A

Köpeklerde Anaplasma Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde hastalık oluşturan türler Anaplasma phagocytophilum ve Anaplasma platsy'dir.

Anaplasmosis, sığır, koyun, keçi, geyik, köpek ve yabani hayvanların eritrositlerinde yıkıma neden olan, kene ve kan emici sinekler gibi artropodlarla bulaşan enfeksiyöz bir hastalık olup, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Hastalığın etkenleri Rikettsia grubunda yer alan Anaplasma türleridir. Köpeklerde hastalık oluşturan türler Anaplasma phagocytophilum ve Anaplasma platys’dir.

Köpeklere anaplasmosis nasıl bulaşır?

İxodes ricinus, ixodes pacificus, ixodes persulcatus ve ixodes scapularis türü kenelerle Anaplasma phagocytophilum bulaşırken, rhipicephalus sanguineus ve dermacentor spp türü kenelerle Anaplasma platys bulaşır. 

Köpeklerde anaplasmosis belirtileri ve bulguları

Anaplasma phagocytophilum’un neden olduğu enfeksiyonda (granulositik anaplasmosis) klinik belirtiler yüksek ateş, iştahsızlık, depresyon ve uyku hali/uyuşukluk gibi belirtileri içerir. Bazı köpeklerde hareket etmek istememe, poliartritin neden olduğu eklem ağrısı, topallama, kusma, ishal, öksürük ve hemoraji, merkezi sinir sistemi hastalığı (menenjit gibi) ve buna bağlı belirtiler ve bulgular görülebilir.

Anaplasma platys’in neden olduğu enfeksiyonda (siklik trombositopeni) görülen klinik belirtiler yine ateş, iştahsızlık, uyuşukluk/uyku hali, hemostatik hastalıklar ve anemi gibi belirtileri içerir.

Köpeklerde anaplasmosis teşhisi

Granulositik anaplasmosis tam kan sayımı, serolojik testler (IFA, PCR, ELISA gibi) veya Anaplasma phagocytophilum’un kandan izalasyonu ile teşhis edilir.

Anaplasma platys’in tanısı giemsa gibi boyama yöntemleriyle organizmanın trombositler içerisinde görülmesi ile konulabilir. IFA ve PCR’de kullanılabilecek diğer yöntemlerdir.

Bu hastalığın Lyme hastalığından ayırt edilmesi zor olabilir, bu nedenle ayrıcı tanıların yapılması önemlidir.

Köpeklerde anaplasmosis tedavisi

Tedavide Anaplasmosis için tetrasiklin grubundan, rifamisin grubundan, kinolonlar grubundan antibiyotikler kullanılır.

 

Köpeklerde erlişiyozis belirtileri ve tedavisi

Köpeklerde babesiyozis belirtileri ve tedavisi

Köpeklerden bulaşan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git