Enflamatuar Hastalıklar

Koroidit Nedir? Koroidit Neden Olur? Koroidit Belirtileri

KOROİDİT NEDİR?

Koroidit gözün arka bölümündeki doku tabakası (koroid) iltihabıdır. Tek başına veya tüm gözü etkileyen genel bir iltihabın (üveit) parçası olarak görülebilir.

KOROİDİT NEDEN OLUR?

Sıklıkla toksokaryaz, toksoplazmoz, daha nadir olarak sifiliz (frengi), histoplazmoz gibi enfeksiyonlara ve sarkoidoz (bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından dolayı gelişen, akciğerlerin yanı sıra başka organları da etkileyebilen sistemik bir hastalık) gibi nedenlerle koroidit oluşabilirken, bazen de nedeni belli değildir.

KOROİDİT BELİRTİLERİ

Genellikle ağrısızdır, ancak bulanık görmeye neden olabilir.

KOROİDİT TEDAVİSİ

Koroidit, altta yatan enfeksiyonunun antibiyotik ilaçlar ile tedavisi veya sistemik bir hastalığa bağlı gelişmişse bu hastalığın tedavisi ve kortikosteroid ilaçlar ile tedavi edilir.

Benzer Yazılarımız

  1. Üveit nedir, neden olur
  2. Romatizmal hastalıklar gözü etkiler mi
  3. Keratit ve keratit tipleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git