K

Klinik Farmakoloji Nedir?

Klinik farmakoloji, hastanelerde ve toplum genelinde ilaç kullanımı ile ilgilenen farmakoloji dalıdır. Alternatif olarak klinik farmakoloji “insan ile ilaçlar arasındaki ilişkiyi tüm yönleriyle inceleyen bir bilimsel disiplin” olarak da tanımlanabilir. Klinik farmakolog terimi ise profesyonel anlamda, klinik farmakoloji uzmanlığı olan hekimler için kullanılmaktadır ve bunlar klinik araştırma teorisi, ilaç değerlendirmeleri, farmakoepidemiyoloji, farmakoekonomi, farmakogenetik, farmakovijilans ve klinik ilaç toksisitesi gibi konularda menzuniyet sonrası uzun eğitimler almışlardır. Klinik farmakologların hem bölgesel hem de ulusal farmakovijilans sistemlerinin kurulmasında ve yürütülmesinde hem de advers ilaç reaksiyonlarının raporlanması ve ve analiz edilmesinde önemli rolleri vardır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git