Doku Hastalıkları

Kemik İliği Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

Kemik iliği kanseri nedir?

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

İnsan vücudundaki genler vücudun gereksinimine göre kök hücreye, hangi hücreyi yapması komutunu verir. Komut ve işlev dizgisinde bir anormallik ortaya çıkar ise kemik iliği fonksiyon bozukluğu olarak adlandırılır ve bu anormallik bazen kemik iliği kanseri olarak ortaya çıkar. Dünyada her yıl yaklaşık 750 bin insan kemik iliği kanseri nedeni ile ölmektedir. Kemik iliği kanseri eskiden daha çok 60’lı yaşlarda görülmekte idi. Fakat günümüzde sigara, genetiği oynanmış gıdalar, hava kirliği, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam nedeni ile kemik iliği kanserleri her yaş grubunda sık görülmektedir.

Kemik iliği kanseri türleri

Kemik iliği kanserleri köken aldığı hücreye göre birçok değişik isimle adlandırılır.

Lösemi nedir? : Lösemiler bir gruptur ve bunlar beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan anormalliklere bağlı gelişir. Bu durumun ani başlayan ve tedavi edilmez ise ölümcül risk taşıyan formları vardır. Günümüzde löseminin, tedavisinde iyi sonuçlar elde edilen kronik formları da vardır. Bunlar çok uzun zaman dilimi içinde ve kronik olarak seyreder.

Multipl miyelom nedir? : Kemik iliğinden kaynaklanan multipl miyelom adı verilen önemli bir kemik iliği kanseri türü vardır ve yavaş seyirlidir. Multipl miyelom kemik iliğinde plazma adı verilen bir hücrenin gereğinden fazla çoğalması ile seyreden bir hastalıktır. Bu kanser tipi daha iyi kontrol edilebilir.

Lenfoma nedir? : Lenfomaların da kemik iliği kanserleri ile yakın ilişkisi olduğu ve sadece lenf bezinin değil, kemik iliğinin de bir hastalığı olduğu bilinmektedir.

Kemik iliği kanseri neden olur?

Kemik iliği kanserleri de diğer kanserler gibi genellikle çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan tümörlerdir. Normal kan yapımını kontrol eden genetik alt yapıda ortaya çıkan anormallikler çoğu zaman bu kanserlerin ortaya çıkmasına yol açar. Yapılan çalışmalar birçok faktörün kemik iliği kanserine neden olduğunu göstermiştir. Kemik iliği kanserine neden olan en önemli sorumlulardan biri de radyasyondur. Radyasyonun kanser ilişkisi bilinmektedir. Bunların dışında birtakım çevresel faktörler kemik iliği kanserlerine neden olabilir. Ancak yapılan çalışmalar doğrultusunda, net olarak şu faktör kemik iliği kanseri yapar denilemez.

Sigaranın kemik iliği kanserine neden olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kemik iliği kanseri hem genetik yapı hemde çevresel faktörler bir araya geldiğinde oluşmaktadır. Bazı insanların genetik yapısı sağlam olduğu için bir toksik madde ya da kanserojen bir madde ile karşılaşmasına rağmen kanser oluşmayabilir iken, bazı insanların genetik yatkınlığı nedeni ile çok küçük çevresel faktör bile kanser oluşmasında etkilidir. Kanser için söylenilen tüm genel doğrular, kemik iliği kanseri için de geçerlidir. 

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri belirtileri

Kemik iliği kanserlerinin belirtileri, kemik iliği kanserinin tipine göre değişmekle birlikte, genel olarak kemik iliğindeki işlev bozukluğunun neden olduğu belirtilerdir.

Örneğin gelişen kanser sonrasında vücudun savunmasında görev alan beyaz kürelerin yeterince fonksiyon sağlayamamaları enfeksiyona yakalanma konusunda yatkınlık meydana getirir. Kırmızı kürelerin yeterince yapılamaması nedeni ile kansızlık ve kansızlık ile ilişkili belirtiler görülebilir. Hastalarda ciddi bir kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, koroner arter hastalığı ve pıhtılaşmadan sorumlu hücrelerin yetersiz kalmasından dolayı kanama oldukça sık görülen kemik iliği kanseri belirtileridir.

Akut bir kemik iliği kanseri geliştiğinde belirtiler çok fazla olur iken, kronik lösemi hastalarında tesadüfen yapılan tam kan sayımı sırasında hastalık fark edilebilir. Multipl miyelom kemik iliği kanserinde kemik lezyonları ve böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler daha fazla görülür iken, akut lösemide enfeksiyonlar ve kanamalı belirtiler daha fazla görülür. Bütün kemik iliği kanseri türleri çok yaygın, oldukça çeşitli ve geniş bir bulgu grubudur ve bu nedenle çok fazla hastalığa özgü bir bulgu yoktur.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Her kemik iliği kanseri, uğruna mücadele etmeye, uğraşmaya ve kararlılıkla tedavi sürecini devam ettirmeye değecek tümörlerdir. Bu kanserlerde en baştan yenilgiyi kabul etmemek önemlidir. Yapılan çalışmalarda sağ kalım oranları hem akut lösemilerde hemde kronik lösemilerde veya lenfomalarda, multipl miyelom denilen kanserlerde, tıpta kemik iliği yetmezliği olarak tanımlanan durumlarda yapılabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur.

Multipl miyelomda son on yıl içerisinde yapılan çalışmalar sağ kalım süresinin iki kat arttığını ortaya koymuştur. Akut lösemilerde kür şansı % 60-70’lere kadar ulaşmıştır. Lenfomaların çok önemli bir bölümü tedavi edilebilmektedir. Bu hastalarda hastalık, kronik bir şekilde seyretmekte ve hastaların uzun süre kaliteli yaşam sürmeleri mümkün olabilmektedir. Tüm kemik iliği kanserlerinde hastalık tam olarak ortadan kaldırılmasa bile kontrol altına alınabilmektedir.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisinde uygulanan yöntemler

Kemik iliği kanserinin tedavisinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavilerden en sık kullanılanı kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi günümüzde de halen kullanılan temel tedavilerin bileşenidir. Bunun yanında kemik iliği kanseri tedavilerinde kemoterapi ilaçlarından daha farklı, akıllı molekül denilen ve hedefe kitlenerek sadece anormal ya da kanser hücresini ulaşarak yok eden tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sayede, bu hücrelerin bulunduğu çevreye verdikleri zararlar ve komplikasyonlar daha az görülmektedir.

Fakat bütün bu tedavilere rağmen klasik kemoterapi tedavisi sürdürülmektedir. Önemli bir kemik iliği kanseri tedavisi yöntemi de kemik iliği naklidir. Uzun yıllardır kemik iliği nakli, özellikle lösemi hastalarında gerçekten kür sağlamaya yardımcı olmasında ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasında yardımcıdır. Kemik iliği nakli doğru yerlerde ve doğru kişiler ile yapıldığında komplikasyon oranları daha düşük ve iyileşme şansı daha yüksektir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Karaciğer kanseri neden olur
 3. Meme kanseri belirtileri ve tedavisi
 4. Pankreas kanseri nedir
 5. Yumuşak doku kanseri neden olur
 6. Çocuklarda talasemi neden olur

50 Yorum

 1. Avatar

  celalettin

  15 Nisan 2016 at 20:20

  Benim ağrılarım vardır uzun zamandır, birkaç doktora gittim doğru düzgün teşhis konmadı, ağrılarım geçmedi verdikleri tedaviler ile, aile hekimim araştırma hastanesine gitmemi söyledi ve ben gittim bir sürü tetkik yapıldı doktor kemik iliği kanseri gibi bir şeyler söyledi ve daha testler yapılacak nedir? bu kemik iliği kanseri iyi olma şansım var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Nisan 2016 at 14:15

   > Kemik iliği kanserleri farklı isimler ile adlandırılabilir. Lösemi, Multipl miyeloma ve Lenfoma gibi. İnsanlar herhangi bir yaşta kemik iliği kanserine yakalanabilir.

   > Kemik iliği kanserinde risk faktörleri genetik yatkınlık, sigara maruziyeti, tekrarlayan kimyasal benzen maruziyeti, DoWn sendromu, radyasyona maruz kalma, bazı kemoterapi türleri gibi risk faktörleridir.

   > Kemik iliği kanserlerinde belirtiler yaşa, cinsiyete göre değişebilir. Genellikle görülen kemik iliği kanseri belirtileri arasında bacaklar, kollar ve kalçada ağrılar, sebebi bilinemeyen siyah veya mavi lekeler, lenf nodlarında büyüme, cildin soluk görünmesi, cilt altında iğne başı büyüklüğünde noktalar, küçük kesik, sıyrıklarda bile kanamanın uzun sürmesi, fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı, yaraların yavaş iyileşmesi, diş etlerinde şişme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler kemik iliği kanserlerinde görülen genel belirtilerdir.

   > Kemik iliği kanserlerinde kırmızı küre, beyaz küre, platelet sayısının saptanması, herhangi bir kanser hücresi olup olmadığının tespit edilmesi için kan testleri yapılır. Hastanın kemik iliğinde kaç tane kanser hücresinin olup olmadığını bakmak, hastalığın tipini bulmak için de kemik iliği aspirasyonu ve kemik biyosileri yapılır. Bunların dışında sitogenetik analiz, immünofenotipleme gibi testler de yapılır.

   > Kemik iliği kanserinde tedavi hastalığın tipine göre değişir. Çocuklarda kemik iliği kanseri tedavisinin başarı oranı daha yüksektir. Hastalığın tanısı kesinleştikten sora tedavi planı hastalığın tipine göre değişir. Kemoterapi tedavisi, kemik iliği nakli, gereken durumlarda radyasyon tedavisi, kök hücre tedavisi gibi tedaviler kemik iliği kanserlerinde uygulanan tedavilerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Avatar

  MERVEH

  14 Aralık 2016 at 14:24

  İlik kanseri teşhisi kan testi ile de konulabiliyor mu?????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:47

   Tam kan sayımında bazı sonuçların yüksek çıkması ilik kanseri şüphesi verebilir fakat bu tür bir durumdan şüphe edildiğinde hematoloji bölümünde daha derin (kemik iliği biyopsisi, kemik sintigrafisi gibi) araştırmalar da gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Arife

  14 Şubat 2017 at 09:45

  Meraba benimde esime miyelome desisi kondu yeni baslangici benim esim 37 yasinda bunuun tedavisi varmi varsa nasil tesekur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:24

   Miyelom, kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseridir. Miyelom, hem multipl miyelom hem de plazma hücreli miyelom olarak da adlandırılır. Miyelom’un farklı tipleri vardır ve tiplerine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir.

   Miyelom tedavisinde kemoterapi tedavisi, transplantasyon tedavisi ve radyoterapi, idame tedavisi, destek tedavisi, ilaca dirençli hastalığın tedavisi, yeni gelişmekte olan tedaviler şeklinde yöntemler uygulanır.

   Bu durumun tedavisini doktorlarınız sınıflandırmayı yaptıktan sonra karar vereceklerdir. Takip ve tedavi hastanın tedavilere vereceği yanıta göre de değişiklik gösterebilir.

   Hastaşlığın seyri sırasında gelişebilecek komplikasyonlara göre de tedaviler uygulanabilir. Bu durumun takip ve tedavisi ekip çalışması gerektirir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Muhammet

  25 Şubat 2017 at 20:09

  Iyi aksamlar. 2011 yilinda sag kol röntgenimde kemiğimde leke cikti. Fakat o zamanlarda cok onemsemedim bu durumu. Bu gunlerde kolum yine agrimaya basladi. Biraz arastirinca kemik lekesinin kanser belirtisi oldugunu ögrendim. Korkmali miyim? Cunku cok zaman gecmesine ragmen sadece zaman zaman agrilar oldu o kadar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:15

   İyi huylu kemik kisti de olabilir, kemik iltihabı gibi bir durum da olabilir, daha önceden kırılmış yanlış kaynamış veya kireçlenme yapmış da olabilir. Kolunuzun eklemlerde mi, yoksa eklem dışı kemiklerde mi leke görüldüğüne bağlı da değişiklik gösterebilir.

   Bir ortopedi doktoruna gitmenizde fayda vardır. Buralardan sonuç alınmaz ise kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz de gerekebilir.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız, sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Ateş

  4 Mart 2017 at 01:08

  Merhaba bacaklarımın üstüne oturduğumda ağrı hissediyorum hafif rampa çıktığımdada aynısı oluyor kafam ağrıyor kan değerlerim çok düşük ağrılarımın nedeni kansızlıktan olabilirim?

  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 17:20

   Kansızlık ağrılara neden ve halsizliğe neden olabilir. Kansızlık baş ağrısı, baş dönemsi de yapabilir. Kansızlığın altta yatan bir nedeni de olabilir, bu nedenle kansızlığın neden olduğunun araştırılması için hematoloji bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   Kansızlık ile ilgili problemlere hematoloji bakar.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  nalan

  28 Mart 2017 at 10:26

  merhabalar bir yıl önce kısmi felç geçirdim beynimde 4 tane kılcal damar tıkanıklığı var ve bir tane beyaz leke 4-5 aydır kollarım sırtım aşırı ağrıyor ve aşırı derecede halsizim bir yıldır iki ay arayla kanım 5 e kadar düşüyor ve hastanede kan veriyorlar hiç bir şey bulunamıyor kemik iliği tahlili yaptırmam gerekiyormu ben şüpheleniyorum bütün belirtileri var çünkü teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2017 at 05:10

   Beyin dokusu veya omurilikte yapılan MR incelemelerinde beyin ve ileti sistemindeki bozukluklar beyaz lekeler şeklinde görüntülenebiliir. Oluşan bozukluğun tipine göre bu tür şikayetler bu bozukluklara bağlı gelişebilir. Yani yaşadığınız bu durumlar beyindeki problemlere bağlı olabilir. Bu tür problemlerden sonra duyusal hasarlar olabileceği için nöropatik ağrı gelişebilir.

   Şikayetleriniz için yaptırmanız gereken başka bir tetkik olup olmadığını doktorlarınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Avatar

  Aycan

  7 Nisan 2017 at 21:51

  Merhaba benim anneannem 67 yaşında kemik iliği kanserinden şüpheleniyorlar bel kemiğinde kırıklar varmış kanseri yenebilir mi acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 17:49

   Kemik iliği kanseri multipl miyelom, lösemi ve lenfoma gibi türleri de içerebilmektedir. Kemik iliği kanseri tek bir kanser türü değil bir grup kanserleri içinde barındırır. Tipine göre, hastalığın evresine göre, hastanın yaşına göre hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Henüz net bir şey söylememiş doktorlarınız. Bu yaşlardaki hastalarda kemik kırıkları herhangi bir travma olmaksızın, osteoporoz (kemik erimesi) nedeni ile de olabilir.

   Doktorlarınız size duruma göre bilgi vereceklerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Güngör

  20 Nisan 2017 at 16:36

  Merhaba
  19 yaşındayım.38 yaşında annem var kemik iliği kanseri teşhisi koydular kemoterapi görmeliymiş
  Nasıl bir tedavi dir bilmiyorum
  Ne kadar sürer,hastanın kurtulma şansı nedir
  Kısa bigi verirmisiniz
  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2017 at 15:16

   KEMOTERAPİ, kanser hücrelerini yok etmek ya da bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için antikanser ilaçlar kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. Kemoterapi kanser tedavisinde tek başına ya da radyoterapi ve cerrahi ile birlikte uygulanabilir.

   Kanser tedavisinde kemoterapinin amacı hastalığın tipine ve yaygınlığına göre değişiklik gösterebilir.

   Kemoterapi ilaçlarının vücuttaki uygulama şekli farklı yollarla yapılabilir. Bu ilaçların uygulanma şekilleri: Ağız yoluyla (hap, kapsül ya da solüsyon şeklinde), Damar yoluyla (seruma katılarak ya da doğrudan enjeksiyonla), Enjeksiyon yoluyla (kas içine ya da cilt altına direkt enjeksiyon yoluyla) ve Haricen (direkt cilt üzerine (topikal) olarak uygulanabilir.

   Kemoterapi ilaçları evde, hastanede ya da özel merkezlerde verilebilir. Bunun kararını doktorunuz duruma göre karar verecektir.

   Kemik iliği kanseri çeşitlilik gösteren büyük bir gruptur. Kemik iliği kanserleri köken aldığı hücreye göre farklı isimler ile adlandırılır (örneğin lösemiler bir gruptur, multipl miyelom adı verilen bir kemik iliği kanseri tipi vardır, lenfomaların da kemik iliği kanserleri ile yakından ilişkisi olduğu bilinmektedir). Bu nedenle kanserin tipine göre tedavi süreci ve hastalığın nasıl seyredeceği değişiklik gösterebilir. Ayrıca kanserin yayılımı, kaçıncı evrede olduğu, tedaviye alınan yanıt gibi faktörler de bu süreci değiştirebilir.

   Doktorlarınızın önerileri ve takipleri son derece önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 9. Avatar

  Burak

  5 Temmuz 2017 at 11:54

  Merhaba benim 27 yaşında bir abim var gogusun de şişkinlik vardı bazen agriyor bazende bayılıyordu daha sonra da kemiklerim agriyor diyordu acaba kanser tehlikesi var mi yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 23:23

   Göğüs bölgesindeki şişlik yüzeysel bir şişlik ise ödem, travmaya bağlı bir şişkinlik olabilir. Göğüs şekil bozukluğu ve buna bağlı bir durum olabilir.

   Daha önce geçirilen bir darbeye bağlı, bir kazaya bağlı yelken göğüs denilen bir durum gelişmiş olabilir. Yelken göğüs nedeniyle akciğer kontüzyonu, şok, pnömotoraks, homotoraks gibi hayatı tehdit eden önemli komplikasyonlar da gelişebilir, bu nedenle bu tür bir durumun tedavisi önemlidir. Bu durum, size söylemediği bir kavgaya bağlı künt bir darbe almış olabilir, hatırlamadığı bir darbeye bağlı gelişen bir durum olabilir, bir kazaya bağlı olabilir.

   Bu tür şekil bozuklukları bazen kemiğin Paget hastalığına, kemik kistlerine bağlı da olabilir.

   En doğrusu bir doktora gitmeniz olacaktır.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  gökdeniz

  14 Temmuz 2017 at 00:15

  merhaba ben 18 yaşındayım ve diz kapaklarım ağrıyor ve damağımda sişmeler var. önceden sivilcelerim büyük cıkıyordu şimdi yukarıda belirttiğiniz gibi kücük iğne ucu kadar cıkıyor. ve iştahım kesik. kanser olma riskim var mı acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 22:11

   Anlattığınız şikayetler romatizmal bir hastalık kaynaklı da olabilir. Ergenlik sivilcelerinin boyutu yaş büyüdükçe küçülebilir, zaman zaman değişebilir, azalabilir, artabilir. Ağız yaraları ağız içi bir duruma bağlı olabileceği gibi, yine romatizmal hastalıklara bağlıda tekrarlayıcı şekilde olabilir.

   Yani anlattığınız şikayetler sadece kemik iliği kanseri tiplerine bağlı olmaz. Fakat bir dahiliye uzmanına ya da hematoloji bölümüne giderek bazı tetkikler yaptırmanız faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  berk ordu

  30 Temmuz 2017 at 12:08

  Selam hocam benim babam ilik kanseri kemotrapi gormesi.lasim.dediler koltuk altinda sisme var ve cok agri yapiyor agirdan duramiyor uyuku bile haram oldu ona kemotrapi 4 gun seyans gordu ve 3 gun sonra agrilar daha cok arti koltuk alti sis olan bolge kol bolgeside sisti serum agri kesici verdileri 5 gun boyunca agri kesiciler bile agriyi durduramadi morfin bile verdiler gene agrilari vardi mecbur o hastaneden cikardik oni

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 15:25

   Bu tür durumlar onkoloji alanında takip ve tedavi edilir, bu kadar ciddi durumlar hakkında buradan bir yorum yapmak doğru olmaz.

   Kemik iliği kanserleri bir grup hastalığı tanımlar. Lösemi, multipl miyelom, lenfoma ve bunların alt tiplerinin toplamı kemik iliği kanseri olarak adlandırılır. Kanserin tipine göre, derecesine göre, yayılım oranına göre hastalığın evresine göre hastanın şikayetleri, tedavi yöntemleri, izlem, hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Kansu

  10 Ağustos 2017 at 16:58

  Merhaba ben 27 yaşındayım kafa kısmı hariç tüm vücudumda yaygın bir ağrı var en şiddetlisi bel ve sırt ağrısı hiç geçmedi 2 seneden fazla oldu sürekli ilaç antidepresan kullandım doktor takibi altında mr röntgen kan tahlilleri hiç bi problem yok dendi en son kontrastlı mr girdim sonuçları çıkınca yine gidicem doktora bunu sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 00:43

   Omurga kanal darlığı olabilir ve böyle bir durum sinir-beyin cerrahisi tarafından incelenmelidir. Omurga romatizması, fibromiyalji sendromu gibi romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir, bu durum da romatoloji alanında araştırılır.

   Bunlar açısından da değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Sedat

  1 Kasım 2017 at 00:04

  Merahaba, kalça kemiği iltihabı teşhisi konuldu ve ilaç verildi; majezik sr kullanıyorum ağrılarım hiç geçmedi sol kalçamdan sol diz kapağıma ve sol ayak bileğime kadar ağrı yapmaya başladı ve ağrı vücudumda geziyor resmen, arada kasık ağrısı, baş dönmesi yapıyor. teşekkürler simdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2017 at 19:45

   Kalça ağrısının birçok nedeni vardır; osteoartrit, bursit, osteonekroz, tendonit, kas gerilmeleri, disk hernileri, septik kalça, romatizmal hastalıklar gibi. İltihaplanmanın teşhisi Manyetik rezonans görüntüleme (emar) yöntemiyle konulur genellikle. Kalça ağrısı olduğunda çoğu zaman kalçadan ayak parmaklarına kadar yayılabilen, kasıklara vuran ağrılar olur. Fakat hem baş dönmesinin olması hem de ağrının gezici özellik göstermesi bu durumun sistemik romatizmal bir hastalığa bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

   İltihap dediğiniz durum enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir, bu nedenle bu durumun romatoloji alanında daha detaylı araştırılması daha doğru olur.

   Anlattığınız şekildeki ağrılara ankilozan spondilit, FMF hastalığı, romatoid artrit ve benzeri romatizmal hastalıklar, osteoartrit gibi dejenaratif eklem hastalığı ve bu hastalıklara bağlı gelişebilen artrit neden olabilir.

   MAJEZİK SR, çeşitli ağrıları ortadan kaldırmak ya da hafifletmek için kullanılan steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar olarak bilinen grupta yer alır. MAJEZİK SR, eklem iltihabı ile seyir gösteren romatoid artritte, dejenaratif eklem hastalığı olan osteoartritte, omurlar arası eklemin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ile karakterize Ankilozan spondilitte, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıkları bursit ve tentinitte, yumuşak doku yaralanmalarında ve adet ağrılarında kullanılır.

   Eğer, hastalığınızın ne olduğu hakkında doktorunuz net bir şey söylemişse doktorunuzla bu konuyu daha detaylı konuşmalısınız veya daha detaylı araştırma için romatoloji alanına başvurmalısınız. Bu durum enfeksiyon kaynaklı da olabilir ki, enfeksiyonun doğru teşhisi ve uygun tedavisi ihmal etmeye gelmez. Eğer bu ağrılar Ankilozan spondilite bağlı ise, bu hastalıkta fizik tedavi görmek önemlidir. Yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri gerekir. Evde de yapabileceğiniz düzenli egzersizler gerekir. Romatoloji alanında düzenli aralıklarla takip gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Mihrimah

  5 Aralık 2017 at 16:52

  Merhaba
  22 yaşındayım. Vücudumun çeşitli kemiklerinde sızı şeklinde ağrılarım var. 1 senedir kansızlıkla mücadele ediyorum Demir ilacı alıyorum Ancak hep değerim düşük. . Sürekli halsizlik ve yorgunluk üşüme içindeyim. Yüzümde her zaman sarıya yakın soluk bir renkte. Kemik iliği kanseri olma ihtimalim var mı ? Hangi bölüme gidip muayene olmalıyım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 00:57

   Anlattığınız şikayetler demir eksikliği anemisine (kansızlığına) bağlı da olabilir. Kansızlığın altında yatan nedenin araştırılması önemlidir. Emilimde veya gastrointestinal sistemde gizli kan kaybının olup olmadığının da araştırılması gerekir. Hem demir eksikliği anemisi için hem de kemik iliği kanserinin araştırılmasında hematoloji bölümüne gitmek gerekir. Safra kesesi, karaciğer, pankreas gibi organların fonksiyonlarının da değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Tülay

  20 Aralık 2017 at 00:11

  Merhaba yaklaşık 7 senedir vücudum demir üretmiyor.Kanımda çok düşük en son yaptırdığımda 4 çıktı.Sağ koltukaltımdada irice bi şişlik oldu yağ bezesi olduğunu söylediler ama zaman zaman ağrı ve ağırlık yapıyo ne yapmam gerekir teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2017 at 18:55

   Demir eksikliğinde iki basamak vardır.

   DEMİR EKSİKLİĞİ: Vücudun toplam demirinin azalması olarak tanımlanır, fakat henüz anemi (kansızlık) yoktur.

   DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ: Demir eksikliğinin eritropoezi azaltması sonucu anemi gelişmiştir.

   DEMİR EKSİKLİĞİNE NEDEN OLABİLEN FAKTÖRLERE GELİNCE;

   * Mide, yemek borusu, ince bağırsak ve kolon gibi organlarda oluşan polip/tümörler/kanser gibi etkenler

   * Peptik ülser, özofajit (yemek borusu iltihabı)

   * Nonsteroidal antienflamatuar ilaç kullanımı

   * İnflamatuar bağırsak hastalıkları (ülsertaif kolit, Crohn hastalığı gibi)

   * Bağırsak parazitleri

   * Vasküler lezyonlar (anjiodisplazi, gastrik antral ektazi gibi)

   * Meckel divertikülü

   * Çölyak hastalığı

   * Aşırı bakteri çoğalması

   * Whipple hastalığı

   * Lefanjektazi

   * Gastrointestinal sistem cerrahileri

   * Ürolojik veya jinekolojik bozukluklar

   * Protez kapak veya kardiyak miksoma

   * Proksismal noktürnal hemoglobinüri

   * Sık sık kan bağışı

   * Beslenmeyle yetersiz demir alımı

   * Gebelik/laktasyon dönemleri, bunlar gibi gastrointestinal sisteme bağlı faktörler demir eksikliğine veya demir eksikliği anemisine neden olabilir.

   Altta yatan sebebin hematoloji gibi bir bölümde daha detaylı araştırılmasında fayda vardır.

   Yağ bezeleri (lipomlar), deri altı yağ dokusundan köken alan, etrafı ince bir kapsüller çevrili, yağ hücrelerinde oluşmuş en yaygın benign (iyi huylu) neoplazmalardır. Deri ya da mukozada tek veya çok sayıda ortaya çıkabilirler. Lipomların tipik klinik belirtisi, sarımtırak renkte solid kitleler şeklinde görülmeleridir. Elle dokunulduğunda ya da elle muayene hareketli nodüler yapıdadırlar. Tedavisi cerrahi eksizyondur (cerrahi olarak çıkarılması). Lipom için de tekrar kontrole gitmeniz önemlidir. Büyüdükçe baskı yaptığı sinire bağlı olarak ağrıya neden olabilir. Bazı lipomlar yakın takip gerektirebilir. Lipomların farklı tipleri vardır, bu nedenle buradan bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Burcu tirpanci

  29 Aralık 2017 at 21:30

  Merhaba. 29 yaşındayım 5 ay önce doğum yaptım doğumdan sonra bacakalrkmin üst kisminda ara ara ağrılı morluklar çıkıp duruyordahiliye bölümünde hemogram yaptırdım bişey çıkmadı plt 181 ‘di acaba nereye gitmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 11:47

   * Doğum sonrası istirahate bağlı veya hamileliğe bağlı venöz tromboemli ve/veya buna bağlı post trombotik sendrom gibi durumlar olabilir. Bir kalp damar cerrahisine gitmenizde ve ihmal etmemenizde fayda vardır. Damarlarda tıkanma oluşursa kangrene, uzvun amputasyonuna kadar gidebilen komplikasyonlar gelişebilir.

   * Kanama bozuklukları grubuna dahil bir bozukluk olabilir.

   * Vitamin eksikliklerine bağlı bacaklarda morarma olabilir.

   * Kullanılan bazı ilaçlara bağlı bacaklarda morarma oluşabilir.

   Hematoloji bölümüne de gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Mehmet

  9 Ocak 2018 at 11:50

  Meraba benim babam 86 yaşında uzun zamandır vücunun her yerinde morluklar oluşuyodu yıllardır da kan ve demir düşüklüğü hastalığı var sürekli demir yüklemesi yapılıyo ama yinede bi süre sonra kanı düşüyo tekrar hemotoloji bölümüne gitti kemik iliği biyopsisi yapıldı ilk sonucu çıktı doktor sonuca göre hiç beklemdiğim bişeyle karşılaştım dedi acil kemik taraması istedi bu kadar açıklama yaptı tam olarak sonuçlarının hepsi çıkınca söyleyeceğim dedi biz çok merak ediyoruz ne olabilir ne teşhisi koyacak bi yardımcı olursanız çok mutlu oluruz şimdiden teşkkür ederiz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2018 at 20:48

   KEMİK MİNERAL YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ, osteoporoz tanısını koymak için, kırık riskini öngörmek için, tedavi ve takip için yapılır. 86 yaşında bir insanda da osteoporoz riski oldukça yüksektir. Osteoporoz kadınlarda daha sık görülen bir durum olmakla beraber erkeklerde de görülür. Doktorunuz osteoporozdan veya kemik kırıklarından şüphelenmiş olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Ece

  10 Şubat 2018 at 01:27

  Yaklaşık 3-4 aydır yorgunluk,diş eti çekilmesi fırçalamada kanama,yüzüm yanıyor,sürekli uyku hali,göz kapaklarında kahverengileşme oluyor.Tam kan sayımı sonucunda periferik yayma ve nötropeni istendi hangi hastalığın habercisi olabilir.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2018 at 19:59

   Dişeti çekilmesi, dişleri fırçalarken kanama dediğiniz problemler diş ve diş ile ilgili yapılara bağlı olabilir (bu durum için diş doktoruna gitmek gerekir). Eğer siz diş doktorunuza gittiniz ve diş doktoru size kan testleri için başka bir bölüme sevk etmiş ise, bu durumun altında yatan başka nedenlerin araştırılmasını istemiş olabilir.

   DİŞETİ KANAMASININ NEDENLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Mikrobiyal diş plağı
   * Gingivitis
   * Periodontitis
   * Apse dental
   * Diş sıkma
   * Şeker hastalığı
   * Sigara kullanımı
   * Hamilelik
   * Menopoz
   * Lösemi
   * Hemofili
   * Trombosit eksikliği
   * Kullanılan bazı ilaçlar (doğum kontrol ilaçları, depresyon ilaçları gibi)
   * Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri
   * Von Willebrand hastalığı (bu hastalık bazen multipl miyelomun seyri sırasında da ortaya çıkabilir).

   DİŞETİ ÇEKİLMESİNİN NEDENLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Diş plağı
   * Gingivitis
   * Düzenli fırçalamama
   * Dişleri sert fırçalama veya sert fırça kullanma
   * Diş sıkma
   * Vücuttaki hormon sevilerinin bozulması (hamilelik, adet düzensizlikleri, menopoz, andropoz, yaşlılık gibi)
   * Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri
   * Sigara kullanımı
   * Bağışıklık sisteminin zayıflaması
   * Şeker hastalığı
   * Stres
   * Doğum kontrol ilaçları, depresyon ilaçları gibi bazı ilaçlar.

   YÜZDE YANMA HİSSİ NEDENLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Elektrik çarpması gibi hisler de yüz yanmasına eşlik ediyorsa beyin damarları ile ilgili bir sorun olabilir.
   * Kimyasal ya da alerjik etkenlere bağlı yüzde yanma olabilir.
   * Kullanılan makyaj malzemelerine bağlı yüzde yanma hissi oluşabilir.
   * Şeker hastalığına bağlı yüzde yanma hissi olabilir.
   * Menopoz dönemlerinde yüzde yanma hissi olabilir.
   * Hipertansiyon yüzde kızarma, yanma gibi durumlara neden olabilir.
   * Gül hastalığında yüzde yanma hissi olabilir.

   UYKULU HAL NEDENLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Uyku apnesi
   * Miksödem koması
   * Kullanılan bazı ilaçlar (birçok ilaç bu duruma neden olabilir)
   * Saman nezlesi
   * Soğuk algılığı
   * Ürtiker
   * Kronik böbrek yetmezliği
   * Pazartesi ateşi
   * Menenjit
   * Şeker düşüklüğü
   * Şeker hastalığı
   * Bahar yorgunluğu
   * Hamilelik
   * Menopoz
   * Diğer hormonal sorunlar
   * Depresyon
   * Tiroid hastalıkları
   * Beyin ile ilgili birçok hastalık
   * İnsülin direnci
   * Bazı kalp hastalıkları
   * Meniere hastalığı

   Doktorunuz altta yatan sistemik bir hastalığın araştırılması için de tam kan sayımı istemiş olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Ayse

  15 Şubat 2018 at 19:48

  Merhaba 1 ayı geçen öksürük nefes darlığı sürekli tekrarlayan gribal enfeksiyonum var son günlerde öksurukten boğuluyorum uyku yok artı halsizlik ilık ağrısı karnımda şişlik hazımsızlık kalp çarpıntısı oluyo bide sırt ağrım var bazen elim ayağım donuyo uyuşuyor bunlar neden olur acaba hangi doktora gitmem lazım ilaç kullandım iyilesemedim alersik iğne vuruldum düzelmedim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2018 at 06:09

   Üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu tonsillofarenjite bağlı olabilir. Alerjik sinüzite, alerjik rinite, alerjik farenjite bağlı olabilir. Alerjik astım gelişmiş olabilir. Ancak bu durum gastroözofageal reflüye ve bunun neden olduğu farenjite, sinüzite bağlı da olabilir. Geçmeyen öksürük, grip benzeri şikayetler, ses tellerinin mide asidinin yaptığı tahrişe bağlı sesin gripli gibi çıkması, geniz akıntısı, sinüzit, özellikle yatarken öksürük tutması, astım benzeri şikayetler, karında şişkinlik, kalp çarpıntısı, sırt ağrısı bütün bu yakınmaları topladığında gastroözofageal reflü ve buna bağlı gelişen bu tür komplikasyonlar da akla gelmektedir. Bu nedenle iyi bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde ve midenin ve yemek borusunun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Gastroözofageal reflüde beslenme ve komplikasyonları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Zubeyde

  3 Mart 2018 at 00:41

  Kaburgada agrim var diye gittik kemikte litik lezyon olduğu söylendi.hematolojiye gittim tahlillerim iyi cikti.ama yinede kemik iligi bi yopsisi olmam gerekiyormu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2018 at 17:09

   Bunu hematoloji doktorunuza sormanız daha doğru olur veya kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekebilir. Biyopsi gerekip gerekmediğini veya hangi aralıklarla takip edilmesi gerektiğini mutlaka doktorunuza sormalısınız. Ayrıca başka organ veya sistemlerden gelen yeni başlangıçlı bir metastaz olmadığından da emin olunması için başka incelemeler, başka görüntüleme yöntemleri kullanılması gerekebilir (yani daha detaylı araştırma gerekebilir). Doktorunuzdan bu konuda da bilgi almanız önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  KD

  8 Mart 2018 at 14:55

  Mr sonucunda çıkan kemik iliği ödemi kavramı da kemik iliği kanserle ilişkili midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2018 at 14:14

   Direkt grafi ve bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile görüntülenemeyen ”kemik iliği ödemi (KİÖ)” manyetik rezonans görüntüleme yönteminin rutin olarak kullanıma girmesinden sonra tanımşlanmış bir patolojidir. Kemik iliği ödemi pek çok farklı hastalık ile birliktelik gösterebilen bir bulgudur. Kemik iliği ödemi hastalıklara ve/veya nedenlerine göre sınıflandırılarak değerlendirilir.

   KEMİK İLİĞİ ÖDEMİNİN SINIFLANDIRILMASI:

   * Travmaya bağlı lezyonlar
   * Dejeneratif (yıpranmaya bağlı) lezyonlar
   * İnflamatuar lezyonlar
   * İskemik lezyonlar
   * Enfeksiyöz lezyonlar
   * Metabolik/endokrin lezyonlar
   * İyatrojenik lezyonlar
   * Neoplastik (tümör benzeri) lezyonlar.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Levent

  14 Mart 2018 at 15:47

  Merhaba yasım 30 hgb 18 cıktı 10 yıldır kan bagısı yapmadım doktor vucudum fazla üretıyormus kan dedı arastırılması lazım dedı nasıl bır yol izlemeliyım tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 01:22

   Hematoloji bölümüne gitmeniz bu tür durumlarda en doğrusudur. Fakat yaşadığınız yerde araştırma veya üniversite hastanesi yoksa (hematoloji bölümü genellikle bu hastanelerde bulunur) iç hastalıkları bölümüne gitmeniz de faydalı olacaktır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Cem

  19 Mart 2018 at 23:13

  Merhaba ben 29 yaşındayım. Dalak boyu ultrasonda 23 cm çıktı. Hematoloji bölümüne gittim wbc bakıldı periferik yayma yapıldı ilik alındı jak2 mutasyonlarına bakıldı herşeye bakıldı ve negatif çıktı. Doktorum dalak büyümesine, kırgınlığa ve kilo kaybına sebep olabilecek hastalığa miyolofibrozis dedi ve interferon başladı bu ilaç kemoterapi midir? İlik nakli yapılmalıdır? Ölümcül bir hastalık mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2018 at 02:05

   Miyelofibrozis, primer veya esansiyel trombositoz, polisitemi vera sonrası sekonder olarak gelişen klonal bir miyeloproliferatif hastalıktır. Kronik miyeloproliferatif hastalıklar arasında en az görülenidir.

   Hastaların %15-30’u asemptomatik (herhangi bir belirti, bulgu ve şikayet göstermez) ve splenomegali (dalak büyümesi) açısından incelenirken teşhis edilirler. Bununla birlikte en sık görülen belirtiler halsizlik, kilo kaybı, gece terlemesi belirtilerdir. Dalak büyümesi olduğu için karında şişkinlik, erken doyma, karın ağrısı ve kemik ağrısı da belirtiler arasında bulunabilir. Laboratuvar incelemelerinde en sık anemiye (kansızlığa) rastlanır.

   İnterferonlar hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/interferonlar-nedir-interferon-tedavisinin-yan-etkileri/

   Doktor kontrollerinizi, tedavilerinizi, takibinizi, doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız da fayda vardır. Çünkü bu hastalığın ciddi komplikasyonları da vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Mehmet Akif

  26 Mart 2018 at 21:10

  Selamlar kolay gelsin iki sene öncesi dış etlerimde ki rahatsızlıktan dolayı 17 dişim çekildi ve takma diş kullaniyorum. Ailede ırsi tıp 2 diyabet var doğal olarak bende de çıktı ve gözlerde güneşe ve ışığa duyarlılık ve ciftve bulanık görmeleri oluştu gözlük kullanmaya başladım. Boyun ağrıları ve sol kol ağrıları başladı fizik tedavi boyun fıtığı var dedi bazı doktorlar ameliyat bazıları gerek yok dedi fizik tedavi olduk bu sefer belde tutuklular başladı fizik tedavi romatolojiye sevk etti bir ay ki kan tahlillerinde crp değerleri biraz yüksek çıktı takibe alindik ama diğer ay normale döndü ve doktorum iltahabik bir romatizma olmadigini ama yine de takipte kalmamızı söyledi belde ki tutuklular devam ederken ağızda aftlar çıkmaya ve bu aşama da birde sağ dizde şişme ve ağrı meydana geldi ağrı kasiklardan itibaren başlıyordu fizik doktorum tüm testleri yaptı değerler normal gözüküyordu sadece siz mrinda kemik iliği ödemi yazıyordu bir de kan değerleri her ay farklı değerlerde oluyordu yani bu ay yüksek çıkan değer gelecek ay düşük çıkıyordu. Hematoloji bölümüne gönderildim tabi bu hematoloji bölümüne gönderilmeden bı 10 15 gün öncesi ağrılar iyice artmaya nefes alma problemleri ve ufak çaplı bir efor hareketlerinde bile aşırı halsizlik ve yorgunluk başladı. Hematoloji deverlerim yani tahlillerim daha çıkmadı ve bir de abdomine us bt rontgenim var nisan ayının dördün de şekere dayalı nöropati bilgisi var mı diye EMG de çekildi ve sonuç temizdi. Bu ağrılar ve yorgunluk halsizlik neden olabilir acaba.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2018 at 12:29

   Anlattığınız bütün bu şikayetler romatizmal bir hastalığın da varlığını işaret etmektedir. Şeker hastalığı şeker düzeyi kontrol altında tutulmaz ise birçok komplikasyona neden olabilir. Şeker hastalığı gözleri, dişleri, sinir sistemini, böbrekleri, kalbi, damarları gibi birçok sistemi ve organı etkileyebilmektedir. Bu durumun daha iyi araştırılmasında fayda vardır. Ayrıca kol ve boynunuza vuran ağrılar için kardiyoloji, kalp damar cerrahisi gibi alanlarda da araştırmaların yapılması gerekir. Boyun fıtığı da boyun ve kol ağrılarına neden olabileceği gibi kalp ile ilgili problemler de bu ağrılara neden olabilir. Fıtığın derecesine ve sinire yaptığı basıya göre fıtık konservatif tedavi şeklinde ya da ameliyat ile tedavi edilebilir.

   Ağrılarınız fibromiyalji denilen romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir. Fibromiyaljili hastalarda hipotalamus-hipofizer adrenal aksta fonksiyon bozukluğu bulunduğu ve bununla ilgili olarak adrenal cevap azlığı ve ACTH’nın fazla salınımı gibi nöroendokrin bozuklukların oluştuğu bildirilmiştir. Endokrinoloji bölümünde hipofiz hormonlarının da araştırılması faydalı olabilir. Ağrı kliniğinde veya romatoloji bölümünde fibromiyalji bakımından araştırmalar yapılması gerekebilir.

   FİBROMİYALJİ SENDROMUNDA KLİNK BELİRTİ VE BULGULAR HAKKINDA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   * 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır, ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı bölgelerinde dolaşma eğiliminde olmakla birlikte, en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir. Ağrı özellikle uyku kalitesinin düşük olmasıyla, soğuk ve nemli havalarla, psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artış gösterir.
   * Boyun, omuz, dirsek, kalçalarda, dizlerde ve uylukta duyarlılık
   * Dinlendirmeyen, niteliksiz uyku
   * Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk
   * Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, sersemlik
   * Konsantrasyon güçlüğü
   * Eller, kollar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma
   * Karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık, ishal,
   * Kadınlarda adet öncesi gerginlik
   * İdrara sık çıkma.

   Fibromiyalji sendromunda bu şikayetlerin hepsi aynı zamanda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak kas ve eklem ağrıları, niteliksiz uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

   Buradan, bu konuda net bir yorum yapmak çok mümkün değildir. Ancak kalp ve damar sisteminin de incelenmesinde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 25. Avatar

  Mert

  21 Nisan 2018 at 23:47

  Baldırımın üstünde kızarıklık ve morarma var iki tarafında da ve bu bir darbeden veya bir sürtünmeden olmadı bu bir hastalık belirtisi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 17:24

   Uyku sırasında kas yırtılması gibi bir durum oluşmuş olabilir (kuvvetli bir kramp şeklinde gerginlik yaşamışsanız),

   Baldır kemiğinde iltihabi bir durum olabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlara bağlı damarlar ile ilgili bacaklarda morarma olabilir.

   Vitamin eksikliklerine bağlı (özellikle B12, C, K ve E vitamini gibi) damar dışına kan sızması olabilir, bu da morarmaya neden olabilir.

   Şeker hastalığı olan kişilerde daha kolay morarmalar olabilir.

   Bazı kan hastalıklarında (hemofili, lösemi, faktör II eksikliği, Faktör 5 (V) eksikliği, trombosit eksikliği, trombosit fonksiyon bozukluğu, Von Willebrand hastalığı gibi) vücutta morarmalar olabilir.

   Graves hastalığında kol ve bacaklarda nedensiz morarmalar olabilir.

   Morluğun şekline, derecesine, yanı sıra ağrı, hassasiyetlik, şişlik, kitle benzeri bir oluşum gibi belirtilerin olup olmamasına, yaşa bağlı olarak da morarmanın sebebi değişiklik gösterebilir.

   Aşırı zayıf olmaya bağlı da bacaklarda morarma görülebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git