Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kesiklerde, Yırtıklarda ve Kanamalarda İlk Yardım

Kesi ve yırtıklar, deri ve deri altı dokuların bütünlüğünün bozulduğu yaralardır.

Kesik, yırtık ve kanamalar neden olur?

Kesi ve yırtıklar, deri ve deri altı dokuların bütünlüğünün bozulduğu yaralardır. Bu yaralar sıyrıklardan daha derin olduklarından kanama, sinir ve tendonda hasarlanma oluşturma olasılıkları daha yüksektir. Bazı basit uygulamaların yapılması kesiklerden sonra ciddi kanamaların, skar (yara izi) gibi problemlerin gelişmesinin önlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Kesik, yırtık ve kanamalarda ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Kesik, yırtık ve kanamalarda bası uygulama işlemi nedir? : Hemen hemen tüm ciddi kanamalar, üzerine temiz gazlı bez veya kumaş ile, beş-on dakika direkt bası uygulaması ile dururlar. En sık yapılan hata basının çok erken sonlandırılması veya yaraya bakmak için hafifçe kaldırılmasıdır.

Bu yapıldığı zaman kanama daha fazla olur veya pıhtının yeniden oluşturulması için daha uzun süre bası yapılmasını gerektirir. Beş dakikalık sürekli basıdan sonra kanama tekrar başlarsa, tekrar bası uygulayın ve yardım için doktorunuza haber verin. Kol veya bacaklara deneyiminiz yoksa asla turnike (boğucu sargılama işlemi) uygulamayın. Çünkü uzun süre uygulanan turnikeler daha ağır hasarlara neden olabilir.

Kesik ve kanamalrda bası uygulama yöntemi

Kesik ve kanamalarda bası uygulama yöntemi

Kesi, yırtık ve kanamalarda sakin olmak : Kan görmek çoğu kişi için korkutucudur fakat yaklaşımda bulunmak için bu zaman önemlidir. Eğer sakin olabilirseniz daha iyi karar verirsiniz ve yaralı bu durumda daha az ajite (huzursuz) olur.

Çoğu yaralanmada kanama kontrolü için, yardım gelinceye kadar üzerine bası uygulamanın yeterli olduğunu hatırlayın. Yüz ve baş bölgesindeki hafif kesiler, vücudun diğer bölgelerindeki kesilere göre daha fazla kanarlar. Çünkü bu bölgelerde çok sayıda yüzeysel yerleşmiş küçük kan damarı vardır.

Ciddi kesiklerde ve kanamalarda ne yapmak gerekir? : Kanamanın miktarından bağımsız olarak, derin ve 1.27 cm’den uzun kesiklerde doktorunuzu arayınız. Derin kesiler yüzey bölgesinden önemli gözükmese bile altta önemli kas, sinir ve tendon kesilerine neden olabilirler.

Yüz, göğüs ve sırttaki uzun kesiler daha büyük olasılıkla kötü skara neden olurlar. Bu durumda, yara uygun şekilde dikilirse, skar gelişme olasılığı daha azdır. Dikiş atılması konusunda kararsız kalırsanız, doktorunuzu arayınız. Kötü skar (yara izi) gelişmesini önlemek için dikişler yaralanmadan sonraki ilk sekiz saat içinde yapılmalıdır.

Küçük kesiklerde ve kanamalarda yapılması gerekenler : Küçük kesikleri hatta yara dudakları bir araya gelebilen uzun kesikleri (kelebek bandajla), eğer duyu, hareket kaybı yok ise kendinizde tedavi edebilirsiniz. Bununla beraber, yara içinde toprak, cam gibi yabancı maddeler var ise doktora gitmek ve muayene olunması gerekir.

Sizin müdahale edemediğiniz her yarayı, iyileşmenin daha iyi olması için en kısa sürede, mutlaka doktorunuza gitmeniz veya acil serviste muayene gerekir. Kesik ve kanama eğer çocuğunuzda ise, çocuk ağrı nedeni ile muayene edilmesini istemeyebilir. Bununla beraber doktorunuz gerekli ise lokal ağrı kesiciler kullanarak muayeneyi yapacaktır.

Yaranın temizlenmesi ve sarılması işlemi nasıl yapılır? : Kendinizi müdahale edecek şekilde rahat hissediyorsanız, yarayı sadece su ile temiz olduğuna emin oluncaya kadar yıkayın. Daha sonra antibiyotikli pomat uygulayıp, steril gazlı bez ile sarın veya yaralanan siz iseniz bunu yanınızda bulunan kişiden yardım isteyerek yapın.

Yaranın ağırlığının tahmin edilmesi her zaman mümkün olamayacağı için doktorunuzu aramaktan veya acil servise gitmekten çekinmeyin. Yara etrafında kızarıklık, şişlik, pis akıntı olursa veya kanama tekrarlarsa en kısa sürede doktora başvurun.

İyot ve alkol gibi antiseptikler gerekli değildir, yaralının özellikle yaralı çocuk ise huzursuzluğu artabilir, bu nedenle iyot ya da alkol kullanmamak daha doğru olur. Yaralı çocuğunuz ise ve aşıları tam yapılmış ise, çoğu yaralanma ve sıyrıkta tetanoz aşılaması gerekli değildir. Yine de bu durum doktor ile görüşülmelidir.

Kesik ve kanamalarda ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Kesik ve kanamalarda ilk yardım ve tedavi yöntemleri

Çocukların yaralanması ve kanamalar nasıl önlenir?

 1. Meraklı ve aktif olan çocuklarda hafif kesi ve sıyrık oluşmasını önlemek her zaman mümkün değildir ancak oluşma sayısı ve şiddeti azaltılabilir.
 2. Potansiyel olarak tehlikeli olabilecek sivri ve keskin cisimleri, kolay kırılabilecek cisimleri ve ateşli silahları çocukların ulaşabilecekleri yerlerde bırakmayın.
 3. Düzenli aralıklarla ev, garaj ve avlularınızı kontrol edin.
 4. Potansiyel olarak tehlikeli bulduğunuz eşyaları, çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırın.
 5. Çocuklarda sık oluşan bu tür yaralanmalar için evde steril gazlı bez, antibiyotikli pomat ve bandajlar bulundurun.

Çocuklar doğal olarak meraklı ve sabırsız oldukları için yaşamları boyunca bazı kesik ve sıyrıklara maruz kalma riskleri yüksektir. Yaralanmaya reaksiyonları gerçek hasara göre çok daha aşırıdır. Çoğu olguda iyi bir tedavi, yaranın temizlenmesi, korunması ve çocuğun rahatlatılması (hafif sıyrıkların ve çürüklerin üzerinin öpülmesi) ile sağlanabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Sıyrık yaraları ve sıyrıklarda ilk yardım yöntemleri
 2. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları neden olur
 3. Hayvan ısırıkları ve ısırıklarda ilk yardım yöntemleri
 4. Çocuklarda katılma nöbetleri neden olur
 5. Spor yaralanmaları nasıl önlenir
 6. Akromioklaviküler eklem yaralanması nasıl olur
 7. Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları ve tedavileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git