Akciğer Hastalıkları

KOAH Hastalığı Nedir? KOAH Hastalığı Belirtileri

KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı), ilerleyici ve tam olarak iyileşmeyen, fakat tedavi ile önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hastalığı hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır.

KOAH hastalığı nedenleri ve tedavisi

KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı), ilerleyici ve tam olarak iyileşmeyen, fakat tedavi ile önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hastalığı hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır. Çoğunlukla kronik bronşit ve amfizem nedeni ile meydana gelen KOAH hastalığında öksürük ve balgamdan kısa yürüme mesafesinde bile nefes darlığı çekmeye ve farklı semptomlara kadar gidebilen klinik bir tablodur.

KOAH hastalığı yaşamın ilerleyen yıllarında 40’lı yaşlarda meydana çıkar. Bir çok KOAH hastası şikayetleri hastalığı öğrenmeden çekerler. Fakat KOAH hastalığı tedavi edilmediği taktirde ilerleyen ve gün geçtikçe kötüleşen bir hastalıktır. Bu nedenle belirtiler başlayınca doktora gitmek şikayetlerin ilerlemesini önleyebilir. Günümüzde KOAH hastası sayısı eskisine oranla hızla artmaktadır. Son yıllarda özellikle KOAH hastası kadın sayısı da artış göstermiştir. KOAH hastalığı dünya genelinde en önemli ölüm nedenleri arasında dördüncü sırayı almaktadır.

KOAH hastalığı neden olur?

KOAH hastalığının çeşitli nedenleri olabilir. KOAH hastalığına etken olan en önemli faktör sigaradır. KOAH hastalarının % 90’ı sigara kullanmıştır ya da kullanmaktadır. KOAH hastalığına etken olan diğer faktörler ise uzun süre tozlu hava ile temas (tahta kesim atölyelerinde, taş ocaklarında ve tavuk çiftliklerinde çalışmak) gibi, kostik temizleyiciler gibi toksik maddeler ile uzun süreli temas, hava kirliliği, genetik yatkınlık, daha öncesinde geçirilmiş akciğer iltihapları ya da diğer akciğer hastalıkları ve tedavi edilmemiş astım hastalığı gibi faktörler KOAH hastalığına neden olabilir.

Koah hastalığı nedenleri

Koah hastalığı nedenleri

KOAH hastalığı belirtileri

KOAH hastalığı belirtilerinde hastalığın şiddeti hafiften çok şiddetliye doğru dört gruba (A-B-C-D), ayrılır ve her grubun kendine özgü belirtileri vardır. Bu belirtiler solunum güçlüğünden, sürekli nefes darlığı, şiddetli öksürük, aşırı balgam çıkarma, aşırı kilo kaybı ya da kilo alınması gibi belirtiler arasında değişir. Hastanın hangi gruba dahil olduğunu göğüs hastalıkları uzmanı belirtilere ve hastalığın şiddetine göre karar verir ve ona göre tedavi planını seçer. Hasta, şikayetlerin şiddetini not edip doktoruna bildirmelidir.

A grubu KOAH hastası : Az belirtileri olan, bir önceki yıl ikiden az alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama bir veya ikide olan, hafif derecede KOAH hastası.

B grubu KOAH hastası : Birçok belirtileri olan, önceki yıl ikiden az alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama bir ya da ikide olan, orta derecede KOAH hastası.

C gurubu KOAH hastası : Az belirtileri olan, önceki yıl iki veya daha fazla alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama 2 ya da 3’te olan ağır derecede KOAH hastası.

D grubu KOAH hastası : Birçok belirtileri olan, önceki yıl iki ya da daha fazla alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama 3 veya 4’te olan çok ağır derecede KOAH hastası.

KOAH hastalığı teşhisi

KOAH hastalığı tanısı kişinin risk faktörlerine maruz kalma öyküsü, öksürük, balgam gelmesi, efor sırasında aşırı nefes darlığı çekmesi gibi belirtiler KOAH hastalığını düşündürür. KOAH hastalığı tanısında solunum fonksiyon testleri daha etkindir. Solunum fonksiyon testleri sadece tanıda değil, hastalığın şiddetini belirlemede ve seyrinin takibinde kullanılır.

Solunum fonksiyon testleri sağlık kuruluşlarında bulunan birinci sanayideki zorlu ekspiratuvar volüm (FEVı) ve zorlu vital kapasite (FVC)’yi ölçen spirometri ile kolayca yapılır. Yüksek tansiyon hastalığında kan basıncı ölçümü ne kadar değerli ise, KOAH hastalığında da spirometri ölçümü o kadar değerlidir. Tedavi seçeneği yapılmadan önce, spirometrik anormalliğin boyutları, semptomların şiddeti ve ağır akciğer hastalıklarının (verem, astım ve benzeri) varlığına göre yapılır. KOAH hastalığının şiddeti (hafif, orta, ağır ve çok ağır) belirlenmelidir.

Koah hastalığı teşhisi

Koah hastalığı teşhisi

KOAH hastalığı tedavisi

KOAH hastalığının etkili tedavi planında dört basamak vardır.

KOAH tedavisinde birinci basamak : Hastalığın iyi değerlendirilmesi ve takibidir.

KOAH tedavisinde ikinci basamak : Risk faktörlerinin azaltılmasıdır. Sigaranın bırakılması, KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran tek ve en etkili yoldur. Mesleki nedenlerden hastalık gelişmiş ise o mesleğin değiştirilmesi gereklidir.

KOAH tedavisinde üçüncü basamak : Tıbbi ilaçlar ve ilaçsız stabil tedavi uygulanmasıdır. Stabil KOAH tedavisi, semptomlar için bronkodilatörlerin kullanımı ve senede bir ya da iki grip aşısı olmalarıdır. İlaçsız KOAH tedavisi, solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi ve ender vakalarda uygulanan cerrahi girişimlerdir.

KOAH tedavisinde dördüncü basamak : Şikayetlerde kısa süreli kötüleşme ile seyreden akut alevlenmelerin tedavisidir. KOAH hastalığı genellikle evde ya da hastanede bakım ve takip gerektiren alevlenmeler ile seyreder.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. KOAH hastası nasıl beslenmeli
  2. Akciğer kanseri nedenleri ve tedavisi
  3. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
  4. Solunum yetmezliği neden olur
  5. Akciğer amfizemi nedir

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git