Enfeksiyon Hastalıkları

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Belirtileri (Göz İltihabı)

Konjonktivit, gözde kızarıklıklara en sık neden olan konjontiva tabakası iltihabıdır. Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarına benzeyen bir yapıdır. Konjonktiva olarak adlandırılan bu tabaka, gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar.

Konjonktivit nedenleri ve tedavisi

Konjonktivit, gözde kızarıklıklara en sık neden olan konjontiva tabakası iltihabıdır. Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarına benzeyen bir yapıdır. Konjonktiva olarak adlandırılan bu tabaka, gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar.

Bu tabaka içinde kılcal damarlar bulunur ve dikkatli bakılır ise bu damarlar dışarıdan bakma ile görülebilir. Konjonktiva tabakasında iltihabi bir durum geliştiğinde bu damarlar daha belirgin hale gelir ve göz kanlanması şeklinde kendini gösterir. Konjonktivit genel olarak üç ana grupta değerlendirilir.

Konjonktivit tipleri

Bakteriyel konjonktivitler : Bakteriyel konjonktivit en sık karşılaşılan ve çocuklarda da sık ortaya çıkan göz enfeksiyonudur. Bakteriyel konjonktivite en sık etken olan bakteriler, staf-aureus, strep- pnömonia, hem-influenza ve psödomonas’tır.

Bakteriyel konjonktivit diğer konjontivitler ile benzerlik gösterdiği için ayırt edilmesi zordur. Bakteriyel konjonktivit sorunu olan çocukların veya yetişkinlerin başka insanlardan ya da çocuklardan bulaşıcı olma özelliği olduğu için uzak durmaları önemlidir. Bakteriyel konjonktivit akut ya da kronik şekilde gelişebilir.

Adenoviral konjonktivitler : Viral konjonktivitler bakteriyel konjonktivitler gibi antibiyotik tedavisinden fayda görmezler ve daha çok bulaşıcı özellik taşırlar. Viral konjonktivitler genellikle kendi kendine 10-14 gün içinde geçebilir. Viral konjonktivitlerde önemli olan başkalarına bulaşmasını önlemektir. Bunun için el temizliği ve kişisel eşyaların kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Viral konjonktivitler bazen üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte de gelişebilir. Viral konjonktivitler ellerden, gözlerden, ortak kullanılan gözlüklerden, havludan, makyaj malzemeleri gibi etkenlerden bulaşabilir.

Viral konjonktivitler salgına sebep olabilir. Viral konjonktivitler genellikle tek taraflı başlar ve 1-2 hafta sonra diğer göze bulaşır. Viral konjonktivitler adenovirüs tip 8-19 tarafından, adenovirüs tip 3-4-7 tarafından, picornaviruslerden olan enterovirüs tarafından, herpessimplex virüs tarafından, poxvirüs gibi virüsler tarafından gelişir.

Alerjik konjonktivitler : Alerjik konjonktivitler bahar ayalarında çiçek tozları, polenler nedeni ile ya da tüm sene boyunca ev tozları, hayvan tüyleri, tüylü eşyalar ve kimyasal maddeler nedeni ile gelişir. Alerjik konjonktivit en sık karşılaşılan göz hastalığıdır. Alerjik konjonktivit alerjik yapılı insanlarda, çocuklarda, gençlerde ve erkeklerde daha sık görülür.

Konjonktivit belirtileri

Konjonktivit belirtileri

Konjonktivit belirtileri

Konjonktivitler genellikle birbirlerine benzer belirtiler gösterirler.

Bakteriyel konjonktivit belirtileri : Bakteriyel konjonktivit genellikle kalın, sarımsı ve yeşil renkte akıntı, göz kapağında kolaylıkla fark edilebilen şişlik, hassasiyet, gözde belirgin kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ve bazen hastalık kornea tabakasına da zarar verebilir ve görmeyi bozabilir.

Viral konjonktivit belirtileri : Adenovirüs grubu virüslerin neden olduğu viral konjonktivitgözlerde kızarıklık, yanma hissi, gözde batma hissi, çapaklanma, göz kapaklarında şişlik, bulanık görme ve göz ağrısı gibi şikayetlere neden olur.


Alerjik konjonktivit belirtileri :Alerjik konjonktivit alerjiye neden olan etken ile temas sonucu şikayetlere sebep olur. Şikayetler genellikle gözlerde kaşınma, gözlerde yanma hissi, batma hissi, çapaklanma, kanlanma, sulanma, ışığa ve güneşe karşı aşırı hassasiyet ve görme bozukluğu, gözlerde ağrı gibi şikayetlerdir. Alerjik konjontivit ile birlikte burun akıntısı, burunda kaşıntı, burunda tıkanıklık ve alerjik rinit görülebilir.

Konjonktivit tedavisi

Konjonktivit gözün beyaz tabakasının kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma, yanma, batma ile seyreden hastalığıdır. Konjonktivitlerin temelinde alerji, kuru göz hastalığına bağlı konjonktivit ve mikrobik etkenler vardır. Konjonktivitlerin tedavisi mutlaka uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Çünkü konjonktivitin tipinin ayırt edilmesi ve buna göre tedavinin düzenlenmesi önemlidir.

Alerjik konjonktivit tedavisi : Kaşıntı ile birlikte seyreden kızarıklık alerjik konjonktivit olabileceğini düşündürür. Alerjik konjonktivitin tedavisinde göz damlaları ile alerjinin yapmış olduğu kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yönelik tedavi uygulanır.Eğer kuru göze bağlı tahriş nedeni ile konjonktivit gelişmiş ise bunun tedavisi suni gözyaşı damlaları ile yapılır. Alerjik konjonktivitlerde bazen ağız yolu ile alınan antihistaminikler verilebilir.


Bakteriyel konjonktivit tedavisi : Bakteriyel olan konjonktivit tedavisinde neden olan etkenin tespit edilmesi ve bu etkene yönelik tedavi uygulanması gereklidir. Bakteriyel konjonktivit tedavisi uzman göz doktorunun reçete edeceği antibiyotikli damlalar ile yapılır. Bakteriyel konjonktivit, zamanında tedavi edilmez ise yerleşir ve sürekli tekrarlayabilir.

Viral konjonktivit tedavisi : Virüsler ile meydana gelen konjonktivit tedavi edilmez ise tekrarlayan enfeksiyonlar ile gözün üzerinde bir leke oluşturur ve görme seviyesini bozabilir. Özellikle uçuk virüsü göze yerleşmiş ve buna bağlı konjonktivit oluşmuş ise ve görme merkezine yerleşmiş ise kalıcı görme kusurlarına sebep olabilir.

Viral konjonktivitler genellikle kendi kendine 10-14 içinde geçebilir ve herhangi bir hastalığa özgü tedavi gerektirmezler. Ancak viral konjonktivitler bulaşıcı özellik taşıdığı için başkalarına bulaştırmama önemlidir.

Bunun için eller temiz tutulmalı başkaları ile kişisel eşyalar paylaşılmamalı, hastalık geçene kadar çocuklar okula, yetişkinler işe gitmemeli, evdeki bireyler ile aynı havlu kullanılmamalı eller göze her değdiğinde yıkanmalı gibi önlemler alınmalıdır. Viral konjonktivitlerde steroidli merhemler veya damlalar kullanılması sakıncalıdır.

Konjonktivitten korunma yöntemleri

Konjonktivitten korunma

Konjonktivitten korunma

Göz enfeksiyonu olarak ta tanımlanan konjonktivit hastalığından korunmak için temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.

Örneğin, eller sık sık yıkanmalı, başkalarının kullandığı özel eşyalar kullanılmamalı, havuzların temizliğine dikkat edilmeli, uçuk virüsü ve gözünde konjonktivit olan çocuklar ya da yetişkinler havuza girmemeli, ortak kullanılan toplu taşıma araçlarına binenler ellerini yıkamadan gözlerine dokunmamaya çalışmalı, lens kullananlar lenslerinin hijyenine dikkat etmeli, lens solüsyonları sık sık değiştirilmeli, bilgisayar ekranlarına gereksiz yere bakılmamalı, bilgisayar başında çalışanlar göz kuruluğu olmaması için sık sık göz kırpma egzersizleri yapmalı, tozlu ortamlarda çalışanlar önlemlerini almalı, alerjik göz hastalığı olan kişiler doktor kontrollerini ihmal etmemeli gibi önlemler konjonktivitten korunmak için alınabilecek önlemlerdir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Alerjik konjonktivit nedir
  2. Blefarit nedir
  3. Gözlerde kaşıntı neden olur
  4. Keratokonus nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git