Bağırsak Hastalıkları

Kolonoskipiye Hazırlık Nasıl Olmalı? Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi çekilmesi gereken hastanın kolonoskopi için verilen randevu tarihinden 3 gün önce katı gıda alımını bırakması gerekmektedir. Bu 3 günlük süreç içinde sulu gıdalar ile beslenilir. Tüm gün boyunca tanesiz ve posasız çorba (örn. yoğurt çorbası gibi) ile beslenilir. Bunun yanı sıra açık çay, bol su, muhallebi, ayran, meyve suyu, (elma, üzüm, vişne suyu), gibi sıvı gıdalar da tüketilebilir. Bu üç günlük diyet sürecinde katı gıda (ekmek, et, sebze, meyve, karpuz, bisküvi ve benzeri gıdalar) kesinlikle yenmemelidir.

Kolonoskopi randevusu gecesinde reçete edilen ilaç (x-m diyet solüsyon 250 ml 2 adet) bu ilaç 2 şişe şurup şeklindedir ve 18.00 ve 22.00 saatleri arasında tamamı içilir. Şurupların içildiği bu 4 saatlik arada da bol bol su içilir. Sonrasında gece 12’den sonra randevu saatine kadar su dahil hiçbir şey yenilip içilmez.

Kolonoskopi yapılacağı günün sabahı reçete edilen diğer ilaç (B.T. enema 210 ml lavman 2 kutu) evden çıkmadan 2 saat önce sol yana yatarak makattan sıkılır ve 30 dakika beklenir. 30 dakika sonra tuvalete gidilir ve bu şekilde bağırsaklar boşaltılır ve işlem sırası beklenir. İşlem sonrası hasta klinikte 10-15 dakika kadar istirahate alınır.

Bu işlem için hastanın yanında bir refakatçi olmalıdır. Çünkü hasta işlem sırasında hafif anestezi ile uyuşturulur. Randevuya gidilirken hastanın üzerinde metal hiçbir takı ya da toka benzeri bir eşya bulunmamalıdır. Tırnaklara oje sürülmemelidir.

Kolonoskopi nedir?

Kolonoskopi, kalın bağırsağın içinin görüntülenerek incelendiği teşhis yöntemine verilen addır. Kolonoskopik yöntem ile dışarıdan içeriye doğru tüm kalın bağırsak bölümleri (anüs, rektum, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon, ve çıkan kolon gibi bağırsak bölümleri) ve gereken durumlarda ince bağırsağın son bölümü (terminal ileum) incelenir. İşlem sırasında kullanılan cihaz ”kolonoskop” olarak adlandırılır. Kolonoskop esneyen, bükülebilen, ucunda çok küçük bir kamera bulunan ve işaret parmağı kalınlığında tüp şeklinde ve ileri teknoloji ürünü bir cihazdır. Kolonoskopun ucundaki kamera bağırsağın iç yüzünün görüntüsünü yüksek çözünürlüklü bir televizyon ekranına yansıtır. Kolonoskop cihazı ile makattan girilerek bağırsaklara ilerlenir. Hasta anestezi yapıldığı için bu işlem sırasında çok fazla bir şey hissetmez.

Kolonoskopi ne için yapılır?

Bazı hastalardan, bazı hastalıkların teşhisi için kolonoskopi istenebilir. Kolonoskopi teşhis yöntemi sayesinde bağırsak içinde gelişen polipler, tümörler, iltihabi değişiklikler, kanamaya yol açabilen damarsal genişlemeler ya da başka hastalıklar teşhis edilebilir.

Kolonoskopi sırasında, saptanan ve normal olmayan dokuların mikroskopik olarak incelenmesi için küçük örnekler alınarak patolojik incelemeye gönderilir. Kolonoskopi sırasında polip adı verilen küçük yapılar çıkarılabilir. Kolonoskopi yapılması için yukarıda bahsi geçen bağırsak hazırlığı işlemi yapılır.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bağırsak tıkanıklıkları belirtileri ve tedavisi
  2. Bağırsak kanseri nedenleri ve tedavisi
  3. Bağırsak polipleri nedenleri ve tedavisi
  4. Bağırsak kanaması neden olur
  5. İrritabl bağırsak sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git