Bitkisel Sağlık

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Kilo alma derdi her gün geçtikçe tüm dünyada önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Şişmanlığın önlenmesi için bireysel ve aile fertlerinin eğitim alması gereklidir.

Kilo vermede beslenmenin önemi nedir?

Kilo alma derdi her gün geçtikçe tüm dünyada önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Şişmanlığın önlenmesi için bireysel ve aile fertlerinin eğitim alması gerekir.

Fazla kilolu olmak bir çok sağlık sorununu meydana çıkarabileceği için beslenmeye dikkat etmek zayıflamaya veya zayıf kalmaya yardımcı olur. Çocukluk döneminden itibaren bireye beslenme eğitimi hem aile tarafından hem de okul eğitiminde verilmelidir. Bu sayede yetişmekte olan çocuklarımız daha küçük yaşlarda beslenme bilgilerini alır ve yeterli, dengeli ve düzenli beslenmeyi öğrenirler.

Kilo vermeye yardımcı proteinli besinler

 • Yumurta kilo verdirir mi?: Yumurtanın yaklaşık tamamı protein içermektedir, bundan dolayı yumurta tok tutmada oldukça etkilidir. İki ince dilim tahıllı ekmek, biraz peynir ve bir yumurta ile yapılan sabah kahvaltısı gün boyu tokluk hissi verir.
 • Et ve et çeşitleri kilo verdirir mi?: Ana öğünlerden birinin içinde 1-2 parça yağsız tavuk veya yağsız kırmızı et bulunması veya ana yemeğin yanında bir miktar balık bulunması tok kalmaya yardımcı olur ve protein içeriğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Süt ve süt ürünleri kilo verdirir mi?: Son yıllarda yapılan araştırmalarda kalsiyumun zayıflamaya yardımcı olduğu hakkında veriler vardır. Az yağlı süt ve süt ürünleri ile bu etki daha fazladır. Süt yerine az yağlı yoğurt, peynir, kefir, lor peyniri gibi kalsiyum ve protein içeren besinler kilo verme diyetlerinde de belli miktarlarda kullanılmaktadır.
 • Mantar kilo verdirir mi?: Beslenmede yağ oranını azaltmak için mantar yemeği en ideal diyet yemeğidir. Mantarın içerisinde yağ oranı yok denilecek kadar azdır. Ayrıca mantar protein içermektedir.
 • Fasulye ve fasulye çeşitleri kilo verdirir mi?: Fasulye ve fasulye çeşitleri vücudun yağ yakma mekanizmasını çalıştırmaya yardımcı besinlerdir ve içinde barındırdığı lif ve bitkisel protein sayesinde tok kalmaya yardımcıdır. Fasulye yemek, gaz yaptığı için çok cazip gelmez. Fasulyenin içindeki sindirilmeyen azot yüklü tanecikler nedeni ile fasulye yedikten sonra gaz oluşur ve fasulye düzenli olarak tüketilirse azot sindiren faydalı bakteriler de vücuda gireceği için gaz sıkıntısı azalır.
 • Mercimek kilo verdirir mi?: Bir fincan kırmızı mercimek, günlük lif ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yetecek kadar lif içerir. Kırmızı mercimek bağırsaklara da faydalıdır. Kırmızı ve yeşil mercimek bitkisel protein içeriği sayesinde ve lifli olduğu için tok tutar.

Not: Proteinli gıdalar aşırı tüketildiğinde kilo almaya sebep olabilir, bu nedenle düzenli ve dengeli tüketmek önemlidir. Spor yapanlar için proteinli gıdalar önemlidir fakat spor yapmayan kişilerin öğün başı 25-30 gramdan fazla protein almamaları önerilmez.

Kilo vermeye yardımcı proteinli besinler

Kilo vermeye yardımcı karbonhidratlar

 • Yulaf ve yulaf ezmesi kilo verdirir mi?: Yulaf içerdiği yüksek lif oranı olduğu ve kompleks karbonhidrat olduğu için tokluk hissi verir. Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi tüketmek oldukça faydalıdır. Ayrıca ara öğünlerde de yulaf ezmesi ve yağsız süt ya da yoğurt karıştırılarak tüketilebilir.
 • Tahıllar kilo verdirir mi?: Tam tahıllı ekmek, tam buğday ekmeği, yağsız ve tuzsuz patlatılmış mısır, ara öğün olarak tüketilebilen haşlanmış mısır, bulgur, esmer pirinç gibi tahıllı besinler beyaz ekmek ve beyaz pirinç, hamur işleri, tatlılar yerine tercih edilebilecek kompleks karbonhidratlardır.
 • Baklagiller kilo verdirir mi?: Kuru fasulye, bakla, mercimek, nohut, bezelye, börülce, barbunya gibi baklagiller lif ve bitkisel protein içerirler, bu nedenle hem tok kalmada hem de bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etki gösterirler.
 • Patates kilo verdirir mi?: Patates iyi bir kompleks karbonhidrattır. Özellikle haşlanmış ve soğuduktan sonra tüketilen patates daha faydalıdır. Patates lif ve antioksidan bakımından da zengindir. Çok aşırıya kaçmadan veya ekmek yerine tüketilebilecek patates iyi bir kompleks karbonhidrattır.

Not: Karbonhidratlar mümkün olduğunca ölçülü tüketilmelidir. Karbonhidratlar her ne kadar kompleks de olsa fazla tüketildiğinde ve enerjiye dönüştürülmez ise (yani spor veya yürüyüş yapılmaz ise) kilo almaya sebep olabilir. Kompleks karbonhidratlar dengeli tüketilmeli, kalitesiz karbonhidratlardan da kaçınılmalıdır.

Kilo vermeye yardımcı karbonhidratlar

Kilo vermeye yardımcı meyveler

Kilo verdiren bir meyve yoktur aslında, ancak diyetlerde kullanılan ve glisemik indeksi düşük olan, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve vücuttan ödem atılmasını sağlayan meyveler vardır.

 • Kiraz kilo verdirir mi?: Kilo vermeye yardımcı meyvelerden biri de kirazdır, Kiraz dikkatli tüketildiğinde vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olarak su tutulumunda etkilidir. Ayrıca kirazın sapı kaynatılarak çay olarak aşırıya kaçmadan ve rutin hale getirmeden tüketilebilir.
 • Ananas kilo verdirir mi?: Ananas içeriğinde barındırdığı Bromelain enzim sayesinde kilo vermeye ve ciltte gençleşmeye yardımcıdır. Ananas meyvesi de kiraz gibi vücuttan ödemin atılmasında yardımcıdır. Ananas lif bakımından da zengin bir meyve olduğu için tok tutma özelliği vardır.
 • Elma kilo verdirir mi?: Elma yemek yemeden önce atıştırmalık için uygun bir besindir. Yemekten önce yenilen elma içeriğinde bulunan petkin olarak adlandırılan çözünebilir lifler sayesinde yemek sonrası kana karışan kalori ve şeker oranını azaltabilir. Elmada bulunan petkin, kan şekerinde oluşan ani bozulmaları önleyerek karaciğer yağlanması sorununa iyi gelir.
 • Armut kilo verdirir mi?: Armut çok tatlı ve sulu bir meyve olsa bile lif bakımından zengin ve kalorisi düşük bir meyvedir. Yemeklerden önce tüketilen bir orta boy armut içeriğinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde hayvansal yağların yakımını hızlandırır. Ayrıca armut kan şekeri seviyesini düzenler ve kişiyi sakinleştirir.
 • Şeftali kilo verdirir mi?: Şeftali oldukça lif içeren ve kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı bir meyve olduğu için diyet tedavilerinde tercih edilen bir meyvedir. Şeftali bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini de sağlayarak kabızlığı önlemede de faydalıdır.
 • Hurma kilo verdirir mi?:  Kabe hurması olarak da adlandırılan kurutulmuş hurma bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde hazımsızlığı gidermede etkilidir. Hurma çok aşırıya kaçılmadığı sürece kan şekerini düzenlemede etkili olmakla birlikte lif oranı yüksek bir meyve olduğu için tok tutma özelliğine de sahiptir.
 • Greyfurt kilo verdirir mi?: Yüksek lif içeriğinden dolayı kilo vermede tüketilmesi önerilen meyvelerden birisi de greyfurt’tur. Greyfurt diğer tatlı meyveler ile birlikte daha kolay yenebilir, günde yarım greyfurt meyvesi genellikle yeterlidir. Fakat greyfurt bazı ilaçlar kullanan kişilerde önerilmez, bu nedenle ilaç kullananlar greyfurt tüketimi konusunda doktorlarına sormalıdır.
 • Yaban mersini kilo verdirir mi?: Yaban mersini yağ yakımını hızlandırarak kilo vermede faydalı olur.
 • Mango kilo verdirir mi?: Mango içeriğinde barındırdığı vitaminler sayesinde sinir sistemi cilt ve saç için çok faydalıdır. Mango potasyum, lif ve kuvvetli antioksidan deposudur, kan şekerini düzenler ve tokluk hissi verir.
 • Hindistan cevizi kilo verdirir mi?: İçeriğinde barındırdığı orta zincirli trigliserit, vücutta depolanmaktan çok enerji olarak kullanılan bir yağdır. Hindistan cevizinin içinde bulanan bu yağ kilo alımını engellemede yardımcıdır. Kilo kontrolünü korumada zeytin yağı vazgeçilmez bir yağdır, ancak Hindistan cevizi yağı da arada salatalarda kullanılabilir.

Not: Bu meyvelerin aşırı tüketilmesi de kilo vermeye yardımcı olmaktan çok kilo almaya sebep olabilir, bu nedenle dengeli, düzenli ve gerektiği kadar tüketilmesi gerekir.

Kilo vermeye yardımcı meyveler

Kilo vermeye yardımcı sebzeler

Direkt kilo verdiren bir sebze çeşidi yoktur fakat sebzelerin hemen hemen hepsi lif içerdikleri için kilo vermeye dolaylı olarak yardımcı olabilirler.

 • Maydanoz kilo verdirir mi: Günümüzde en sık kilo vermede yardımcı sebzelerden biri maydanozdur. Maydanoz vücuttan ödem atarak kilo vermeye yardımcı olur. Maydanozun haşlanarak günde bir çay bardağı suyu çay yerine içilebilir veya taze olarak salatalarda, yemeklerde tüketilebilir. Fakat suyundan fazla tüketmek idrar söktürücü özelliği bulunduğundan böbrekleri yorabilir, bu nedenle günde bir çay bardağından fazla maydanoz suyu içilmesi doğru olmaz.
 • Salatalık kilo verdirir mi?: Salatalık A ve C vitamini bakımından zengin ve düşük kalorili bir atıştırmalık olarak tavsiye edilebilir.
 • Kırmızı ve yeşil biber kilo verdirir mi?: Bibere aromasını veren kapsaikin maddesi kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur ve yemek yerken iştahın azalmasında etkilidir. Biber vücut ısısının artmasına fayda sağladığı gibi metabolizmayı hızlandırabilir.
 • Brokoli kilo verdirir mi?: Kilo vermeye yarayan en etkili sebzelerden olan brokoli, sadece diyet yapanlar için değil sağlıklı beslenmek için de oldukça önemlidir. Brokoli salatası oldukça iyi yenilebilen ve doyurucu bir salatadır.
 • Lahana kilo verdirir mi?: Lahana çorbasının kilo vermede faydalı olduğu hakkında son yıllarda oldukça sık bahsedilmiştir. Fakat lahana çorbasını başka hiç bir şey yemeden her öğün tek başına tüketmek doğru da değildir. Lahana salata şeklinde, çorba şeklinde, yemek olarak ayda birkaç kez tüketildiğinde güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücudu atık maddelerden temizlemek için uygun bir sebzedir.
 • Isırgan otu kilo verdirir mi?: Isırgan yaprağı oldukça besleyici özelliği olan ve C vitamini içeren, kan yardımıyla  yağ yakımında etki gösteren iyi bir antioksidandır. Isırgan otu ıspanak gibi yumurtalı yemek yapılabilir, haşlanarak salata yapılabilir.
 • Pancar kilo verdirir mi?: A-B-C vitaminlari bakımından oldukça zengin bir sebzedir, pancar daha birçok mineral bakımından da zengindir, içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kilo vermede yardımcı olur ve tokluk hissi verir.
 • Ispanak ve diğer yeşil sebzeler kilo verdirir mi?: Baklagiller gibi diğer yeşil sebzeler de zengin lif içerirler. Kilo vermeye yardımcı yeşil sebzeler arasında ıspanak, roka, tere, marul gibi sebzeler de vardır.

Kilo vermeye yardımcı sebzeler

Kilo vermeye yardımcı bitki çayları ve içecekler

 • Su içmek kilo verdirir mi?: Kilo vermeye yardımcı olan içeceklerin arasında en önemli içecek sudur. Su mineral bakımından zengin ve kilo verme sürecinin olmazsa olmazıdır. Yeterli miktarda su tüketimi  hem dolaşımı sağlar hem de yağ yakımını arttırır. Fakat gereğinden fazla su tüketimi de vücutta su tutulumuna yol açar, bu nedenle yeterli ve dengeli su tüketimi de önemlidir. Su tüketirken her bir kalori için bir ml su içmek genellikle yeterlidir. Örneğin bir günde 1500 kalori alınıyor ise bir buçuk litre kadar su içmek gerekir. Fakat diğer sıvıları su ile karıştırmamak önemlidir.
 • Yeşil çay kilo verdirir mi?: Öğün aralarında açlığı yatıştırmak için bir fincan yeşil çay tüketmek faydalı olur. Yeşil çayı her gün düzenli olarak tüketmek yağ depolanmasını azaltır ve iştah düzenleyici hormonların çalışmasında etkilidir. 
 • Rezene çayı kilo verdirir mi?: Her akşam yatmadan önce içilen bir fincan rezene çayı, sabah kalkıldığında hissedilen açlık duygusunu azaltabilir. Rezene çayının en önemli özelliği içinde bulunan aroması sayesinde dildeki tat alma duyularını tazeler ve iştah kontrolü sağlar fakat rezene bitkisinin iştah açıcı özelliğinin olduğu da bilinmektedir, bu nedenle rezenenin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Yeşil çay kilo verdirir mi?: Öğün aralarında açlığı yatıştırmak için 1-2 fincan yeşil çay tüketmek faydalı olur. Yeşil çayı her gün düzenli olarak tüketmek yağ depolanmasını azaltır ve iştah düzenleyici hormonların çalışmasında etkilidir. Yeşil çay ayrıca vücuttan ödem atmak için de yararlıdır.
 • Mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye karışımı çay kilo verdirir mi?: Siyah çay yerine bu bitkilerin karışımından demlenen bitki çayını tercih etmek kilo verme diyetlerinde faydalıdır. Yeşil çay içilmediği günlerde bu karışımdan hazırlanan çaydan günde 1-2 fincan içilebilir.
 • Sirke kilo verdirir mi?: Sirke, karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilir. Midedeki besinlerin bağırsaklara daha yavaş inmesini sağlayabilir. Makarna veya sebze yemeklerinde domates sirkesi kullanarak hem yağ yakımının hızlanmasında hemde yemeklerin daha lezzetli olmasında etki sağlanabilir. Sirkeyi içmek değil salatalarda kullanmak daha iyi olur. Fakat mide problemi olan kişiler sirke kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır, çünkü sirke mide sorunlarında zararlı olabilir.

Not: Bitkisel içecekler de hiç bir zaman abartılmamalıdır ve hamilelerin, ilaç kullananların ve herhangi bir hastalığı olanların, çocuklar için bu tür çayların tüketimi konusunda önce doktora danışılmalıdır.

Kilo vermeye yardımcı içecekler

Kilo vermeye yardımcı kuruyemişler

 • Kabuklu kuruyemişler kilo verdirir mi?: Ceviz, badem, çam fıstığı, fındık, yer fıstığı gibi atıştırmalıklar bisküvi-çikolata tarzı atıştırmalıkların yerine tercih edilebilecek tok tutucu ve birçok faydalı özelliği olan atıştırmalıklar dır. Fakat aşırıya kaçmadan az az tüketmek daha faydalıdır.
 • Çam fıstığı kilo verdirir mi?: Çam fıstığı her gün 1-2 yemek kaşığı kadar yenildiğinde açlığın yatıştırılmasında faydalı olur. Çam fıstığının içerisindeki pinolenik asit, beyne tokluk hissi veren hormonların üretimini arttırır. Bazı araştırmalara göre günlük beslenme diyetinde çam fıstığı bulunduran bireylerin %30-35 oranında daha az açlık hissettiği ve daha az yemek yediği bildirilmiştir.

Not: Kuruyemişler alerjiye sebep olabilir, bu nedenle alerjik sorunları olan kişiler kuruyemiş tüketirken dikkatli olmalı veya alerjik etkiler gördüklerinde doktora başvurmalıdır. Ayrıca kuruyemişlerin fazla tüketildiğinde kilo aldırma özelliği vardır. Kuruyemişler aşırıya kaçmadan tüketildiklerinde daha faydalı olur.

Kilo vermeye yardımcı kuruyemişler

Kilo vermeye yardımcı baharatlar

 • Tarçın kilo verdirir mi?: Besinlerin emilimini yavaşlatır ve kişinin kendini daha uzun tok hissetmesini sağlayabilir. Tatlılarda, çayda ve kahvede tarçın kullanmak oldukça iyi bir fikirdir. Yemeklere de az miktar tarçın eklenebilir. Tarçın kan şekerini düzenler, dolaşımı hızlandırır. Gece yatmadan önce sabah içeceğiniz suyun veya yatmadan 1 saat kadar önce içeceğiniz sütün içerisine eklenen bir çay kaşığı veya bir tatlı kaşığı tarçın ertesi gün kan şekeri seviyesinin düzenini korumada etkilidir.
 • Kekik kilo verdirir mi?: Kekik içeriğinde bulunan maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kekik yemeklerde, soslarda, salatalarda rahatlıkla kullanılabilir ve kekik yemekler piştikten sonra eklendiğinde yemeklere güzel tat veren bir baharattır. Kekik zeytin ve zeytin yağının içerisinde de  kullanılabilir.
 • Zencefil kilo verdirir mi?: Yiyeceklerin emilimini ve sindirimi kolaylaştıran bu baharatın faydaları oldukça fazladır. Zencefil metabolizmayı hızlandırarak da kilo vermede yardımcıdır. Yemeklerin içerisine zencefil konulabilir, limon dilimleri ve bir parça zencefil ile yapılan çay hem kilo kontrolü sağlamada, hem yağ yakmada hem de hastalıklardan korunmada faydalıdır. Fakat zencefil çayı tüketiminde de dikkatli olmak ve abartmamak gerekir.
 • Karabiber kilo verdirir mi?: Karabiber metabolizmanın hızlanmasında faydalıdır, sindirim sistemini rahatlatır, yağ yakımına yardımcı olur. Karabiberin dövülmemiş tohumları yemeklerin içerisine tüketilebilir. Siyah çayın içine çok az toz karabiber konulabilir ve soğuk algınlığında bir fincan karabiberli çay fayda sağlar, ancak mide sorunu olan bireyler karabiber tüketimi konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü reflü ve gastrit gibi sorunları tetikleyebilir.
 • Kimyon kilo verdirir mi?: Kimyon sindirim sürecinde ve enerji üretiminde olumlu etkiye sahiptir. Kimyon yemeklerde, soslarda, salatalarda oldukça tat verici bir baharattır. Kimyon gazlı yemeklerde (kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagillerde) tabağın üzerine biraz kimyon serpmek gazın azalmasında yardımcıdır.
 • Zerdeçal kilo verdirir mi?: Zerdeçal kilo vermede oldukça önemli bir baharattır. Yağ dokularının oluşumunu azaltmada ve vücuttaki toplam yağ oranını düşürmede faydalıdır.
 • Sumak kilo verdirir mi?: Sumak metabolizmayı canladırır, C vitamini içerir ve vücuttan ödem atılmasında yardımcıdır.
 • Biberiye kilo verdirir mi?: Biberiye yağ yakımını arttırmada, metabolizmayı hızlandırmada ve selülitlerin azalmasında fayda sağlar.

Not: Baharatlar da kararında tüketilmelidir. Gereğinden fazla tüketilen her yiyeceğin ve içeceğin yan etkisi olabilir. Özellikle hastalığı olan, ilaç kullanan, mide ülseri ve gastrit gibi mide sorunları olan kişiler baharat çaylarını veya baharatları doğrudan tüketmeden önce doktorlarına sormalıdırlar.

Kilo vermeye yardımcı baharatlar

Kilo vermeye yardımcı tohumlar

 • Çia tohumu kilo verdirir mi?: Çia tohumunun içeriğinde bulunan lifler tok tutmada faydalıdır. Ayrıca çia tohumu kolesterolü düşürmede ve vücudun yağ emilimini azaltmada yararlı olabilir. Çia tohumunu bir dilim limon ve bir parça ageve ile bir bardak soğuk içme suyu hazırlamak metabolizma hızını arttırmada destek sağlayabilir.
 • Keten tohumu kilo verdirir mi?: Keten tohumu hem omega 3 yağ asitleri hem de lif bakımından zengin bir tohumdur. Keten tohumu tokluk hissi vererek ve kan şekerini düzenleyerek kilo verme sürecinde faydalıdır. Keten tohumu bağırsak hareketlerini de düzenlemede yardımcı olduğu için kabızlıkta da faydalıdır. Fakat hamilelerde, göğüs ve prostat kanseri olan, diyabet ilacı, kan sulandırıcı ilaç, tansiyon ilacı kullananlarda ve alerji sorunu olan kişilerde keten tohumu tüketimi önerilmez.
 • Çörek otu kilo verdirir mi?: Kilo vermek isteyenlerde çörek otu iyi bir alternatif tohumdur. Yemeklerden önce bir çay kaşığı çörek otunu bir bardak suyun içerisine karıştırarak içmek faydalıdır. Çörek otunun iştahı baskılama özelliği de vardır.
 • Kabak çekirdeği kilo verdirir mi?: Her gün ara öğünlerde tuzsuz kabak çekirdeği tüketmek kilo vermede yardımcı olur. Kabak çekirdeği yüksek oranda protein içerdiği için tokluk hissi verir. Kalori kısıtlaması olan diyetlerde kabak çekirdeği iyi bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.
 • Ardıç tohumu kilo verdirir mi?: Ardıç tohumunun yağ yakma ve idrar söktürme özelliği vardır fakat böbrek hastaları bu tohumu doktorlarına danışmadan tüketmemelidir, ayrıca idrar söktürücü özelliği olduğu için dikkatli tüketilmelidir.

Not: Bu makalede adı geçen besinler zayıflamak için kullanılmaz. Buna benzer beslenme sayesinde ve spor yaparak sağlıklı kiloda kalmak mümkün olabilir. Her besin ve içecek belirli ölçüde tüketilmelidir. Aşırıya kaçan her uygulama insan sağlığına zarar verebilir. Hazır besinleri tüketmek ve gereksiz içecekleri içmek yerine bu besinleri aşırıya kaçmadan tüketmek çok daha faydalı olur.

Kilo vermek için yapılan yanlışlar

Beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Taş devri diyeti nedir
 2. Televizyon seyretmek kilo almaya neden olur mu
 3. Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri
 4. Metabolizma nasıl hızlı çalışır
 5. Rezene (arapsaçı otu) nedir ve faydaları nelerdir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git