Doku Hastalıkları

Kemik İliği Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

Kemik iliği kanseri nedir?

Kemik iliği kanserleri çeşitlilik gösteren bir gruptur. Kemik iliği kan hücrelerinin yapıldığı bir organdır. Kemik iliği kemik dokusunun ortasında yer alır. Buradaki kök hücreler, organizmanın gereksinimine göre gerek duyulduğunda kırmızı küreleri, gerek duyulduğunda beyaz küreleri ve trombositleri hematolojik fonksiyonu sağlayan kök hücrelerdir.

İnsan vücudundaki genler vücudun gereksinimine göre kök hücreye, hangi hücreyi yapması komutunu verir. Komut ve işlev dizgisinde bir anormallik ortaya çıkar ise kemik iliği fonksiyon bozukluğu olarak adlandırılır ve bu anormallik bazen kemik iliği kanseri olarak ortaya çıkar. Dünyada her yıl yaklaşık 750 bin insan kemik iliği kanseri nedeni ile ölmektedir. Kemik iliği kanseri eskiden daha çok 60’lı yaşlarda görülmekte idi. Fakat günümüzde sigara, genetiği oynanmış gıdalar, hava kirliği, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam nedeni ile kemik iliği kanserleri her yaş grubunda sık görülmektedir.

Kemik iliği kanseri türleri

Kemik iliği kanserleri köken aldığı hücreye göre birçok değişik isimle adlandırılır.

Lösemi nedir? : Lösemiler bir gruptur ve bunlar beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan anormalliklere bağlı gelişir. Bu durumun ani başlayan ve tedavi edilmez ise ölümcül risk taşıyan formları vardır. Günümüzde löseminin, tedavisinde iyi sonuçlar elde edilen kronik formları da vardır. Bunlar çok uzun zaman dilimi içinde ve kronik olarak seyreder.

Multipl miyelom nedir? : Kemik iliğinden kaynaklanan multipl miyelom adı verilen önemli bir kemik iliği kanseri türü vardır ve yavaş seyirlidir. Multipl miyelom kemik iliğinde plazma adı verilen bir hücrenin gereğinden fazla çoğalması ile seyreden bir hastalıktır. Bu kanser tipi daha iyi kontrol edilebilir.

Lenfoma nedir? : Lenfomaların da kemik iliği kanserleri ile yakın ilişkisi olduğu ve sadece lenf bezinin değil, kemik iliğinin de bir hastalığı olduğu bilinmektedir.

Kemik iliği kanseri neden olur?

Kemik iliği kanserleri de diğer kanserler gibi genellikle çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan tümörlerdir. Normal kan yapımını kontrol eden genetik alt yapıda ortaya çıkan anormallikler çoğu zaman bu kanserlerin ortaya çıkmasına yol açar. Yapılan çalışmalar birçok faktörün kemik iliği kanserine neden olduğunu göstermiştir. Kemik iliği kanserine neden olan en önemli sorumlulardan biri de radyasyondur. Radyasyonun kanser ilişkisi bilinmektedir. Bunların dışında birtakım çevresel faktörler kemik iliği kanserlerine neden olabilir. Ancak yapılan çalışmalar doğrultusunda, net olarak şu faktör kemik iliği kanseri yapar denilemez.

Sigaranın kemik iliği kanserine neden olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kemik iliği kanseri hem genetik yapı hemde çevresel faktörler bir araya geldiğinde oluşmaktadır. Bazı insanların genetik yapısı sağlam olduğu için bir toksik madde ya da kanserojen bir madde ile karşılaşmasına rağmen kanser oluşmayabilir iken, bazı insanların genetik yatkınlığı nedeni ile çok küçük çevresel faktör bile kanser oluşmasında etkilidir. Kanser için söylenilen tüm genel doğrular, kemik iliği kanseri için de geçerlidir. 

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri nedir

Kemik iliği kanseri belirtileri

Kemik iliği kanserlerinin belirtileri, kemik iliği kanserinin tipine göre değişmekle birlikte, genel olarak kemik iliğindeki işlev bozukluğunun neden olduğu belirtilerdir.

Örneğin gelişen kanser sonrasında vücudun savunmasında görev alan beyaz kürelerin yeterince fonksiyon sağlayamamaları enfeksiyona yakalanma konusunda yatkınlık meydana getirir. Kırmızı kürelerin yeterince yapılamaması nedeni ile kansızlık ve kansızlık ile ilişkili belirtiler görülebilir. Hastalarda ciddi bir kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, koroner arter hastalığı ve pıhtılaşmadan sorumlu hücrelerin yetersiz kalmasından dolayı kanama oldukça sık görülen kemik iliği kanseri belirtileridir.

Akut bir kemik iliği kanseri geliştiğinde belirtiler çok fazla olur iken, kronik lösemi hastalarında tesadüfen yapılan tam kan sayımı sırasında hastalık fark edilebilir. Multipl miyelom kemik iliği kanserinde kemik lezyonları ve böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler daha fazla görülür iken, akut lösemide enfeksiyonlar ve kanamalı belirtiler daha fazla görülür. Bütün kemik iliği kanseri türleri çok yaygın, oldukça çeşitli ve geniş bir bulgu grubudur ve bu nedenle çok fazla hastalığa özgü bir bulgu yoktur.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Her kemik iliği kanseri, uğruna mücadele etmeye, uğraşmaya ve kararlılıkla tedavi sürecini devam ettirmeye değecek tümörlerdir. Bu kanserlerde en baştan yenilgiyi kabul etmemek önemlidir. Yapılan çalışmalarda sağ kalım oranları hem akut lösemilerde hemde kronik lösemilerde veya lenfomalarda, multipl miyelom denilen kanserlerde, tıpta kemik iliği yetmezliği olarak tanımlanan durumlarda yapılabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur.

Multipl miyelomda son on yıl içerisinde yapılan çalışmalar sağ kalım süresinin iki kat arttığını ortaya koymuştur. Akut lösemilerde kür şansı % 60-70’lere kadar ulaşmıştır. Lenfomaların çok önemli bir bölümü tedavi edilebilmektedir. Bu hastalarda hastalık, kronik bir şekilde seyretmekte ve hastaların uzun süre kaliteli yaşam sürmeleri mümkün olabilmektedir. Tüm kemik iliği kanserlerinde hastalık tam olarak ortadan kaldırılmasa bile kontrol altına alınabilmektedir.

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisinde uygulanan yöntemler

Kemik iliği kanserinin tedavisinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavilerden en sık kullanılanı kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi günümüzde de halen kullanılan temel tedavilerin bileşenidir. Bunun yanında kemik iliği kanseri tedavilerinde kemoterapi ilaçlarından daha farklı, akıllı molekül denilen ve hedefe kitlenerek sadece anormal ya da kanser hücresini ulaşarak yok eden tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sayede, bu hücrelerin bulunduğu çevreye verdikleri zararlar ve komplikasyonlar daha az görülmektedir.

Fakat bütün bu tedavilere rağmen klasik kemoterapi tedavisi sürdürülmektedir. Önemli bir kemik iliği kanseri tedavisi yöntemi de kemik iliği naklidir. Uzun yıllardır kemik iliği nakli, özellikle lösemi hastalarında gerçekten kür sağlamaya yardımcı olmasında ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasında yardımcıdır. Kemik iliği nakli doğru yerlerde ve doğru kişiler ile yapıldığında komplikasyon oranları daha düşük ve iyileşme şansı daha yüksektir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi
 2. Karaciğer kanseri neden olur
 3. Meme kanseri belirtileri ve tedavisi
 4. Pankreas kanseri nedir
 5. Yumuşak doku kanseri neden olur
 6. Çocuklarda talasemi neden olur

6 Yorum

 1. celalettin

  15 Nisan 2016 at 20:20

  Benim ağrılarım vardır uzun zamandır, birkaç doktora gittim doğru düzgün teşhis konmadı, ağrılarım geçmedi verdikleri tedaviler ile, aile hekimim araştırma hastanesine gitmemi söyledi ve ben gittim bir sürü tetkik yapıldı doktor kemik iliği kanseri gibi bir şeyler söyledi ve daha testler yapılacak nedir? bu kemik iliği kanseri iyi olma şansım var mı?

  • Sağlık Ocağım

   16 Nisan 2016 at 14:15

   > Kemik iliği kanserleri farklı isimler ile adlandırılabilir. Lösemi, Multipl miyeloma ve Lenfoma gibi. İnsanlar herhangi bir yaşta kemik iliği kanserine yakalanabilir.

   > Kemik iliği kanserinde risk faktörleri genetik yatkınlık, sigara maruziyeti, tekrarlayan kimyasal benzen maruziyeti, DoWn sendromu, radyasyona maruz kalma, bazı kemoterapi türleri gibi risk faktörleridir.

   > Kemik iliği kanserlerinde belirtiler yaşa, cinsiyete göre değişebilir. Genellikle görülen kemik iliği kanseri belirtileri arasında bacaklar, kollar ve kalçada ağrılar, sebebi bilinemeyen siyah veya mavi lekeler, lenf nodlarında büyüme, cildin soluk görünmesi, cilt altında iğne başı büyüklüğünde noktalar, küçük kesik, sıyrıklarda bile kanamanın uzun sürmesi, fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı, yaraların yavaş iyileşmesi, diş etlerinde şişme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler kemik iliği kanserlerinde görülen genel belirtilerdir.

   > Kemik iliği kanserlerinde kırmızı küre, beyaz küre, platelet sayısının saptanması, herhangi bir kanser hücresi olup olmadığının tespit edilmesi için kan testleri yapılır. Hastanın kemik iliğinde kaç tane kanser hücresinin olup olmadığını bakmak, hastalığın tipini bulmak için de kemik iliği aspirasyonu ve kemik biyosileri yapılır. Bunların dışında sitogenetik analiz, immünofenotipleme gibi testler de yapılır.

   > Kemik iliği kanserinde tedavi hastalığın tipine göre değişir. Çocuklarda kemik iliği kanseri tedavisinin başarı oranı daha yüksektir. Hastalığın tanısı kesinleştikten sora tedavi planı hastalığın tipine göre değişir. Kemoterapi tedavisi, kemik iliği nakli, gereken durumlarda radyasyon tedavisi, kök hücre tedavisi gibi tedaviler kemik iliği kanserlerinde uygulanan tedavilerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. MERVEH

  14 Aralık 2016 at 14:24

  İlik kanseri teşhisi kan testi ile de konulabiliyor mu?????

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:47

   Tam kan sayımında bazı sonuçların yüksek çıkması ilik kanseri şüphesi verebilir fakat bu tür bir durumdan şüphe edildiğinde hematoloji bölümünde daha derin (kemik iliği biyopsisi, kemik sintigrafisi gibi) araştırmalar da gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Arife

  14 Şubat 2017 at 09:45

  Meraba benimde esime miyelome desisi kondu yeni baslangici benim esim 37 yasinda bunuun tedavisi varmi varsa nasil tesekur ederim

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:24

   Miyelom, kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseridir. Miyelom, hem multipl miyelom hem de plazma hücreli miyelom olarak da adlandırılır. Miyelom’un farklı tipleri vardır ve tiplerine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir.

   Miyelom tedavisinde kemoterapi tedavisi, transplantasyon tedavisi ve radyoterapi, idame tedavisi, destek tedavisi, ilaca dirençli hastalığın tedavisi, yeni gelişmekte olan tedaviler şeklinde yöntemler uygulanır.

   Bu durumun tedavisini doktorlarınız sınıflandırmayı yaptıktan sonra karar vereceklerdir. Takip ve tedavi hastanın tedavilere vereceği yanıta göre de değişiklik gösterebilir.

   Hastaşlığın seyri sırasında gelişebilecek komplikasyonlara göre de tedaviler uygulanabilir. Bu durumun takip ve tedavisi ekip çalışması gerektirir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git