Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları

Köpeklerde Egzama Neden Olur? Köpeklerde Egzama Tedavisi

Derinin (cildin) epidermis katının iç ve dış nedenlere bağlı olarak intraselüler ödem, duyarlılık artışı, kızarıklık, sızıntı ve kaşıntı oluşturan yangılı durumu egzama olarak tanımlanır.

Derinin (cildin) epidermis katının iç ve dış nedenlere bağlı olarak intraselüler ödem, duyarlılık artışı, kızarıklık, sızıntı ve kaşıntı oluşturan yangılı durumu egzama olarak tanımlanır.

Köpeklerde egzema nedenleri

Köpek egzaması, köpeğinizdeki bir dizi cilt hastalığını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Köpeklerde egzama oluşumunun içsel ve dışsal sebepleri vardır. Egzamanın en yaygın şekli atopi olarak da bilinen atopik dermatittir. Atopi bağışıklık sisteminin belirli bir maddeye karşı anormal bir reaksiyon gösterdiği ve iltihaplanma ile sonuçlandığı alerjik bir yanıttır. Bu özellikle bit ısırıklarına aşırı duyarlılığı olan köpeklerde yaygındır.

Köpeklerde egzama oluşturan sebepler;

 • Gıda alerjisi veya gıda duyarlılığı,
 • Stres, can sıkıntısı, depresyon, hayal kırıklığı gibi psikolojik faktörler,
 • Sıcaklık ve mevsim değişiklikleri,
 • Havadaki alerjenler (polenler, ev tozları, sigara dumanı, parfümler, ev temizlik ürünleri gibi),
 • Vücuttaki hormonal dengenin bir şekilde bozulması,
 • Karaciğerde meydana gelen toksikasyonlar,
 • Beslenme düzensizliği, besin eksiklikleri
 • Bakteriler, virüsler ya da mantarların deri üzerinde oluşturabileceği rahatsızlıklar,
 • Dış parazitlerin ve akarların deri üzerinde oluşturduğu bölgesel ya da yaygın rahatsızlıklar, bunlar gibi sebepler köpeklerde egzamaya yol açabilir. 

Köpeklerde egzama oluşumunda konserve gıdalar ve dengesiz beslenmenin önemli rolünün olduğu belirtilmektedir.

Köpeklerde egzama belirtileri

Köpeklerde egzama köpeğin sahibinin de fark edebileceği bir deri problemidir.

 • Tüy yapısında bozulma,
 • Köpeğin normal deri renginde değişiklik (koyu pigmentli cilt),
 • Kaşıntı ve kızarıklık,
 • Ciltte kalınlaşma (fil derisi),
 • Tüylerde aşırı dökülme ve kepeklenme,
 • Deride skuamatöz yaraların oluşması,
 • İkincil enfeksiyonların eklenmesi.

Bu sıralanan belirtiler köpeğin derisinin birkaç bölgesinde bulunabileceği gibi, köpeğin vücudunun her tarafını kapsayacak şekilde generalize (yaygın) formda da bulunabilir.

Köpeklerde egzama tedavisi

Köpeklerde egzama tedavisi genellikle semptomlar için uygulanan tedavi ve altta yatan durumun teşhis edilmesi ve bu nedenin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Birçok egzama sorunu olan köpek için tedavi; pire, akarlar, keneler, prazitler için uygun tedavinin yapılmasını içerir.

Diğer durumlarda (örn. alerji nedeniyle egzama sorunu başlamış köpeklerde) alerjenin köpekten uzaklaştırılması tedavinin ilk basamağını oluşturur. Örneğin, alerji yapan gıda köpeğin beslenmesinden çıkarılmalı, alerjiye neden olan kimyasallar (örn. parfümler, ev temizleyicileri, sigara dumanı gibi) evde kullanılmamalıdır.

Egzaması olan bir köpekte, egzamanın altında yatan neden araştırılıp bulunana kadar tahriş olmuş cildin tedavisi ön plandadır.

Steroid ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar belirtileri yatıştırmak için reçete edilebilir. Yulaf ezmesi ve esansiyel yağlar içeren ilaçlı şampuanlar köpeğin kaşınma sorununu azaltabilir ve açık yaralar oluşmasını engeller, böylece bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyon gelişim riskini azaltır. Fakat köpekte zaten var olan bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik ilaçlar verilebilir. Antihistaminikler alerji semptomlarının azaltılmasında faydalıdır.

Köpeğinizde kaşıntılı bir durum varsa mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz.

Benzer sağlık yazıları

 1. Köpeklerde kenelerin neden olduğu hastalıklar
 2. Köpeklerde uyuz hastalığı 
 3. Köpeklerde beslenme
 4. Köpeklerde konjonktivit 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git