Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları

Köpeklerde İshal ve İshal Tedavisi

Erişkin köpeklerde genellikle beslenme ile ilgili bozukluklar (örn. gıda zehirlenmeleri gibi) ishale neden olur.

İshal özellikle yavru köpeklerde önem taşır. İshal yavru köpeklerde birçok hastalığın belirtisi olabilir. Erişkin köpeklerde genellikle beslenme ile ilgili bozukluklar (örn. gıda zehirlenmeleri gibi) ishale neden olur.

Köpeklerde ishal neden olur?

İshal bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisidir, fakat ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için değerlendirilmelidir. Özellikle yavru köpeklerdeki ishaller, halk arasında kanlı ishal ve gençlik hatalığı olarak bilinen hastalıkların başlıca belirtisi olabilir ve bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilir. İshal paraziter sebeplerle, intestinal lenfanjiektazi nedeniyle, paroviral enteritis nedeniyle ve bakteriyel nedenlerle le de olabilir.

İshali olan köpeklerde acil bakım

Köpeğiniz çok genç (yavru) ise, yaşlı ise veya daha önceden bir hastalığı var ise, ishal için nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda veteriner hekiminize danışın. Çünkü bu yaş grubundaki ve kronik bir hastalığı olan köpekler hafif ishal durumlarında bile halsiz ve güçsüz düşebilirler. Ayrıca köpeğinizin ishali çok sulu ve/veya çok sık oluyorsa da veterinerinizi arayın.

Eğer köpeğiniz sağlıklı bir yetişkin ise evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar işe yarayabilir.

İshali olan yetişkin köpeğiniz için evde yapabileceklerinize gelince;

  • Köpeğinizin yeterli ve temiz su içmesini sağlayın.
  • Gerekirse suya ek olarak tavuk suyu, et suyu veya pedialyte verin.
  • Tavuğun beyaz etli kısımlarından (derisiz, kemiksiz) tavuk eti ve haşlanmış beyaz pirinç verebilirsiniz. Köpeğin dışkısı normale dönene kadar bu diyeti uygulayabilirsiniz.

Köpeğinizin ishali 24 saate kadar bunlarla normale dönmez veya bu süreçte köpeğinizin durumu kötüye giderse hemen veteriner hekiminizi arayın.

Köpeğimiz ishal olduğunda ne zaman veterinere götürmeliyiz?

Köpeğiniz ishal olduğunda önemli olan köpeğin suyunu hiç önünden kaldırmamak ve kısa zamanda veteriner hekiminize başvurmaktır. Özellikle kanlı ishal ve gençlik hastalığı olarak bilinen hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ishallerde hiç vakit kaybetmeden veterinere gidilmelidir ve sıvı takviyesi bu hastalıklarda da çok önemlidir.

Yeni alınan yavru köpeklerde özellikle gençlik hastalığı ve kanlı ishal denilen bu hastalıkların bulunma ihtimali daha yüksektir, özellikle pet shoplardan ya da köpeklerin kalabalık olduğu yerlerden alınan köpeklerde bu risk daha yüksektir. Çünkü bu tür yerlerden alınan köpekler bir hafta, 10 gün kadar bekledikten sonra aşı yapılır. Bu nedenle bu yavru köpekler ishal olduğunda en kısa zamanda bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Köpeklerde genç hastalığı neden olur
  2. Köpeklerde babesiosis nedenleri ve tedavisi
  3. Köpeklerde hepatozoonosis nedenleri ve tedavisi
  4. Köpeklerde kenelerin neden olduğu hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git