Enfeksiyon Hastalıkları

Köpeklerde Uyuz Tedavisi

Uyuz sadece köpeklerde değil, tüm evcil hayvan türlerinde uyuzun değişik şekilleri görülmektedir.

Uyuz bir ektoparazitoz olup etkeni, Sarcoptes scabiei’dir. Klinik şekilleri çok çeşitli olabilmektedir. Uyuz sadece köpeklerde değil, tüm evcil hayvan türlerinde uyuzun değişik formları görülebilmektedir.

Uyuz hastalığına neden olan parazitler, köpeklerde doku atıkları, kan, doku sıvısı ve deri döküntüleri ile beslenirler. Tüylerin ve derinin bütünlüğünü bozarak deride ikincil enfeksiyonların gelişmesine neden olurlar.

Köpeklerde uyuz belirtileri

Köpeklerde Sarcoptes canis uyuzu karın altına, ayakların iç yüzü ve baş gibi vücudun az kıl olan veya kılsız bölgelerine yerleşir.

 • Deride önce kızarıklık sonra kaşıntı,
 • Deri üzerinde kepeklenme, kabuklanma,
 • Bazen tüm vücudunda kepeklenme,
 • Yaygın kıl dökülmesi,
 • Kaşıntı,
 • Kaşınma nedeniyle deride yaraların oluşması.

Köpeğin kulak yoluna yerleşen kulak uyuzu nedeniyle hayvanın kulaklarında kahve telvesi gibi kabukların şekillenmesi, kulağın kalınlaşması, kulak yolunun kabuk ve koyu kirli renkte bir sıvıyla dolmasına bağlı şiddetli kaşıntı olur. Bu nedenle hayvan kulağını devamlı kaşır ve buna bağlı yaralar oluşur. Hastalık ilerlerse iç kulak iltihabı gelişmesi riski yüksektir.

Köpeklerde uyuz tedavisi

Uyuzun tedavisi günümüzde bulunan çeşitli ilaçlarla kolaylıkla yapılmakta (demodeks uyuzu dışında) ve yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Uyuz tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça etkili olup, çeşitli ürünler kullanılabilmektedir. Hastalığın derecesine ve tipine göre değişmekle birlikte şampuan, yıkama solüsyonu, enjeksiyon, damla, sprey, tablet gibi ilaçlar veterineriniz tarafından size önerilecektir. Bu ilaçlar bazen tek ya da kombine olarak verilebilir.

İlaçların nasıl uygulanacağı, hangi aralıklarla uygulanacağı hastalığın tipine, hastalığın yaygınlık derecesine, hastanın yaşına, hastanın bağışıklık durumuna, ilacın uygulama zorluğuna göre değişebilmektedir.

Köpeğimizi uyuzdan nasıl koruyabiliriz?

 • Köpeklerin barındığı ortamların temizlik ve hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Özellikle yaz aylarında pire, kene gibi dış parazitlere karşı köpek veya köpekler ilaçlanmalıdır.
 • Köpeğin tüy bakımı ve tüylerinin fırçalanması düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Köpek sıcak havalarda en azından 15 günde bir yıkanmalıdır.
 • Uyuz hastalığı bulaşmış olma ihtimali olan köpeğe ait malzemeler dezenfekte edilmelidir.
 • Köpek ile ilişki içinde olan ve uyuz olma ihtimali olan diğer köpeklerin kontrolü yapılmalıdır.
 • Rutin veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Köpeklerden insanlara uyuz bulaşır mı?

Uyuz hastalığının bazı türleri köpeklerden insanlara da bulaşabilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf, yoğun stres altındaki insanlara köpeklerden uyuz geçme olasılığı bağışıklık sistemi güçlü olan insanlara oranla daha yüksektir. Bu nedenle uyuz olan köpeğin bakımını yapan kişiler, aynı ortamda yaşayan kişiler kendi bakım ve hijyenlerine de dikkat etmelidir.

Köpeğinin deri bütünlüğü bozulursa, bunu hemen veteriner hekimlerine bildirmelidirler. 

Köpeklerde gençlik hastalığı nedir

Köpeklerde konjonktivit nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git