Beslenme Bozuklukları ve Tedavileri

Kilolu Olmak Cinsel Yaşamı Etkiler mi? (Obezite ve Cinsellik)

Cinsel yaşam, insan yaşamının her bileşeni ile yakından ilişkilidir.

Obezite ve cinsel yaşam

Cinsel yaşam, insan yaşamının her bileşeni ile yakından ilişkilidir. Özellikle genel sağlık şeklinde özetlenen fiziksel yapı, psikolojik durum ve beden sağlığı cinselliği direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Türkiye’de 3 kişiden birinde cinsel sorun gözlenmektedir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik uyarılma sorunları, orgazm olamama, cinsel ağrı (vajinismus gibi) sorunlar oldukça yaygın görülmektedir.

Erkelerde ki cinsel sorunlar ise sertleşme sorunu, erken boşalma, libido kaybı gibi problemler sık görülen cinsel problemlerdir. Çiftlerin geneli cinsel sorunlarını ya da mutsuzluklarını kendi aralarında konuşamamaktadır, bu nedenle cinsellik ile ilgili yanlış bilgiler ve inanışlar çok fazladır. Eşler kendi aralarında bu konuyu konuşabildikleri zaman çoğunlukla tedaviye bile gerek duyulmayabilir.

Obezite nedir?

Obezite, insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddi risk oluşturacak kadar artmasıdır. Yağ dokusunda oluşan bu artış kişinin biyolojik özellikleri, psikolojik yapısı ve çevresel faktörlerin henüz daha nedeni tam bilinmeyen kompleks ilişkisi sonucunda ortaya çıkmıştır.

İnsan vücudu işlevlerini sürdürebilmek için gerekli enerjiyi dışarıdan alınan besinler ile karşılar. Besinler ile gereğinden fazla enerji alındığında ya da enerjinin gereği kadar harcanmadığında vücut fazlasını depolar.

Uzun dönem enerji dengesizliği, alınan enerjinin harcanandan fazla olması, hareket azlığı, aşırı yemek yeme, hormonal ve genetik faktörler, psikolojik sorunlar, bazı ilaçlar, eğitim düzeyi, evlilik, mevsim değişiklikleri, doğum sayısı, yaş, sigara, alkol gibi faktörler obezite sorununun tetikleyici faktörleridir.

Vücut ağırlığındaki fazlalık koroner kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, inme, uyku apnesi, horlama, kireçlenme, cinsel yaşam ve sosyal eksiklik gibi birçok hastalıklar ile ilişkisi yapılan çalışmalarda ispatlanmıştır. Obezite geleneksel yöntemler ile tedavi edilebilen basit bir kilo fazlalığı problemi değildir. Yüksek sağlık riskleri içeren ciddi bir klinik hastalık ve tehlikeli bir sağlık sorunudur.

Obezite ve cinsel yaşam

Obezite ve cinsel yaşam

Şişmanlık cinsel yaşamı etkiler mi?

 1. Fazla kilo problemi ya da obezite cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyebileceği gibi kişinin performansını da düşürür.
 2. Kilolu olmak kişinin psikolojisini bozar ve kişi kendini beğenmediği için de cinsellikten hoşlanmaz. Özellikle bel çevresi genişliği ve yağ fazlalığı cinsellik hormonları üzerinde olumsuz etki yaratır.
 3. Cinsel isteği, uyarılma duyusunu, sertleşmeyi, orgazm olmayı ve boşalma fonksiyonunu doğrudan etkileyen cinsellik hormonu yağ fazla olur ise azalmaya başlar.
 4. Fazla kilo problemi aynı zamanda cinselliği olumsuz etkileyen şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları gibi hastalıkların ortaya çıkmasında da etkilidir.
 5. Vücudunu beğenmeyen kişilerde cinsel isteksizlik daha fazla görülür.
 6. Fazla kilosu olan kişilerde cinsel sorun yaşama riski daha yüksektir.
 7. Araştırmalara göre vücut ağırlığının sadece % 10’nunu kaybeden erkeklerin hem sertleşme fonksiyonlarında hem de kolesterol ve kan basıncı seviyelerinde düzelme olduğu görülmüştür.
 8. 40 yaş altındaki fazla kilolu kadınlarda 1 yıl düzenli diyet ve egzersiz sonrası cinsel istek ve kaliteli cinsel yaşam kapasitelerinde ortalama 2 kat artış görülmüştür.
 9. Cinsel problemleri olan kişi mutlaka bu dalda uzman olan bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.
 10. Kişinin cinsel problemi eğer obezite ya da fiziksel sorununa bağlı ise bu dalda bir uzmana başvurup bu sorunu çözmesi önemlidir.
 11. Cinsel problemleri olan kadın ve erkeklerin utanmadan mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekir.
 12. Kulaktan dolma bilgiler ile bu kişiler, kendilerini kandırmamalıdır.
 13. Ayrıca kilo vermek ve ideal kiloyu korumak sadece cinsel yaşamda değil kişinin genel yaşamında da çok ama çok önemlidir.

Cinsel sorunlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vajinismus nedir
 2. EFT tekniği ile vajinismus tedavisi
 3. Kadınlarda kısırlık neden olur
 4. Erkeklerde kısırlık neden olur
 5. Ejekülasyon bozuklukları neden olur
 6. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 7. Cinsellik nedir? Cinsel istek neden olmaz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git