Doku Hastalıkları

Kemik İliği Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

Kemik iliği kanseri nedir?

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

İnsan vücudundaki genler vücudun gereksinimine göre kök hücreye, hangi hücreyi yapması komutunu verir. Komut ve işlev dizgisinde bir anormallik ortaya çıkar ise kemik iliği fonksiyon bozukluğu olarak adlandırılır ve bu anormallik bazen kemik iliği kanseri olarak ortaya çıkar. Dünyada her yıl yaklaşık 750 bin insan kemik iliği kanseri nedeni ile ölmektedir. Kemik iliği kanseri eskiden daha çok 60’lı yaşlarda görülmekte idi. Fakat günümüzde sigara, genetiği oynanmış gıdalar, hava kirliği, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam nedeni ile kemik iliği kanserleri her yaş grubunda sık görülmektedir.

Kemik iliği kanseri türleri

Kemik iliği kanserleri köken aldığı hücreye göre birçok değişik isimle adlandırılır.

Lösemi nedir? : Lösemiler bir gruptur ve bunlar beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan anormalliklere bağlı gelişir. Bu durumun ani başlayan ve tedavi edilmez ise ölümcül risk taşıyan formları vardır. Günümüzde löseminin, tedavisinde iyi sonuçlar elde edilen kronik formları da vardır. Bunlar çok uzun zaman dilimi içinde ve kronik olarak seyreder.

Multipl miyelom nedir? : Kemik iliğinden kaynaklanan multipl miyelom adı verilen önemli bir kemik iliği kanseri türü vardır ve yavaş seyirlidir. Multipl miyelom kemik iliğinde plazma adı verilen bir hücrenin gereğinden fazla çoğalması ile seyreden bir hastalıktır. Bu kanser tipi daha iyi kontrol edilebilir.

Lenfoma nedir? : Lenfomaların da kemik iliği kanserleri ile yakın ilişkisi olduğu ve sadece lenf bezinin değil, kemik iliğinin de bir hastalığı olduğu bilinmektedir.

Kemik iliği kanseri neden olur?

Kemik iliği kanserleri de diğer kanserler gibi genellikle çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan tümörlerdir. Normal kan yapımını kontrol eden genetik alt yapıda ortaya çıkan anormallikler çoğu zaman bu kanserlerin ortaya çıkmasına yol açar. Yapılan çalışmalar birçok faktörün kemik iliği kanserine neden olduğunu göstermiştir. Kemik iliği kanserine neden olan en önemli sorumlulardan biri de radyasyondur. Radyasyonun kanser ilişkisi bilinmektedir. Bunların dışında birtakım çevresel faktörler kemik iliği kanserlerine neden olabilir. Ancak yapılan çalışmalar doğrultusunda, net olarak şu faktör kemik iliği kanseri yapar denilemez.

Sigaranın kemik iliği kanserine neden olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kemik iliği kanseri hem genetik yapı hemde çevresel faktörler bir araya geldiğinde oluşmaktadır. Bazı insanların genetik yapısı sağlam olduğu için bir toksik madde ya da kanserojen bir madde ile karşılaşmasına rağmen kanser oluşmayabilir iken, bazı insanların genetik yatkınlığı nedeni ile çok küçük çevresel faktör bile kanser oluşmasında etkilidir. Kanser için söylenilen tüm genel doğrular, kemik iliği kanseri için de geçerlidir. 

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri belirtileri

Kemik iliği kanserlerinin belirtileri, kemik iliği kanserinin tipine göre değişmekle birlikte, genel olarak kemik iliğindeki işlev bozukluğunun neden olduğu belirtilerdir.

Örneğin gelişen kanser sonrasında vücudun savunmasında görev alan beyaz kürelerin yeterince fonksiyon sağlayamamaları enfeksiyona yakalanma konusunda yatkınlık meydana getirir. Kırmızı kürelerin yeterince yapılamaması nedeni ile kansızlık ve kansızlık ile ilişkili belirtiler görülebilir. Hastalarda ciddi bir kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, koroner arter hastalığı ve pıhtılaşmadan sorumlu hücrelerin yetersiz kalmasından dolayı kanama oldukça sık görülen kemik iliği kanseri belirtileridir.

Akut bir kemik iliği kanseri geliştiğinde belirtiler çok fazla olur iken, kronik lösemi hastalarında tesadüfen yapılan tam kan sayımı sırasında hastalık fark edilebilir. Multipl miyelom kemik iliği kanserinde kemik lezyonları ve böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler daha fazla görülür iken, akut lösemide enfeksiyonlar ve kanamalı belirtiler daha fazla görülür. Bütün kemik iliği kanseri türleri çok yaygın, oldukça çeşitli ve geniş bir bulgu grubudur ve bu nedenle çok fazla hastalığa özgü bir bulgu yoktur.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Her kemik iliği kanseri, uğruna mücadele etmeye, uğraşmaya ve kararlılıkla tedavi sürecini devam ettirmeye değecek tümörlerdir. Bu kanserlerde en baştan yenilgiyi kabul etmemek önemlidir. Yapılan çalışmalarda sağ kalım oranları hem akut lösemilerde hemde kronik lösemilerde veya lenfomalarda, multipl miyelom denilen kanserlerde, tıpta kemik iliği yetmezliği olarak tanımlanan durumlarda yapılabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur.

Multipl miyelomda son on yıl içerisinde yapılan çalışmalar sağ kalım süresinin iki kat arttığını ortaya koymuştur. Akut lösemilerde kür şansı % 60-70’lere kadar ulaşmıştır. Lenfomaların çok önemli bir bölümü tedavi edilebilmektedir. Bu hastalarda hastalık, kronik bir şekilde seyretmekte ve hastaların uzun süre kaliteli yaşam sürmeleri mümkün olabilmektedir. Tüm kemik iliği kanserlerinde hastalık tam olarak ortadan kaldırılmasa bile kontrol altına alınabilmektedir.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisinde uygulanan yöntemler

Kemik iliği kanserinin tedavisinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavilerden en sık kullanılanı kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi günümüzde de halen kullanılan temel tedavilerin bileşenidir. Bunun yanında kemik iliği kanseri tedavilerinde kemoterapi ilaçlarından daha farklı, akıllı molekül denilen ve hedefe kitlenerek sadece anormal ya da kanser hücresini ulaşarak yok eden tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sayede, bu hücrelerin bulunduğu çevreye verdikleri zararlar ve komplikasyonlar daha az görülmektedir.

Fakat bütün bu tedavilere rağmen klasik kemoterapi tedavisi sürdürülmektedir. Önemli bir kemik iliği kanseri tedavisi yöntemi de kemik iliği naklidir. Uzun yıllardır kemik iliği nakli, özellikle lösemi hastalarında gerçekten kür sağlamaya yardımcı olmasında ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasında yardımcıdır. Kemik iliği nakli doğru yerlerde ve doğru kişiler ile yapıldığında komplikasyon oranları daha düşük ve iyileşme şansı daha yüksektir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Karaciğer kanseri neden olur
 3. Meme kanseri belirtileri ve tedavisi
 4. Pankreas kanseri nedir
 5. Yumuşak doku kanseri neden olur
 6. Çocuklarda talasemi neden olur

28 Yorum

 1. celalettin

  15 Nisan 2016 at 20:20

  Benim ağrılarım vardır uzun zamandır, birkaç doktora gittim doğru düzgün teşhis konmadı, ağrılarım geçmedi verdikleri tedaviler ile, aile hekimim araştırma hastanesine gitmemi söyledi ve ben gittim bir sürü tetkik yapıldı doktor kemik iliği kanseri gibi bir şeyler söyledi ve daha testler yapılacak nedir? bu kemik iliği kanseri iyi olma şansım var mı?

  • Sağlık Ocağım

   16 Nisan 2016 at 14:15

   > Kemik iliği kanserleri farklı isimler ile adlandırılabilir. Lösemi, Multipl miyeloma ve Lenfoma gibi. İnsanlar herhangi bir yaşta kemik iliği kanserine yakalanabilir.

   > Kemik iliği kanserinde risk faktörleri genetik yatkınlık, sigara maruziyeti, tekrarlayan kimyasal benzen maruziyeti, DoWn sendromu, radyasyona maruz kalma, bazı kemoterapi türleri gibi risk faktörleridir.

   > Kemik iliği kanserlerinde belirtiler yaşa, cinsiyete göre değişebilir. Genellikle görülen kemik iliği kanseri belirtileri arasında bacaklar, kollar ve kalçada ağrılar, sebebi bilinemeyen siyah veya mavi lekeler, lenf nodlarında büyüme, cildin soluk görünmesi, cilt altında iğne başı büyüklüğünde noktalar, küçük kesik, sıyrıklarda bile kanamanın uzun sürmesi, fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı, yaraların yavaş iyileşmesi, diş etlerinde şişme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler kemik iliği kanserlerinde görülen genel belirtilerdir.

   > Kemik iliği kanserlerinde kırmızı küre, beyaz küre, platelet sayısının saptanması, herhangi bir kanser hücresi olup olmadığının tespit edilmesi için kan testleri yapılır. Hastanın kemik iliğinde kaç tane kanser hücresinin olup olmadığını bakmak, hastalığın tipini bulmak için de kemik iliği aspirasyonu ve kemik biyosileri yapılır. Bunların dışında sitogenetik analiz, immünofenotipleme gibi testler de yapılır.

   > Kemik iliği kanserinde tedavi hastalığın tipine göre değişir. Çocuklarda kemik iliği kanseri tedavisinin başarı oranı daha yüksektir. Hastalığın tanısı kesinleştikten sora tedavi planı hastalığın tipine göre değişir. Kemoterapi tedavisi, kemik iliği nakli, gereken durumlarda radyasyon tedavisi, kök hücre tedavisi gibi tedaviler kemik iliği kanserlerinde uygulanan tedavilerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. MERVEH

  14 Aralık 2016 at 14:24

  İlik kanseri teşhisi kan testi ile de konulabiliyor mu?????

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:47

   Tam kan sayımında bazı sonuçların yüksek çıkması ilik kanseri şüphesi verebilir fakat bu tür bir durumdan şüphe edildiğinde hematoloji bölümünde daha derin (kemik iliği biyopsisi, kemik sintigrafisi gibi) araştırmalar da gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Arife

  14 Şubat 2017 at 09:45

  Meraba benimde esime miyelome desisi kondu yeni baslangici benim esim 37 yasinda bunuun tedavisi varmi varsa nasil tesekur ederim

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:24

   Miyelom, kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseridir. Miyelom, hem multipl miyelom hem de plazma hücreli miyelom olarak da adlandırılır. Miyelom’un farklı tipleri vardır ve tiplerine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir.

   Miyelom tedavisinde kemoterapi tedavisi, transplantasyon tedavisi ve radyoterapi, idame tedavisi, destek tedavisi, ilaca dirençli hastalığın tedavisi, yeni gelişmekte olan tedaviler şeklinde yöntemler uygulanır.

   Bu durumun tedavisini doktorlarınız sınıflandırmayı yaptıktan sonra karar vereceklerdir. Takip ve tedavi hastanın tedavilere vereceği yanıta göre de değişiklik gösterebilir.

   Hastaşlığın seyri sırasında gelişebilecek komplikasyonlara göre de tedaviler uygulanabilir. Bu durumun takip ve tedavisi ekip çalışması gerektirir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Muhammet

  25 Şubat 2017 at 20:09

  Iyi aksamlar. 2011 yilinda sag kol röntgenimde kemiğimde leke cikti. Fakat o zamanlarda cok onemsemedim bu durumu. Bu gunlerde kolum yine agrimaya basladi. Biraz arastirinca kemik lekesinin kanser belirtisi oldugunu ögrendim. Korkmali miyim? Cunku cok zaman gecmesine ragmen sadece zaman zaman agrilar oldu o kadar.

  • Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:15

   İyi huylu kemik kisti de olabilir, kemik iltihabı gibi bir durum da olabilir, daha önceden kırılmış yanlış kaynamış veya kireçlenme yapmış da olabilir. Kolunuzun eklemlerde mi, yoksa eklem dışı kemiklerde mi leke görüldüğüne bağlı da değişiklik gösterebilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmenizde fayda vardır. Buralardan sonuç alınmaz ise kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz de gerekebilir.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız, sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Ateş

  4 Mart 2017 at 01:08

  Merhaba bacaklarımın üstüne oturduğumda ağrı hissediyorum hafif rampa çıktığımdada aynısı oluyor kafam ağrıyor kan değerlerim çok düşük ağrılarımın nedeni kansızlıktan olabilirim?

  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 17:20

   Kansızlık ağrılara neden ve halsizliğe neden olabilir. Kansızlık baş ağrısı, baş dönemsi de yapabilir. Kansızlığın altta yatan bir nedeni de olabilir, bu nedenle kansızlığın neden olduğunun araştırılması için hematoloji bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   Kansızlık ile ilgili problemlere hematoloji bakar.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 6. nalan

  28 Mart 2017 at 10:26

  merhabalar bir yıl önce kısmi felç geçirdim beynimde 4 tane kılcal damar tıkanıklığı var ve bir tane beyaz leke 4-5 aydır kollarım sırtım aşırı ağrıyor ve aşırı derecede halsizim bir yıldır iki ay arayla kanım 5 e kadar düşüyor ve hastanede kan veriyorlar hiç bir şey bulunamıyor kemik iliği tahlili yaptırmam gerekiyormu ben şüpheleniyorum bütün belirtileri var çünkü teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2017 at 05:10

   Beyin dokusu veya omurilikte yapılan MR incelemelerinde beyin ve ileti sistemindeki bozukluklar beyaz lekeler şeklinde görüntülenebiliir. Oluşan bozukluğun tipine göre bu tür şikayetler bu bozukluklara bağlı gelişebilir. Yani yaşadığınız bu durumlar beyindeki problemlere bağlı olabilir. Bu tür problemlerden sonra duyusal hasarlar olabileceği için nöropatik ağrı gelişebilir.

   Şikayetleriniz için yaptırmanız gereken başka bir tetkik olup olmadığını doktorlarınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Aycan

  7 Nisan 2017 at 21:51

  Merhaba benim anneannem 67 yaşında kemik iliği kanserinden şüpheleniyorlar bel kemiğinde kırıklar varmış kanseri yenebilir mi acaba

  • Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 17:49

   Kemik iliği kanseri multipl miyelom, lösemi ve lenfoma gibi türleri de içerebilmektedir. Kemik iliği kanseri tek bir kanser türü değil bir grup kanserleri içinde barındırır. Tipine göre, hastalığın evresine göre, hastanın yaşına göre hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Henüz net bir şey söylememiş doktorlarınız. Bu yaşlardaki hastalarda kemik kırıkları herhangi bir travma olmaksızın, osteoporoz (kemik erimesi) nedeni ile de olabilir.

   Doktorlarınız size duruma göre bilgi vereceklerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Güngör

  20 Nisan 2017 at 16:36

  Merhaba
  19 yaşındayım.38 yaşında annem var kemik iliği kanseri teşhisi koydular kemoterapi görmeliymiş
  Nasıl bir tedavi dir bilmiyorum
  Ne kadar sürer,hastanın kurtulma şansı nedir
  Kısa bigi verirmisiniz
  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2017 at 15:16

   KEMOTERAPİ, kanser hücrelerini yok etmek ya da bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için antikanser ilaçlar kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. Kemoterapi kanser tedavisinde tek başına ya da radyoterapi ve cerrahi ile birlikte uygulanabilir.

   Kanser tedavisinde kemoterapinin amacı hastalığın tipine ve yaygınlığına göre değişiklik gösterebilir.

   Kemoterapi ilaçlarının vücuttaki uygulama şekli farklı yollarla yapılabilir. Bu ilaçların uygulanma şekilleri: Ağız yoluyla (hap, kapsül ya da solüsyon şeklinde), Damar yoluyla (seruma katılarak ya da doğrudan enjeksiyonla), Enjeksiyon yoluyla (kas içine ya da cilt altına direkt enjeksiyon yoluyla) ve Haricen (direkt cilt üzerine (topikal) olarak uygulanabilir.

   Kemoterapi ilaçları evde, hastanede ya da özel merkezlerde verilebilir. Bunun kararını doktorunuz duruma göre karar verecektir.

   Kemik iliği kanseri çeşitlilik gösteren büyük bir gruptur. Kemik iliği kanserleri köken aldığı hücreye göre farklı isimler ile adlandırılır (örneğin lösemiler bir gruptur, multipl miyelom adı verilen bir kemik iliği kanseri tipi vardır, lenfomaların da kemik iliği kanserleri ile yakından ilişkisi olduğu bilinmektedir). Bu nedenle kanserin tipine göre tedavi süreci ve hastalığın nasıl seyredeceği değişiklik gösterebilir. Ayrıca kanserin yayılımı, kaçıncı evrede olduğu, tedaviye alınan yanıt gibi faktörler de bu süreci değiştirebilir.

   Doktorlarınızın önerileri ve takipleri son derece önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 9. Burak

  5 Temmuz 2017 at 11:54

  Merhaba benim 27 yaşında bir abim var gogusun de şişkinlik vardı bazen agriyor bazende bayılıyordu daha sonra da kemiklerim agriyor diyordu acaba kanser tehlikesi var mi yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 23:23

   Göğüs bölgesindeki şişlik yüzeysel bir şişlik ise ödem, travmaya bağlı bir şişkinlik olabilir. Göğüs şekil bozukluğu ve buna bağlı bir durum olabilir.

   Daha önce geçirilen bir darbeye bağlı, bir kazaya bağlı yelken göğüs denilen bir durum gelişmiş olabilir. Yelken göğüs nedeniyle akciğer kontüzyonu, şok, pnömotoraks, homotoraks gibi hayatı tehdit eden önemli komplikasyonlar da gelişebilir, bu nedenle bu tür bir durumun tedavisi önemlidir. Bu durum, size söylemediği bir kavgaya bağlı künt bir darbe almış olabilir, hatırlamadığı bir darbeye bağlı gelişen bir durum olabilir, bir kazaya bağlı olabilir.

   Bu tür şekil bozuklukları bazen kemiğin Paget hastalığına, kemik kistlerine bağlı da olabilir.

   En doğrusu bir doktora gitmeniz olacaktır.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. gökdeniz

  14 Temmuz 2017 at 00:15

  merhaba ben 18 yaşındayım ve diz kapaklarım ağrıyor ve damağımda sişmeler var. önceden sivilcelerim büyük cıkıyordu şimdi yukarıda belirttiğiniz gibi kücük iğne ucu kadar cıkıyor. ve iştahım kesik. kanser olma riskim var mı acaba?

  • Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 22:11

   Anlattığınız şikayetler romatizmal bir hastalık kaynaklı da olabilir. Ergenlik sivilcelerinin boyutu yaş büyüdükçe küçülebilir, zaman zaman değişebilir, azalabilir, artabilir. Ağız yaraları ağız içi bir duruma bağlı olabileceği gibi, yine romatizmal hastalıklara bağlıda tekrarlayıcı şekilde olabilir.

   Yani anlattığınız şikayetler sadece kemik iliği kanseri tiplerine bağlı olmaz. Fakat bir dahiliye uzmanına ya da hematoloji bölümüne giderek bazı tetkikler yaptırmanız faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. berk ordu

  30 Temmuz 2017 at 12:08

  Selam hocam benim babam ilik kanseri kemotrapi gormesi.lasim.dediler koltuk altinda sisme var ve cok agri yapiyor agirdan duramiyor uyuku bile haram oldu ona kemotrapi 4 gun seyans gordu ve 3 gun sonra agrilar daha cok arti koltuk alti sis olan bolge kol bolgeside sisti serum agri kesici verdileri 5 gun boyunca agri kesiciler bile agriyi durduramadi morfin bile verdiler gene agrilari vardi mecbur o hastaneden cikardik oni

  • Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 15:25

   Bu tür durumlar onkoloji alanında takip ve tedavi edilir, bu kadar ciddi durumlar hakkında buradan bir yorum yapmak doğru olmaz.

   Kemik iliği kanserleri bir grup hastalığı tanımlar. Lösemi, multipl miyelom, lenfoma ve bunların alt tiplerinin toplamı kemik iliği kanseri olarak adlandırılır. Kanserin tipine göre, derecesine göre, yayılım oranına göre hastalığın evresine göre hastanın şikayetleri, tedavi yöntemleri, izlem, hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Geçmiş olsun.

 12. Kansu

  10 Ağustos 2017 at 16:58

  Merhaba ben 27 yaşındayım kafa kısmı hariç tüm vücudumda yaygın bir ağrı var en şiddetlisi bel ve sırt ağrısı hiç geçmedi 2 seneden fazla oldu sürekli ilaç antidepresan kullandım doktor takibi altında mr röntgen kan tahlilleri hiç bi problem yok dendi en son kontrastlı mr girdim sonuçları çıkınca yine gidicem doktora bunu sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:43

   Omurga kanal darlığı olabilir ve böyle bir durum sinir-beyin cerrahisi tarafından incelenmelidir. Omurga romatizması, fibromiyalji sendromu gibi romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir, bu durum da romatoloji alanında araştırılır.

   Bunlar açısından da değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Sedat

  1 Kasım 2017 at 00:04

  Merahaba, kalça kemiği iltihabı teşhisi konuldu ve ilaç verildi; majezik sr kullanıyorum ağrılarım hiç geçmedi sol kalçamdan sol diz kapağıma ve sol ayak bileğime kadar ağrı yapmaya başladı ve ağrı vücudumda geziyor resmen, arada kasık ağrısı, baş dönmesi yapıyor. teşekkürler simdiden.

  • Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2017 at 19:45

   Kalça ağrısının birçok nedeni vardır; osteoartrit, bursit, osteonekroz, tendonit, kas gerilmeleri, disk hernileri, septik kalça, romatizmal hastalıklar gibi. İltihaplanmanın teşhisi Manyetik rezonans görüntüleme (emar) yöntemiyle konulur genellikle. Kalça ağrısı olduğunda çoğu zaman kalçadan ayak parmaklarına kadar yayılabilen, kasıklara vuran ağrılar olur. Fakat hem baş dönmesinin olması hem de ağrının gezici özellik göstermesi bu durumun sistemik romatizmal bir hastalığa bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

   İltihap dediğiniz durum enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir, bu nedenle bu durumun romatoloji alanında daha detaylı araştırılması daha doğru olur.

   Anlattığınız şekildeki ağrılara ankilozan spondilit, FMF hastalığı, romatoid artrit ve benzeri romatizmal hastalıklar, osteoartrit gibi dejenaratif eklem hastalığı ve bu hastalıklara bağlı gelişebilen artrit neden olabilir.

   MAJEZİK SR, çeşitli ağrıları ortadan kaldırmak ya da hafifletmek için kullanılan steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar olarak bilinen grupta yer alır. MAJEZİK SR, eklem iltihabı ile seyir gösteren romatoid artritte, dejenaratif eklem hastalığı olan osteoartritte, omurlar arası eklemin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize Ankilozan spondilitte, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları bursit ve tentinitte, yumuşak doku yaralanmalarında ve adet ağrılarında kullanılır.

   Eğer, hastalığınızın ne olduğu hakkında doktorunuz net bir şey söylemişse doktorunuzla bu konuyu daha detaylı konuşmalısınız veya daha detaylı araştırma için romatoloji alanına başvurmalısınız. Bu durum enfeksiyon kaynaklı da olabilir ki, enfeksiyonun doğru teşhisi ve uygun tedavisi ihmal etmeye gelmez. Eğer bu ağrılar Ankilozan spondilite bağlı ise, bu hastalıkta fizik tedavi görmek önemlidir. Yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri gerekir. Evde de yapabileceğiniz düzenli egzersizler gerekir. Romatoloji alanında düzenli aralıklarla takip gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Mihrimah

  5 Aralık 2017 at 16:52

  Merhaba
  22 yaşındayım. Vücudumun çeşitli kemiklerinde sızı şeklinde ağrılarım var. 1 senedir kansızlıkla mücadele ediyorum Demir ilacı alıyorum Ancak hep değerim düşük. . Sürekli halsizlik ve yorgunluk üşüme içindeyim. Yüzümde her zaman sarıya yakın soluk bir renkte. Kemik iliği kanseri olma ihtimalim var mı ? Hangi bölüme gidip muayene olmalıyım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 00:57

   Anlattığınız şikayetler demir eksikliği anemisine (kansızlığına) bağlı da olabilir. Kansızlığın altında yatan nedenin araştırılması önemlidir. Emilimde veya gastrointestinal sistemde gizli kan kaybının olup olmadığının da araştırılması gerekir. Hem demir eksikliği anemisi için hem de kemik iliği kanserinin araştırılmasında hematoloji bölümüne gitmek gerekir. Safra kesesi, karaciğer, pankreas gibi organların fonksiyonlarının da değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git