B

Köpeklerde Babesiosis (Kan Paraziti) Belirtileri ve Tedavisi

Babesiosis, keneler aracılığıyla nakledilen paraziter bir hastalıktır. Hastalığın etkeni parazit olan protozoonlardır.

Babesiosis, keneler aracılığıyla nakledilen paraziter bir hastalıktır. Hastalığın etkeni parazit olan protozoonlardır. Babesia canis, Babesia gibsoni ve Babesia vogeli köpeklerde babesiosis hastalığının etkenleridir.

Köpeklerde babesiosis tipleri ve belirtileri

Babesiosis kenelerin aktivitelerinin aktif olduğu mevsimlerde daha fazla görülür. Yavru köpeklerde immün sistem tam gelişmediğinden hastalarda daha dramatik sonuçlar ortaya çıkabilir. Klinik olarak yüksek ateş, depresif davranışlar, iştahsızlık, sarılık, kaşeksi (beslenme işlevinin bozukluğuna bağlı zayıflık), burun ve göz akıntısı, lenfadenopati gibi belirtiler ve bulgular görülebilir.

Hastalık sistemik olarak perakut, akut, kronik ve subklinik olarak da değerlendirilebilir.

Perakut babesiosis: Babesiosisin bu formu hipotansif şok ve organ yetmezliğiyle karakterizedir. Genellikle ilk klinik belirtiler görüldükten sonra 24 saat içinde ölüm meydana gelebilir. Babesiosisin bu formu çok sık görülmez ve daha çok yavru köpekleri etkileyen bir durumdur.

Akut babesiosis: Bu form Babesia gibsoni enfeksiyonunda daha fazla görülür. Ateş, halsizlik ve anemi ortak semptom olarak görülür.

Kronik babesiosis: Hastalığın bu tipi Babesia gibsoni enfeksiyonunda gözlenir. İntermittens bir ateş, halsizlik, kilo kaybı, daha sık görülen belirtilerdir. Makrositik, hipokromik tipte anemi gelişir.

Organların işlevini gerçekleştirememesi nedeniyle çoklu organ yetmezlikleri gelişebilmektedir. İntravasküler koagülasyon gelişebilir. Daha çok yaşlı köpeklerde akut böbrek yetmezliği olabilir.

Santral sinir sistemi bozukluklarında saldırganlık gibi depresif tablo ortaya çıkar. Bunların dışında istemsiz kas seğirmesi, göz kapaklarında seğirmeler, ataksi, epileptik nöbetler ve koma gibi durumlar görülebilir.

Köpeklerde babesiosis teşhisi

Tanı; anamnez, klinik bulgular, şüpheli kandan yapılan frotiler, splenektomi uygulanmış köpeklere yapılan inokulasyon, serolojik testler ve son yıllarda kullanılmaya başlanan PCR ve RFLP gibi moleküler yöntemler kullanılarak konmaktadır.

Köpeklerde babesiosis tedavisi

Tedavide, eğer şartlar uygunsa kan nakli denenebilir. Geniş spektrumlu antibiyotikler, glukokortikoidler, antiprotozoal ilaçlar kullanılmaktadır. Metabolik asidoz için sodyum bikarbonat gibi tedaviler uygulanabilir.

Köpeğimizi babesiosis hastalığından nasıl koruyabiliriz?

Babesiosisden köpeklerimizi korumak için henüz bir aşı yoktur. Korunmada en etkili yol, Babesiosis etkenlerini nakleden vektör kenelerle sistemik olarak mücadele etmektir. Köpeklere uygulanan kene damlaları ve repellent şeklindeki tasma gibi benzeri uygulamalar korunmada yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir.

Köpeklerde uyuz hastalığı

Köpeklerde gençlik hastalığı 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git