Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kızlarda Vajinit (Kandidiyazis) Neden Olur?

Çocukta vajinit semptomlardan herhangi biri var ise eksiksiz bir muayene için doktorunuza başvurmalısınız.

Vajinal kandidiyazis nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Vajinal kandidiyazis (bir mantarın yol açtığı mantar enfeksiyonu), vajinozis (Gardnerella vaginalis adlı bakteri ile enfeksiyon) ve trikomoniyazisdir (Trichomonas vaginalis adlı mikroorganizma ile enfeksiyon). Vajinite yol açan irritanlardan sık karşılaşılanlar, vajinayı yıkarken kullanılan kimyasal maddeler, prezervatif ile birlikte kullanılan spermisit kremler, kadınlar için hijyenik spreyler, bazı sabunlar ve banyo yağlarıdır.

Seyrek yıkanma ve kasıklarda tahriş edici sentetik ya da kirli kumaşlar da vajinite neden olabilir. Buluğ çağına gelmemiş kız çocuklarında vajinite karşı korunma sağlayan cinsiyet hormonları yoktur ve bu yaş grubu kız çocukları irritanlara maruz kaldıklarında ya da hijyenleri kötü ise enfeksiyon açısından daha yüksek risk altındadır.

Vajinada normalde bakteriler bulunur ve bunlar doğal bağışıklık sistemini etkileyen herhangi bir hastalık sırasında aşırı çoğalıp vajinite neden olabilir. Ayrıca diabetes mellitus tip 1, herpes (uçuk virüsü), pelvik enflamatuar hastalık, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı da vajinit meydana gelebilir.

Vajinit neden olur

Vajinit neden olur

Kızlarda vajinit (kandidiyazis) belirtileri

Çocuklarda vajinit semptomları arasında, vajina ya da etrafını çevreleyen dudaklarda (labia) kaşınma, şişme, ağrı, kızarıklık ve yanma bulunur. Çocukta ince ya da peynir gibi koyu, beyaz, gri, sarı ya da yeşil renkte anormal bir vajinal akıntı da bulunabilir. Bu akıntı kanlı ve kötü kokulu da olabilir.

Kızlarda vajinit (kandidiyazis) teşhisi

Çocukta vajinit semptomlardan herhangi biri var ise eksiksiz bir muayene için doktorunuza başvurmalısınız. Muayene sırasında doktor vajinal akıntıdan ya da cerahatten, laboratuvarda inceleme için örnek alır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Kızlarda vajinit (kandidiyazis) tedavisi

Çocuğunuza uygulanacak olan tedavi, vajinitin spesifik nedenine göre değişir. Vajinite sebep enfeksiyon ise hekim antibiyotik ya da antifungal ilaçlar yazar. Vajinite bir irritan neden olmuş ise hekim irritasyon nedenini (örneğin unutulmuş bir tampon ya da hijyenik kadın spreyi gibi) ortadan kaldırmayı tavsiye edecektir. Ilık bir oturma banyosu irritasyonu rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Sorun kötü hijyen ise (bakımsızlık) doktor kızınıza olumlu yıkanma ve tuvalet tekniklerini, örneğin günlük banyolar ve tuvalette taharetlenirken önden arkaya doğru yıkanmak, kirli ya da sıkı giysilerden kaçınmak gibi öğretmenizi tavsiye eder. Ayrıca sentetik kumaşlardan yapılmış değil pamuklu iç çamaşırları da tavsiye edilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı nedenleri ve tedavisi
  2. Kızlarda vajinal akıntı ve kaşıntı adet görme belirtisi midir
  3. Çocuklarda ve gençlerde klamidya enfeksiyonu olur mu
  4. Çocuklarda AIDS hastalığı neden olur
  5. Çocuklarda mantar enfeksiyonları neden olur
  6. Çocuklarda idrar yolu hastalıkları neden olur
  7. Erken yaşta adet görme nedenleri ve belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git