Doku Hastalıkları

Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik dokusu içinde, kan damarları, sinirler, yağ dokusu, kan hücreleri, kıkırdak dokusu ve kemik içeren kompleks bir doku vardır.

Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi

Kemik dokusu içinde, kan damarları, sinirler, yağ dokusu, kan hücreleri, kıkırdak dokusu ve kemik içeren kompleks bir doku vardır. Bu nedenle bütün bu yapıların anormal büyümesi kemik kanseri olarak tanımlanır. Kemik kanseri tehlikeli bir hastalıktır ve habis bir uru ifade eder.

Bu tür kanserler ne kadar erken teşhis edilir ise o kadar kolay tedavi edilir. Kemik kanserlerinde uzuv kaybetme tehlikesi ve daha da kötüsü hayatı kaybetme tehlikesi vardır. Kemik kanserinin pek çok türü vardır. Bu türler iki ana başlık altında toplandığında primer (birincil) kanser veya sekonder (ikincil) kanser olarak tarif edilebilir.

Kemik kanseri türleri

Primer (birincil) kemik kanseri nedir? : Kemiğin kendi dokusundan meydana gelen kanser türüdür. Kemiğin kendi dokusundan kaynaklanan kanserler de ikiye ayrılır. Birincisi habis kanserler ki, bu kanser türleri çabuk büyüler ve başka organlarda metastaz yapmaya eğilimli kanser türleridir. Diğer primer kanser türleri ise selim karakterli kanser türleridir ve bunlar yavaş büyüyen, metastaz yapma olasılığı bulunmayan ağrısız kanser türleridir.

Sekonder (ikincil) kemik kanseri nedir? : Sekonder kemik kanseri vücudun başka bir bölgesinde bulunan kanserden sıçrama (metastaz) yaparak kemikte oluşan kanser türüdür.

Tıpta kemik kanserleri sarkom olarak tanımlanır. Kemik kanserleri kaynaklandıkları dokudan aldıkları isimler ile anılır. Osteosarkom kemik dokusundan kaynaklanan habis kanserdir. Kondrosarkom kıkırdak dokudan köken alan kanser, liposarkom yağ hücrelerinden köken alan kanser, anjiyosarkom damarlardan köken alan kanserler şeklinde adlandırılır.

Kemik kanseri neden olur?

Kemik kanserinin oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat kanser yapan bazı ajanların kemik kanseri riskini arttırdığı konusunda bilgiler vardır. Bu ajanlar, aşırı ışına maruz kalınması, aşırı ultraviole (güneş) ışınları, bazı virüsler, bazı enfeksiyonlar, vücut direncini düşüren herhangi bir hastalık varlığı, sigara kullanımı gibi ajanlar kemik kanseri riskini arttırabilmektedir. Kemik kanseri her yaşta görülebilen bir hastalıktır.

Kemik kanseri belirtileri

Kemiğin habis (kötü huylu) tümörlerinde görülen en önemli belirti tümörün olduğu bölgede bulunan şişlik ve ağrı ve ağrının zaman geçtikçe şiddetini arttırmasıdır. Şişliğin büyümesi sonucu ciltte damarlanma görülür ve dışarıdan bakıldığında toplar damarlarda artış fark edilebilir.

İyi huylu kemik tümörleri ise genellikle ağrı yapmazlar. Bu tümörler bulundukları bölgede, bulundukları dokuların komşuluklarında baskı yapması nedeni ile bazı şikayetlere sebep olurlar. Sinirin yanında oluşan bir tümör sinire yaptığı bası nedeni ile sinir ağrısına yol açabilir.

Selim tümörler arasında tümörün biri ağrılı olması nedeni ile diğer tümörlerden farklıdır. Bu tümör osteid osteoma adı verilen tümördür. Osteid osteomanın ağrısı aspirin ile kontrol edilebilir ve bu tümörün tanısı konulurken hastalara aspirin verilerek ağrının şiddeti takip edilir. Eğer aspirin ile tümörün ağrısı geçiyor ise osteid osteoma akla getirilmelidir.

Kemik kanseri teşhisi

Kemik kanseri erken teşhis edilebilir. Doktorlar bu konuda şüpheci ve dikkatli olmalıdır. Kanserin erken döneminde ağrılar ortaya çıkar ve kısa bir zamanda geçmez ise bu ağrının araştırılması gerekir.

Bu araştırmalarda kan tetkikleri, röntgen filmi, hastadan alınacak öykü, sintigrafi tetkiki, bilgisayarlı tomografik görüntüleme, manyetik rezonans (MRG) görüntüleme ve tümörü belirlemek için yapılacak biyopsi gibi tetkikler ile kemik tümörü teşhisi konulabilir.

Kötü huylu kemik kanserleri çok hızlı büyüyen urlar olduğu için ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi başlanır ise o kadar iyi sonuç alınır. Tümör büyüdükçe tedavi zorlaşır ve tümörün çıkarılması gerektiğinde daha büyük bir doku ve o dokunun etrafındaki dokuyu veya uzvu almak daha zor olur. Bu nedenle erken teşhis önemlidir.

Kemik kanseri tedavisi

Kemik kanseri tedavisi

Kemik kanseri tedavisi

Kemik kanserlerinde öncelikle biyopsi tetkiki ile kanserin türü belirlenmelidir. Biyopsi tetkiki ve kanserin türü belirlendikten sonra tedavinin planı yapılır. Habis tümörlerde tümörün bulunduğu doku tamamen çıkarılır.

Eski tedavi yöntemlerinde tümörün bulunduğu uzuv komple alınır idi. Fakat günümüzde tıbbın gelişmesi sayesinde uzuv korunarak sadece tümörün bulunduğu bölge alınmaktadır. Yani tümör ne kadar küçük ise tedavisi o kadar kolay ve başarılı olur. Kemik kanseri tedavisinde cerrahi tedavi yapılmadan önce kemoterapi tedavisi uygulanarak tümörün yayılımı engellenir. Bazı tümör türlerinde cerrahi tedaviden sonra da kemoterapi ve radyoterapi tedavisi devam ettirilir.

Kemik kanseri tedavisinin başarı oranı nedir?

Habis kemik tümörlerinde tedavinin amacı hastanın hayatını ve uzvunu kurtarmaktır. Kemik tümörleri tedavisinden sonra yaşam oranları tümörün cinsine göre değişebilir. Osteosarkomlu hastalarda tedaviden 5 yıl sonra yaşama şansı % 60-70 arasındadır. Kondrosarkomlu hastalarda da yaşam oranı osteosarkomlu hastalar ile yaklaşık aynıdır. Yapılan çalışmalar, yeni gelişmeler bu yaşam oranlarını 10-15 yıla çıkartmaya amaçlamaktadır.

Kemik kanseri tedavisinde başarıyı sağlayabilmek için multidisipliner çalışma denilen (onkolog, radyolog, patolog, ortopedist gibi) ekip çalışması önemlidir. Tedavide başarı oranı için doğru tanı ve tedaviyi yapacak hekimlerin tedavi prensiplerine uyması gereklidir. Cerrahi tedavisi sırasında tümörden kalan en küçük bir tümör hücresi bile tedavinin başarı oranını düşürür. Cerrahi tedavi sonrası kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de önemlidir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kanser tedavisinde yeni yöntem protein tedavisi
 2. Baş-boyun kanserleri nedenleri ve tedavisi
 3. Omurga veya omurilik tümörleri
 4. Rahim ağzı kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Kemik iliği kaneri nedenleri ve tedavisi

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Kemik tümörü ameliyatı oldum...

156 Yorum

 1. Azmi

  8 Mart 2016 at 00:06

  Merhaba hocam, yakın bir arkadaşıma kemik kanseri tanısı kondu, acaba bu durum ölümcül müdür? Çok endişeli görüyorum ve üzülüyorum. Lütfen yardım edin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2016 at 00:08

   Merhaba, Kemik kanseri hastalığı eski zamanlarda ölümcül olabiliyordu. Çünkü antibiyotikler bulunmamıştı ve kemik kanseri de ölümcül olabiliyordu. Fakat akut kemik kanseri şeklinde başlayan hastalık, belirtileri göstermeye başladıktan sonra düzgün bir şekilde tedavi edilir ise ölümcül bir neden olmaktan çıkar. Çok geçmiş olsun.

   • Gül

    19 Haziran 2016 at 21:45

    Daha dün 22 yasında bi genc kız öldü kemik kanserinden, cok üzülduk Allah sabır versin acılı ailesine.

  • Ceyda

   2 Şubat 2017 at 11:18

   Merhaba hocam 30 yasindayim sag kolum dirsekten ustte sislik ve sinsi bir agri olustu fizik bolumunde nuayene oldum mr sonucum humerus distal diafizerlateralde yaklasik 7mm capli subkortikal homojen stir sekansta hiperintens odak vardir subkondral kist enkondomayirici tanidadir.simdiden tesekkurler

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    6 Şubat 2017 at 11:23

    Subkondral kist tespit edilmiş gibi görünmekte. Fakat bu tür raporlar hastanın şikayetlerine, eşlik muayene bulgularına, hastanın geçirdiği travmalara veya hastalıklara gibi durumlara göre de değerlendirilir.

    Bu kist, basit kemik kisti olarak tarif edilmiş görünüyor, ancak enkondroma ile ayırıcı tanısının yapılması da önerilmiş. Doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir ya da kemik biyopsisi isteyebilir veya kistin çıkarılması için cerrahiye gerek duyulabilir.

    Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

    İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Zen

  2 Nisan 2016 at 14:02

  Merhabalar, 16 yaşındayım , kendimi bildim bileli devamlılık arz eden kemik ağrıları vücudumda ibraz olmaktadır ve kemiklerim akranlarıma göre daha sert bir yapıya maliktir.Göğüs boşluğum, birçok insanın aksine dokunulduğu zaman geri çekilen bir doku tipine yakın olmamakla beraber kemik tabakasının çeliğe benzer bir sertlik karşılaşılmakta, yakın günler içerisinde sol omzumda kemik çıkıntısı hasıl oldu ve sık sık kemiklerim ağrımaktadır.Şüphelenmekte olduğum osteoartit, ankilozan spondilit, romatizma ve kemik kanseri sıhhat sorunlarına sahip olabilme ihtimallerimdir…Fikriyatlarınız ile yardımcı olabilirseniz bahtiyar olurum…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 15:12

   > Kemik doku vücudu oluşturan dokular arasında en sert dokudur. Hiperkalsemi olarak bilinen kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olması anlamına gelen bir hastalıkta da kemik ağrıları olabilir.

   > HİPERKALSEMİNİN DİĞER BELİRTİLERİ ARASINDA : Kas güçsüzlüğü, halsizlik, baş ağrısı, sürekli uykusuzluk, bilinç bulanıklığı, koma, kabızlık, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, pankreas iltihabı, peptik ülser, aşırı susuzluk, sık idrara çıkma, ritim bozuklukları, eklem ağrısı gibi belirtiler vardır. Hiper kalsemi hastalığı için metabolik kemik hastalıkları uzmanlığına baş vurmak gerekir.

   > Hipokalsemi olarak bilinen kanda kalsiyum seviyesinin düşük olması durumunda da kemik ağrıları görülebilir.

   > HİPOKALSEMİ BELİRTİLERİ ARASINDA : Yorgunluk, kaygı durum bozuklukları, hafızada zayıflama, el ve ayaklarda karıncalanma, kas krampları ve spazmları, kalp hastalıkları, katarakt, kuru ve pullu cilt gibi benzer belirtiler görülür ve bu hastalığın teşhisi içinde metabolik kemik hastalıkları uzmanlığı baş vurusu gerekir.

   > Hipofosfatemi denilen kan değerlerinde fosfat yoğunluğunun düşmesi sonucu da kemik ağrıları görülebilir.

   > HİPOFOSFATEMİ BELİRTİLERİ ARASINDA : Güçsüzlük, kemik ağrıları, ritim bozuklukları, solunum yetmezliği, bilinç bulanıklığı, koma, karıncalanma, kas titremeleri, psikiyatrik bozukluklar, hemolitik anemi gibi ve benzeri belirtiler vardır.

   > ANKİLOZAN BELİRTİLERİ ARASINDA : Haftalar veya aylar süren ve geçtikçe artan bel ağrıları, gün içinde hareket etme ile azalan sabah sertlikleri ve bu şikayetlerin 3 aydan daha uzun sürmesi, ilk başlangıç döneminde kilo kaybı, yorgunluk, ateş ve gece terlemeleri, topuk ağrısı, kaba etlerde bazen bir tarafta bazen bir tarafta değişik şiddetlerde ağrı, batıcı göğüs ağrısı, kulak ağrısı, eklem ağrısı gibi belirtiler vardır. Bu hastalık romatoloji bölümünde araştırılır.

   > OSTEOARTRİT BELİRTİLERİ ARASINDA : Eklemleri uzun ve çok kullanma sonrası ağrı, ağrıyan eklemin hareket ettirilememesi, kasların zayıflaması gibi belirtiler genel belirtilerdir.

   > KEMİK KANSERİ BELİRTİLERİ ARASINDA : Tümörün bulunduğu bölgede ağrı ve ağrının zaman zaman artması, ciltte damarlanma, şişlik ve şişliğin zamanla büyümesi, tümör sinire baskı yapıyor ise sinir ağrısına neden olabilir.

   > Benzeri mineral eksiklileri ve fazlalıkları ve bunlara neden olan farklı hastalıklar kemik ağrılarına neden olabilir. Daha önce doktora gittiyseniz ve sonuç alamamışsanız bu durum araştırma hastanelerinde bulunan metabolizma, kemik ve benzeri hastalıklar uzmanlığında araştırılması gerekebilir veya en kısa yol olarak ağrı polikliniklerinde ağrılara neden olan faktörler araştırılmalıdır. Araştırmalar yorucu ve uzun sürebilir. Fakat başka başka doktorlara gitmek asıl nedenin üstüne örter genellikle. En doğrusu araştırılması olur.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Fatma

  9 Nisan 2016 at 19:36

  Meraba bi tanıdığım da iyi huylu beyin tümörü var sizce nasıl bi tedavi uygulanmalı iyi olmasi için neler yapılmalı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 14:30

   İyi huylu kemik tümörleri sadece oldukları bölgede sıkıntıya yol açarlar. Kemik tümörleri her yaşta görülebileceği gibi genellikle gençlerde görülür. Kemik tümörlerinde tedavi yöntemleri tümörün tipine ve yerine göre değişir. Kemik tümörlerinde tedavi tümörün çıkarılması şeklinde yapılır. Tümörün çıkarıdığı bölgede oluşan boşluk ya hastanın kendi dokusundan alınan yama ile ya da kemik bankasından alınan yama ile doldurulur. Bazı iyi huylu kemik tümörleri veya kistleri kendi kendilerine iyileşebilirler. Yani kemik tümörlerinde tedavi yöntemleri tümörün yerine, tipine ve neden olduğu şikayetlere göre değişebilir.

 4. gamze

  12 Nisan 2016 at 11:40

  Hocam babama kondrosarkom tanısı konuldu 3 sene önce ameliyat oldu ve tekrarlardi suan ameliyat yapmıyorlar.ameliyattan sağ çıkma ihtimali%1.bobreklere tel takıldı artık tumor bobreklere baskı yapıyor.ve babama 1 2 sene omru var dediler.şimdi işin tdavisi alıyoruz.bobrekler işlevini yapamadığı için kemotarpi alamadik.Hocam çok üzgünüz ne yapmalıyız babamın gerçekten çok az ömrümü var?

 5. ahmet

  25 Nisan 2016 at 15:31

  Merhaba.Ben de 16 yaşında şuan Ege Üniv. onkolojisinde tedavi gören bir Ewingsarcoma hastasıyım.Çok şükür ameliyat,radyoterapi iyi geçti 14 kemoterapiden 2 gün önce 10.sunu da bitirmiş bulunmaktayız.Sorum şu:Tedavi sonrası nüksetme durumunda % kaç oranında nerde nüksedebilir ve neresi nüksetme durumunda doktorların tedavi açısından en uygun gördüğü yerdir.Cevaplarsanız sevinirim:)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2016 at 12:45

   > Ewing sarkomları genellikle kemiklerde ortaya çıkan solid (dayanıklı) kötü huylu tümör olarak adlandırılan oluşumlardır. Bunlara primer (birincil gelişen) tümörler de denilmektedir. Çünkü bu tümörler doğrudan kemik içi hücrelerden gelişmektedir. Ewing sarkomları çok nadir olarak yumuşak dokularda da (bağ dokusu, kas dokusu, yağ dokusu, sinir dokusu gibi) görülmektedir.

   > Ewing sarkomları genellikle 15 ile 20 yaş arasındaki gençlerde ve çocuklarda görülür. Ewing sarkomları en sık kalça, üst bacak ve alt bacak kemiklerinde ve kaburga kemiklerinde meydana gelir. Ewing sarkomları genellikle kemik iliğine, akciğerlere metastaz (sıçrama) yapabilir.

   > Ewing sarkomlarının metastaz yapmasının aranması için tekrar birçok yöntemler gerekir. Örneğin akciğer bilgisayarlı tomografisi, röntgen filmleri, kemiklerin sintigrafisi, pozitron emisyon tomografisi, kemik iliği ponksiyonu ve hastalığın gidişatına ve tedavinin başarı oranına göre farklı teşhis yöntemleri kullanılır.

   > Ewing sarkomlu hastaların tedavisi bir ameliyattan ve/veya radyoterapi (bölgesel terapi) ve kemoterapi uygulamalarından oluşur. Şimdiye kadar elde edilen bilgilere göre tedavi bir ameliyat yapmanın veya tümörü ışın tedavisine (radyoterapi) tabii tutmanın yeterli olduğu bilinmektedir. Tümörün tekrarlamaması ve metastaz yapmaması içinde çoğunlukla tedavilerden sonra kemoterapi tedavisi de uygulanır.

   > Burada en önemlisi sizin moralinizi yüksek tutmanız ve kendinizi her zaman güçlü hissetmeniz olacaktır. Doktor takiplerine dikkatli uymanız önemlidir. Beslenmede bir kısıtlama yok ise sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz de önemlidir. Daha çok gençsin ve iyi bir tedavi, iyi bir moral, doktorların önerdiği iyi bir beslenme ile her şey daha iyi olacaktır. Tedavi şimdiye kadar iyi gitmiş. Bundan sonrada hep güçlü ve morali yük olmanız çok önemli.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Sevda

  9 Mayıs 2016 at 23:46

  Merhaba ben 25 yaşında ve iki senedir teşhis konulamayan bir hastalığa sahibim bir anda meydana geldi önce sağ bacağımdaki Ağrı’lar sonra sol bacağım da da olmaya başladı romotoloji doktoru iltihaplı eklem romatizması dedi ama mr da çıkmıyor sadece crp normalden daha yüksek ve şikayetlerim o yönde diye iki senedir romatizma ilaçları kullanıyorum faydası ara ara oldu haplarla şimdi iki buçuk aydır Humira kullanıyorum ama bana hiç fayda etmedi haplara devam ediyorum yanında ayağım aksamaya ve vücudumun şeklinin bozulduğu gözle görülecek kadar belli bu teşhis Nasıl konuluyor kimse bilemedi mi yoksa diye düşündüm benim Ağrı’larım hep ele gelmeyen kemiklerin içinde bir ağrı hiç bitmek bilmeyen bir aağrı lütfen bi akıl verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 12:51

   > İltihaplı eklem romatizması diğer adıyla romatoid artrit, bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. Genellikle yavaş yavaş ilerler ve eklemlerde ağrılar, şişlikler, sertlik ve işlev kaybı gibi belirtiler gösterir. Romatoid artrit durumunda hastanın bir el bileği veya bir dizi tutulum göstermiş ise diğer el bileği ve dizi de tutulum gösterir.

   > ROMATOİD ARTRİT BELİRTİLERİ ARASINDA iştahsızlık, kilo kaybı, aşırı terleme, yükselen vücut sıcaklığı, ağrıya duyarlı sıcak şişmiş eklemler gibi belirtiler görülür. Eklem iltihapları, ilk el parmaklarında ve el bileklerinde daha sonra ise büyük eklemlerde görülmeye başlar. Ağrı ve sertlik genellikle sabah saatlerinde veya uzun molalardan sonra meydana gelir ve 30 dakikadan fazla devam eder. Zamanla eklemlerde şekil bozuklukları ortaya çıkmaya başlar. Fakat romatoid artrit insandan insana farklı seyir gösterebilir. Burada sayılan belirtiler her hastada farklılık gösterebilir.

   > Romatoid artrit durumunda tedavi yıllarca sürebilir. Romatoid artrit ömür boyu sürebilir ve gereken durumlarda meydana gelen şekil bozuklukları ve yıpranmalar için cerrahi tedaviler de devreye girer. Romatoid artrit kronik bir hastalıktır. Hastalık zaman zaman alevlenmeler şeklinde daha ağır ve daha hafif şeklinde sürer gider. Romatoid artrit durumuna özgü bir tanı yöntemi yoktur. Hastanın fizik muayenesi, hastanın öyküsü, alevlenme dönemlerinde kan testlerinin yükselmesi gibi testler yapılır.

   > Doktor kontrollerini ve ilaç tedavilerini dikkat etmenizde fayda var. Romatoloji bölümünde gerekli kan testlerini istemişlerdir.

   > Altta verilen linkten romatoid artrit hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/romatoid-artrit-nedir-romatoid-artrit/

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 7. ali

  14 Mayıs 2016 at 08:20

  hocam merhabab ben 3 veya 4 haftadır sürekli evde oturan biriyim hiç dışarı çıkmam dün hastaneye gittim hastane uzak bir yer ve yürüyerek gittim kan testi yaptırdım sonuc çıkana kadar sürekli hastanede ayakta gezindim sonuç kötü çıkmadı eve yürüyerek geldim sonra sağ bacak ağrım başladı baldırım ağrıyordu.bugün bu seferde üst baldır ağrım başladı yürüyüş yüzünden olablirmi 2 günlük sağ bacak ağrım.bu arada yaş 19

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 14:12

   Sorununuz neydi tam olarak belirtilmemiş. 3-4 hafta süresince çok fazla hareket etmeyen bir insanda bir defalığına uzun bir yürüyüş ve ayakata kalma sonucu kas ağrısı olması normaldir. Hareketsizlikten kas ağrıları ve kas zayıflığı olması normaldir.

   Düzenli olarak yürümeye devam etmeniz faydalı olur. Özellikle daha önceleri hareketli birsinin sonra 3-4 hafta hareketsiz kalması ciddi kas ağrılarına neden olur. Önce bir hafta süresince her gün 20 dakikalık yürüyüş yapmanız daha sonra hafta hafta arttırarak her gün en az 40 dakikalık düzenli yürümek veya düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Özellikle sigara kullanımı var ise damar tıkanması meydana gelebilir.

 8. Mustafa

  19 Mayıs 2016 at 14:02

  İyi günler hocam,
  Benim problemim yaklaşık 2 yıldır sürmekte. Ara sıra iyileşiyor. Hareketsiz iken ağrım yok; fakat sağ tarafıma döndüğümde, sağ göğüs kafesimde ağrı oluyor. Doktor kas gevşetici verdi. Birkaç gün içiyorum ve ağrılarım geçiyor. Fakat sonra yine bazen sağa dönüşlerde ağrım oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2016 at 12:29

   Kalp kası ile ilgili bir durum olabilir. Kaslara bağlı bir problem olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Bazı kas hastalıkları uzun süren kalp kası sorunlarına da neden olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Mustafa

  20 Mayıs 2016 at 13:01

  Değerli Hocam,
  Dahiliye uzmanı kas sıkışması var, dedi.
  Yürürken vs. ağrı yok. Sağa dönünce ağrı oluyor. Hemen geçiyor. Bundan korkmalı mıyım? Ciddi bir şey olduğu zaman mı sürekli ağrı olur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 12:20

   Ani hareketler ile meydana gelen ve geçen ağrılar genellikle kaslar ile ilgili ağrılardır. Kaslar iltihabi bir durum veya enflamasyon olmuş olabilir. Kaslar ile ilgili durumlardan daha çok fizik tedavi uzmanları anlar.

   İçiniz rahat edecek ise bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekebilir. Sakin sakin kardiyo egzersizlerini düzenli olarak yapmak bu tür ağrılarda fayda sağlar.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Neslihan

  10 Haziran 2016 at 15:31

  Mrb annemin sol el işaret parmağında 3.kez iyi huylu tümör nuksetti.ameliyat oluyor fakat3 ay sonra tekrar çıkıyor herhangi bir tedavide uygulanmıyor sonrasında.herne kadr iyi huylu olsada tumorun nüksetmesi tehlikeli degilmi başka tedavi yöntemi kullanmıyorlar bu normal mi kafamız co karışık suan lütfen yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Haziran 2016 at 13:27

   – Elde ve el parmaklarında görülen tümörler, kistik lezyonlar şeklinde ya da tümör olarak adlandırılan oluşumlar şeklinde olabilir ve genellikle iyi huyludurlar. Tümörün veya kistin cinsine göre tekrarlama olasılığı veya kötü huylu olma olasılığı değişir. Yani cerrahi olarak çıkarılan tünmölerin patolojik incelemesinde tümörlerin cinsleri de değerlendirilir ve cinsine göre nasıl bir gelişim gösterdikleri hakkında bilgi edinilir.

   – İyi huylu kistler ve tümör olarak adlandırılan oluşumlar tekrar edebilir ve bunların yayılma riski olmayabilir. Kötü huylu kanserler elllerde çok nadir görülür. Kötü huylu kanserler yayılım özelliği gösterirler ve en sık sıçradıkları organ akciğerdir, ancak kanserin başka bir bölgeden ele sıçrama olasılığı da vardır, bu nedenle olasılıkların araştırılması da gerekebilir. Ameliyat ile alınan tümöral yapıdan mutlaka örnek alınmalı ve patojik araştırmaya gönderilmelidir.

   – Ayrıca tümör sinir kılıfı tümörü mü, tırnak yatağı tümörü mü, kıkırdak doku tümörümü, cilt tümörü mü, kemik tümörü mü bunlar da önemlidir.

   – Doktorunuza yapılması gereken bir araştırma olup olmadığını sormanız doğru olur veya üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırma yapılabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 11. Gözde

  13 Haziran 2016 at 12:33

  Hocam yaklaşık 1,5 aydır sağ kalçamda yani basen bölgemde inanılmaz ağrılarım var. Yere ayağımı bastığım an orada sanki bıçak var ve saplanıveriyor. Sağ üst bacağım , yani önden kasığa arkadan kalçaya kadar şiş. Kıyafet giydiğimde sağ üst bacağımın çok sıktığını hissediyorum çünkü. Kalça eklemindeki kemiğin uzadığı söylendi. Onun ağrı yaptığı söylendi. Ve symra ilacı verildi bacakta bel fıtığına bağlı çekme olduğundan. İşe yaramıyor. Başka ciddi bi hastalığım mı var diye düşünmeye başladım. Sizce nedir sorun ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 12:18

   – Kalça ağrısına neden olabilecek pek çok faktör vardır. Şişlik var ise, herhangi bir travmaya maruz kalınmış ise veya stres kırıkları denilen bir kırık oluşmuş ise yürümeyi engelemeyecek derecede kırık gelişmiş olabilir.

   – Kalçada kemik çürümesi denilen bir durumda da kalça kısmında ağrı olabilir.

   – Artrit (eklem iltihabı) olmuş olabilir ve buna bağlı şişlik ve ağrı olabilir.

   – Meralgia parestetika olarak bilinen (lateral femoral kutaneal sinirin sıkışması) sonucu kalça kısmında ağrı olabilir.

   – Osteitis pubis (leğen kemiklerinin ön kısmında birleşim alanı olan simfiz pubiste enflamasyon ve ödem ile kendini gösteren bir durum) bu durumda da kalça kısmında ağrı olabilir.

   – Priformis sendromu (siyatik sinirin pelvis çıkışında priformis kası tarafından sıkışması) sonu da kalçada hassasiyet, bacak arkasına vuran ağrı, bel ağrısı, uyluk ağrısı, kalça ağrısı gibi şikayetler görülebilir.

   – Paget hastalığı orta ve ileri yaşlarda oldukça sık görülen bir durumdur. Paget hastalığından etkilenen kemikler zayıflar, büyür, kalınlaşır ve şekil bozuklukları oluşur.

   – Fil hastalığı olarak da bilinen lenf ödem (lenf sisteminin ödemi) gibi bir durum olabilir. Lenf ödem hastalığında ilk belirtilerin başlaması ile hastalığın kendini net olarak belli etmesi arasında 10-20 yıl bile geçebilir. Lenf ödem doğuştan ya da nedeni belli olmayan herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Lenf ödem gelişmesinin nedenleri arasında ise enfeksiyonlar, travmalar, cerrahi müdahaleler sonrası radyasyona maruz kalma gibi nedenler vardır.

   – Yani sizde görülen bu şikayetlerin birçok nedeni olabilir. Bu nedenle kemik ve metabolizma hastalıkları bölümünde ya da sinir sıkışmalarının tespiti için sinir – beyin cerrahisi veya damarların durumunun değerlendirilmesi için damar cerrahisi uzmanlığında bu durumun araştırlması gerekir. Bir üniversite ya da araştırma hastanesinde bu durumun araştırılması daha uygun olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 12. Tural

  14 Haziran 2016 at 09:11

  Selamlar,babamin vucudunda (kemiklerde) asiri derecede agrilar var,kasim ayindan bu yana vucudun cesitli yerlerinde agri oldu,simdi en cok bel,sirt ve canak kemiklerinde agri-sizi var. Bir cok muayenelerden sonra kemikde “MEILON” hastaliginin oldugunu dediler,bu bizi cok uzuyor,bu zamandan sonra tedavi olur mu? Olursa nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 14:11

   – Hastalığın adı yanlış anlaşılmış ya da anlatılmış olmalı, (MEILON) diye bir durum yoktur.

   – Bahsettiğiniz hastalık MULTİPL MİYELOMA olabilir.

   – Multipl miyeloma bir kemik kanseri türüdür. Multipl miyeloma tam olarak nedeni bilinmeyen ve genellikle 60’lı yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır fakat 35 yaşın altında da görülebilir. Multipl miyeloma erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür.

   > MULTİPL MİYELOMA BELİRTİLERİ ARASINDA : Kemik ağrısı özellikle sırt ve kaburga kemiklerinde, kemik kırıkları (genellikle omurga kemiklerinde), halsizlik, yorgun hissetme, çok susasama, kilo kaybı, mide bulantısı, kabızlık, sık idrara çıkma gibi belirtiler vardır.

   – Multipl miyeloma hastalığı hakkında aşağıda verilen linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/multipl-miyelom-nedir-multipl-miyelom/

   – Ayrıca kemik ağrılarına neden olabilen başka sorunlarda vardır. Örneğin kemik iltihabı, kemik kistleri, hiperparatiroidi, osteomalazi, paget hastalığı, D vitamini eksikliği, kemik erimesi, kalsiyum eksikliği ya da fazlalığı, bazı kan hastalıkları, bazı damar sorunları gibi nedenler de kemik ağrısı yapabilir, bu nedenle durumun iyi araştırılması gerekir.

   – Kemik ve metabolizma hastalıkları alanında bu durumun araştırılması doğru olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 13. Beyza

  30 Haziran 2016 at 17:35

  Hocam merhaba ben 22 yasındayım yaklaşık 3 yıldır kemik erimesi var değerlerim -2.4 lerde spor yapıyordum genelde pilates sonrasında kalçamda Ağrı’lar başladı şimdi ne sağıma ne soluma dönemiyorum çok şiddetli Ağrı sızı ve yanma vardı Emar çekildim doktorum bana kalçamda sıkışma olduğunu artroplasti olmamı söyledi daha sonrasında dizlerm başladı şuan dizlerimde bi Ağrı Ağrı’dan cok da yanma var o kadar çok yanıyor ve sızlıyor ki anlatamam gece artış gösterirken şimdi gündüzleri de cok agrıyor ve ne düz uzatabiliuorum ne kırabiliuorum acaba genel bir rahatsızlık olabilir mi? Romatizma için kan testi yapıldı birşey çıkmadı cpk teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2016 at 15:43

   – KEMİK AĞRILARININ NEDENLERİ ARASINDA; kemik iltihabı, kalsiyum fazlalığı ya da eksikliği, multipl miyeloma, kemik tümörleri, hiperparatiroidizm denilen durumun neden olduğu kemik erimesi, paget hastalığı, osteomalezi (kemiğin minerallerinin eksikliğine bağlı ortaya çıkan bir hastalık), D vitamini eksikliği gibi durumlar da vardır.

   – Kemik erimesi olan hastalarda genellikle omurganın zayıflamasından dolayı omurların ezilmesi ve yassılaşması gibi durumlar meydana gelir ve bu ortaya çıkan durum nedeni ile hastalarda çok şiddetli sırt ve bel ağrıları gibi şikayetler görülür. Bu durum dönem dönem tekrarlamalar ile seyredebilir.

   – Sizin durumunuz osteomalazi denilen durum olabilir, osteomalazi vücutta yaygın kemik ağrıları ile kendini gösterir.

   – Yine hiperparatiroidizm gibi bir durum olabilir ve buna bağlı kemik erimesi başlamış olabilir, bu durumda tiroid fonksiyonlarının araştırılması için endokrinoloji bölümüne başvurmak gerekir.

   – Durumunuzun teşhisinin kemik ve metabolizma hastalıkları uzmanlığında araştırılması daha doğru olur, çünkü kemik ağrılarına yol açan durum basit bir vitamin veya mineral eksikliği ya da fazlalıkları olabileceği gibi, kötü huylu hastalıklar da olabilir.

   – Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan endokrinoloji ya da kemik ve metabolizma hastalıkları uzmanlıklarında bu durumun araştırılması uygun olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlılıklı yaşamanız dileğiyle.

 14. esra

  7 Temmuz 2016 at 12:29

  Hocam anneme 2 yil once gogus kanseri teshisi konuldu erken evre idi 9 kur kemoterapi ve radyoterapi aldi.cok sukur iyi kontroller temiz cikiyor.fakat 4 gun once kalcasinda derinin altinde ceviz buyuklugunde bir kitle farketti. Eliyle bastirdigi zaman agri yaptigini soyluyor.kuskulandik.yag bezesi mi yoksa baska birseymidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2016 at 12:07

   Meme kanseri tedavisinden sonra ilk 4-5 yıl 3 veya 6 ayda bir hasta düzenli olarak takip edilir. Bu süreçte hasta ve hasta yakınları geçirdikleri zor dönemlerden dolayı her ağrıyı, her sorunu büyütebilirler ve bu durum gayet normaldir.

   Kanserin tekrarlayacağı veya yayılacağı kontrollerde yapılan bazı kan testleri ile takip edilir ve bunu önceden kestirmek kolay değildir.

   Tedavi süreci bittikten sonra hastanın düzenli ve dengeli beslenmesi, kendini iyi bakması, stresten kaçınması, düzenli egzersiz yapması oldukça önemlidir.

   Bunu annenizi takip eden doktora sormanız ve muayene olunması daha doğru olur. Muayene ve gereken testler, tetkikler yapılmadan herhangi bir şey söylemek zordur.

   Yağ bezesi (lipomlar) genelde ağrısız yumuşak kıvamda olurlar. Yağ bezeleri ağrısız olduğu için bazen çok fazla büyüyebilirler. Bu yağ bezeleri bazen iltihap toplayabilir ve iltihaplı yağ bezeleri kızarık, ağrılı ve sert kitle şeklinde olur. Lipomların büyük çoğunluğu iyi huyludur fakat nadir olarak kötü huylu olma özelliği gösterebilen lipom tipleri de vardır.

   Doktorunuza sormanız ya da muayene olmanız daha uygun olur.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 15. ersin

  7 Temmuz 2016 at 19:21

  Merhaba kalca ve bacak agrım var ilk hafif seyret ti baslangic ikiay önce son on bes gündür oturmaktan zorlanıyor yorum ayrıca arac kullanırken bacagım kal camdan dayanılmaz bir agri oluyo ayak tayken yurur ken sorun yok yardım cı olur mu sunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2016 at 13:49

   Kalça ve bacakta hissedilen ağrı genellikle siyatik sinir adı verilen sinirin sıkışması sonucu meydana gelen ağrı şeklinde olabileceği gibi kalça ağrısına neden olan birçok faktör vardır. Fakat önce sinir sıkışmasına neden olabilecek sebeplerin araştırılması daha uygun olur.

   Siyatik bacağın en önemli sinirlerinden biridir. Siyatik siniri tutan ve siyatik sinir ağrısına neden olan birçok faktör vardır.

   Siyatik sinir sıkışması veya ağrısı doğumsal problemlerden, edinsel problemlerden, hastalıklara bağlı, geçirilen travmalara bağlı problemlerden kaynaklanabilir.

   Siyatik sinir ağrısına neden olan faktörler arasında omurga kanal darlığı, bel fıtığı, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, kireçlenme, ganglion kisti, kalça ekleminin etrafında kalsiyum birikmesi, sinir tuzaklanmaları, kalçaya yapılan hatalı enjeksiyon, bel kayması, kalça eklem ameliyatı sırasında hasar oluşması, herpes zoster enfeksiyonu, lyme hastalığı, diskitis, yumuşak doku tümörleri, bazı damar hastalıkları, priformis sendromu, femoral nöropati, proximal sacral plexus tutulması, diyabetik nöropati gibi birçok faktör vardır.

   Bir beyin-sinir cerrahisi uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması doğru olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 16. gul

  17 Temmuz 2016 at 03:19

  Selam hocam, anneme yaklashik 1ay once angiosarkoma diagnozu koyuldu. Calacabeus ve ankle.de…kemikleri plastik ya metallikle uygulasalar,,sorun olurmu?…amputaciyadan korkuyoryz… Daha sonra baska yerlere yayilma ihtimali varmi?shu an irandayiz,,kendimiz bakuliyiz..tskr.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 17:18

   Zengin bir damar yapısına sahip oldukları halde kemiğin kan yada lenf damarlarından kaynaklanan anjiosarkoma tümörleri oldukça nadir görülür. Anjiosarkomların klinik seyri(prognozu) genellikle belirsizdir ve sıklıkla metastaz (komşu dokulara sıçrama) görülebilir.

   Anjiosarkom tedavisi tümörün lokalizasyonuna (bölgesine) bağlıdır ve mümkün olacak ise tümör tam olarak çıkarılır.

   Cerrahi tedavi yöntemleri arasında amputasyon (hastalıklı bölgenin tamamen kesilmesi ya da alınması işlemi) veya lokal radikal rezeksiyon (hastalıklı organın ya da uzvun sağlam kısımlarını korumak ya da hastalıklı uzvu ya da organının gerekli malzemeler ile bağlantısını yeniden kurmak şeklinde uygulanan tedavi yöntemi) gibi tedaviler vardır.

   Ayrıca radyoterapi tedavisi de uygulanabilir.

   Yani annenizin çıkarılan hastalıklı dokularının yerine plak ya da vidalar ile tekrar bağlantı kurulabilir fakat bu durum tümörün büyüklüğüne, tümörün yayılım derecesine ve tümörün sıçrama riskine göre değişir.

   Yani en güvenli yöntemi doktorlarınız karar verecektir, bu nedenle buradan bir şey söylemek zordur.

   Ayrıca anjiosarkomun metastaz (sıçrama) riski de vardır, bu nedenle vakit kaybetmemek de önemlidir.

   Doktorlarınız ile bu konuyu detaylı konuşmanız daha doğru olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 17. Yazık bana

  19 Temmuz 2016 at 23:01

  Hocam ben 17 yaşında bir genç kızım. Sol bacağımda bileğin üstünde ara sıra ağrı oluyor genelde aynı yerde. Bu ağrılar iki haftda bir falan oluyor. Bir uzmana başvuracağız. Umarım kötü bir şey değildir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2016 at 01:55

   Burkulma, daha önce o bölgenin bir darbe alması gibi herhangi bir travmatik durum olmaksızın ağrı var ise, kızarıklık, morarma, şişlik olmuyor sadece ağrı oluyor ise bu tip bir ağrı ekleme bağlı ya da kaslara bağlı olabilir.

   Artralji (eklem ağrısı) gibi bir durum olabilir.

   ARTRALJİ BELİRTİLERİ ARASINDA; şişlik olmaz, sabah tutukluğu olmaz, şikayetler hareket edildiğinde artar, hareket kısıtlılığı yoktur, eklem cildi arasında ısı farkı yoktur, belirtiler ara ara gelir.

   Artraljiye (eklem ağrısına) neden olabilecek birçok durum ve hastalık vardır.

   Eklem ağrısı nedenleri ile ilgili daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/eklem-agrs-neden-olur-eklem-agrs/

   Öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. esra cb

  20 Temmuz 2016 at 17:32

  Hocam merhaba,benim birkac ay once sol ayak basparmagimin asagisindaki kemik dokunun icinde aniden bir aci belirdi ve birkac dakika sürdü.Zonklama gibi ara ara olan bu aci ,1 ay once tekrar nuksetti bu sefer sag ayagimdaki ayni yerde aci vardi. Hemen doktora gittim film cekildi kan tahlilleri derken, doktorum Filmde gorunen birsey olmadigini D vitaminin dusuk oldugunu soyledi.birde gunese cikmam gerektigini.2 hafta arayla ağızdan serum aldim. Fakat aniden zonklama hissi hala ara ara oluyor ,kotu birsey cikmasindan korkuyorum.sizce ne yapmaliyim? Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 00:18

   D vitamini eksikliği nedeni ile ayak parmaklarında uyuşma, hissizlik, karıncalanma, genel halsizlik, yorgunluk, depresyona yatkınlık, vücutta kramp tarzı ağrılar gibi şikayetler görülebilir fakat Sizin anlattığınız durum gut hastalığı başlangıcı olabilir.

   Hipertansiyona bağlı gelişen gut belirtileri, gut artriti ya da romatoid artrit gibi durumlar olabilir.

   Ayrıca daha birçok sistemik hastalık nedeni ile artrit (eklem iltihabı) görülebilir.

   Bu durum geçmez ve sık sık tekrarlar ise romatoloji bölümünde araştırılması daha doğru olur.

   Ayrıca yaşa bağlı, sigara kullanımına bağlı damar tıkanıklığı gibi bir durum da olabilir ve 40 yaşın üzerindeyseniz dejeneratif artrit (kireçlenmeye bağlı eklem iltihabı) gibi bir durum da olabilir.

   Araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Yasemin

  24 Temmuz 2016 at 20:06

  Merhaba benim sol bacak kasım çok acıyor yürürken flan hergün 100 kere zipliyorum ve egzersiz yapiyorum ziplamaktan veya egzersiz yapmaktan mı oldu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2016 at 22:30

   Bu tür sportif aktiviteler ilk yapılmaya başlandığında kas ağrıları olabilir. Ayrıca ısınmadan yapılan egzersizler ve aşırı yüklenme sonucu kas zorlanması olmuş olabilir.

   Bu durum için bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Yanlış spor yapmaya bağlı, birden aşırı zorlanmaya bağlı, ısınmadan egzersiz yapmaya bağlı, spora birden başlamaya bağlı kas yırtılması da olmuş olabilir.

   Daha fazla zorlamadan, bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmeniz en uygun olanıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Ömer SAKİN

  29 Temmuz 2016 at 16:05

  Merhaba…
  Hastane patolojik sonucumu tarafıma açıklamalarda bulunursanız sevinirim.

  Materyale ait histopatolojik kesitlerde odaksal nekroz ve kalsifikasyon alanlarıda içeren kondromatöz zemin üzerinde bazı alanları hafif hiperselüler özellikle yuvarlak oval nükseuslu yer yer binükleasyon içeren hücrelerin oluşturduğu lezyon izlendi. mevcut bulgularla ön planda “Endekrom”düşünülmekle birlikte olguda düşük gradeli konromatöz neoplazi açısından klinik ve radyolojik koreleasyon önerilir.
  Kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2016 at 12:14

   Bu tür raporların uzmanları olan doktorlar tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur, çünkü bazı raporlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği hastalıklar ve hastanın aile öyküsü gibi durumlar da göz önünde bulundurulur.

   Endokrom, hormon salgılayan salgı bezlerini ilgilendiren bir durumdur. Bu durum beyinde, tiroid bezlerinde, testislerde, böbrek üstü adrenal bezlerde, tükürük bezlerinde, lenf bezlerinde gibi bezleri ve bu bezlerin hastalıklarını kapsar.

   Ne için ve nereden örnek alındı bu da önemli. Patolojinin hangi bölgeden istendiği de önemli.

   Tükürük bezleri ile ilgili bir durum olabilir.

   Sonuç olarak klinik ve radyolojik korelasyon önerilmesi (yani sizin radyolojik tetkikleriniz ile klinik muayeneniz ve bu patoloji sonucunun birlikte değerlendirilmesi önerilmiş).

   Bu patoloji raporunu bunu sizden isteyen doktorunuz diğer görüntüleme yöntemleri sonucunu bakarak, sizin öykünüzü dinleyerek değerlendirecektir ve sizden başka ek tetkikler isteyebilir veya kendisinin de çözemeyeceği bir durum ise size ilgili bölüme veya ilgili uzmana gönderebilir. Bunların yanı sıra geçirmiş olduğunuz enfeksiyonel bir hastalık da araştırılabilir. Bu durum iltihabi bir durum olabileceği gibi nodül, kistik bir oluşum gibi bir durum da olabilir.

   Yani bu biyopsinin nereden alındığı, neden istendiği, sizin şikayetinizin ne olduğu da önemlidir. Bu rapor sonucuna göre ya da başka ek tetkiklere göre bir süre takip edilmeniz gerekebilir.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolünüze gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Sema Aslan

  9 Ağustos 2016 at 17:30

  Merhaba,29 yaşındayım ve maalesef meme kanserine yakalandım kuyruk sokumuma metaztaz yapmış şuan metastaz olan bölgeye radyoterapi görüyorum aynı zamanda da hormon tedavisine başladık. Benim gibi dördüncü evreye gelmiş hastaların yaşama oranı ne kadardır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 13:51

   35 yaş altında meme kanseri oldukça nadir görülebildiği gibi aile öyküsünde meme kanseri olanlarda, sigara kullananlarda, sağlıksız beslenenlerde, sağlıksız yaşam tarzı olanlarda daha sık görülebilmektedir, bu nedenle ailesinde meme kanserli hastalık öyküsü olanların 25’li yaşlardan sonra senelik taramalarını yaptırmaları önemlidir.

   Bu tür durumlarda yaşama oranı biraz da hastanın yaşam tarzına ve hastanın güçlü olmasına bağlıdır, bu neden bu konuda net bir şey söylemek zordur. Yaşam oranı sağlıklı insanlarda bile tahmin edilemez zaten.

   Tedavilerinizin düzenli takip edilmesi, beslenme şeklinizin herhangi bir kısıtlama yok ise düzenli, sağlıklı ve dengeli olması, Düzenli egzersiz, düzenli yürüyüş, düzenli su tüketimi, zararlı olan tüm yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınma, düzenli yatıp düzenli kalkma gibi alınabilecek önlemler ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

   En önemlisi de umutlu olmaktır. Kanseri yenen birçok hasta vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 22. Ahmet

  23 Ağustos 2016 at 01:34

  Merhaba
  Hocam sag ve sol ayağım dizden aşagısı komple agrıyor.Benimle yatıp benimle kalkıyor.Agri hic gecmiyor.Topuğumda yanma oluyor ayakta durdugumda dizimi kendime dogru cekip oturdugumda felan. Sanki topuğumun içindeki kan kayniyor.Agri kesici kas gevsetici kullaniyorum fayda etmiyor. Kas gevsetici kullaninca sanki daha cok agriyor gibi. 4. yılın sonunda bel fitigi dediler. 5 gun ust uste 5 igne vuruldum. ilaclari kullandim bir gram iyilesme olmadi.ayak Baldirimda bazi şiş damarlar gozukuyordu varis olabilir dedi arkadaslar. doktora gittim varis var dedi . Corap aldim kullandim ilac aldim kullandim gecmedi tekrar gittim baska doktora sende varis yok kim dedi sana var diye dedi. Normal raporu verdi bana. Ordan umidi kestim. Kas agrisi dediler kaslarimi ölçtürdüm normal dediler.Yani ben nereye gittiysem herkes bisey dedi hocam. Ama kimse çare olamadi.Yururken felan yorulma felan yok.yuruken agri cok az. ama dinlendigimde durdugumda bir agri bir yanma off. Kan tahlilimde de hic bir sey cikmiyor hocam. Bana bir yol gosterin hocam allah rizasi icin
  yaşım 22 18 yaşından beri bu agrilari cekiyorum.
  Simdiden tesekkur ederim hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 22:47

   Anlattığınız durum sistemik bir hastalığın olabileceğini düşündürüyor.

   Bu tür durumlarda her seferinde farklı doktorlara gitmek yerine üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan ağrı polikliniklerine ya da romatoloji bölümüne gitmek ve ağrının nedeninin araştırılması daha doğru bir seçim olur.

   Gereksiz yere birçok ilaca maruz kalmış olabilirsiniz.

   Anlattığınız durum Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalık da görülebilir,

   Lenf bezi hastalıkları ile ilgili bir durum olabilir.

   Vitamin ve mineral eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı bir durum olabilir ve bu tür durumlar genellikle hematoloji, romatoloji gibi bölümlerde araştırılır.

   Plantar fasiit denilen topuk kemiğini ayaklara bağlayan bağ dokusunun enflamasyonu gibi bir durum olabilir, bu durum için fizik tedavi uzmanına gitmek daha uygun olur.

   Yine tarsal tünel sendromu posterior tibial sinirin üzerine yüklenen baskı veya sıkışma sonucu meydana gelen ayak tabanında karıncalanma, yanma, elektrik çarpması gibi hisler, ağrı gibi durumlar görülür ve bu tür bir durum beyin ve sinir cerrahisi uzmanlığında değerlendirilir.

   Huzursuz bacak sendromu olarak bilinen bir durumda da bu tür şikayetler görülebilir ve bu durumun da altında yatan bazı ciddi hastalıklar vardır veya bazı kişilerde hiç bir neden yoktur. Bu durum uyku bozuklukları alanında araştırılır.

   Bütün bunlar için ayrı ayrı bölümlere giderseniz her gittiğiniz doktor size şüphesi doğrultusunda ilaç verip gönderecektir, bu nedenle en doğrusu bir üniversite hastanesi gibi araştırma hastanesinde ve ağrı kliniğinde bu durumun araştırılması olur, çünkü başka türlü sadece hiç ilgisi olmayan ilaçlara maruz kalabilirsiniz ve bu durum sizin şikayetlerinizi geçirmekten çok mide ve bağırsak sisteminizi ilaçlar ile daha fazla bozmanıza ve daha birçok yan etkilere yol açar.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. şevval

  30 Ağustos 2016 at 11:11

  Merhabalar hocam benim midemin sağ kısmında ağrı oluyor o ağrı yayılıyor ve göğüs kafesime kadar geliyor bazen bacağım bile ağrıyor gögüsümün altındaki kemiğe dokundugumda acıyor neden oldugunu bilmiyorum ama ağrım her yere yayılıyor nedendir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ağustos 2016 at 14:59

   Bahsettiğiniz durum enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi fibromiyalji sendromuna (kas romatizması) bağlı da olabilir.

   Fibromiyalji sendromunda tüm vücutta yaygın ağrı ile beraber belirli vücut bölgelerinde hassasiyetlik de vardır ve bu duruma uyku bozukluğu, sürekli yorgunluk hissi, baş ağrısı, sabah sertliği, eklem çevresinde ağrı, spastik kolon ve buna bağlı mide kısmında ağrı olabilir, raynaud fenomeni, psikolojik bozukluklar da bu duruma eşlik edebilir.

   Romatoloji veya fizik tedavi bölümüne gitmenizde fayda var.

   Yine karnın sağ tarafında ağrı pankreatit (pankreas iltihabı), safra kesesi iltihabı, peptik ülser, gaz sıkışması, mide iltihabı, reflü hastalığı, karın zarı iltihabı, kalp kası veya kalp zarı iltihabı, göğüs zarı iltihabı, Chiliaditi sendromu, enflamatuvar bağırsak hastalığı, idrar torbası hastalıkları ya da enfeksiyonları, sistemik bazı hastalıklar gibi birçok durum veya hastalık karın kısmında ağrıya neden olabilir.

   Yine omurganın göğüs kafesi yakınındaki sorunları (omurga enfeksiyonu, omurga romatizması, omurga kanal darlığı veya omurganın herhangi bir yerinde fıtık oluşması gibi) bu tür ağrılara neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var, çünkü enfeksiyona bağlı bir durum ise kötü sonuçlara neden olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 24. zeynep

  12 Eylül 2016 at 08:07

  Hocam 3 yıl a yakın diz kapağında şiddetli ağrı var ödem demisler di hala geçmedi çok ağrıyor artık dayanamıyor um sebeb nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 21:53

   İyi bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var, çünkü 3 senedir geçmeyen ağrının altında yatan ödem dışında başka nedenler olabilir. Ödem oluşumunun da nedeni vardır. Yani durup dururken ödem oluşmaz genellikle. Daha derin tetkiklerin yapılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 25. özg

  2 Ekim 2016 at 20:21

  Merhaba annemin belinden itibaren ayağına kadar cok şiddetli ağrısı oluyorve dinmiyor.agrı kesici iğneler pek işe yaramıyor kemiklerinin agırdığını söyledi.yarın doktora görünecek ama kanserden korktuğum için bilgi almak istedim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:07

   Bel fıtığı, omurga romatizması, omurga enfeksiyonu, omurga kanal darlığı gibi omurgaya bağlı bir durum olabilir.

   Hem ortopedi hem de beyin cerrahi uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 26. Beyza

  3 Ekim 2016 at 00:40

  Hocam merhaba benim nişanlım 2009 senesinde kemik kanseri oldu ve ameliyatı gerçekleşti sağ ayağında dizinden aşağıya kadar inen protezi de var . Geçtiğimiz nisan ayında kontrolü vardı ve doktorları 6 ayda bir olan kontrollerini senede 1 e çıkardılar . Fakat çok endiseliyim tekrarlamasından dolayi . Bu durum tekrar eder mi . Kemik kanseri ölümcülmüdür. Atlatalı 7 sene oldu ama hala endiseliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 22:40

   Kemik tümörlerinin farklı tipleri vardır ve tiplerine göre tekrarlama riskinin olup olmayacağı değişebilir.

   7 senelik iyi bir takip 7 senelik takiplerde herhangi bir bulguya rastlanmadı ise bu durum tekrarlamayabilir, burada önemli olan sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı, düzenli doktor kontrolleri, moralin iyi olması ki stres sağlam kişileri bile hasta eder.

   Kemik kanserlerinden sonra takip araları önce kısa aralar ile sonrasında yılda bir şeklinde devam eder.

   Gereken durumlarda hastanın psikolojik destek alması da önemlidir.

   Yani sağlam kişilerde bile ne zaman kanser olunacağı, kanserin kötü huylu ya da iyi huylu seyredeği çok fazla kestirelemez.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 27. Ozge

  6 Ekim 2016 at 01:16

  Merhaba annem 53 yasinda sag ayagi agriyor doktora gittik meniskus yirtilmasi oldugunu soyledi ilac kulladik ama agrisi devam etti bu kez kemikte iltihap oldugunu fark ettiler onun icin de ilacvtedavisi gordu agrisi yone gecmedi ve yine doktora goturduk bu kez kireclenme oldugunu be dizden ayri bir kemik yapisi oldugunu soylediler suan ilaclarini kullaniyor ama agrisinda bir degisiklik yok ve bende acaba kemik kanseri olabilir mibdiye dusundum sizce oyle hir ihtimal var mi varsa ne yapamam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 22:02

   Menisküs yırtıkları travmatik olaylar, zamanla eklemin yıpranması veya doğumsal problemler sonucu meydana gelir.

   Normal menisküslerde dayanıklık sınırını aşan yüklenmelerde yırtık oluşabilir iken, diz ekleminin yıpranmasına bağlı meydana gelen yırtıklarda normal yüklenme ile de yırtılmalar oluşabilir.

   Yani kireçlenme kaynaklı ya da kemikteki şekil bozukluğuna bağlı menisküs yırtılması meydana gelmiş olabilir ve bu hasarlardan dolayı da iltihabi bir durum gelişmiş olabilir. Yani kısır döngü gibi bir durum şeklinde bu bozukluklar gelişmiş de olabilir.

   Bu kadar hasar oluştuktan sonra bu durum ilaçlar ile düzelmez ve cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Ayrıca bütün bu durumlar romatoid artrit gibi bir durumdan da kaynaklanmış olabilir.

   İyi bir ortopedi veya üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. nuriye nur çavdar

  26 Ekim 2016 at 11:55

  Merhaba, babaannem kanser olduğu ortaya çıktı doktorlar 10 senedir kanser olduğunu söyledi. 2 sene öncesine gelene kadar hiçbir problem yoktu ama geçen sene kafasında şişlik oluştu aşırı baş ağrısıyla birlikte doktorlar tümör var dediler tümörü aldılar ama ağrısı hala devam ediyor. kanser de son evresinde ve ne kanseri olduğu hala bulunamadı ne yapmamız gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 11:57

   Kafasında oluşan tümör başka bir organdan sıçramış olabilir ve bu tür durumlar üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan onkoloji bölümünde araştırılır ve takip edilir.

   Tümörün nereden sıçradığını henüz bulamamış olabilirler veya aldıkları tümör iyi huylu tümör, yağ kisti gibi bir durum olabilir ve yağ kistleri tam olarak çıkarılamadığında tekrarlayabilir veya geçirdiği ameliyata bağlı o bölgede ödem olmuş olabilir ve buna bağlı baş ağrıları devam ediyor olabilir.

   Eğer bir araştırma hastanesinde bu durum takip edilmiyor ise bir araştırma hastanesinde bu durumun takip edilmesi daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. cemlozler

  29 Ekim 2016 at 03:01

  4 yıldan buyana yüksek düzeyde kemik erimem mevcut; raporlu ilaclarımı kullanamadım ihmal ettim..Üniversite hastanesinde sintigrafi çekildi ve cok yüksek erime oldugu ifade edildi; heran kalçamın yada omurgamın kırılma riski oldugu söylendi..51 yaşımdayım; 20 yıldır günde tek öğün yemek 3 saat uyku ile yasadım..beslenmem olmadı..bazen 3 gün yemek yemediğim günler çok oldu..vaktim olmadı; vakit oldu yemek olmadı hepsi oldu mide sorunumdan dolayı yemem sakıncalı oldu vs.vs. bakımım cok ihmal oldu..uykusuzluklarım had safhada oldu..bazen günde 1 saat uykularla gecirdiğim anlar gunler haftalar oldu..1 ay önce 48 kilo olmama ragmen Koroner Anjiomda 2 damarım tıkalı cıktı ve 2 riskli ilaçlı stent takıldı..akciger kanamalarım var..2 kez mide kanaması gecirdim..kemiklerimde YANMA SIZI COK HİSSEDER OLDUM.. size soru sorma amaçlı yazmayı düsünmemiştim ama yorumlara ve soru cevaplara bakınca; SAMİMİYETLERİNİZE VE EMEKLERINIZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİM; ELLERINIZE EMEKLERINIZE SAGLIK..TESEKKURLER COK TESEKKURLER HİZMETLERİNİZ VE SAMIMIYETLERINIZ ICIN TUM KULLANICILAR ADINA BILGI ADINA TESEKKURLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2016 at 21:38

   Yanlış yaşam ve beslenme tarzınının size ne kadar zarar verdiğini, burayı ziyaret edenlere yardımcı olsun diye paylaşmış olduğunuzdan dolayı öncelikle teşekkürler.

   Evet maalesef kendinizi ve sağlığınızı çok ihmal etmişsiniz, ancak sağlıklı beslenmeye çalışarak, mümkün olduğunca yürüyüş yaparak, yeterli uykunuzu uyuyarak, eğer sigara, alkol kullanımı var ise bırakmaya çalışarak eski sağlığınıza dönmek mümkün olmasa da daha fazla hasar oluşmasını engel olabilirsiniz.

   Tek öğün yemek asla hiç kimse için doğru değildir. Öğünler az ve en azından 4 öğün olmalıdır veya az ve sık beslenme şeklinde 6 öğün.

   Kaç yaşında olursak olalım uykumuz en az 6-8 saat olmalıdır.

   Damar tıkanıklığı çok zayıf kişilerde de olabilmektedir (özellikle sigara, alkol kullanımı, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam söz konusu ise).

   Yaşadığımız ve hayatta kaldığımız sürece hiç bir şey için geç kalmış sayılmayız (yeter ki sağlıklı ve doğru beslenmeyi, zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmayı, düzenli uyumayı, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmayı ihmal etmeyelim).

   Sağlıklı ve dengeli beslenerek, düzenli egzersiz ve yürüyüş yaparak ve azimli olmayı seçerek kanserden kurtulan hastalar vardır, kazalar sonucu felç kalmasına rağmen ayağa kalkabilen hastalar vardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi ihmal etmemeniz önemlidir, yapabiliyorsanız düzenli yürüyüş yapmayı ihmal etmemeniz önemlidir, sağlıksız ve zararlı yiyecek ve içecekler yerine sağlıklı ve faydalı yiyecek ve içecekler ile beslenmeniz önemlidir, uyku saatlerinizi düzenlemeniz önemlidir (yeter ki vaz geçmeyin).

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 30. Aysun

  8 Kasım 2016 at 01:37

  Merhabalar Hocam Kolay Gelsin. Hocam Ben Urtıker Dıye Bır Rahatsızlık Gecırdım Ve Bu Hastalıkta Ayaklarrıım Belırlı Bır Sure Tutmadı 3 gune yakın 2009 yılındaydım o hastalıktan berıdır ayaklarımda agrı var bır işe gırdım calıstım 8 bucuk saat ayaktaydım 1 saat yemek desek 7 bucuk saat ve eve vardıgımda yuruyececek halde oluyordum tuvalet ıhtıyacımı bıle zorla karsılıyordum zaten artık ayaklarımdan dolayı calısmıyorum ve 2 once dugune gıttım 13 cm topuklu ayakkabı gıydım ve ben suan bır merdıven ınıp cıkamıyorum yuruyemıyorum daha once ortopedıye gıttıgımde bana bırseyınız yok psıkıyatrıye gorunun dedı ben bunu reddettım cunku bunlar 1 ayda bır tekrarlanan bırsey ve bana egzersız verdıler ben 500 metre yyurusem gece ızdırap oluyor bu normal ayakkabıda olsa ben bu sekıldeyım nere gıdeyım hıcam bolum olarak bakın suan 3. Kas gevşetici ve ben hala agrıdan uyuyamıyorum bu arafda dugun dısında topuklu ayakkabı gıymıyorum yıne aynı yıne aynı hep aynı saglıcakla kalın ..

 31. Aysun

  8 Kasım 2016 at 01:38

  Bu arada yasım 23

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 11:43

   Ürtiker aniden ortaya çıkan kaşıntı anlamında da değerlendirilir ve bu durum kronikleşebilir de.

   Kronikleşen ürtiker (yani 4-6 haftadan fazla süren) veya tekrarlayan ürtikerin daha ciddi nedenleri olabilir ve bu durumun nedeni alerji immünoloji ya da deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması önemlidir.

   Kronik ürtikere neden olan faktörler arasında tiroid hastalıkları, kollojen doku hastalıkları, otoimmünolojik hastalıklar, genetik yatkınlık, böcek ısırıkları, bağırsak kanseri, akciğer kanseri, lenfoma, lösemi gibi kötü huylu hastalıklar, bazı ilaçlar, sinüzit, safra iltihabı, diş iltihabı, gastrit, peptik ülser, helikobakter pilori, bademcik iltihabı, hepatit gibi enfeksiyonel hastalıklar, hayvan alerjisi, güneş alerjisi, polen alerjisi, sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit, jüvenil romatoid artrit, lupus eritematozus, serum hastalığı gibi nedenler vardır.

   Daha birçok hastalık kronik kaşıntıya (ürtikere) neden olabilir.

   Romatoid artrit, jüvenil romatoid artrit gibi sistemik hastalıklar hem ayak ağrınızın hem de ürtikerin nedeni olabilir.

   Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji ve/veya endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekir ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Romatolojik bir hastalık bakımından araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. selim

  12 Kasım 2016 at 16:21

  Merhaba sol kalçamda leğen kemiğinde hareketle oluşan bir sancı oluyor yataktan kalkmam zor oluyor vede cok yavas hareket etmem gerekiyor hizli kalkarsam siddetli bir sancı giriyor hareketsizken agri yok.Kalkinca bazen aksiyorum ve ilk basta hemen duzgun yuruyemiyorum elimle sancinin girdiği bölgeye iyice bastirinca orada birsey var gibi sert degil damarimsi gibi ve yağ sertliginde bisey.Son zamamlarda sırt ve göğsümede zaman zaman agri giriyor.Gögsun orta hizasinda bogaza yakin bolgede uzerine bastirmayla aciya sebep olan saga sola donerken kalkarken egilirken bazende nefes alirken olusan bi agri oluyo sirtimdada agri oluyo gogus kafesim agrirken genelde be hapsurma tetikliyor bazen bazen nefes darligida oluyor ama ondanmi bilmiyorum tuvalette uzun sure oturunca sag ayagim uyusuyo bugun dizime kdar genisledi uyusan alan ve uyusan ayagim sadece uyusmakla kalmiyo felc gibi hareket etmiyor bi kac dakika suruyor.Belki baglantisi vardir diye hepsini yazdim kalp akciger vede romatizmal durumlari tanidan dislarsak bu durum ne olabilir 27 yasindayim kalça sorunum 5 aydir suruyor fiziksel olarakta 5 ayda kendimi yaslanmis hissediyorum.Kan tahlillerim normal gorunuyor crp sedim hemogram vs.idrarda normal gibi.Sakroileit tanim var a.s ve reaktif artrit olasi gibi ama durumum akut basladi öncesinde idrar yolumda prostatiti yada prostat buyumesini andiran devamli mezi meni akintisi idrarda tam bosalamama kesik idrar bazen yanma gibi belirtiler vardi doktor prostatta makineyle bakinca bi sorun gormedi ama o sirada sikayetler kaybolmustu idrar yolunda.Ote yandan alt disimde bi agri oluodu panaromik rontgen cekindim sorun gorunmuyor ama agrinin disten degil yanagin icinde olusan bi kitleden.oldugunu dusunuyorum ordada kalcamdakine benzer bisey var yanaktaki bastirinca cokuyo durumum ne olabilir doktorlar farketmiyo elle muayenede kalcadaki kitleyi sadece ben hissediyorum kemige bastirarak baya dipte yani

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 18:39

   Öncelikle teknik arızadan dolayı gecikmeli verilen cevaptan dolayı özür dilemekle birlikte, 10-20 kasım arasında stenin alt yapısına bağlı teknik bir arıza olmuştur ve bazı yorumlar cevaplanmasına rağmen cevaplar otomatik olarak silinmiştir. Bazı yorumlar ise hem gelen yorumlar hem de cevaplanan yorumlar şeklinde silinmiştir, bu nedenle bu tür aksamalar olmuştur.

   Sakroileit tüberküloz enfeksiyonuna bağlı, bruselloz enfeksiyonuna bağlı ve ankilozan spondilit olarak bilinen omurga romatizmasına bağlı oluşabilen bir durumdur.

   Sizde hem sakroileit teşhisi konulmuş hem de ankilozan spondilit teşhisi konulmuş ise sakroileit ankilozan spondilit nedeni ile gelişmiş olmalı ve ankilozan spondilit bir kez başladıktan sonra takip altında tutulması gereken romatizmal bir hastalıktır.

   Göğüs bölgesi ağrıları, nefes darlığı, bel ağrısı, kalça ağrısı, diz ağrısı gibi şikayetler ankilozan spondilit hastalarında görülebilen şikayetlerdir.

   Bu hastalık üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji bölümünde fizik tedavi, ortopedi, romatoloji gibi uzmanlıklar tarafından takip edilir.

   Bu hastalık için her yıl 1 ay kadar fizik tedavi bölümünde yatılı tedavi görmek gerekebilir.

   Burada yaptırılan egzersizlerin akut dönem geçtikten sonra evde de düzenli şekilde yapılması gerekir.

   Ankilozan spondilit düzenli tedaviler ve takip gerektiren bir hastalıktır.

   Ankilozan spondilit için belli aralıklar ile fizik tedavi görmek gerekir.

   Bu durum omurganın diğer enfeksiyonel hastalıklarından iyi ayırt edilmelidir.

   Bu hastalıkta tedavi ve takipler yaşam boyu devam ettirilir, yani bir kez tedavi oldum geçti demek ağrılarınızı ve diğer şikayetlerinizi azaltmaz. Fizik tedavi bu hastalığın vazgeçilmezidir.

   Ankilozan spondilit genellikle 30’lu yaşlarda ortaya çıkar.

   Doktor kontrolleriniz ve tedavileriniz önemlidir, aksi taktirde bu durum daha da kötüye gidebilir.

   Yine bu durumun enfeksiyon sonrası gelişen Reaktif artrit olma olasılığı da vardır, fakat göğüs ağrıları, nefes darlığı, bel ağrıları gibi şikayetler ve bu kadar uzun sürdüğü için ankilozan spondilit olma olasılığı daha yüksektir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 33. Alev

  15 Kasım 2016 at 20:37

  Merhaba
  Kanda hangi isimle tetkik edilir
  Meme
  Rahim
  Kemik kan vericem yardimci olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:00

   Kemik kanseri teşhisinde rutin kan testleri yapılır. Kesin teşhis için Fizik muayene, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kemik iliği biyopsisi, kemik tarama gibi tetkikler de gerekir.

   Meme kanseri tanısında Mamografi, klinik meme muayenesi, kişinin kendi kendine yapacağı meme muayenesi, manyetik rezonans görüntüleme, meme ultrasonu gibi tetkikler kullanılır. Diğer tetkikler meme kanseri şüphesi taşıyor ise son olarak meme biyopsisi yapılır. Kan testleri ile meme kanseri var demek zordur.

   Rahim kanseri, rahim ağzı ve endometrium kanseri şeklinde değerlendirilir. Rahim ağzı kanseri teşhisi için jinekolojik muayene ve smear testi ve rahim ağzından alınan bir parçanın biyopsisi gerekir.

   Endometrium kanser teşhisi için de yine iyi bir jinekolojik muayene, endometrial biyopsi veya kretaj yoluyla alınan bir doku parçasının patolojik olarak incelenmesi gibi tetkikler yapılır.

   Yani kan testleri tam kan sayımı şeklinde yapılır genellikle, fakat bunlar ile kanser varlığını tespit etmek zordur. Kan testleri her türlü teşhisi koymak için yeterli olsaydı diğer tetkiklere gerek duyulmazdı.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 34. hikmet

  22 Kasım 2016 at 21:39

  hocam merhaba annemin 2-3 aydır sağ kolunun üst tarafında ağrı var parmakla filan koluna bastığımızda ağrımıyor ancak kolunu çok yukarıya kaldırdığında sağ kolunun üzerinde uyudukta sağ kolu ile bir şey kaldırdığında yada sağ kolunu aniden kullandığında filan ağrıyor görünürlük te şişlik yada ele gelecek bir madde yok kolda,annem hep kemiyim ağrıyor gibi diyor hiç ağrıkesici kullanmıyoruz ve ağrı zaman zaman kendiliğinden geçiyor sizce ne yapmamız gerek ? doktora ne zaman gidelim ? kemik kanserini duydum ama kolda şişlik yada başka bir şey yok normalde kolun ağrıması icin haraket etdirmesi filan gerekiyor,bu arada annem 52 yasında lütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:55

   Kolunu yukarı kaldırdığında ağrı arttığına göre bu durum daha önceki yıllarda kas yırtılması olmasına bağlı veya yakın zamanda annenizin fark etmediği kas yırtılmasına bağlı olma ihtimali vardır. Yine tendon iltihabı, tendon kopması, tendon zedelenmesi gibi durumlar da bu tür ağrılara yol açabilir. Bu durum için bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Yine bu durum sinir iltihaplanması da olabilir ve bu durum için beyin sinir cerrahisine gitmek gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 35. Pakize

  25 Kasım 2016 at 00:02

  İyi geceler hocam benim oğlumun 3 ay önce ayak baş parmağının tırnağı demire sıkışma nedeni ile düştü 2hafta öncesine kadar herşey normaldi 2 hafta önce tırnak çıkması gereken parmaktan kenarları mor değişik birşey çıktı üniversite ye görürdük ilaçlı emar çektiler ve kemik yapısı ndan şüphelendiler sonuçlar daha çıkmadı bu durum beni korkutuyor sizce ne olabilir oğlum 10 yaşında şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Kasım 2016 at 17:00

   Tırnak ezildikten sonra o bölgedeki kemiklerde kırılma olmuş olabilir, bu yaralanan bölgede enfeksiyon gelişmiş ve kemiğin çürümesine sebep olmuş olabilir.

   Geçirilen yaralanmadan sonra doktora gitmemişseniz enfeksiyon kapmış olabilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız ve geçmiş olması dileğiyle.

 36. nadide

  2 Aralık 2016 at 00:19

  hocam öncelikle biz hastaları aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum sağ olun varolun. Benim sıkıntım özellikle geceleri nüks eden sırt ve kemik ağrısı var sürekli bir kaşıntımda var kemik ağrısı içn gittiğim doktor d vitamini sadece 6 altı deyip ağrımı vitamin eksikliğine bağladı başka tetkike gerek yok dedi .bu şikayetlerin altında yatan ciddi hastalık olabilirmi alerjik astımımda var tekrardan doktora gitmelimiyim .veye hangi bölüme gitmeliyim değerlendirmenizi rica ediyor saygılar sunuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 14:32

   Özellikle geceleri uykudan uyandıracak derecede olan ağrılar romatizmal hastalıklara bağlı olabileceği gibi kemik ve kan kanseri belirtisi de olabilir.

   Ankilozan spondilit (omurga romatizması) özellikle geceleri ağrı yapabilir.

   Hem sırtta hem de vücudun diğer bölgelerindeki kemiklerde (bacaklar gibi) ağrı var ise bu durumun ankilozan spondilit olma ihtimali vardır ve bu tür ağrılar uzun süre devam ettiğinde araştırma veya üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde araştırılması gerekir.

   Yine myofasyal ağrı sendromunda da bu tür ağrılar olabilir.

   D vitamini eksikliği olup olmadığını anlaması için kan testleri yapması da gerekebilir. D vitamini eksikliği de yaygın vücut ağrılarına ve neden olabilir.

   Astımın akciğere zarar verip vermediğinin kontrolü için göğüs hastalıkları uzmanına da gitmeniz gerekebilir.

   Klinik muayene bulgularına ve hastanın anlattıklarına göre de bu teşhisi koyabilirler.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Esma gülen

  4 Aralık 2016 at 02:07

  Merhaba hocam 34 yaşındayım.benim sorunum yaklaşık 5 yıldır özellikle 3.4 ayda bir sol kalça ve bel tarafımda tutulma, bacağıma ayak bileğime yani sol bacağımda dolaşan ağrı çekilme ve kasılma oluyor.ve zaman zaman bi kaç saniye süren dolaşan ağrılarım.bu genel duruö 10 gün içinde rahatlıyor ve ağrı tutulmalarım geçiyor.gece uyurken beni rahatsız etmiyor. Sabah tutulma ile biraz zorlanarak kalkıyorum sadece. Tüm kansayımı teslerimi yaptırdım hepsi ortalaması iyi.artı olarak romatizma testinde hafif pozitif sonucu çıktı..beni endişelendiren herhangi bi kemik vs. tümör belirtisi bu durumlarda olurmu. Ayrıca bu konuda fizik tedavi uzmanınamı beyin sinir cerrahisi uzmanınamı yönlenmem gerekli. Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2016 at 15:28

   Anlattığınız durumun omurga romatizması olarak da bilinen (ankilozan spondilit) durumu olma ihtimali yüksektir.

   Ankilozan spondilit iltihaplı romatizma hastalığıdır ve tam da sizin anlattığınız gibi şikayetlere neden olur ve genellikle 30’lu yaşlarda başlar.

   Bu hastalığın teşhisi üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde veya fizik tedavi bölümünde çeşitli araştırmalar yapılarak konulur.

   Bu durum birkaç uzmanlığı (romatoloji, fizik tedavi, beyin cerrahisi, ortopedi ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlıkları gibi) ilgilendirir.

   Ağrının kalça kısmında yoğunlaşması ankilozan spondilite bağlı gelişen sakroileit oluşumundan kaynaklanabilir ve bu durumun tedavisi önemlidir.

   Ankilozan spondilitin kesin teşhisinin konulması için omurga enfeksiyonlarından da ayırt edilmesi önemlidir, bu nedenle araştırma alanında bu durumun araştırılması gerekir, çünkü omurga enfeksiyonları ilerleyici ve kalıcı sakatlıklara sebep olabilen durumlardır.

   Ankilozan spondilitin şifa verecek bir tedavisi yoktur fakat senede 1-2 kez bir ay kadar fizik tedavi görmek, bu bölümde verilecek ilaçları düzenli kullanmak, yaşam tarzı değişiklikleri ve fizik tedavide gösterilen egzersizlerin yaşam boyu düzenli olarak evde de yapılması bu ağrıları hafifletir ve hastalıktan daha az etkilenmek bu şekilde mümkün olur.

   Araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Sağlık dileğiyle.

   • Esma gülen

    11 Aralık 2016 at 01:27

    Tesekkur ederim ilginiz için.ilaçlı mr çektirdim sonuçlarını ileticem size

    • Esma gülen

     13 Aralık 2016 at 23:58

     Merhaba lomber mr raporumu yorumlarsanız sevinirim
     Lomber londoz düzleşmiştir.lomber vertebra korpus yükseklik ve sinyal intensiteleri doğaldır.
     T12,L1,L2 ve L4 vertebralarda hemanjiomlar izlenmiştir.
     L4-L5 S1 lomberdisklerin sinyal intensitesi dejeneresyona sekonder T2 ağırlıklı kesitlerde azalmıştır
     L3_4 intervertebral diskinde anterior epidural yağlı dokuyu parsiyer oblitere eden,anlamlı dural keseve kök baskısı oluşturmayan diffüz bulging izlenmiştir bileteral nöral foramenler açıktır.
     L4-5 intervertebral diskinde anterior epidural yağlı dokuyu oblitere eden, dural keseyi anteriordan ve kanal içinde sağ L5 köküne bası oluşturan diffüz bulging yanı sıra santral sağ mediolateral protrüzyon izlenmiştir.Bilateral nöral foramenler inferiodan daralmıştır.
     L5_S1 intervertebral diskinde anterior epidural yağlı dokuyu oblitere eden, dural keseye sol anterior dan bası oluşturan diffüz bulging yanı sıra geniş tabanlı posterior protizyon izlenmiştir bileteral nöral foramenler solda daha belirgin olmak üzere inferiodan daralmıştır..
     Osseospinöz kanal çapı fizyolojiktir
     Spinal kord L1 seviyesinde kauda equina olarak sonlanmakta olup kökler simetrik ve serbesttir..

     IVKM sonrasında patolojik konstrat madde fiksasyonu saptanmıştır….

     Yorumlarsanız sevinirim hayırlı çalışmalar

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      16 Aralık 2016 at 15:11

      Lomber lordoz düzleşmesi izlenmiş, lomber lordoz bel ağrısından dolayı omurga çevresindeki adalelerin spazmına bağlı düzleşebilir. Lomber lordoz bir hastalık değil bel ağrısı nedeni ile çekilen grafilerde elde edilen bir bulgu olarak kabul edilir.

      Omurga kemiğinin orta kısmında (torasik bölgede) ve bel kısmında (lomber bel bölgesi) hemanjiomlar izlenmiş gibi görünmekte, hemanjiomlar omurgayı en sık tutan iyi huylu damar kitleleridir ve genellikle sırt ve bel omurlarını tutar. Çok fazla şikayete neden olmayan hemanjiomlar takip edilir fakat ciddi şikayetlere neden olan (omurilik kanalında daralmaya ve çökmeye neden olan) hemanjiomlarda cerrahi ve ışın tedavisi gerekebilir. Sizdeki bu durum sinir basısı yapıyor gibi görünmekte, ancak bu durum beyin cerrahisi tarafından değerlendirildiğinde ve sizdeki şikayetlere göre değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir.

      Tüm bu oluşumlar sadece kanalın daralmasından dolayı veya omurgadaki dejenerasyondan dolayı olabileceği gibi, bu dejenerasyona sebep olan durumun sebebi hemanjiomlar olabilir. Omurga enfeksiyonları (ör,tüberküloz spondilit gibi) olabilir, çünkü hemanjiomlar tüberküloz sipndilit ile karışabilir, bu nedenle bunların ayırıcı tanısı da önemlidir.

      Raporunuz ile birlikte doktor kontrollerini ihmal etmemeniz doğru olur, eğer gittiğiniz doktorda sonuç alamazsanız üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesine başvurmanız önemlidir.

      Bu bozukluklara tam olarak neyin sebep olduğunun araştırılması önemlidir, buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü altta yatan asıl etkenin ne olduğu ve hastanın öyküsü, şikayetleri, muayene bulguları da bu durumun netliğini belirleyen faktörler arasındadır.

      Araştırma önemlidir.

      İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 38. haluk

  5 Aralık 2016 at 03:53

  hocam yaklaşık 3aydır iki dirseğimde ağrı var herhangi bir şiklik yada kızarıklık yok nedeni ne olabilir acaba ?teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 11:44

   Kollarınızı aşırı kullanıyorsanız, herhangi bir travmatik olay hatırlamıyorsanız bu durum tenisçi dirseği olarak da bilinen rahatsızlık olabilir.

   Tenisçi dirseği için daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/tenisci-dirsegi-nedir-tenisci-dirsegi/

   Bunun dışında bursit (bursa iltihabı), artrit (eklem iltihabı) gibi durumlar da dirseklerde ağrıya neden olabilir.

   Bildiğiniz bir travmatik olay yaşamamışsanız, bu ağrılar uzun süredir devam ediyor ise vakit kaybetmeden bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 39. Elif

  5 Aralık 2016 at 23:21

  Merhaba hocam benim yaklaşık 1 aydır kemik ağrılarım var diz kapagim ve kalça kemiğim de düzensiz bi şekilde ağrılar giriyor ve geçiş süreci oldukça uzun sürüyor ilk başlarda ağrı kesici iğnelerle geçen ağrılarım şuan geçmek bilmiyor ve yürümeyi engelliyor sizce kemik kanseri olma olasılığım var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 00:50

   Bu durum romatizmal bir ağrı olabilir. Osteoartrit (kireçlenme) ve romatoid artrit gibi durumlar bu tür ağrılara neden olabilir.

   Priformis sendromu hem kalçada hem de bacağa yayılan ağrı şeklinde ağrılara neden olabilir.

   Torakenterik bursit kalçada ve dize yayılan ağrı şeklinde ağrılara sebep olabilir.

   Femoral sinir ağrısı kalçada ve bacaklara doğru yayılan ağrılara neden olabilir.

   Bu durumun araştırılması için romatoloji bölümüne ya da üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan ağrı kliniklerine gitmeniz faydalı olabilir.

   Omurgaya bağlı; omurga romatizması, omurga enfeksiyonu, omurga kanal darlığı, bel fıtığı gibi durumlar olabilir.

   Tendon iltihabı gibi bir durum olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Ibrahim

  6 Aralık 2016 at 22:40

  Hocam, 12 yaşındaki kızımın bacakları caprasikti, ortopedi uzmanına götürdük, iyi huylu bacak tümörü dedi. Bişey yapmaya gerek yok dedi.bişey yapmayalım mi? Takip olması mi gerekir? Tşk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 18:03

   İyi huylu kemik tümörleri kanser olmayıp sadece oluştukları bölgede soruna neden olurlar. Kötü huylu kemik tümörleri kanser olarak değerlendirilir.

   İyi huylu tümörlerinden olan kemik kistleri de çocuklarda ve gençlerde sık görülür.

   Kemiklerdeki gelişim bozukluğu ile kendini gösteren küçük fibröz bağ doku tümörleri de iyi huylu tümörlerdendir.

   Kemik tümörleri her yaş grubunda görülse de genellikle gençlerde ve boy atma döneminde görülür.

   Kızınızdaki tümörler iyi huylu kıkırdak tümörü de olabilir.

   Kemik tümörleri teşhisinde kemik sintigrafisi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılır. Şüpheli olgularda kemik biyopsisi yapılabilir.

   Eğer endişeliyseniz kemik ve metabolizma hastalıkları alanında değerlendirme için bu bölüme gidebilirsiniz.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü iyi huylu kemik tümörleri de tiplerine göre, çocukta neden olduğu şikayetlere göre, şekil bozukluğunun derecesine göre, yayılma ihtimalinin olup olmadığına göre değerlendirilir genellikle.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 41. tuğçe

  22 Aralık 2016 at 14:21

  Oncelikle merabalar ben yirmi üç yaşındayım kondrosarkom hastasıyım üç ay önce en büyüğünü aldılar fakat sağ legen kemiğinde kalça kemiğinde bayağı çok iki omuz ve dizlerimdede olduğu soylenildi üç ayda bir pet ve emar çekiniyorum sizce riskli bir hastasıyım cocuk sahibi olmamda bir sakınca olurmuv önce hapis kemidte denildi amelyatya dışında olduğunu soyledi doktorum kemik üzerinde olması daha tehliki değilmi dort santim denildi amelyatta n sonra doktorum çok büyüktü dedi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:57

   KONDSARKOMLAR, kıkırdak dokusu üreten kondrositlerden köken alan bir kemik tümörüdür. Kondsarkomlar 30 yaşından önce nadir görülür. Hastalığın benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) ayrımı için klinik muayene bulguları ve radyolojik bulguların çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

   Doktorunuz kötü huylu olmadığını söylemiş, patoloji raporu temiz gelmiş olmalı. Zaten ameliyat sırasında da tümörün yayılımı ve kemiği ne kadar etkilediği anlaşılabilir genellikle. Ameliyatı yapan doktorunuz bu konuda deneyimli ise size söyledikleri doğrudur büyük ihtimalle.

   Bu durum tümörün tipine göre de değişir, çünkü kondsarkomlar da kendi arasında sınıflandırılır.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız önemlidir. Kontrollerin ihmal edilmemesi önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 42. Sude

  23 Aralık 2016 at 01:30

  Iyi aksamlar, benim annemin kolunda 20 senedir yag bezesi var 1 yildir agri ve buyume yapti emar cekildi doktorlar kotu huylu tumor olabilir dedi ama onceleri hep yag bezesi diyolardi simdi kanser olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 14:22

   Yağ bezesi (lipomlar) cilt altında sık görülen iyi huylu yağ tümörleri genellikle herhangi bir müdahale gerektirmez. Fakat lipomların da farklı tipleri vardır ve tiplerine göre kötü huylu hastalığa dönüşüp dönüşmeyeceği değişebilir, bu nedenle takip edilmesi önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 43. Aydin

  25 Aralık 2016 at 19:03

  Sol dirseğim ve sol ayagimda iki aydır fazla rahatsızlık vermesede kemik ağrisi var. kontrol için nereye basvurmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 12:16

   Hem dirsekte hem de ayakta olduğuna göre bu ağrı tendinit (tendon iltihabına) bağlı ağrı olabilir, yine kemik iltihabına bağlı olabilir, kas sorunlarına bağlı olabilir, sinir sıkışmasına bağlı ağrı olabilir, sinir iltihabına bağlı ağrı olabilir, damar iltihabına bağlı ağrı olabilir, romatizmaya bağlı artrit olabilir.

   Yine bu ağrılar sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir. Kemiğin kötü huylu bir hastalığına bağlı olabilir.

   2 aydır ağrı olduğu halde doktora gitmeyi geciktirmişsiniz. Bu tür uzun süren ağrılar vücutta bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir genellikle. Bir ağrı bir haftadan uzun sürüyor ve evdeki basit yöntemlere rağmen geçmiyor ise mutlaka doktora gidilmelidir, ayrıca ağrıyı geçirmek için sürekli bir şeyler denemek veya ağrı kesiciler kullanmak ağrıyı baskıladığı için altta yatan asıl etkenin ortaya çıkmasını geciktirebilir ve kötü huylu bir hastalığın teşhisi gecikebilir, bu nedenle 3 günden, bir haftadan fazla süren ağrılarda mutlaka gecikmeden ilgili bir bölüme gitmek gerekir.

   Ortopedi, fizik tedavi bölümlerine başvurulabilir fakat romatizmal bir duruma bağlı ise romatoloji bölümünde araştırma gerekir.

   Ortopedi ve fizik tedavi gibi uzmanlıklardan sonuç alamazsanız veya sizi ikna etmezler ise romatoloji, kemik ve metabolizma hastalıkları gibi araştırma bölümlerine gitmeniz faydalı olur. Sinirsel ve damar sorunlarına bağlı durumlar beyin cerrahisi ve damar cerrahisi alanında araştırılır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 44. Aynur

  4 Ocak 2017 at 23:10

  Hocam sitenizi tesadüfen buldum, bizlere yardımcı olmaya çalıştığınız için de çok teşekkür ederim.Annem 50 yaşında ve birkaç senedir sağ göğsünün altında bir ağrısı vardı. (Onun deyişiyle açık yaraya dokunuyormuş gibi acıyor) Farklı birçok hastanede çeşitli bölümlere gitti; sinir ucu iltihabı, adele ağrısı, zona, karaciğer yağlanması, safra kesesi çamuru, psikolojik vb. birçok teşhis konuldu, boş yere ilaçlarını içti. Boş yere diyorum çünkü annemin ağrıları azalmadı çoğaldı.Sağ göğsünün altındaki şikayeti sırtına yayıldı ve sol göğsünde hiç belli olmazken sağ göğsünün damarları belirginleşti.Otobüste bile arkasına yaslanamıyor, misafirlerin yanında oturamıyor, gece sağ tarafına dönemiyor.Hocam yıllardır doktor doktor gezdiği için annemin umudu kalmadı, biz de anlamadığımız için çok üzülüyoruz. Kan tahlilleri temiz çıktığı için doktorlar kemiklerine bakmıyorlar ama biz kemik kanserinden şüpheleniyoruz. Erken teşhis hayat kurtarır derken, bir gün geç kaldığımızı öğrenmek istemiyoruz. Kemik kanseri şüphemiz hakkındaki görüşlerinizi ve bunun için hangi bölüme gitmemiz gerektiğini paylaşırsanız çok mutlu olurum. SAĞLICAKLA…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ocak 2017 at 01:09

   Anlattığınız durum oldukça karışık. Gittiğiniz bölümler de önemli.

   Sinir ucu iltihabı denilen durum zona hastalığıdır.

   Karaciğer yağlanmasının kesin teşhisi için ultrasonografi, emar, BT ve biyopsi gibi yöntemler kullanılır ve gastroloji doktoruna gitmek gerekir. Karaciğer yağlanmasında sağ üst kadranda ağrı ve hassasiyetlik vardır.

   Safra kesesinde çamur, safra kesesi taşı oluşumun başlangıç evresidir. Safra kesesi çamurunda genellikle bir belirti görülmez, ancak görülen belirtiler arasında sağ üst kadranda ağrı, sırta vuran ağrı, sarılık, bulantı, halsizlik, şişkinlik, hazımsızlık gibi belirtiler vardır.

   Göğüs damarlarında belirginleşme hormonal sebeplere bağlı olabilir. Yakınlarda menopoza girmiş ise buna bağlı da olabilir.

   Paget hastalığı olabilir. Memenin kötü huylu bir hastalığı olabilir. Şimdiye kadar mamografi çekilmedi ise çekilmesi ve genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan kemik ve metabolizma hastalıkları alanında kemik ile ilgili problemler araştırılır. Gittiğinizde şimdiye kadar gittiğiniz uzmanlıkları, kullandığı ilaçları, hastanın şikayetlerini, aile öykünüzü eksiksiz anlatmak için not etmeniz faydalı olur.

   Farklı farklı doktorlara gitmektense araştırma bölümüne gitmek tabii ki daha doğru olur. Burada araştırılır ve neden bulunmaya çalışılır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Aynur

    10 Ocak 2017 at 22:41

    Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Kemikte paget hastalığını araştırdım ve çoğu belirtisi mevcut. Sizin hangi hastanede çalıştığınızın ve branşınızın bilgisini almamız mümkün mü? Sitede bu konuda bir bilgi göremedim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Ocak 2017 at 19:38

     Her hastada her belirti olmayabilir veya benzer belirtiler illede o hastalık var anlamına gelmez.

     Kemiğin Paget hastalığı nedeni ile bel ve sırt ağrısı çeken hastalara genellikle bel fıtığı gibi farklı teşhisler konulabilir ve gereksiz ilaçlar kullanılabilir. Kemiğin Paget hastalığı genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Bu durum iyi araştırılmalı ve gereken tedaviler uygulanmalıdır, aksi taktirde ilerleyici deformitelere sebep olabilir.

     Paget hastalığında kronik ağrı en sık görülen belirtidir. Kan testlerinde bazı değerler genellikle normaldir. ALP düzeyindeki artış, kemi sintigrafisi, tutulan kemiğin biyopsisi tanıda yol göstericidir. Yani bu hastalığın tanısı kolay konulmaz bu nedenle hastalık ilerler ve kemiklerde şekil bozuklukları oluştuktan sonra hastalık tanınabilir.

     Bu hastalıkta kafatası deformiteleri, işitme kaybı, kemik kırıkları, yüksek debili kalp yetmezliği, gut gelişimi, hiperkalsüri, üriner sistem taşları, osteosarkom, fibrosarkom ve kondsarkom oluşumu ve başka komplikasyonlar görülebilir.

     Genel cerrahi, onkoloji veya romatoloji bölümüne gitmeniz gerekir. Vakit kaybetmemek önemlidir.

     ”Buradan hastalıklar hakkında bilgi verilmektedir ancak herhangi bir teşhis ve tedavi önerilmez”.

 45. Dilara dal

  25 Ocak 2017 at 23:49

  Hocam benim tıbia proksismal kısımda bi tümör oluşmuş şans eseri röntgende bulundu hiç bir sıkıntı olmadı hiç agrım olmadı bir mr da low grade kondosarkom dendi kalam sintigrafi osteoid osteoma bt de de iyi huylu çıktı ama biyopsiye gerek yok dediler 6 ay takip yapıyorlar ama sumson bi kaç gündür geceleri uyusuyır agrıyor uyutmuyor doktorum dedi sıkıntı olursa gelmdirek alırız biyopsiye yollarız orayıda açmışken temizleriz napacagımı bilmiyorum cerrahi düşünmelimiyim bunarada bir yıldır büyüme hiç yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:48

   Doktorunuza gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   İyilik dileğiyle.

 46. İkiçocukannesi

  30 Ocak 2017 at 20:40

  Merhaba crp ve sedimendasyon normal çıkmasına rağmen kemik kanseri riski var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 01:34

   Kemik kanseri teşhisinde tanıya ulaşmak için hastanın öyküsü, röntgen filmi, kemik sintigrafisi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemler ve şüpheli vakalarda ve kesin tanı ve tümörün cinsini belirlemek için kemik biyopsisi gerekir.

   Bu tür bir şüphe ve kemik kanseri belirtileri varsa kemik ve metabolizma hastalıkları bölümünde bu tür durumların araştırılması gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 47. Duygu

  5 Şubat 2017 at 14:24

  Merhaba hocam
  Yaklaşık 2 3 ay önce sağ göğsümun ustunde kolumla birleştiği yerde bi şişlik ve ağrı meydana geldi.zaman içinde azalmayinca meme kanserinden şüphelenip uzmana göründüm.çok şükür temiz cikti.sis olan yerde birsey olmadığı söylendi. Fakat üç ay gecti şişlik hala var ve sağ kolumda çok ağrı oluyor.Ağrılar bazen çok artıyor ve sağ elime kadar ulasiyor..Kemik kanserinden korkuyorum..Ortapedi bolumunun yonlendirmesiyle çekilen röntgen filminde tümörler belli olur mu?Ne önerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 16:36

   Manyetik rezonans görüntüleme ya da bilgisayralı tomografi gibi tetkikler yardımcı olabilir. Kemik kisti veya ortopedik bir deformite (şekil bozukluğu) olabilir. Kemiğin paget hastalığına bağlı bir ağrı ve şekil bozukluğu da olabilir. Kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 48. Köprülü

  6 Şubat 2017 at 23:22

  ANKİLOZAN SPONDİLİT RAHATSIZLIĞIM VAR 17 SENEDİR HUMIRA KULLANIYORUM SUAN, İĞNENİN BOZULUP BOZULMADIĞINI NASIL ANLARIM bu ara ağrılarım arttı acaba ignem bozuldu mu diyorum ,bozulan iğne nasıl anlaşılır,saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 18:01

   Kullandığınız ilacın prospektüsünde nasıl saklanması gerektiği ve ne kadar süre saklanacağı yazıyor olmalı.

   Eğer prospektüsünüz yoksa veya ilaçta bir bozukluk fark ettiyseniz bu iğneyi eczacınıza götürmeniz gerekir, çünkü ilacın kullanımı konusunda eczacılar da yeterli bilgiye sahiptir genellikle.

   Sağlık dileğiyle.

 49. Veysel

  8 Şubat 2017 at 19:35

  Merhabalar hocam babam 51 yaşında özel hastanede kaval kemiğinin içinde yarı iyi yarı kötü tümör var dediler araştırma hastanesi gittiğimizde sıvı + sivi var deyip içini temizleyip çimento ve plak koydular sonra patoloji den çıkan sonuç kötü huylu tümör ne yapmamız lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:56

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan onkoloji ya da kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz faydalı olur fakat ameliyatı yapan doktorunuz ile de görüşmeniz gerekir. Doktorunuz size yönlendirme yapacaktır.

   İyilik dileğiyle.

 50. Bade

  9 Şubat 2017 at 14:22

  Hocam merhaba ben 20 yaşındayım bi sabah sağ ayak baş parmagimin kendilinden sistigini ve aynı zamanda kizarip agridigini fark ettim hatta yurumeme engel olacak derecede agriyordu bunun icin hastaneye gittim doktor çok fazla ayakta kaldigimdan kaynaklanabilecegini söyledi ama böyle bi durum söz konusu deil krem ve iltihap giderici hap verdi o bölgede iltihap oluştuğunu söyledi ilaclari kullanmama rağmen iki ay içerisinde ayağımın sisi ve agrisi gecti suan da ara ara yine agriyor ve ayagimda morluk oluştu neden olabilir sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 11:57

   Bu durum gut artriti olabilir. Yine bu tür durumlar bir damarın tıkanmasına bağlı da olabilir. Gut bakımından değerlendirme yapılmasında ve damarlar bakımından damar cerrahisine gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 51. Ahmet Özhan

  11 Şubat 2017 at 18:30

  Merhabalar hocam. 2006 yılında sağ orşiektomi opera edildi ve 3 kür bep gördüm.
  11 yıldır kan değerlerim hep normal çıktı ancak son 2 aydır sağ kalça kemiğimde ara ara giren zonklama şeklinde ağrılar olmaya başladı. Kemik nüksü diye düşünmelimiyim yoksa romatizma ile alakalı olabilir mi ? İlginize sonsuz şükranlar yaşım 33

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 01:12

   Aradan oldukça uzun zaman geçmiş. Ameliyatı olduğunuzda tümörün cinsinin ve evresinin ne olduğu, tekrar etme riskinin olup olmadığını bilmek için önemlidir.

   Doktora gitmenizde ve geçmiş öykünüzü anlatmanızda fayda vardır. Buradan yorum yapmak yanlış yönlendirmemize neden olabilir. Gerekli testlerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi sonuç almanız dileğiyle.

   • Ahmet Özhan

    16 Şubat 2017 at 12:43

    Hızlı yanıtınız için öncelikle sonsuz şükranlarımı sunmak isterim.
    Tümörün cinsi Mikst germ hücreli Teratom + Embroynel karsinom. Matur ve immatür doku eşit orantı da.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Şubat 2017 at 23:08

     EMBRİYONEL KARSİNOM, %20-25 oranında görülür. Genellikle sınırları düzensiz, küçük bir tümör olarak ortaya çıkar. Bu tümör tipi lenfatik yolla metastaz yapabilir.

     GERM HÜCRELİ TÜMÖRLER, testis tümörlerinin büyük çoğunluğu testisin esas hücre tipi olan germ hücrelerinden köken alır. Germ hücreli tümörlerin de tipleri vardır.

     TERATOM, %5-10 oranında görülür. Birden fazla germ hücresi içeren teratomlar hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir. Çocuklarda iyi huylu görünse de erişkinlerde potansiyel malign tümör olarak kabul edilir.

     Tümörlerin geç metastazı 5 yıl ya da daha geç olabilir.

     Doktorunuza gitmenizde fayda vardır.

     İyi sonuç olması dileğiyle.

     • Ahmet Özhan

      19 Şubat 2017 at 17:32

      Hocam yazınızı okur okumaz gittim kalça ve bel bölgemin röntgeni çekilde her hangi bir bulguya rastlanmadı. Ağrı kesici ilaçlar ve kremler reçete edildi. Takıldığımda engin bilgilerinizden yararlanmak için size başvuracağımm İyi ki varsınız

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      23 Şubat 2017 at 16:17

      Sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz, sağlıklı yaşam tarzına özen göstermeniz, zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız sadece kanserin tekrarlamasından değil tüm hastalıklardan korunmanız da faydalı olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok ama çok önemlidir.

      Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. şeyma

  17 Mart 2017 at 04:38

  Hocam merhaba, benim vücudumdaki neredeyse bütün kemiklerde zaman zaman ağrı oluyor, eklem yerlerimde bazen tutulmalar yaşıyorum dirsek çoğunlukla. göğüs kaburgamda kütlemeler yaşıyorum. diz kapaklarım da çömelip kalktığımda hep çıtlar. gırtlağımda da bir çıkıntı oluştu. omurgamda bazı bölgelerde çıkıntılar oluştu ve ağrıyorlar. ayağımın iç kısımlarında da kemik çıkıntıları var sık sık kramp giriyor. kansızlığım var, adet kanamalarım bir buçuk yıldır 12-13 güne çıktı ve bazen adet dönemi dışında kanamalar yaşıyorum. bir yıl önce perikardit geçirdim. sizce benim sorunum nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 13:45

   Bu durum kemiğin paget hastalığı olabilir, romatoid artrit olabilir, jüvenil romatoid artrit olabilir. Şimdiye kadar bir araştırma hastanesine gitmemişseniz en kısa amanda bir araştırma ya da üniversite hastanesine gitmenizde ve kemik ve metabolizma ya da romatoloji bölümü gibi bölümlerde bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

   Kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 53. Buse Arslan

  22 Mart 2017 at 12:14

  Hocam merhaba. Annemin beli çok ağrıyor lomber emarı çekildi fakat doktor çok çok küçük fıtıklar var ama onların zararı olmaz dedi, ayrıca bacağıda ağrıyor. Ama en çok beli ağrıyor. Şimdide sakroiliak emarı çekilecek. Acaba bacağında falan mı bi tümör var cevaplayabilirmisiniz? Bu arada annem 43 yaşında.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2017 at 15:07

   Sakroiliak eklem (SİE), bir snovial eklem (tam hareketli eklem) olmasının yanı sıra hassas yapılar yönünden de zengin bir eklemdir. Sakroiliak eklem bel ve kalça ağrısının sıklıkla ihmal edilen (tanısı atlanan) önemli bir sebebidir. Bel ağrılı hastaların %10-%25 ağrı kaynağı olarak bu eklemi sorumlu tutulmaktadır.

   Doktorunuz bel ağrısının nedeninin bu eklem ve eklem içi yapılarda olabileceğinden şüphelendiği için sakroiliak eklem MRG’si istemiş olmalı.

   Durum sakroiliak eklem disfonksiyonu olabilir, artrit (eklem iltihabı) olabilir ki, bu durum romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir, sakroileit olabilir ki, bu durum enfeksiyonlara bağlı ya da romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir, Paget hastalığına bağlı olabilir, tümöral bir oluşum olabilir, kistik bir lezyon olabilir, ankilozan spondilite bağlı olabilir, septik artrite bağlı olabilir (yani bunlara benzer durumlarda kronik bel ağrısı olabilir ve bu durum sakroiliak ekleme bağlı da gelişebilir).

   Doktorunuz çıkan sonuca göre size bilgi verecektir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 54. ahmet

  23 Mart 2017 at 11:48

  hocam iyi günler size bi sorum olucak annemin kemiğine sıçramış kanser var yapılan tetkikler sonucunda bunun lenfoma oldugu söylendi hocam annem şimdi zor yürüyor bunun sebebi kemiklere sıçramış kanser olabılirmi birde kemoterapi görünce bu yürüme güçlüğü iyileşirmi veyahutta başka bi tedavide gerekirmi hocam sorumu yanıtlarsanız cok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 17:40

   LENFOMALAR, lenforetüler hücrelerden köken alan malign hastalıklardır. Lenfomalar; hodgkin lenfoması ve hodgkin dışı malign lenfoma olarak iki ana başlık altında değerlendirilir.

   Lenfomalarda ilk bulgu genellikle yüzeyel lenfadenopati’dir. Erken evrelerde anemi (kansızlık) genellikle belli değildir. Kan sayımında anormal değerlere genellikle ileri evre lenfomalada rastlanır.

   Annenizde görülen lenfoma tipine göre tedavi yöntemleri ve hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Doktorlarınız gereken araştırmaları yaptıktan sonra uygun olan tedavi hakkında size bilgi vereceklerdir, çünkü hastalığın tipi, evresi, hastanın şikayetleri, hastanın yaşı, hastanın diğer sorunları gibi durumlar uygulanacak tedavi yöntemini ve tedavinin başarı oranını değiştirebilir, bu nedenle buradan herhangi bir öneride bulunmak doğru olmaz.

   Bu tür hastalıklarda uygulanan tedaviler ve tedavilerin başarı oranı her hastada değişiklik gösterebilir, çünkü her hasta tedaviye aynı derecede yanıt vermeyebilir.

   Bunları doktorlarınızla konuşup değerlendirmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 55. Damla

  25 Mart 2017 at 09:40

  Merhaba hocam size bir sorum olacak yaklaşık bir senedir bel kemiğim ve iki yanında uykudan uyandıran sağa sola döndürmeyen ve hareket ettirmek acı vern ağrılarım var uyku uyutmuyor kalkmam gerekiyor idrar yapınca biraz rahatlama oluyor o bölgede gerginlik ve hafif yanma çok nadir oluyor ama ele gelen bişey hissetmedim ağrılar gündüzde hissettirmeye başladı sık idrara çıkmaya başladım ara ara hafif bulantısı oluyor sizce ne gibi bir problemim olabilir kemik tümörlerinden şüphelenmeye başladım teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 00:52

   Bu durum mesane kontrolünü sağlayan bir sinire bası yapan bir bel fıtığına, omurga romatizmasına ve romatizmanın verdiği hasara, omurgaya bağlı enfeksiyona, mesaneye bağlı bir problem, pelvik iltihaba, böbrek kistine veya taşlarına gibi birçok duruma bağlı olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve omurgaya ait, kalça eklemine ait, pelvik içi yapılara ait tetkikler yapılmasında fayda vardır.

   Ayrıca ürolojik değerlendirmede gerekir. Rahim sarkması, idrar torbası sarkması gibi durumlar da olabilir ve bu durumlar için kadın hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 56. Metin Kurt

  25 Mart 2017 at 13:41

  Hocam bacak bel omurga eklem ağrısı için beyin cerrahiye gittim bel mr ı çekildi temiz dedi gelişimden olabilir dendi özellikle sol bacağımda veya omurgamın üst kısmında sızlama tarzı bi ağrı hissediyorum bazen günlerce oluyor bazen günlerce olmuyor yada anlık gelip gidebiliyor şuan bacaklarım iyi gibi ama içim huzursuz internette arastırdıgımda hep tümör tarzı şeyler çıkıyor bunları okudukça psikolojikmen bende de varmış gibi hissedip butun vücudumda bi belirti arıyorum fizik tedaviye gittim farklı pozisyonlarda eliyle omurgamı muayene etti doktor el bileğimde şişlik vardı onu gösterdim ganglion kisti dedi eklemlerinde de agrı oluyorsa ankılozan spondilit olabilir dedi sert zeminlere oturup veya yaslanınca kemıklerım sızlıyor skolyoz röntgeni cekınıcem kötü bişey varsa kesin belli olur dimi 17 yasındayım ama psikolojikmi bilmiyorum bi kaygı halindeyim biyerimde şişme yada hareket kısıtlılığı yok tümör gibi bişi olsa belli eder miydi kendini direk bacakta şişmeyle filan nolur yardım edin kafam çok karışık

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 10:20

   Daha 17 yaşında olduğunuz için bu ağrılar büyüme ağrıları da olabilir. Omurga MRG’si çekildiyse omurgada oluşan tümör görülür genellikle MRG’de. Fakat ankilozan spondilit olabilir. Bel bölgesi kalçadan boyuna kadar çekildiyse omurgada oluşan fıtık, disk kayması gibi durumlarda belli MRG’de.

   Ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıkların ağrıları bu şekilde olur geçer genellikle ama yapılan tetkiklerde bunlara yönelik pek bulgu elde edilemez, bu tür durumlar için romatoloji bölümüne gitmek gerekir. Romatoidartrit’de olabilir.

   GANGLİON KİSTLERİ, genellikle el bileği, diz, ayak bileği ve ayak ekstremitelerinde tendon kılıfında ve eklem çevresindeki dokularda tipik olarak ortaya çıkar. Ganglion kistleri nadiren omurganın lomber bölgesinde de ortaya çıkabilir. Omurgada bulunan ganglion kistleri bel ağrısı, bacak ağrısı, duyu fonksiyon bozukluğu gibi şikayetlere neden olabilir. Fizik tedavi doktorunuzla bunu da değerlendirebilirsiniz. Skolyoz röntgende belli olur ama kıkırdak dokular, diskler ve daha derin yapılarda olan sorunlar röntgende belli olmaz. Skolyoz varsa bu durumda bahsettiğiniz şikayetlere neden olabilir.

   Fizik tedaviden sonuç çıkmaz veya ağrılarınız geçmez ise üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Metin Kurt

    30 Mart 2017 at 19:50

    Sağolun hocam skolyoz çıkmadı omurga röntgenide temiz çıktı agrı kesici ve kas gevşetici verdi hekim hanım sırtında kas zedelenmesi olmuştur diye

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Nisan 2017 at 22:04

     Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmanız önemlidir. Fakat bu ağrılar tekrarlayıcı özellik gösterir ve ilaçlara rağmen ara ara devam ederse romatolojik hastalıklar bakımından araştırmaların yapılması önemlidir.

     Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle…

 57. Burak Seymen

  30 Mart 2017 at 19:47

  Konuyla alakasız olucak ama 2 yıldır saçlarımda yara var iltihaplı şekilde doktor ilaç verdi kullandım geçti tekrarladı başka bi doktor yine ilaç verdi kullandım geçti tekrarladı şuan hala yaralar var ve bazen ağrılı şişlikler oluşup kayboluyor kafamda verilen ilaçlar antibiyotik içerikli lenf bezi şişmesi oldu boynumda kbb hekimi küçük bunlar enfeksiyondadır dedi yolladı. İnternette arastırdım saçlardaki iltihabi yaralar zamanla lenfe sıçrayıp ufak şişmeye sebep oluyormuş eğer böyle bişi varsa bu bi tehlike içerir mi vücuda lenf yoluyla hastalık yayılır mı yoksa antibiyotiğe devam ettiğimde geçer mi bu şişlik filan bilgi verirseniz sevinirim şu an kullandığım ilaçlar tetradox 100mg kapsül ve M-Furo losyon ayriyetten konazol şampuan teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:40

   Bunlar kıl kökü iltihabı olabilir. Kıl kökü iltihabı bazen bir cilt hastalığına, tahrişe, kullanılan şampuanlara, mantarlara, altta yatan sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Bu tür durumlar tekrar ediyorsa ya altta yatan başka bir bozukluk olabilir ya da yanlış ilaçlar veriliyor olabilir. Bahsettiğiniz oluşumlardan mutlaka örnek alınmalı ve doğru mikroorganizmaya doğru ilaç verilmelidir. Örneğin mantarlara bağlı oluşan lezyonlarda antibiyotik tedavisi fayda etmez (antifungal ilaçlar ve destek ilaçlar verilmesi gerekebilir). Bakterilere bağlı enfeksiyonlarda da anti fungal ilaçlar fayda etmez (bu durumda bakteriyel antibiyotiklerin verilmesi gerekir). Viral veya parazitel enfeksiyonlarda da bunlara yönelik tedaviler gerekir.

   Altta yatan başka bir immün sistem ile ilgili bir bozukluk varsa bu durumun bulunması gerekir.

   Aslında bu tür durumlarda farklı farklı doktorlara gitmek yanlıştır, çünkü doktor ilk muayenede kendi deneyimlerine göre bir teşhis koyar ve buna yönelik tedavi verir fakat şikayetler tedavi doğru uygulanmasına rağmen geçmiyorsa ya da tekrarlıyor ise yeniden aynı doktora gitmek ve şikayetlerinizin geçmediğini daha derin araştırmaların yapılması gerekip gerekmediğini doktorunuza belirtmeniz gerekir ki doktorunuz buna yönelik başka incelemeler de isteyebilir, fakat her seferinde başka başka doktorlara gidildiğinde her doktor yeniden teşhis koyup yeniden ilaca maruz bıraktığında durum daha da kötüleşebilir ya da durum tekrarlayabilir. Bu nedenle bu tür durumların aynı doktorun takibi altında olması ve mutlaka oluşumlardan örnek alınması daha uygun olur ya da bulunduğunuz bölgede üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesi varsa burada deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz ve ilaç değil çözüm istiyorum diyerekten daha önce ilaç kullandığınızı dile getirmeniz de durumu aydınlatmak için iyi bir alternatiftir. Çünkü altta yatan başka bir durum olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 58. Yasin

  30 Mart 2017 at 21:54

  Merhaba hocam benim kuyruk sokumunda sğrı var ama şöle evde koltuğa oturunca ağrımıyor okulda sıraya oturduğum zman ve orayı elimle bastırdığım zaman biraz arıyor neden?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:55

   Kuyruk kemiğinde (koksik adı verilen kemikte) iltihabi bir durum olabilir, daha önce geçirmiş olduğunuz bir travmaya bağlı bir hasar olabilir, fıtık olabilir ya da kalçaya ait bir problem olabilir. Bu tür sorunların altında yatan romatizmal bir durum olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 59. Funda

  9 Nisan 2017 at 10:17

  Merhabalar,
  Benim kasık lenf bezlerimin olduğu yerden bacağıma doğru yayılan ve yaklaşık 3 aydır 3 4 günlük aralarla tekrarlayan ağrılarım var. Bu ağrıların ilk oluştuğu zamanda lenf bezlerimde şişme de olmuştu ve bastırdığımda canım acıyordu. Şuan lenflerde şişkinlik Yok ancak yıne elımle bastırarak kontrol ettiğimde canım acıyor. Bununla birlikte 1 aydır ellerimin üzerinde ara ara olan zonklayıcı ağrılarım var.
  MS adayı olduğumdan dolayı nöroloji dr una göründüm sle hastalığı şüphesiyle bazı kan tahlilleri istendi ve sonuçlar negatif çıktı.
  Ayrıca demir eksikliği ve d vitamini eksikliğim var.
  Demir eksikliğinde de ilaç kullandığımda değerlerim yükseliyorken, bıraktıktan 3-4 ay sonra tekrar düşmüş oluyor, bunun sebebi ne olabilir diye sorduğumda regl kanamalarının buna sebep olabileceğini söylüyorlar.
  Genel anlamda bunlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, beni hangi uzmanlık alanlarına yönlendirirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2017 at 20:22

   Multipl skleroz (MS) adayıyım derken tam olarak neyi kast etiniz (tam olarak anlaşılmamış).

   Doktorunuz sistemik lıpus eritemetozus (SLE) hastalığından şüphelenmiş ise bu durumun araştırılması için üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

   Anlattığınız şikayetler hem otoimmün olarak tabir edilen hem de sistemik olabilen bir hastalığa işaret ediyor gibi. Ayrıca D vitamini eksikliği ve demir eksikliği de bu tür ağrılara yol açabilir. Demir eksikliği sık sık tekrarlıyor ise altta yatan bir durum olabilir ve bu tür durumlar yine araştırma hastanelerinde bulunan hematoloji bölümünde araştırılır.

   Genel olarak hem romatolojik hem de hematolojik araştırmalar faydalı olacaktır.

   Kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi lenfadenopati (lenf nodlarının büyümesi) durumu olabilir. Lenf bezi büyümelerinin çoğu benign (iyi huyludur). Lenfadenopatiler enfeksiyonlara, hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonlarına, otoimmün hastalıklara, depo hastalıklarına, neoplastik ve proliferatif hastalıklara bağlı gelişebilir.

   YAYGIN BİLİNEN OTOİMMÜN HASTALIKLAR ARASINDA; Sistemik lupus eritematozus (SLE), Sarkoidoz, Pulmoner fibrozis, Behçet hastalığı, Kawasaki hastalığı, Wilson sendromu, Multipl skleroz, Ankilozan spondilit, Crohn hastalığı, Jüvenil romatoid artrit, Hipogamaglobulinemi, Eozinofilik myositis’i, Meniere sendromu sayılabilir.

   Araştırma bölümüne gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 60. İsmail Cankuş

  11 Nisan 2017 at 18:07

  Merhabalar bir sorum olacaktı hocam ben ellerimi göğsüme hafif bastırıp aşağı doğru indirdiğimde sol tarafta sağdakine göre biraz daha belirginlik var tümsek gibi normalde zaten kaburga kemiklerinden dolayı inişli çıkışlı olması gerekiyor ama solda bi bölümde hafif bir yükseklik sezdim dışardan belli olmuyor bende şans eseri farkettim ve bide sol köprücüğüm sağdakinden biraz daha belirgin sanki biraz şişmiş gibi dikkatli bakınca anlaşılıyor 3 hafta öncesinde çekilmiş bir skolyoz röntgenim var bel ağrısı yüzünden bu röntgende kaburgalarımda görünüyor doktor bişi olsa söylerdi diye düşündüm kendimde bakıyorum ama bişi görünmüyor kaburgada sebebi nedir sizce ciddi birşey midir yoksa yapısal da olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:57

   Skolyoza bağlı bu kemiklerde de şekil bozuklukları olabilir. Çekilen radyografide başka bir problemin olup olmadığının anlaşılması doktorunuz nasıl bir film istediğine göre değişebilir.

   Bu nedenle en doğrusu doktorunuz ile bu durumu tekrar görüşmenizdir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 61. Burak Seymen

  19 Nisan 2017 at 11:42

  Merhaba, yakın zamanda bi sorum olmuştu kafamdaki iltihaplı yaralar için, bunlar 2 yıldır var ve lenf bezlerimde de şişme var, boyun kısmımda normalde sivilce tarzında olurdu iki kere ilaç kullandım geçti ve tekrarladı şuan 2 tane ceviz büyüklüğüne yakın boyda şişlik oluştu biri alnıma yakın biri kafa arkasında alnımın orda olan dün patladı ve kahverengi bi iltihap akıntısı oldu uzun sürdü 15 dk filan durdu sonra, acaba ciddi bi durum mu internete yazdığımda beyin iltihabı çıkıyor ciddi bi durum gibi veya sivilce gibi olanlar ilerlemiş olabilir diyor, bugün zaten bi hekime göstericem fikrinizi almak istedim vücudumda omurga veya kalça kısmında ağrı oluyor yani mesela omurga alt kısmı ağrıyor 2 gün oraya dokunamıyorum sert zeminlere yaslayamıyorum yada daha sonra üst kısım da aynısı oluyor bazen kalçada oluyor sıraya oturunca bi ağrı sızı tarzında his bunla alakası olabilir mi sizce başka sitelerde cevap alamıyorum siz ilgilendiğiniz için fikir almak istedim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 18:38

   Kafanızda, boynunuzda oluşan bu iltihaplanmanın ve omurga, kalça kısmındaki bu ağrıların altında yatan sistemik, romatizmal, enflamatuvar, kan düzeyleri, hormon düzeyleri, yumuşak dokular ile ilgili bir durum olabilir.

   Örneğin üremik kemik hastalığı, vaskülitler, hiperparatiroidi, amiloidoz birikimine neden olabilen sistemik hastalıklar, Gardner sendromu, dermoid kist, sistemik enfeksiyonlar gibi durumlar olabilir de olmayabilir de.

   Yani net bir şey söylemek zordur, fakat bir araştırma hastanesinin kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz ve durumla ilgili olabilecek altta yatan sebebin araştırılması faydalı olabilir.

   Böbreklerin durumunun da (kan ve idrar testleri ile) değerlendirilmesi önemlidir.

   Kanda amiloidoz, üre, kalsiyum, fosfor, D vitamini, tiroid hormonları, enfeksiyon varlığına yönelik testler gibi değerlerin araştırılması yol gösterici olabilir. Kan değerlerinde bunların araştırılması için endokrinoloji, hematoloji veya enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

   Araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 62. Ahmet

  21 Mayıs 2017 at 15:11

  Selamlar. Yaklasik 3 _4 aydir sol kalcamda agiri vardi. Mr sonucunda sol kalca kemik iligimde odem oldugu tesbit edildi. Dinlenme tedavisi verdiler. Agirilarim her gecen gun arti. Gunde iki defa agri kesici kullaniyorum. Bir baska tesbitte stres kirigi. Doktorlar kesin bisey solemediler. Her hangi bir yaralanma sonucu olusmadi. Kemik kanseri olabilir mi cok kaygiliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 09:31

   Kemik iliği ödemine bağlı ciddi kalça ağrıları olabilir. Kemik iliği ödemine neden olabilecek ya da bu duruma eşlik edebilecek bazı durumlar vardır. Kemik iliği ödemine stres kırıkları, travmalar, enfeksiyonlar, osteoporoz gibi durumlar da neden olabilir. Kemik iliği ödemi bazen avasküler nekroz ile de karışabilir. Sizdeki kemik iliği ödemi stres kırığına bağlı olabilir, stres kırığı da osteoporoz (kemik erimesi) gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Anlattığınız durum romatizmal bir hastalığa bağlı kalça ağrısı da olabilir. Stres kırığı bakımından tekrar değerlendirme yapılması gerekebilir. Tekrar aynı doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 63. İsmail Cankuş

  21 Mayıs 2017 at 16:59

  Hocam size kaburgayla alakalı bi sorum olmuştu elimi iki kaburgamda aşağı doğru sürünce haliyle inişli çıkışlı bi yol izliyor ama kemiklerden birinde sol tarafta daha belirginlik var daha bi yüksek geliyor ele 2 ay önce filan fark ettim Belki de daha önceden de vardı bilmiyorum skolyoza bağlı olabilir demiştiniz skolyoz röntgenim temiz çıkmıştı yapısal birşey olabilir mi acaba şuana kadar büyümedi de küçülmedi de morarma filanda yok sadece elimi bastırınca kızarıyor sonra geçiyor fikirlerinizi alabilir miyim elle bastırmadan dışardan bakınca neredeyse belli olmayan bi yükseklik

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 21:44

   Bel ağrısının nedeni hakkında doktorunuzun ne söylediği de önemlidir.

   Anlattığınız durum yapısal göğüs şekil bozukluklarından (Pektus ekskavatum, Pektus karinatum, Poland sendromu, Sternal defektler gibi) olabilir. Bunların daha iyi değerlendirilmesi için bir fizik tedavi uzmanına gitmek daha uygun olur.

   Bel ağrısı devam ediyorsa romatizmal bir deformite olabilir.

   Yine ağrılarınız devam ediyorsa kemiğin Paget hastalığı olabilir.

   Doktorunuz ile tekrar bu durum hakkında görüşmeniz ya da kemik ve metabolizma hastalıkları alanında araştırılması faydalı olabilir. Özellikle bel ağrısının sebebi hakkında bir bilgi verilmemiş ve ağrı devam ediyorsa ihmal edilmemesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 64. Kader

  25 Mayıs 2017 at 22:51

  Hocam yaklaşık 6 Aydır sağ kolumda boynumda başlayıp parmaklarıma kadar gelen bir ağrı vardı bir çok çeşit doktora göründüm filmler emarlar çekildi sinir sıkışması romatizma ve boyun fıtığı başlangıcı gibi şeyler söylediler Symra diye bir ilaç verdiler aslında iyi gelmişti 6 ay kullan demişti ama ben ilaç bitince tekrar almadım kolumu kullandıkça özellikle cep telefonu kullandıkça ağrı artıyor.bunun arkasına da yorucu bir yolculuk sonrasında sağ bacağımda da ağrı başladı tam kasık bölgemde başlamıştı şimdi kasıkta değil de tüm bacakta ve kolda ağrı karıncalanma var.Belimde de 3 yaşındaki oğlumun doğumundan sonra başlayan arada rahatsız eden bir ağrı var.bu ağrılar kötü bir hastalığın habercisi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 15:41

   Sinir sıkışması bel fıtığına, bel kaymasına, omurga kanal darlığına, bel kireçlenmesine gibi durumlara bağlı oluşabilir ve omurgada oluşan bu tür oluşumlar sırt ve boyun kısmında oluştuğunda daha çok kolları etkilerken, bel ve kalça kısmına yakın bir yerlerde oluştuğunda bacakları, ayakları ve kalçayı etkiler. Fakat hem kollarınız hem de bacaklarınız etkilendiğine göre ya hem sırt ve boyunda hem de bel kısmında fıtık, kayma, kireçlenme, kanal darlığı bir şeyler oluşmuş olabilir ya da bütün bu ağrılar romatizmal bir hastalığa (ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı, romatoid artrit tiplerinden biri, fibromiyalji sendromu gibi) veya enfeksiyona bağlı oluyor olabilir.

   Bu durum için vakit kaybetmeden bir araştırma ya da üniversite hastanesi gibi bir hastanenin romatoloji, enfeksiyon hastalıkları veya size bu alanlarda da incelemeye yönlendirecek fizik tedavi bölümüne gitmeniz daha doğru olur. Başka başka doktorlara gitmek vakit kaybı olabilir ve (dileriz ki enfeksiyona bağlı bir durum değildir) bu tür bir durumun teşhisinin gecikmesine neden olur.

   Yine bu tür bir durum kemiğin Paget hastalığı da olabilir ve Paget hastalığı da önemli bir hastalıktır.

   Buradan kesin şudur ya da budur demek tabii ki doğru olmaz, ancak vakit kaybetmemeniz de fayda vardır ve araştırılması (özellikle omurga enfeksiyonları ve Paget hastalığı bakımından) önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 65. esma

  3 Haziran 2017 at 03:01

  Merhabalar, benim şikayetim sağ bacağımda iyi huylu kitle osteokondrom ve damar yumağı var. Yaklaşık beş buçuk ay önce emara girmiştim ve o raporda bunlar yazıyordu. Tekrar 3 hafta önce hastaneye gittim ve bana bir kitle daha olduğunu söyledi doktor röntgen sonucuna bakıp. Tekrar emara girmem gerekiyormuş. Benim merak ettiğim osteokondrom kansere düşük bir ihtimalle dönüşüyormuş ama hiç kansere dönen hasta oldu mu osteokondrom olanlardan ve benim ağrılarım çok var, hissizlikte var, bacağımda sorunum sağ bacağımdaydı ama sol bacağımda da ağrılarım oluyor artık. lütfen yardımcı olun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2017 at 00:50

   Osteokondrom ya da ekzositoz olarak adlandırılan durum iskelet sisteminin en sık görülen tümörüdür. Bu durum ağrıya neden olur. Bu durum herediter çok odaklı ekzositoz (çok sayıda osteokondromların varlığı ile karakterize) şeklinde olabilir. Ostekondromlar kafa kemikleri hariç hemen hemen her kemikte bulunabilir. Bu durum nadir olarak osteosarkoma dönüşür ama yine de belli aralıklarla takip önemlidir. Osteokondromların tipleri vardır ve tiplerine göre klinikleri ve seyirleri değişebilir.

   Damar yumağı (arteriovenöz malformasyon), beyin damarlarının doğuştan hatalı ve anormal gelişimi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Beyin damar yumağı olan hastaların yaklaşık %25’inde hiçbir şikayete neden olmaz. Bu hastaların çoğunda şikayetler ergenlik çağlarında veya genç erişkin çağlarında ortaya çıkar. Hastaların yaklaşık yarısında damar patlamasıyla oluşan beyin kanaması ve buna bağlı belirtilerdir.

   Doktorunuz MR sonucundan sonra ne yapılacağı konusunda size bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 66. Nurdan

  14 Haziran 2017 at 00:12

  Merhabalar benim kol ve bacaklarımda dayanılmaz agrılar var ve bunlara bel boyun ve sırt agrısıda katıldı halsizlik çabuk yorulma ve iştahsızlık var kötü bir hastalığın habercisimi acaba.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2017 at 13:09

   Omurga ile ilgili romatizmal, enfeksiyonel, tümöral bir durum olabilir. Omurga kanal darlığı, sırt fıtığı, kireçlenme, omurga şekil bozukluğu gibi durumlar da olabilir. Bu nedenle gecikmeden bir fizik tedavi uzmanına veya romatoloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 67. İhsan arkan

  14 Temmuz 2017 at 21:51

  Iyı aksamlar hocam benım 17 yasında erkek çoçuğumda sağ bacak ağrılıyla cesıtlı doktor ve tahlıler yaptığım en son bı unıversıte hastanedınde ortopedı bölüm profesör ıntıhap olabılecegını ve bıyopsı ıcın açık amalıyat edıp parça alıp ıkı ayrı laboratuvar da degerlendırıp ıntıhap olduğunu söylediler yaklaşık bı ay sonra tekrar büyük agrıları olunca tekrar doktor gıdıp ızah etım tekrardan yenı emar ıstedı ve hemen ıkıncı kez aynı yerde bıyopsı aldılar bu severde kemık tomuru deyıp onkolojıye sevk etı onlarda hemen kemoterabıye başlamak ıstedıler ben sımdı ne yapayım ortada kaldım çocuk ta kılo kaybı ıştahsızlık ve büyük agrıları oluyor bana bı yol gosterırmısım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2017 at 23:00

   Kemik tümörleri primer (kemiğin kendisinden kaynaklanan) ya da sekonder (başka organlardan sıçrayan) tümörler şeklinde olabilir. Kemik tümörleri benign ya da malign olabilir. Kemik tümörlerine benzeyen selim lezyonlar da vardır, bu nedenle nasıl bir tedavi ve izlem uygulanacağı hakkında buradan bir şey söylemek zordur. Tümörün tipine, yerleşim yerine, primer ya da sekonder oluşuna, yayılım olup olmamasına göre tedavi ve izlem yöntemleri değişiklik gösterebilir.

   Bu durum ciddi bir durumdur ve bu tür durumlar onkoloji alanında takip ve tedavi edilir. Doktorlarınız gerekli tetkikleri ve tedavileri uygulayacak ve size durumlara göre bilgi vereceklerdir.

   Her şeyin iyi olması ve şifa dileğiyle.

 68. Mina

  14 Temmuz 2017 at 21:58

  Merhaba,hocam.Bir sorum olucakdı.Cevaplarsanız sevinirim.Şimdi şöyle diyelim,belden aşağı tüm kemiklerimde ağrı var.Sanki saatlerce ara vermeden yürürsünüz sonra da dinlenmek için bir yerde oturduğunuzda nasıl insanın bacakları zonklarsa öyle bir ağrı var.Aşırı yorgunluk hissi var bacaklarımda.Otururken daha çok hiss ediyorum.Bu ağrı önceleri de olurdu,lakin dikkatimi çekmiyordu. Bu yılın nisan ayından artık rahatsız olmaya başladım.Bazen kollarımda,parmaklarımda da ağrı oluyor.Bu arada kalb kısmında da ağrım var.Ama neden kaynaklandığını da bilmiyorum.Doğrusu ne yapacağımı bilmiyorum.Lütfen yardım edin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2017 at 23:24

   Anlattığınız ağrılar romatizmal bir hastalığa (ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı, romatoid artrit ve bunun farklı tipleri, fibromiyalji sendromu gibi) olabilir, omurga enfeksiyonlarına bağlı olabilir, bel fıtığına bağlı olabilir, omurga kanal darlığına bağlı olabilir, omurga tümörlerine bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, omurgada kireçlenmeye bağlı olabilir, disk kaymasına bağlı olabilir, nöropatik ağrı sendromuna bağlı olabilir, koroner arter hastalığına bağlı olabilir, vücudun başka bir bölgesinde enfeksiyon olabilir.

   Yani anlattığınız şikayetler birçok duruma bağlı olabilir, bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Bu durumun ihmal edilmeksizin romatoloji, fizik tedavi, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji, kalp damar gibi tıp alanlarında araştırılması oldukça önemlidir.

   Özellikle omurga enfeksiyonları ve omurga tümörleri tedavileri geciktirilmemesi gereken önemli patolojilerdir (bu bunlar var demek değildir tabii) ama ihmal edilmemesi önemlidir. Romatizmal bir hastalık olma ihtimali de vardır. Koroner arter hastalığı olma ihtimali olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 69. resul

  2 Ekim 2017 at 19:18

  Hocam yaklasık 1.2 aydır sol kolum ağrıyor yasim 14 ve surekli ağrıyor belirgin bi sislik yok ama kurban bayramından beri agiriyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2017 at 00:56

   Kolunuzdaki ağrının kolun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak sebep değişiklik gösterebilir. Sporla uğraşıyorsanız tenisçi dirseği denilen durum kolda ağrı yapabilir. Basit bir incinmeye bağlı kol ağrısı olabilir. Sırt ve boyun fıtıkları, sırt ve boyun bölgesine bağlı omurga enfeksiyonu, omurga kanal darlığı gibi omurga sorunları kolda ağrıya yol açabilir. Kalp ile ilgili bir problem kolda ağrıya neden olabilir. Omuz ile ilgili bir problem olabilir. bilek ile ilgili bir problem olabilir. Romatolojik bir hastalığa bağlı olabilir. Büyüme ağrısı olabilir.

   Fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarınca değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Kardiyolji uzmanına da gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 70. Deniz

  8 Kasım 2017 at 05:17

  Merabalar hocam yaklaşık 1aydır sol kalçamdan bacaklarıma doğru artış gösteren ağrılarım var kemiklerim sızlıyo sanki halsizlik ve baş ağrısıda oluyor. Ağrılarım gece daha da artış gösteriyo sizce nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 00:13

   İltihabi bir duruma bağlı olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve ihmal etmemenizde fayda vardır. Fibromiyalji sendromu olabilir (fibromiyalji sendromu için romatoloji bölümüne gitmek gerekir).

   FİBROMİYALJİ SENDROMUNDA; yaygın vücut ağrısı ana klinik belirtidir. Yorgunluk ve uyku bozukluğu ağrıya en sık eşlik eden semptomlardır ve hastaların yaklaşık %86’sında vardır. Tutukluk, yumuşak doku şişliği, uyuşma ve karıncalanma, güçsüzlük, baş ağrıları, depresyon, Raynaud fenomeni, ağız kuruluğu, göz kuruluğu, irritabl bağırsak sendromu, ağrılı adet görme, üretral sendrom, çarpıntı hissi, göğüs ağrısı, anksiyete, çene ağrısı, vestibüler yakınmalar, hafıza problemleri, yemek borusu işlevlerinde bozulma gibi birçok semptom kronik ağrıya eşlik eder.

   Ağrı kliniğine ya da romatoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 71. Mehmet Ali

  23 Mayıs 2018 at 01:22

  Merhabalar Hocam. Benim ilk etapta ayak topuklarım ağrımaya başladı. Daha sonra ayağımın tamamına yayıldı. Ayak tabanlarımda yanmada var. Özellikle sabahları uyandımğımda ilk adımlarım zor oluyor. Üzerine bastığım zaman ayağımın genelinde ağrı oluyor. Yürüdükçe bu ağrılar hafifliyor. Çok yürüdüğüm zaman dahada artıyor ağrılarım.Rontgen ve emar sonuçlarımda herhangi bir soruna rastlanmadı. Ayaktaki ağrılarım eskisine nazaran hahifledi. Yalnız daha sonra dizlerimden ayaklarıma kadar olan kavak kemiğim ağrımaya başladı. Halan devam etmekte. Ayrıca kollarımdaki kemiklerimde herhangi bir yere kollarımı koyduğumda kemiklerim sanki öncesine nazaran daha hassat oldu ve ağrı yapmaya başladı. Tahlil sonuclarımda B-12 ve D vitamini eksik çıktı. D vitamini ayda 1 defa olmak üzere ay boyunca aldım. B-12 iğnelerimide 1 aydır kullandım yalnız ağrılarım geçmedi. Sizin Düşünceniz nedir hocam kaç doktora göründüm ama herhangi bir sonuç alamadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2018 at 16:03

   ÖNCELİKLE TOPUK AĞRISININ BAZI NEDENLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

   * SEVER HASTALIĞI: Aşil tendonun kalkaneusu fazla çekmesi sonucu görülen kalkaneal epifizit olarak da bilinen bir durumdur. Belirtileri arasında topuk ağrısı, egzersiz (hareket etme) sonrası topallama, tendon çevresine elle basma ile ağrı ve gerginlik, topuk üzerinde yürürken ağrının olması ama parmak uçlarında yürürken ağrının hissedilmemesi, çoğu zaman tek taraflı ama iki taraflı da olabilen ağrılar gibi belirtiler sayılabilir.

   * PLANTAR FASİİT: Topuk ağrısının en sık görülen nedenidir. Belirtiler arasında; sabahları kalkarken ya da oturma pozisyonundan kalkıp yürümeye başlayınca topukta ağrı hissedilmesi, yürümeye başladıktan sonra ağrının azalması, ağrı başladıktan sonra her gün geçtikçe ağrının artması, ağrının uzun ayakta kalınca artması gibi belirtileri sayabiliriz.

   * TARSAL TÜNEL SENDROMU: Posterior tibial sinirin tarsal tünel içinde baskıya veya sıkışmaya uğraması sonucu gelişen ve ayak bileğinin iç yüzünde, ayak tabanında hissedilen karıncalanma, yanma, elektriklenme hisleri, hissizlik ve ağrı oluşturan bir durumdur.

   * TOPUK DİKENİ: Topuk dikeni ayağın altında bulunan, plantar fasya olarak adlandırılan tendonun kısalması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Belirtileri arasında özellikle sabahları yataktan kalkıldığı sırada yürümeye başlandığında çok ciddi yırtılma, duyusu veren, batma hissi veren yürümeyi engelleyen bir ağrı, yürümeye başladıktan sonra azalan ağrı, biraz oturduktan sonra tekrar oluşan ağrı, ayağın yorulmasıyla birlikte ağrının tekrar artması gibi belirtiler sayılabilir.

   Fakat siz sadece topuk ağrısı değil başka ağrılar da olduğunu belirtmişsiniz. Diğer ağrılar ve topuk ağrısı bir araya getirildiğinde ya omurgaya ait bir problem (sırt omurgası, bel omurgası fıtığı, kanal darlığı, enfeksiyon, tümör gibi) olabileceği ya da romatimal bir hastalığın (özellikle Ankilozan spondilit gibi, özellikle yaşınız 35’in altında ise Akdeniz ateşi hastalığı gibi veya başka bir romatizmal hastalık) olabileceği akla gelmektedir. Eğer omurga, kalça gibi bölgelerin enfeksiyonuna yönelik ya da sistemik bir enfeksiyona yönelik gerekli testler ve görüntüleme yöntemleri kullanılmış ise ve bir bulgu elde edilememiş ise, durumunuzun romatoloji bölümünde, genetik analiz, fizik tedavi gibi bölümlerde (Ankilozan spondilit ve Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklar bakımından) araştırılmasının ihmal edilmemesinde fayda vardır ya da enfeksiyon olma ihtimali yeterli araştırmalar ile dışlanmamış ise enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmek de gerekebilir. Yine omurgaya ait tümör, fıtık, kireçlenme gibi olasılıklar üzerinde araştırmalar yapılmamış ise bunlara yönelik araştırmalar da gerekebilir.

   Araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde zaten bu araştırmaları yapmaya genellikle gerek duyarlar. Araştırmalar uzun sürebilir, ancak enfeksiyon, tümör gibi durumların aciliyetinin önemli olması ile birlikte, oluşabilecek hasarların önlenmesi bakımından romatizmal hastalıkların araştırılması da önem taşımaktadır.

   Tabii ki, internet sitesi üzerimden teşhis koymak veya kesin şudur veya budur demek mümkün değildir. Ancak araştırma gerekip gerekmediğini siz şikayetleriniz doğrultusunda karar vereceksiniz veya doktorunuz ile birlikte duruma göre karar vereceksiniz.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 72. Melek melike

  3 Ağustos 2018 at 00:15

  İyi gunler. 18 yaşındayım 1 hafta once gece uyurken kolundaki şiddetli ağrıdan dolayı uyandim ve sabah ilk isim acile gitmek oldu sansima acil de ki doktor ortopedi doktoruydu her neyse röntgen çekti ve kas ödemi var ilaç verdi 1 hafta kullan gecmezse tekrar gel ciddi bir şey olabilir dedi 4 gün sonra ağrı geçmeyince polikinlige gittim röntgen çekildikten sonra acil olarak ilaçlı mr istendendi mr sonucunda iyi huyluya benziyor ama kemik icinde bir lezyon var acilen ankaraya gitmeniz gerekiyor denildi ne yapmamiz gerekiyor bu lezyon tümörmü oluyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2018 at 19:22

   LEZYON; vücudun herhangi bir bölümünde herhangi bir yapı veya fonksiyon anormalliği için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Bu terim yara, enfeksiyon, apse, tümör veya kimyasal anormallikleri ifade edebilir.

   Yani kemik içindeki lezyon enfeksiyon olabilir, tümör olabilir, kist olabilir. Bulunduğunuz yerleşim yerinde bu tür durumları araştıracak bir hastane yoksa, doktorunuz o yüzden Ankara’ya gitmeniz gerektiğini söylemiş olabilir veya orada bildiği, tanıdığı bu işin uzmanı olan doktor da olabilir.

   Doktorunuz ile daha detaylı konuşup ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git