Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kemirgen Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

Sıçanlar insan yerleşimlerine yakın yerlerde yaşarlar, ürün ve besin depolarına zarar verip kirleterek hastalıkların yayılmasına neden olabilirler.

Sıçanlar ile bulaşan hastalıklar

Sıçanlar insan yerleşimlerine yakın yerlerde yaşarlar, ürün ve besin depolarına zarar verip kirleterek hastalıkların yayılmasına neden olabilirler. Tifüsün bir tipi ve vebadan sorumlu organizmalar insana, sıçan piresinin ısırması ile geçerler. Lep-tospirosis (Weil hastalığı) sıçan idrarı ile kirlenmiş herhangi bir şey ile temas sonucu gelişir.

Sıçan ısırığı ateşi doğrudan sıçan ısırması ile geçen nadir bir infeksiyon hastalığıdır. Her birine ayrı bir bakterinin neden olduğu iki tip sıçan ısırığı ateşi vardır. Sıçan ısırığı ateşi belirtileri arasında ısırık bölgesinde, yakın lenf düğümü ve kan damarlarında iltihap, ateş nöbetleri, döküntü ve bir tipinde ağnlı eklem iltihabı vardır.

Kuduz virüsü ile enfekte sıçanların ısırması ile bulaşabilir. Bir başka viral hastalık, Batı Afrika’da görülen Lassa ateşi enfekte sıçanların idrarından bulaşır. Lenfositik koriomenenjit adlı viral enfeksiyon ve tularemi sıçanların taşıdığı diğer hastalıklardır.

Tularemi nedir

Tularemi nedir

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bruselloz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Ebola hemorejik ateşi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Kırım kongo kanamalı ateşi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Tifüs nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Orf hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Şark çıbanı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Bit neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git