Hamilelik ve Doğum

Koryokarsinoma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Koryokarsinoma-plasentoma veya malign desiduma koryonepitelyoma, pterus içindeki plasental dokuda gelişen ve nadir görülen bir kanserli tümördür.

Koryokarsinoma nedir?

Koryokarsinoma-plasentoma veya malign desidua koryon epitelyoma, pterus içindeki plasental dokuda gelişen ve nadir görülen bir kanserli tümördür. Koryokarsinoma sıklıkla kadınlarda uterus ve overlerde, erkeklerde ise testiste gelişim gösteren bir tümördür. Koryokarsinoma kadınlarda genellikle mol hidatiformun (plasenta dokusunda gelişen kansere neden olmayan bir tümör) durumunun komplikasyonu olarak görülür. Bununla birlikte zaman zaman normal doğumdan, düşükten ve kürtajdan sonra da gelişebilmektedir. Bazen tümör, koryokarsinomaya neden olan gebelikten aylar hatta yıllar sonra belirti gösterir.

Koryokarsinoma belirtileri ve komplikasyonları

Koryokarsinomanın hiç bir erken belirtisi olmayabilir. Tümör, kürtajdan veya düşükten veya doğumdan sekiz hafta sonra kesintisiz devam eden vajinal kanamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Tedavisi yapılmaz ise tümör, rahim duvarını yok eder, kanser kana karışır ve vajina ve vulvaya yayılır. Daha sonra da karaciğer, akciğer, beyin ve kemiklere yayılır.

Koryokarsinoma teşhisi

Mol hidatiform tedavisi görmüş her kadın koryokarsinoma gelişimi bakımından düzenli olarak ultrason taraması ile gözden geçirilmelidir.

Kan ve idrarda insan koryonik gonadotropin (HCG) seviyelerine bakılır. Normal gebelik süreci sırasında HCG üretimi plasentanın sinsityotrofoblast hücreleri tarafından gerçekleşir. Ayrıca testis ve over tümörlerinde, trofoblastik hastalıklarda ve bazı nontrofoblastik tümörlerde de HCG üretimi olabilir. Vücutta yüksek seviyede HCG bulunması koryokarsinoma ile ilişkilendirilir.

Koryokarsinoma tedavisi

Koryokarsinoma tedavisinde anti-kanser ilaçları (kemoterapi) ile tedavi genelde başarılı olur. Histerektomi (uterusun [rahim] cerrahi olarak alınması) ameliyatı gerekebilir. Tedaviden sonra düzenli olarak 2 ile 5 yıl süresince HCG seviyesi takibi yapılır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Trofoblastik hastalıklar neden olur
 2. Hamilelikte plasenta hastalıkları
 3. Amniyon sıvısı fazlalığı neden olur
 4. Koryoamniyonit nedenleri ve tedavisi
 5. Amniyosentez nasıl yapılır

2 Yorum

 1. Avatar

  Selma

  8 Şubat 2018 at 16:19

  Merhaba ben size daha önce yazmıştım ve cok saolun cevapladınız. Hocam ben 21 ve 22 ekimde erkek arkadaşımla cıp-sür-yol-cinsellik yaşadım, 23 yasındayım ve bakireyim ve bu zamana kadar günü gününe adetimi oldum fakat 4 5 gün süren adetim 2 3 gün sürmeye basladı ve defalarca değişik hastanelerde en az 8 kere kan testi ve 6 kez ultrasona girdim hic bir sekilde gebelik olmadığını söylüyorlar. Ben bir metin okudum hocam gizli gebelik adında birşey doktorlara söylediğim zaman tıpta böyle birşey olmadığını söylüyorlar ama ben cok korkuyorum ve endişelim metin şöyleydi vakit ayırıp okumanızı rica ederim

  Bir kadnın hamile olduğunu anlaması zaman alabilir. Genel olarak halk arasında yaygın olarak dile getirilen belirtiler ilk sinyaller olur. Sonrasında ise gebelik testi gerçekleştirildiğinde durum ortaya çıkar. Birçok kadın hamile olup olmadığını bu şekilde anlar. Ancak bazen hamile olsanız bile testlerden olumlu cevaplar alamayabilirsiniz. Kulağa çok kötü bir durummuş gibi gelebilmektedir ama bu mümkündür. Bir kadının hamile olduğunu halde bunun bilincinde olmaması çok farklı sonuçlara neden olabilir.

  Oldukça ilginç olan bir durum ise gizli gebelik adı verilen durumun kadınlar arasında yaygınlaşmış olmasıdır. Genellikle bir kadın hamile olup olmadığını gebelik testinden sonra anlayabildiği için bu durum hızla yayılabilmektedir. İşin ilginç yanı ise bu durumun ikinci kez anne olmaya hazırlanan kadınlarda daha sık meydana gelmesidir. Anne adayları herhangi bir hamilelik belirtisiyle karşılaşmadıkları için hamile olmadıklarını düşünüp test yaptırmaya çok fazla yanaşmazlar ve sonucunda gizli hamilelik adı verilen süreç işlemeye başlar. Gizli hamilelik kadınların hamile olduklarını reddetmelerinden farklı bir durumdur. İkinci söylenen durum genç kadınlar arasında yaygın bir durumdur ve bu genç kadınlar hamile olmadıklarını düşündüklerinde onun gideceğini düşünmektedir. Hamile olmuş olmak hamileliği reddetmekten çok daha farklı bir durumdur.

  Hamile kalan kadının vücudu insan koryonik gonadotropin üretmeye başlar. Bu hormon gebe kalma durumundan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde kanda ve idrarda dolaşmaya başlar. Hormon yavaş yavaş mide bulantısı, kusma ve bitkinlik gibi hamilelik belirtilerini gebe kalan kadına yaşatmaya başlar. Gizli hamilelik yaşayan bir kadında ise insan koryonik gonadotropin çok az bulunur veya tespit edilemez. Yapılan testler sürekli negatif çıkar hatta bazen pozitif gözüken test birkaç gün veya bir hafta sonra negatif gözükebilir.

  Gizli hamilelik kadınların gebe kaldıkları günden 20 hafta geçmeden fark edemedikleri bir hamilelik durumudur. Bazı kadınlarda bu süre çok daha fazla olabilmektedir. Normal hamilelikte ise gebelik testi yapıldıktan sonra alınan sonuç her şeyi kolayca belli edebilmektedir.

  Yapılan gebelik testlerinde insan koryonik gonadotropin bulunmadığı sonucu çıkıyorsa ve bu sürekli gerçekleşiyorsa, devamlı olarak kanama yaşanıyorsa, ultrason örneklerinde negatif sonuçlar varsa ve ceninde hareketlenme yoksa veya çok az hareketlenme varsa bir kadının gizli hamilelik yaşadığı söylenebilmektedir.

  Hocam cok korkuyorum 20. Haftadan sonra belli olma şansı olurmu beta hcg testleri defalarca oldum negatif ultrasonda da yok ama bu gizli gebelik beni öldürüyor ve göbeğim şişti biraz bu beni dahada korkuyor. Mide problemlerim icin aşırı ilaç kullandım antibiyotik bunlarn bile gizlediğini düşünüyorm sürekli adet ağrısı gibi ağrı cekiyorum zaman zaman ve karnımda kıpırdama hissediyorum hocam nolur yardım edim böyle birşey söz konusu olabilir mi gizli gebelik var mı? Bikaç beta testim adet döneminde yapıldı farkedermi? Ama adetli değilkende yapıldı hep nehatif tek korkum gizli gebelik böyle virşey mümkünmüdür simdiden değerli yorumunuz icin teşekkür ederim hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2018 at 01:38

   Abdominal gebelik olarak adlandırılan bir çeşit ektopik gebeliğinde erken tanı oldukça zordur. Bu makale bunu anlatmak istemiş de olabilir. Abdominal gebelik; birincil ve ikincil abdominal gebelik olmak üzere iki tipe ayrılır.

   PRİMER (BİRİNCİL) ABDOMİNAL GEBELİK: Tüm ektopik gebeliklerin yaklaşık %1 kadarını oluşturur ve oldukça nadir görülür. Erken dönemde tanı oldukça güçtür. İnatçı abdominal ağrı en yaygın belirtisidir. Birincil abdominal gebelik ilk üçayda dış gebelik gibi klinik tablo ile ortaya çıkar. Abdominal gebeliğin kesin tanısı genellikle laparoskopi bulgularına göre doğrulanabilir.

   SEKONDER (İKİNCİL) ABDOMİNAL GEBELİK: İkincil abdominal gebelik dış gebeliğin sık görülmeyen, ancak fazlasıyla tehlikeli bir şeklidir. Çoğunlukla laparotomi yapılana kadar tanı konulamamaktadır.

   Yani gizli gebelik şeklindeki makale bunu anlatmış olabilir veya olmayabilir. Fakat yaşadığınız şikayetlerin altında yatan ve hormonları ilgilendiren başka bir bozukluk da olabilir.

   Hormonlar ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmeniz için endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

   Abdominal gebelik teşhisinde radyografik görüntülemeler (örn. pelvik bölgenin manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerle görüntülenmesi gibi) faydalı olabilir. Bunları doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bu durum psikolojik de olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git