi giysiler bu iklim değişikliğini önlemek açısından faydalı olabilir.

Kışın saçları nemlendirmek ve kurumasını önlemek için, sık sık duş almak ve saçları nemlendiren saç kremleri kullanmak fayda sağlayabilir. Ayrıca kış mevsiminde ıslak saçlar ile dolaşmak bazı sağlık problemlerine yol açabileceğinden saçları yıkadıktan sonra, saç kurutma makinesi yerine kalın bir havlu ile kurulamak daha uygundur.Çünkü saç kurutma makinesi saçları daha çok kurutur ve nemini alır ve zamanla saç dökülmesi başlayabilir. Saçların dökülmemesi ve daha sağlıklı kalması açısından saç fırçası, şekillendirici maşa, çok yakından ve çok uzun süre saç kurutma makinesi kullanma, saçları uzun süre bağlı veya toplanmış şekilde tutma, saçları sıcak su ile yıkama gibi yöntemlerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir.

Saçları sürekli toplamak ya da sıkı bağlamak saç kırılmalarına ve saçın zayıflamasına neden olur. Saçları besleyen ve uzamasını sağlayan protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren besinler saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle her mevsim ve kış mevsimi saç bakımında bol bol süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek saç sağlığını korumaya yardımcı olur.

Saç dökülmesi ve yeni tedavi yöntemleri – –Yaz mevsiminde saç bakımı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git