Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Kimler Oruç Tutamaz? Hangi Hastalıklarda Oruç Tutulmamalı?

İslam'ın ana ibadetlerinden biri olan oruç niyetle, tan yerinin ağarmaya başladığı andan itibaren güneş batıncaya kadar yeme, içme, cinsel münasebetten uzak durmak şeklinde tanımlanır.

Hastaların oruç tutması sakıncalı mı?

İslam’ın ana ibadetlerinden biri olan oruç niyetle, tan yerinin ağarmaya başladığı andan itibaren güneş batıncaya kadar yeme, içme, cinsel münasebetten uzak durmak şeklinde tanımlanır. Oruç, akıl sahibi ve ergenlik çağına gelmiş, sağlık durumu izin veren her müslümana farzdır.

Oruç tutan insanlar sabretmeyi, sıkıntılara göğüs germeyi, açlığa, susuzluğa dayanmayı, nefsine hakim olmayı öğrenir ve fakirliğin, yoksulluğun ne demek olduğunu anlayabilirler. Bu sayede oruç ayında insanlar maddi ve manevi yardımlaşmanın ve paylaşmanın güzelliğini fark ederler. Fakat sağlık durumu iyi olmayan ve oruç tuttuğunda durumu daha da kötüye gidebilecek hastaların oruç tutmaları sakıncalıdır. Bu hastalar doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır.

Doktorlar ve uzmanlar bazı hastalıkların oruç tutmayı zorlaştırdığı ve bazı hastalıkları olan kişilerin oruç tutmaması konusunda uyarmaktadırlar. Özellikle kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutması durumunda hastalığın seyri ağırlaşabilir. 

Reflü hastalığı kısaca nedir ve reflü hastaları oruç tutabilir mi?

 • Reflü hastalığı nedir? Reflü hastalığı midedeki asit ve gıdaların yemek borusuna geri gelmesi ve bu bölgede tahriş yapmasıdır.
 • Reflü hastalığı belirtileri: Reflü hastalığında mide yanması, göğüs bölgesinde yanma, göğüs bölgesinde ağrı, mide ağrısı, midede ekşime gibi şikayetler görülür.
 • Reflü hastalığı tedavisi: Çok ilerlememiş reflü hastalığının tedavisinde koruyucu yöntemler (beslenme şekli, yaşam tarzı, yatak başını yükseltme, reflüyü arttıran durumlardan kaçınma gibi) ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedaviye dirençli ve sık tekrarlayan hastalıkta altta yatan nedene yönelik ve mide asidini daha iyi baskılayan ilaçlar kullanılabilir. Her şeye rağmen şikayetleri geçmeyen ve komplikasyonlara neden olan veya yapısal bozuluğu olan hastalarda cerrahi tedaviler de gündeme gelebilir.
 • Reflü hastaları oruç tutabilir mi? Oruç tutan kronik reflü hastalarında uzun süren açlıktan sonra aniden fazla miktarda yemek yenmesi şikayetlerin daha fazla artmasına yol açar. Özellikle çalışan reflü hastaları sahurdan sonra hemen yatmak isterler ise bu doğru olmaz. Reflü hastaları bir elma bile yediklerinde en az iki-üç saat yatmamaları gerekir, bu nedenle reflü hastalarının oruç tutmaları önerilmez. Özellikle kronikleşmiş reflü hastalığı olan kişilerin oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına danışmaları ve doktorlarının önerilerini dikkate almaları çok ama çok önemlidir. Reflü hastalarının az ve sık beslenmeleri gerektiği için, oruç tuttuklarında bu mümkün olmayacağı için bu hastalarda oruç tutmak hastalığı daha da şiddetlendirebilir.

Gastrit kısaca nedir ve gastriti olan hastalar oruç tutabilir mi?

 • Gastrit nedir? Gastrit mide mukozasının (midenin iç yüzeyinin) iltihaplanmasıdır.
 • Gastrit belirtileri: Karın ağrısı ve kramplar, aşırı gaz veya geğirme, ağızda acı bir tat, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, dolgunluk hissi, çabuk doyma, şişkinlik hissi, dolgunluk hissi ve reflüye neden olması gibi şikayetler görülebilir.
 • Gastrit tedavisi: Gastrit tedavisinde hastanın şikayetlerini azaltmak için ve gastrite neden olan durumları iyileştirmek ya da bu durumlara yönelik tedaviler uygulanır. Koruyucu tedavide gastrite neden olan ilaçların düzenlenmesi ya da bırakılması, kafein içeren içeceklerden kaçınmak, gazlı içecekleri yaşamdan çıkarmak, sigarayı bırakmak, alkollü içeceklerden kaçınmak, stersten kaçınmak, diğer beslenme kurallarını uymak gibi yöntemler uygulanır. Antiasit ilaçlar doktor tarafından verilebilir. Bu durum Helikobakter piloriye bağlı ise buna yönelik tedavi gerekir.
 • Gastrit sorunu olan kişiler oruç tutabilir mi? Midesi ile ilgili şikayetleri olan kişiler Ramazan ayından önce doktorları ile görüşmelidir. Özellikle kronik gastrit sorunu olan kişilerin oruç tutmaları önerilmez, çünkü bu hastaların dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Aşırı aç kalmak gastrit ve gastritin neden olduğu reflü hastalığını azdırabilir.

Mide hastalığı olan kişiler oruç tutabilir mi

Mide ülseri kısaca nedir ve mide ülseri olanlar oruç tutabilir mi?

 • Mide ülseri nedir? Midenin iç yüzeyindeki bir kısmının hasar görmesi sonucu ortaya çıkan yara mide ülseri olarak adlandırılır.
 • Mide ülseri neden olur? Mide ülserine en sık sebep olan durumlar arasında Helikobakter pilori denilen bakterinin bulunması, midenin iç yüzeyinin mide asidine karşı dayanıksız duruma gelmesi, mide asidinin gereğinden fazla olması gibi durumlar vardır.
 • Mide ülseri belirtileri: Mide ülseri belirtileri arasında yemeklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan şiddetli ağrı, mide ekşimesi, midede ağırlık hissi, ağız içine acı-ekşi su gelmesi, tat alma duyusunda bozulma, karnın üst kısmında bastırma ile oluşan acı hissi, dilde paslanma, baş dönmesi, terleme, kusma ve kusma ile kan gelmesi, mide kanaması olursa katran renginde dışkı gibi belirtiler sayılabilir.
 • Mide ülseri tedavisi: Mide ülserinin ilerlemiş durumlarında (mide kanaması gibi) acil müdahale gerekir. Ülserin iyileşmesi için ilaç tedavisi, Helikobakter pilori varsa antibiyotik tedavisi, asit fazlalığı varsa antiasit ilaçlar, beslenme şekli değişikliği, yaşam tarzı değişikliği, stresten kaçınma, kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçınma gibi hem koruyucu hem de medikal tedaviler uygulanabilir.
 • Mide ülseri olanlar oruç tutabilir mi? Daha öncesinden mide ülseri teşhisi konulan kişilerin Ramazan ayı geldiğinde oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına muayene olmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekir. Bu hastalar ülser kaynaklı herhangi bir hasar kalmamışsa ve oruç öncesi yapılan tetkikler temiz çıkmışsa, doktorları izin verirse oruç tutabilirler. Ramazan ayında ülseri olan kişilerde ağrılarda artma, kanama riski, delinme riski gibi komplikasyonlar sık görülmektedir.

Safra kesesi taşı kısaca nedir ve safra taşı olan kişiler oruç tutabilir mi

 • Safra kesesi taşı nedir? Karaciğerde yapılan safra, safra yolları aracılığı ile safra kesesine gelir ve burada depolanır. Yemek yeme sırasında ve sonrasında yenilen gıdaların (özellikle yağların) sindirimi için safra, içindeki safrayı kasılarak koledok yoluyla onikiparmak bağırsağına akıtır. Safra yollarında ve safra kesesinde bekleyen bu safradan safra taşları ve safra çamuru oluşur.
 • Safra kesesi taşı neden olur? Safra kesesi taşı hastalığı genellikle orta yaşlarda ve üzeri yaşlarda, kilo problemi olan kişilerde, çok doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkar. Uzun dönem açlık sırasında safra kesesi içinde bulunan safra koyulaşır ve akışkanlığı azalır. Bu tip bir durum safra taşı oluşmasına neden olur.
 • Safra kesesi taşı belirtileri: Safra kesesinde taş bulunması durumunda hazımsızlık, karın ağrısı, mide bulantısı, sırta vuran ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Safra kesesi taşları safra reflüsüne neden olarak reflü şikayetlerine, safra yollarında iltihaplanmaya neden olarak buna yönelik şikayetlere, biliyer siroza neden olarak buna yönelik şikayetlere, pankreatite neden olarak buna yönelik şikayetlere de neden olabilir. Safra kesesi taşları safra kesesi kanserine de neden olabilir.
 • Safra kesesi taşı tedavisi: Safra kesesi taşlarında tedavi cerrahi olarak yapılır. Özellikle akut ağrı atakları, sarılık, siroz ve ek organ hasarları olan hastalarda acil müdahale önemlidir. Tedavisi geciken olgularda ağır komplikasyonlar gelişebilir.
 • Safra taşı olanlar oruç tutabilir mi? Uzun süre aç kalma sonucu safra kesesi içindeki safra koyulaşır, akışkanlığı azalır ve safra taşları ve safra çamuru oluşumuna zemin hazırlar. Bu tür sorunları olan ya da olma eğiliminde olan kişilerin doktora danışmadan oruç tutmamaları son derece önemlidir. İftarda aşırı miktarda yemek yenmesi şiddetli karın ağrısına yol açar. Bu tip bir durumda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Pankreas hastalığı olan kişiler oruç tutabilir mi?

 • Pankreas hastalıkları nelerdir? Kronik pankreatit (pankreas iltihabı), geçirilmiş akut pankreatit, pankreas kanseri, pankreas kistleri gibi yaygın bilinen pankreas hastalıklarını sayabiliriz.
 • Pankreas hastalıklarında görülen belirtiler: Akut pankreatit’de ilerleyici mide sancısı, bulantı, kusma, karında dolgunluk hissi, taşikardi gibi şikayetler olabilir. Kronik pankreatit’de üst karın ağrısı, bulantı, kusma, kilo kaybı, aşırı susama, yorgunluk, gevşek ve tuvalette suyla gitmeyen, soluk renkte dışkı gibi şikayetler görülebilir. Pankreas kanserinde kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, sindirim zorluğu, camcı macunu renginde dışkılama, solgunluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon, sırt ağrısı gibi başka birçok hastalıkta da görülebilecek ve tanıyı geciktiren şikayetler olabilir. Pankreas kistlerinde kistin yerleşim yerine ve boyutuna göre karın ağrısı, kilo kaybı, sarılık, karında kitle, kusma, bulantı, iştahsızlık, pankreas iltihabı gibi şikayetler görülebilir. 
 • Pankreas hastalıkları tedavisi: Pankreas hastalıklarının tedavisi hastalığın tipine, derecesine, seyrine, evresine, sebep olduğu komplikasyonlara göre değişir.
 • Pankreas hastaları oruç tutabilir mi? Kronik pankreatit sorunu olan hastalar ve akut pankreatit geçiren hastaların doktorlarına danışmadan oruç tutmaları önerilmez. Pankras kanseri olan veya bu durumu atlatan kişiler de doktorlarına danışmadan ve son kontrollerini yaptırmadan oruç tutmamalıdır.

Hipertansiyon kısaca nedir ve yüksek tansiyon hastaları oruç tutabilir mi?

 • Hipertansiyon nedir? Farklı iki günde en az iki kez yapılan ölçümlerde 18 yaşından büyük erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm Hg ve üzerinde olması ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olması durumu yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak adlandırılır.
 • Yüksek tansiyon neden olur? Hastaların çoğunda yüksek tansiyona neden olabilecek bir hastalık bulunmaz. Bunlara primer hipertansiyon denir. Hastaların az bir kısmında hipertansiyon bir hastalığa bağlı ortaya çıkar ve buna sekonder hipertansiyon denir. Hipertansiyona neden olan hastalıklar genellikle böbrek hastalıklarıdır. Aort damarının bir bölümünün doğuştan dar olması, tiroid hastalıkları, tuzlu beslenme, yanlış beslenme gibi etkenler de hipertansiyona neden olur.
 • Hipertansiyon belirtileri: Hipartansiyon herhangi bir belirti vermeden tesadüfen ölçülen kan basıncında da ortaya çıkabilir. Sık rastlanan belirtiler arasında enseden alın bölgesine doğru yayılan ağrı, kulak uğultusu, kulak çınlaması, burun kanaması, çarpıntı, terleme ve sık idrara çıkma gibi belirtiler vardır.
 • Hipertansiyon tedavisi: Hipertansiyon kaynaklı bazı organ hasarları olmayan, kalp hastalığı gibi risk faktörleri olmayan hastalara yaşam tarzı değişikliği, beslenme şeklinin düzenlenmesi ve ilaç tedavileri şeklinde tedaviler verilir.
 • Hipertansiyon hastaları oruç tutabilir mi? Oruç tutan hipertansiyonlu hastalar tedavilerine uymazlar ise ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Hipertansiyon hastaları oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına danışmalı ve oruca başlamadan yapılması gereken tetkikler var ise yapılmalıdır. Ramazan ayının ilk günlerinde yüksek tansiyona bağlı hastaneye baş vurular artar. Hipertansiyon hastalarına tedavi şeklinde verilen yaşam ve beslenme tarzı değişikliğinde uzun yaz aylarında oruç tutmamaları gerektiği de vardır.

Depresyon kısaca nedir ve depresyon hastaları oruç tutabilir mi?

 • Depresyon nedir? Depresyon çok ciddi bir tıbbi hastalıktır. Hastanın düşüncelerini, duygularını, davranışını ve bedenini olumsuz yönde etkiler. Depresyonunun çeşitli yüzleri vardır.
 • Depresyon neden olur? Depresyonun sadece tek bir nedene bağlı gelişmesi çok nadirdir. Bu durum genellikle birçok sebebin bir araya gelmesi ile oluşur. Uzun süren veya ağır bir fiziksel hastalık, kişinin eşini veya çok sevdiği birini kaybetmesi, evlilik, ayrılıklar, boşanmalar, işini kaybetme, uzun süre deva eden stres, rahatlayamamak, hayır diyememek, alkol bağımlılığı, sıkıntılar içinde geçirilmiş çocukluk dönemleri gibi birçok fiziksel ve ruhsal travmalar depresyon nedenleri arasında sayılabilir.
 • Depresyon belirtileri: Bir depresyon yavaş yavaş gelişebilir ve kişi depresyona girdiğini fark edemez. Fakat hastalık hiç beklenmedik bir dönemde aniden de ortaya çıkabilir. Depresyon belirtileri arasında konsantre olamama, hiç bir şeye odaklanamama, moralsizlik, depresif hissetme, hiç bir şeyden zevk alamama, enerjisiz kalma, çabuk yorulma, her şeyde başarısız olacağını düşünme, gelecek kaygısı, intihar düşünceleri, uyku bozukluğu, iştahsızlık gibi belirtiler vardır.
 • Depresyon tedavisi: Depresyon başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Depresyon tedavisinde tedavinin en önemli amacı şikayetlerin süresini kısaltmak ve hastalığın tekrarlamasını önlemektir. Depresyon tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemler antidepresan tedavisi, psikoterapi, antidepresan ve psikoterapi birlikteliği uygulanır.
 • Depresyon hastaları oruç tutabilir mi? Şeker hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının yanı sıra, psikiyatrik hastalığı olan kişilerinde oruç tutmaları doğru olmaz. Ağır depresyon hastaları, panik atak hastaları ve anksiyete bozukluğu olan hastaların oruç tutmaları durumunda hastalıkları daha fazla şiddetlenebilir ve bu hastaların doktorlarına danışmadan oruç tutmaları önerilmez. Özellikle sürekli ilaç kullanması gereken manik depresif bozukluk hastalığı olan kişilerin oruç tutmaları doğru olmaz.

Akdeniz ateşi hastalığı kısaca nedir ve Akdeniz ateşi hastaları oruç tutabilir mi?

 • Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı nedir? FMF hastalığı kalıtsal yangısal (inflamatuar), otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Bu hastalık MEFV geni mutasyonu ile oluşan otoinflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın en önemli komplikasyonu amiloidoz birikimi ve böbrek yetmezliğidir.
 • Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri: Akdeniz ateşi hastalığı karın ağrısı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkan enflamasyonel kızarıklıklar, bazen kalp krampları, diz ağrıları, ateş yükselmesi, titreme krizleri gibi farklı ataklar ile seyreden, bazı kişilerde yıllar sonra tanısı konulabilen ve hastane hastane süründüren ve en çok da böbrekleri etkileyen genetik bir hastalıktır.
 • Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi: FMF hastalığının tedavisinde kullanılan en önemli ve sürekli kullanılan ilaç Kolşisin’dir. Kolşisin hastalığın ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir, ancak her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir ve kolşisin tedavisine rağmen ataklar devam edebilir. Kolşisin amiloidoz birikimini ve ciddi organ hasarlarını önlemede yardımcıdır. Hastaların % 5-10’u kolşisine dirençli olabilir. Bunun yanı sıra oluşan komplikasyonlara yönelik başka ilaç tedavileri ve hastalığın belli aralıklarla romatolojik takibi gerekir.
 • Akdeniz ateşi hastaları oruç tutabilir mi? Bu hastalığın bazı hastalarda geç tanısı konulduğu için organlar hasar görür ve oruç tutmak çok mümkün olmayabilir. Özellikle sindirim sistemi ve böbrekleri hasar gören ve şikayetleri bir türlü düzelmeyen hastaların oruç tutması doğru olmaz. Bu hastaların ilaçlarını düzenli kullanmaları ve kişinin ihtiyacı doğrultusunda yeterli su tüketmeleri gerekir. Bu hastalar oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Sara (epilepsi) kısaca nedir ve epilepsi hastaları oruç tutabilir mi?

 • Epilepsi nedir? Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak kişinin tekrar eden nöbetler geçirmesine neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.
 • Epilepsi neden olur? Epilepsinin bazı tipleri doğuştan ya da genetik olabilir. Bunun dışında beyin ile ilgili bazı durumlar (beyin tümörleri, beyin damar hastalıkları, kafa travmaları, beyinde su toplanması, beyin ameliyatları gibi) epilepsiye neden olabilir. Bazı hastalarda epilepsi nöbetleri sonradan ortaya çıkar ve bunun nedeni bazen bulunamaz.
 • Epilepsi hastalığı belirtileri: Epilepsi nöbetlerinin farklı tipleri vardır. Bu nöbetler 2-3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine ya da bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazeyi içerebilir. Birçok epilepsi nöbetleri türü ve pek çok epilepsi belirtileri vardır.
 • Epilepsi tedavisi: Epilepsinin temel tedavisi ilaçlarla yapılır. Fakat beyinde nöbete neden olan bir oluşum varsa öncelikle bu oluşumun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Ancak bir beyin tümörünün neden olduğu epilepsi nöbetleri ameliyattan sonra da devam edebilir. Bazı epilepsi tiplerinde bir süre ilaç tedavisi sonrası hasta yaşamını ilaçsız da devam edebilir.
 • Epilepsi hastaları oruç tutabilir mi? Uzmanlar, epilepsi hastalarının oruç tutmaları konusunda, hastaların nöbet türünün ve tedavi şeklinin önemli olduğunu belirtmektedirler. Epilepsi hastaları nöbet engelleyici ilaç tedavisi görüyor ve nöbetleri kontrol altında ise, doktorları izin veriyor ise oruç tutmalarında sakınca olmayabilir. Fakat uykusuzluk epilepsi nöbetlerini tetikleyen bir faktördür. Eğer uyku düzeninde bozulma olursa, bu hastaların nöbetlerinde artış olur. Tedavisi iyi giden ve çok sık nöbet geçirmeyen epilepsi hastalarının bile doktor kontrolü altında oruç tutmaları önerilir.

Alzheimer hastalığı kısaca nedir ve Alzheimer hastaları oruç tutabilir mi?

 • Alzheimer hastalığı nedir? Alzheimer, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara sebep olan, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen ilerleyici bir beyin hastalığıdır.
 • Alzheimer hastalığı neden olur? Beynin bazı bölgelerinde proteinler biriktiği için beyindeki sinir hücreleri zarar görür, haberci kimyasal maddeler azalır ve buna bağlı olarak bellek ve öğrenme gibi zihinsel beceriler bozulmaya başlar.
 • Alzheimer belirtileri: Alzheimer’in ilk belirtisi genellikle unutkanlıktır. Diğer belirtiler arasında öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, amaçsız dolaşma, hayaller görme, depresyon gibi belirtiler sayılabilir.
 • Alzheimer hastaları oruç tutabilir mi? Alzheimer hastasının doktoru izin vermiyorsa oruç tutması doğru olmaz. Alzheimer hastaları genellikle yaşlı hastalardır ve bu hastalar zaten oruç tutmak zorunda değildir. Kendini bilmeyen, ailesini tanımayan, kafası kimi zaman gidip kimi zaman gelen, yemek yemeyi bile unutan, ne yaptığının farkında olmayan Alzheimer hastalarının oruç tutmasına zaten doktorlar da izin vermez. Oruç tutmak bu hastaların sağlığını daha çok bozabilir.

Hamilelik kısaca nedir ve hamileler oruç tutabilir mi? 

 • Hamilelik nedir? Hamilelik veya gebelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi sonucu meydana gelen fetusun kadının organ ve dokularında değişiklikler oluşmasına neden olan, doğuma kadar yaklaşık 9 aylık dönemdir.
 • Hamilelik belirtileri: Hamileliğin en önemli ve en bilindik bulgusu adet gecikmesidir. Adet gecikmesinin yanı sıra bulantı, kusma, iştah artışı ya da bazı gıdalardan tiksinme, idrar ile ilgili şikayetler, yorgunluk, kokulara karşı hassasiyet, fetal hareketlerin hissedilmesi, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi, vajinal mukoza değişikliği, duygusal değişimler, vücut ısısının artması gibi belirtiler görülebilir.
 • Hamileler oruç tutalabilir mi? Hamilelik ve özellikle hamileliğin ilk ve son üç aylarındaki beslenme şekli direkt olarak bebeği etkiler. Bebeğin gelişimi açısından hamilelik döneminde oruç tutulması uygun olmaz.

Emziklilik dönemi kısaca nedir ve emzikli kadınlar oruç tutabilir mi?

 • Emziklilik dönemi nedir? Emzirme bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en uygun besleme yöntemidir. Emziklilik döneminde salgılanan süt, annenin aldığı besinler sayesinde oluşur.
 • Emzikli kadınlar oruç tutabilir mi? Emzirme döneminde özellikle ilk 6 ayda bebek sadece anne sütüne ihtiyaç duyduğu için bu dönemde oruç tutulması uygun olmaz, çünkü dengeli beslenemeyen annenin hem sütü azalır hem de verilen sütün kalitesi düşebilir. Bu nedenle ilk 6 ay içinde olan annelerin oruç tutmamaları önemlidir. 6’ıncı aydan sonra bebek ek besinlere başlamış ise bu anneler doktorlarının önerisini de alarak oruç tutabilirler, ancak bazı bebekler ek besinlere geçse bile anne sütü ile beslenmeyi tercih edebilirler ve ek besinleri yeteri kadar yemezler, bebekleri ek besinleri yeteri kadar tüketmeyen annenin 6’ıncı aydan sonra da oruç tutması doğru değildir.

Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutulur mu

Yaşlılık kısaca nedir ve yaşlılar oruç tutabilir mi?

 • Yaşlılık nedir? Organizmanın molekül hücre, doku, organ ve sistemler düzeyinde, zamanın ilerlemesi ile ortaya çıkan, geri dönüşü olmayan yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin tümü yaşlılık olarak tanımlanır.
 • Yaşlılar oruç tutabilir mi? İleri yaşlarda oruç tutmak sakıncalı olabilir. Yaşlılar düzenli ve dengeli beslenmek zorundadır. Ayrıca ileri yaşlarda zaten birçok hastalık için ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin oruç tutması doğru olmaz. 60-65 yaş üstü kişilerin Ramazan ayı yaklaştığında oruca başlamadan önce iyi bir kontrolden geçmeleri, doktorlarına oruç tutup tutamayacaklarını sormaları, tutabilecekler ise nelere dikkat edecekleri hakkında doktorlarından bilgi almaları gerekir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp hastaları oruç tutabilir mi
 2. Şeker hastaları oruç tutabilir mi
 3. Kronik böbrek hastaları oruç tutabilir mi
 4. Oruç tutarken susuzluk önlenebilir mi
 5. Oruç tutarken tok tutan besinler

2 Yorum

 1. Avatar

  ayse bartu

  2 Haziran 2017 at 01:28

  Selamlar,9 yasindaki oglumun gözünün birtanesinde kirpikleri dökuldu,sebebi ve tedavisi nedir,nereye gitmeliyim acaba ?? tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2017 at 22:52

   Hematolojik bazı hastalıklar (vitamin ve mineral eksiklikleri, kansızlık ve bazı kan hastalıkları gibi) kirpik dökülmesine neden olabilir, bu nedenle iç hastalıkları bölümünde ya da hematoloji bölümünde ilgili kan testlerinin yapılması gerekir.

   Endokrinolojik bazı hastalıklar (tiroid fazlalığı ve tiroid yetmezliği gibi) kirpik dökülmesine neden olabilir, bu durum için endokrinoloji ya da yine iç hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

   Cildiye doktoruna da gitmek gerekir, çünkü deri ile ilgili bazı hastalıklar da (saç kıran, atopik dermatit, seboreik dermatit, sedef hastalığı gibi) bu tür bir soruna neden olabilir.

   Psikolojik sorunlar da kaşlarda ve kirpiklerde dökülmeye neden olabilir, bu nedenle psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

   Gözleri aşırı ovuşturmak kirpik dökülmesine neden olabilir.

   Blaferit (göz kapağı iltihabı) kirpiklerin dökülmesine neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git