Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Koşucu Bacağı Nedenleri ve Belirtileri

Koşucu bacağı, bacağın ön kısmında ve yanlarında görülen ve egzersizde ortaya çıkan ya da daha da kötüleşen ağrı olarak tanımlanabilir.

Koşucu bacağı nedir?

Koşucu bacağı, bacağın ön kısmında ve yanlarında görülen ve egzersizde ortaya çıkan ya da daha da kötüleşen ağrı olarak tanımlanabilir. Bu bölgede hassasiyet ve şişlik te görülebilir. Koşma dışında bacak bacak üstüne atma sırasında, dizi bükme sırasında ve diz hareketleri ile ağrı hissedilir. 

Koşucu bacağı neden olur?

Koşucu bacağına kaval iltihaplanması, koşucularda sık karşılaşılan bir problemdir. Muhtemel nedenler arasında bir tendon ya da kasın iltihaplanması ya da periostit (kemiğin dış zarının iltihaplanması) bulunur. (Kompartman sendromu gibi). Koşu öncesi yetersiz ısınma ve sonrasında yeterli germe egzersizlerinin yapılmaması, antremanın hız seviyesinde yapılan değişiklikler, sert zeminde yanlış ayakkabı ile koşma, tepe koşularında birden hızlanma gibi etkenler koşcu bacağı oluşmasındaki diğer etkenlerdir. 

Koşucu bacağı tedavisi

Koşucu bacağı vakalarının çoğunda kaval kemiğindeki ağrı istirahatle iki ayda geçer. Steroid dışı antiinflamatuvar ilaçlar ağrıyı hafifletmede yardımcı olabilir. Nadir vakalarda kas üzerindeki aşırı basıncı rahatlatmak için cerrahi gerekebilir. Bazı hastalar fizyoterapiden de fayda görürler. Önlem için koşu mesafesi düzenlenmeli, mümkün oldukça yokuş yukarı koşulmamalı, koşu öncesi germe egzersizleri unutulmamalı ve aşırı yüklenme azaltılmalıdır. 

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
  3. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar
  4. Spor yaralanmaları nasıl önlenir
  5. Diz kapağı kayması nedenleri ve belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git