Anatomi

Kemik İltihabı Nedir? (Osteomiyelit Neden Olur?)

Kemik iltihabı tıptaki adı ile osteomyelit, iki ana başlık altında (akut osteomyelit veya kronik osteomyelit) olarak incelenir.

Osteomiyelit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kemik iltihabı veya kemik enfeksiyonu tıptaki adıyla osteomiyelit, iki ana başlık altında (akut osteomiyelit veya kronik osteomiyelit) olarak incelenir.

Akut osteomiyelit nedir? : Akut osteomiyelitler genellikle kan yolu ile geçer ve çocukluk döneminde çok sık görülür. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi vücudun bir yerinde meydana gelen enfeksiyonun kan dolaşımı yolu ile kemiklere yerleşmesi sonucu kemik iltihabına (akut hematojen osteomiyelit) yol açar.

Kronik osteomiyelit nedir? : Kronik osteomiyelit olarak meydana gelen kemik iltihabı da vardır. Kronik kemik iltihabının temelinde geçirilmiş ameliyatlar, geçirilmiş kazalar, yetersiz tedaviler ve akut hematojen osteomiyelit’in yetersiz tedavi edilmesi ya da tekrarlaması nedeni ile bu durumun kronik hale gelmesi şeklinde etkenler kronik osteomiyelite sebep olur. Ayrıca diyabet, kanser tedavisine bağlı bazı ilaçların kullanımı, yaşlılık, sigara kullanımı, alkol kullanımı, gibi etkenler kronik osteomiyelit için risk taşıyan faktörlerdir.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) neden olur?

Kemik iltihabı kan yolu ile geçer ve bu duruma akut hematojen osteomiyelit adı verilir. Bunun dışında geçirilmiş kazalar nedeni ile açık kırıklar oluşması ve cerrahi tedaviler sonucu kemiğin dış ortamlar ile temas etmesi nedeni ile kemik iltihabı oluşur.

Ayrıca bazı hastalıklar (şeker hastalığı, bazı kan hastalıkları, yoğun alkol kullanımı, yoğun sigara kullanımı, aşırı kortizonlu ilaç kullanımı) gibi nedenler kemik iltihabı oluşmasında etkilidir. Beslenme bozuklukları çok aşırı beslenme bozukluğu değil ise kemik iltihabına yol açmaz. Fakat Afrika gibi aşırı besin kaybı varlığında beslenme ile ilişkili ve genel vücut direncinin düşmesi ile birlikte kemik iltihabı görülür.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) belirtileri

Kemik enfeksiyonu belirtileri

Kemik enfeksiyonu belirtileri

Kemik iltihaplarının belirtileri iki ana grup altında değerlendirilir.

Akut hematojen osteomiyelit genellikle çocuklarda görülür ve çocuklar durumlarını ifade edemedikleri için, özellikle yeni doğanlarda psödoparalizisi denilen durumda, hastanın enfeksiyon olan bacağını oynatamaması kemik iltihabının bir belirtisidir.

Bunun yanında iltihabi hastalıkların genel belirtileri olan kızarıklık, şişlik, ağrı, o bölgenin basıldığında hassas olması, o bölgenin işlev kaybı gibi belirtiler vardır. Kemik iltihabının dış ortama açıldığı bölgeden cerahat (irin) gelmesi ya da geçirilmiş lezyonların kapanmamış görünmesi ve röntgen filminde bunların görüntülenmesi gibi bulgular osteomiyelitin diğer belirtileridir.

Kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi

Kemik iltihabının tedavisi yine iki ana başlık altında incelenir.

Akut kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi : Akut hematojen osteomiyelit, genellikle çocuklarda görülür ve bu durum acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda çocuğun beslenmesi kesilir ve anestezi yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra çocuğun enfeksiyonlu bölgesinden bir iğne ile yardımı ile girilerek o bölgede irin toplayıp toplamadığı tespit edilir.

Bütün bu yöntemler uygulandıktan sonra kemikte bir iltihap ya da cerahat (irin) var ise o bölge cerrahi olarak açılır ve cerahat boşaltılır ve o bölge temizlenerek yaranın tekrar kapatılması şeklinde tedavi tamamlanır.

Kronik kemik iltihabı (osteomiyelit) tedavisi : Kronik kemik iltihabı adı üzerinde kroniktir ve acil tedavi gerektirmez. Kronik osteomiyelit tedavisinde öncelikle tedavi planı yapılır. Enfeksiyonun olduğu bölge, enfeksiyonun yayılımı, akıntı var mı bu durumlar değerlendirilir ve ameliyat sırasında bir tümör ameliyatı yapar gibi ölü kemik dokularının çıkarılması işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra alınan ölü kemik dokularının yerine eksternal fiksatör yardımı ile o alan düzeltilir.

Kemik iltihabı teşhisinde kullanılan yöntemler

Kemik iltihabı teşhisinde kullanılan yöntemler

Kemik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Kemik erimesi neden olur
 3. Kalçada kemik çürümesi neden olur
 4. Kemik iliği kanseri nedir
 5. Cam kemik hastalığı neden olur
 6. Paget hastalığı neden olur
 7. Çocuklarda osteomiyelit neden olur

18 Yorum

 1. Avatar

  Anar

  3 Mayıs 2016 at 03:13

  Merhaba, bende de osteomiyelit hastalığı vardı bacagimda, 15 yasimda başladı, tam 6 yıl sürdü bu hastalık bende, 1996-2002, 4 kere ameliyat oldum, uzun surme sebebide iyi doktor bulamadigimizdan,yalnis tedaviler oldu, çok şükür şimdi bi şey yok, sadece bacagimda izi kalmış, ama o kısımda hissiyat yok, tüy bitmiyor,zorlayinca ağrı veriyor, koruyorum her zaman, çok kötü bir hastalık, Allah kimseye göstermesin.

  • Avatar

   mehmet nuri gökberk

   26 Mayıs 2016 at 17:17

   Selamun aleykum kardeşim öncelikle geçmiş olsun ,benimde sol kolumda osteomyelit var ,2007 yediden beri 9 yildir hala yenemedim ,bu hastalıkla ilgili basarili olan hastaneler veya tavsiye edebileceğin bi doktor varmi.

   • Avatar

    Seda

    17 Ocak 2017 at 01:36

    Prof.dr Alper Gökçe araştırın pişman olmazsınız

   • Avatar

    Osman erol

    29 Mart 2017 at 12:41

    İltihap akıntısı kötü kokulumu yara buyukmu.

   • Avatar

    Coskun

    6 Aralık 2017 at 02:56

    Öncelikle herkese şifa diliyorum, Allah yardımcınız olsun … Ben Ankara’da yasıyorum. Bu hastalıkla aylarca ağrılı bir şekilde çalıştım. Sebebi ise ameliyatı yapacak doktor bulamamamdı ama sonunda bir doktor buldum hamdolsun, Allaha şükürler olsun ve şimdilik iyiyim …

    Bu hastalıktan muzdarip olanlara yardımcı olmak adına doktorumun ismini vermek istiyorum. İsmail demirkale Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde. Sağolsunlar çocuk oyuncağıymış gibi tereddüt bile etmeden hallederiz dediler ve yaptılar. Diğer doktorlar hatta Gata hastanesinin doktoru dedi ki, arkadaşım kötü bir hastalığın var ve ne yap et bir an önce ameliyatını ol dedi, fakat kendisi bu ameliyatı yapmayı teklif bile edemedi. Bunun gibi kaç doktora gitmişliğim var hatırlamıyorum bile.

    Bu ameliyatı özelde en 10 bin tl’den asaği olmamak kaydıyla başka bir doktor daha var. Bu doktorun ismi Hakan Kınık başarılı biri fakat 10 ile 20 bin tl arası paranız gider.

    Herkese çok geçmiş olsun. Hastalık hakkında konuşmak isteyen olursa 0537 984 04 83. Şimdi asıl düşünmemiz gereken şeyler şunlar; ameliyat olan kişiler kendini korumak adına neler yapıyor ya da neler yapmamız lazım kanı temiz tutmak ya da kemiği güçlü tutmak adına.

  • Avatar

   Osteomyelit

   10 Haziran 2016 at 09:15

   Nasıl kurtuldunuz bu lanet hastalıktan…?

  • Avatar

   abdurrazak

   29 Temmuz 2016 at 17:45

   kardeşim sen hangi dokturun yanında yaptın bende kronik osteomiyelit var numara ma msj atsan sevinirim doktorun adı hangi haste 0544 494 10 33

  • Avatar

   ACIMASIZ_GAZİ

   14 Haziran 2017 at 16:24

   MERHABALAR TEDAVİ KONUSUNDA BANA BİLGİ VERİRMİSİNİZ RİCA ETSEM 0533 613 02 94

 2. Avatar

  Saadet Doğan

  18 Haziran 2016 at 20:16

  Merhaba bende çok uzun zamandır ostemeylit hastasıyım.Her sene bır enfeksiyon yani sedim yükseliyor.Kullandığım ilaçlar karaciger enzimlerini tehlikeli hale getiriyor. Çok kötü bir hastalık Allah kimseye vermesin ama bu hastalık birazda kemiklerimizin güneş görmediğinden zayıf olduğundan olamazmı. Ben en son çare kaplıcaları deneyeceğim .Herkese geçmiş olsun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Haziran 2016 at 12:44

   – Osteomiyelit kemiğin enfeksiyonu olarak tanımlanır. Osteomiyelit hastalığında hastalığın temeli, hastalığın süresine, oluş mekanizmasına ve konağın cevabına gibi durumlara göre sınıflandırılır.

   – Osteomiyelit hastalara kan yoluyla yayılım, enjeksiyon yoluyla yayılım ya da bulaşıcı odak enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

   – Akut osteomiyelite enfeksiyon genellikle derideki bir yaradan ya da vücudun herhangi bir yerindeki var olan bir enfeksiyondan kan yoluna yayılım ile oluşur.

   – Kronik osteomiyelit ise akut osteomiyelitin tedavisi yapılmadığından ya da akut osteomiyelit tedaviye cevap vermediğinden açık kırıktan sonra ya da kemiğin bir şekilde tüberküloz enfeksiyonuna maruz kalmasından sonra gelişir.

   – Akut osteomiyelit tedavisinde ilk olarak damar yolundan verilen antibiyotik tedavileri ve devamında haftalarca ya da aylarca sürebilecek antibiyotik tedavileri uygulanır. Doğru, hızlı ve yeterli tedavi ile akut osteomiyelit tedavisi genellikle başarılıdır. Fakat antibiyotik tedavisine cevap vermeyen olgularda cerrahi olarak iltihaplı kemiğin ölü dokuları temizlenir, cerahat (irin) boşaltılır.

   – Kronik osteomiyelit tedavisinde ise bozulan kemiğin çıkarılması ve yerine kemik grefti yerleştirilmesi gibi cerrahi yöntemler ve antibiyotik tedavileri vardır.

   – Enfeksiyon sorunlarında, özellikle enfeksiyonun alevli dönemlerinde hastalara sıcak uygulama, kaplıca tedavisi gibi enfeksiyonun alevlenmesine neden olabilecek yöntemler uygulanmaz, çünkü iltihabi durumlar ve sıcak uygulamalar birbirine uygunsuz yöntemlerdir.

   – Yani kaplıca tedavisine karar vermeden önce kesinlikle doktorlarınızdan izin almanız gerekir. Bu tür hastalıklarda enfeksiyonun tekrar alevlenmesi gibi durumlar söz konusudur.

   Kaplıca tedavisine gitmeden mutlaka ilgili doktorlarınızdan izin almalısınız.

   Geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 3. Avatar

  Sahin

  21 Ağustos 2016 at 20:49

  Merhaba arkadaslar ben bu hastaliga 8 yasinda yakalandim ve benim iki bacahimda var su an38 yasindayim bu hastalik yuzunden 3.sinifa kadar okula gidebildim ve o yaslarda 6 defa ameliyat oldum duzeldi ve yurumeye basladim ama daha sonra hic yakami birakmadi her sene bazen iki senede ve simdi hersene iki defa olmaya basladi doktora gittihim zaman en agir antibiyotihi veriyorlar nasil duzelecek bilmiyorum belki 30yil once iyi tedeyi olsaydim bunlar basima gelmiyecekti malum bizim bazi doktorlar benim bu hastaligi egridir kemik hastanesinde duzelttiler allah o doktordan razi olsun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 11:51

   Öncelikle burada bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Bu paylaşımlarınız hastalara mutlaka yardımcı olacaktır.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Musa

  7 Aralık 2016 at 22:56

  Arkadaş lar ben 31senedir bu hastalıçekiyorum 43 yaşındayım bunu bi çaresi yokmu

 5. Avatar

  sakine

  28 Mart 2017 at 00:35

  Bende ayağımdan bununla ilgili ameliyat oldum. Denizli cerrahi hastanesi Profesör Semih Akkaya yı öneririm alanında çok iyi bir doktor

 6. Avatar

  Ali Cankurtaran

  10 Nisan 2017 at 21:19

  Arkadaşlar ben Kayseride 8 ay civarında bu hastalıkla mücadele ettim tam 5 kez ameliyat oldum ama son ameliyatı yapan hocamdan sonra çok şükür 2 yıldır bişeyim yok adı Sinan Karaoğlu kayseri acıbademde Allah ondan bin kere razı olsun maddi olarak zor Allah yardımcınız olsun..

 7. Avatar

  Mert Yaşar

  6 Kasım 2017 at 17:10

  Osteomiyelit hastasıyım. 8 yıl boyunca yaralarım geçmedi. Ender Saraç’ın kürü karabaş otu sayesinde yaralarımdan kurtuldum. Herkese tavsiye ederim.

 8. Avatar

  İkinci u

  2 Aralık 2017 at 21:25

  Ben kaza sonucu bu kronik hastaliga yakalandim 7 tildir hersene 2 e defa tekrar ediyor son care kemik kazima yonteminide denedin 1 yil sonra yine ayni yani sunu diim bu hastalik ne yazikki mezarda biter allah sifalar versin yek denemedigim oksijen tedavisi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2017 at 01:57

   HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ: 1 atmosferden daha yüksek basınçtaki oksijen solunumunun fizyolojik etkilerinden yararlanmayı amaçlar. Bu tedavi ile tüm vücut sıvılarındaki parsiyel oksijen basıncı artar. Kronik osteomiyelitteki sorunlardan biri de enfeksiyon odağındaki hipoksidir (oksijen azlığıdır). Hiperbarik oksijen tedavisi travmaya uğrayan, oksijeni az olan hücrelerin oksijen açığını karşıladığı gibi oksijensiz kalmış ortamda ortaya çıkan birçok faktörün de azalmasını sağlar. Esas olarak, hiperbarik oksijen tedavisi kronik osteomiyelitte cerrahi ve medikal tedaviye ek yardımcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

   HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ, özellikle kronik tekrarlama gösteren osteomiyelit vakalarında; yumuşak doku örtümünün iyi olmadığı, 3.-4. evre olan hastalarda adjuvan tedavi olarak uygulanır.

   Bu tedavi için bir planlama yapmadan önce hastalığınızın takibini sürdüren doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Sonuçta, hastalığınızın tipini, evresini başka hangi tedavilerden fayda görüp görmeyeceğinizi, hangi tedavinin ne kadar avantajlı veya dezavantajlı olup olmayacağını, aktif enfeksiyonun olup olmadığını en iyi takibinizi yapan doktorunuz bilmektedir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git