Hastalıklar ve Tedaviler

Köpeklerde Kenelerin Neden Olduğu Hastalıklar ve Korunma

Keneler, kan ile beslenme özellikleri olduğundan, insan ve hayvanlarda hastalık yapabilen pek çok patojeni taşıyabilecek büyük bir potansiyele sahiptirler.

Keneler, kan ile beslenme özellikleri olduğundan, insan ve hayvanlarda hastalık yapabilen pek çok patojeni taşıyabilecek büyük bir potansiyele sahiptirler. Türkiye’de halk arasında sakırga, yavşa, kerni gibi isimlerle de anılan keneleri, dünyanın her bölgesinde görmek mümkündür.

Başta yabani ve evcil memeliler olmak üzere, karada yaşayan omurgalılar kenelerin saldırısına uğrayabilir. Konakçılarının vücutlarından yayılan sıcaklık ve kokuları takip ederek onlara ulaşan kene, cheliceraları yardımıyla konakçısının derisine kenetlenir ve buradan beslenmeye başlar. Keneler bu beslenme özellikleri nedeniyle kan ile bulaşan ve ölüme kadar gidebilen sonuçlara sebep olan hastalıkları konakçıları arasında kolaylıkla taşıyabilirler ve bulaştırabilirler.

Kenelerden köpeklere bulaşan hastalıklar

Günümüzde dünya genelinde pet hayvanlarının ailenin bir ferdi gibi sahiplenme eğilimi artmaktadır. Özellikle tropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerdeki artan bu eğilim kenelerle nakledilen enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırmakta ve halk sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Köpeklere kenelerle nakledilen bazı enfeksiyözler;

Köpeklere kenelerle nakledilen diğer enfeksiyözler arasında hemoplasmosis, kene kaynaklı ensefalit, rickettsiosis gibi enfeksiyözleri sayabiliriz.

Köpeklerimizi kenelerden nasıl koruruz?

Kenelerle nakledilen etkenlerin sebep olduğu hastalıklardan Lyme borreliosis dışındaki enfeksiyonlar için ticari bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle, en iyi korunma yöntemi kenelerle mücadeledir.

  • Kenelerin aktiviteleri yıl boyunca sürebildiği veya kenelerin aktif olduğu yerlere köpeklerin götürülmesi ihtimali olduğu için, kenelerle yıl boyunca mücadele önem taşımaktadır.
  • Köpeklerde kene enfestasyonunu önlemek için tasmalar, akarisidal spreyler, banyolar ve daldırmalar gibi yöntemler uygulanabilmektedir. Bu konuda veterinerinizden yardım ve bilgi almanız faydalı olacaktır. Veterineriniz ayda bir uygulanacak bir ilaç önerebilir.
  • Ayrıca kenelerin olası patojenleri köpeklere veya köpeğinize aktarmasını engelleme açısından hijyen kurallarına uymak ve köpeklerin veya köpeğinizin yaşam alanını kenelerin barınamayacağı şekilde düzenlemek gerekir.

Köpeğimizden keneyi nasıl çıkartırız?

Öncelikle evcil hayvanı olan kişiler köpeklerini kenelerden korumak için ne yapılması gerektiği ve kullanılan ilaçlar hakkında veterinerlerinden bilgi almaları çok ama çok önemlidir.

Köpeğe yapışan kene bilinçsizce çıkarılırsa tam olarak çıkarılamayabilir, bu nedenle de köpeğe hastalık bulaşabilir.

Kene insanlardan nasıl dikkatlice çıkarılması gerekiyorsa, hayvanlardan da aynı özenle çıkarılmalıdır. Eğer köpek sahibi keneyi tam olarak çıkaramayacak ise mutlaka veterinere başvurmalıdır.

 

Köpeklerde uyuz hastalığı

Köpeklerde gençlik hastalığı

Köpeklerden bulaşan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git