Anatomi

Kemik İltihabı Nedir? (Osteomiyelit Neden Olur?)

Kemik iltihabı tıptaki adı ile osteomyelit, iki ana başlık altında (akut osteomyelit veya kronik osteomyelit) olarak incelenir.

Osteomiyelit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kemik iltihabı veya kemik enfeksiyonu tıptaki adıyla osteomiyelit, iki ana başlık altında (akut osteomiyelit veya kronik osteomiyelit) olarak incelenir.

Akut osteomiyelit nedir? : Akut osteomiyelitler genellikle kan yolu ile geçer ve çocukluk döneminde çok sık görülür. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi vücudun bir yerinde meydana gelen enfeksiyonun kan dolaşımı yolu ile kemiklere yerleşmesi sonucu kemik iltihabına (akut hematojen osteomiyelit) yol açar.

Kronik osteomiyelit nedir? : Kronik osteomiyelit olarak meydana gelen kemik iltihabı da vardır. Kronik kemik iltihabının temelinde geçirilmiş ameliyatlar, geçirilmiş kazalar, yetersiz tedaviler ve akut hematojen osteomiyelit’in yetersiz tedavi edilmesi ya da tekrarlaması nedeni ile bu durumun kronik hale gelmesi şeklinde etkenler kronik osteomiyelite sebep olur. Ayrıca diyabet, kanser tedavisine bağlı bazı ilaçların kullanımı, yaşlılık, sigara kullanımı, alkol kullanımı, gibi etkenler kronik osteomiyelit için risk taşıyan faktörlerdir.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) neden olur?

Kemik iltihabı kan yolu ile geçer ve bu duruma akut hematojen osteomiyelit adı verilir. Bunun dışında geçirilmiş kazalar nedeni ile açık kırıklar oluşması ve cerrahi tedaviler sonucu kemiğin dış ortamlar ile temas etmesi nedeni ile kemik iltihabı oluşur.

Ayrıca bazı hastalıklar (şeker hastalığı, bazı kan hastalıkları, yoğun alkol kullanımı, yoğun sigara kullanımı, aşırı kortizonlu ilaç kullanımı) gibi nedenler kemik iltihabı oluşmasında etkilidir. Beslenme bozuklukları çok aşırı beslenme bozukluğu değil ise kemik iltihabına yol açmaz. Fakat Afrika gibi aşırı besin kaybı varlığında beslenme ile ilişkili ve genel vücut direncinin düşmesi ile birlikte kemik iltihabı görülür.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) belirtileri

Kemik enfeksiyonu belirtileri

Kemik enfeksiyonu belirtileri

Kemik iltihaplarının belirtileri iki ana grup altında değerlendirilir.

Akut hematojen osteomiyelit genellikle çocuklarda görülür ve çocuklar durumlarını ifade edemedikleri için, özellikle yeni doğanlarda psödoparalizisi denilen durumda, hastanın enfeksiyon olan bacağını oynatamaması kemik iltihabının bir belirtisidir.

Bunun yanında iltihabi hastalıkların genel belirtileri olan kızarıklık, şişlik, ağrı, o bölgenin basıldığında hassas olması, o bölgenin işlev kaybı gibi belirtiler vardır. Kemik iltihabının dış ortama açıldığı bölgeden cerahat (irin) gelmesi ya da geçirilmiş lezyonların kapanmamış görünmesi ve röntgen filminde bunların görüntülenmesi gibi bulgular osteomiyelitin diğer belirtileridir.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi

Kemik iltihabının tedavisi yine iki ana başlık altında incelenir.

Akut kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi : Akut hematojen osteomiyelit, genellikle çocuklarda görülür ve bu durum acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda çocuğun beslenmesi kesilir ve anestezi yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra çocuğun enfeksiyonlu bölgesinden bir iğne ile yardımı ile girilerek o bölgede irin toplayıp toplamadığı tespit edilir.

Bütün bu yöntemler uygulandıktan sonra kemikte bir iltihap ya da cerahat (irin) var ise o bölge cerrahi olarak açılır ve cerahat boşaltılır ve o bölge temizlenerek yaranın tekrar kapatılması şeklinde tedavi tamamlanır.

Kronik kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi : Kronik kemik iltihabı adı üzerinde kroniktir ve acil tedavi gerektirmez. Kronik osteomiyelit tedavisinde öncelikle tedavi planı yapılır. Enfeksiyonun olduğu bölge, enfeksiyonun yayılımı, akıntı var mı bu durumlar değerlendirilir ve ameliyat sırasında bir tümör ameliyatı yapar gibi ölü kemik dokularının çıkarılması işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra alınan ölü kemik dokularının yerine eksternal fiksatör yardımı ile o alan düzeltilir.

Kemik iltihabı teşhisinde kullanılan yöntemler

Kemik iltihabı teşhisinde kullanılan yöntemler

Kemik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Kemik erimesi neden olur
 3. Kalçada kemik çürümesi neden olur
 4. Kemik iliği kanseri nedir
 5. Cam kemik hastalığı neden olur
 6. Paget hastalığı neden olur
 7. Çocuklarda osteomiyelit neden olur

10 Yorum

 1. Anar

  3 Mayıs 2016 at 03:13

  Merhaba, bende de osteomiyelit hastalığı vardı bacagimda, 15 yasimda başladı, tam 6 yıl sürdü bu hastalık bende, 1996-2002, 4 kere ameliyat oldum, uzun surme sebebide iyi doktor bulamadigimizdan,yalnis tedaviler oldu, çok şükür şimdi bi şey yok, sadece bacagimda izi kalmış, ama o kısımda hissiyat yok, tüy bitmiyor,zorlayinca ağrı veriyor, koruyorum her zaman, çok kötü bir hastalık, Allah kimseye göstermesin.

  • mehmet nuri gökberk

   26 Mayıs 2016 at 17:17

   Selamun aleykum kardeşim öncelikle geçmiş olsun ,benimde sol kolumda osteomyelit var ,2007 yediden beri 9 yildir hala yenemedim ,bu hastalıkla ilgili basarili olan hastaneler veya tavsiye edebileceğin bi doktor varmi.

   • Seda

    17 Ocak 2017 at 01:36

    Prof.dr Alper Gökçe araştırın pişman olmazsınız

  • Osteomyelit

   10 Haziran 2016 at 09:15

   Nasıl kurtuldunuz bu lanet hastalıktan…?

  • abdurrazak

   29 Temmuz 2016 at 17:45

   kardeşim sen hangi dokturun yanında yaptın bende kronik osteomiyelit var numara ma msj atsan sevinirim doktorun adı hangi haste 0544 494 10 33

 2. Saadet Doğan

  18 Haziran 2016 at 20:16

  Merhaba bende çok uzun zamandır ostemeylit hastasıyım.Her sene bır enfeksiyon yani sedim yükseliyor.Kullandığım ilaçlar karaciger enzimlerini tehlikeli hale getiriyor. Çok kötü bir hastalık Allah kimseye vermesin ama bu hastalık birazda kemiklerimizin güneş görmediğinden zayıf olduğundan olamazmı. Ben en son çare kaplıcaları deneyeceğim .Herkese geçmiş olsun

  • Sağlık Ocağım

   19 Haziran 2016 at 12:44

   – Osteomiyelit kemiğin enfeksiyonu olarak tanımlanır. Osteomiyelit hastalığında hastalığın temeli, hastalığın süresine, oluş mekanizmasına ve konağın cevabına gibi durumlara göre sınıflandırılır.

   – Osteomiyelit hastalara kan yoluyla yayılım, enjeksiyon yoluyla yayılım ya da bulaşıcı odak enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

   – Akut osteomiyelite enfeksiyon genellikle derideki bir yaradan ya da vücudun herhangi bir yerindeki var olan bir enfeksiyondan kan yoluna yayılım ile oluşur.

   – Kronik osteomiyelit ise akut osteomiyelitin tedavisi yapılmadığından ya da akut osteomiyelit tedaviye cevap vermediğinden açık kırıktan sonra ya da kemiğin bir şekilde tüberküloz enfeksiyonuna maruz kalmasından sonra gelişir.

   – Akut osteomiyelit tedavisinde ilk olarak damar yolundan verilen antibiyotik tedavileri ve devamında haftalarca ya da aylarca sürebilecek antibiyotik tedavileri uygulanır. Doğru, hızlı ve yeterli tedavi ile akut osteomiyelit tedavisi genellikle başarılıdır. Fakat antibiyotik tedavisine cevap vermeyen olgularda cerrahi olarak iltihaplı kemiğin ölü dokuları temizlenir, cerahat (irin) boşaltılır.

   – Kronik osteomiyelit tedavisinde ise bozulan kemiğin çıkarılması ve yerine kemik grefti yerleştirilmesi gibi cerrahi yöntemler ve antibiyotik tedavileri vardır.

   – Enfeksiyon sorunlarında, özellikle enfeksiyonun alevli dönemlerinde hastalara sıcak uygulama, kaplıca tedavisi gibi enfeksiyonun alevlenmesine neden olabilecek yöntemler uygulanmaz, çünkü iltihabi durumlar ve sıcak uygulamalar birbirine uygunsuz yöntemlerdir.

   – Yani kaplıca tedavisine karar vermeden önce kesinlikle doktorlarınızdan izin almanız gerekir. Bu tür hastalıklarda enfeksiyonun tekrar alevlenmesi gibi durumlar söz konusudur.

   Kaplıca tedavisine gitmeden mutlaka ilgili doktorlarınızdan izin almalısınız.

   Geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 3. Sahin

  21 Ağustos 2016 at 20:49

  Merhaba arkadaslar ben bu hastaliga 8 yasinda yakalandim ve benim iki bacahimda var su an38 yasindayim bu hastalik yuzunden 3.sinifa kadar okula gidebildim ve o yaslarda 6 defa ameliyat oldum duzeldi ve yurumeye basladim ama daha sonra hic yakami birakmadi her sene bazen iki senede ve simdi hersene iki defa olmaya basladi doktora gittihim zaman en agir antibiyotihi veriyorlar nasil duzelecek bilmiyorum belki 30yil once iyi tedeyi olsaydim bunlar basima gelmiyecekti malum bizim bazi doktorlar benim bu hastaligi egridir kemik hastanesinde duzelttiler allah o doktordan razi olsun.

  • Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 11:51

   Öncelikle burada bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Bu paylaşımlarınız hastalara mutlaka yardımcı olacaktır.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 4. Musa

  7 Aralık 2016 at 22:56

  Arkadaş lar ben 31senedir bu hastalıçekiyorum 43 yaşındayım bunu bi çaresi yokmu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git