Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kozmetik Akne Nedir? Kozmetik Akne Neden Olur? Kozmetik Akne Tedavisi

KOZMETİK AKNE NEDİR, NEDEN OLUR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kozmetik akne, genellikle orta yaştaki kadınlarda görülen bir akne formudur. Genellikle komedojenik madde içeren çeşitli kozmetik ürünlerin uzun süreli kullanımı sonucu görülür. Kozmetik ürünler bazen akne tedavisinde yardımcı olarak kullanılsa da, bazen kozmetiklerin kendisi de akneye neden olabilir. Özellikle mankenler, fotomodeller gibi işi gereği ağır kapatıcı makyaj uygulanan bireylerde kozmetik aknesi görülebilmektedir (mesleki akne).

KOZMETİK AKNE BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Kozmetik akne genellikle ürünün birkaç ay kullanımından sonra ortaya çıkar. Benzer görünümlü çoğunlukla kapalı, bazen de açık siyah veya beyaz noktalarla, nadiren de kozmetik ürünün 1-2 haftalık kullanımı ile ortaya çıkan püstüllerle karakterizedir.

KOZMETİK AKNE TEDAVİSİ

Sebep olan kozmetik ürünün kesilmesiyle belirtiler yavaş yavaş geriler. Bazen gereken durumlarda topikal ilaçlar kullanılabilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Akne Nedir
  2. Akne Türleri
  3. Cilt Lekesi Neden Olur
  4. Güneşlenmek Zararlı mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git