Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kız Çocuklarında Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Vulvovajinit, vulva ve /veya vajina bölgesinin enflamasyonu olarak tamınlanır. Genellikle ergenlik öncesi dönemde ve ergenlik dönemindeki kızlarda görülür ve sıklıkla vainal akıntı, kaşıntılı irritasyonlar ile karakterize bir durumdur.

Vulvovajinit nedir?

Vulvovajinit, vulva ve /veya vajina bölgesinin enflamasyonu olarak tamınlanır. Genellikle kız çocuklarında, ergenlik öncesi dönemde ve ergenliğe erişmiş kızlarda görülür ve sıklıkla vainal akıntı, kaşıntılı irritasyonlar ile karakteriz vajina enfeksiyonudur. Çocukluk döneminde enfeksiyon vulvada başlar ve ikincil olarak vajinaya doğru yayılır. Vulvovajinit ergenlik dönemine gelen kızlarda ise ilk cinsel deneyim ile başlar ve vajinal bölgede daha çok şikayetler oluşur.

Kızlarda vulvovajinit neden olur?

Ergenlik dönemi öncesi kız çocuklarının vulvovajina bölgeleri hassastır. Çünkü genital bölge rektuma daha yakındır ve çocuklarda olgunlaşma ile gelişen labial yağ yastıkları ve pubik kıllar henüz gelişmemiştir ve vulva bu dönemde korunmasızdır. Pubertal dönemde (ergenlik öncesi dönem) kızların vulvar derisi ince ve hassastır ve travmalara karşı çok duyarlıdır.

Yine ergenlik dönemi öncesi kız çocuklarında östrojen hormonu yetersizliği vardır ve buna bağlı olarak ta vajinal mukozaları ince, yetersiz ve vajen pH’sının nötral ya da alkali olması nedeni ile kızlar vulvovajinite karşı daha duyarlıdır. Çocuklar tuvalette temizlenirken dikkat etmediği, kirli elleri ile vajinalarına dokundukları için de kız çocuklarında vulvovajinit görülme sıklığını arttırır.

Ayrıca çocukları sıkı ve pmuklu olmayan çamaşırlar giydirmek, çocuğun çok kilolu olması gibi etkenler de kız çocuklarında vulvovajinite neden olabilir. Diğer vulvovajinit nedenleri ise intravajinal yabancı cisim, labial adezyonlar ve çocuklara uygulanan cinsel istismardır.

Vulvovajinit neden olur

Vulvovajinit neden olur

Vulvovajinit sınıflandırma

Vulvovajinitler nedenlerine göre non-spesifik ve ikincil inokülasyona bağlı ve spesifik volvovajinitler olarak sınıflandırlır.

Non-spesifik (herhangi bir etkene bağlı olmayan) vulvovajinitler : Hijyen bozukluğuna veya yabancı cisim nedeni ile ikincil olarak gelişen enfeksiyonlardan kaynaklanır.

İkincil inokülasyona bağlı vajinitler : Üst solunum yolları ve üriner sistem enfeksiyonları gibi başka vücut sistemlerindeki enfeksiyonların direkt teması ile ya da kan yolu ile vajina bölgesine ulaşması sonucu gelişen volvovajinitlerdir.

Spesifik (enfeksiyonlara özgü) vulvovajinitler : Bu vulvovajinit tipinde birincil enfeksiyon ön plandadır. Bu tip vulvovajinite genellikle cinsel yolla bulaşn enfeksiyonlar etkendir. Etkenler arasında N gonorrhoeae, G vaginalis, Herpesvirüs, T pallidum, C albicans, T vaginalis gibi enfeksiyon etkenleri sayılabilir.

Kız çocuklarında vulvovajinit belirtileri ve teşhisi

Vulvovajinitin teşhisinde çocuğun ailesinden ya da kendini ifade edebilecek kız çocuğundan alınacak iyi bir öykü oldukça önemlidir. Vulvovajinitin genel belirtileri vajinal akıntı ve kaşıntı, rahatsızlık hissi, ağrı, idrar yaparken sızlama gibi belirtilerdir.

Bebek veya küçük çocukların anneleri bezelerde ya da iç çamaşırlarında akıntı, anormal vajinal koku ve vulvada kızarıklık gibi belirtileri fark edebilir. Teşhiste perianal temizlik, çocuğun genital bölgesinin sabun ve köpük banyosuna maruz kalması gibi irritanlar aileye veya çocuk büyük ise çocuğa sorulur.

Bunların yanı sıra tanıda anal bölgede kaşıntı, alerjik sorunlar, çocuk ya da ailede yakın zamanda geçirilen enfeksiyonel bir hastalık, ergenlik çağına ulaşmış kızlarda cinsel aktiviteler de sorgulanarak değerlendilir. Fizik muayene sırasında çocuğun perine ve vulvar introitus dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Çocuğun akıntısı var ise akıntıdan örnek alınarak gram boyama ve kültür tetkikleri ve idrar testleri yapılır. Yine kan testleri yapılır ve gaita testi ile de parazit yumurtası varlığı araştırılır.

Vulvovajinit tanısı

Vulvovajinit tanısı

Kız çocuklarında vulvovajinit tedavisi

Pediatri bölümüne baş vuran vulvovajinitli çocuklarda hastalığın % 25-75’ini herhangi bir etkene bağlı olmadan gelişen (non-spesifik) vulvovajinitler oluşturur. Çocukların perinelerinin temiz ve kuru tutulması şikayetlerin giderilmesi ve tekrar eden vulvovajinitlerin önlenmesinde oldukça önemlidir. Tedavide genellikle gram pozitif ve gram negatif mikroorganizmalara karşı etkili antibiyotik grubu ilaçlar kullanılır. Tedaviye dirençli ve kötü kokulu veya kanlı akıntı ile birlikte görülen rekürren enfeksiyonlarda tümör varlığı veya yabancı cisim varlığını araştırmak için vajinoskopi yapılabilir.

Vücutta bulunan ya da geçirilen başka bir enfeksiyona bağlı gelişen (ikincil inokülasyona bağlı) vulvovajinitlerde diğer enfeksiyon da tedavi edilir ve etkenin vulva ile doğrudan teması önlenir.

Ergenlik çağındaki kızlarda en sık görülen vulvovajinitler direkt vajina bölgesine bağlı vajinitlerdir ve bunlar arasında genellikle Bakteriyel vajinozis, Kandida vulvovajiniti ve Trikomonas vulvovajiniti görülmektedir. Bu tip vulvovajinitin tedavisinde anoeroplara yönelik ağız yolu ile ve kremler şeklinde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kandidal vulvovajinit ergenlik öncesi kız çocuklarında ender görülür iken, ergenlik çağındaki kızlarda oldukça sık görülür. Kandidal vulvovajinitler antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, bağışıklık sitemi yetmezliği gibi etkenlere bağlı olarak ikincil olarak gelişebilir. Bu tip vulvovajinitlerin en belirgin bulguları beyaz renkli akıntı ve kaşıntıdır. Tedavisinde antifungal sürülen kremler veya daha ağır olgularda ağız yolu ile alınan antifungal haplar verilir.

Trikomonas vulvovajinitlerde etken bir protozoon olan trikomonas vajinolistir. Trikomonas vajiniti kız çocuklarında ve ergenlik çağındaki kız çocuklarında cinsel istismar veya cinsel aktivite olmadığı sürece meydana gelmez. Tanı genellikle vajinal akıntıdan alınan örneklerin incelenmesi ile konulur. Tedavisi ağız yolu ile verilen metronidazol ilaç tedavisi şeklinde verilir ve aynı zamanda bireyin cinsel partneri de tedavi görmelidir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir 
 2. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları
 3. Erken yaşta adet görme nedenleri 
 4. Ergenlik nedir

129 Yorum

 1. Avatar

  Nisa

  24 Mayıs 2016 at 00:12

  Kizim iki bucuk yasinda genital kSintisi 6yada 7 aydir devam ediyor.kackez idrar tahlili kulturu yaptirdim birsey cikmadi.kremler verildi ama banamisin demedi gecmiyor.her firsatta kanempe kenarlarinda kendini kasimaya calisiyor.cildiracambir cozum lutfen acillll.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2016 at 12:27

   > Şimdiye kadar bir cildiye uzmanına başvurmamışsanız öncelikle bir cildiye uzmanına gitmenizde ve deriden örnek alınmasında fayda var.

   > Çocuklarda vajinal ya da genital bölgede kaşıntının birçok nedeni vardır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, virüs kaynaklı enfeksiyonlar ve mantar kaynaklı enfeksiyonlar, sistemik bazı hastalıkların belirtisi olarak, bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin veya fazlalıklarının belirtisi olarak çocuklarda genital veya vücudun diğer bölgelerinde kaşıntı olabilir.

   > Örneğin bağırsak kurtları ve parazitleri makat kısmından yayılarak tüm genital bölgede kaşıntı yapabilir ve bu durum için çocuğun kan testleri ve dışkı tahlillerinin yapılması ve çocuk gastroentroloğuna gitmeniz gerekir.

   > Örneğin dermatitler (egzamalar) seboreik dermatit, atopik dermatit, kontakt dermatit gibi çocukların genital bölgelerinde kaşıntılara, kızarıklıklara neden olabilir.

   > Örneğin folikülit (kıl kökü iltihabı) nedeni ile genital bölgede kaşıntılar olabilir ve bu durum için cildiye bölümünde örnek alınmalı ve çıkan sonuca göre tedavi uygulanmalıdır.

   > Kandidiyazis mantar enfeksiyonu çocukların genital bölgelerinde kaşıntıya ve yaralara neden olabilir.

   > Uyuz, Sarcoptes scabiei adı verilen bir akarın neden olduğu aynı zamanda bulaşıcı da olabilen bir durumdur.

   > Olmadı alerji immünoloji bölümüne başvurmanız gerekebilir. Çünkü birçok sistemik hastalıkların veya bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin veya fazlalıklarının belirtileri arasında egzama tarzı kaşıntılar vardır.

   Sağlık yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    fatma

    24 Haziran 2017 at 11:31

    meraba ben anaokulu Öğretmeniyim 5 yaşında bi Öğrencim var genital bölgesinde morluklar var sordugumda da her seferinde farklı hikayeler anlatıyo morarmaların sebebi ne olabilir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Haziran 2017 at 21:51

     Bunu çocuğun ailesiyle de görüşmeniz önemlidir. Bazen bu yaşlardaki çocuklar çocuk mastürbasyonu denilen bir girişimde bulabilirler ve bunu gizli saklı yerlerde sert zeminlere genital bölgesini sürterek de yapabilirler. Okulda ve evde bu tür durumların gözlemlenmesi gerekebilir. Evde yabancı biri, bir akraba, çocuktan büyük bir çocuk gibi kişiler tarafından bir istismar olup olmadığı sorgulanabilir.

     Bu konuda buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle bir doktor tarafından muayene önemlidir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    meryem

    29 Haziran 2017 at 08:19

    bende 15 yaşıma giricem, daha hiç adet olmadım ama vajinadan hep sarı sarı iltihap gibi bir şey geliyor lütfen yardımcı olun.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Temmuz 2017 at 10:05

     Bu durum için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz önemlidir. Bazı kızlarda 15-16 yaşlarına kadar adet görme başlamayabilir, ancak sarı akıntılar adet görme yakınlaştığı için olabileceği gibi iltihaba bağlı da olabilir.

     Doktora gitmenizde fayda vardır.

     Salıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   yeliz

   16 Mart 2017 at 22:11

   merhaba benım kızımda 2,5 yaşında doktora götürdüm mantar dedi merhem şurup verdi geçti ama hala kaşınmaya devam etti bende 1,5 aydır çekiyoruz çözüm bulabildiniz mi?

   • Avatar

    Gozde

    10 Ağustos 2017 at 01:19

    Kız yada erkek farketmez çocuğunuz o bölgesini sade şu ile temizleyin benimde 5 yaşında kızım var ufacık bi sabun surdugumuzde kasintisi çoğalıyor

   • Avatar

    Hatice

    10 Kasım 2017 at 01:23

    Bazı hazır meyvasuları ve asitli içeceklerde buna neden olalir ben kızımda yaşadım. Gazoz içince hep genital bölgesi kaşınıyordu mantar sanıyordum. Doktor meyvesuyu verme dedi sonradan dikkat ettim bunlar kesilince iyileşti.

 2. Avatar

  Cemre

  20 Haziran 2016 at 21:50

  14 yaşındayım 3 buçuk senedir erkek arkadaşım var dün ilk defa cinsel temasımız oldu fakat sadece genital bölgeme sürtmüştü ve dünden beri kaşıntım var akıntı ise ergenliğimden önce bile vardı başka bi problemim yok ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 12:21

   Arkadaşınızdan geçen bir mantar enfeksiyonu olabilir. Bu tür durumlarda kişilerden birbirine enfeksiyonel rahatsızlıklar geçebilir.

  • Avatar

   Seher unutmaz

   1 Kasım 2016 at 22:55

   Kızım sen daha 14 yaşındasin acelen ne Allah aşkına senin neyine erkek arkadaşla ilişki ne günlere kaldık Allah ım sen sonumuzu hayreyle bir de annene zor bakalım neden olurmuş diye

 3. Avatar

  cigde

  11 Temmuz 2016 at 22:43

  merhaba 6yasinda kizim var ve devamli vajina ve makat kasintisi var daha sonrada pisik oluo guzelce yikiyip kuruladiktan sonra bepantol kullaniuorum hangi bolumden randevu alicm yardimci olurmusunz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2016 at 12:53

   Çocuklarda vajinal ve makat bölgede kaşıntı bağırsak parazitlerine bağlı olabilir, mantar enfeksiyonlarına bağlı olabilir, dermatit (seboreik dermatit gibi) bir egzama türüne bağlı olabilir, bağırsak mantarlarının artmasına bağlı olabilir, yakın zamanlarda antibiyotik kullanmış ise buna bağlı olabilir.

   Bu durum hem cildiye hem de gastroentroloji alanını ilgilendirir.

   Öncelikle bir cildiye uzmanına gitmeniz ve buradan bir sonuç alınmaz ise gastroloji uzmanına gitmeniz ve kan testi, dışkı testi gibi testlerin yapılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 4. Avatar

  Kamerun

  15 Temmuz 2016 at 05:31

  4yasinda kızım var iki haftadır vajinal kasintisi var ve iki gundurde vucudunda da kasintilar var .gece uykusundan uyanıp ağlıyor. Vajinal kasintiyla alakalı olabilirmi bu kasintilar. Ve ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 00:41

   Kız çocuklarında vajinal kaşıntı genellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı meydana gelir. Mantar enfeksiyonu var ise vücudunda veya vücudunun bazı bölgelerinde bölgesel olarak kaşıntılar olabilir.

   Yakın zamanda herhangi bir nedenden dolayı antibiyotik veya kortizonlu ilaçlar kullanmış ise buna bağlı mantarlar artış gösterir ve buna bağlı hem vajinal hem de vücutta yaygın kaşıntılar olabilir.

   Alerjik bir reaksiyona karşı kaşıntı olabilir.

   Vulvovajinit olarak bilinen iltihabi durum nedeni ile vajinal akıntı, kaşıntı gibi durumlar gelişebilir. Şeker hastalığı vulvovajinite neden olabilir.

   Kız çocuklarında bu yaşlarda oyun amaçlı ve benzeri nedenler ile vajinal bölgeye yabancı cisim s*kmuş olabilir ve buna bağlı kız çocuklarında vajinal kaşıntı, vajinal akıntı gibi şikayetler görülebilir.

   Sistemik bazı hastalıklar nedeni ile de bu tür kaşıntılar meydana gelebilir, bu nedenle bir sonuç alamazsanız ve çocuğun kaşıntıları devam eder ise bir araştırma hastanesinde alerji immüoloji bölümünde araştırılması uygun olur.

   Öncelikle çocuk doktorunuza muayene olmanız önemlidir. Doktorunuz size yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 5. Avatar

  Ayca

  29 Ağustos 2016 at 13:00

  3 seneden beri vajinal agrim var bakireyim ve canim cok sciyor bisey de bulamiyolar siskinlik oldugunda cok agriyo sanki bica sapliyorlar yardim edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 17:33

   Vajina dudaklarının iç kısmında şişkinlik oluyor ise bu durum bartolinit (bartolin bezlerinin iltihabı) gibi bir durum olabilir.

   Bu durum sizin bağışıklık sisteminiz ile ilgili bir soruna bağlı da olabilir.

   Tam olarak anlaşılamamış ama belki bir cildiye uzmanına da gitmek gerekebilir.

   Şişliğin olduğu dönemde doktora giderseniz o bölgeden biyopsi alınması gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Nazli senyurt

  31 Ağustos 2016 at 00:02

  7 yasinda kizim var genital bolgesinde ozellikle dista ust taraflarinda sivilce gibi ici iltihapli irinli seyler olusuyo ve iz birakicak gibi neden olabilir ve hangi doktora basvurabiliriz birde gece kacirdigi icin bez bagliyodum bu etken olabilirmi bu tur seyler tehlikeli olabilirmi acil donerseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Eylül 2016 at 14:22

   7 yaşındaki bir çocuğun idrarı daha çok ve daha asitli olur, bu nedenle gece bez çekmeniz o bölgelerin pişmesine ve içi sulu kabarcıklar oluşmasına neden olur.

   Eğer hazır bez kullanıyorsanız bazı hazır bezler alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir ve buna bağlı olarak bu lezyonlar oluşabilir.

   Evde hazırladığınız bezlerden kullanıyorsanız bu bezler sabunla ya da kaynak suda (en az 60 derece suda) yıkanmalıdır.

   Fakat sebep ne olursa olsun 7 yaşındaki çocuğun idrar kaçırma sorunu için bir üroloji doktoruna gitmeniz doğru olur, çünkü bu yaştan sonra idrar kaçıran çocukta bu problem, psikolojik sorunlara yol açabilir.

   Çocuğun cildindeki sorunlar eczacınızdan aldığınız pişik kremleri ya da pudralar ile geçmiyor ise bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü mantar oluşmuş olabilir ve bu gibi bir durum tedavi gerektirir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. Avatar

  bahar

  7 Eylül 2016 at 23:28

  12 yaşındayım ve 2 ay once ergenlige girdim.4 gündür vajinam kaşınıyor. Bugün doktora gittik ve kultur aldi sonuclar cikmadi ama buyuk ihtimalle bisey cikmicak. Krem verdi ve surdum surunce daha cok kasindi ve bir saat icinde gecti. Ve sonra yine kasindi yerimde duramiyorum. Cok kotu bir sey lutfen yardimci olun. Hayatimda yasadigim en kotu hastalik yururken bile kasiniyo ve yurumek istemiyorum ve kasindiginda da aciyor. Lutden yardim edinnnnn

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 09:51

   Kültür sonucuna göre ilaç verilmesi daha uygun olur.

   Bu kremin faydası tabii ki hemen olmaz. Düzenli olarak kullanıldığında faydası olacaktır.

   Fakat bunu doktorunuza tekrar söylemeniz doğru olur.

   O bölgeyi temiz ve kuru tutmanızda fayda var. O bölgeyi sabunlamamak gerekir, çünkü sabun o bölgeyi daha çok tahriş eder ve daha fazla kaşınmasına neden olabilir. Vajina ağzının sadece ılık su ile yıkanması yeterli olacaktır.

   Ütülü ve pamuklu iç çamaşırı giymek faydalı olur.

   Adet olmaya başlamışsanız pamuklu pedlerden kullanmanız gerekir, çünkü üzeri naylon gibi olan pedler kaşıntıyı arttırabilir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi önemlidir, doktorunuz kültür sonucuna göre ilaç yazacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    damlaa

    12 Eylül 2016 at 15:50

    mantar gibi bi tane küçük bi şişkinlik var adet hiç olmadım ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Eylül 2016 at 22:01

     Kıl kökü iltihabı gibi bir durum olabilir veya adet olmanız yakınlaşmış ise buna bağlı bir süre kaşıntı, akıntı gibi şikayetler görülebilir.

     Bu durumda belki bir cildiye uzmanına gitmek gerekir.

     Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 8. Avatar

  Leyla

  18 Eylül 2016 at 11:42

  21 yasindayim.. Kasintilarim gecmek bilmiyor.. Klitorisimde siskinlik varmis gibime geliyor. Vajina bolgemde akinti sakiz gibi yapismis durumda dusmuyodu.. Kendim cekip aldim ama hala kasiniyo. Ne yapa bilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 00:29

   Mukuslu yani yapışkan akıntı, kadınların üreme çağları boyunca kadının doğası gereği de görülebilen bir akıntıdır.

   Örneğin gebelikte mukuslu akıntı olabilir.

   Hormonal dalgalanmaya sebep olan durumlarda mukuslu akıntı olabilir.

   Adet kanaması öncesi ve sonrası vajinal akıntı hafif yapışkan olabilir ve kaşıntı da olabilir.

   Kadınların yumurtlama dönemlerinde hem daha fazla hem de yapışkan akıntı ve kaşıntı olabilir.

   Vajina bölgesini sabun ve duş jeli gibi maddeler ile yıkamak vajinal akıntıya ve kaşıntıya yol açabilir.

   Bartolinit (bartolin bezlerinin iltihabı) veya kıl kökü iltihabı da olabilir.

   Mantar enfeksiyonları kaynaklı olabilir.

   En doğrusu bir kadın doğum uzmanına gitmek olur.

   Sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  Asiye

  25 Eylül 2016 at 22:59

  Öncelikle merhabalar,
  Bundan yaklaşık uç hafta öncesine kadar hiç bir vajinal kaşıntı veya akıntı şikayetim yok iken astım hastası olduğum için doktorun verdiği burun spreyini kullanmaya başladığımda aşırı derecede vajinal kasintim başladı ilk olarak, olayı burun spreyini bağlıyorum çünkü yan etkilerinden genital bölgede mantar enfeksiyonu olabilir diye bir ibare vardı. Kasintim başlayınca spreyi kullanmayı kestim, yoğun kaşıntı bitti ama bu seferde yoğun şekilde sarı peynirimsi şekilde akıntılarım başladı. Mantar olmaktan çok korkuyorum, insAllah degilimdirr diye surekli dua ediyorum. Bakire olduğum için mantar tedavisinde kullanılan fitil gibi ilaçları nasıl kullanacagimi dusunuyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2016 at 15:40

   Birçok ilacın yan etkileri arasında cilt sorunları vardır.

   Kullandığınız ilacın içeriği ve etken maddesi de önemlidir.

   Astım alerjik astım ise bu duruma mantarlar da sebep olabilir ve buna bağlı olarak da kaşıntı başlamış olabilir.

   Alerjik bir yapınız var ise adet günlerinde kullanılan pedler de alerjiye sebep olarak vajinal ve genital bölgede kaşıntı yapabilir.

   Yine polen alerjisine bağlı astımınız tetikleniyor ise polen alerjileri vücudun her tarafında kaşıntılara yol açabilir.

   Peynirimsi akıntılar kızlarda veya kadınlarda ara ara olur. Ağrı, yanma, kaşıntı, kızarıklık, kasık ağrısı, kötü kokulu akıntı, sızlama gibi durumlar bu akıntılara eşlik etmiyorsa bu çok önemli değildir.

   Ayrıca vajinit (vajina iltihabı) gibi bir durum o bölgeyi aşırı sabunlama, parfüm gibi maddeler sıkma, sentetik çamaşırlar giyme gibi nedenler ile de oluşabilir.

   Burun spreyinin yanı sıra bu duruma bağlı hap kullanmışsanız alerjik haplar, antibiyotikler de vajinit gelişmesine neden olabilmektedir.

   O bölge temiz ve kuru tutulmalıdır, pamuklu ve ütülenmiş iç çamaşırları giyilmelidir, yeterli su tüketilmelidir, havuz ve deniz gibi ortamlardan gerekli değil ise uzak durulmalıdır, ıslak mayolar ile beklenmemelidir, o bölge sadece su ile yıkanmalı ve sabun o bölgeye sürülmemelidir, o bölgede parpüm benzeri ürünler kullanılmamalıdır gibi önlemler ile vajinal kaşıntılar azaltılabilir.

   Bu durum devam eder ise bir kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru olur, kızlarda fitil yerine krem ve haplar verilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Avatar

  ayşe

  29 Eylül 2016 at 07:58

  Ben 19 yaşındayım alt kısmımda ilk önce kaşıntı vardı duramiyrdum. Sonrasında peynir gibi bişey olduğunu öğrendim mantar oluşması dediler ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Eylül 2016 at 18:31

   Vajinal veya genital mantar enfeksiyonlarında doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Özellikle antibakteriyel veya antifungal ilaçlar saati saatine (10-15 dakika bile erken ya da geç kalmaksızın) kullanımına dikkat edilmelidir.

   O bölgeyi temiz ve kuru tutmak, o bölgeyi sabun ile çok fazla yıkamamak, duş jeli gibi parfüm içeren sıvılar veya maddeler kullanmamak, duş liflerinden uzak durmak ve sadece sabun ile hafif bir şekilde duş almak, pamuklu ve ütülü iç çamaşırı giymek, ıslak mayolar ile beklememek, bu dönemde havuz-deniz gibi yerlerden gerekmiyor ise uzak durmak, adet günleri pedleri kaşıntıyı arttırır, bu nedenle bu dönemlerde pamuklu pedler kullanmak, yeterli su içmek, sağlıklı beslenmek gibi önlemler faydalı olabilir.

   Aşırı karbonhidratlı besinlerden (şekerli yiyecekler, tatlılar, hamur işleri gibi) uzak durmak da önemlidir.

   Genital mantar enfeksiyonları eşler arasında bir kısır döngü oluşturabilir, bu nedenle bu durumlarda eşler arasında önlemler alınması gerekir.

 11. Avatar

  gonca

  27 Ekim 2016 at 23:17

  Benim 2 tane kızım var araları 11 ay henüz 7 ve 8 yaşındalar okul başladığından beri tuvalette güzel tahret alamadıkları için kakalı çişli donla gelip durmadan ellerini götürüp kaşınıyorlar çamaşırlarını kaynatıp kullanıyoruz ama her akşam okuldan geldiklerinde çamaşırlarını değişip sabunluk yaptırıyorum ama okullar açılalı 1 ay geçmesine rağmen hala aynı sorun var bende de korktukları için onlar ağladıkça azarı yiyip duruyorlar bunun bir çözümü varmı çünkü bazı akşamlar temiz de gelseler kaşıntıları hiç bitmiyor çıldırmak üzereyim yardım lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 18:06

   Vajinal enfeksiyon (vajinit veya vulvovajinit) olabilir ve vajinitin farklı tipleri ve sebepleri vardır.

   Bir cildiye ya da kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü çocuklar küçük olduğu için genital bölgelerini kaşırken tahriş edebilir, zarar verebilirler.

   Ayrıca günümüzde kız çocuklarında 8’li yaşlarda da adet görme başlayabilir ve buna bağlı olarak da 1 yıl önce gibi (adet öncesi) belirtiler olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü vajinit’in altında yatan diyabetis mellitus, immün yetmezlik gibi sistemik bir sorun da olabilir.

   Bakterilere bağlı, mantarlara bağlı vajinit’de olabilir.

   Yine antibiyotik kullanımına bağlı da kız çocuklarında vajinit gelişebilir.

   Bağırsak parazitlerine bağlı parazit yumurtası da vajinite neden olabilir ve bu durum için dışkı testinin yapılması gerekir. Parazite bağlı vajinitlerde anal kaşıntı da duruma eşlik edebilir.

   Yine yabancı cisim bulunmasına bağlı da kız çocuklarında vajinit gelişebilir.

   Kullanılan sabunlar, parpüm benzeri irritanlar da vajinite neden olabilir, ancak her iki kızınızda da olduğuna göre mantar enfeksiyonuna bağlı, bakteriyel bir enfeksiyona bağlı, parazite bağlı olma olasılığı daha yüksektir.

   En doğrusu en kısa zamanda doktora gitmeniz olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 12. Avatar

  Ceyda

  2 Kasım 2016 at 00:48

  Merhaba
  Ben 15 yaşındayım vajinamda sivilce gibi beyaz noktalar var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 11:10

   Mantar enfeksiyonu olabilir, bir cildiye veya kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var.

   Bazen adet günlerinde, sonrasında veya öncesinde kaşıntılı bu tür sorunlar olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 13. Avatar

  Nilsu

  14 Kasım 2016 at 23:40

  15yaşindayim daha ergenliğe girmedim ve yaklaşık 2 haftadır kaşıntı var ne yapmama gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 14:21

   Kaşıntı adet kanaması başlayacağı için de olabilir, mantar enfeksiyonuna veya tahriş yapmanıza bağlı da olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 14. Avatar

  Melisa

  14 Kasım 2016 at 23:56

  15 yaşındayım daha ergenliğe girmedim ancak 2 yıldır da renksiz kokusuz bir akintim vardı son zamanlarda yaklasik2 hafta vajinamda çok fazla kaşıntı var o kadar çok kasiyorum ki 2 kez kanadı doktora gitmek istemiyorum ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 15:51

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru olur, hem adet kanamasının başlamasının altında yatan yapısal bir bozukluk da olabilir ve bu açıdan da kadın doğum uzmanınca değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Cilem

  20 Kasım 2016 at 21:29

  Merabalar hocam benim de 2.5yasinda kızım var .ve bazen onu koltuğun usttunde yüz usttunde yatıp kasinirmis gibi şekiller yaptığını görüyorum.kizim neden yapıyorsun diye sorduğumda bana oynuyom diyo ne yapmalıyım.tesekkyrler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 09:20

   Kaşınıyor olabilir ya da bu yaşlardaki çocuklarda çocuk masturbasyonu olarak bilinen bir durum vardır ve çocuk bu durumdan haz alıyor da olabilir.

   O tür durumlar yaparken iyi gözlemleyip yaptığı hareketleri çocuk doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olur.

   Yine mantarlara bağlı, parazitlere bağlı kaşıntı da olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 16. Avatar

  Aysel

  21 Kasım 2016 at 00:08

  Slm 20 aylık kızım var ve iki ayağını birbirine bağlayıp genital bölgeyi çok şiddetli kasıyor ve terliyor bizi görünce utanıyor ve üzerini kapatıp öyle devam ediyor bu konu için doktoruna ne zaman gitsek mastürbasyon çekiyor diyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Kasım 2016 at 01:19

   Bebeklik dönemindeki masturbasyon davranışları değişiklik gösterebilir. Bebeklik evresinin daha erken dönemlerinde de masturbasyon görülmekle birlikte sıklıkla 19-18 aylık bebeklerde görülür.

   Bu durum anne ve babanın uygun yaklaşımı ile kendiliğinden de geçebilir.

   Bebek bu işlemi gerçekleştirirken tüm vücuduyla kasılır ve sonrasında gevşer, yüzü kızarabilir, nefesini tutuyormuş gibi hareketler yapabilir, terleme olabilir.

   Bu durum masturbasyon yapıyor gibi bir davranış ise tamamen normal ve doğaldır, ancak bazen bu tür durumlar epileptik nöbetler ile karışabilir.

   Çocuk bu hareketi yaparken aile nasıl yaptığını iyi izlemeli veya kaydetmeli ve çocuk doktoruna ya da bir nöroloji doktoruna bunları doğru iletmelidir.

   Bu durumu tetikleyebilecek bazı faktörler de vardır. Örneğin çocuğun bezinin değişmesi sırasında çocuğun cinsel bölgesi ile ya kendisinin ya da aile bireylerinin gereğinden fazla oynaması, çocuğun vücudu ile fazla oynanması, çocuğun çok fazla kucakta oturtulması, bezin çocukta uyarı yapması, enfeksiyonel bir durum nedeni ile çocuğun kaşınma ihtiyacı duyması gibi ve benzeri faktörler çocuğu uyarabilir.

   Bu tür uyaranlardan çocuk mümkün olduğunca korunmalıdır, o sırada çocuğun ilgisi başka yönlere dağıtılmalıdır, çocuk kötü bir şey yapıyormuş gibi davranılmamalıdır ya da iyi bir şey yapıyormuş gibi övülmemelidir.

   Çocuk o sırada daha fazla ilgi duyabileceği bir aktiviteye yönlendirilmez ise ya da aşırı müdahale edilir ise çocuğun bu davranışı alışkanlık haline gelebilir. Bebeğin masturbasyon hareketi erişkinlik cinselliği ile karıştırılmamalıdır. Yani ne görmezlikten gelinmeli ne de gereğinden fazla üzerine düşülmelidir.

   Yinede bir nöroloji doktoru tarafından da değerlendirilmesi uygun olur.

   Ayrıca bu durum gerçekleşirken çocuğun ilgisini çekecek daha farklı yönler bulmanız faydalı olur, çocuğun cinsel organları ve haz alacak uyarı kısımlarının çok fazla ellenmemesi de faydalı olur. Bezin çocukta sürtme yapmadığından emin olmak gerekir. Çocuğu suçlar gibi davranmamak gerekir. Belli zamandan sonra kendiliğinden bunu unutabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Avatar

  songul

  29 Kasım 2016 at 01:18

  Merhabalar benim 7 yasında kızım var baharatlı şeyler yediği zaman vajinasında kaşıntı oluyor bunun sebebi nedir.Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 11:24

   Kız çocuklarında vajinal bölge kaşıntılarının en sık görülen sebebi vajinal mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonları kız çocuklarında akıntı yapmaz genellikle fakat kaşıntı ve kızarıklık olur.

   Kız çocuklarında önemli bir vajinal kaşıntı nedenlerinden biri de kıl kurdudur. Kıl kurdu makatı ilgilendiren bir durum sanılsa da bu kurtçuklar vajinal bölgeye de ulaşarak kaşıntıya neden olur.

   Herhangi bir etken olmamasına rağmen kız çocuklarında görülen vajinal kaşıntı o bölgenin temizliğinin yeterli olmamasından kaynaklanabilir.

   Çocuğun genital bölgelerinin her gün mutlaka duru su ile temizlenmesi önemlidir. O bölgelerde aşırı sabun ve benzeri parfümlü ürünler kullanımı da o bölgenin doğallığını bozar ve kaşıntıya neden olabilir.

   Çocukta sadece baharatlı yiyeceklerden sonra kaşıntı oluyor ise bu durum alerjik olabilir ve bu tür durumlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Durum ciddi ise ve siz bunun baharatlı yiyeceklerden sonra olduğuna eminseniz bu tür yiyeceklerden çocuğun uzak durması gerekebilir ya da alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  Özlem

  2 Aralık 2016 at 08:39

  Merhaba, kızım 5 yaşında bir hafta önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdi antibiyotik kullandık şuan herşey normal fakat dün akşam genital bölgesinde kaşıntı başladı çok kaşınıyor diyor, kızarıklık ve kuruluk var.temizledim kuruladım, kullandığımız antibiyotiğe bağlı olabilir mi ? şimdiye kadar hiç böyle bir şikayeti olmadı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 13:31

   Antibiyotik kullanımı nedeni ile mantar gelişebilir ve genital bölgede kuruluk, kaşıntı olur.

   Enfeksiyonun idrarla atılmasına bağlı da enfeksiyon buralara yayılmış da olabilir.

   Bir cildiye doktoruna götürmeniz uygun olur, kullandığınız ilaç hakkında da bilgi vermeniz gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    Özlem 07

    6 Aralık 2016 at 07:53

    27 aylık kızım var. Iki gündür kaşıntı var gece ağlayarak uyanıyor. Bezini degistiriyorum ama çok ağlıyor çok kaşıntı var kendini yerde sürükleyerek yada koltuk kenarlarında kaşiyor. Bezini değiştirirken su ile siliyorum. doktordan cok korkuyor ne yapsam bilemedim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Aralık 2016 at 13:54

     Bu durum vulvovajinit olarak bilinen vulva ve vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı olabilir.

     Yakınlarda antibiyotik kullanmışsanız buna bağlı da vulvovajinitis gelişmiş olabilir.

     Yine küçük kız çocuklarında vajinal ve vulval kaşıntı bağırsak parazitlerine bağlı da olabilir. Bağırsak parazitleri geceleri makat dışına yumurta bırakabilirler ve bu da tüm genital bölgeyi etkileyebilir, geceleri kaşıntıdan ağlıyor ve bu durum geceleri daha çok rahatsız ediyorsa bu durumun parazitlere bağlı olma olasılığı daha fazladır ve bu durum için çocuk gastroloğuna gitmeniz gerekir.

     Bu yaşlardaki çocuklarda, çocuk masturbasyonu olarak bilinen ve çocukların koltuk arkalarında, masa altlarında masturbasyon yapmak için genital bölgeyi sürttükleri gibi bir durum da vardır. Bu durum genellikle 2-6 yaş arası çocuklarda görülür.

     Koltuk arkasında bu durumu çocuğunuz yaparken onu fark ettirmeden izlemeniz ve çocuk bunu yaparken kasılıyor, terliyor ve haz alıyor gibi davranıyor ise bu durum çocuk masturbasyonu olabilir ve çocuk bunu sık sık tekrarladı ise o bölge tahriş olmuş olabilir ve buna bağlı kaşıntı şikayetleri artmış da olabilir.

     Bunu çocuk doktorunuz ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz gerekir, aksi taktirde çocuğun genital bölgesi tahriş olur, tahriş oldukça kaşıntı artar ve bu durum kısır döngüye dönüşür.

     Bu durum alerjik de olabilir. Kullandığınız bir ürüne, besinlere, akar alerjisine, polen alerjisine, hayvan tüylerine gibi karşı alerjik bir reaksiyondan da kaynaklanabilir.

     Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 19. Avatar

  Sukran

  9 Aralık 2016 at 17:58

  Merhaba benim kızım 4yasinda kaç gündür devamli kutum acıyor diyor ve tuvalete sık çıkıyor bazen tutturamiyor çişini ve üzerine biraz kaçırıyor ne yapmalıyım yardimci olurmusunuz lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 13:01

   Vajinal mantar enfeksiyonu olmuş olabilir.

   Vulvovajinit olmuş olabilir.

   İdrar yolu enfeksiyonu olmuş olabilir.

   Bir üroloji doktoruna ya da cildiye doktoruna götürmeniz de fayda vardır.

   Sağlık ve iyili dileğiyle.

 20. Avatar

  Merve

  12 Aralık 2016 at 00:04

  Benim kızım 4 yaşında genital bölgesini sürekli bir yerlere surtuyor neden acaba gördüğüm de çok kızıyorum ama bugün orasınin kasindigini makat bölgesinden genital bölgesine birşeyler geliyor diyor cvp verirseniz mutlu olurum tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:13

   Öncelikle bu tür durumlarda çocuğa kızarak tepki göstermemelisiniz (onun çocuk olduğunu ve vücudundan gelen uyarılara göre hareket ettiğini unutmamalısınız), aksi taktirde çocuk bunu gizli gizli yapmaya başlar ve o bölge tahriş oldukça daha çok kaşıntı olur (yani bir kısır döngü başlar).

   Bu durum bağırsak parazitlerine bağlı vajinal ve/veya vulval enfeksiyon olabilir. Öncelikle bir gastroloji doktoruna gitmeniz ve dışkı testi yaptırmanız uygun olur.

   Bu yaşlardaki çocuklarda vulvovajinit denilen mantar enfeksiyonu da sık görülür, bu durum için cildiye doktoruna gitmek gerekir.

   Yine bu yaşlardaki çocuklarda çocuk masturbasyonu denilen durum olabilir ve çocuk genital bölgesini bir yerlere sürtmeye başlar ve bu durum tahrişe ve devamında da kaşıntıya neden olur. Çocuk bunu yaparken kasılıyor mu, terliyor mu, haz alıyormuş gibi davranıyor mu bunu gözlemleyerek, ancak çok aşırı tepki göstermeden çocuk doktorunuz ile bu durumu görüşebilirsiniz. Bu konuda çocuk doktorunuz size yardımcı olacaktır.

   Yine idrar yolu enfeksiyonları da bu tür durumlara neden olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 21. Avatar

  Misafir

  12 Aralık 2016 at 19:18

  Merhaba 17 yaşındayım çok küçüklüğümden gelen “sürünerek” mastürbasyon alışkanlığım vardı arada yapıyordum bi ara cok fazla yapıyordum tamamen bırakalı 4-5 ay oluyor. Kızlık zarına etki etmesinden çok korkuyorum. En büyük korkum diyebilirim. Bu konuda beni aydınlatmanızı cok istiyorum Ve son 2 adetimden sonra vajinamda şiddetli kasinmalar oluyor ve cok sert kaşımak zorunda kalıyorum, aynı korku tekrar sarıyor. Bu konularda beni aydınlatır mısınız lütfen??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:46

   Aşırı derece zorlamamışsanız kızlık zarı bozulmaz, ancak bu tür durumlar tahrişe bağlı kaşıntıya neden olabilir, aşırı zorlamamak gerekir.

   Adet günlerinde ve sonrasında birkaç gün kaşıntı olması bir hastalık olarak kabul edilmez genellikle.

   Fakat kaşıntı sürekli oluyor ve siz o bölgeyi tahriş ediyorsanız tahrişe bağlı da kaşıntı artış gösterir.

   Kaşıntı için cildiye doktoruna gitmeniz uygun olur.

   O bölgeyi aşırı sabunlamak, o bölgeyi ovmak, sentetik çamaşır giymek, o bölgede parfüm benzeri ürünler kullanmak, traş olmak (özellikle sert ve kuru kuru traş olmak), o bölgeyi sürülen kıl dökücü kimyasallar, o bölgeyi ağda yapmak, terli ve ıslak çamaşırla uzun kalmak, sentetik pedler kullanmak tahrişe bağlı vajinite neden olabilir ve kaşıntıya yol açabilir. Sürtünme ile tahriş etmek de buna neden olabilir. Bunlara da dikkat etmek gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 22. Avatar

  sema

  25 Aralık 2016 at 19:13

  Merhaba benim 7 yaşında kızım var. Okulda tuvalete çok mecbur kalmayınca gitmiyor gittiğinde ise benim yönlendirmemle tahretlenmiyor. Mikrop kapmadın diye böyle söyledim. Eve gelince çamaşırını değiştirip ıslak öendille temizliyoruz kızarmışsa evde bulununan yamık ve pişik kremlerden birini sürüyoruz. Buna rağmen bir iki haftadır kaşıntısı vardı bu gün akıntısı olmuş yeşilimsi kötü koku yok. Dr. A götürüyüm mü yoksa temiz tuttatak geçirebilirmiyiz. Bu arada banyoda sabunluyoruz iyice durulatıyorum acaba ph ını bozmuş olabilirmiyiz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 12:31

   Genital bölgeyi temizlemek için ıslak mendil kullanılması çok doğru değildir, duru su ile yıkayıp kurulamak gerekir, çünkü ıslak mendiller ve özellikle adı belli olmayan tuvalet kağıtları vajinal kaşıntı ve tahriş nedenleri arasındadır.

   Yine aşırı sabunlamak hatta vücudun hiç bir yerine aşırı sabunlamak doğru değildir ve antibakteriyel ürünler kullanmak da doğru değildir, çünkü bunlar da cildin pH’sını bozabilir.

   Yeşil renkli akıntı o bölgede veya idrar yollarında bir iltihabın olduğunu düşündürmektedir ve iltihabi durumlar da tahrişe ve kaşıntıya neden olur. Çocuk kendisi yeterli temizlenemediği için de iltihap oluşabilir, okuldan kapmış da olabilir. Vajinit olabilir.

   Ayrıca okulda arkadaşları ile oynarken yanlış bir şeyler yapıyor olabilirler de (yabancı cisim gibi).

   Mutlaka doktora götürmelisiniz, doktorunuz size bu konuda bilgi de verecektir. Cildiye doktoruna götürebilirsiniz. Çocuk sizin görmediğiniz zamanlarda kaşırken o bölgeyi daha fazla tahriş edebilir ve kısır döngüye girer veya daha tehlikeli sorunlar oluşabilir (sonuçta kız çocuğu ve dikkatli olmak gerekir). Islak mendilden ve kalitesiz tuvalet kağıtlarından uzak durmanız da fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 23. Avatar

  Hediye

  25 Aralık 2016 at 22:52

  Kızım 13 yaşında bir haftadır kesintisi oluyor vajinasinda kızarıklıkta var neden…bende 33 yaşındayım her adet e başlamadan önce bir kaç gün kaşındım oluyor adet olduktan sonra geçiyor doktor mantar olabilir dedi krem verdi ama geçmiyor…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:16

   Kızınızdaki kaşıntı enfeksiyona bağlı olabileceği gibi ergenliğe veya adet görüyorsa ya da görmesi yakınsa buna bağlı da olabilir.

   Kadınlarda adet öncesi veya sonrası vajinal kaşıntılar olması genellikle normaldir, bu süreçte kaşımamaya çalışmak, o bölgeyi tahriş edecek durumlardan kaçınmak faydalı olur. Kızınızda ya da sizde mantar enfeksiyon var ise bu durum bulaşmış da olabilir.

   Adet döneminde kullanılan pedler, günlük pedlerde bazı kadınlarda kaşıntı yapabilir.

   Tuvalet kağıtları kaşıntı yapabilir.

   Fakat bir doktora gitmeniz önemlidir. Enfeksiyonlara bağlı bir durum ise tedavi gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 24. Avatar

  Bahar

  26 Aralık 2016 at 23:00

  Kizim 3.5 yasinda bir kac ayndir genital bolge de kasinti ve kizariklik var tuvalat temizligini gayet guzel yapiyorjm her gun camasirinida degistiriyorum ama gecmiyo ne yapmam lazim yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:57

   Mantar enfeksiyonu olabilir, idrar yolu enfeksiyonu olabilir, bağırsak parazitlerine bağlı olabilir, genital bölgeyi ıslak mendil gibi ürünler ile silmeye bağlı olabilir, çocuğun siz görmeden bir yerlerde genital bölgesini sürtmesine bağlı olabilir, yani birçok sebebi olabilir.

   Öncelikle bir cildiye ve gastroloji uzmanına götürmeniz gerekir.

   Sağlık sizinle olsun.

 25. Avatar

  XxxpandaxxX

  27 Aralık 2016 at 19:39

  14 yaşındayım vajinamda dudak kısmında et fazlalığı var yani nedenini anlamadım ama var ayrıca da çok aşırı derecede böyle beyaz sivilcye benzer birşey var kaşınıyor doktora hiç gitmedim açıkcası korktum nezaman oldu onu da bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 18:07

   Mutlaka bir cildiye ya da kadın doğum doktoruna gitmeniz gerekir, genital uçuk, mantar enfeksiyonu, genital siğil gibi durumlar olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Misafir

  28 Aralık 2016 at 22:53

  Merhaba 17 yaşındayım iç dudaklardan sağ taraf diğerinden daha daha uzun ve beni rahatsız ediyor zararları neler olabilir nedeni ne olabilir bana yardımcı olur musunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 01:45

   Bartolinit (bartolin bezlerinin iltihaplanması) olabilir. Bartolin kisti olabilir. Bu durum estetik (yapısal) veya genetik bir sarkıklık da olabilir.

   Ağrı, acı, kızarıklık, morarma gibi durumlar varsa bir kadın doğum uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 27. Avatar

  misafir

  6 Ocak 2017 at 21:57

  Merhaba benim 8 yaşını doldurmuş bir kızım var kızımda kahverengi akıntı vardi sürekli kulodu kirleniyor.5-6 ay önce cocuk Dr. Gittik idrar yollarında iltihaplanma var denildi antibiyotik tedavisi gördü tam olarak geçmedi sonra tekrarlama oldu ve bu sefer kanla karışık daha yoğun olarak başladı. Başka bir Dr a gittik tekrar idrar kültürü kan ve dışkı testleri yapıldı. Idrarda enfeksiyon vardı tekrar antibiyotik tedavisi oldu.buarada kızımda adet gorecegine dair bir belirti si yok killanma memelerde şişkinlik falan birsey yok.sonra Dr umulmadık kadın doğum ve çocuk endokrinoloji nin görmesini söyledi kadın doğumda o yaş grubuna bi tedavi veremiyecegini yumurtaliklarinda bi sorun olmadığını yabanci cisim olabilecegini söyledi. Endokrinoloji uzmanı da en son olarak kızımın vajinasinin normalden açık olduğunu oda iki olasılıkla bahsetti ya yabancı cisim olabilir yada cinsel istismar olabilir dedi.bu gibi durumlara kadın doğum bakmaz adlı tıp bakıyor denildi.ikinci secenek olacağını düşünmüyorum birazda olsa anlardım hiç yalnız bırakmadım.supheli bişey de olmadı. Kafam gerçekten çok karışık ne yapmalıyım nereye gitmeliyim yabancı cisim varsa ne olur nasıl bakılır adlı tıpta nasıl bakilicak lütfen bilgilendirirmisiniz? Kızımın psikolojiside bozulucak diye korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 12:57

   Yabancı cisim varsa bu durum tıkanıklığa neden olarak idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir, bu nedenle idrarında enfeksiyon çıkmış olmalı. Tekrarlayan ve tedavi edilemeyen vajinal kanama ve akıntılarda yabancı cisim bulunma olasılığı yüksektir. Çocukluk döneminde vajinada tuvalet kağıdı, pamuk, çikolata kağıdı, leblebi, bilye, mermi kovanı gibi yabancı cisimlere rastlanabilmektedir. Yabancı cisim vaka sayısı oldukça seyrektir. Bu tür vakaların tanısı bazen çocuk erişkin yaşa ulaştığında ciddi problemler oluşturmaya başladığında ve kısırlığın nedeni araştırılırken konulur.

   Yabancı cisim uygun aletlerle (vajinoskopi, sistoskopi gibi) veya vajinaya yapılacak yıkama işlemi ile çıkarılabilir. Çocuk cerrahisine gitmek gerekir. Fakat bu durumun tedavisi, tedaviyi uygulayacak doktora ileride adli bir işlem uygulanmaması için bu tür durumlar adli tıpta çözülür. Tedavi yabancı cismin büyüklüğüne, yerleşim yerine göre değişebilir. Fakat tedavi edilmediği taktirde çocuğun şikayetleri geçmez ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Vajinit gelişebilir ve bu nedenle vajinit kronikleşebilir. Zamanla ülsere (yaraya) neden olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Yasemin

  22 Ocak 2017 at 23:18

  Merhaba 11 yaşında bir kızım var genital bolgesinin girişinde kizariklar oluştu yanma oluşmuş mikrop kapmasin diye sabunlu suyla yikadim pisik kremi kullandım geçmedi yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 15:27

   Bir cildiye uzmanına götürmeniz de fayda vardır. Mantar enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Ayrıca o bölgeyi aşırı sabunlamak da tahrişe bağlı vajinite neden olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  Ceren

  25 Ocak 2017 at 01:34

  Ben 14 yaşındayım vajinam acayip şekilde kaşınıyor kızarıklık var ve beyaz sivilceler var henüz ergenliğe girmedim kanatıcam diye çok korkuyorum.En çokta geceleri kaşınıyor uyuyamıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:32

   Bu durum adet kanaması başlayacağı için olabileceği gibi vajinal mantar enfeksiyonuna bağlı da olabilir. Bu durumu ailen ile görüşmen de ve bir kadın doğum ya da cildiye uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  sibel

  25 Ocak 2017 at 13:41

  4 yaşında kızım var 2 aydır sıkıntılı tahlillerinde bişey çıkmıyo sadece idrar tahlilinde kan war dediler çoçuk nefrolojisine gönderildik tekrar tahlil yapıldı vajinasında hafif krem sürülmüş gibi bi tabaka war çişini yaparken acıyo diyo saatlerce yüz üstü yatıpiki eliyle vajinasına bastırıyo bacaklarını kasıyo acıyo diye neden olabilir lüften cewaplarmısınız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:13

   Bu durum vajinal mantar enfeksiyonu olabilir ve bu durum için cildiye uzmanına gitmeniz gerekir. Yine bu tür durumlar yabancı cisim kaçağına bağlı da olabilir, çocuk vajinasının içine bir şey sokmuş olabilir ve bu durum idrarda kan görülmesine neden olur. Bu durumlar tekrarlar durur ancak doktorlar genellikle bir şey bulamaz, bu nedenle buna yönelik bir teşhis yöntemi kullanılması gerekebilir ve bu tür durumlara genellikle adli tıp bakar. Her şeye rağmen bu durum geçmezse bu açıdan mutlaka değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    sibel

    29 Ocak 2017 at 19:11

    Sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim tahlillerinde mantar yada enfeksiyon falanda çıkmıyo ki zaten travazol balaban antibiyotik krem bepantol krem kullandım ama yüz üstü yatıp kimsenin görmediği bi yere yatıp iki eliyle vajinasının üstüne bastırıyo biz yanına gidince utanıyo niye böyle yapıyosun dediğimde acıyo diyo ne yapacağımı şaşırdım artık

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Şubat 2017 at 11:15

     Bu durum çocuk masturbasyonu da olabilir veya ergenliğe girme zamanı yaklaşmış olabilir. Eğer endokrinoloji araştırmalarında da bir şey yoksa bir çocuk psikiyatristinden çocuk masturbasyonu hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat öncelikle ergenlik belirtileri olup olmadığından emin olmak için endokrinolojik değerlendirme gerekir.

     Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Leyla

  29 Ocak 2017 at 03:15

  7 yaşında kızım var.surekli akıntısı oluyor bazen Çok nadirde olsa hafif leke gibide oluyor.bu gece uykudan uyandı ve batıyor diyo.uykuya geçemiyor.bana ovalattiriyor.korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 22:11

   Kız çocuklarında vajinal kaşıntı, akıntı genellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı, parazitlere bağlı, tahrişe bağlı, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı, yabancı cisim kaçağına bağlı, taş düşürmeye bağlı, bazende günümüzde 8’li yaşlarda adet görme ve ergenlik belirtileri de başlayabilmektedir ve buna bağlı da olabilir.

   Bu tür durumlarda bir cildiye ya da endokrinoloji uzmanına başvurmak ya da çocuk doktorunuzdan yardım istemek uygun olur.

   Eğer ergenliğin diğer belirtilerinden hiç biri (boy uzaması, memelerin büyümesi, genital bölgelerde kıllanma gibi) yoksa bu durum mantar enfeksiyonu, parazitler, idrar yolu enfeksiyonu, taş düşürme gibi bir durum ya da tahriş ya da yabancı cisim kaçağı olabilir ve bu durumların araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Mahiye

  31 Ocak 2017 at 00:41

  Merhaba 3,5 yaşında kızım var geçen sene idrar yaparken yanma ve acı hissiyle doktora gittik tahlilde idrar yollarında kanama var denildi ilaç kullandık tamamen geçmedi artık derdini daha açık anlatabiliyo ve sürekli vajina ve makatta kaşıntı olduğunu söylüyo temizliginide sadece su ile yapıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 01:44

   Kız çocuklarında vajinal kaşıntı ve makat bölgesinde kaşıntı parazitlere bağlı olabilir ve parazit varlığının araştırılması için çocuk gastroloji doktoruna gitmeniz ve dışkı testi yapılması gerekir.

   İdrarda kan görülmesi idrar yolu enfeksiyonlarına, böbrek taşlarına, vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Fakat bu durum vajinaya yabancı cisim girmesine bağlı da olabilir.

   Geçmeyen vajinal kaşıntılarda, akıntılarda, idrar yolu enfeksiyonlarında, idrarda kan görülmesinde, kanlı lekeler gelmesinde mutlaka yabancı cisim varlığının da araştırılması önemlidir ve bu tür durumlar genellikle adli tıpta araştırılır.

   Bu durum hakkında mutlaka çocuk doktorunuzla görüşmeniz önemlidir (doktorunuz size yardımcı olacaktır).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Esra

  4 Şubat 2017 at 15:18

  Merhaba benim 27 aylık bir kızım var yaklaşık bir sene önce kendini koltuk kanepe gibi yerlerde otururken Salıncakta sallanir gibi hareketler yapiyodu. Başta oyun zannettim fakat uzun süre yaptığında terlemeye ve yüzü kızarmaya başladı. Yaklaşık altı ay ara verdi şu sıralar tekrar başladı. Yapmaması için tepki verdiğimizde gizli gizli yapmaya başladı. Ilk başlarda idrar tahlili felan verdik mantar şüphesiyle fakat temiz çıktı. Çocuk cerrahisinde gidip muayene ettirdiğimizde vajinasinin yapışık olduğunu söyledi doktor ve küçük bir müdahale ile açtı. Ara ara kontrol etmemizi yapıştıkca gösterilen şekilde açmamızı söyledi.şu aralar yine kapandı ve aynı hareketleri yapmaya başladı. Benim yapısıklığı açmama kesinlikle izin vermiyo bende zorlamak istemiyorum bu konudan çok huzursuzum ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:05

   Anlattığınız durum daha çok çocuk masturbasyonuna benzemektedir ve bu durum için psikiyatrik destek alınması gerekir. Kız çocuklarında vajina yapışıklığı (labial füzyon olarak da adlandırılır).

   LABİAL FÜZYON, kız çocuklarında labia minörler arasında kısmi ya da tam yapışıklık olması durumudur. Labial füzyonun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Annelerin bebeklerine alt alırken vajina ağzını ıslak mendille veya başka materyallerle aşırı derecede silmesi, vajina salgısını bozan maddelerle yıkaması, vajinal irritasyon, bez bölgesi dermatit gibi nedenlerle bu bölgenin doğal salgısının bozulmasının olabileceği hakkında görüşler vardır. Ayrıca ilk bir yaşına kadar bebeklerde östrojen seviyesi zaten düşük olur ve ilk bir yıl içinde geçici yapışıklıklar olabilir fakat annelerin veya aile büyüklerinin evham yapmasından dolayı çocukları erken dönemde doktora götürmek ve bu bölgeye erken cerrahi müdahale de daha sonra tam yapışıklığa neden olabilmektedir.

   Bir endokrinoloji doktoruna da gitmeniz belki daha doğru olur. Ayrıca bu tür durumlar için neler yapmanız gerektiği hakkında sizin de bilgi (danışmanlık) almanız önemlidir.

   Kendiniz açmaya çalışmamanız da ve bu durum hakkında daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 34. Avatar

  sibel

  5 Şubat 2017 at 00:21

  11yaşında kızım var.4 yıldır kaşıntısı var. Bir sürü krem denedik ama geçmiyor.bir ara geçmişti sonra yeniden başladı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:39

   Bu durum henüz adet görmemişse buna bağlı olarak tekrar başlamış olabilir. Ayrıca antibiyotikli kremler de o bölgenin doğal salgılarını bozarak vajinal kaşıntıya neden olabilir.

   Kermlerle, aşırı yıkayarak, kimyasal maddeler kullanarak o bölge daha fazla tahriş olur ve daha çok kaşıntı olabilir.

   Endokrinoloji bölümüne giderek hormonlara bağlı testler yaptırmanız belki daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 35. Avatar

  Kayla çicek

  13 Şubat 2017 at 15:51

  15 yaşıma girdim…Ve acayip kaşıntim oluyor okulda çok kasiniyor ve her ders tuvalete gidip kaşımak zorunda kalıyorum…Derste zaten nasıl kasiyayim…doktora gitmeye de çekiniyorum ne yapacağımı da bilmiyorum yardimci olurmusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:54

   Bu durumu annen ya da aile büyünden biriyle görüşmenizde ve bir cildiye ya da kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 36. Avatar

  Havva

  16 Şubat 2017 at 02:01

  Merhabalar, benimde 3 yasında bir kızım var ve bi kaç gündür kızımda dikkatimi çeken farklı hareketler oldu.yastığa uzanıp genital bölgesini bacaklarını hareket ettirerek kaşımaya çalışıyor gibiydi. Bende çocukluk döneminde genital bölgemde geçmeyen sıkıntılı kaşıntılar yaşadım. Ailem pek bilinçli değildi ve çoğu zaman ayıplaniyordum. Hiç tedavi olamadım ve uzun bir süre kaşıntıyla yaşadım. Aynı şeyler daha sonra kız kardeşimde de oldu. O da uzun bir süre kaşıntı yaşadı. Ağırlandığımiz için hiç tedavi olmadık bir şekilde geçti. Şimdi kızimda fark ettim. Aynı belirtiler galiba, bunun neden olduğunu ne olduğunu nasıl geçeceğini hangi doktora gitmem gerektiğini bilmiyorum. Ne çıkar bu nedir gibi sorular uykumu kaçırıyor. Nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Geçmişin etkisiyle bu sorun beni oldukça korkutuyor ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 21:40

   Bu yaşlarda kız çocuklarında vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı vajinal bölgede kaşıntılar olabilir fakat bu yaşlardaki çocuklarda bazen çocuk masturbasyonu olarak tanımlanan durum da olabilir. Çocuk gizli köşelerde genital bölgesini bir yerlere sürterek masturbasyon yapar ve bunu yaparken genellikle kasılmalar ve haz alma gibi hareketlerde yapabilir, bu nedenle kızınız bunu yaparken fark ettirmeden gözlemlemeye çalışmanız önemlidir.

   Bu tür durumlarda aşırı tepki göstermek de doğru olmaz, görmezlikten gelmek de doğru olmaz. Öncelikle bir cildiye uzmanına gitmeniz ve mantarlara ya da parazitlere bağlı bir durum olmadığından emin olmanız gerekir. Parazitler nedeni ile de vajinal kaşıntı olabilir. Yabancı cisim kaçağına bağlıda bu tür kaşıntılar olabilir. Tahrişe bağlı vajinit olabilir.

   O bölgeyi aşırı sabunlamamak gerekir. Islak havlu kullanmamak gerekir. O bölgenin parfümlü ürünler ile temas etmemesi gerekir. Pamuklu iç çamaşırı giydirmek gerekir.

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz önemlidir. Tahriş oldukça kaşıntı daha da artar.

   Sağlık dileğiyle.

 37. Avatar

  deniz

  26 Şubat 2017 at 20:09

  ben 11 yaşındayım kaşıntı çok fazla ve temizliğmede özen gösteriyorum ama yınede oluyor acaba neden oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 10:17

   Eğer daha adet görmeye başlamamış iseniz adet görmenin yaklaştığının belirtileri olabilir. Yeni yeni kıllar çıkmaya başladıysa buna bağlı olabilir.

   Temizliğe dikkat ediyorum derken aşırı derecede sabunlama, ıslak mendille silme gibi durumlara maruz bırakıyorsanız buna bağlı da olabilir, çünkü o bölgeyi aşırı sabunlamak, tahriş edici ürünler kullanmak tahrişe bağlı vajinite neden olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca temiz su ile yıkamak daha uygun olur. Banyoda da iyice ovalamak değil sadece hafif sabunlamak yeterli olur.

   Yine de bu konuyu anne ile görüşmen ve bir cildiye uzmanına gitmeniz önemlidir. Kaşıdıkça tahriş artar ve kaşıntı daha da artar.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  Hazal

  14 Mart 2017 at 00:00

  Kızım 6 yasında 1 hafta önce antibiyotik kullandı idrar yolu enfeksiyonu vardı ilaç bitti vajinasında bembeyaz olmus ve Pıtır Pıtır kabarık kenarları neden olabilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:22

   İdrar yollarındaki enfeksiyonun idrarla atılırken vajinal bölgenin tahriş olmasına bağlı olabilir, kullandığı antibiyotik nedeni ile vajinit gelişmesine bağlı olabilir.

   Geçmezse bir cildiye doktoruna göstermenizde ve antibiyotik kullandığını söylemenizde fayda vardır ya da çocuk doktorunuz ile bu durumu görüşmelisiniz.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 39. Avatar

  Eda

  14 Mart 2017 at 03:50

  Merabalar. 22 yasinda bir bayanim cocuklugumdan beri yani kendimi bildim bileli genital bolgemde kasintilar var ve kirmizi pul pul gorunumlu kabuk bagliyo kasiyinca tekrardan bir sivi cikiyor icerisinden daha cok sag ve sol bacagimla genital bolgemin birlesim yerlerinde ve bacaga dogru var.yaklasik gectigimiz yaz da koltuk altim da pisik benzeri bir seyler cikti tam gecti dedigim zaman tekrardan nuksetti ve daha cok kasiniyo tipki genital bolgem gibi. Ve ayni zamanda akintimda var. Sigortam olmadigi icin ozel hastaneye gitmek durumundayim o yuzden Gidebilecegim bolumleri soyleyebilirseniz ona gore gidebilirim tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 18:07

   Kadın hastalıkları bölümüne giderseniz sadece genital bölgenizdekileri bakar, bu nedenle en iyisi cildiye (dermatoloji) bölümüne gitmeniz olacaktır. Bu durumda hem genital bölge hem de unutmayıp söylerseniz koltuk altı kontrol edilebilir. Oluşumlardan örnek alarak tedavi verirler ise tedavi daha başarılı olur. Eğer enfeksiyonel bir durum ise bu durumda enfeksiyon hastalıklarında da araştırma gerekebilir. Cildiye doktoru size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Merve

  22 Mart 2017 at 23:25

  17 yaşındayım genital bölgemde aşırı kaşınma var ayrıca adet değilim ama 3-4 damla kan geliyor ve ped koymak zorunda kalıyorum ped koyduğumda kaşıntı fazlalaşıyor sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2017 at 17:33

   İdrar yollarında enfeksiyon olabilir, vajina içinde enfeksiyonel bir durum olabilir, polip kist gibi oluşumlar olabilir, mesane taşı, idrar yolları taşı, böbrek enfeksiyonu gibi durumlar olabilir, rahim tümörü veya kötü huylu rahim tümörü olabilir, rahim ağzının kötü huylu bir hastalığı olabilir, rahim ağzında yara olabilir (yani sebepler değişebilir) ama sebep ne olursa olsun bu kadar inatçı vakalarda mutlaka bir cildiye ya da kadın doğum doktoruna gitmek ihmal edilmemelidir.

   Human papilloma virüsü (HPV) kızlarda da rahim ağzı yarasına ve çok nadir olarak rahim ağzı kanserine, genital siğillere neden olabilir. Bunun dışında kötü hijyen, sigara kullanımı, aşırı kilo, sebze ve meyveden fakir beslenme, ailede rahim ağsı kanseri vakası olması gibi faktörler de bu tür sorunlara neden olabilir.

   Yine kaşıntı mantar enfesiyonlarına bağlı, tahrişe bağlı vajinit nedeni ile, giydiğiniz çamaşırlara bağlı, ped kullanımına bağlı, aşırı sabunlamaya bağlı, idrardaki sorunlara bağlı gibi sebepler ile de oluşabilir. Fakat kanamalı akıntı (adet kanaması ile hiç ilişkisi yok ise) orada bir yara ya da bir sorun olduğunu akla getirmektedir.

   Doktora gitmeniz çok ama çok önemlidir. Doktorunuz size gereken bilgiyi verecek gerekli tetkikleri isteyecektir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Tuana

  18 Nisan 2017 at 21:31

  Merhaba,13 yaşındayım adet olalı 1 ya da 2 yıl oldu.2-3 gündür vajinam çok kaşınıyor,özellikle geceleri artıyor sabun,ıslak mendil vs. ile temizleniyor mahsur sadece su ile temizliyorum ve iyice kurulamayan özen gösteriyorum.doktora gitmeye çekiniyorum ne olabilir lütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2017 at 22:32

   Vajinal kaşıntılar mantar enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Üriner sistem ile ilgili (böbrek taşları, idrar yolları taşları, idrar yolları enfeksiyonları gibi) durumlarda vajinal kaşıntıya neden olabilir.

   Bunu bir aile büyüğünüz ile görüşmeniz (anne, abla veya diğerleri) doğru olur. Doktora gitmek gerekebilir (kadın hastalıkları, cildiye, üroloji gibi).

   Kaşımaya devam ettiğiniz sürece o bölge daha da tahriş olur ve daha çok kaşınmaya devam eder. Bazen bu tür kaşıntılara bağırsak parazitleri de sebep olabilir. Bu durumda gastroloji alanında dışkı testi gibi testlerin yapılması gerekebilir.

   Ped kullanımı, saten içeren iç çamaşırları, o bölgenin uzun nemli kalması, tuvalet kağıtları, çamaşırlarda kullanılan deterjanlar gibi faktörler de bu tür kaşıntılara neden olabilir.

   Bazı bireylerde alerjiye neden olan yiyecekler de vajina ve genital bölgelerde kaşıntı yapabilir.

   Sağlık ve huzur dileğiyle…

 42. Avatar

  Ecem

  19 Nisan 2017 at 01:43

  4 yasinda kizim 1 haftadir vajinal ust bolgesinde kasintisi var ic camasirinda sararti oluyo hergun degistirdigim halde bol su ile temizliyorum ama biturlu kasintisi gecmiyo neden acba lutfen cevap

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2017 at 22:46

   Doktora (cildiye uzmanına) götürmeniz de ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    Şeyma

    17 Ekim 2017 at 22:26

    Merhaba 12 yaşındayım daha adet olmadım 1 haftadır vajina bölgemde kaşıntı var niye olabilir?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Ekim 2017 at 01:26

     Kaşıntı adet görmenizin yakınlaştığına işaret olabilir. Fakat kaşıntıya bağlı tahriş, kaşıntının yanı sıra iltihaplı akıntı, kötü kokulu akıntı gibi durumlar söz konusu ise bu durumu annen ile görüşmen de fayda vardır. Doktora gidilmesi gerekebilir. Özellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı vajinal kaşıntı oldukça sık görülür.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  N******

  21 Nisan 2017 at 20:03

  Merhaba
  17 yasindayim kimseyle birlikte olmadim sari renkli mukuslu ve kokulu akintim vardi cok uzun suredir ancak hic umursamiyordum usendigim icin tuvalet sonrasi temizligime dikkat etmiyordum ayni zamanda ic camasirimi duzenli degistirmedigim gibi adet dönemimde gunu bir pedle gecirdigim bile oluyordu (sirf usendigimden)…yaklasik 8ay önceki adetimden sonra 4ay hiç hastalanmadim doktora gidecekken hastalandim sonraki ayda normal zamaninda hastalandim sonra 3ay hastalanmadim adetim bittikten 15gun sonra yenidrn adet oldum ve cok siddetliydi.son 1-1,5 aydır yesile döndü akintim:( kasinti yanma ara ara idrar yaparken yanma oluyor şiddetli akintida var tabi… travocort kullanıyorum eczacinin önerisiyle ama bir ise yaramıyor. Doktora gitmek istemiyorum ama baska çözüm yok sanırım? 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 14:25

   Sağlığımız için önemli olan (kendi temizliğimiz, kendi bakımımız ile ilgili) durumlar bu kadar ihmal edilirse, tedavi olduktan sonra bile şikayetleriniz tekrarlayabilir, ancak bu durum vajinal enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonu olabilir, bu nedenle hem idrar testi yapılması hem de kadın doğum alanında muayene ve testler önemlidir. İhmal etmemenizde fayda vardır. Böbrekler ile ilgili bir durum da olabilir. Mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü buralarda oluşan enfeksiyonlar yumurtalıkları, böbrekleri ve bu alandaki diğer yapıları da etkileyebilir.

   Her zaman temizliğinize dikkat etmeniz önemlidir, çünkü genital organların temizliği çok ama çok önemlidir.

   Sağlık üşenmeye, ihmale gelmez. Bu tür enfeksiyonlar yüzünden böbreklerinizi bile kaybedebilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  Zeliha Başçı

  23 Nisan 2017 at 18:03

  Merhaba, 4 yaşındaki kizımın banyosu sırasında heralde eşimin tırnağı vajinadının orayı temizlerken çizmiş. Dün akşamdan beri her idrarı geldiğinde feryat figan ağlıyor, yandığını, canının çok acıdığını söylüyor. Bebantol merhem kullanıyoruz, önereceğiniz başka bi merhem ve v.b bişey varmıdır? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 01:46

   Bunun başka bir sebebi de olabilir, banyo sırasında genital bölgenin (vajina denilen kısmın) içlerine kadar yıkamak da çok uygun değildir aslında, çünkü bu bölgenin yüzeyi hassastır ve bu bölgeye kadar sabun sürmek çocukta vajinit gelişmesine yol açabilir.

   Bir cildiye doktoruna götürmeniz de fayda vardır. Bu yanmanın daha ciddi bir nedeni olabilir.

   ”Buradan hastalıklar hakkında mümkün olabildiğince bilgi verilmektedir, fakat herhangi bir teşhis ya da tedavi önermek mümkün değildir”.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Zeynepbetul

  30 Nisan 2017 at 00:26

  Merhaba 5 yaşında bir kızım var ve sürekli vajinal bölgesinde kaşıntı oluyor bununda sürekli kaşiyor ne yapmalıyım hangi bölümdeki doktordan randevu almam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 21:21

   Çocuklarda vajinal kaşıntılar vajinite bağlı olabilir, yaban cisme bağlı olabilir, bağırsak parazitlerine bağlı olabilir, tahrişe bağlı olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, kullanılan ıslak mendillere bağlı olabilir, kullanılan tuvalet kağıtlarına bağlı olabilir, saten veya nemli çamaşırlar yapabilir, aşırı sabunlama yapabilir.

   Cildiye ya da kadın doğum doktoruna götürmeniz gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  miray

  2 Mayıs 2017 at 19:36

  Merhaba ben Miray benim şubat ayında bikinini bölgemde yani vajinal bölgemde bir rahatsızlık yaşadım bugün ise 02.05.2017 bir akıntı geliyor bunun kokusu beni çok rahatsız ediyor ve bazende kaşınıyor bana yardım eder misiniz kaç kere tahlil yaptırdım ama yine iyi olmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 23:35

   Yaşadığınız rahatsızlık (yani akıntı) vajina içinden oluyorsa bazı günler akıntı normal olarak da olabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarına bağlı da akıntılar olabilir, bu gibi durumlarda ürolojik değerlendirme gerekebilir. Dönem dönem başka bir sebebe bağlı vajinit oluşuyor olabilir. Adet dönemlerine yakın ve adet dönemleri sonrası akıntı, kaşıntı herhangi bir sebep olmadan da oluşabilir. Ped kullanımına bağlı kaşıntı olabilir. Belki bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene gerekebilir. Sistemik bazı hastalıklara bağlı vajinal akıntılar olabilir. İdrar yolu, böbrek taşlarına bağlı bu tür sorunlar olabilir. Yumurtalıklar, rahim ve rahim ağzı ile ilgili problemler olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Melek

  5 Mayıs 2017 at 13:19

  Merhaba benim yigenim küçüklükten beri koltuğun kenarına surtunuyordu ama bu su aralar arttı 9 yaşında ve bunu yapmaktan zevk alıyor sanırım birisi yokken yapıyor kan ter içinde kalıyor eskiden yaptığında kiziyorduk artik gizli yapıyor ve her yalnız kaldığında bunu önlemek değilde azaltmak için ne yapabiliriz bütün yorumları okudum buna dair çok şey yazmissiniz ama sürekli yapması normal mi şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 18:27

   Çocukluk çağı mastürbasyonu prepubertal bir çocukta genital bölgenin çocuk tarafından uyarılma davranışı olarak tanımlanmaktadır. Bu durum birçok hekim tarafından bir bozukluk/hastalık olarak görülmekle birlikte bazı ebeveynlerin ve çevrelerin çocuğa karşı tutumunu değiştirebileceğinden, anne/baba ve çocukta suçluluk, utanç duyguları oluşturabileceğinden ve bazen eşlik eden sorunların habercisi olabileceğinden önemli bir konudur.

   Çocukların sergilediği bir davranışın anormal ya da normal olduğunu ayırt etmek bazen oldukça zordur. Davranışların normalliği yaşa, gelişimsel etkenlere, yasalara, sosyokültürel ve ailesel normlara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bebek ya da yeni yürüyen bir çocuğun toplum içinde mastürbasyon yapması normal olarak değerlendirilebilir, ancak 9-12 yaşlarındaki çocuklar için bu durumun toplum içinde yapılması normal kabul edilmez.

   Eğer çocuk ağrılı veya erişkin tipi cinsellik yaşamaya çalışıyorsa, başka bir çocuğun dudağından öpmeye çalışıyorsa ya da yanağından öperken dilini çıkarıyorsa, genital bölgelerini öpme-yalama gibi davranışlar sergiliyorsa, genital bölgelerinde yabancı cisim kullanmaya çalışıyorsa, sık sık mastürbasyon yapıyorsa bu durumlar anormal olarak kabul edilir genellikle.

   Bir psikiyatri uzmanı tarafından da bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır. 9 yaşındaki bir çocuk (özellikle kız çocuğu ise) ergenlik çağına girmeye başlamış sayılır, bu nedenle bu tür davranışların toplum içinde veya sık sık yapılması çocuğun bazı şeyleri doğru öğrenmesine engel olabilir, toplum içinde ayıplanacağı için psikolojik sorunlara neden olabilir.

   Eğer başka bir bozukluk yok ise çocuğun enerjisinin başka aktiviteler ile harcanması gerekebilir, çocuğun ilgisinin başka yönlere yönlendirilmesi gerekebilir, gereken durumlarda ilaç tedavileri verilebilir.

   Çocukluk çağı masturbasyonunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, özellikle aile stresi ve duygusal yoksunluğu olan ve ilgisiz kalan çocukların kendi bedenine yönelme eğilimi gösterdiğine dair veriler vardır. Diğer var sayılan nedenler arasında geçirilen parazitik bir hastalık, dermatit, genital bölgede irritasyon, çocuk küçükken aile bireylerinin veya çocuğun kendisinin cinsel organlarıyla oynaması, bezin yaptığı basınç, hormonal etkenler, çocuğun masturbasyon yapan birini görmesi, uyarıcı filmler seyretmesi gibi etkenler de çocuk mastürbasyonundan sorumlu tutulmaktadır.

   Bir psikiyatri uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır, çünkü çocuk genital bölgelerini tahriş edebilir, yabancı cisim kaçırabilir, enfeksiyon kaptırabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Nejla

  16 Mayıs 2017 at 13:18

  Merhaba15 yyaşındayım ve genital bölgemde kızarıklık kaşıntı yanma var ve yesilimsi katı bi akıntı geliyor bunun sebebi ne olabilir çok korkuyorum yardım edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2017 at 21:40

   Vajinal mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir, bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olabilir, idrar yolları enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşa dileğiyle.

 49. Avatar

  Yaren

  7 Haziran 2017 at 01:38

  Ben12 yaşındayım 13e geçicem vajinal bölgemde kaşınma vardı sonra kabuk attı iç çamaşırımın yapışması sonucu kabukları koptu ve acımada yapıyor ergenliğe girdim ve tüy dökücü kremden kaynaklanır mı diye sormak istiyorum kaynaklanmazsa neen dolayı olabilir çözümleriniz..??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Haziran 2017 at 09:07

   Tüy dökücü kremin içinde bulunan bir maddeye karşı alerjiniz varsa kaşıntı olabilir. Kaşıdığınız için cilt soyulmuş olabilir. Bu tür kremler cildi kurutabilir ve buna bağlı olarak da kabuklanma olabilir. Yine de bir cildiye doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 50. Avatar

  Nez

  15 Haziran 2017 at 04:34

  Merhaba benim kizum 2.5 yasinda ve vajinasi surekli kasiniyo ve geceleri aglayarak uyaniyor doktora goturdum surup gibi bisey verdi ama geçmedi be agridini soyluyo disaridan baktigimda hic bi kızarıklık yok ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 22:28

   Yabancı cisim gibi bir durum olabilir. Bu tür durumlar adli tıpta değerlendirilir.

   Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı, bağırsak parazitlerine bağlı da kız çocuklarında vajinal kaşıntılar olabilir, bu nedenle ürolojik ve gastrolojik değerlendirmeler de gerekebilir. Alerjik de olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 51. Avatar

  Rana

  16 Haziran 2017 at 23:44

  Merhaba. 3 gundur adet goruyorum ve bugn durdk yere vajinamda kasinti yanma ve cekilme gibi seyler oldu cok rahatsiz ediyo beni ne yapmaliyim normalde evlilerde boyle seyler olur diyolar ben bekarim bu normalmi birde ara sıra surtunme ile kendi ihtiyacımı gideriyorum, bunun bir zarari olur mu bana lutfen bilgilendirin beni

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 11:16

   Adet dönemleri öncesi veya sonrasında vajinal kaşıntılar olabilir, fakat sürtünme ile o bölgeyi tahriş etmişseniz buna bağlı vajinit gelişmiş de olabilir. Ayrıca kullanılan pedler de vajinal kaşıntıya yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarına, idrar yolu kumlarına ve taşlarına bağlı da bu tür sorunlar olabilir.

   Durum geçici olmazsa bir kadın doğum uzmanına ve üroloji doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  17 Haziran 2017 at 08:59

  Deterjan kullanımına bağlı, pamuklu iç çamaşır giymemeye bağlı genital bölgede kaşıntı olabilir. Kullanmış olduğunuz deterjanın içindeki farklı bir maddeye alerjiniz de olabilir. Deterjanınızı değiştirmeniz ve çamaşırlarınızı ütüleyerek giymeniz, pamuklu çamaşır giymeniz durumu düzeltebilir. Fakat bu süreçte kaşımaya bağlı tahriş gelişmiş ise kaşınma durumu devam edebilir, bu nedenle bir kadın uzmanına ya da cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır.

  Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  ELIF

  30 Haziran 2017 at 23:54

  Merhaba Hocam benim bir yakınım genital bölgede çok fazla kaşıntı duyduğunu söyledim.Ilk önce cekinsede sonra masturbasyon sonrasi gelisen bir durum oldugunu anlattı.Sizce oradaki durum sadece ufak bir tahris misin yoksa sinirlerde hasar falan var midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 11:41

   Mastürbasyona bağlı aşırı tahriş nedeni ile bu bölgede kaşıntı olabilir, bu eylemi nasıl ve ne şekilde yaptığına bağlı olarak değişmekle birlikte enfeksiyon kapmış da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  Şebnem

  31 Temmuz 2017 at 02:06

  12 yasinda kızım var ergenliğe girmedi bundan 1 ay önce boğaz enfeksiyonu geçirdi ve antibiyotik kullandı sonra vajinal bölgede kaşıntı başladı mantar olacağını düşündük ve krem kullandı 1 aydir krem kullaniyor ama kaşıntı si tam geçmedi sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 22:44

   Kadın doğum ya da cildiye uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Kız çocuklarında vajinal kaşıntı üst solunum yollarındaki enfeksiyonun vajinal bölgeye ulaşması sonucu da olabilir, solunum yolu enfeksiyonuna neden olan etken bakteriyel ya da viral ise bunlara yönelik tedavi gerekir ve bunlarda antifungallar fayda etmez, bu nedenle o bölge cildinden ya da akıntıdan örnek alınması ve çıkan sonuca göre doğru tedavinin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 55. Avatar

  mira

  25 Ağustos 2017 at 00:49

  Kızım üç hafta önce bi hafta macrol antibiyotik aldı peşinden 6 tane antibiyotik iğne vuruldu ateşler çoğalıp düşmeyince hastaneye yaturdilar once damardan antibiyotik aldı tekrardan onlarda fayda etmeyince bi tane penisilin iğne vuruldu bi tane peşinden de artık damardan değil oral yolla pen os antibiyotige başladık dün artık eve geldik evde şuruba deVM ediyoruz ama kızımın dün akşam ve bu aksam vajina da kasintilari başladı baya kizaartiyor ne yapmalıyım acil cevap lütfen hala kullanıyoruz şurubu da

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 01:04

   Antibiyotik kullanımına bağlı vajinit gelişmiş olabilir. İlaç konusunda bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla bu durum hakkında görüşmeniz önemlidir. Ayrıca bir cildiye uzmanınca o bölgenin muayene edilmesinde de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 56. Avatar

  hnde

  22 Mart 2018 at 17:34

  merabalar kizim 3 bcuk yasinda kizim kendini bazen bir yerlere surtuyor ve kasiliyor sorsugumda ise kasiniyor diyor bzen tuvaletini yaparkn canim aciyor diyor bunu nasil engellerim cok tepki gosteriyorum bu yuzden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2018 at 11:44

   Öncelikle doktora (cildiye uzmanı, çocuk doktorunuz gibi) götürmeniz önemlidir. Mantar enfeksiyonu olabilir. Bağırsak parazitlerinin genital bölgeye de dağılmasına bağlı olabilir. Parazitler için gastroloji bölümünde dışkı testi yapılması gerekebilir. Fakat çocuk masturbasyunu denilen durum nedeniyle kızınız bu eylemi yapıyorsa (sürtünme sırasında kasılma da olduğunu belirtmişsiniz), bu eylem nedeniyle de o bölgesi tahriş olmuş olabilir ve buna bağlı vajinit veya hassaslık gelişmiş olabilir.

   Aşırı tepki göstermeniz doğru olmaz, çünkü bu sefer de saklanarak bunu yapamaya çalışır. O sırada ilgisini başka yönlere çekerek bunu zamanla unutturabilirsiniz. Ancak vajinit gelişmiş ise doktor kontrolü gerekir.

   Kimyasal maruziyete, mantar enfeksiyonuna, kullandığı ilaçlara, idrar yolu enfeksiyonlarına, vajina içinde yabancı cisim (çocuğun kendisinin bir şey sokması, tuvalet kağıdı artıklarının kaçması gibi) kaçmasına, o bölgede yeterli hijyen sağlanamamasına, o bölgenin tahriş edici maddelerle silinmesine ve yıkanmasına bağlı vajinit gelişebilir. Çocuğun bu yüzden suçlanmaması, çocuğa aşırı tepki gösterilmemesi önemlidir.

   Doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  Durdu

  3 Şubat 2021 at 06:39

  7 yasinda kısım var.Surekli topuğu ile vajinasini kasıyordu. Ilk başlarda çok dikkat etmedim.Siklasinca pişik mi var diye baktım yok.Anne bişeyim yok hoşuma gidiyor canlı derste iken topuğun oraya değmişti. Sonra hep yapıyorum dedi. Artık gece bile uykusu bölünüyor kaşımak istiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2021 at 10:07

   Kızınızın bu hareketi, belki gerçekten kaşındığı için ya da çocukluk çağı mastürbasyonu olarak da bilinen bir durum ile ilgili de olabilir.

   Çocuk doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Kızınızın bu hareketleri yaparken sergilediği davranışların videosunu çekmeniz ve doktorunuza bu videoyu götürmeniz tanıda yardımcı olabilir. Çünkü çocukluk çağı mastürbasyonunun tanısı kolay olmayabilir. Bu durumun başlamasında idrar yolu enfeksiyonları, vulvovajinit, egzama, paraziter hastalıkların neden olduğu kaşıntılar gibi faktörler etkili olabilir. Ayrıca çocuğa dar çamaşırların giydirilmesi sonucu aşırı sürtünme olması nedeniyle genital bölgenin uyarılmasından kaynaklanan haz alma duyusu ve çocuğun bunu fark etmesi mastürbasyon davranışına sebep olabilmektedir. Bu durum çocuğunuzu suçlayacak bir durum değildir. Bu konuda da çocuk doktorunuzdan mutlaka bilgi almanızda veya gerekiyorsa bir psikiyatri desteği almanızda fayda vardır. Doktorunuzdan bilgi almadan ve çocuk muayene edilmeden çocuğunuza karşı yanlış bir davranışta ve tutumda bulunmamanız çok ama çok önemlidir.

   İlle de böyle bir şey vardır denilemez. Bu nedenle doktor muayenesi gereklidir. Kaşıntıyı yapan başka bir sebepte olabilir. Kaşıntıyı bastırdığı için yaptığı davranışı tekrarlıyor ve bu davranıştan hoşlanıyor da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git