Hastalıklar ve Tedaviler

Kimler Oruç Tutamaz? Oruç ve Hastalıklar

İslam'ın ana ibadetlerinden biri olan oruç niyetle, tan yerinin ağarmaya başladığı andan itibaren güneş batıncaya kadar yeme, içme, cinsel münasebetten uzak durmak şeklinde tanımlanır.

Hastaların oruç tutması doğru olur mu?

İslam’ın ana ibadetlerinden biri olan oruç niyetle, tan yerinin ağarmaya başladığı andan itibaren güneş batıncaya kadar yeme, içme, cinsel münasebetten uzak durmak şeklinde tanımlanır. Oruç, akıl sahibi ve ergenlik çağına gelmiş, sağlık durumu izin veren her müslümana farzdır.

Oruç tutan insanlar sabretmeyi, sıkıntılara göğüs germeyi, açlığa, susuzluğa dayanmayı, nefsine hakim olmayı öğrenir ve fakirliğin, yoksulluğun ne demek olduğunu anlayabilirler. Bu sayede oruç ayında insanlar maddi ve manevi yardımlaşmanın ve paylaşmanın güzelliğini fark ederler. Fakat sağlık durumu iyi olmayan ve oruç tuttuğunda durumu daha da kötüye gidebilecek hastaların oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Bu hastalar doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır.

Hastalıklar ve oruç

Hastalıklar ve oruç tumak

Oruç tutmanın sakıncalı olduğu hastalıklar

Doktorlar ve uzmanlar sıcaklarda ve uzun yaz günlerinde bazı hastalıkların oruç tutmayı zorlaştırdığını ve bazı hastalıkları olan kişilerin oruç tutmaması konusunda uyarmaktadırlar.

 1. Reflü hastaları oruç tutabilir mi? : Reflü hastalığı midedeki asit ve gıdaların yemek borusuna geri gelmesi ve bu bölgede tahriş yapması, buna bağlı olarak mide ağrısı, mide ve göğüs kısmında yanma, midede ekşime gibi şikayetlere neden olması durumudur. Oruç tutan kronik reflü hastalarında uzun süren açlıktan sonra aniden fazla miktarda yemek yenmesi şikayetlerin daha fazla artmasına yol açar. Özellikle çalışan reflü hastaları sahurdan sonra hemen yatmak isterler ise bu doğru olmaz. Reflü hastaları bir elma bile yediklerinde en az iki saat yatmamaları gerekir. Bu nedenle bunları dikkat edemeyen reflü hastalarının oruç tutmaları genellikle önerilmez. Özellikle kronikleşmiş reflü hastalığı olan kişilerin oruç tutmayı karar vermeden önce doktorlarına danışmaları ve yapılması gereken tetkikleri yaptırmaları önerilir.
 2. Gastrit ve ülser hastaları oruç tutabilir mi? : Midesi ile ilgili şikayetleri olan kişiler Ramazan ayından önce doktorları ile görüşmeli ve gerekiyor ise bazı tetkikler yapılarak doktorları izin verir ise oruç tutmayı karar vermeleri gerekir. Eğer oruç tutma durumları müsait ise dikkatli şekilde az yemek yiyerek, iftar ile sahur arasına bir ara öğün sıkıştırarak, yeterli ve dengeli beslenerek, yeterli su içmeye özen göstererek ve yemeklerden sonra 2 saat yatmamaya özen göstermeleri şeklindeki tavsiyeler uyularak ramazanı daha rahat geçirebilirler ve doktorları izin verir ise oruç tutabilirler.
 3. Safra kesesinde taş olan hastalar oruç tutabilir mi? : Safra kesesi taşı hastalığı genellikle orta yaşlarda ve üzeri yaşlarda, kilo problemi olan kişilerde, çok doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkar. Uzun dönem açlık sırasında safra kesesi içinde bulunan safra koyulaşır ve akışkanlığı azalır. Bu tip bir durum safra taşı oluşmasına neden olur. Safra kesesinde taş bulunması durumunda hazımsızlık ve karın ağrısı, mide bulantısı şikayetleri ortaya çıkar. İftarda aşırı miktarda yemek yenmesi şiddetli karın ağrısına yol açar. Bu tip bir durumda mutlaka doktora baş vurmak gerekir.
 4. Pankreas hastalığı olan hastalar oruç tutabilir mi? : Kronik pankreatit (pankreas iltihabı) veya geçirilmiş akut pankreatit ve pankreas kanseri hastalığı olan kişiler oruç tutmaya karar vermeden önce mutlaka doktorlarına danışmalı ve gereken tetkikleri yaptırmalıdırlar.
 5. Yüksek tansiyonu olan hastalar oruç tutabilir mi? : Oruç tutan hipertansiyonlu hastalar tedavilerine uymazlar ise ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Hipertansiyon hastaları oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına danışmalı ve oruca başlamadan yapılması gereken tetkikler var ise yapılmalıdır. Eğer bu hastalara doktorları oruç tutmalarına izin verir ise iftarda aşırı yemek yemekten kaçınmalıdırlar. Ramazan ayının ilk günlerinde yüksek tansiyona bağlı hastaneye baş vurular artar. Hipertansiyon hastaları oruç tutarken ilaçlarını iftarda ve sahurda mı alacakları konusunda doktorlarından bilgi almalıdır. Fakat oruç tuttukları taktirde şikayetlerinde şiddetlenme olur ise orucu aralı olarak tutmaları ya da bırakmaları daha doğru olur.
 6. Depresyon hastaları oruç tutabilir mi? : Şeker hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının yanı sıra, psikiyatrik hastalığı olan kişilerinde oruç tutmaları doğru olmaz. Ağır depresyon hastaları, panik atak hastaları ve anksiyete bozukluğu olan hastaların oruç tutmaları durumunda hastalıkları daha fazla şiddetlenebilir ve bu hastalar doktorlarına danışmadan oruç tutmamaları gereklidir. Özellikle sürekli ilaç kullanması gereken manik depresif bozukluk hastalığı olan hastaların oruç tutmaları doğru olmaz.
 7. Hamileler oruç tutabilir mi? : Hamilelik ve özellikle hamileliğin ilk üç ayı bebeğin organlarının geliştiği dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi açısından hamilelik döneminde oruç tutulması doğru olmaz. Hamileliğin diğer dönemlerinde de oruç kararı alınmadan önce mutlaka gereken tetkikler yapılmalı ve doktorun önerisine başvurulmalıdır.
 8. Emzikli kadınlar oruç tutabilir mi? : Hamile ve emziren kadınlar kendi durumlarına bakmalıdır. Kendisine ya da emzirdiği çocuğa bir zarar gelmeyecek ise, isterler ise oruç tutabilirler. Fakat hem kendisi hemde bebeği için oruç tutması sakıncalı olacak ise oruç tutmalarına gerek yoktur. Bu kadınlar daha sonra en uygun zamanda oruçlarını kaza edebilirler. Emzikli kadınlar oruç tuttuğu taktirde sütlerinde azalma olur ve bebek yeterli beslenemez.
 9. Yaşlılar oruç tutabilir mi? : İleri yaşlarda oruç tutmak sakıncalı olabilir. Yaşlılar düzenli ve dengeli beslenmek zorundadır. Ayrıca ileri yaşlarda zaten birçok hastalık için ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin oruç tutması doğru olmaz.
 10. Akdeniz ateşi (FMF) hastaları oruç tutabilir mi? : Akdeniz ateşi hastalığı karın ağrısı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkan enflamasyonel kızarıklıklar, bazen kalp krampları, diz ağrıları, ateş yükselmesi, titreme krizleri gibi farklı ataklar ile seyreden, bazı kişilerde yıllar sonra tanısı konulabilen, öldürmeyip süründüren ve en çokta böbrekleri etkileyen genetik bir hastalıktır.
 11. Akdeniz ateşi hastalığının tanısı erken konulmuş ve kolşisin tedavisi erken başlamış ise düzenli beslenerek, ilacı düzenli kullanarak, bol su tüketmeye dikkat ederek, uyku düzenini sağlayarak, doktor izin veriyor ve hasta 40 yaşına gelmemiş ise oruç tutabilmektedir. Fakat bu hastalığın bazı hastalarda geç tanısı konulduğu için organlar hasar görür ve oruç tutmak çok mümkün olmayabilir. Özellikle sindirim sistemi ve böbrekleri hasar gören ve şikayetleri bir türlü düzelmeyen hastaların oruç tutması çok doğru olmaz. Bu hastaların ilaçlarını düzenli kullanmaları ve bol su tüketmeleri gereklidir. Bu hastalar doktorlarına danışmalı ve doktorları izin verir ise oruç tutmalıdırlar.
 12. Sara (epilepsi) hastaları oruç tutabilir mi? : Uzmanlar, epilepsi hastalarının oruç tutmaları konusunda, hastaların nöbet türünün ve tedavi şeklinin önemli olduğunu belirtmektedirler. Epilepsi hastaları nöbet engelleyici ilaç tedavisi görüyor ve nöbetleri kontrol altında ise, doktorları izin veriyor ise oruç tutmalarında sakınca olmayabilir. Fakat uykusuzluk epilepsi nöbetlerini tetikleyen bir faktördür. Eğer uyku düzeninde bozulma olur ise bu hastaların nöbetlerinde artış olabilir. Tedavisi iyi giden ve çok sık nöbet geçirmeyen epilepsi hastalarının doktor kontrolü altında oruç tutmaları gerekir.
 13. Alzheimer hastaları oruç tutabilir mi? : Alzheimer hastasının doktoru izin vermiyor ise oruç tutması doğru olmaz. Alzheimer hastaları genellikle yaşlı hastalardır ve bu hastalar zaten oruç tutmak zorunda değildir. Kendini bilmeyen, ailesini tanımayan, kafası kimi zaman gidip kimi zaman gelen, yemek yemeyi bile unutan, ne yaptığının farkında olmayan alzheimer hastalarının oruç tutmasına zaten doktorlar da izin vermez. Oruç tutmak bu hastaların sağlığını daha çok bozabilir.

Oruç ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp hastaları oruç tutabilir mi
 2. Şeker hastaları oruç tutabilir mi
 3. Kronik böbrek hastaları oruç tutabilir mi
 4. Oruç tutarken susuzluk önlenebilir mi
 5. Oruç tutarken ağız kokusu nasıl önlenir
 6. Oruç tutarken tok tutan besinler
 7. Ramazanda sağlıklı beslenmek için öneriler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git