Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Koryoamniyonit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Koryoamniyonit nedir?

Koryoamniyonit, amniyotik sıvı ve kese zarlarında görülen bir enfeksiyondur ve bu hastalık neyse ki gebeliklerin  % 1 ‘inde görülmektedir ama gerçek rastlanma payının çok daha yüksek olabileceği şüphesi de vardır. Bu enfeksiyonel ve bulaşıcı hastalık erken zar yırtılmalarına ve erken doğumlara neden olabilmektedir.

Koryoamniyonit belirtileri ve tanımlama

Koryoamniyonit genellikle klinik ve subklinik olarak iki farklı tipte tanımlanır.

 1. Klinik koryoamniyonit nedir? : Klinik koryoamniyonit maternal ateş (> 38 derece) ile birlikte maternal lökositoz (> 15.000/mm 3), maternal taşikardi (> 100/dk), fetal taşikardi (> 160/dk), uterus (rahim) hassasiyeti ve kötü kokulu amniyon sıvısından en az ikisinin birlikte olması ile tanımlanır.
 2. Subklinik koryoamniyonit nedir? : Subklinik ya da histolojik koryoamniyonit ise doğumdan sonra plasentanın histolojik olarak incelenmesi ile tanımlanır. Etken sıklıkla düşük virülanslı mikroorganizmalardır.

Bazı olgularda, özellikle başlangıçta koryoamniyonit hiçbir belirti göstermeyebilir. Tanıyı koymak bu hastalığın varlığını kanıtlayacak tek bir basit test olmamasından dolayı zordur. Çoğunlukla koryoamniyonit durumunun ilk belirtisi annedeki hızlı kalp atışlarıdır (Taşikardi) fakat bu hızlı kalp atışına susuz kalmak (dehidratasyon), bazı ilaçlar, düşük tansiyon ya da stres-sıkıntı da yol açabilir. Koryoamniyonit şüphesi varlığında, neden ne olursa olsun doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

Koryoamniyonit teşhisi

Hastalığın diğer bulguları arasında 38 derecenin üzerinde ateş ve çoğu olguda rahim hassasiyeti vardır. Eğer zar yırtılmış ise amniyotik sıvıdan gelen pis bir koku da vardır. Yırtılma var ise o zaman rahim ağzında başlayan kötü kokulu bir vajinal akıntı olabilir. Yapılan kan ve idrar tetleri sonucunda akyuvar sayısındaki artış gözlenir (bu bulgu vücudun bir bulaşıcı hastalık ile savaştığının işaretidir). Bebeğin ultrasonda görünümü küçük olabilir ve bu da endişeye sebep olur.

Koryoamniyonit tedavisi

Koryoamniyonit neden olur

Koryoamniyonit nedir

 1. Koryoamniyoniti oluşturan mikroorganizmalar geniş spektrumludur dolayısıyla tedavi, neden olan organizmaya ve anne ile bebeğin durumuna göre uygulanır.
 2. Hastalığın tedavisine karar verilmeden önce diğer belirtiler elenir.
 3. Hangi tip mikroorganizmanın sorumlu olduğunu saptayacak laboratuvar testleri istenir ve tedaviye başlanmadan önce bebek monitore edilir.
 4. Eğer gebeliğin sonuna az kalmış ise, zarlar yırtılmış ise ve/veya bebek veya anne zor durumda ise hemen doğum kararı alınır.
 5. Bebek yüksek derecede az gelişmiş ise, rahim dışında yaşama şansı yok ise, doğumun geciktirilmesi kabul edilebilecek durumda ise dikkatli takip ile, plasentaya geçebilen antibiyotiklerin verilmesi ile tedaviye başlanır.
 6. Bebek doğuma hazır hale gelinceye kadar ya da anne ve bebeğin durumu daha da kötüye gitmeye başlayana kadar doğum ertelenebilir. 

Koryoamniyonit bebeğe zarar verir mi?

Koryoamniyonit anne karnındaki bebekte ya da yeni doğan döneminde birçok organ ve sistemi etkileyebilmektedir. Koryoamniyonit durumunun anne karnındaki ve doğumdan sonra bebekte yapabileği olumsuz etkiler enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın tipine, enfeksiyonun süresine, şiddetine ve etkilediği yere göre değişiklik gösterebilir.

Enfeksiyon ve enflamasyonun neden olabileceği (koryoamniyonit’in) komplikasyonları arasında erken doğum, anne karnındaki bebekte büyüme geriliği, bebekte kronik akciğer hastalığı, bebeğin doğum sırasında ya da doğumdan önce ölmesi riski, bebeğin oksijen yetmezliğine bağlı ölümü, bebek doğduktan sonra erken dönem kan zehirlenmesi riskinin olması. sindirim sistemi sorunları (nekrozitan enterokolit gibi), menenjit (beyin ve omuriliği saran zarlarda iltihabi durum geişimi), intraventriküler kanama (beyin boşluklarında kanama), beyaz cevher hastalığı (multipl skleroz), serebral palsi (beyin felci), prematüre retinopati gibi bozukluklar meydana gelebilir.

Koryoamniyonit önlenebilir mi?

Tıptaki gelişmeler daha hızlı tanı ve tedaviyi mümkün kıldığı için hem anne hem de bebek yönünden koryoamniyonit riskini oldukça düşürmüştür. Tanı araçlarının daha da gelişmesi ile birlikte bu tip bulaşıcı hastalıkların başlamasının nasıl önleneceğinin ortaya koyulması ile bu riskler daha da azalabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Amniyosentez nasıl yapılır
 2. Sağlıklı bebek için hamilelikte beslenme nasıl olmalı
 3. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar ve önlemler
 4. Özel bakım gerektiren hamilelikler
 5. Hamilelikte kanama neden olur
 6. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur
 7. Hamilelikte dengeli beslenme listesi 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git