Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Kızlarda Vajinal Akıntı Adet Kanaması Başlama Belirtisi mi?

Kızlarda erken yaşlarda meydana gelen genital akıntının adet döngüsü dışında birçok nedeni vardır.

Kızlarda adet dönemi öncesi akıntı olur mu?

Kızlarda erken yaşlarda meydana gelen genital akıntının adet döngüsü dışında birçok nedeni vardır. Ergenlik dönemine yaklaşmış kızlarda (10-11-12-13-14 yaş gibi) adet kanaması daha başlamamış ve başlaması gibi bir durum söz konusu ise normal akıntılar olabilir. Genital veya vajinal akıntı olarak adlandırılan bu ıslaklık (salgılar) adet döngüsünün normal bir parçasıdır. Adet kanaması öncesi progesteron hormonunun etkisi ile vajinal akıntı koyulaşır ve hafif yapışkan bir hal alır. Bazen adet öncesi olan bu akıntının yanı sıra hafif kaşıntı da olabilir.

Bu tip (normal) akıntılar haricinde süren genital akıntılar mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü kızlarda ve kadınlarda genital akıntıya neden olan bazı hastalıklar ve faktörler vardır. Örneğin, daha önce görülmeyen ve yeni başlayan koyu kahverengi, sarı yeşilimsi renkte meydana gelen vajinal akıntılarda, kanlı ve köpüren vajinal akıntılarda, kaşıntılı vajinal akıntılarda, kasık ağrısı, idrar yanması şeklinde belirtiler de gösteren vajinal akıntılarda doktora baş vurmakta fayda vardır.

Adet dönemi öncesi vajinal akıntı rengi nasıl olmalı?

Adet görmeye başlamış veya adet görmesi yakınlaşmış kızlarda doğal olarak gelen genital akıntı berrak renkte, kokusuz, yumurta akı görünümünde ve yapışkandır. Bu tür normal akıntılar genital kaşıntı veya başka bir patolojiye neden olmazlar. Bu akıntıların en belirgin özelliği 1-2 yıl gibi uzun süreli hep aynı yoğunlukta ve hiç karakter değiştirmeden devamlı olarak sürmesidir. Adet dönemi yaklaşan bazı kızlarda ya da bazen normal akıntı rengi, hormonların da etkisinden dolayı koyulaşır veya hafifçe renklenir.

Kızlarda vajinal akıntı hastalık belirtisi mi?

Vajen Ph’sı asidiktir ve bu asidik oluşum enfeksiyonlardan korunmada yardımcıdır. Vajendeki bu asidik oluşumu vajende bulunan ve laktobasil olarak tanımlanan yararlı bakteriler oluştrur. Bu laktobasiller bazen antibiyotik kullanımına bağlı bazen de  enfeksiyonlara bağlı bozulabilir. Bu nedenle antibiyotik kullanımından sonra kızlarda ve kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu oluşabilir. Antibiyotikler zararlı bakterileri yok ederken, yararlı bakterileri de etkisiz hale getirir.

Bazen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeni ile de sulu, kokulu ve kaşıntılı akıntılar olabilir. Bazen bakteriyel vajinit denilen vajinal mantar enfeksiyonlarında köpüklü ve kötü kokulu akıntılar olabilir. Adolesan dönemindeki kızlarda bazen yabancı cisim (vajina içine kağıt, pamuk gibi maddelerin girmesi) nedeni ile vajinal enfeksiyon gelişebilir. Yabancı cisim nedeni ile oluşan vajinal akıntı genellikle pis kokulu akıntı ve adet arasında kanama şeklinde kendini gösterir.

Ergen dönemdeki kızlarda sıklıkla Candida cinsi maya mantar enfeksiyonları görülür. Vajinal Candida mantar enfeksiyonu varlığında beyazımsı, gri ve koyu kıvamlı bazen de sulu bol akıntı, kaşıntı, yanma, sızlama ve genital bölgede kızarıklıklar şeklinde deri döküntüsü gibi şikayetler görülebilir.

Cinsel olarak aktif olmayan kızlarda Trichomonas vajinal enfeksiyonuna genellikle rastlanmaz. Bakteriyel vajinozis etkenlerinden birisi olan Gardnerella enfeksiyonu kızlarda cinsel olarak aktif olan kadınlara oranla daha seyrek görülür ve sarı-gri renkli kötü kokulu akıntı ve kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı ile kendini gösterir.

Diğer bir vajinal enfeksiyon nedeni ise B grubu streptokoklardır. Bu mikroorganizmalar farinks ve gastrointestinal sistem florasında ve 15-45 yaşları arasındaki kızlarda ve kadınlarda vajen florasında bulunurlar. Streptokoklara bağlı vajinit durumunda dış dudaklarda ödem ve kırmızılık, ısı artışı ve ağrı olur. Bu durum apseye dönüşür ise yüksek ateş, halsizlik ve yürürken ağrı olabilir. Ergenlik çağındaki kızlarda en sık görülen vajinal enfeksiyon Candida cinsi mayaların meydana getirdiği vajinal enfeksiyondur.

Kızlarda vajinal akıntı tedavisi

Her akıntı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Adet dögüsünün belli dönemlerinde şeffaf, kokusuz ve bir şikayete neden olmayan akıntı normaldir. Bu tür akıntılar hormonların etkisi ile olur ve kendiliğinden geçer. Bu tür akıntılar için doktora gitmeye ve tedavi görmeye gerek duyulmaz.

Vajinal akıntılarda akıntının miktarı önemli değildir ve bazen normal bir akıntı da fazla olabilir. Vajinal akıntı sarı- yeşil, gri, balık kokusu gibi kokan, peynir parçaları şeklinde ise, akıntının yanı sıra yanma, kaşıntı var ise enfeksiyonel bir sorun olma ihtimali yüksektir. Kız çocuklarında vajinal akıntı tedavisinde ilk yol, çocuğa genital bölge temizliğini öğretmek olmalıdır.

Kız çocukları tuvaleti kullanırken genellikle bacaklarını kapatarak ihtiyaçlarını giderirler ve bu tür bir tuvalet ihitiyacı giderme enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle kız çoculklarına tuvalette nasıl oturacakları doğru öğretilmelidir. Çocukların genital bölgeleri sabun ile yıkanmamalıdır. Kız çocuklarında görülen vajinal enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi kültür sonucuna göre yapılır. Kültürde enfeksiyon görülmez ise antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Erken yaşta adet görme nedenleri
  3. Ergenlikte görülen değişiklikler
  4. Çocuklarda yumurtalık kanseri neden olur
  5. Genç kızlarda yumurtalık kanseri olur mu
  6. Genç kızlarda polikistik over sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git