Bitkisel Sağlık

Kinoa Nedir? Kinoa Zayıflatırmı? Kinoa’nın Sağlığa Yararları ve Zararları

Kinoa zayıflama diyetlerinde tercih edilen bir besindir.

Kinoa (Chenopodium quinoa) tek yıllık, tohumla çoğalan, otsu bir bitkidir. Kuraklığa karşı dayanıklılığı olan gelişmiş ve dallanmış kazık bir kökü vardır. Bitki dik olarak 40-150 santim boylanır. Kalın, dik, odunsu sapları ve kazayağına benzeyen sarmal dizilişli geniş yaprakları vardır. Kinoa yaprakları loblu ya da dişli ve genellikle üçgen şeklindedir. Genç bitkilerin yaprakları genellikle yeşildir, fakat bitki olgunlaştıkça yapraklar sarı, kırmızı veya mor renk alır. Çiçek topluluğu salkım oluşturur ve çiçekler temmuz-ağustos aylarında açılır. Salkım üzerinde kümeler halinde 2-3 cm çapında yuvarlağımsı tohumlar oluşur. Tohumlar siyah, turuncu, pembe, kırmızı, sarı veya beyaz renkli olabilir. Kinoa tahıl benzeri gluten içermeyen bir üründür. 

Kinoa, günümüzde oldukça popüler olan ve daha sıklıkla zayıflama diyetlerinde kullanılan protein değeri oldukça yüksek bir besindir. Kinoa protein değerinin yanı sıra karbonhidrat, esansiyel yağ asitleri, kalsiyum, demir, E, B, C, K vitaminleri bakımından da nispeten iyi bir kaynaktır.

Kinoa sağlıklı mıdır?

Kinoa; biyolojik değeri yüksek proteinleri, glisemik indeksi düşük karbonhidratları ve yine sahip olduğu fitosteroidleri, omega 3 ve 6 yağ asitleri içerdiği için insan sağlığı açsından önemli faydalar sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, mineral maddeler, vitaminler, biyoaktif bileşenler gibi önemli mikro-besinsel bileşenlerini de içermektedir. Kinoa ayrıca diyet lifinin de önemli bir kaynağıdır.

Kinoa hangi besinlerde kullanılır?

Kinoa kendine özgü bir aromasının olması, baskın tat ve kokusunun olmaması gibi özellikleri ile, dünya mutfaklarında ve son yıllarda Türk mutfaklarında oldukça önem kazanmıştır.

 • Kinoa hem ana yemeklerde hem de aperatif yiyeceklerde atıştırmalık olarak çeşitli şekillerde tüketilmektedir.
 • Kinoa tohumları un şeklinde işlenerek ekmek, makarna ve diğer tüm unlu mamullerin yapımında, buğday veya diğer tahılların unları ile karıştırılarak kullanılabilmektedir.
 • Tane olarak pirinç gibi yemeklerde ve pilavlarda, çimlendirilen tohumları kinoa filizi olarak salata ve soğuk yemeklerde, yaprakları ise ıspanak gibi sebze olarak tüketilebilmektedir.
 • Yine darı ile fermente edilerek, bira benzeri içeceklerin üretiminde de kullanılabilmektedir.
 • Ayrıca kahvaltılık gevrek olarak, bebek mamaların yapımında da kullanılmaktadır.
 • Glutensiz bir ürün olması nedeniyle de glutensiz besinlerin içerisinde ve glutensiz diyetlerde kullanılabilmektedir.

Kinoa zararlı mıdır?

Kinoa 100 gramında 6 gram kadar lif içermektedir. Erişkin bir bireyin günlük lif ihtiyacı 30-35 gram arasındadır. Eğer gün içerisinde çok fazla kinoa tüketilirse fazla lifli beslenmiş olusunuz. Bu da sindirim sisteminizin hızlı çalışmasına, dolayısıyla da vücuttan gereğinden fazla vitamin, mineral atılmasına neden olur. Bu nedenle yeterli miktarda kinoa tüketilmelidir.

Günlük ne kadar kinoa tüketebiliriz?

Yetişkinlerde günlük kinoa tüketim miktarı yaklaşık bir su bardağı kadardır

Kinoayı pişirirken de bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kinoa pişirirken dikkat edilmesi gereken unsur, bir ölçü kabına 2 ölçü kabı su eklenmesidir. 1/4 su bardağı kuru kinoadan yaklaşık bir su bardağı pişmiş kinoa elde edilir.

Kinoada bulunan bazı besin değerleri

Kinoanın protein içeriği: Kinoada bulunan protein içeriği diğer tahıllardan yüksektir ve çok iyi protein kalitesine sahiptir. %8-22 arasında protein içerebilir.

Kinoanın karbonhidrat içeriği: Kinoanın içerdiği karbonhidrat oranı, kuru maddede % 67-74 arasında değişmektedir.

Kinoanın yağ asidi içeriği: Kinoa doymamış yağ asitlerince zengin bir içeriğe sahiptir.

Kinoanın mineral madde içeriği: Kinoanın mineral maddeleri dış kepek tabakasında bulunur. Mineral içeriği diğer tahılların yaklaşık iki katı kadardır. Kinoa tanelerinin sodyum içeriği düşük iken, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potsyum, demir, bakır ve mangan içeriği diğer bazı tahıllardan yüksektir.

Kinoanın vitamin içeriği: Kinoa E, C ve B vitaminleri (özellikle de folik asit) bakımından oldukça zengindir.

Kinoanın biyoaktif bileşenleri

Kinoa taneleri oldukça fazla miktarda biyoaktif bileşikler (polifenoller, saponinler, flavonoidler ve fenolik asitler) içermektedir. Kinoanın içeriğinde bulunan bu biyoaktif bileşenlerin, kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü, kanser hücreleri gelişimini engellediği, toksinlerin yok olmasında olumlu etki ettiği, immün sistemi (bağışıklık sistemini) güçlendirdiği ve kardiyovasküler hastalıklardan koruduğu bildirilmektedir.

Kinoa zayıflatır mı?

Kinoa zayıflama diyetlerinde tercih edilen bir besindir. Özellikle bulgur, buğday kullanımı yerine kinoayı tercih etmek hem besin çeşitliliği açısından hem de lezzet açısından önemlidir.

Kinoa protein ve kaliteli karbonhidrat içeriği sayesinde zayıflama diyetlerinde önemli yere sahiptir. Aynı zamanda yağ içeriği de düşüktür.

Kinoa ile evde hangi yiyecekleri hazırlayabiliriz?

Kinoa ile günümüzde pek çok yiyecek hazırlanabilmektedir.

Örneğin;

 • Kinoalı salatalar,
 • Kinoalı köfte,
 • Kinoalı kısır,
 • Kinoalı pudingler,
 • Kinoalı çorbalar,
 • Kinoalı pilav,
 • Kinoalı kekler,
 • Kinoalı kurabiyeler,
 • Kinoalı ekmekler,
 • Kinoalı krep,
 • Kinoalı barlar,
 • Kinoalı dolma yapabilirsiniz.

Kinoayı ayrıca yemeklerinizin içine damak tadınıza göre ekleyebilirsiniz.

Kinoalı protein bar nasıl yapılır?

Malzemeler;

 • 6 parça küçük bitter çikolata (çikolata yiyemeyenler eklemeyebilir),
 • 2 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi (alerjisi olanlar alternatif olarak ceviz, fındık ezmesi kullanabilir),
 • 7 adet tuzsuz, çiğ badem,
 • 6 adet kuru kayısı,
 • 10 adet orta kuru hurma,
 • 1 çay bardağı normal su,
 • 12 çorba kaşığı pişmiş kinoa.

Hazırlanışı;

Kinoalı protein barı hazırlamak için öncelikle kinoayı 15 dakika kadar haşlayın, Çekirdekleri ayıklanmış hurma ve kayısıları blender’dan geçirin, daha sonra bademleri de ekleyerek tekrar blenderize edin ve fıstık ezmesini ve blenderize ettiğiniz malzemeleri haşlayarak hazır duruma getirdiğiniz kinoa ile karıştırın, daha sonra hepsini blenderize edin, tüm malzemeyi yassı bir kaba yayın ve isteğe göre benmari usulü erittiğiniz çikolatayı kaba yaydığınız karışıma sürün. Kinoalı protein barınız hazır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Chia tohumunun faydaları ve besin değerleri
 2. Sağlıklı beslenme tabağı modelleri
 3. Börülcenin faydaları ve besin değerleri
 4. Rezenenin faydaları ve zararları
 5. Akdeniz diyeti nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git