Akciğer Hastalıkları

KOAH Hastalığı Nedir? KOAH Hastalığı Belirtileri

KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı), ilerleyici ve tam olarak iyileşmeyen, fakat tedavi ile önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hastalığı hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır.

KOAH hastalığı nedenleri ve tedavisi

KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı), ilerleyici ve tam olarak iyileşmeyen, fakat tedavi ile önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH hastalığı hava yollarını daraltır ve nefes almayı zorlaştırır. Çoğunlukla kronik bronşit ve amfizem nedeni ile meydana gelen KOAH hastalığında öksürük ve balgamdan kısa yürüme mesafesinde bile nefes darlığı çekmeye ve farklı semptomlara kadar gidebilen klinik bir tablodur.

KOAH hastalığı yaşamın ilerleyen yıllarında 40’lı yaşlarda meydana çıkar. Bir çok KOAH hastası şikayetleri hastalığı öğrenmeden çekerler. Fakat KOAH hastalığı tedavi edilmediği taktirde ilerleyen ve gün geçtikçe kötüleşen bir hastalıktır. Bu nedenle belirtiler başlayınca doktora gitmek şikayetlerin ilerlemesini önleyebilir. Günümüzde KOAH hastası sayısı eskisine oranla hızla artmaktadır. Son yıllarda özellikle KOAH hastası kadın sayısı da artış göstermiştir. KOAH hastalığı dünya genelinde en önemli ölüm nedenleri arasında dördüncü sırayı almaktadır.

KOAH hastalığı neden olur?

KOAH hastalığının çeşitli nedenleri olabilir. KOAH hastalığına etken olan en önemli faktör sigaradır. KOAH hastalarının % 90’ı sigara kullanmıştır ya da kullanmaktadır. KOAH hastalığına etken olan diğer faktörler ise uzun süre tozlu hava ile temas (tahta kesim atölyelerinde, taş ocaklarında ve tavuk çiftliklerinde çalışmak) gibi, kostik temizleyiciler gibi toksik maddeler ile uzun süreli temas, hava kirliliği, genetik yatkınlık, daha öncesinde geçirilmiş akciğer iltihapları ya da diğer akciğer hastalıkları ve tedavi edilmemiş astım hastalığı gibi faktörler KOAH hastalığına neden olabilir.

Koah hastalığı nedenleri

Koah hastalığı nedenleri

KOAH hastalığı belirtileri

KOAH hastalığı belirtilerinde hastalığın şiddeti hafiften çok şiddetliye doğru dört gruba (A-B-C-D), ayrılır ve her grubun kendine özgü belirtileri vardır. Bu belirtiler solunum güçlüğünden, sürekli nefes darlığı, şiddetli öksürük, aşırı balgam çıkarma, aşırı kilo kaybı ya da kilo alınması gibi belirtiler arasında değişir. Hastanın hangi gruba dahil olduğunu göğüs hastalıkları uzmanı belirtilere ve hastalığın şiddetine göre karar verir ve ona göre tedavi planını seçer. Hasta, şikayetlerin şiddetini not edip doktoruna bildirmelidir.

A grubu KOAH hastası : Az belirtileri olan, bir önceki yıl ikiden az alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama bir veya ikide olan, hafif derecede KOAH hastası.

B grubu KOAH hastası : Birçok belirtileri olan, önceki yıl ikiden az alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama bir ya da ikide olan, orta derecede KOAH hastası.

C gurubu KOAH hastası : Az belirtileri olan, önceki yıl iki veya daha fazla alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama 2 ya da 3’te olan ağır derecede KOAH hastası.

D grubu KOAH hastası : Birçok belirtileri olan, önceki yıl iki ya da daha fazla alevlenme geçirmiş ve akciğer fonksiyonu GOLD aşama 3 veya 4’te olan çok ağır derecede KOAH hastası.

KOAH hastalığı teşhisi

KOAH hastalığı tanısı kişinin risk faktörlerine maruz kalma öyküsü, öksürük, balgam gelmesi, efor sırasında aşırı nefes darlığı çekmesi gibi belirtiler KOAH hastalığını düşündürür. KOAH hastalığı tanısında solunum fonksiyon testleri daha etkindir. Solunum fonksiyon testleri sadece tanıda değil, hastalığın şiddetini belirlemede ve seyrinin takibinde kullanılır.

Solunum fonksiyon testleri sağlık kuruluşlarında bulunan birinci sanayideki zorlu ekspiratuvar volüm (FEVı) ve zorlu vital kapasite (FVC)’yi ölçen spirometri ile kolayca yapılır. Yüksek tansiyon hastalığında kan basıncı ölçümü ne kadar değerli ise, KOAH hastalığında da spirometri ölçümü o kadar değerlidir. Tedavi seçeneği yapılmadan önce, spirometrik anormalliğin boyutları, semptomların şiddeti ve ağır akciğer hastalıklarının (verem, astım ve benzeri) varlığına göre yapılır. KOAH hastalığının şiddeti (hafif, orta, ağır ve çok ağır) belirlenmelidir.

Koah hastalığı teşhisi

Koah hastalığı teşhisi

KOAH hastalığı tedavisi

KOAH hastalığının etkili tedavi planında dört basamak vardır.

KOAH tedavisinde birinci basamak : Hastalığın iyi değerlendirilmesi ve takibidir.

KOAH tedavisinde ikinci basamak : Risk faktörlerinin azaltılmasıdır. Sigaranın bırakılması, KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran tek ve en etkili yoldur. Mesleki nedenlerden hastalık gelişmiş ise o mesleğin değiştirilmesi gereklidir.

KOAH tedavisinde üçüncü basamak : Tıbbi ilaçlar ve ilaçsız stabil tedavi uygulanmasıdır. Stabil KOAH tedavisi, semptomlar için bronkodilatörlerin kullanımı ve senede bir ya da iki grip aşısı olmalarıdır. İlaçsız KOAH tedavisi, solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi ve ender vakalarda uygulanan cerrahi girişimlerdir.

KOAH tedavisinde dördüncü basamak : Şikayetlerde kısa süreli kötüleşme ile seyreden akut alevlenmelerin tedavisidir. KOAH hastalığı genellikle evde ya da hastanede bakım ve takip gerektiren alevlenmeler ile seyreder.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. KOAH hastası nasıl beslenmeli
 2. Akciğer kanseri nedenleri ve tedavisi
 3. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
 4. Solunum yetmezliği neden olur
 5. Akciğer amfizemi nedir

6 Yorum

 1. Suzan

  12 Aralık 2015 at 21:02

  Dr.bey benim babam koah hastası.biz konyada oturuyoruz.istanbulda tedavi icin zor ikna ettik babamı.orda babama bi film için kagit vermisler..simdi oda riski var diye yaptırmam diyo..bunun babama zarar vericek bi riski varmı..yoksa abartilacak bisey degilmi..yardimci olursaniz cok seviniriz..kolay gelsin..size evrakı gonderemedim ama kagit baslıginda nükleer tıp klıniği akciger perfüzyon ventilasyon sintigrafisi yazıyor..bu işlemin babama bi yann etkisi zararı filan olurmu..biraz arastırdim ama emin olamadık.oda korktugu icin yaptırmak istemiyor..sizce ne yapmalıyız..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2015 at 20:53

   Akciğer Pperfüzyon/Ventilasyon Sintigrafisi, damar yolundan radyoaktif ilaç almak suretiyle gama kamera cihazı ile yapılmaktadır. Buradaki radyoaktif madde hastaya zarar verecek boyutta olmaz. Yani zaten böyle bir şey olsa doktor tarafından gerekli uyarılar yapılır. “Radyoaktif madde” dendiğinde hastalarda tedirginlik oluşması normal fakat bu maddeler vücudun tolere edebileceği miktardalar. Eğer doktor bu testi gerekli görmüşse testi yaptırmak yaptırmamaktan daha mantıklıdır. Sonuçta bahsettiğimiz hastalık Koah hastalığı ve tedavinin uygun şekilde devam edebilmesi için doktorun istediği tetkiklerin yapılması önemli. Nükleer tıp uzmanı olmadığım için bu konuda size “testi yaptırın” veya “yaptırmayın” diyemem. Tedirginliklerinizi doktorunuzla paylaşmalı ve kararınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Doktorunuz, yapılacak işlemin gereklilik durumunu, hasta için bir sorun teşkil edip etmeyeceğini, edecekse bu sorunları ve diğer bilgileri verecektir.

 2. Mevlüt İPEK

  7 Ocak 2017 at 12:24

  Ben ileri ileri derecede KOAH lıyım.Spiriva,seretide kullanıyorum.Aynı zamanda günde 15 saat kadar oksijen makinasına bağlıyım.Ama nefesimi yinede zor alıyorum.Akciğerlere sipop takıl dığını duydum. Bu uygulama nerelerde yapılıyor.SGK karşılıyormu.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 14:14

   Tam olarak anlaşılmamakla birlikte, bahsettiğiniz tedavi BPAP cihazları ile uygulanan yöntem olmalı. Bu yöntem, (Bilevel CPAP) cihazları ile uygulanan bir yöntemdir. BPAP cihazları üst solunum yolları veya akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu cihazlar non-invaziv yöntemle burun veya ağız ve burun CPAP ve BPAP maskeleriyle kullanılmaktadır.

   Sosyal güvencesi olan hastalara bu cihazı alırken devlet katkısının sağlanıp sağlanmadığı konusunda bu cihazı size önerecek hastane size yardımcı olacaktır. Bilindiği kadarıyla belli bir devlet katkısı vardır. Fakat bazı tetkikler yapılması ve bunu size doktorunuzun önermesi veya heyet raporu gerekir.

   Devlet hastanelerinde yapılacak tetkikler ve rapor çıkarılana kadar 1 yıl süre geçebilir.

   Doktorunuzdan öğrenmeniz daha doğru olur.

   İyilik dileğiyle.

 3. nimet

  16 Temmuz 2017 at 01:06

  bende 5 senedir astma ve broncit vardi,,
  simdi astma ve nefes alma zorlaniyorum en cokta gece ve uyarken zorlaniyorum Allahtan uyanabiliyorum ,ve arada gösüm agriyor …
  1 senedir de hergün maske takiyorum 5 saat takiyorum ..
  eger takmazsam bitkin ve yorgun hisettiyorum …
  ve seker de hastasiyim ve herbirseyide yiyemiyorum sütlü mameleri läktosei siz olmali,,,
  bilmek istedigim sizden nasil tedevi iyi olabilirim…
  selam ve saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 10:05

   Astım akciğerlerdeki hava yollarının uzun süreli rahatsızlığıdır. Hava yollarının (bronşlarda olmak üzere) iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Astım hastalarında bronşlar normalden daha hassas olur ve belli tetikleyiciler bronşları tahriş ederek hırıltılı solunuma, öksürüğe, göğüste sıkışmaya ve nefes darlığına neden olur.

   Astımın en yaygın tetikleyicileri ev tozu akarları, hayvan kürkleri, polenler, sigara dumanı, soğuk hava, enfeksiyonlar, iş dünyasında maruz kalınan tozlar ya da kimyasallar ve nemli hava veya nemli ortamlardır. Bu tetikleyicilerden kaçınmaya çalışmak da önemlidir.

   Astım tedavisinde belirtilerin şiddetine ve sıklığına göre verilecek ilaçlar ve ilaçların dozları değişiklik gösterebilir. Bu nedenle göğüs hastalıkları uzmanınıza giderek belirtilerin sıklaştığını söylemeniz daha uygun olur. Doktorunuz durumunuza göre ilacınızı değiştirebilir ya da ek tedaviler verebilir. Fakat bir alerjene ya da tetikleyici’ye maruz kalıyorsanız bu durum kötüleşebilir. Eğer alerjinizin sebebini bilmiyorsanız alerji immünoloji bölümünde daha detaylı araştırma yapılması önemlidir. Ev tozu akarları durumu tetikliyorsa (evde halı, tüylü eşyalar, hayvan, toz toplayan eşyalar gibi) kaldırılması ve daha birçok önlem gerekir, ancak ev tozu akarlarından ve polenlerden korunmak maalesef çok da mümkün olmuyor. Bunlar hakkında da doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git