Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Kromozom Anomalileri (Bozuklukları) Nedir?

Kromozom anomalileri çocuğun hücrelerindeki kromozomların sayı ya da yapılarındaki bozukluklardır.

Kromozom anomalileri nedenleri ve tedavisi

Kromozom anomalileri çocuğun hücrelerindeki kromozomların sayı ya da yapılarındaki bozukluklardır. Kromozom anomalileri genetik bozuklar’a neden olabilir. Bu bozukluklar annenin yumurtası ya da babanın sperminin oluşumu sırasında oluşabileceği gibi, yumurta ve spermin birleşmesi aşamasında ya da döllenmeden sonraki hücre bölünmesi sırasında da meydana gelebilir.

Normal koşullarda annenin yumurtası babadan gelen sperm ile döllendiğinde hem yumurta hem de spermden gelen 23 kromozom çifti bir araya gelmektedir. Kromozomlarda binlerce gen bulunmakta, bu genler de gelişmekte olan fetüsün fiziksel ve zihinsel pek çok özelliğini içermektedir.

Kromozom kusurları fazladan bir kromozom bulunduğunda, bir kromozom eksik ya da kırık olduğunda ya da kromozomlar anormal biçimde bir araya geldiğinde ortaya çıkar. Down sendromu, fazladan bir kromozomun bulunduğu genetik bozukluk örneğidir.

Kadının yaşı büyüdükçe ve yumurtaları yaşlandıkça Down sendromu gibi bir kromozom hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Risk 35 yaşın üstünde belirginleşmekte ve yaş arttıkça yükselmektedir.

Kromozom anomalileri

Fazladan X kromozomunun bulunması

Normal bir çocukta annenin yumurtası babanın spermi ile birleştiğinde oluşan 23 çift kromozom bulunmaktadır. Kromozom anomalisi bulunan çocukta ya kromozom sayısı anormal ya da kromozomlar kusurludur. Kromozom anomalisine bir örnek fazladan bir kromozom bulunmasıdır. Şekilde fazladan kromozom yeri Klinefelter bozukluğu adı ile anılşan bir soruna neden olmaktadır. Bu tabloda erkeklerde anormal cinsel gelişim söz konusudur.

Kromozom anomalileri (bozuklukları) belirtileri

Kromozom anomalileri anormal fiziksel özelliklere, büyüme gelişme gecikmelerine ve zeka geriliğine neden olabilir. Belirtiler hafif ya da ağır olabileceği gibi bazı anomaliler erken ölümlere de neden olabilir. Organ ve kemiklerdeki anormal gelişim kalp ve böbrek yetmezliklerine yol açabilir. Vücuttaki hemen tüm organlarda anormal gelişim görülebilir. Anormal cinsel gelişim, davranış sorunları ve öğrenme güçlükleri ortaya çıkabilir.

Kromozom anomaileri teşhisi

Kromozom anomalileri amniyosentez adı verilen bir yöntem ile ve fetüs hücrelerinin mikroskop altında incelenmesi şekinde tanınabilir. Fetüsün fiziksel gelişim sorunlarının saptanması için de ultrason yöntemi kullanılabilir. Koriyon villus biyopsisi ise çeşitli anomalilerin saptanmasında kullanılabilse de tüm anomalilerin tanınması için yeterli değildir. Doğum sonrasında doktor çocukta kromozom anomalilerinin neden olduğu bozuklukları tanımak için fiziksel ve zihinsel gelişim özelliklerini takip etmek isteyebilir. 

Kromozom anomalileri tedavisi

Kromozom anomaierinde tedavi, çocukta bulunan fiziksel anomali ve zihinsel yetersizliklerin tipine göre yürütülür.

Genetik hastalıklar ile igii benzer sağlık yazıları

 1. Genetik bozukluklar ve genetik danışmanlık nedir
 2. Gaucher hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Tay-Sachs hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Fenilketonüri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Fajil X sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

50 Yorum

 1. Avatar

  Mesut

  15 Ağustos 2016 at 12:33

  Merhaba 34 yasindayim. Kalp kapakcigimda sarkma var.ayrica odaciklar duzensiz bolunmus. Bende hafif yorgunluk ve ara sira agri seklinde belirtiler veriyor. Esim 2 aylikken bebegin kalbi durdu. Acaba benden kaynaklimi.ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olurmusunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 18:04

   Sorununuz tam olarak anlaşılmamakla birlikte, kalp kapakçınğındaki sarkmaya (yani mitral kapak prolapsusu durumuna) neden olan faktör genetik bir sorun ise bu durumda sizin çocuklarınızda da bu tür genetik sorunlar meydana gelebilir.

   Mitral kapak prolasusu ailesel geçişli olabilir, bebeğiniz anne karnındayken kalp durması ile kaybedildi mi? Tam anlaşılmamış.

   Mitral kapak prolapsusu kalıtsal bağ dokusu hastalıklarına bağlı oldukça sık görülen bir durumdur, bu nedenle sizde de bu tür bir durum söz konusu ise bebeğinize bu durum genetik olarak geçebilir.

   Bu durumun tam olarak netleşmesi için üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan genetik danışmanlık bölümünde araştırılması ve nedenin bulunması önemlidir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Ebu Abdulkahhar

  29 Ağustos 2016 at 18:18

  Kromozomal anomali ne demektir kısırlık ile aynı şey midir yoksa ender tekrarlanan sperm veya yumurtadan dolayı meydana gelen bişey midir kromozomal anomali olan birinin çocukları olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 22:15

   Kromozom anomalileri, kişinin hücrelerinde bulunan kromozomların sayısının ya da yapısının normalden farklı olması durumudur. Vakaların genelinde anomali yani bozukluk vücut hücrelerinin tamamında vardır.

   Kromozom anomalileri bozukluğun tipine bağlı olarak bazen hiç bir şikayete neden olmaz iken bazı durumlarda ölümcül bile olabilir.

   Kromozom anomalilerinin tiplerine gelince; kromozom anomalisi 44 otozomal (birbirine çok benzer çiftler ya da iki eşey kromozomunda (cinsellik kromozomu) (X ve Y) görülmesine göre sınıflandırılır.

   Normal olarak bir bireyde iki tane X, erkeklerde ise bir X bir de Y kromozumu bulunur. Eksik ya da fazla eşey kromozomu bulunması durumunda anormallikler meydana gelir.

   Örneğin turner sendromunda kız çocuğu hücrelerinde iki olması gerekirken tek X kromozumu vardır ve bu durum fiziksel anormalliklere (cinsel gelişim bozukluğuna ve kısırlığa) sebep olur.

   Erkeklerde fazladan bir ya da daha çok X kromozomu bulunması ise Klinefelter sendromuna neden olur ve bu durumda da cinsel gelişim bozukluğu ve kısırlık meydana gelir.

   Yani kromozom anomalileri anomalinin tipine, neden olduğu hastalığa veya bozukluğa göre değişir. Anomali demek bozukluk anlamında tanımlanabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  emine

  22 Eylül 2016 at 11:55

  merhaba.eşimde 1.ve 6.kromozomlarda translokasyon var bu nedenle 3 hamileliğimde düşükle sonuçlandı.tüp bebek tedavisine başladık 7 embriyoda da ya kromozom fazlalığı yada eksikliği çıktı yani sağlıklı embriyo çıkmadı ve sonuç başarısız.benim size sorum şu ki 1. ve 6.kromozomunda fazlalık yada eksiklik olan bebek yaşayabilir mi ve yaşarsa bu kromozomlardaki bozukluklar ne tür hastalılara neden olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 11:48

   Translokasyon, bir kromozomun kaybolan parçasının ya da kopan bir parçasının başka bir kromozoma yapışması şeklinde meydana gelen kromozom anomalilerindendir.

   Translokasyonlar iki ana başlık altında değerlendirilir. Bunlar Resiprokal translokasyon ve Robertsonian translokasyon’lardır.

   Resiprokal translokasyonlar genellikle dengeli translokasyonlardır.

   Gen sayısının ve niteliğinin değiştiği, genellikle anomalilere (doğumsal kusurlara) neden olan translokasyonlar ise dengesiz translokasyonlardır.

   Bu tür kromozom ve genetik durumlar genetik analiz bölümünde araştırılır ve değerlendirilir.

   Doktorunuz ve genetik analiz uzmanlığı işbirliği gerekebilir.

   Translokasyonların tiplerine göre ne olacağı ve ne tür hastalıklara neden olacağı değişebilir.

   Bu tür sonuçlar genetik uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

   Genetik danışmanlık almanız uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

  • Avatar

   Gönül

   4 Aralık 2016 at 22:36

   Merhaba, eşinizin tam olarak genetik translokasyon tanımı nedir acaba? 1 nolu kromozomun uzun kolundan bir parça kopup 6. nolu kromozomun kısa(p)koluna yapışmış olan dengeli translokasyona sahip 6 yaşında özel bir oğlum var. Birebir kromozom yapısı aynı olan ülkemizde ve dışarda araştırdığımız ülkelerde de kayıtlarda bir örneğini bulamadık.Genetik doktorlarıda ilerisi için net cevaplara sahip değiller maalesef..

 4. Avatar

  tuba

  2 Kasım 2016 at 09:51

  Mrb. Benim hamileligim 2,5 aylık bebeğimin kalbinin durmasıyla düşük ile sonuçlandı. Kürtaj oldum ve doktorum bebeği genetikse gönderdi. sonucu aldık.
  15. Kromozomdan bi tane daha fazla varmış ve bebekte 47 kromozom varmış.Ve bebek XY imiş. Eşim ve Benden genetik araştırması için kan testi vermemizi istedi. Benim merak ettiğim anne ve babanın hangisinde bu sorun çıkma ihtimali yüksek veya neden kaynaklanıyor.tedevasi varmı . Nasıl bir tedavi süreci bizi bekliyor. Tekrar aynı problemi yaşar miyiz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 17:30

   Sağlıklı bir insanın hücrelerinde 46 tane kromozom vardır. Down sendromlu bebeklerin hücrelerinde 47 kromozom bulunur. Yani fazladan bulunan kromozom vücut kromozomlarının yanındadır. Bu kromozom fazlalığının neden meydana geldiği tam olarak bilinmese de, 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların bebeklerinde görülme oranı daha yüksektir, bunun nedeni kromozom ayrılmalarının ileri yaşlarda daha düzensiz olmasıdır. Annenin yaşı arttıkça Down sendromlu çocuk doğurma riski de artmaktadır.

   Genetik testlerin genetik alanında eğitim almış ve deneyim sahibi olmuş uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekir, çünkü genetik bilimi buna özel eğitim ve deneyim gerektirir.

   Doktorunuz genetik danışmanlık almanızı tavsiye etmiş, bu nedenle tekrar hamilelik planlamadan önce genetik danışmanlık almanız gerekir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 5. Avatar

  Gltn

  16 Aralık 2016 at 20:24

  herkese iyi akşamlar ben bi ay önce sağlıksız gebelik teşhisi kondu 7+3 olarak gıtmıstım doktora fakat doktor bebegın gelişiminin 5+3 de kaldıgını gelısmedıgını söyledı aksama da kanamam oldu bebegimi düşürdüm tekrar hamıle kalmak istiyorum ama tekrar düşük yaparsam diye korkuyorum tekrar gebelıkten önce tedavi olarak bişey yapmamm gerekır mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 11:55

   Sağlıksız gebelik derken sebep çok aydınlatılmamış, sağlıksız gebelik (boş gebelik veya ölü gebelik olarak da tanımlanabilir).

   Boş gebelik halk arasında su gebeliği olarak bilinir, bu durum rahim içinde zar ve plasenta oluşmasına rağmen kesenin içinde bebek bulunmaması durumudur.

   Boş gebeliğin en önemli nedeni kromozomal problemlerdir, fakat bu durumun kromozomal olması illede genetik olduğu anlamına gelmez. Bu durum o gebeliğe ait yumurtaların ve spermin yapısında anormallik olması veya kalite düşüklüğünün olması durumu olarak da oluşabilir. Yani bu gebeliğiniz bu şekilde oldu diye diğer gebeliğiniz de bu şekilde olacak anlamına gelmez. Fakat durumun sebebinin araştırılması tekrar hamilelik planlamadan önce önemlidir.

   Eğer boş gebelik yaşamanızın nedeni hormonsal sorunlar ise bu durum hormon tedavileri ile düzeltilebilir. Progesteron hormonu düşüklüğü tedavi edilebilir.

   Yani tekrar hamilelik planı yapmadan önce bu durumun nedeninin araştırılması uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 6. Avatar

  Zeynep

  27 Aralık 2016 at 13:08

  Lütfen cevap verin bana tüp bebek tedavisiyle oluşan 3 tane düşüğüm var şimdi tekrar tedaviye başladık embriyolarımızı genetik araştırmaya gönderdik 2 si sağlıksız biriside %99 sağlıklı birlik kısmında sebebi bilinmeyen bişey varmış ve nedeni bilinemiyormuş Dr istersen yeniden yapalım yada transfer yapalım sonra 2li 3 lü tarama yaparız dedi ne yapmam lazım neden olabilir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 18:03

   Tüp bebek tedavisinde hastaya sadece sağlıklı olduğundan emin olunan embriyolar transfer edilir. Genellikle genetik anomaliye sahip embriyolar rahim içerisinde tutunamaz veya tutunsa bile çoğunlukla bu gebelikle 10 hafta gibi bir süre içinde düşükle sonuçlanır.

   Doktorunuz ve genetik uzmanı ile bu durumu değerlendirmeniz daha doğru olur. Bu konuda en iyi deneyime bu uzmanlıklar sahiptir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

 7. Avatar

  Tuğce

  18 Ocak 2017 at 03:03

  Merhaba 33 haftalik gebeyim. 2 hafta önce bebegime dandy walker varyant teşhisi kondu.karyotip analizi önerildi. Ama bebeği doğurmayı düşündüğüm için her işlem erken doğum riski getirdiği için reddettim.başka bir doktorda dna analizi önerdi. Bütün kromozomlara bakabiliyoruz dendi.sanırım benden bi kan alarak.yani amniyosentez şeklinde değil. Yaptırmam mantıklı mı doğumdan sonra herhangi bir vakitte baktirabiliyormuyum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 23:31

   Dandy walker sendromu birçok bozukluk ile birlikte gelebilen bir doğumsal anomalidir. Bu durum çocukta birçok probleme neden olabilir. Doktorlarınız gereken tetkikleri önceden önlem almak için de istemiş olmalılar. Bu tür konular ciddi konulardır ve önemlidir.

   Bu konuda buradan bir şey söylemek çok doğru olmaz. Kararınızı kendiniz vermelesiniz ve karar verirken kendi duygularınızdan çok bebeğinizin sağlığını ve sağlıklı olup olmayacağını düşünmeniz daha uygun olur.

   Doktorlarınız ve genetik analiz uzmanlarıyla bu durum daha detaylı değerlendirmenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  yaprak

  30 Ocak 2017 at 16:11

  delesyon anamolisi hakkında bilgi almak istiyordum.tekrar etme olasılıgı var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:22

   Delesyon, çoğunlukla bir kromozomun bir parçasının kopup, kaybolmasıyla meydana gelen bir kromozom anomalisidir. Kopan parçadaki genler kaybolur (eksilir) ve ciddi genetik hastalıklara yol açar.

   Yani bu anomalide hangi hastalığın oluştuğuna bağlı sorunlar değişiklik gösterir. Bu tür durumlar genetik analiz bölümünde ve genetik uzmanlar eşliğinde değerlendirilir. Genetik uzmanlığı ciddi uzmanlık gerektiren ve deneyim gerektiren bir uzmanlıktır.

   Sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  Petek

  3 Şubat 2017 at 23:49

  Iyi gunler. Lutven cevaplayin. 1 dis gebelik 2 kurtaj ilk esimden. 2ci esim 58 yasinda bende 30yasinda hamile kaldim bebegime 31 haftasinda trizomy21 tesisi konuldu gebelik durduruldu ve suni dogum sancisiyla aldilar. Esim ben yasliyim benim yuzumden diyor. Babanin yasli olmasi bebegin trizomy olma riskini arttiriyormu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 11:13

   Trizomi 21 genellikle Down sendromu gibi bir genetik bozukluğa neden olur. Down sendromunun kaynağı anne-baba değildir. Down sendromu olgularında 21. kromozom bilinmeyen nedenlerle bölünemez ve yeni hücrede yerini korur. Annenin yaşının ilerlemiş olması, sendromun sıklığı ile ilişkili olan tek istatistik veridir. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalar bu bölünmezliğin sadece anne yumurtasından kaynaklanmadığını baba sperminden de kaynaklanabileceğini göstermiştir. İstatisklere göre 25-30 yaş arası annellerin bebeklerinde Down sendromu görülme riski 1150 doğumda bir iken, 30-35 yaş arası annelerin bebeklerinde Down sendromlu bebek doğurma riski ise 700 doğumda bir olarak bilinmektedir.

   Yani anne yaşı kadar olmasa da baba yaşı da önemlidir. Fakat her çocukta bu olacak diye bir kaide de yoktur. Fakat sizin daha önceki geçirmiş olduğunuz hamilelik ve kürtaj öyküleri de bu durumun sizinle ilgili olabileceğini ve sizin gerekli tedavileri almanız gerekerek tekrar hamilelik düşünmenizi gerektirebilir.

   Eğer istiyorsanız doktorlarınızın takibiyle ve yardımıyla tekrar çocuk sahibi omayı deneyebilirsiniz.

   Her şeyin sizin için iyi olması dileğiyle.

 10. Avatar

  Aslı

  22 Şubat 2017 at 00:26

  Ilk gebeligim düşükle sonuclandi.10 haftalık iken kanamam oldu doktora gittiğimde bebeğin kalp atışlarının olmadığını ve 6 haftalık olduğunu gelismedigini söyledi.genetik doktoruna araştırma için gittim ve kan pihtilasmam olduğunu muhtemelen bu yüzden düşük olduğunu söyledi . Ama bebeğin gelisememesi acaba gen kromozmlarimda bi sıkıntı olduğu anlamına gelir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 00:58

   Kan pıhtılaşması (kanın normalden çabuk pıhtılaşması mı yoksa pıhtılaşmanın zor veya geç olması mı) tam olarak anlaşılmamış.

   Kan pıhtılaşma bozukluklarının hem genetik bazı durumlara bağlı hem de edinsel nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle kanama bozukluğunun tipi ve sebepleri farklılıklar gösterebilir. Birçok hastalığa ya da bozukluğa bağlı pıhtılaşma bozuklukları görülebilir.

   Tekrar hamilelik planı yapmadan önce bu durumların altında yatan nedenin daha detaylı araştırılması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Avatar

  Kenan

  1 Mart 2017 at 12:38

  Merhaba cocugumun 22. kromozonu eksikligi var zihinsel ve bedensel olarak geriddn geliyo esimin ve benim ailemde de boyle bi genetik sorunumuz yoktu cocugumun kromozon eksikligi nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 15:43

   Sizin ve eşinizin kromozomlarında bozukluk olduğunu buna yönelik genetik testler yapılmadan bilmek zordur, fakat kromozom bozukluğu her zaman genetik özellik taşımaz.

   Kromozom 22 insan genomunda toplam 23, otozom olarak da 22 adet bulunan kromozom çiftlerinden biridir. Normal insan genomundaki tüm otozomlar için geçerli olduğu gibi, kromozom 22’de iki kopya halinde bulunur.

   Kromozom 22’nin 500-800 kadar gen içerdiğine dair bilgiler vardır.

   Genetik uzmanlığı başka bir uzmanlık ve deneyim ve birçok araştırma gerektiren bir alandır, bu nedenle bu tür soruların en doğru cevabını da bu alanda deneyimli ve bu alanda eğitim almış uzmanlar verebilir.

   Bu tür araştırmalar üniversite hastanelerinde bulunan genetik analiz bölümünde yapılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  mehmey

  20 Mart 2017 at 16:09

  Merhaba öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı şükranlarımı sunuyorum.
  Eşim 5 haftalık gebeydi ve bugün düşük yaptı.pisikolejik olarak çok sarsıldı.size sorum tekrar hamile kalma şnası varmı varsada kaç zaman geçmesi lazım düşük sonrası.düşük sonrası gereken tedavi süreci varmı neler yapılmalı.şimdide teşekürler.
  Mevlam neylerse güzel eyler herşeyin hayırlısı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2017 at 22:44

   Bu hamileliğinde düşüğe sebep olan faktöre göre diğer hamileliklerinde de düşük yapma riskinin olup olmadığı değişiklik gösterebilir.

   Eğer kromozomal bir bozukluktan dolayı düşük olmuş ise tekrar hamilelik planı yapılmadan önce gerekli olan genetik testlerin yapılması önemlidir.

   Kadın doğum doktorunuzla bu durumu mutlaka değerlendirmelisiniz ve gerekli olan testlerin yapılmasını istemelisiniz.

   Düşük sonrası kadınlarda enfeksiyonlara yatkınlık artar, bu nedenle bunlara dikkat etmek önemlidir, üşütmemek önemlidir, bir hafta kadar istirahat etmek önemlidir, iyi beslenmek ve bağışıklık sitemini zayıf düşürmemek önemlidir. Düşükler de doğumlar kadar olmasa da, zordur ve dikkat edilmesi gerekir. Ağrı, çok fazla kanama, ateşlenme, titreme gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız önemlidir. Eşinize psikolojik olarak destek olmanız önemlidir. Eğer psikolojik sorunları düzelmez ise psikiyatrik yardım almak gerekebilir.

   Düşük ya da küretajlardan sonra parça kalabilir ve bazen bu durum için tekrar işlem gerekebilir. Geç dönemde rahim içi yapışıklıklar olabilir ve bu durum için de doktora gitmek gerekir. Doktorunuz ilaçlar verdiyse düzenli kullanılması önemlidir. Doktorunuz kontrol istediyse kontrole gitmek önemlidir. Düşük ve küretajlardan 10 gün sonra veya doktorunuzun istediği süre sonra doktor kontrolü önemlidir. Eğer düşükten sonra doktor kontrolü olmamış ise mutlaka doktor kontrolü önemlidir.

   Hamilelik planını yapmadan önce gerekli testlerinizin yapılması ve doktor kontrolleriniz önemlidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 13. Avatar

  Serpil

  24 Mart 2017 at 22:59

  Benim emriyolarim genetik bozukluk var sağlıklı olan olurmu böyle bir şansım varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 17:16

   Genetik testler ve genetik araştırmalar bu alanda eğitim almış uzmanlar tarafından araştırılır ve değerlendirilir. Günümüzde bu alan daha özel bir alandır.

   Genetik bir hastalık söz konusu olduğunda tüp bebek yöntemi uygulanmadan önce anneden, babadan ve varsa diğer kardeşten ya da kardeşlerden kan örnekleri alınır ve genetik analize gönderilir. Buradan gelen sonuçlara göre hasarlı embriyolar ve hasarlı spermler elenerek sağlıklı embriyolar ile tüp bebek yöntemi uygulanmaya çalışılır. Genetik analiz sonuçlarına göre doktorunuz size bilgi verecektir.

   Fakat henüz her genetik hastalığın genetiği tam olarak belirlenememiştir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

   Bunlar hakkında daha doğru bilgiyi genetik danışmanlıktan ya da tüp bebek uzmanından almanız daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  ceyda

  16 Mayıs 2017 at 14:59

  ben 6haftalik hamileyim. kontrolde bebeyin kalp atislari duyulmadi ve embirion gorulmedi. anebirionik gebelik. bu kromozomal bozukluklami ilgili? 3yasinda oglum var. 4-5kelime ancak soyluyor. bu da onunla ilgili ola bilirmi acaba. onceden cok tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2017 at 01:16

   Kromozom bozuklukları denildiğinde sadece tek bir bozukluk söz konusu değildir.

   ANEMBRİYONİK GEBELİKLER, istatistiksel çalışmalarda erken embriyonel ve fetal kayıplar grubunda yer almaktadır. Erken embriyonel fetal ölümlerde kromozom anomalilerinin %50’den fazlasını trizomiler oluşturur. Bunlar arasında en sık karşılaşılanı trizomi 16’dır. Anembriyonik gebeliğin çoğu kez nedeni bilinmez. Fakat bu tür gebeliklerden sonra ailenin genetik danışmanlık alması önemlidir.

   Yani genetik danışmalık almanızda fayda vardır, bu sayede çocuğunuzun durumu hakkındaki soru işaretlerini de bir an önce çözmüş olusunuz.

   Çocuklarda konuşma gecikmesi nedenleri hakkında daha fazla bilgiye altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-konusma-gecikmesi-neden-olur/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Sibel Öztürk

  23 Mayıs 2017 at 16:06

  Merhaba sevgili hocam 37 yaşındayım 13.02.2017 tarihinde doğum yaptım. Anne karnında bebekte özefagus atretizi teşhisi konuldu yanlız elimde tarama testlerinden hiç biri yoktu ancak durum doğduğunda belli olacak deniliyordu büyük bir ihtimalle trizomi 18 deniyordu yanlız bu arada bnm 2 tane daha çocuğum var sağlıklı 17ve11yaşında.37+3de sezeryan ile doğum yaptım bebek yoğun bakımda 32gün dayanabildi bu arada genetiğe giden sonuçlar trizomi 18’i doğruladı. Böyle bir durum neden kaynaklanmış olabilir. Bebeğimizide kaybettik. Hiç düşüğüm ve kürtajım yok akraba evliliği yok. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2017 at 23:46

   Trizomi 18 (Edward’s) sendromunun oluşumunda genetik ve çevresel faktörler suçlanmaktadır. Trizomi 18’in oluşumunda anne ve babanın germ hücrelerinin gelişim sırasında tam ayrışmaması, çevre kirliliği ve annenin yaşının etkili olduğu, kısmen sosyoekonomik faktörlerin de etkili olduğu belirtilmektedir. Anne yaşının ilerlemiş olması ve anne yaşının çok genç olması trizomi 18’in önemli nedenleri arasındadır.

   Trizomi 18’li bebeklerin en karakteristik özellikleri intrauterin gelişme geriliği, mikrosefali, düşük kulaklar, ektremite anormallikleri gibi özelliklerdir. Trizomi 18’de yaşam şansı sınırlıdır, fakat oluşan gebeliklerin de %95 kadarı embriyonik dönemde ya da fetal hayatta ölümle sonuçlanırken, %5-10 kadarı doğumdan sonra bir veya bir yıldan biraz daha uzun hayatta kalır. Bu çocuklarda genellikle ağır kalp ve böbrek sorunları olur.

   Her genetik bozukluk genlerden geliyor anlamına gelemez, çünkü bazı genetik bozukluklar embriyonun oluşumu sırasında oluşan bir hatadan da kaynaklanır. Sizde de bu duruma sebep olan durum, yaşın 30’un üzerinde olması olabilir.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  DENİZ

  25 Mayıs 2017 at 17:21

  ERHABALAR 32 YAŞINDAYIM.İLK GEBELİĞİMDE SAĞLIKLI BİR KIZIM OLDU SONRASINDA2 DEFA HAMİLE KALDIM GEBELİKLERİMDE ERKEK BEBEKLERDE BÖBREK SIKINTISI OLUYORDU VE SONRASINDA SONLANDIRMAK ZORUNDA KALDIK.GENETİK TAHLİLLERİNDEN TUTUNDA TÜM TAHLİLLERİ YAPTIK HERHANGİ BİR SORUN OLMADIĞINI SÖYLÜYOR DOKTARLAR.SİZCE NE YAPLALIYIM.ŞU AN 10 HAFTALIK GEBEYİM TEKRAR AYNI ŞEYLERİ YAŞAMAKTAN ÇOK KORKUYORUM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 14:38

   Doktorlarınız herhangi bir şey olmadığını söylemiş. Böbrek sıkıntısı derken sıkıntının ne olduğu hakkında bir bilgi verilmemiş, bu nedenle net bir şey söylemek de zordur. Ayrıca böbrek sıkıntısı sizde mi yoksa bebeklerde mi oluyor? Bu konuda da net bir şey belirtilmemiş. Böbreklerde tek bir hastalık ya da tek bir sıkıntı yoktur.

   Gebelikte öncelikle böbrekler ve böbrek fonksiyonları değişime uğrar. Böbreğin çalışması, süzmesi ve dolayısıyla annenin tansiyonu gebelik öncesine göre farklılık gösterir. Gebelik döneminde böbreğe ait en önemli sıkıntılardan biri gebelik hipertansiyonudur. Bir diğer rahatsızlık ise tansiyonun yükselmesine bağlı gelişen preeklampsidir. Hamilelik döneminde böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları da sık görülen ürolojik sorunlardır.

   Ürolojik kontrollerinizi ve kadın doğum kontrollerinizi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  eylül

  10 Haziran 2017 at 00:16

  merhabalar 29 yaşındayım 3 yaşında sağlıklı bi oğlum var. 2. hamileliğimde 12 haftalıkken bebeğin kalbinin durduğunu öğrendik kürtaj genetik test derken turner sendromundan dolayı kalbnin durduğunu öğrendik. ben tekrar bebek sahibi olmak istiyorum herhangibir kromozamsal sorunla karşılaşma ihtimalimiz nedir bu konuda ne yapmamız gerekir çok teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 17:41

   Turner sendromu sık görülen kromozom anormalliklerinden biridir. Bu hastalık X kromozomunun P kolundaki fonksiyonel monozomi ile karakterizedir. İki X kromozomunun bulunduğu kızlarda bir X’in p kolu yoktur. Ağır, jenarilize ödem ve kistik higroma ile birlikte olan olgularda anne karnında ölümler sıktır. Çoğu olguda fetal ödem ve pulmoner effüzyon akciğer gelişimini bozar. Canlı doğan bebeklerde kardiyovasküler anormallik ve hipertansiyon yok ise hastalığın seyri genellikle iyidir.

   TUNER SENDROMLU HASTALARDA GÖRÜLEBİLEN DİĞER ANORMALLİKLER ve SORUNLAR ARASINDA; atnalı böbrek, pelvik kısmında yerleşim gösteren ya da çift toplama sistemli böbrek, dışa çarpık dirsek, biküspit aort stenozu, aort dilatasyonu ve koarktasyonu, idiyopatik hipertansiyon, boy kısalığı, cinsel gelişim geriliği, lenfödem, saç çizgisi düşüklüğü, yele boyun görünümü, belirgin kulaklar, göğüs kafesi genişliği, adet kanamalarının hiç olmaması, kifoz, skolyoz, diyabet, tiroidit gibi anormallikler ve sorunlar sayılabilir.

   Turner sendromu genetik değil kromozomal bir bozukluk olduğu için, Turner sendromlu bir çocuğu olan anneler için bir başka kromozom anomalili çocuk (düşük veya canlı doğum) sahibi olma riski artmamıştır.

   Turner sendromunun farklı tipleri de vardır.

   Bunları hamilelik planından önce doktorunuzla da görüşmenizde fayda vardır.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 18. Avatar

  Deryakocaman

  27 Temmuz 2017 at 20:46

  Merhabalar ilk tüp bebek denemem 7. Gün dondurulmuş blastosist embriyo transferi oldu. Ve negatif sonuçlandı. Doktorum periferik kanda kromozom analizi çalışması istedi. Eşimden ve benden. Neden istemiş olabilir bununla ilgili beni aydınlatırmısınız neden istemiş olabilir doktoruma ulaşamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 19:59

   İmplantasyon öncesi genetik tanı (preimplantasyon genetik tanı) yöntemi ile yardımlı üreme teknikleri kullanılarak oluşturulan embriyodan, kromozomal olarak anne rahmine yerleştirmek ve böylece kromozom bozukluğuna bağlı oluşan düşükleri ya da veya anormal fetüs nedeniyle gebeliğin sonlandırılması azaltmak için uygulanan bir tanı yöntemidir. Doktorunuz bu amaçla analiz istemiş olabilir.

   Bunu doktorunuza danışarak doktorunuzdan öğrenmeniz daha doğru olur, çünkü sizin genel sorununuzu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Aysel

  28 Temmuz 2017 at 11:05

  Suallara cavab yazan hekimlera halal olsun.etrafli melumat yazirlar.hec yorulmadan.hec usenmeden.ellerinize sagliq.

 20. Avatar

  Ulker

  4 Ağustos 2017 at 15:21

  merhabalar.ben 6ay once 12haftalik hamileliyimi sonlandirdim..anensefaliya techizi konundu.12ci haftasinda gerekli testleri vermeye gitmisdik.ultrasonda bakdik cocugun yuzu vardi ama kafasinin arkasi yoktu.neden boyle oldu anlamadan hemen beni kurtaj etdiler.bir gun bile bekleme dediler..kurtaj olduktan sora doktorum hamile kalma dedi.sonra kan testi yaptik esim de ben de..ureaplazma mikrop cikti.ikimizde de..kocamda da bende de.sonra tedavi olunduk.temizlendi ureaplazma..ama genetik tahliller yapmatik.simdi yine hamileyim 5haftalik.simdilik her sey yolunda.bu bir daha tekrarlana bilir mi?bir de ben hamile oldugum zaman cok kotu hastalanmistim.grib,ates oksuruyordum.bu da sebep ola bilir mi?onceden tesekkurler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 12:48

   Jinekolojik enfeksiyonlar arasında önemli yeri olan Mycoplasma ve Ureplasma enfeksiyonları nongonokoksik üretrit, pelvisteki organların yangısal hastalıkları, doğum sonrası enfeksiyon, düşük, ölü doğum, düşük kilolu bebek, hamilelik sürecinde plasenta iltihabı, eklem iltihabı, yenidoğan döneminde zatürre ve menenjit gibi çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

   Uygulanan tedavi sonrası dirençli durumlar açısından tekrar testlerin yapılması gerekir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmeniz önemlidir.

   Hamilelik öncesi ya da bundan sonra genetik danışmanlık almanızda da fayda vardır. Bunlar hakkında takibinizi ve tedavinizi yapan doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Halil

  15 Aralık 2017 at 13:38

  merhabalar, ben 36 esim ise 35 yasında esim 2 kez düsük yaptı, 2 tane kızımız var bunlarda sorun olmadı bunların sebebi nedir? Patoloji sonuçları iyi cıktı. birincisi 2.5 aylık 2. ise 1.5 aylık düştü.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 19:53

   DÜŞÜK GELİŞMESİ (ABORTUS), yirminci haftadan önce veya fetus ağırlığı 500 gramın altındayken gebeliğin sonlanması durumudur. Anne yaşının 18’den küçük veya 35’den büyük olması düşük riskini arttırır. Tabii bu durum kadından kadına göre de değişiklik gösterebilir ve 30-35 yaş arası bir kadında da bu risk artışı olabilir. 35 yaş ve üstü oosit yaşlanmasına bağlı olarak anöploidi oranının artışından dolayı gebelik kaybı riskinde keskin bir artış söz konusudur. Yaygın olarak kabul gören görüşe göre, bir sonraki gebeliğin de kaybedilme riski kaybedilen her gebelikle birlikte artar ve 5.-6. düşüklerden sonra oluşacak bir sonraki gebelikte de düşük gelişme riski %50’nin üzerine çıkar.

   TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARININ DİĞER NEDENLERİ ARASINDA koagülasyon sistemi bozuklukları, genetik faktörler, anatomik faktörler, immünolojik nedenler, hormonal bozukluklar, çevresel faktörler sayılabilir. Tam bir değerlendirmeden sonra bile hastaların yaklaşık yarısında açıklayıcı bir neden bulunamamaktadır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Ezgi

  28 Haziran 2018 at 08:14

  Merhaba,
  Hamilelik sürecimde 8.haftada kanamam oldu doktor kese içinde kanama var dedi. Daha sonra 13. haftada tekrar bir kanamam oldu. Kontrollerimiz sırasında her şeyin gayet normal olduğu söylendi hep. Ancak 19.haftada doktorumuz bebeğin kalbinin 16.haftada durduğunu söyledi. Patolojik incelemede major anomali yok dendi. Neden olmuş olabilir? Ve bir sonraki hamileliğim için ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2018 at 12:26

   Gebeliğin 20. haftasından sonra veya 500 gr’dan büyük doğumda ve doğumdan sonra hiçbir canlılık belirtisi olmayan doğumlar ölü doğum olarak adlandırılır. Gebeliğin 20. haftasından önce veya 500 gr’dan düşük embriyo veya fetus kayıpları ise düşük (abortus) olarak adlandırılır. Sizdeki durum ölü doğum olarak değil düşük olarak tanımlanabilir.

   Abortusların %80 kadarı ilk 12 hafta içerisinde ortaya çıkar ve genellikle fetal (bebek ile ilişkili) nedenlere bağlıdır; bunlarında yaklaşık yarısı kromozomal anomalilere bağlıdır. 12. haftanın üzerindeki abortuslarda ise sıklıkla sebep maternal (anne ile ilişkili) faktörlerdir.

   FETAL FAKTÖRLER; kromozomal faktörler, yapısal anomaliler, plasenta ile ilgili faktörler, anembriyonik gebelik.

   MATERNAL FAKTÖRLER; enfeksiyonlar, kronik hastalıklar, endokrin sorunlar, alışkanlıklar, radyasyon, çevresel etkenler ve ilaçlar, trombofiller, anatomik faktörler, herpes simpleks tip 2, HIV-1, treponema pallidum, B grubu streptokok enfeksiyonları, chlamidia trachomatis, mycoplasmahominis, toxoplasma gondii, CMV, Rubella.

   Doktorunuz ile bu durumun nedeni hakkında daha detaylı konuşarak nedenin araştırılmasını isteyebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Ayşe

  19 Temmuz 2018 at 14:17

  Merhaba benim bebeğimden klippel feil şüphelendiler genetik testte 3. Ve 11. Kromozomlarda anormallik var dediler sonuçları ne olur ne biter bilgi verir misiniz bebeğimin şimdilik sadece boynu kısa daha ne olur bilgi verir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2018 at 22:46

   KLİPPEL-FEİL SENDROMU: Klasik olarak kısa boyun, düşük saç çizgisi, servikal ve vertebralarda füzyona bağlı boyun hareket kısıtlılığı üçlüsünün görüldüğü bir sendromdur. Klippel-Feil sendromu bulunan hastalarda boyun deformitesi dışında genitoüriner sistem, işitme, omurilik, kardiyovasküler sistem ve kas-iskelet sistemini ilgilendiren anomaliler de eşlik edebileceği gibi, en sık eşlik eden anomali skolyoz ve/veya kifozdur.

   Familyal (ailesel) Klippel-Feil sendromu hastalarının 8. kromozomun uzun kolunda (parasentrik inversiyon) lokalize olduğu belirtilmiştir. Kalıtım otozomal resesif geçişli (her iki ebeveynden mutasyona uğramış genin alınmasıyla oluşan) ya da otozomal dominant geçişli (tek bir ebeveynden mutasyona uğramış genin alınmasıyla oluşan) olabilmektedir.

   Tedavinin başlangıç aşamasını, ağrının kontrolü ve komplikasyonların önlenmesi oluşturmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, komplikasyonlar açısından düzenli kontroller ve takip bu hastalıkta son derece önemlidir. Gereken durumlarda cerrahi tedavi veya tedaviler de uygulanabilir.

   Hastalık sınıflandırılarak değerlendirilir. Bu nedenle hangi hastanın ne kadar etkileneceği, başka hangi anomalilerin eşlik edeceği veya ettiği, ne gibi komplikasyonlar gelişeceği konusunda buradan bir şey söylemek doğru olmaz. Merak ettiklerinizi, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini doktorunuzdan veya doktorlarınızdan öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

   Doktorlarınızın önerilerini ve takiplerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Ceren

  31 Ağustos 2018 at 18:40

  Merhaba. 2 dusuk yaptim biri 4.hafta digeri pkos oldugum icin onca ugraslara ragmen 2 yil sonra ikiz gebelik(tek yumurta ikizi) olarak elde ettim ancak 9. Haftada kalpleri durdu. Bebeklerin genetiginde xxy klinifelter sendromu cikti. Bir dahaki gebeligimde kromozom bozuklugu olma ihtimali artarmi? Benim ve esimin genetik sonuclarimiz temiz cikti. Bu sendrom anne yada baba nedenli midir? Esimin benden once 2 saglikli cocugu olmus. Konuyla ilgili aydinlatirsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Eylül 2018 at 01:59

   Hastalarda görülen fazladan X kromozomu, genellikle gemetogenez esnasında (eşey hücresi oluşması sırasında) ovum ya da spermin normal cinsellik kromozomu yanında fazladan X kromozomu taşıması ile oluşur. Zigot (erkek ve dişi gametin birleşmesiyle oluşan döllenmiş hücre) oluştuktan sonraki mitoz (hücre bölünmesi) safhasındaki hatalardan kaynaklanarak gelişen Klinefelter sendromlu olgular daha nadirdir.

   DNA probları kullanılarak yapılan çalışmalar doğrultusunda babaya ait bölünme hatalarının hastaların % 53,2’sini teşkil ettiği, anneye ait bölünme hatalarının ise %43,7’sini teşkil ettiği bilinmektedir.

   Klinefelter sendromlu olguların büyük çoğunluğunda kromozom kuruluşu 47 XXY olmakla birlikte, 48 XXXY, 48 XXYY, 49 XXXYY ve 47 XXY/46 XY mozaik kromozom yapısı gibi sayısal kromozom anomalileri de görülebilmektedir.

   Genetik uzmanınız size daha doğru bilgi verecektir. Çünkü bu işin uzmanları, genetik uzmanlarıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Damla

  4 Ekim 2018 at 10:56

  Merhabalar 18 haftalik hamileyim bugün doktora gittim. Ayrıntılı ultrosona girdim. Bebeğmin kalbinde 1 tane parlak nokta varmış. Kalsiyum cokmesi dedi doktor galiba buna kreclenmede deniyor. Ikili tarama testim normal cıktı bi sorum Yok tu.doktor tek başına bi anlam ifade etmez dedi ama beni yönlendirme ile kalbi tam incelemesi için bir doktora yönetti. Sol bobregindede genişleme var dedi. Bunlar bir birini tetikleyen seyler mi bu konu hakkında kafam çok karıştı. Ne yapmam lazım. Benimle alakalı beslenmemle alakalı bir durum mu .Bilgilendirmisiniz.lutven

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 23:30

   İntrakardiyak ekojenik fokus ultrasonografik bir terim olup kalp boşlukları içerisinde genellikle milimetrik parlak alanları tanımlar. Geçmişte ve günümüzde farklı yazarlar kromozomal bazı bozukluklar ile ilişkili olabileceğini hem savunmuşlardır, yapılan bazı çalışmalar neticesinde hem de ilişkisiz bulmuşlardır. Yani bu durumun kromozomal bir durumla ilişkisinin olup olmadığı hakkında buradan (internet sitesi üzerinden) net bir şey söylemek zordur. Bu konudaki bilgiyi bu işin uzmanları olan genetik bölümünden veya doktorunuzdan almanız daha doğru olur.

   Anne karnındaki bebekte tespit edilen hidronefroz (yani diğer bir deyimle böbrek genişlemesi) durumunun çok çeşitli nedenleri vardır. İntrauterin geçici hidronefrozdan böbreğin ve idrar yollarının klinik olarak ciddi doğumsal anomalilerine kadar değişir. Oligohidroamnios (bebeğin suyunun az olması) ve ek böbrek ve böbrek dışı anomalilerin bulunması önemli bir patoloji olabileceğini düşündürür.

   Eğer hem börekte genişleme (hiperhidronefroz) hem de ekojenik fokus tam doğrulanırsa kromozom bozuklukları açısından daha detaylı incelemeler gerekebilir. Fakat buradan, daha şimdiden net bir söylemek, şudur ya da budur demek tabii ki mümkün değildir.

   Doktorunuz istediği testlerin sonucuna göre size bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git