Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri (Folikülit Nedir?)

Folikülit, kıl folikülünün bakteriyel enfeksiyonudur. Deride bulunan bakteriler değişik nedenlerden dolayı kıl kökünü etkiler.

Folikülit (kıl kökü iltihabı) nedenleri ve tedavisi

Folikülit, kıl folikülünün bakteriyel enfeksiyonudur. Deride bulunan bakteriler değişik nedenlerden dolayı kıl kökünü etkiler. Folikülit yaygın olarak staphylococcus auerus tarafından oluşturulmakla birlikte, gram-negatif basiller, mantarlar ve virüsler de hastalığa neden olabilir. 

Ortalama 2-5 mm çapında eritematöz bir lezyon şeklinde kıl folikülünü sarar. Hastalıkta sistemik belirtiler çok fazla görülmez. Lezyonlar kendiliğinden patlar ve yara izi bırakmadan iyileşebilir. Fakat geçmeyen vakalarda mutlaka bir dermatoloji uzmanı muayenesi ve tedavisi gerekir. 

Folikülit (kıl kökü iltihabı) neden olur?

Folikülit oluşumunda etken olan faktörler, düzensiz ilaç ve antibiyotik kullanmak vücut direncini bozar ve bazı hastalıklara yol açabilir. Bağışıklık sisteminin bozulması, metabolik hastalıklar, kortikosteroid kullanımı, bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, havuz, jakuzi, nem oranı artışı, bu rahatsızlığın bulunduğu bir kişi ile yakın temasta bulunmak gibi nedenlerden kıl kökü iltihabı gelişebilir.

Kıl kökü iltihabı her yaşta görülebildiği gibi genellikle genç erişkinlerde görülür. Kıl kökü iltihabı çocuklarda genellikle mantarlardan dolayı meydana gelebilir. Kıl kökü iltihabı oluşumunda düzensiz antibiyotik kullanımı, olur olmaz antibiyotik kullanımı gibi ilaç kullanımları da oldukça etkilidir. Kıl kökü iltihabı saç ve sakalların dökülmesine neden olabilir. Kıl kökü iltihabı sadece saçlarda, sakalda değil vücudun kıl olan her bölgesinde oluşabilir.

Folikülit (kıl kökü iltihabı) belirtileri

Folikülit, kıl kökü bulunan bölgede ortaya çıkar. İltihap o bölgede kırmızılık, kabarıklık, hafif kaşıntı, kaşınma diğer bölgelere iltihabın dağılmasına yol açabilir. Kıl kökü iltihabı ilerler ve toplu iğne topuzu veya kibrit ucu büyüklüğünde olur ise bu durumda apseleşme ve ciddi sorunlar söz konusu olabilir. Kıl kökü iltihabı mısır tanesi byüklüğünde ve çok sayıda oluşabilir. Kıl kökü iltihabı olan biri ile yakın temas sonucu kıl kökü iltihabı gelişebilir. Folikülit önemsenmesi gereken ama telaş edilmeyecek bir rahatsızlıktır.

Kıl kökü iltihabı neden olur

Kıl kökü iltihabı neden olur

Folikülit (kıl kökü iltihabı) tedavisi

Kıl kökü iltihabı, tedavi edilebilir bir problemdir. Kıl kökü iltihabı genellikle kendiliğinden geçebilir. Fakat kaşımamak önemlidir. Kıl kökü iltihabının neden olduğunun bilinmesi önemlidir. Kıl kökü iltihabına bir mikrop yol açmış ise genellikle kendiliğinden iyileşir. Fakat bir mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon ya da virüsler neden olmuş ise tedavisinin planı ona göre yapılır. Bu nedenle kıl kökü iltihabı tedavisinde mutlaka bir cildiye uzmanının yardımı gereklidir. Tedavide sürülen antibiyotikler kullanılır. Lezyonlar temiz tutulmalıdır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Liken planus nedir
 2. Zona hastalığı neden olur
 3. İmpetigo nedir
 4. Kangren belirtileri ve tedavisi

123 Yorum

 1. Adsız

  21 Ağustos 2015 at 22:10

  Saçım kıl kökü iltihabı var nasıl sabunlar kullanmalıyım, bilen var mı ?

  • Adsız

   23 Ağustos 2015 at 18:34

   Kıl kökü iltihabının şikayetlerini hasta kendisi azaltabilir. Sürtünmeye neden olan dar giysilerden kaçınılmalıdır. Her kullanımdan sonra jilet ve tıraş bıçakları değiştirilmeli ve temiz tutulmalıdır. Özellikle terleme sonrası cildi temizlemek ve kurutmak önemlidir. Sabun olarak parfüm içermeyen hafif sabun ve kremler kullanılmalıdır. Doktorunuza da danışarak bitkisel bazı sabunlar kullanabilirsiniz.Ya da kullanmanız gereken sabunu size doktorunuz reçete edebilir. Burada önemli olan ilaçlarınızı düzenli kullanmanız, deriyi temiz tutmanız, derinin hava almasını engelleyecek giysiler giymemeniz ve kontrollerinizi ihmal etmemenizdir. İltihaplı deri hastalıkları daha kötü yaralara neden olabilir. Çok geçmiş olsun.

 2. Adsız

  21 Eylül 2015 at 00:11

  Merhaba
  benim regl donemimde bacaklarimda ceviz buyuklugunde iltihap meydana geliyor.bunun sebebi nedir?

  • Adsız

   22 Eylül 2015 at 05:52

   Bu tür kitleler genellikle lipom olarak bilinenen yağ bezeleri olabilir. Ayrıca bazı romatizmal hastalıklarda da vücudun faklı bölgelerinde ve bacaklarda bu tür şişlik yapan iltihaplı sorunlara neden olmaktadır. Örneğin, Behçet hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklarda aralı aralı bu tür iltihaplar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum tekrarlıyor ise araştırma bölümlerinde değerlendirilmesi gerekebilir. Bazende lenf bezlerinde bu tür şişlikler oluşabilir. Doktora gitmeyi ihmal etmemekte fayda var. Geçmiş olsun.

 3. tayfun

  14 Kasım 2015 at 11:10

  Benim ensemde ve göğsümün ortasında sürekli kıl kökü iltihaplanması oluyor. Bi çok doktora gittim antibiyotik felan verdiler kısmen düzeliyor ilaçlar bitince tekrardan çıkıyor ve artık psikolojik olarak iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı ben artık buna çözüm bulmak istiyorum . Önerebileceğiniz en kesin çözüm nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 12:31

   Kıl kökü iltihabı bakterilerden, virüslerden ve mantarlardan dolayı oluşabilir. Kıl kökü iltihabı bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluk, karaciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklar nedeni ile kıl kökü iltihabı gelişebilir. Kıl kökü iltihabı doğru tedavi edilmez ise tekrarlayabilir veya artabilir. Kıl kökü iltihabına bakteri veya virüsler neden olmuş ise kaşımadan ve bölgeyi temiz tutarak bu durum kendi kendine de geçebilir. Fakat mantar kaynaklı ise verilen antibiyotik tedavisi mantarın cinsine yönelik olmalıdır. Yoksa gereksiz ve düzensiz antibiyotik kullanımı daha çok kıl kökü iltihabının gelişmesine veya artmasına yol açabilir. Fakat altta yatan başka bir hastalık var ise (karaciğere bağlı bir hastalık, şeker hastalığı ve benzeri) bu hastalıkların araştırılması ve bunların tedavi edilmesi önemlidir. Halk arasında verilen antibiyotikler genellikle düzensiz kullanılmakta ve bu durum daha çok bakteri gelişimine neden olmaktadır. Ayrıca bu tür geçmeyen iltihabi durumlarda önce bakterinin, virüsün veya mantarın cinsi belirlenerek antibiyotik verilmelidir. Yoksa daha çok bakteri üremekte ve hastalar genellikle yanşlış tedavi edilmektedir. Üniversite veya araştırma bölümü olan hastanelerde cildiye ile ilgili araştırma bölümlerinde bu durum araştırılır ise daha doğru tedavi bulunabilir. Geçmiş olsun.

 4. Adem Ademoğlu

  17 Ocak 2016 at 01:43

  Benim sakallarımda kıl köklerinde beyazimsi madde var. Kaşıntı oluyor ve en önemlisi sakal kıllarında catallaşma olup yüzüme batıyor. Ne gibi ilaçlar kullanılmalıyım…

  • Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2016 at 19:25

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kıl kökü iltihabı olarak biinen folikülit hastalığının farklı tipleri de vardır. Kıl kökü iltihabı saç derisinde olabileceği gibi sakal çıkan yüz derisinde de gelişebilir. Kıl kökü iltihabına bakteriler ve mantarlar sebep olabilir.

   – Örneğin staphylococcal folikülit olarak bilinen folikülit tipinde traş, cildin yaralanması sonrası deriden içeriye giren bu bakteriler beyaz iltihaplı, kaşıntılı sivilceler şekilnde belirtiler gösterebilir.

   – psödomonaz folikülit tipi çok kişinin kulandığı havuzlar, hamamlar ve benzeri yerlerden bulaşır ve bakteri bulaştıktan sonra ciltte kırmızı, yuvarlak kaşıntılar ortaya çıkar.

   – Tinea barbe tipi folikülit mantarlar nedeni ile gelişir ve özellikle sakal bölgesi cildinde kaşıntılı, beyaz tümsekler şeklinde belirtiler görülür.

   – Psödofolikülit barbe tipinde sakal bölgesi kıl diplerinin iltihaplanmasıdır ve traş edilen kılların dönüp cilde battığı kısımlarda oluşur.

   – Yani kıl kökü iltihabının birçok tipi vardır ve farklı belirtiler görülebilir. Bu tür durumlar ihmal edilir ise fronkül-karbonkül denilen daha derin iltihabi durumlara yol açabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 5. Burcu

  26 Ocak 2016 at 22:32

  Merhaba,
  Benim erkek arkadaşımın saç,göğüs ve sakal bölgesinde kırmızı büyük sivilceler ve ucu iltihabı benzer sivilceler var.Bunların bana geçme ihtimali nedir?bayanlarda böyle bi hastalık olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2016 at 11:55

   – Merhabalar, kıl kökü iltihabı bakteriler, virüsler, mantarlar ve bazı hastalıkların belirtisi olarak meydana gelen bir iltihabi hastalıktır. Karaciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi bazı metabolik hastalıklar bu hastalığı meydana getirebilirler.

   – Öncelikle arkadaşınızda oluşan bu kızarıklıkların kıl kökü iltihabı olduğundan emin olmanız için bir dermatoloji uzmanına muayene olması gerekir. Yakın temas ile kıl kökü iltihabı sarıcı özellik taşır. Kıl kökü iltihabı vücudun kıl olan her bölgesinde oluşabilir. Bu nedenle kadınlarda ve çocuklarda da oluşabilir. Fakat seboreik dermatit denilen egzama türünde de sadece bu bölgelerde kızarıklık, beyazlık gibi belirtiler görülebilir ve seboreik dermatit sarıcı değildir. Arkadaşınızı bir dermatoloji uzmanına gitmeyi önerebilirsiniz. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Irfan

   1 Haziran 2016 at 22:35

   Selam,

   Burcu hanim, bende ayni bolgede o rahatsizliktan cekiyorum. Malesef hollandada oturuyorum ve burda pek ilgilenmiyorlar bu durum ile. Siz gittinizmi bir uzmana gittiyseniz tehsisi ve tedavisi nedir bildirirmisiniz lutfen.
   Tesekkurler.

 6. tuna

  30 Ocak 2016 at 04:25

  penis başlagıçbölgesinin ütsünde kıl dönmesi gibi bişey çıktı kaşıntı yapmıştı sıktım koyu kan geldi önemli bişeymidir

 7. Sağlık Ocağım

  31 Ocak 2016 at 14:37

  Geçmiş olsun. Kıl kökü iltihabı da olabileceği gibi, kıl kökü iltihabı genellikle tek olmaz ve ucunda beyaz irinimsi bir görünüm olabilir. İltihabın içinden kanlı bir irin gelmiş ise kıl dönmesi olma ihtimali de vardır. Kıl dönmesi kronikleşebilir. Kıl dönmesi kanlı, pis kokulu, irinli apselere yol açabilir. Kıl dönmesi sıklıkla kuyruk sokumu kısmında görülmekle birlikte yüzde, göbek kısmında, sakal bölgesinde, parmak aralarında, koltuk altında ve genital bölgede ve genital bölgenin üst kısımlarında da görülebilir. Bir dermatoloji uzmanına ya da bir genel cerrahi uzmanına gitmekte fayda var.

 8. Furkan

  7 Şubat 2016 at 03:09

  Gental bölgenin üstünde iki tane sivilce gibi bir şey cikti patlattim iltihap ve kan geldi ne yapmam gerekiyor ve ben patlattikca tekrar olusuyor.

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 13:39

   Geçmiş olsun. Kıl kökü iltihabı sakal bölgesinde daha sık görülebileceği gibi vücudun kıl olan her bölgesinde olabilir. Bunun dışında kanlı irin gelen iltihaplar genellikle kıl dönemsi de olabilir. Kıl dönmesi kuyruk sokumunda daha sık görülebileceği gibi vücudun diğer alanlarında da olabilir. Patlatmak bu iltihabın tüm vücuda dağılmasına yol açabilir. Bu nedenle bir cildiye uzmanına ya da genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 9. Ecemburcu

  8 Şubat 2016 at 00:09

  Genital bolgemin üstünde 1 tane sivilce gibi bisey çıkmıştı eylül ayında fakat geçmeyince geçen ay kadin dogum doktoruna gitmiştim. Sol YumurtaliMDA 5cm cikolata kisti varmış. Ayrıca rahmimde de mantar varmış. En önemlisi de genital bolgemin üstündeki sivilce gibi şey de kıl kökü iltihaplanmasiymis. Bana fucidin diye bi antibiyotik kremi verdi. İltihaP olan yere günde 2 kere sürdüm. Geçmişti fakat bu ay tekrar aynı yer aynı şekilde oldu. Çok acıyor. Ne yemeliyim. Yada bitkilerle tedavi edebilirmiyim.yaşım 32. BayanıM. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 16:05

   – Öncelikle geçmiş olsun. Çikolata kisti teşhisi genellikle ultrasonografi ya da laparoskopik yöntem ile konulur. Çikolata kisti başka hastalıklar ile de karışabilir. 3-4 cm’lik çikolata kistleri 3-4’üncü evre olarak kabul edilir ve genellikle tedavisi cerrahidir. Yani bu kistler nedeni ile de iltihabi durumlar tekrarlayabilir. Mantar ve iltihabi oluşumlar bu kist nedeni ile tekrar tekrar oluşabileceği gibi, bu iltihabi durumlar sizden eşinize eşinizden size şeklinde tekrarlama gösterebilir. Bu nedenle eşinizinde muayene ve tedavi olması gerekebilir.

   – Bu tür durumlar özellikle iltihabi durumlar da bitkisel bir tedavi var mı, etkili olur mu tartışılır. Çünkü ciddi durumlarda herhangi bir şey denemeden doktora baş vurmak daha doğru olur. Mantar enfeksiyonları tekrarlayıcıdır; bu nedenle smear testi yapılarak uygun antibiyotik tedavisi gerekir.

   – Antibiyotikler saati saatine kullanılmaz ise fayda sağlamak yerine bakterinin daha fazla üremesine neden olur. Ayrıca başka nedenlerden kullanılan antibiyotik tedavileri de vajinal mantar enfeksiyonuna naden olabilir. O bölgeyi temiz ve kuru tutmak, saten iç çamaşırlarından kesinlikle uzak durmak, pamuklu iç çamaşırları giymek, iç çamaşırlarını mümkün olduğunca ütüleyerek giymek, vajina içini kesinlikle sabun ile yıkamamak gibi yöntemler mantar enfeksiyonlarından korunmada önemlidir.

   – Öncelikle iyi bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve çikolata kistinin kesin teşhisinin konulmasında ve gerekiyor ise bu kistin alınmasında fayda var. Çünkü bu kist nedeni ile de kıl kökü iltihabı veya mantar enfeksiyonu gibi şikayetlerin tekrarlayabilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 10. isimsiz

  19 Şubat 2016 at 10:37

  Merhaba;
  Kafamın diplerinde kıl kökü iltihabı var doktora gittim ilaç filan kullandım bir çözümü olmadı bana nemlendirici krem ve bitkisel şampuan kullanmamı önerdi bana önereceğiniz bir ürün varmıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2016 at 11:30

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kıl kökü iltihabı kendi kendine de geçebilir. Kıl kökü iltihabı olan bölge kaşınmamalıdır. Kaşıdıkça vücudun diğer bölgelerine de dağlır. Kıl kökü iltihabına bakteriler neden olmuş ise tedavisi farklı, mantar neden olmuş ise tedavisi farklı olur. Rastgele antibiyotikli kremlerin kullanılması çok faydalı olmayabilir. Kıl kökü iltihabından örnek alınmalı ve bu örneğin incelenmesi sonucu çıkan sonuca göre tedavi verilmesi gerekir.

   – Günümüzde nem terapili saç kremleri var ve bu kremler banyo sonrası son durulama yapmadan önce bu tip bir saç kremi ile saç diplerine hafif masaj yaparak kullanılır ve 2-3 dakika bekledikten sonra durulanır ise diğer banyoya kadar saç diplerini yumuşak tutar ve cildin kurumasını önler. Bitkisel şampuanlar faydalı olabilir. Bu tür şampuanlar ve saç kremlerini eczacınıza danışarak eczaneden almanız daha uygun olur. Fakat kıl kökü iltihabının kökeninde yatan bakteri ya da mantar cinsi tespit edilip etkene yönelik tedavi uygulanmadan tekrarlayabilir. Bu nedenle doktorunuza tekrar gidip örnek almasını ve buna yönelik tedavi vermesini isteyebilirsiniz. Kaşımamak, cildi kurutmamak, saçı çok uzun ıslak bırakmamak, bol su içmek, mantarı tetikleyen aşırı unlu ve şekerli gıdalardan kaçınmak gibi yöntemler fayda sağlayabilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 11. Yok

  20 Şubat 2016 at 23:38

  Merhaba benim sakallarda bazen digerlerinden daha kalin ve siyah koku siyah pihti kan cikan killar cikiyor arada gunluk trasta farkedilmiyor ama 3 4 gun uzattigimda belli oluyor bu hasta gibi gozuken farkli kil cikmasi herhengi bir hastaligin belirtisi olabilirmi ve hastaneye gitmeyi disunuyorum kıl icin cildiyeyemi randavu almaliyim

  • Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2016 at 12:49

   Geçmiş olsun. Kıl diplerinin kanlı çıkması kıl kökü iltihabı veya kıl dönmesi gibi bir durumdan olabilir. Bu durum sürekli oluyor ise kronikleşmiş olabilir. Buradan net bir şey söylemek zor. Bu nedenle öncelikle bir cildiye uzmanına veya genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var.

 12. meral

  7 Mart 2016 at 23:09

  merhaba, son 2-3 aydır genital bölgemin üst kısmında başta sivilceye benzeyen fakat sonra büyüyen ve acıyan bir kitle oluştu. Başta basit bir şey sandım geçmesini bekledim fakat hala aynen devam ediyor gün geçtikçe büyüyor gibi de. Fakat batık mı yoksa folikülit mi anlayamadım. doktora gideceğim sizce basit bir sivilce gibi bir şey midir yoksa ciddi mi?

  • Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 14:20

   – Merhabalar, genital bölgede çıkan sivilce tarzı oluşumlar genital uçuk ya da genital siğil olabilir.

   -Genital bölgelerde çıkan oluşumlar kıl dönmesi veya kıl kökü iltihabı olabilir. Kıl kökü iltihabı kıl bulunan her bölgede meydana gelebilir. Kıl kökü ltihabı bazen kendi kendine geçebilir ve tekrarlayabilir. Kıl kökü iltihabı bakteriyel bir enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkmış ise antibiyotik tedavisi gerekir.

   – Kadın doğum veya cildiye uzmanına gitmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 13. Mehmet Uykun

  14 Mart 2016 at 22:11

  Merhaba bundan tam 5 yıl önce sacımda sivilceye benzer seyler çıkmaya başladı doktora gittim sıvı şeklinde losyon verdi sacdilerine uygulanmam icin ozaman demişti sac kökü iltihabı diye verdiği İlacı çok zamandır kullanıyorum sac diplerinde kızarma olunca ve dokununca acımaya başlayınca sivilce şeklinde beliriyor üzerine aksam uygulayınca kurutuyor yanlız şu 15 gündür çok sık çıkmaya başladılar Yanyana yada dağınık şekilde öyle birşey ki tam sacın ortasında çıkıyor çekince sac kökünde sarımsı iltihap cikiyor.
  Yüzümde de çıkmaya başladı traj olamıyorum artık makina ile oluyorum bunun nedeni nedir nezaman Nasıl geçecek bazen ilacı devamlı kullanınca duruyor çıkmıyor 15 yada 20 gün daha sonra yine baştan başlıyorum ama ilacı kullandığım halde çıkıyor lütfen bana yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 14:19

   Kıl kökü iltihabı kronikleşebilen ve tekrar tekrar oluşabilen iltihabi bir durumdur. Altta yatan neden bakteriyel veya mantarlara bağlı ise sadece losyon kullanmak yetmeyebilir. Bakteriye veya mantara yönelik kremler ve ağızdan alınan antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Verilen tedavilere rağmen kıl kökü iltihabı geçmiyor ve daha da kötü oluyor ise bu durumun araştırılması gerekebilir. Altta yatan başka bir hastalık olabilir. Bu durumun araştırılması için üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurmanız daha doğru olur. Neden tam olarak tespit edilmeden sık sık antibiyotik kullanımı da kıl kökü iltihabına yol açabilir.

   Geçmiş olsun.

 14. Ece Miray

  16 Mart 2016 at 23:47

  Merhaba bende kıl kökü iltaplaması var 3 senedir göğüs sırt ve omuzlarımda küçük şişlikler ve aşırı şekilde kaşıntı ateşlenme oluyor dermatoloji bölümüne gittim fakat verdiyi ilaçların bi etkisi olmadı verilen ürünler kozmetik ürünleriydi onlarında bi etkisini olmadı antibiyotik kullanmadım göğüs bölgemde çıktıgı zaman 100 fazla oluyor kriz gibi birden geliyor kaşıntı gece veya gündüz farketmiyor napmam gerek bilmiyorum yardımcı olur musunuz….

  • Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 13:18

   > Kıl kökü iltihabı kronikleşebilir ve tekrar tekrar oluşabilir. Kıl kökü iltihabı bakteriye bağlı gelişmiş ise antibiyotik tedavisine gerek duyulur. Kıl kökü iltihabı sarıcı da olabilir. Bu nedenle eğer evliseyniz sizden eşinize eşinizden size geçerek tekrar tekrar oluşabilir. Teşhisinin tam olması için iltihaplı bölgeden örnek alınması ve bu örnekten çıkan sonuca göre ilaç kullanımı gerekebilir.

   > O bölgelerin temiz ve kuru tulması, nemlendirici kremler ile o bölgeleri nemlendirmek, pamuklu iç çamaşırları giymek ve mümkün olduğunca kaşımamaya çalışmak gerekir. Çünkü kaşınan her bölgenin kaşınması kaşıntıyı daha da arttırır.

   > Ayrıca bahsettiğiniz vücut bölgelerinde seboreik dermatit denen bir egzama türü de meydana gelebilir bu gibi durumlarda mantarlara yönelik ilaçlar kullanılması gerekir. Verilen her ilacın önerildiği şekilde düzenli kullanılması da önemli. Altta yatan bazı hastalıklar da kıl kökü iltihabının tekrarlamasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda altta yatabilecek hastalıkların da araştırılması önemlidir.

   > Gittiğiniz doktora tekrar gitmeniz ve daha detaylı bir inceleme yapılmasını istemeniz gerekir. Yine faydalı olmaz ise üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne baş vurmanızda fayda var. Çünkü burada daha detaylı araştırmalar yapılmaktadır. 3 sene oldukça uzun bir süre bu nedenle altta yatan bir neden var ise bu nedenin araştırılması daha doğru olur.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Ece Miray

    18 Mart 2016 at 10:30

    Merhaba ben sırtımdan parça aldırdım klinik tanımdaçıkan sonuç Folikülit postinflamatuar hiperpigmentasyon r/o moküler amiloidoz r/o ashy dermatozu, r/o notaljia parestetika
    Benim normalde 5 sene fakat 3 senedir arttı kaşınmalarım en başından 2 sene çok kaşınmıyodu ama göğüs ve sırtımda omuzlarımda kahverengi lekeler bırakıyor dediyiniz bölümede gittim hacettepe Üniversiteside bakmadı bizim bölümümüz deyil dedi.. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim..

    • Sağlık Ocağım

     18 Mart 2016 at 13:25

     Kıl kökü iltihabının nedeninin araştırılması için de yine araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne gidilmesi ve burada gereken araştırmaların yapılmasını istemeniz iyi olur. Çünkü birçok romatolojik veya sistemik hastalıklar da bu tür iltihabi durumlara neden olabilir. Bunun dışında deri ve zührevi bölümüne de gidilebilir. Bu bölümde de gereken araştırmalar yapılabilir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 15. Canan güler

  24 Mart 2016 at 17:58

  Benim yüzümde sivilce şeklinde değil ama cilt altımda oldukça fazla siyah nokta vardı bunlar sıkılıp temizlene bilecek şekilde değildi. Kapalı komedon şeklindeydi. 5 ay aknetrent 2 ayda roaccutane kullandım hiç ara vermeden.acnetrentten roaccutone geçme sebebim doktorum acnetrentin işe yaramadığını söylemesiydi.7 aylık tedavim bitti fakat hala patlayamış akneler vardı ve herbirinin yeri kırmızı lekelerle doldu.48 kg mım ve 20 lik aknetrent ve roaccutone kullandım 2 tablet olarak günde.doktorum doz aşımı nedeniyle bıraktırdı .şu anda aknemix jel ve isotrexin jeli biri bir gece diğeri öbür gece olarak kullanıyorum bir aydır. Fakat sürekli bir mide bulantısı ve isalli durum var yan etkisi olabilirmi. Ve sivilcelerim çıkmaya başladı yine komedon şeklinde bir iki tanede çok pis iltihaplı patladı. Doğum kontrol hapı diane 35 kullanmamı söyledi başka bir doktor. Ne yapmalıyım .20 yaşındayım

  • Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 21:27

   > Ciltte çıkan akne benzeri yapılar Kişinin cildinde yağ salımı çok fazla arttığı ve buna bağlı olarak yağ kanalının tıkanması sonucu çıkan oluşumlardır. Ciltte akne oluşumu nedenleri arasında günümüz tarzı beslenme (fast food beslenme ve benzeri sağlıksız beslenme) tarzı, makyaj ürünleri, stres, çıkan sivilceleri sıkmak, kimyasal maddelere maruz kalma gibi nedenler başlıca nedenlerdir.

   > AKNETRENT 20 mg yumuşak jelatin kapsül, Şiddetli akne formlarında (nodüler ya da kanglobat akne veya kalıcı iz bırakan akne) ve sistemik antibakteriyel ve topikal tedavi ile birlikte standart akne tedavilerine cevap vermeyen akne tedavisinde kullanılır.

   > AKNETRENT 20 mg yumuşak jelatin kapsülün yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar, damar iltihabı (vaskülit), ödem, yorgunluk, kilo kaybı, lenf bezlerinin şişmesi, çarpıntı, sırt ağrısı, bayılma, yüzde kızarma, kan şekeri düzeylerinde değişiklikler, inflamatuvar bağırsak hastalığı (kabızlık, ishal, karın ağrıları, gaz şikayetleri gibi), pankreas iltihabı, sarılık, diş eti kanamaları, yemek borusu hasarları, ülser, bulantı, kansızlık, kemik sorunları, tendon sorunları, artrit, sinirlilik, nöbet, kas sorunları, depresyon, baş ağrısı, psikoz, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, burun kanaması, ağız kuruluğu ve daha birçok benzeri yan etkiler vardır.

   > Yani bu tür ilaçların hepsinde de birbirine benzer yan etkiler görülebilir. Yan etkiler hastadan hastaya değişebilir.

   > Eğer sorun hiç araştırılmadı ise bir araştırma veya üniversite hastanesinde deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması ve altta yatan bir neden var ise bu neden ve nedenlerin bulunması daha uygun olur. Çünkü 20’li yaşlarda bu tür durumların altta yatan bir nedeni olabilir.

   > Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 16. Sinan

  26 Mart 2016 at 22:33

  Merhabalar
  Öncelikle bu rahatsızlığından dolayı herkese geçmiş olsun.
  Ben de çok uzun süredir kılkökü iltihabı hastalığından muzdaribim.Belki de 5-7 yoldan bu yana gitmedik dermatololog üniversite hastanesi,kullanmadık ilaç,yaptırmadık tahlil kalmadı ama bir türlü şifa bulamadım.
  Tahlilelerde de çıkan olumsuz bir sonuç yok.Halen daha da devam ediyor.Tavsiyesi olan ya da bu hastalıktan kurtulan varsa önerisi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 16:33

   Kıl kökü iltihabı kronikleşebilen bir hastalıktır. Fakat kıl kökü iltihabının altında yatan asıl nedenin araştırılması gerekebilir. Deri ve zührevi hastalıkları alanında araştırılması daha doğru olur. Ayrıca o bölgenin nemlendirici kremler ile o bölge nemlendirilmeli, çok aşırı sabun kullanılmamalı, o bölge temiz ve kuru tutulmalı gibi yöntemler faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 17. ece

  7 Nisan 2016 at 17:44

  merhaba ben göğüs aramı aldırdığımda ağdanın ertesi günü orda bi kaşınma oluyor ve ertesi gün içi iltihap dolu beyaz beyaz sivilceler çıkıyor sonra sivilceler kırmızılaşıp geçiyor ama bazılarının izi kalıyor doktorlar ağda yapmamamı önerdi ama bu pek mümkün değil. bunun başka bir çözümü var mı?

  • Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2016 at 12:41

   > Kıl folikülünün yapısı ağda, tıraş, travma gibi nedenler ile bozulur ise kıl folikülünden dışarı çıkarak doku reaksiyonu oluşturabilir. Ayrıca ağda ile kıl, kıl kökünden sökülerek çıkartıldığında vücut bu durumu travma olarak kabul eder ve o bölgeye kan serumu ve enflamasyon olarak tanımlanan iltihap durumunu başlatan, yöneten, sonuçlandıran savunma hücrelerini gönderir. Bunun sonucu olarak da bu bölgede ilk baştan sadece normal kızarıklık şeklinde başlayan sonra da irinli bir sivilceye dönüşen oluşumlar meydana getirir.

   > Vücudun herhangi bir yerinden kılları zorla kopardığında kıl kökü iltihabında olduğu gibi kırmızı sivilceler oluşur genellikle. Ağda oldukça zorlayıcı bir işlemdir. Bazı insanların ağdaya alerjisi de olabilir. Vücudun bazı bölgeleri daha nazik olduğu için bu tür zorlanmalar bunu oluşturabilir. Doktor ağda yapmamanızı önermiş ise o bölgedeki kılları tek tek sakin bir şekilde şekersiz sakız ile koparmanız çok zarar vermeyebilir. Sakız ile o bölgeyi temizledikten sonra yağlı el yüz kremleri ile 2-3 gün nemlendirmek faydalı olur. Vücudun hassas olan bölgelerinde kılları zorlayıcı koparma işlemleri o bölgeyi daha hassas hale getirebilir.

   > Sağlıklı yaşam dileğiyle

 18. Oktay

  10 Nisan 2016 at 00:10

  Bacaklarımda 6 aydır kıl dibi iltihabı var 3 kez doktora gittim antibiyotik krem ve hap verdiler yinede bi sonuç vermedi yürümemi zorlastıracak derecede cogalıyo ve dokundugumda cok agrıyo ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 15:32

   > Kıl kökü iltihabı (folikülit), enfeksiyonlar, kimyasal maddelere maruz kalınması, irritasyon (herhangi bir etkene karşı gelişen durum) ya da deride fiziksel bir yaralanma nedeni ile kıl köklerinde oluşan enflamasyondur. Kıl kökü iltihabı eğer enfeksiyon nedeni ile oluşmuş ise doğru antibiyotiğin kullanılması için enfeksiyonun doğru teşhis edilmesi gerekir. Enfeksiyonun doğru teşhis edilmesi için de cildiye uzmanlığında iltihaplı bölgeden örnek almaları gerekir, aksi takdirde faydasız antibiyotik kullanımı iltihabı daha da çok şiddetlendirebilir.

   > Kıl kökü iltihabı herhangi bir kimyasala reaksiyon nedeni ile gelişmiş ise bu kimyasal tespit edilmeli ve bu kimyasaldan uzak durulmalı veya gereken tedavi uygulanmalıdır.

   > Folikülit kaşıma gibi o bölgelerin fiziksel travmalarına karşı gelişmiş ise o bölgeler travmaya maruz kalmamalıdır.

   > Folikülit mantar enfeksiyonlarına bağlı gelişmiş ise bu durumda mantarlara yönelik antibiyotikler veya antifungallar kullanılır.

   > Folikülit yediğiniz, içtiğiniz veya soluma yolu ile maruz kadığınız bir alerjik reaksiyona karşı gelişmiş ise o maddelerden ya da yiyecek, içeceklerden kaçınılması gerekebilir.

   > Yani boşuna antibiyotik kullanmaktansa nedenin araştırılması için araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmek daha doğru olabilir. Ayrıca kıl kökü iltihabı impetigo, atopik dermatit, herpes simpleks, akne vulgaris, fungusitler, ürtiker gibi hastalıklar ile de karışabilir ve yanlış tedavi uygulanabilir.

   Geçmiş olsun.

 19. Murat

  19 Nisan 2016 at 10:31

  *Bir doktorun Foliküler Müsinöz ile kıl kökü iltihabını karıştırma ihtimali var mı? Foliküler müsinöz kansere çevirir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 18:39

   > Folliküler müsinöz saçlı deride saç dökülmesi ve histopatolojik incelemelerde kıl folikülünün içinde müsin birikmesi ile karakterize deride hafif kabarık, ödemli, kızarık plak şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Lezyonlar genellikle baş, boyun, ense, gövde ve alt ekstremitelerde kızarıklık, ödemli ve kıl kaybı ile belirtiler şeklindedir.

   > Hastalık başka hastalıklar ile birlikte görülebilir veya başka hastalıklar bu hastalığa neden olabilir. Folliküler müsinöz kıl kökü iltihabı ve benzeri bazı hastalıklar ile karışabilir. Hastalığın akut ve kronik, sekonder (ikincil gelişen) ya da primer (hiç bir nedene bağlı olmadan gelişen) şekillerde formları vardır.

   > Tanıda deri biyopsileri, kan testleri ve bazı ciddi araştırmalar gerekebilir. Yani basit bir dermatoloji uzmanı muayenesi ile tanının konması zor olabilir. Çünkü karışabileceği veya birlikte görülebileceği iyi huylu veya kötü huylu hastalıklar vardır. Sizde folliküler müsinöz durumundan şüphe edilmiş ise doktor kontrollerinizi, kesin belli olana kadar takiplerinizi ihmal etmemenizde fayda var. Bu durumun daha derin araştırılması gerekebilir. Basit ve korkulacak bir şey olmayan bir sorun da olabilir.

   > Folliküler müsinöz ile ilgili daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/follikuler-musinoz-hastaligi-nedir-follikuler-musinoz-belirtileri/

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. elif

  19 Nisan 2016 at 20:56

  merhaba ben arkadaşıma epilasyon aletimi kullanmasi icin verdim daha snra geri aldim arkadasimin bacaginda kil koku iltihaplanmasi oldu biz ne oldugunu anlamamistik bende makinami kullanmaya devam ettim doktor arkadasima kil koku iltihabi dedi smdi bendede olusmaya basladi aynilari cogalmadan nasil onlem almaliyim ve bu bana arkadaşim bulasmis olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2016 at 12:08

   > Kıl kökü iltihabı mantarlara veya bakteriye bağlı oluşmuş kıl kökü iltihabı ise yakın temas ile bile bulaşma riski oldukça yüksektir. Fakat kıl kökü iltihabı alınan travmalara bağlı, altta yatan başka bir hastalığa bağlı gelişen bir kıl kökü iltihabı ise bulaşma riski çok düşüktür. Arkadaşınızda aleti kullanmadan önce kıl kökü iltihabı yok ve aleti kullandıktan sonra oldu ise sizde de daha öncesinden kıl kökü iltihabı veya etkeni var olabilir.

   > Arkadaşınız ile konuşun ve aleti başka nerelerinde kullandığını sorun, genital veya koltuk altı bölgelerinde kullanmış ise bu bölgelerden sarmış olabilir. Hem arkadaşınız hemde siz doktora gittiğinizde durumu anlatın ve buna göre değerlendirme yapılmasını isteyin. Kıl kökü iltihabı dışında bir şey de olabilir. Deri biyopsisi yapılması ve doğru antibiyotiğin kullanılması önemlidir.

   > Ayrıca hiç bir özel eşya (jilet, tarak, fırça, makyaj malzemesi, sabun, epilasyon aletleri gibi) arkadaşlar ile paylaşılmamalıdır. Mantarlar, bakteriler ve virüsler her yerde bulunabilirler ve yaşayabilirler. Emin olmadan aleti başka birinin kullanmasını izin vermeyin ve sizde tekrar kullanmayın, arkadaşınızda aynı şekilde dikkat etsin, aleti nasıl temizleyeceğinizi öğrenin, havlu, tarak, çorap, sabun gibi eşyalarınızı aile bireylerinden ayırmanız doğru olur. Doktora gitmeyi ve olanları anlatmayı ihmal etmeyin.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Betul

  26 Nisan 2016 at 22:17

  Merhaba genital bolgemde deri altinda top gibi bezelye gibi sislikler var. Dokununca deri altinda oynuyo. Doktora gittim kil koku iltihabi dedi ilac verdi kullandim ama aylardir hala gecmedi. Neden acaba kendiliginden gecer dedi doktor kendiliginden gecer mi

  • Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 13:52

   > Genital bölgede ve koltuk altlarında tıraş olma sonrası basit kıl kökü iltihapları gelişebilir. Bu durum tekrar tekrar olduğunda kronikleşir. Bu gibi bir durumda genellikle bölgesel veya ağız yolu ile alınan antifungal ya da antibakteriyel ilaçlar verilir. Bunlar zamanla kendiliğinden geçebilir ve/veya tekrarlayabilir. Kıl kökü iltihapları aynı zamanda ağrılı, kaşıntılı da olabilir. Bu durumdan korunmak için temiz ve ütülü iç çamaşırları giymek, her seferinde yeni tıraş bıçağı kullanmak veya tekrar etmeyeceğiniz aletler kullanmadan genital bölgeyi temizlemek, kendi kullandığınız malzemeleri diğer aile fertlerinin kullanmaması gibi önlemler de gerekir.

   > Fakat top şeklinde deri altında oynayan oluşumlar yağ bezesi veya lenf bezi nodülleri de olabilir. Doktorunuza tekrar gitmenizde veya bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var. Oradan örnek alınarak çıkacak sonuca göre antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 22. ece34

  29 Nisan 2016 at 12:21

  Merhabalar… Öncelikle her yoruma cevap vermenizi gerçekten takdir ettim. Çok değerli ve ince bir davranış. Benimde benzer bir sorunum var. 3-4 yıldır özellikle genital bölgemde olmak üzere, fındıktan daha büyük çıbanlar çıkıyor. İlk çıktığında sıkmıştım ve izi kalmıştı bu yüzden bir daha sıkmadım. Ancak son 1 yılda aşırı arttı. Çıban olmayan günüm geçmiyor. Biri bitiyor başka bir taraftan diğeri başlıyor. Bazen aynı yerde tekrar çıkıyor, bazen farklı yerde çıkıyor. %90’ı genital bölgede. Bir de omzumda acısız ve kızarıklığı olmayan bir şişlik vardı. Onu sıktım içinden ince şerit şeklinde beyaz bir madde geldi. Fakat bu devamlı aynı yerde, sıktıkça boşalıyor sonra tekrar doluyor gibi. Hiç bitmiyor. Aynısı diğer omzumda da çıktı. Ayrıca burun kenarlarında, dudağın hemen üzerinde ve bazen de alnımda küçük başsız ve çok ağrılı sivilceler çıkıyor, 4-5 gün sonra kendiliğinden kayboluyor… Sizce bunlar neden olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 11:15

   > Kıl kökü iltihabı genellikle kıl bulunan her yerde çıkabilir. Fakat bu tür sivilceler sıkılmamalıdır; çünkü vücudun diğer taraflarına dağılabilir, hiç geçmeyen veya tekrar eden sivilcelere veya iltihaplara dönüşebilir.

   > Kıl kökü iltihabı genital bölge temizliği yaptığınız aynı malzemeyi kullandığınız için de tekrarlayabilir. Omzunuzda bulunan ve dağılma eğilimi gösteren çıbanlar bakteriyel olabilir.

   > Şimdiye kadar bir cildiye uzmanına gitmemişseniz vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanına gitmeniz ve çıkan oluşumlardan örnek alınmasını istemeniz doğru olur. Yüzünüzde çıkanlar yediklerinize bağlı da olabilir.

   > En kısa zamanda bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Fatma

    20 Eylül 2016 at 21:49

    Merhabalar Yaşım 20 yaklaşık 4-5 yıldır genital bölgemde ve ozellikle kasıklarımda sürekli olarak yağ bezi gibi koyu kırmızı renginde sivilce benzeri şeyler olusuyor. Birkaç kere sıktırdım içinden yine koyu kırmızı renginde kan çıkmıştı. Yüzüm için isotrexin (yada clindoxyl) ve nadixa kullaniyorum. Doktora genital bölge için gitmekten çekiliyorum bu isotrexin ve nadixa yı kasık ve genital bölge için kullansam olur mu acaba yani iyi gelir mi? Tesekkurler

    • Sağlık Ocağım

     22 Eylül 2016 at 14:35

     Yüzünüzdeki sorunun ne olduğu da önemlidir.

     İSOTREXİN İLAÇ, isotretinoin ve eritromisin etkin maddesini içeren ve akneye (sivilceye) karşı kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç hem iltihaplı sivilcelerin hem de iltihapsız sivilcelerin tedavisinde de kullanılır.

     İSOTREXİN İLACININ YAN ETKİLERİ ARASINDA; ürtiker, cilt irritasyonu, ciltte kızarıklık, kaşıntı, ciltte yanma ve benzeri yan etkiler vardır.

     CLINDOXYL İLAÇ’da yine akne tedavisinde, bakteriyel akne tedavisinde kullanılır. CLINDOXYL akneye neden olan bakterileri azaltır, akne sayısını azaltır, siyah ve beyaz nokta ve akne oluşumunu durdurur ve ciltteki yağ oranını azaltır.

     CLINDOXYL İLACININ YAN ETKİLERİ ARASINDA; uygulama yerinde yanma, kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, soyulma, pullanma gibi yan etkiler kremin uygulama bölgesinde görülen yan etkilerdir. Bunun dışında şiddetli ishal, karın krampları, ciltte karıncalanma gibi başka yan etkiler de görülebilir.

     NADIXA İLAÇ, hafif ve orta dereceli iltihaplı akne tedavisinde kullanılır.

     NADIXA İLACININ YAN ETKİLERİ ARASINDA; kaşıntı, kabartı, kuruluk, tahriş, sıcaklık hissi, deri renginde açılma, kızarıklık gibi yan etkiler vardır.

     Yani bu ilaçların uzun süreli kullanımı ve art arda kullanımı vücudunuzun diğer bölgelerinde de sorunlara yol açabilir.

     Ayrıca akne ile kıl kökü iltihabı farklı durumlardır, bu nedenle doktora sormadan bu ilaçların genital bölgede kullanımı doğru olmaz.

     Bu tür sorunların altında yatan sistemik hastalıklar da olabilir, buna bağlı olarak tedaviler işe yaramayabilir ve tekrar tekrar antibiyotikli krem kullanımı tüm cildinizde ve sürülen cilt bölgesinde komplikasyonlara yol açabilir.

     En iyisi deri ve zührevi hastalıklar bölümünde bu durumun araştırılmasıdır.

     20 yaşındaki kişilerde ergenlik sivilceleri geçmiş olması gerekir.

     Cildiye uzmanına gitmeden bu kremler tekrar tekrar kullanılmamalıdır ve yüzünüzde kullandığınız bu kremleri doktora danışmadan genital bölgede kullanmamalısınız.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Ahmet

  20 Mayıs 2016 at 19:17

  iyi günler benim cinsel organımın aşağılarında önceden ufak ufak sivilceye benzer şeyler vardı sıktım birkaç tanesini sonra mısır büyüklüğünde bir sivilceye benzer bir şey oldu.Dokununca acıtıyor ne yapmam lazım 16 yaşındayım doktora gitmekten çekiniyorum lütfen yardımcı olun 🙁

  • Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 00:56

   Doktora gitmekten çekinmeyin. Bizim buradan ne yazık ki yapacağımız tek şey doktora gitmenizi tavsiye etmek olabilir. O yüzden en kısa zamanda doktora görünmenzide fayda var.

 24. Ahmet Aslan

  25 Mayıs 2016 at 14:09

  Merhabalar 97 kiloyum sporla beraber kasık bölgemde pişikle beraber (ki kırmızı dokunun kenar kısımları süt beyazı bir dokuyla kaplanmış durumda, kokusuz kaşıntılı) folikülit görüldü. Antibiyotik krem dört gün kullanmama rağmen yavaşlama olmadı. Uçuk vb bir sıkıntım yok karaciğerde hafif yağlanma var ayrıca kıvırcık bir yapım var ne yazık ki malum sakalda başta olmak üzere kıl dönmek eksik olmuyor. Fikirlerinizi merak ediyorum. Şimdisen teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 13:32

   Folikülit (kıl kökü iltihabı) vücudun kıl olan tüm bölgelerinde çıkabilir ve bulaşabilir. Antibiyotikler saati saatine ve önerildiği süre boyunca düzenli kullanılmalıdır. Antibiyotiğin 10-15 dakikalık gecikmesi veya erken kullanılması bile etkisiz olabilir, hatta bakterinin daha fazla direnç kazanmasına yol açabilir.

   Ayrıca o bölge temiz ve kuru tutulmalı, iç çamaşırları ütülü ve pamuklu giyilmeli, havuz, hamam gibi ortamlarda dikkat olmalı veya uzak durulmalı, havlu gibi eşyalar kendinize özel olmalı, tıraş bıçakları hasta bölgeden başka bir bölgede kullanılmamalı ve mümkün ise tek kullanımlık olmalıdır. Ailenin diğer fertlerine özel eşyalardan bulaşabilir.

   Daha öncesinde sakal bölgesinde kıl dönmesi olmuş ise bu bölgelerde de kıl dönmesi oluşmuş olabilir.

   Bir cildiye uzmanlığında deriden örnek alınması ve çıkan sonuca göre ilaç kullanılması gerekebilir.

   Kıl kökü iltihabı mantarlara bağlı gelişmiş ise antibiyotikler çok fazla işe yaramaz, bu nedenle geçmez ise örnek alınması doğru olur. Ayrıca kıl kökü iltihabının ve kıl dönmesinin altında yatan başka bir sistemik hastalık veya bazı vitamin veya mineral eksiklikleri ya da fazlalıkları da olabilir. Bu şikayeti sık sık ve uzun süredir yaşıyorsanız deri ve zührevi hastalıklar bölümünde durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 25. Ayhan Akman

  12 Haziran 2016 at 23:17

  Folüküler Oklüzyon Triadı kesin tedavisi mümkün mü ? Özellikle Yüzümün yanak kısımları ve iki kaşımın arasında oluşan çukurlar ve yanak bölgelerinde yıllardır büyümeyen ağrısız çok baskı uyguladığımda yüzeye çıkan iltihaplanma ,ve iltihaplı bölg. yıllardır geçmeyen kırmızılıklar mevcut.Şiddetli akne tedavilerinde kullanılan en bilindik antibiyotikleri yıllarca kullandım.Fakat kesin sonuç alamadım.

  • Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 14:48

   Foliküler oklüzyon triadı akne konglobata, hidradenitis suppurativa, dissekan selülit ve pilonidal sinüs hastalıklarından üçünün bir arada görülmesi durumudur. Bazı olgularda kistik lezyona benzeyen oluşumların tedavisinde cerrahi tedavi uygulanabilmektedir, ancak bu hastalığın tipinin tam olarak belirlenmesi için araştırma hastanesinde araştırılması gerekebilir.

   Bu hastalığın tipinin belirlenmesi tedavi planı için önemlidir.

   Foliküler oklüzyon triadı teşhisi tam olarak konulduğunda bir süre antibiyotik ve kortikosteroid ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda lazer radyoterapi ve cerrahi tedavi gerekebilir.

   Şimdiye kadar bir üniversite ya da araştırma hastanesine gitmemişseniz bu durumun araştırma hastanesinde araştırılması ve tipinin belirlenmesi gerekir.

 26. Gamze

  18 Haziran 2016 at 23:39

  Merhaba bende kansizlik var sac dokulmesi icin cildiyeye gittiğimde doktor bana sac kokumde iltihaplanma oldugun saclarimin dokulecegini tekrar cikmayacagini soyledi. Tahlil olmadan teshis koymasi dogru teshis oldugunu gösterir mi bu hastaligin tedavisi yok mu? Teşekkürler hocam

  • Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 14:22

   Folikül iltihabı (kıl kökü iltihabı) kıl foliküllerindeki enflamasyondur. Bu durum, foliküller ile bağlantılı yağ bezlerindeki tıkanıklık nedeni ile meydana gelir. Kıl kökü iltihabı cilde sürülen yağlı ürünler nedeni ile oluşabilir. Kıl kökü iltihabı ağda, epilasyon gibi nedenler ile de oluşur.

   Fakat bazı hastalarda ve bazen kıl kökü iltihabı enfeksiyonel mikroorganizmalar ve uzun süreli antibiyotik kullanımından dolayı da meydana gelir. Folikülitin farklı tipleri vardır ve tipine göre teşhis ve tedavi edilir.

   Teşhiste oluşumlardan örnek alınması ve çıkan sonuca göre tedavi verilmesi önemlidir. Tedavi sonrası saçın çıkıp çıkmaması da hastalığın ilerleyen evresine ve tipine göre de değişir, çünkü folikülit (kıl kökü iltihabı) gibi bir durumun oluş mekanizması da önemlidir.

   Ayrıca bu durumun altında yatan başka sistemik hastalıklar da olabilir, bu nedenle deri ve zührevi hastalıklar bölümünde bu durumun araştırlması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Ebru

  20 Haziran 2016 at 09:22

  Merhabalar benim genital bölgenin üst kısmında 2sene önce yaklasık yumurta büyüklüğünde cıkan cıkmıstı doktora gittiğimde sen nasıl oturdun böyle demişti ve uyusturmadan neşter yarıp kanı akıtıp hemen eve göndermişti daha sonra 3 4 ayda bir hep tekrarladı devlet olsun özel olsun gitmediğim doktor cerrah kalmadı ama hiçbiri ultrasona sokmadı beni bundan korkuyorum ya rahimde geliyorsa bişey diye ve tam 4ay önce ise özel bir hastanede 1saat süren iğne ve acılarla dolu bi ameliyat geçirdim doktor kist çıkardı ve yuva yapmıs orada büyüktü dedi yumusak beyaz çok cirkin bişeydi bende gördüm çünkü beni bayıltmadan sadece orayı uyusturarak böyle bir ameliyat yaptı ve yardığı kısmı dikti 1ay içinde dikişlerim düştü ancak ben 2aydır yine cekiyorum bu acıyı ne yapmam lazım artık psikolojim o kadar bozuldu ki bircok yorum gördüm.lazer epilasyon geçiriyor diye genel cerrahlar bana çare olamıyor ben hangi.bölüme gitmeliyim?

  • Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 22:53

   – Bahsettiğiniz kist bartolin kisti olmalı. Bartolin kisti çoğu zaman belirtisizdir. Hastalar bazen çok geniş kistlerin bile farkında olmazlar. Üreme çağındaki kadınlarda bartolin kisti ve apsesi oldukça sık görülür. Bartolin kistleri bartolin bezleri yerleşimlidir.

   – Bartolin bezleri vajinanın her iki tarafında bulunur. Kanalları vulvaya açılan bir çift oval şekilli ve nohut büyüklüğünde salgı bezleridir. Bartolin bezlerinin enfeksiyonu nedeni ile bartolin apsesi oluşur. Bu bezler sadece kist ya da apse geliştiğinde elle muayene sırasında fark edilebilir.

   – Bartolin kistleri farklı tiplerde olabilir. Tedavide mümkün ise ve kadının cinsel yaşamı devam ediyor ise bartolin bezlerini koruyucu bir yöntem uygulanır. Bu yöntemde bölgesel anestezi ile günübirlik bir operasyon yapılır. Operasyon sırasında kist açılır ve içindeki apse boşaltılır ve bartolin bezinin salgısının devam etmesi için kanallar genişletilerek dikilir ve bu şekilde operasyon biter. Gereken durumlarda bu yönteme ek olarak antibiyotik tedavisi de verilir. Bazen gerekiyor ise kist ile birlikte bartolin bezleri de cerrahi olarak çıkarılır.

   – Size yapılan yöntem de bu tür bir yöntem olmalı.

   – Fakat bartolin kistleri tekrarlayıcı özellik gösterebilir, bu nedenle tekrar cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ayrıca bartolin kistleri başka vulva kitleleri ile de karışabilir. Kistin cerrahi işleminden sonra örnek alınmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir.

   Yani size cerrahi işlemi yapan doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 28. sema çiçek

  20 Haziran 2016 at 10:22

  merhabalar öncelikle ilgilinizden , her soruya yanıt vermenizden dolayı çok teşekkür ederim
  benim vücudumun baldır göbek ve kalça üstümde kıl kökü iltihaplanması oluştu birşeyi kafama takıp stres sıkıntı yaptığımda daha da artıyordu geceleri özellikle çok daha fazla kaşınıyordu artık kanatırcasına kaşımak zorunda kalıyordum ara sıra tekrar ettiği için çok önemsemeyip doktora gitmedim 2 sene bu şekilde aralıklarla çıktı kaşıdığım yerde izler kalmaya geçmemeye başlayınca doktora gittim kalçamdan parça aldı kıl kökü iltihabı teşhisini koydu ilaç tedavisi verdi geçmezse mavi ışık uygulaması yapılması gerekebilir dedi şuan tam olarak yine geçmiş değil ama vücudumun hava almasını sağlayan kıyafetler giydiğimde tekrarlamadığını biliyorum bu hastalık stresten gerçekten tetikleniyormu ve mavi ışık uygulamasının bir zararı olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 00:12

   – Fototerapi tedavisi ultraviole ışınlarının çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Fototerapi tedavisi en sık sedef hastalığının tedavisinde uygulanmaktadır.

   – Fototerapi tedavisi vitiligo, bir tür deri kanseri olan mikozis fungoides, pityriazis lichenoides, jeneralize kaşıntı, atopik egzama gibi başka deri hastalıklarında da uygulanmaktdır.

   – Kıl kökü iltihabı enfeksiyonlara bağlı değilde tahriş nedeni ile oluşuyor ise tahrişi önleyici uygulamalar daha doğru olur.

   Örneğin süren kıyafetlerden uzak durmak gerekir, ağda, epilasyon, traş etme gibi tahriş edici etkenlerden uzak durmak gerekir, sürdüğünüz ya da kullandığınız bir krem, makyaj malzemesi, yağlar, losyonlardan bu durumun gelişmediğine emin olmanız gerekir, kaşımamak gerekir, uygun nemlendirici kremler kullanmak faydalı olabilir, cilt terli kalmamalı, cilt temiz tutulmalı, aşırı sabunlanmaktan kaçınmalı, banyoda lifler, süngerler gibi malzemeler kullanılmamalı (sadece hafif sabunlanıp çıkılmalı), kıllar makas ile kesilerek kısaltılmalı (yolmamak gerekir), pamuklu ve ütülü kıyafetler giyilmek gerekir, düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir, yeterli su tüketmek gerekir, yağlı besinlerden kaçınmak gerekir gibi önlemler tahriş nedeni ile oluşan cilt sorunlarında çok önemlidir.

   – Fakat kıl kökü iltihabının altında enfeksiyonel bir durum, mantarlara bağlı bir durum veya sistemik bir hastalık yatıyor ise durum deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılmalıdır.

   – Altında yatan neden araştırılmadan pahalı tedavi yöntemlerine başvurmanız geçici fayda sağlayabilir, çünkü altta yatan sistemik bir neden var ise tüm tedavilere rağmen durum tekrarlayabilir.

   – Ayrıca fototerapi tedavisine rağmen şikayetler tekrarlayabilmektedir, özellikle stresli ve genetik yatkınlığı olan kişilerde.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. Ekilem

  22 Haziran 2016 at 22:50

  Iyi günler ?ben kollarimdaki killari jilet ile tras ettim 1 ay dan sonra kollarimda küçük kırmızı lekeler çıkmaya başladı sizlama yapıyordu.sonra bu lekeler sivilceye dönüştü sonra kuruyup döküntü gibi oldu kendiliğinden geçti ama morumsu lekecikler bıraktı.şimdi yine kizariklar oluştu ama sivilcesiz ve yine ağrılı. .bunu tedavi için ne yapabilirim .doktora gitmek zorunlu mu yoksa eczaneden alabileceğim ilaçla geçebilir mi

  • Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 14:42

   Bazı hassas bölgelerin traş edilmesi aslında doğru olmaz, çünkü tahrişe bağlı kıl kökü iltihabı gelişebilir. Tahrişe bağlı veya alerjiye bağlı ya da kullandığınız tıraş bıçağının daha önce kullanımı ve kullandığı alanlarda mantar varlığına bağlı kollarınızda kıl kökü iltihabı olmuş olabilir. Kurumasına rağmen tekrarladı ise mutlaka bir cildiye uzmanına görünmek gerekir. Ezbere kullanacağınız herhangi bir şey yayılıma ya da bu durumun daha kötü olmasına yol açabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Cevale demirer

  29 Haziran 2016 at 21:58

  Merhaba benim 6 yaşında bir kızım var yaklaşık on beş gün önce başlayan saç kökünde koku var yıkamakla geçmiyor üst üste kullanmamız gereken antibiyotikler oldu kokudan 2 hafta önce tatil havuz vardı kaşıntı yada başka bir sıkıntı yok bu kokunun sebebi ne olabilir ve tedavi için ne yapabiliriz şimdiden teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 22:55

   Bazı çocuklarda ya da yetişkinlerde saçların temiz tutulmasına rağmen koku olabilir, bunun nedeni bazen o bölgedeki yağ bezlerinin fazla çalışması ve saç diplerinden üretilen sebum denilen salgının hava ile teması sonrası okside olarak bir koku salgılamasıdır.

   Fakat havuz gibi yerlerden mantarlar bulaşabilir ve buna bağlı olarak da bu tür şikayetler görülebilir.

   Söz konusu çocuk olduğu için bir cildiye uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 31. Muazzez

  8 Temmuz 2016 at 16:05

  Merhaba benim bacaklarimda kıl donmesi leke ve iltihap mevcut ve yillardir eksilmeden artiyor. Makine ile cok fazla batiklar olustu ben de elimle oynayarak da iz haline gelmesine sebeo oldum malesef ama gercekten kendime engek olamıyorum artik 20 yasindayim ve 16 yasimdan beri bu halde . Moralim cok bozuluyor. Sort bile giyme ihtimalim yok bu durumda. Tarifler yaziyor gecer diye dogru mu bilmiyorum ama bir umut uyguluyorum. Lazer diyen oldu . Onlar lekeleri ve batiklari gecirebilecek midir. Iki bacagimin da tamaminda var ozellikle ust ic bacak cok kotu durumda koyu kirmizi lekeler bazilari da kahverengi. Ne yapmam gerek

  • Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2016 at 17:06

   Herhangi bir ilaç, tarif denemeden önce mutlaka bir cildiye uzmanına gitmeniz ve bu lezyonlardan örnek alınması ve gelen sonuca göre tedavi uygulanması uygun olur, çünkü yaptığınız ya da yaptırdığınız uygulamalar kıl kökü iltihabının nedeni bakteriyel ya da mantarlara bağlı ise fayda etmez.

   Ayrıca kıl kökü iltihabına özellikle bu kadar yaygın kıl kökü iltihabına neden olan sistemik, endokrinolojik, metabolik başka hastalıklar da olabilir, bu nedenle altta yatan nedenin araştırıması uygun olur.

   Sizin durumunuz kıl dönmesinden çok kıl kökü iltihabı ya da bunlara benzeyen başka bir deri hastalığı olabilir.

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması uygun olur ve yaşının çok genç olmasından dolayı ihmal edilmemesi de önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 32. Ozge

  16 Temmuz 2016 at 18:56

  Meraba 21 yaşındayım epilasyon,ağda sonucu bacaklarimda,genital bölgemde,koltuk altımda aşırı şişme,kırmızı iri kabarmalar, ağrı, kaşıntı oluyor bacaklarım çok fazla şişiyor ve yuruyemez oluyorum acil şekilde hastaneye gidiyorum iğne vuruluyorum onun bile çaresi olmuyor bazen cildine doktoruna gittim.Bu doğanda var hiç geçmicek dedi epilasyon cihazindan uzak durmami söyledi jilet yapicakmisim ilaç yazdı gönderdi ben hala aynı şekilde devam ediyorum acı çekmeye bunun sebebi nedir ne yapmam gerekiyor sürekli care arıyorum ki dayanamaz hale geldim

  • Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 01:49

   – Bazı ciltler çok hassas ve alerjik yapıya sahip olduğu için ağda, epilasyon, jilet ve benzeri durumlara karşı hemen reaksiyon gösterir.

   – Epilasyon aletinin yaptığını jilette yapar, yani epilasyon aleti ve jilet arasında bu konuda çok fazla fark yoktur.

   – Cilt hassas olduğu için ağda gibi zorlayıcı travmalar nedeni ile de kaşıntı, kızarma, şişlikler olabilir.

   – Fakat bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   – Köpek memesi olarak bilinen bir cilt sorunu özel ter bezlerinin (apokrin bezler) derin bir iltihabıdır. Köpek memesi hastalığı genellikle ergenlik döneminden sonra meydana gelir ve koltuk altı, genital bölge, kasık bölgesi ve tekrarlayan durumlarda vücudun diğer bölgelerinde de oluşur.

   – Bu ter bezleri kıl ağızlarına açıldığı için; kılları zedeleyebilecek ağda, tıraş, epilasyon ve benzeri olaylardan sonra bakterilerin girişi kolaylaşır ve hastalık bu bölgelerde ağrılı, kızarık bir şişlikle başlar.

   – Bu oluşumlar çıbana benzese de kendiliğinden kolay kolay açılmazlar (delinmezler). Açılmayan bu oluşumların yerinde sert bir topak kalabilir ya da kalmayabilir.

   – Bazı kişilerde köpek memesi hastalığına yatkınlık vardır ve sürekli yenileri çıkar, bir arada birden fazla olabilir. Bu durum yıllarca tekrarlayarak sürüp gidebilir. Çirkin ve hareketi zorlaştıran izler bırakabilir.

   – İyi bir cildiye uzmanının takibinde uzun süren tedavi ile yeni oluşumların çıkması önlenebilir.

   – Öncelikle bu durumun altta yatan nedeninin araştırılması için üniversite veya araştırma hastanesi gibi bir hastaneye başvurmanız doğru olur.

   > Lezyonları önlemeye çalışmak için uzun dönem (ör, en az 6 ay – 1 – 2 yıl gibi) hiç epilasyon aleti, jilet, ağda kullanmamak ve kılları mümkün olduğunca her seferinde kolonya ile silip kuruladığınız küçük bir makas ile kısaltmaya çalışmak, bacak kıllarını bir miktar uzatıp sakız ile yolmaya çalışmak, o bölgeyi sabah-akşam yıkayıp ya da temiz nemli bir bez ile silip-kurulayıp nemlendirici krem sürmek (ör, arko gibi), ütülü iç çamaşırı giymek, iç çamaşırlarını aşırı nemlenmeden değiştirmek, adet günleri pedlerinin pamuklu olanını kullanmak ya da evde yıkayabileceğiniz küçük bezler yapıp geçmemesi için pedin üzerinde bu bezlerden kullanmak, vücudunuzun hiç bir yerine ıslak mendil sürmemeye çalışmak, parfüm, kolonya, deodorant benzeri ürünleri kullanmamaya çalışmak, duş alsanız bile sadece haftanın 2 günü sabun kullanıp diğer duşlarda ılık su ile duşu alıp çıkmak, kesinlikle duş lifleri gibi banyoda herhangi bir bez kullanmamak ve sadece hafif sabunlanıp banyodan çıkmak, özellikle genital bölgeleri ve koltuk altını ovmadan hafifçe sabunlayarak banyo yapmak, her banyodan sonra nemlendiriciyi kullanmayı unutmamak ve yeterli (günde iki-iki buçuk litre gibi) su içmek, asitli tüm içeceklerden ve tuzlu gıdalardan uzak durmak, bağışıklık sistemini güçlendirici besinler ile düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak gibi önlemleri yaşam tarzı haline getirmeye çalışmanızda fayda olacaktır.

   > Düzenli egzersiz ya da yürüyüş gibi sportif yaşam da faydalıdır.

   > Kilo dengesini korumak faydalıdır.

   Bu öneriler altta yatan nedene göre değişiklik gösterse de kimseye yan etkisi veya zararı olacak öneriler değildir.

   Deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 33. Hasta

  18 Temmuz 2016 at 02:08

  Merhabalar Penisimin üstünde 3 tane folikulit var bunun geçmesi icin ne gibi tedaviye başvura bilirim

  • Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 13:56

   Folikülit (kıl kökü iltihabı) vücudun kıl olan her bölgesinde çıkabilir. Fakat bunun kıl kökü iltihabı olup olmadığının anlaşılması için bir cildiye uzamanına gitmeniz ve örnek alınması gerekir. Tedavi alınan örneğin sonucuna göre verilir.

   Geçmiş olsun.

 34. pinar

  18 Temmuz 2016 at 22:05

  Merhaba benim bir sorum olucakti..6 yıldır senede bir kez bacak aramda iltahap topluyor, genitalin tam yanında ve her cıkışında 7, 8 gün yatağa baglaniyirum ..yumurta büyüklüğünde sisiyor ..bu hastalıktan kurtulamıyorum..iltahap kurutucu iğne ve haplar kullandım ve kullanıyorum ama geçmiyor..iyice şişip uç yapınca(, ihtiyol pomat ) kullanip iltahap dışarı veriyor..bu her yıl böyle ne yapmalıyım…lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 13:42

   Bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık olabilir, bu nedenle deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması doğru olur.

   Vaskülit (damar iltihabı) olabilir.

   Lenf bezi iltihabı olabilir ve bu tür durumların genelikle altında yatan bir neden vardır genellikle.

   İyi huylu ya da kötü huylu lipoma (yağ bezesi) olabilir.

   Sürekli farklı doktorlara gitmek, farklı ilaçlar kullanmak bu tür durumlarda genellikle vakit kaybı olur.

   Araştırılması daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Ahmet

  19 Temmuz 2016 at 23:33

  Merhaba benim genital bölgemde kırmızı kırmızı sivilceye benzer seyler cıktı iki uc gun once orada kasinma olmustu sonra sivilceye benzer seyler cikti gecicimidir diye sorcaktim surekli kasiniyorda

  • Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2016 at 13:58

   Kıl kökü iltihabı bazen tıraş olma, kaşıma, parfüm-deodorant, kolonya gibi alerji yapabilecek ürünler ve benzeri nedenler ile tahrişe bağlı da ortaya çıkabilir.

   Tahrişe bağlı çıkan kıl kökü iltihabı durumunda bölgeyi aynı tahrişe (traş olmak, kaşımak ve kozmetik ürünler gibi) bir süre maruz bırakmamak gerekir.

   Bölgenin temiz ve kuru tutulması, bölgeyi nemlendirici krem sürmek (günde 1-2 kez gibi), ütülü iç çamaşırı giymek, iç çamaşırlarının pamuklu olmasına dikkat etmek, daha sık iç çamaşırı değiştirmek, o bölgeyi sabun ile ovmadan, tahriş etmeden yıkamak ve bunları sürekli dikkat etmek gibi önlemler faydalı olabilir.

   Fakat bunların iltihaba bağlı mı yoksa tahrişe bağlı mı çıkıp çıkmadığının öğrenilmesi için bir cildiye muayenesi ve o bölgeden örnek alınması gerekir.

   Enfeksiyona bağlı çıkmış ise (mantar enfeksiyonu olabilir, bakteriyel enfeksiyon olabilir), daha kötü olabilir veya yayılma olabilir, bu nedenle bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Enfeksiyonlar kullandığınız özel malzemelerden (tıraş bıçağı, havlu, ve benzeri) bulaşabilir, havuzlardan bulaşabilir, tuvalet-banyolardan bulaşabilir, başka biri ile temas yolu ile bulaşabilir.

   Cildiye uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 36. Fehva

  20 Temmuz 2016 at 10:09

  Merhabalar.. Yüzümde bulunan ben iltihaplandı ve şişti dermatoloji uzmanı kıl kökü iltihabı olabilir endişelenme önce iltihabı geçirelim sonra sebebine bakarız dedi şuan stafine krem kullanıyorum. İltihaplanmadan bir ay kadar önce acı ve hassasiyet vardı sonra kaşıntı ve iltihap geldi bir haftadır ilacı kullanıyorum her hangi bir küçülme göstermedi biraz telaşlıyım kıl kökü iltihabı gibi görünüyor değil mi sizden de duymak istedim . Teşekkür ederim şimdiden ..

  • Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2016 at 14:17

   Doktorunuz iltihap geçtikten sonra örnek alıp patolojiye gönderecektir mutlaka. İlaçlarınızın bitmesine rağmen ya da bir çoğunu kullanmış olmanıza rağmen iltihapta hiç iyileşme yok ise kontrole gitmeniz doğru olur.

   Kıl kökü iltihabı genellikle birden fazla çıkar.

   Ben kendi kendine iltihaplandı ise bu durum benden kaynaklanan bir durum (ör,malign melanom gibi) olabilir.

   Doktorunuza tekrar gitmenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 37. İnanç

  27 Temmuz 2016 at 22:40

  Merhaba öncelikle hemen hemen iki üç yıldır bendede kıl kökü iltihabı sorunu var kaç kere cilt doktoruna gitmeme rağmen bir türlü geçmedi en son tedavi olarak dört ay boyunca amoklovin ve cleocin kullandım hiç bir işe yaramadı hastanede tahlilde yaptılar ondanda birşey çıkmadı daha 18 yaşındayım ve aşırı derecede psikolojimi etkiliyor

  • Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 21:21

   Kıl kökü iltihabı bazen enfeksiyonlara bağlı veya tahrişe bağlı olabilir.

   Cildiyede iltihaplardan örnek alarak antibiyotik vermelerine rağmen geçmiyor ise bu durumu tekrarlatan altta yatan bir hastalık olabilir.

   Kıl kökü iltihabı sorunu olan kişiler temizliğe dikkat etmelidir.

   Terleyen bölgelerde kıl kökü iltihabı sorunu var ise bu bölgeler temiz ve kuru tutulmalıdır.

   Tıraş olmak, her defasında aynı jileti kullanmak, başkalarının özel malzemelerini kullanmak, tıraş bıçaklarını cildin gösterdiği alerjik reaksiyon gibi durumlar tahrişe bağlı kıl kökü iltihabını azıttırabilir.

   Temiz ve ütülü iç çamaşırı giymek, o bölgeleri düzenli olarak nemlendirici bir krem sürmek, o bölgelerin terli kalmaması, o bölgenin çok fazla sabunlanmaması, banyo lifleri kullanmadan çok hafif sabunlayarak suyla yıkanmak, her gün duş alınıyor ise 2 günde bir veya 3 günde bir sabunlanmak diğer günler duş alıp çıkmak gibi yöntemler tahrişe bağlı kıl kökü iltihabında fayda sağlayabilir.

   Bir süre bu öneriler uygulandıktan sonra hiç bir fayda görülmez ise araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümüne başvurmak gereksiz ilaçlar kullanmaktan daha doğru olur, çünkü bazı antibiyotikler mantar riskini arttırarak bu durumun alevlenmesine neden olabilir.

   Ayrıca sağlıklı beslenmek, yeterli sebze ve meyve tüketmek, yeterli baklagiller tüketmek, acılardan-baharatlardan-salamura gıdalardan-aşırı kuruyemiş tüketmekten-sigaradan-alkolden mümkün olduğunca uzak durmak, yeterli su tüketmek, hazır gıdalar yerine sağlıklı ev yemekleri tüketmek gibi yöntemler ile bağışıklık sistemini güçlendirmek bu tür iltihabi durumlardan korunmada oldukça etkilidir.

   Yani altta yatan başka bir hastalık yok ise tahrişe bağlı iltihabi durumlar bu tür önlemler ile önlenebilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 38. aysegul

  3 Ağustos 2016 at 13:52

  meraba benım vulva majorumde sıyah mercımek buyklugunde 2 tane olusum var sızce neden olmustur bunlar ve ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 11:35

   Bahsettiğiniz durum uçuk, siğil ya da kıl kökü iltihabı olabilir. Bu durum her tıraş olduktan sonra tekrarlıyor ise tahrişe bağlı kıl kökü iltihabı olabilir fakat daha önce bu tür durumlar olmamış ise genital uçuk, genital siğil, lenf bezi büyümesi, bartholin kisti gibi bir durum olabilir. Bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 39. isimsiz

  4 Ağustos 2016 at 14:32

  Benim bikini bolgemde kıl koku iltihabı var baya bir süredir var ve geçmiyor ben bilinçsiz davranarak sıktım içi boş ama kırmızı morumsuluk geçmiyor ve acı veriyor bana ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 13:13

   Şimdiye kadar cildiye uzmanına gitmemişseniz bir cildiye uzmanına gitmeniz daha doğru olur, çünkü başka bir oluşum da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Eda

  22 Ağustos 2016 at 15:16

  Merhabalar,

  Ben bundan yaklaşık 3 ay önce iğneli epilasyon oldum. İğneli epilasyonu kuyruk sokumu bölümüme ve göbek bölgeme yaptırmıştım. Epilasyondan yaklaşık 1 ay sonra o bölgem enfeksiyon kaptı. Büyük kaşıntılı ve yanan kırmızılıklar çıktı daha sonra onlar irinli çıbanlara dönüştüler. Doktora gittim tahriş nedeniyle impetigo teşhisi koydu. 5 gün ağızdan antibiyotik ve bacoderm diye topikal deri üstünde antibiyotil kullandım. Sonrasında Cleosin T diye bi ilaç kullandım ama 1 hafta içinde iltihaplar tekrardan arttı. Sonra yine doktora gittim ve 1 hafta 1000 mg lık augmentin diye isimlendirilen antibiyotiği kullandım. Bu antibiyotik sonrasında iyileşme oldu ama o bölgede sivilceler kaldı. Daha sonra doktor kıl kökü iltihabı olduğunu söyledi ve 2 ay boyunca kullanmam için azitro diye bir antibiyotik verdi ve bunun yanında Cleosin T ve aknilox diye yine deri üstüne uyguladığım kremler kullanmamı söyledi. Yaklaşık 1 aydır bu ilaçları kullanmaktayım (Cleosin T, aknilox ve Azitro). Ama hala daha o bölgede sivilce izleri ve anladığım kadarıyla pigmentasyon yani deri rengi değişimi mevcut. Ayrıca son iki haftadır yüzümde, sırtımda, karnımdai bacak ve kollarımda kaşıntı ve yanma ile gelen benimsi kahve rengi lekeler oluştu. Bu lekeler kıl kökü iltihaplanmasının yayılması ile ilgili olabilir mi? Veya bu kadar uzun süre antibiyotik kullanarak bu şekilde bir tedavi uygulamak doğru mudur? Açıkçası antibiyotikleri bırakmayı düşündüm ama kıl kökü iltihabı tekrar eder diye korkuyorum. Sizce böyle bir durumda ne yapmam doğru olur? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 18:27

   Tahrişe ve travmaya maruz kalınması nedeni ile kıl kökü iltihabı oldukça sık görülen bir durumdur, özellikle cildi alerjik reaksiyonlara yatkın olan kişilerde bu durum daha sık görülür.

   Belki ilk başta olan çıbanımsı oluşumlar da tahrişe bağlı oluşmuş sonradan iltihaplanmış olabilir.

   Tekrar tekrar antbiyotik kullanımı nedeni ile alerjik reaksiyonlar tüm vücutta yaygın kaşıntı şeklinde görülebilir.

   Her seferinde farklı doktorlara denk gelmişseniz doktorlar size daha önce kullandıklarınızı bilmeden antibiyotik vermiş olabilir.

   Aslında bu tür durumlarda hastaya antibiyotik verilmeden önce oluşumlardan örnek alınması ve çıkan sonuca göre antibiyotik verilmesi gerekir, çünkü mantar için verilen antibiyotik bakteriyel bir duruma iyi gelmez, bakteriyel bir antibiyotik de mantarlara bağlı gelişen oluşumlarda fayda sağlamaz.

   Bütün bunlar için deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz daha doğru olur. Çünkü bu tür durumların altında yatan sistemik hastalıklar da olabilir.

   Ayrıca antibiyotikler (krem veya ağız yolu ile alınan ilaçlar fark etmeksizin) saati saatine (10-15 dakikalık gecikme ya da erken kullanma olmaksızın) kullanılmalıdır, aksi taktirde enfeksiyonlar dirençli duruma gelir ve antibiyotik tedavisine yanıt vermez.

   Buradan ilaçları bırakmanız veya devam etmeniz hakkında bir şey söylemek uygun olmaz, bu nedenle ya iyi bir cildiye uzmanına ya da bulunduğunuz yerde araştırma hastanesi var ise deri ve zührevi hastalıklar bölümünde bu durumun araştırılması tabii ki tekrar tekrar antibiyotik kullanmaktan daha doğru olur.

   O bölgelerinizi bu tür tahrişlere maruz bırakmamanız doğru olur. Ayrıca beslenme şeklinizin de dikkat edilmesi ve alerjik reaksiyon gösterecek besinlerden (kuru yemişler, baharatlar, acılar, turşular, hazır gıdalar gibi) kaçınılması faydalı olur.

   Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde beslenmeniz uygun olur. Her bireyin yaptırdığı uygulama her bireyde olumlu etki göstermez, bu nedenle bu tür uygulamalardan kaçınmalısınız.

   Sağlık dileğiyle.

 41. can

  24 Ağustos 2016 at 21:16

  merhabalar ben erkeğim ve cinsel organımda kıl kökü cıktı korktum sıktırıncada içinden iltihap çıktı endişelenmelimiyim acaba cevaplarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 13:04

   Kıl kökü iltihabı tıraş olmaya bağlı tahriş nedeni ile çıkabilir, altta yatan bazı sistemik hastalıklara bağlı çıkabilir, virüslere, mantarlara ve bakterilere bağlı çıkabilir.

   Bu tür iltihapları sıkmak doğru olmaz, çünkü yayılma olabilir.

   Yayılma olmadan bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur.

 42. Medine

  29 Ağustos 2016 at 00:21

  Merhabalar … Benim bir sorunim var vajinamda sag ve sol dudagin birlestigi yere yakin yani kloriste yakin bir bolgedeki derinin altinda top gibi bisey cikiyor… Sonra geri gidiyor iki defa olmustu . .. Uc gun once birdaha cikti suanda cok aciyor . dokundugumda sizliyor. Ve sol ic dudagi sisti .Bekarim o yuzden doktora gostermekten cok utaniyorum.doktora gitmedim korkuyorum. Ne yapabilirim sizce bu kil koku iltabimi yoksa zararli bisey mi anlamis degili.yardimci olursaniz cok ama cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 18:26

   Bahsettiğiniz durum bartolin kisti, bartolin iltihabı gibi bir durum olabilir. Doktora gitmeniz doğru olur. Eğer iltihabi bir durum ise tekrarlayabilir veya yayılabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına ya da bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur. Bayan bir doktora randevu alabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. ccc

  2 Eylül 2016 at 00:24

  Iyi geceler benim genital bölgemde ağda sonrasi minik sivilceler oluşuyor kendiliğinden geçiyor. Ama kıllar yeniden çıkmaya başlayınca hep batık çıkıyor. Kese yapmam uygun mudur genital bölgeye. Baska öneriniz var mı kılların rahat çıkması için. Lütfen yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 00:34

   Ağda cildi tahriş edebilir ve bu tür iltihaplı oluşumlara neden olabilir.

   Genital bölgeyi aşırı sabunlamak ve kese yapmak ciltte kuruluğa neden olarak mantar gelişmesine yol açabilir, bu nedenle cildin kese yapılması ve bu keselerin banyoda ıslak tutulması doğru değildir (çünkü bu tür keseler ıslak kaldıkları için mantar üretebilirler).

   Cilt sorunları olan kişilerin çok hafif sabunlanarak banyolarını yapmaları faydalı olur. Ayrıca her gün banyo yapılıyor ise bir gün hafif sabunlanmak, bir gün sadece su ile duş alıp çıkmak daha doğru olur, hassas ciltlerde sık sık sabunlanmak cilt sorununu arttırabilir.

   Birçok kişide kılların temizlenmesi sorunu denen yöntemlere rağmen tahrişe bağlı kıl kökü iltihabına sebep olabilmektedir.

   Kıl sorununa gelince bu durum için bir cildiye uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

 44. Mine

  5 Eylül 2016 at 20:01

  Merhaba benim 2 yıldır bacaklarim da ve başım da folikülit var hiçbir şekilde geciremiyorum antibakteriel ürünler kullansam da geçmiyor ve başım çok yanıyor acıyor sivilceler den dolayi.

  • Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2016 at 14:48

   Deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz daha uygun olur, çünkü hastalığa neden olan durumun altında yatan mikroorganizmalar her zaman bakteriyel olmayabilir. Ayrıca antibiyotik kullanımı da folikülite neden olabilir.

   Folikül iltihabı tıraş edilen bölgelerde tahrişe bağlı, epilasyon yapılan bölgelerde tahrişe bağlı, sıkı (dar) giysiler nedeni ile, pamuklu olmayan giysiler nedeni ile, cilt için kullanılan yağlı ürünler nedeni ile tetiklenebilir veya tekrarlayabilir, bu nedenle bu durumların da dikkat edilmesi gerekir.

   Havuzlar, kaplıcalar gibi birçok insanın girdiği yerler de kıl kökü iltihabı oluşmasına yol açabilir.

   Bu durumun etkeni tam olarak bulunmalıdır, aksi taktirde kullandığınız antibiyotikler bu durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir.

   Kendinizin de bir süre veya yaşam tarzı şeklinde birçok şeyi dikkat etmeniz gerekir.

   Tıraş olmak, ağda yapmak bu durumu tetikler, bu nedenle bir süre makas ile kıllarınızı kısatmayı denemek, aşırı sıcak sudan kaçınmak, saç kurutma makinesi gibi cihazlar kullanmak yerine saçınızın doğal olarak kumasını beklemek, saçlarınızda kaliteli ve nem terapisi olan şampuanlar kullanmak, pamuklu ve ütülü çamaşırlar giymek, sürten ve terleten giysilerden kaçınmak, bacaklarınızı gün ışığından korumak, yumuşak giysiler giymek, yeterli su tüketmek, sağlıklı beslenmek, baharatlı gıdalardan, hazır gıdalardan, asitli içeceklerden, aşırı kafeinli içeceklerden, çikolata tarzı gıdalardan, sigara ve alkolden kaçınmak ve bunların yerine sağlıklı ev yemekleri, taze sebze ve meyveler tüketmek gibi önlemler almanızda fayda var. Her banyodan sonra cildinize iyi gelen bir nemlendirici kullanmak faydalı labilir.

   Ayrıca hergün banyo yapıyorsanız 2-3 günde bir hafifçe sabunlanmak ve diğer günler sadece ılık su ile duş almak gerekir. Sabun cildin doğal salgılarını bozar ve kurutur. Parfümlü duş jeli gibi ürünlerden kaçınmak gerekir. Deodorant gibi ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Banyo keselerinden uzak durmak gerekir, çünkü bunlar mantar üretir. Banyo suyunuz her zaman ılık olmalıdır. Cildi besleyecek şekilde sağlıklı beslenmek gerekir.

   Yine de bu durumun araştırlması ve doğru teşhis edilmesi önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 45. Leyla

  16 Eylül 2016 at 13:15

  Merhaba
  Benim tam kasığımın tam bitiş yerinde çıkmış. Kendiliğinden geçip tekrardan çıkıyo. Sanki içinde iğne varmış gibi çok can yakıyo. Ne yapmam lazım ?

  • Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 18:02

   Öncelikle bir cildiye uzmanına gitmeniz gerekir.

   Başka türlü ne olduğunu bilmek zordur.

   Tıraş olmaya bağlı tekrarlayıcı kıl kökü iltihabı çıkabilir.

   O bölgenin temiz ve kuru tutulması, pamuklu iç çamaşırı giymek, ütülü iç çamaşırı giymek gibi önlemler faydalı olabilir.

   Yine de bir cildiye uzmanına gitmek doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 46. Nazlı

  17 Eylül 2016 at 14:37

  Merhaba 6 ay gibi bir süredir koltukaltımda kırmızılık, iltihapli küçük sivilceler var sıkınca kıl çıkıyor ve birkaç gündür genital bölgemde de sivilce gibi ucu beyaz minik bir şey oluşmuş nedir acaba folikülit olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 00:18

   Bu kadar uzun zamandır geçmedi ise kıl kökü iltihabı olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmenizde ve oluşumlardan örnek alınmasında fayda var. Örnek alınmadan ilaç verilmesi doğru olmaz, çünkü iltihap tahrişe bağlı, mantarlara bağlı, bakterilere bağlı olabilir ve tahrişe bağlı kıl kökü iltihabında koruyucu önlemler yeterli olabilirken, mantarlara bağlı folikülitte antifungal ilaç tedavisi, bakterilere bağlı folikülitte ise antibakteriyel ilaç tedavisi gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 47. Rmysa

  19 Eylül 2016 at 13:27

  Kıl kökü iltihaplanması oldu bende. Daha sonra onu cımbızla alıp iltihabı akıttım ama şimdi bölgenin olduğu yer kızardı ve derimin altında ceviz büyüklüğünde bir şişkinlik meydana geldi. Ve yürümemi engellemeye başladı. Ufaktan beni endişelendirmeye başladı. Sizce sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2016 at 12:09

   İltihap olmayabilir veya enfeksiyona bağlı bir iltihap olmuş ise dağılmış veya apse yapmış olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 48. leyla

  27 Eylül 2016 at 13:14

  Bikini bölgesinde ilk başlarda kıl batması sorunu yaşıyordum ama şimdi yerini beyaz hafif kabartı seklinde lekeler aldı nasıl geçmesini sağlarım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 14:25

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur. Mantarlar oluşmuş olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 49. OKTAY AĞDEMİR

  10 Ekim 2016 at 12:26

  SAÇKIRANDAN BÖLGESEL SAÇ VE SAKAL DÖKÜLMESİ YAŞADIM FAKÜLTE HASTANELERİ OLMAK ÜZERE 6 KEZ DERMOTOLOJİ UZMANLARINA GİTTİM.SAÇKIRAN BÖLGESİNE UYGULANAN İĞNELERDEN SONRA SİYAH SAÇ KILLARIM VE VÜCUDUMDAKİ BÜTÜN KILLAR DÖKÜLDÜ.KAFA DERİ ALTINDA YANMA VE KAŞINTI ARTDI ÇARE ARIYORUM

  • Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 11:13

   Saç kıran hastalığının farklı tipleri vardır. Saç kıran tipleri genellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı gelişir. Bu hastalığın tedavisi geciktiğinde farklı komplikasyonlara yol açabilir.

   Saç kıran hastalığı benzer sorunlar ile de karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı ve doğru tedavi önem taşır.

   Saç kıran mantar enfeksiyonu genellikle ergenlik çağlarında başlar ve tedavisi geç kalındığında daha ciddi sorunlara sebep olabilir.

   Bu durum seboreik dermatit olarak tanımlanan egzama gibi bir durum da olabilir.

   Üniversite hastanelerine gitmişsiniz. Tekrar deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz gerekebilir. Uygulanan ilaçların yan etkilerini yaşıyor olabilirsniz, bu nedenle doktorunuz yaşadığınız gelişmelerden haberdar olmalıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 50. Yiğit

  10 Ekim 2016 at 23:05

  Merhaba 18 yaşındayım 2 gün önce genital bölgemi traş ettikten sonra fındık büyüklügünde bi şişlik meydana geldi acaba ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 11:15

   Tıraş olmaya bağlı tahriş nedeni ile kıl kökü iltihabı oluşabilir veya aynı bıçağı evde sizden başkası kullandı ve onda kıl kökü iltihabı var ise size geçmiş olabilir.

   Tahrişe bağlı kıl kökü iltihabı belli bir süre sonra kensi de geçebilir fakat iltihap bir enfeksiyona bağlı oluşumuş ise doktora gitmeniz gerekir.

   Ütülü iç çamaşırı giymek, temiz tutmak, o bölgeyi cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile her gün nemlendirmek, o bölgeyi tahrişe maruz bırakmamak, parpümlü herhangi bir şey kullanmamak faydalı olabilir.

   Geçmez ise bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 51. herhangi biri

  24 Kasım 2016 at 12:11

  selam kafamda belli bir bölegede parmak kadar bi yer yani iltihaplanma oluyor iltihap patladıktan sonra dökülme oluyor bi kRIŞIM AÜRÜYORUM 2 -3 hafta sonra çıkıyor bu sefer çıkmadı birde kesin bir çözümü yokmudur

  • Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2016 at 13:26

   Eğer bir cildiye uzmanına gitmemişseniz bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur. Bu durum bakteriyel ya da mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir ve yayılım gösterebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. Fatma

  2 Aralık 2016 at 11:47

  Vajinal bölgede apse gibi şişlik farkettim devlet hastanesine cildiye doktoruna gittim kıl kökü kist dedi yanma ağrı yaptı bir aletle boşaltma müdahelesi yaptı antibiyotik krem verdi genital bölgeyi tersine traşla dedi tekrarlarsa gel dedi

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 01:00

   Kıl kökü iltihabının apse yapmış hali fronkül (çıban) olarak değerlendirilir ve antibiyotik tedavisi ile geçmeyen ya da ağrısı çok olan hastalarda cerrahi boşaltma gerekebilir.

   Antibiyotikler düzenli olarak (10-15 dakikalık bilen erken alma ya da gecikme olmaksızın) kullanılmalıdır.

   Doktorunuzun söylediklerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 53. Gökay

  10 Aralık 2016 at 03:00

  İyi günler, kıl kökü iltihabı tedavisine ve akne tedavisine aynı anda başladık. Doktorum cleocin-T ve Clindoxyl jel yazdı. Şimdi ben bunların hangisini yüzümdeki akneler için hangisini kıl kökü iltihabı için kullanacağım. Eczane belirtmedi.

  • Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 13:54

   Reçeteniz ile birlikte eczacınıza gitmeniz ve kullanım şeklini ve günde ne kadar kullanacağınızı öğrenmek daha doğru olur, çünkü reçeteyi görmek de gerekir. Doktorunuz reçetenize günde kaç kez, nasıl uygulanacağı hakkında işaretler koymuştur mutlaka, bu da eczacıların sorumluluğudur aslında ve siz eczacınızdan bu sorumluluğu yerine getirmesini istemelisiniz (eczacıların en sık ihmal ettikleri bir gerçektir bu olay).

   CLEOCİN-T topikal solüsyon, akne vulgaris tedavisinde kullanılır.

   CLINDOXYL, anti-akne preparatları olarak adlandırılan ilaç grubuna dahildir.

   Yani her iki ilaç da akne tedavisinde kullanılabilen ilaçlardır, bu nedenle bu konuda ya tekrar doktorunuzdan bilgi almanız ya da reçeteniz ile eczacınıza danışmanız önemlidir.

   Bu ilaçlar birbirine destekleme amaçlı verilmiş demek de zordur, çünkü her ikisi de hemen hemen aynı amaç için ve ikisi de antibiyotikli kremlerdir. Ayrıca bu kremler saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme ya da erken kullanma olmaksızın) ve günde kaç defa kullanılması gerekiyor ise harfi harfine uyularak kullanılmalıdır, çünkü bunlar antibiyotikli kremlerdir, aksi taktirde yeterli yarar sağlanamayacağı gibi enfeksiyonlar direnç kazanabilir.

   Reçeteyi kaybetmişseniz tekrar doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz, çünkü reçetenizde nasıl yazıldığı önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 54. Hakan

  23 Aralık 2016 at 21:57

  Merhaba, genital bölgem ile bacagimin birlestigi bölgede tam bacak aramda deri altında 3 gün önce fındık buyuklugunde olan şişkinlik simdi uzayarak bacak aramda hafif bir ağrı yapıyor, ilk çıktığı yerde sanki iğne ucu gibi bir delik var, üzeri parlak ve kırmızı. Dokunduğumda sanki iltihap var gibi. Bu ne olabilir ? şuan tedavisi biten ve tamamen yok olan hpv virusumun bir etkisi olabilir mi ? Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:23

   Eğer bu süreçte çok fazla antibiyotik kullanmışsanız antibiyotik kullanımına bağlı kıl kökü iltihabı olabilir veya virüs tam olarak geçmemiş ise buna bağlı bir iltihap da olabilir. Genital siğil olabilir. Ayrıca uzun süren human papilloma virüs kanser gelişiminde önemli rol oynar, bu nedenle çıkan bu lezyondan örnek alınması gerekebilir.

   Yine uygulanan tedaviye bağlı o bölgelerde enflamasyon, erozyon ve ülserli oluşumlar meydana gelebilir.

   Yine genital siğiller tekrarlayabilir.

   Fakat sebep ne olursa olsun tekrar bu durumu doktorunuza göstermeniz önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 55. halil

  18 Ocak 2017 at 10:19

  hocam merhabalar. Öncelikle sorulan sorulara tek tek cevap verdiğiniz için size teşekkür ederim.
  hocam son 1 senedir özellikle başımın arka tarafı ve başımın üst tarafında iltihaplı sivilceler çıkıyor. hatta 2 tanesi büyüdü ve kendiliğinden patladı. içinden sıvı geldi ve bir tutam saçımı kaybettim. ilk önce saç kıran olduğunu düşündüm ve sarımsakla tedavi ettim, geçti.
  fakat tekrar aynı bölgede kaşıntılı sivilceler çıkıyor ve geçiyor bir kez daha büyük bir tanesi patladı aynı şekilde ondan da bir tutam saç elimde kaldı. Allah tan saçım tekrar çıkıyor fakat bu sivilceler ayda 1 tekrar ediyor.
  doktor çinko hapı ve medikal şampuan verdi. biraz iyileşir gibi oldu ama devam ediyor.
  Sizin de verebileceğiniz bir öneri var mıdır? teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 23:48

   Anlattığınız durum kıl kökü iltihabı olabilir. Bu tür durumlarda o bölgede görülen lezyonlardan örnek alınarak etkene yönelik tedavi gerekir. Cildiye uzmanına gitmeniz ve örnek alınması ve incelenmesi önemlidir. Çünkü Bu durum mantarlara bağlı, bakterilere bağlı, virüslere bağlı gelişebilir ve nedene yönelik ilaç tedavisi gerekir. Ayrıca saç kıran da bir enfeksiyona bağlı gelişir ve doktora gitmeden sarımsak tarzı bir şeyler uygulamak doğru olmaz. Sarımsak saç cildini tahriş edebilir ve buna bağlı da sivilceler çıkabilir.

   Bu ilaçlar işe yaramaz ise tekrar cildiye doktorunuza gitmeniz ve örnek alınmasını istemeniz önemlidir, çünkü bakteriye bağlı oluşumlarda antibakteriyel ilaçlar, mantarlara bağlı iltihaplarda antifungal ilaçlar, viral lezyonlarda ya da tahrişe bağlı lezyonlarda koruyucu tedaviler gerekir. Oluşumlardan örnek alınıp incelenmeden bu duruma neden olan etken tam olarak anlaşılmayabilir ve yanlış tedaviler uygulanabilir.

   Altta yatan başka sistemik hastalıklar da olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

   • adsız

    22 Ocak 2017 at 00:20

    hocam merhaba 17 yaşındayım pen*simde sivilceye benzer bir şey çıktı doktara gittiğimde kıl kökü iltihabı dedi ve iki merhem verdi kullanıyorum ama geçmiyor ne yapmalıyım acaba?

    • Sağlık Ocağım

     22 Ocak 2017 at 00:39

     İlaç bitene kadar kullanmayı devam edin. Eğer geçmez ise doktorunuza tekrar bu konu için gidebilirsiniz.

 56. Adsız

  6 Şubat 2017 at 16:36

  Merhaba benim bacak aramda diğer tabirle apış arası denilen yerde şişlik var üstüne basınca ağrı yapıyor iki üç gün önce sivilce çıktı ve patladı kan ve mikrop çıktı ama hala şişlik devam etmekte ve ağrı yapmakta ne olabilir benim problemim yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 14:25

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur. İltihap veya kistik bir şey olabilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   Sağık dileğiyle.

 57. Inspiration

  9 Şubat 2017 at 19:12

  Merhaba. 3-4 haftadir vulvada bu sekilde sivilce benzeri seyler cikmaya basladi. Agri aci yok. Bazilari gecti bazilari yeniden cikti bazilari ise hic bir degisime ugramadan duruyor. internetten arastirdigimda sigil cikiyor ancak bu sigile benzemiyor. Sanki uc verecekmis gibi duruyorlar. Bazilarinda uclari beyaz noktalar oluyor bazilarinda ise olmuyor.Sizce ne olabilir? Cay agaci yagi surdugumde iyilesme oldugunu gozlemledim duzenli kullaniyorum. Kil koku iltihabi olmus olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 23:52

   Kıl kökü iltihabı olma ihtimali daha yüksektir fakat bu oluşumlardan örnek alınması gerekir. Örnek alınmadan enfeksiyona bağlı kıl kökü iltihabı mı yoksa tahrişe bağlı kıl kökü iltihabı mı anlaşılması zordur. Kıl kökü iltihabı mantarlara bağlı olabilir, bakterilere bağlı olabilir, bu nedenle bir cildiye uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   Herhangi bir bitkisel yöntem hakkında buradan bir öneride bulunmak doğru olmaz, ancak kendi cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile o bölgenin kuruluğunu gidermeniz faydalı olabilir.

   Tıraş olmaya bağlı dönem dönem bu tür oluşumlar olabilir, bu nedenle tıraştan önce normal banyo sabunu ile o bölgenin yumuşatılması ve tıraştan sonra birkaç gün nemlendirici kreminiz ile nemlendirmeniz faydalı olabilir fakat öncelikle bunun tahrişe veya enfeksiyona bağlı olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 58. Adsız

  11 Şubat 2017 at 04:23

  İyi günler bende kıl kökü iltihabından rahatsız olan biriyim ama sadece ensemde var enseme lazer epilasyon yaptırsam sorundan kurtulmuş olurmuyum

  • Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 13:14

   Bu durum için öncelikle bir cildiye uzmanına gitmeniz daha doğru olur. Bu durum o bölgenin tıraş olurken tahrişine bağlı gelişebileceği gibi bir enfeksiyona bağlı da gelişebilir. Bazı insanlarda epilasyonun kıl kökü iltihabına yol açtığı da bilinmektedir. Yani kılların tekrar çıkmayacak olması iltihabı önlemez.

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz ve o bölgedeki oluşumlardan örnek alınması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 59. kadir

  17 Şubat 2017 at 17:19

  Merhabalar benim saçlarımın ön kısmında bazen hafif bir aci hissediyorum erkek tipi dökülme olan sag ve sol tarafta genellikle oluyor ve sadece o bolgelerde dustan sonra hafif kabuklanma ve sızı oluyor sebebi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 15:55

   Saç kıran, seboreik dermatit gibi bir egzama türü gibi durumlar olabilir. Bir cildiye uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git