Hastalıklar ve Tedaviler

Kırık, Çıkık Ve Burkulma Neden Olur?

Kırık, kemik bütünlüğünün bozulması, kemik hasarı ile yumuşak doku yaralanmasıdır. Kırıklar darbe nedeni ile ya da kendiliğinden oluşabilir. Bazen yaşın ilerlemesi sonucu kırık oluşma riski artar. Kırıklarda felç kalma riski, şok, kanama, ödem, açık kırıklarda enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Kırık, çıkık ve burkulma belirtileri ve tedavileri

Kırık, kemik bütünlüğünün bozulması, kemik hasarı ile yumuşak doku yaralanmasıdır. Kırıklar darbe nedeni ile ya da kendiliğinden oluşabilir. Bazen yaşın ilerlemesi sonucu kırık oluşma riski artar. Kırıklarda felç kalma riski, şok, kanama, ödem, açık kırıklarda enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Kemikteki kırılmanın derecesi etkisi olan nedene göre küçük bir çatlaktan bir veya bir çok kemiğin kırılmasına ve bazen komşu eklemlerde bile çıkığında eşlik etmesine (kırıklı çıkık) gibi kırıklar oluşması şeklinde olabilir. Kırığı oluşturan neden kemiğin kırılmasına neden olduğu gibi, kemiğin çevresindeki deri, kaslar, tendonlar, ligamentler, damarlar ve sinirlerinde zarar görmesine sebebiyet verebilir.

Kırığı oluşturan nedenler ile kırık lokalizasyonları yaşlara göre farklı şekillerde görülebilir. Yeni doğan bebeklerde doğumda oluşan travmalar, çocuklarda düşmeler, dövülme ve trafik kazaları, gençlerde spor, trafik kazaları ve motor kazaları, yetişkinlerde trafik ve iş kazaları, Yaşlılarda düşmeler ve kendiliğinden oluşan kırıklar olarak görülmektedir.

Kırık çeşitleri

Kırık çeşitleri

Kırık çeşitleri

Kapalı kırıklar : Kemik bütünlüğü bozulmuş iken, deri sağlamdır. Bu tip kırıklarda enfeksiyon kapma riski düşüktür ve iyileşme süreci daha hızlı olur ve çok fazla sorun çıkmayabilir.

Açık kırıklar : Derinin bütünlüğü bozulmuş iken, kırık uçları dışarı çıkmış olabilir. Bu gibi kırıklar trafik kazası ya da yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar veya ateşli silahlar ile meydana gelen kırıklardır. Bu gibi travmalarda ciltte kesi ve yaralar bulunur. Bu tip kırıklarda tedavi süreci uzun, zor ve enfeksiyon kapma riski daha yüksektir.

Çöken kırıklar : Yassı kemiklerde görülen kırıklardır (baş kemikleri gibi).

Komplike kırıklar :Kırılan kemikler bazı organlara zarar verir (kaburga kemikleri akciğere, dalağa zarar verir).

Yaş ağaç kırıkları :Kemik bütünlüğü çok fazla bozulmamıştır ve bozukluk sadece bir bölümdedir. Genellikle çocuklarda görülür.

Parçalı kırıklar :Kemik bir çok yerinden kırılmıştır. Genelde yüksekten düşmelerde ve trafik kazalarında meydana gelir.

Kırık belirtileri

Kırık belirtilerinde hareket ettikçe artan ağrı, kırılan bölgede şekil bozukluğu, hareket etmede zorluk, kırılan bölgede şişlik (ödem) ve morarma gibi belirtiler görülür.

Kırıklarda ilk yardım

Kırıklarda ilk yardım yapılırken hayatı tehdit eden yaralanmalara öncelik verilir. Hasta veya yaralı hareket ettirilmez ve sıcak tutulur. Kol etkilenmiş ise yüzük ve saat gibi eşyalar çıkarılır. Çünkü, oluşabilecek şişlik (ödem) dokuda zedelenmeye neden olabilir. Kırığın tespiti yapılırken ya da sargıya alınırken parmaklar görülecek şekilde açıkta bırakılır.

Çünkü parmaklardaki renk, hareket ve duyarlılık bu şekilde görülür. Kırık şüphesi olan bölge, ani hareketler ettirilmeden hem alt hemde üst eklemleri içine alacak şekilde sopa, tahta, karton gibi sert ve kırık kemiği yetecek uzunlukta malzemeler kullanılarak kırık tespit edilir.

Açık kırıklarda yara var ise tespiti yapmadan önce temiz bir bez ile yara sarılmalıdır. Kırık bölgenin sık sık nabız atışı, derinin rengi ve ısısı kontrol edilmelidir. Kol ve bacaklar yukarıda tutulup, acil tıbbi yardım istenir.

Çıkık nedir?

Çıkık nedir

Çıkık nedir

Çıkık, kemik ve eklemlerin anatomik yapısının bozulmasıdır. Eklemlerin birbiri ile teması yoktur ve aynı durumda kırık oluşmuş olabilir. Çıkıklar kendiliğinden düzelemez. Çıkıklar en sık, omuz ön taraf, dirsek arka taraf, kalça arka taraf, diz ön taraf çıkıkları şeklinde oluşur.

Çıkık belirtileri

Çıkık belirtileri, dayanılmaz ağrı, çıkığın tamiri geç kalındığında şişlik ve morarma, bir süre o bölgeyi kullanamama gibi belirtilerdir.

Çıkıkta ilk yardım

Çıkılar için ilk yardım yapılırken eklem aynen bulunduğu şekilde tespit edilir ve çıkık yerine oturtulmaya çalışılmaz. Hastaya veya yaralıya ağızdan herhangi bir şey verilmez. Çıkığın olduğu bölgede nabız, deri ve ısı kontrolü yapılır ve acil olarak tıbbi yardım istenir.

Burkulma nedir?

Burkulma nedir

Burkulma nedir

Burkulma, eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılması olup, ani zorlanmalar sonucu oluşur.

Burkulma belirtileri : Burkulan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik ve o bölgeyi kullanama gibi belirtilerdir.

Burkulma da ilk yardım

Burkulmadan sonra ilk yardım esnasında bir bandaj yardımı ile burkulan bölgenin tespiti yapılır ve şişliğin önlenmesi için burkulan bölge yukarıya kaldırılır. Burkulmalarda eğer imkan var ise buz uygulaması yapılır. Burkulan bölge mümkün olduğunca hareket ettirilmez ve tıbbi yardım gereklidir.

Kırık, çıkık ve burkulmalarda tespit nasıl yapılır?

Tespit nasıl yapılır

Tespit nasıl yapılır

Kırıklar, çıkıklar ve burkulmalarda tespit için ilk yardımı yapan kişi elinde olan malzemelerden yararlanır. Bu malzemeler, üçgen sargı, rulo sargı, battaniye, hırka, eşarp, kravat ve benzeri yumuşak malzemeler ile tahta, sopa ve karton gibi sert malzemeler kullanılır.

Tespit yapılırken yaralı bölge sabit tutulmalı ve yara var ise üzeri temiz bir bez ile kapatılmalıdır. Yaralı bölge ne şekilde bulundu ise o şekilde tespit edilmeli ve düzeltilmeye çalışılmamalıdır. Tespit, kırık, çıkık ve burkulan bölgenin üstündeki ve altındaki eklemleri kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz çevresinde oluşan kırıklar
  2. Kalça kırıkları neden olur
  3. Omurga kırıkları neden olur
  4. Boyun kırıkları nedenleri

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git