Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Klamidya Enfeksiyonu Nedir?

Klamidya enfeksiyonu, Chlamydia trachomatis'in etken olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Klamidyalar bakteriler arasında özel bir grup olarak kabul edilirler.

Klamidya enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

Klamidya enfeksiyonu, Chlamydia trachomatis’in etken olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Klamidyalar bakteriler arasında özel bir grup olarak kabul edilirler. Klamidyalar yapı olarak gram-negatif bakteriler ile benzerlik gösterirler. Klamidya enfeksiyonu son yıllarda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmuştur. Klamidya erkelerde de kadınlarda da belirti göstermeyen enfeksiyonlara sebep olabilir.

Bu enfeksiyon serviks, üretra ve rektum bölgelerini tutabilir ve hem erkelerden kadınlara hem kadınlardan erkeklere bulaşabilir. Klamidya enfeksiyonu çok sık görülen bir durum olmasa da bazen ve bazı hastalarda boğaz ve gözleri, diğer vücut bölgelerini de etkileyebilir.

Klamidya enfeksiyonunun neden olduğu şikayetler enfeksiyona maruz kalındıktan 1 ile 3 hafta sonra ortaya çıkabilir. Klamidya enfeksiyonuna maruz kalan kadınların % 70-75’inde, erkeklerin de önemli bir kısmında herhangi bir belirti görülmeyebilir.  Klamidya tedavi edilmez ise kadınların ileri ki yaşamlarında kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda klamidya enfeksiyonu belirtileri

Klamidya enfeksiyonu kadınlarda ve erkeklerde hiç bir belirti vermeden seyredebilir. Klamidya enfeksiyonu seksüel olgunluğa gelmiş kızlarda vajinaya yerleşerek hafif ve kötü kokulu vajinal akıntı ile kendini gösteren vajinite (vajina iltihabına) dönüşebilir.

Klamidya enfeksiyonu seksüel aşamayı geçmiş kadınlarda ise vajinitten çok servisit (serviks iltihabı) oluşumuna neden olur ve serviksten gelen kirli beyaz renkte ve bazen kokulu olabilen akıntı görülür.

Klamidya kadınlar için tehlikeli bir enfeksiyondur ve yıllarca sessiz seyredebilir. Sessiz seyreden klamidya enfeksiyonu kadınlarda kısırlığa, kronik kasık bölgesi ağrısına ve ölüme kadar gidebilen pelvik enfeksiyona yol açabilir. Klamidya enfeksiyonu bulunan hamilelerin normal doğum yapması sonucu bebek doğduktan hemen veya 1 hafta sonra bebekte konjonktivit (kornea iltihabı) gelişebilir.

Erkeklerde klamidya enfeksiyonu belirtileri

Klamidya enfeksiyonu erkeklerde nongonokoksik üretritin (üretra iltihabı) en sık nedenidir. Muayene bulguları açısından gonoreden (bel soğukluğu) ayırt edilmesi zordur. Bel soğukluğunda da olduğu gibi bu hastalarda en sık görülen belirtiler üretral akıntı, sık idrara çıkma ve ağrılı idrar yapmadır.

Klamidya enfeksiyonunun bazı türleri, cinsel ilişki esnasında derideki çok ince kesiklerden bile girerek lenfogranuloma venerum denilen hastalığa neden olabilir. Lenfogranuloma venerum hastalığı lenf nodlarının şişmesi, ateş yükselmesi ve titreme krizleri gibi değişen evreler ile seyreder. Lenfogranuloma venerum, aylar ya da yıllar sonra lenf nodüllerine yayılarak ağrı, şişlik ve ciltte bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Klamidya enfeksiyonu belirtileri

Klamidya enfeksiyonu teşhisi

Klamidya tanısı için yapılan bazı testler ile yapılır. Hastalardan alınan idrar örneği, vajinal akıntı örneğinin patolojik incelenmesi, muayene gibi yöntemler klamidya tanısında kullanılır. Yine erkeklerde benzer yollar ile (idrar örneği, muayene ve penis ucundan alınan akıntı veya üretra ağzından alınan sürüntü örneği gibi) yöntemler ile klamidya tanısı konulabilir.

Klamidya enfeksiyonu tedavisi

Klamidya enfeksiyonu varlığı ortaya çıkarıldıktan sonra tedavi enfeksiyonun tedavisi çok zor değidir. Tedavi için verilen antibiyotikleri hasta doğru ve düzenli kullanır ise enfeksiyondan % 95 kurtulmak mümkündür. Klamidya tanısı konulan kadın çocuk sahibi olmak istiyor ve korunmuyor ise bu durum hakkında doktora bilgi verilmesi gerekir.

Tedavi sürecinde aksamalar olur ise tedavi süreci yeniden başlatılır. Bu nedenle klamidya tedavisi başladıktan sonra mutlaka düzenli uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra klamidya enfeksiyonu tanısı konulan bireyin eşi de virüs varlığı açısından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Klamidya enfeksiyonundan korunma

Klamidya enfeksiyonundan korunmanın en önemli yollarından biri cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır. Yeni bir cinsel açıdan eşiniz olmadan önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından bazı testleri eşlerin her ikisinin de yaptırması korunmada oldukça önemlidir. Klamidya belirtilerinden birini yaşadığını düşünen bir bireyin yerel cinsel sağlık merkezlerine baş vurmasında fayda var.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağık yazıları

  1. Human papilloma virüs (HPV) nedir
  2. HIV (AIDS) virüsü nedir
  3. Bel soğukluğu neden olur
  4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git