Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kötü Huylu Cilt Beni – Malign Melanom Neden Olur?

Malign melanom (kötü huylu cilt tümörü), üç tip deri kanseri içinde en ciddi olandır.

Malign (kötü huylu) melanom kanseri nedir?

Malign melanom (kötü huylu cilt tümörü), üç tip deri kanseri içinde en ciddi olanıdır. Diğer ciddi olan deri kanseri tipleri ise bazal hücreli kanser ve skuamöz hücreli kanserlerdir. Bu cilt kanseri tipleri tedavi edilmez ise ölümcül olabilir.

Malign (kötü huylu) melanom nedenleri

Malign melanom melanositlerin (melanin pigmenti üreten hücrelerin) tümörüdür ve uzun süre güneş ışınına maruz kalma sonucu meydana gelir. Güneşli iklimlerde senelerce yaşamış açık tenli ve seyrek kıllı orta ve ileri yaşlardaki kişilerde sık görülür.

Muhtemel güneş banyosu ve güneşli ülkelerde yapılan tatillere bağlı İngiltere’de her yıl artış gösteren malign melanomlu hasta sayısı ve ölümler vardır.

Çocukluk dönemlerinde ciddi derecede güneş yanığına maruz kalınması durumunda ileri yaşlarda malign melonom hastalığına yakalanma riski artar. Güneş banyosu da melanom oluşumu ile yakından ilişkilidir. Ayrıca solaryumda bronzlaşma da melanom kanserine neden olabilir.

Bunların dışında melanom kanseri riski böbrek nakli olmuş kişilerde, lenfoma gibi hastalığı olan kişilerde, ailesinde malign melanom öyküsü olan kişilerde, Xeroderma pimentosum hastalığı olan kişilerde, sarışınlarda, kızıl saçlı kişilerde, mavi gözlülerde, çilli derisi olan kişilerde, çiftçilik ile uğraşanlarda, denize yakın çalışanlarda, pilotlarda gibi durumlarda daha yüksektir.

Malign (kötü huylu) melanom belirtileri

Malign melanom belirtileri

Malign melanom belirtileri

 1. Tümörler genellikle açıkta kalan deri kısımlarında ortaya çıkar fakat gözler dahil vücudun her yerinde malign melanom oluşabilir. Tümörlerin boyutu büyür veya düzensiz sınırlıdır.
 2. Tümörlerin malign kitle haline gelmesi, kanaması, kabuklanması, kşıntılı ya da iltihaplı duruma gelmesi görülebilecek diğer belirtilerdir.
 3. Ciltte meydana gelen bu tip değişimler mutlaka doktora gösterilmelidir.
 4. Melanom normal deride oluşabilir ve bazen melanom pigment içermez (bu durum amelanotik melanom olarak adlandırılır).
 5. Malign melanom tedavi edilmez ise derinin (cildin) diğer katlarına da ulaşarak vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.
 6. Her bir milyon cilt beninden biri malign hale gelir. Şekil değişikliği, koyulaşma, hassasiyet, ağrı, kaşınma, ülserleşme gibi belirtiler malign melanom için uyarıcı özellik taşır.

Malign (kötü huylu) melanom teşhisi

Malign melanom’un erken teşhisi kanserin hayatı tehdit eden yayılımını önlemek için çok ama çok önemlidir. Malign melanom büyüyen doku ve çevre dokusunun mikroskopik inceleme için çıkartıldığı deri biyopsisi ile teşhis edilir.

Oluşumun yanındaki lenf düğümlerinden de örnekler incelenebilir. Bu örneklerde kanser hücrelerinin görülmesi durumunda kanserin yayılma gösterdiği anlaşılır. Malign melanom şüphesi varlığında Breslow kalınlığı ölçümü, Clark düzeyi ölçümü gibi tetkikler de yapılır.

Malign (kötü huylu) melanom tedavisi

Malign melanom tedavisinde melanom ve geniş çevre doku cerrahi olarak çıkarılır. Bunun yanı sıra tedavide radyoterapi tedavisi, kanser ilaçları tedavisi ve immünoterapi tedavisi gibi tedaviler de uygulanır. Ayrıca lenf nodu metastazı olmuş vakalarda bölgesel lenf bezi temizliği cerrahisi de uygulanır.

Evre 3 olan lenf bezi malign melanom sıçramalarında (metastazında) genellikle 5 yıllık yaşam süresi % 25, % 60 arasındadır. Malign melanom uzak bölge veya organ metastazlarında cerrahi tedavi şansı var ise cerrahi tedavi uygulanır. Evre 4 malign melanomlarda tedavi şansı çok düşüktür, bu nedenle erken teşhis ve erken tedavi çok önemlidir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Cilt kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Solaryum sağlığa zararlım mı
 3. Çocuklarda cilt beni neden olur
 4. Güneş yanığı tedavisi ve güneş yanığından korunma
 5. Bazal hücreli karsinom neden olur
 6. Güneşlenmek kanser yapar mı
 7. Yumuşak doku tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

14 Yorum

 1. Tarık özkan

  30 Temmuz 2016 at 07:03

  Merhaba ben malign melanom hastasıyım tedavi görüyorum onlolojide bundan önce amiliyat oldum ilk başlangıç ayakta idi amiliyat oldukdan sonra bacağıma cıkdı ve bu esnada bacağımda lenzıyonlar olmaya büyümeye başladı ve şuanda akıntı kanmama ağrı yapıyor çok bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz veya nasıl bir tedavi önerirsiniz ilginiz için tşkler saygılarımı sunarım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 15:00

   Melonom bir kötü huylu bir cilt benleri türüdür. Bu tür durumlar zaten onkoloji bölümünde tedavi ve takip edilir. Onkoloji bölümünde gereken tedaviler uygulanacaktır.

   Takip için doktorunuza gitmemişseniz kesinlikle vakit kaybetmeden doktora veya daha önce tedavi gördüğünüz bölüme gitmeniz gerekir.

   Bu tür durumlar ciddi durumlardır ve buradan herhangi bir şey söylenemez. Gerekn tedaviler doktorlarınız tarafından uygulanacaktır zaten. Önemli olan takip ve tedavilerinizin dikkat edilmesidir.

   En kısa zamanda doktorunuza başvurmanız önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 2. Gözde

  28 Aralık 2016 at 21:52

  Merhaba doğuştan çene altında yaklaşık 10mm botutunda bir benim var kaşıntı kabuk ve kanama oluyor. Ayrıca yüzümde leke şeklinde benler boyut kazandı et beni oldu ve yeni lekeler oluşmaya başladı. Beni rahatsız eden diğer durum ise saçlarımın öbek halinde kökten dökülmesi fikrinizi almak istedim ailemi endişelendirmek istemiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 00:23

   Yüzünüzdeki benlerden ve lekelerden şimdiye kadar hiç örnek alınıp incelenmedi ise bunu bir cildiye uzmanına giderek isteyebilirsiniz.

   Bu şekilde saç dökülmesi saç kırana bağlı olabileceği gibi bazı kan hastalıklarına bağlı da olabilir.

   Bu benlerin artışı ve saç dökülmesi için öncelikle bir cildiye doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Ailenize telaş vermemek için doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Bu gelişmeler için bildiğiniz bir neden yoksa doktora gitmek önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Arthr

  31 Ocak 2017 at 11:48

  İyi günler benim annemde burun ve çene arasında malign melonun kisti var 3 kez ameliyat oldu. Fakat doktor halan küçük kitlenin olduğunu söyledi ve kemoterapi ye basladi. Ayrıca annem yaklaşık 1.5 yildır ameliyat süreci falan geçirdi kemi terapiye yeni başlandı bu geçen süreçte vücudun herhangi bir yerinde olmaması ve fazla büyüme olmaması koyulan teşhis dogrumudur. Bilgi verirseniz sevinirim. İyi calismalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 16:05

   Primer deri melanomlarının dört tipi vardır ve tiplerine göre değerlendirilirler. Bunlar yüzeyel yayılan melanom, nodüler melanom, akral lentiginöz melanom ve lentigo maligna melanom şeklinde sınıflandırılır.

   İleri yaşlarda ve genellikle baş-boyun bölgesi ve kollarda görülen melanom tipi genellikle Lentigo maligna melanomdur. Bu tip melenomun tekrarlama riski yaklaşık %50’dir fakat bu lezyonlar genellikle metastaz (sıçrama) yapmazlar. Doktorunuz ameliyatla aldığı kisti patolojik incelemeye göndermiştir zaten.

   Bu konuda deneyim sahibi olan onkoloji uzmanları tabii ki daha doğru bilgiyi verecektir, bu nedenle bunu doktorunuz ve doktorlarınızla konuşmanız daha doğru olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Oğuzhan

  15 Şubat 2017 at 03:22

  Merhaba, babamı maling melanomdan kaybettim ve benim ensemde de cocukluğumdan beri olan bir ben var ve son zamanlarda kaşıntılı ve ağrılıydı, ben de aldırmaya karar verdim, aldırdığımda benin köküne doğru kestane şeklinde büyük çıktı ama ben çok küçüktü bunun nedeni nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 13:48

   Benlerin kansere dönüşme riski vardır. Ben alındıktan sonra doktorunuz zaten patolojiye göndermiştir. Kötü bir şey olsaydı doktorunuz size söylerdi. Bu bölgede değişiklikler olursa ya da tekrar ben çıkmaya başlarsa doktorunuza kontrole gitmenizde fayda vardır.

   Malign melonom’un risk faktörleri arasında genetik yatkınlık da vardır, bu nedenle belli aralıklarla kontrolleriniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Aytekin

  27 Mart 2017 at 16:20

  Merhaba annemin elinde isaret ve orta parmak arasinda bir sertlik oldu daha sonra bir yukselme ve agri takip etti doktora gitti ve o bolgeyi aldilar meling malanom yazip patolojiye gonderdiler .sormak istedigim hastaligin teshisi icin bukadar bulgu yetermi kesin bu hastalikmidir yoksa patoloji sonucumu onemlidir..20 gun sonra sonuc cilacak eger melanomsa bu sure icerisinde ilerleme olurmu tesekkurler cevabinizi bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 21:41

   Hastalığın teşhisi için doktorun deneyimi de önemlidir. Patoloji sonucunda hastalığın tipi ve iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığı araştırılır ve lezyonun evrelemesi yapılır ve hastalığın evresine göre metastaz ya da tekrarlama riskleri değişiklik gösterebilir.

   Malign melanom teşhisi konulan hastaların yaklaşık % 85’inde basit eksizyon (yani oluşumun o bölgeden alınması) uzun süreli sağkalım sağlayabilir.

   Melanom teşhisinde, lezyonun tanımlanmasında bazı klinik özellikler de (örneğin lezyonun kenarlarının düzensiz olması, lezyonun rengi, lezyonun çapının 5 mm’den fazla olması, lezyonun çapının artış hızı, lezyonun ülserleşmesi veya kanaması gibi özellikler) tanıda yardımcıdır.

   Patoloji sonucuna göre doktorunuz size bilgi verecektir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Ayça Elçin

  2 Nisan 2017 at 22:59

  Merhaba benim bacağımın üst kısmında bir anda kan oturması gibi bir leke çıktı ve 3 gün içinde tümsek haline geldi ben oluştu dr a gitmeli miyim??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 22:15

   Kalp damar cerrahisine ya da bir fizik tedavi uzmanına veya ortopedi uzmanına hiç vakit kaybetmeden gitmeniz önemlidir. İltihaplı bir durum da olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 7. Feychoe

  24 Eylül 2017 at 11:29

  Dört yıl önce malign melanomu yendim. Tedaviyi bıraktım. Şu an çok şükür sağlıklıyım. Ama bir şey sormak istiyorum. Sigara bu hastalığın tekrarlanmasında ne kadar etkili?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2017 at 17:09

   Dünyada malign melanom ile ilgili coğrafik bölgelere göre değişen risk faktörleri tanımlanmıştır. Ancak malign melanom gelişiminde rol oynadığı düşünülen başlıca risk faktörleri; açık tenli olmak, güneş ışınlarına maruz kalmak, genetik yatkınlık, önceden var olan melanositik ben sayısı, displatik nevus varlığı ve geçirilmiş malign melanom öyküsüdür. Bunlar dışındaki risk faktörleri; immunsüpresyon (bağışıklığın baskılanması), çocukluk çağında kanser geçirme öyküsü, melanokortin-1 reseptör (MC1R) gen varyantları, Parkinson hastalığı, kseroderma pigmentozum ve solaryum ve PUVA terapisi gibi durumlar da risk faktörleri arasındadır.

   SİGARA VE KANSER İLİŞKİSİNE GELİNCE; kanser nedenleri çok çeşitlidir. Kanser oluşumunda pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörleri+ başlıca iki grupta değerlendirmek mümkündür, bunlar kişisel özellikler ve çevresel faktörlerdir. Kişisel özellikler arasında ailevi yatkınlık ve bazı genetik faktörlerdir. Fakat kansere neden olan faktörlerin çoğunluğu (%80 kadarı) çevresel faktörlerdir.

   KANSERE NEDEN OLDUĞU BİLİNEN ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN BAŞLICALARI ŞUNLARDIR:

   * Sigara içilmesi

   * Yanlış beslenme

   * Sanayileşme ve bunun sebep olduğu çevre kirliliği

   * Diğer çevresel faktörler

   Kanserin çevresel nedenleri arasında hiç şüphesiz en önemlisi sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde akciğer kanseri başta olmak üzere çok sayıda kanser gelişmektedir. Sigara içenlerde akciğer kanseri dışında gırtlak kanseri, ağız boşluğu kanseri, yutak kanseri, yemek borusu kanseri, mide ve bağırsak kanseri, pankreas kanseri, meme kanseri, mesane kanseri, rahim kanseri, dudak kanseri gibi kanserler sigara kullananlarda görülebilen kanserler arasında sayılabilir. Sigara bağışıklık sistemini de zayıflatarak kanser riskini arttırmaktadır. Kanser öyküsü olan kişinin bağışıklık sistemi ne kadar güçlü kalırsa, kanserin tekrarlama riski de azalır. Bu nedenle hem sigara kullanımından hem de sigara dumanından uzak durmanız son derece önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git