Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kırışıklar Neden Olur? Kırışıklar İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Kırışıklıklar cildin lifli bölümlerini meydana getiren kolajen adı verilen proteinlerin bozulmasının bir sonucudur. 

Kırışıklıklar cildin lifli bölümlerini meydana getiren kolajen adı verilen proteinlerin bozulmasının bir sonucudur. Genç cilt ve bağ dokuların büyük kısmı elastik ya da çözünebilir kolajendir ve bu sayede nem emebildikleri için pürüzsüz bir görünümleri vardır. Sürekli tekrarlanan nemlenme ve şişme süreci cildi genç tutar ve elastik cilt pürüzsüz bir görünüm kazanır. Kolajen insan vücudunun %30’unu oluşturan bir proteindir ve cildin yapıştırıcısı olarak da adlandırılır.

Kırışma derinin esnekliğini kaybetmesi ve yaşlanma sonucu doğal olarak meydana gelir. Zamanından erken kırışıklık oluşması ise çoğunlukla aşırı güneş ışığına maruz kalma ve sigara içme nedeniyle oluşur. Bu olguları demirin paslanmasına benzetebiliriz.

Deri yaşlanması nedir?

Deri yaşlanması dinamik ve çok etkenli bir süreç olup iki farklı şekilde (Doğal (intrensek) yaşlanma ve dış kaynaklı (ekstrensek) yaşlanma şeklinde) ortaya çıkmaktadır.

Doğal (intrensek) yaşlanma: Genetik yapıya ve zamana bağlı olarak gelişen kaçınılmaz bir durumdur. İntrensek yaşlanmada kromozomların uç kısmındaki telomerlerin hücresel seviyede rol oynadığı düşünülmektedir. Doğal ve ilerleyici telomer kısalması derideki hücresel yaşlanmanın birincil mekanizmalarındandır. Telomerler ve diğer hücre yapıların, hücresel metabolizasyonun sonucunda oluşan oksidatif hasardan da etkilendiği bilinmektedir.

Dış kaynaklı (ekstrensek) yaşlanma: Bu tip yaşlanmada ortaya çıkan cilt değişikliklerinden ise sigara kullanımı, güneşe maruziyet ve kötü beslenme gibi dış etkenler sorumludur. Dış etkenlere bağlı deri yaşlanması genellikle geciktirilebilir, engellenebilir. Özellikle yüzdeki yaşlanmanın % 80-90 nedeni UV kaynaklı olduğu bildirilmektedir.

Yaşlanma sonucu deride görülen değişiklikler

Yaşlanma sonucu meydana gelen değişiklikler epidermis, dermis ve subkutan dokuda görülür. Yaşlanma ile birlikte deride oluşan ve en çok göze çarpan değişiklikler; kuruluk, ince ve derin kırışıklıklar ve derinin normal elastikiyetinin kaybıdır.

Yaşlı Deride Oluşan Yapısal Değişiklikler

Kırışıklığın iyileştirilmesinde (tedavisinde) kullanılan yöntemler

Hiçbir tedavi kalıcı olarak deriye esnekliğini yeniden kazandıramaz. Bununla birlikte, bazı A vitamini türevlerinin kırışıklığı azalttığına inanılmaktadır. Deri yaşlanmasını tersine çevirmek için diğer başka uygulamalar önerilmektedir.

Önleyici tedbirler;

 • Güneşten korunma,
 • Sigaranın bırakılması.

Medikal tedaviler;

Deri yenilemeye yönelik uygulamalar;

Dolgu maddeleri enjeksiyonu uygulama;

 • Otojenik dolgu maddeleri,
 • Allojenik dolgu maddeleri,
 • Ksenojenik dolgu maddeleri,
 • Sentetik dolgu maddeleri.

Diğer uygulamalar;

Benzer sağlık yazıları

 1. Yüz germe estetiği nedir ve nasıl yapılır
 2. Yüz dolgusu nedir ve nasıl yapılır
 3. Güneş yanığı ve güneş yanığından korunma
 4. Lazer tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır
 5. Cilt lekesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git